توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  یکی از ویژگی های بارز پیامبر چه بود

  1 بازدید

  یکی از ویژگی های بارز پیامبر چه بود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  خبرگزاری حوزه

  خبرگزاری حوزه

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در استان کردستان، حجت الاسلام نادر رنجبر، در مراسمی که به مناسبت سالروز وفات رسول خدا (ص) و شهادت امام حسین مجتبی(ع) در مدرسه علمیه امام صادق (ع) شهرستان قروه برگزار شد، اظهار داشت: رسول خدا(ص) به عنوان یکی از برگزیده ترین انسان های عالم، دارای ابعاد شخصیتی خاصی بودند که همین ویژگی ها بود که مقام نبوت را به ایشان دادند.

  حجت الاسلام نادر رنجبر ادامه داد: اولین و مهمترین خصیصه رسول خدا، خوش نامی وی در بین قبیله و حتی سرزمین عربستان بود، تا جایی که همه وی را به عنوان محمد امین می شناختند.

  وی با اشاره به اینکه پیامبر نزدیک به  4 دهه قبل از نبوت در بین قبیله قریش زندگی کرده بود، افزود: زندگی حضرت محمد (ص) خالی از دورویی و صفات زشت و حالات ناپسند بود، وی نزد همه فردی صادق و امین به حساب می‌آمد و همین عامل باعث شد که وقتی پیامبر بعدها رسالت خود را ابلاغ کرد،‌ مشرکان شخص او را تکذیب نکردند بلکه آیات را منکر می‌شدند.

  مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) قروه اظهار داشت: از سوی دیگر پیامبر خدا در قبیله ای رشد و نمو یافته بود که در بین سایر قبایل عرب از جایگاه بالایی برخوردار بود و همین امر موقعیت رسول خدا (ص) را تضمین و تثبیت می کرد.

  حجت الاسلام رنجبر در ادامه سخنان خود بیان داشت: یکی دیگر از ویژگی های خاص و بی نظیر رسول خدا (ص)، اخلاق نیکو و پسندیده وی با دیگران بود. قرآن کریم درباره رفتار و اخلاق پیامبر اکرم می فرماید:«تو بر اخلاقی بزرگ و گرانمایه تکیه داری».

  وی تصریح کرد: در تاریخ آمده است که رسول خدا در بیشتر زمانها خاموش بود و جز در حد نیاز سخن نمی‌گفت. هرگز تمام دهان را نمی‌گشود، بیشتر تبسم داشت و هیچ‌گاه به صدای بلند نمی‌خندید، چون به کسی می‌خواست روی کند، با تمام تن خویش برمی‌گشت. به پاکیزگی و خوشبویی بسیار علاقه‌مند بود، چندان‌که چون از جایی گذر می‌کرد، رهگذران پس از او، از اثر بوی خوش، حضورش را درمی‌یافتند.

  مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) قروه گفت: حضرت علی علیه السلام درباره ویژگی رسول خدا می فرمایند: «هر کس بدون آشنایی قبلی او را می‌دید هیبتش او را فرامی‌گرفت. هر کس با او معاشرت می‌کرد و با او آشنا می‌شد دوستدار او می‌گردید، پیامبر نگاهش را میان یارانش تقسیم می‌کرد و به هر کس به‌اندازه مساوی نظر می‌افکند و «هرگز رسول خدا با کسی دست نداد که دستش را از دست او بردارد جز آنکه آن طرف ابتدا دستش را بکشد».

  این استاد حوزوی در ادامه با اشاره به اینکه صفات بارز رسول اکرم (ص) بسیار بیشمار است و در این جلسه بیان یکایک آنها هرگز نمی گنجد، گفت: از دیگر صفات بارز رسول خدا؛ زهد ایشان بود.

  حجت الاسلام رنجبر با اشاره به اینکه رسول خدا زندگی زاهدانه ای داشتند، اظهار داشت: خوراک وی از منزل و اثاث و لباس نیز زاهدانه بود.‌ای بسا ماه‌ها می‌گذشت که در خانه وی برای طبخ، آتش نمی‌افروختند، غذایش همه خرما و نان جو بود. هیچ وقت دو روز پیاپی غذای سیر نخورد. وی یک روز دو بار سیر از سفره برنخاست.

  مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) قروه اظهار داشت: از دیگر صفات بارز و ارزنده رسول اکرم (ص)، آراستگی و نظم ایشان بود که توجه همه را جلب کرده بود. پیامبر اکرم در زندگی خود بسیار تابع نظم و مقررات بودند و برای هر کار و هر عملی به صورت دقیق برنامه ریزی می فرمودند.

  وی تصریح کرد: همچنین هیج کس در طول عمر و حیات رسول خدا، وی را ژولیده ندید، پیامبر اکرم (ص) همیشه موی سر را صاف می‌کرد و شانه می‌زد و نه تنها برای خانواده خود بلکه برای یارانش نیز خود را می‌آراست. ایشان در مسافرت هم به نظم ظاهری خود توجه داشتند و پیوسته پنج چیز را با خود همراه داشت؛ آیینه، سرمه دان، شانه، مسواک و قیچی.

  حجت الاسلام رنجبر در پایان سخنان خود بیان داشت: لذا با توجه به این صفات بارز که از رسول اکرم (ص) نقل شد، همه ما به عنوان امت وی باید صفات و خصایل نیکوی این بزرگوار را چراغ راه خود قرار دهیم تا در زندگی دنیوی و اخروی خوشبخت و سعادتمند شویم.

  منبع مطلب : www.hawzahnews.com

  مدیر محترم سایت www.hawzahnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سه ویژگی بارز پیامبر اسلام (ص)

  سه ویژگی بارز پیامبر اسلام (ص)

  به گزارش پارس به نقل از مهر، حجت‌الاسلام عبدالرضا سروستانی ضمن تسلیت فرا رسیدن ۲۸ صفر، سالروز رحلت پیامبر اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) اظهار داشت: وقوع این دو مصیبت عظمی در ۲۸ صفر جهان اسلام را غرق در اندوه و ماتم کرد.

  وی با اشاره به ابعاد مختلف شخصیت پیامبر اسلام (ص) تصریح کرد: ایشان دارای ویژگی‌های ممتاز و برجسته‌ای هستند و از جانب ذات ربوبی به ‌عنوان اشرف مخلوقات عالم و اخرین نبی و حجت خدا تعیین و انتخاب شدند.

  حجت‌الاسلام سروستانی ادامه داد: خداوند متعال با نزول قرآن کریم بر سینه این شخصیت الهی وظایف و حدودی که باعث رستگاری و باعث ذلت و خواری انسان می شوند را توسط این پیامبر عظیم الشان به گوش جهانیان رسانید.

  وی با اشاره به نرم‌خویی و خلق و خوی پیامبر (ص) تصریح کرد: آن حضرت با رفتاری لین، نرم‌خو و مهربان توانست در شبه جزیره عربستان، انسان های جاهل و مشرک را هدایت کند و این ویژگی برجسته پیامبر اسلام (ص) باعث جذب روزافزون افراد به ایشان بود.

  حجت‌الاسلام سروستانی افزود:‌ یکی دیگر از ویژگی‌های آن حضرت (ص) بعد عبادی و معنوی آن شخصیت الهی بود که در اوج عبودیت و بندگی بودند چه قبل از اسلام و چه بعد از مبعوث شدن به رسالت در همه حال خود را به خدا وابسته می دانستند.

  وی ادامه داد: صبر، استقامت و بردباری در مقابل ناملایمت‌ها و نامهربانی‌ها یکی دیگر از رموز موفقیت آن پیامبر عظیم الشان (ص) بود.

  ایشان تاکید کردند:‌ پیامبر اکرم (ص) با بهره‌گیری از روحیه خدامحوری و مجاهدت در راه خداوند به ایستادگی و جهاد در مقابل مشرکان پرداخت و با نهراسیدن از ابهت آنها، فقط متوجه قدرت ذات ربوبی بود.

  حجت‌الاسلام سروستانی افزود: مدیریت و روش‌های نوین و جذابی که پیامبر اسلام داشتند توانست ایشان را در رسیدن به هدف خویش کمک کند.

  منبع مطلب : www.parsnews.com

  مدیر محترم سایت www.parsnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خوش خلقی از ویژگیهای بارز پیامبر اسلام(ص) است

  خوش خلقی از ویژگیهای بارز پیامبر اسلام(ص) است

  مهدی فرمانیان عضو هیئت علمی مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب قم در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص)، به ویژه خوش خلقی ایشان، اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام(ص)، در طول زندگی پرقدر و منزلت خویش، بهترین خصوصیات اخلاقی را بروز دادند و به همین علت نیز بهترین بنده خدا در روی زمین بود، یکی از ویژگیهایی که در وجود پیامبر به خوبی قابل لمس بود خوش خلقی و برخود نیکو با دیگران بود.

  وی با بیان اینکه خوش خلقی یکی از ویژگیهای بارز اخلاق پیامبر(ص) است، گفت: حضرت محمد(ص) به هیچ وجه بی احترامی را با بی احترامی جواب نمی دادند بلکه همیشه در برخورد با دیگران حتی در برخورد با دشمنان اسلام که روی خوش به پیامبر(ص) نشان نمی دادند، با احترام برخورد می کردند.

   

  عضو هیئت علمی مرکز مطالعات ادیان و مذاهب قم با اشاره به گرمی برخورد پیامبر اکرم با دیگران، یادآور شد: یکی دیگر از مسائلی که در حسن خلق و خوش خلقی پیامبر(ص) می توان به آن اشاره داشت این است که عذر افراد را به راحتی می پذیرفتند حتی اگر به ایشان دروغ گفته می شد، در واقع ایشان هیچگاه کارهای مردم را نقد نمی کرد و گوش شنوای مردم و حلال مشکلات آنها بود.

  مهدی فرمانیان با تأکید بر خوش خلقی پیامبر در برخورد با یاران و دشمنان خویش، یادآور شد: پیامبر اسلام در برخورد با زنان، بردگان و اسیران و کودکان و حتی حیوانات و درختان احترام خاصی قائل بودند، همان طور که در روایات تاریخی اسلام است که ایشان همواره در سلام کردن به کودکان پیشقدم بودند .

  وی گفت: یکی از ملموس ترین آثار خوش خلقی پیامبر گرامی اسلام(ص)، بخشندگی ایشان نسبت به تمام مسائل در ارتباط با آن حضرت بود البته در این رابطه نیز تا حدی که اسلام به آن حضرت اجازه می داد، عمل می کرد.

  عضو هیئت علمی مرکز مطالعات ادیان و مذاهب قم با اشاره به اینکه خصوصیات اخلاقی پیامبر(ص)، بهترین درس برای زندگی اجتماعی و فردی هر شخص است، اظهار داشت: با مطالعه در بخش اخلاقی و رفتاری پیامبر اعظم(ص)، در برخورد خود با دیگران می توانیم بهره کامل را از این خصوصیات داشته باشیم، فقط کافی است کمی از تکبر و غرور دوری کرده و خلقت همه انسانها را یکی بدانیم .

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید