توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گیاهان با استفاده از چی رشد میکنند

  1 بازدید

  گیاهان با استفاده از چی رشد میکنند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  گیاهان برای رشد چه چیزهایی نیاز دارند

  گیاهان برای رشد چه چیزهایی نیاز دارند

  گیاهان بخش مهمی از جهان ما هستند.انسان ها و حیوانات برای زندگی کردن به اکسیژن نیاز دارند و گیاهان اکسیژن لازم برای تنفس حیوانات و انسان ها را فراهم میکنند.برخی از گیاهان گلدار هستند و زیبایی منحصر بفردی دارند و انسان ها برای زیباتر شدن محیط اطرافشان از آنها استفاده میکنند.انسان ها میتوانند از گیاهان پهن برگ به عنوان سایبانی در روزهای گرم تابستانی استفاده کنند.برخی از گیاهان تامین کننده غذا برای انسان ها هستند.انواع میوه جات  ، آجیل های خوشمزه و سبزیجات تازه از محصولات گیاهان هستند.برخی از حیوانات خانه های خود را روی گیاهان میسازنند و برخی دیگر برای فرار از دشمن ، به پشت گیاهان پنهان میشوند. گیاهان هم چنین برای تهیه کاغذ ، دارو ، لوازم آرایشی ، پوشاک و سوخت نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

  اما همه گیاهان برای رشد و نمو خود به آب ، تغذیه ، نور ، خاک مناسب ، مواد معدنی  و دمای مناسب ، نیاز دارند.اگر در ادامه همراه ما باشید مجموعه بذر مهردشت اطلاعات کاملتری در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

  چرا گیاهان به نور خورشید نیاز دارند

  نباز گیاهان به نور خورشید

  گیاهان برای تهیه منبع غذای خود به نور خورشید نیاز دارند.به این معنا که گیاهان با استفاده از نور خورشید ، آب و گازهای موجود در هوا( دی اکسید کربن) را به گلوکز و اکسیژن تبدیل میکنند که به این فرآیند فتوسنتز گفته میشود.درواقع گیاه برای انجام عملیات فتوسنتز و تامین غذای خود برای زنده ماندن ، به نور خورشید ، آب و دی امسید کربن نیاز دارد.

  خاک مناسب برای رشد گیاهان

  خاک مناسب برای رشد گیاهان

  آب یک نیاز ضروری برای رشد گیاهان

  همه موجودات زنده برای زنده ماندن به آب نیاز دارند و گیاهان در مقایسه با سایر موجودات به آب بیشتری نیاز دارند.آب یک نیاز ضروری برای هر گیاهی است.گیاهان برای فتوسنتز به آب نیاز دارند.برخی از گیاهان را میتوان برای مدت کوتاهی بدون نور خورشید و مواد معدنی نگهداری کرد، اما بدون وجود آب ، گیاه ، خیلی زود پژمرده شده و از بین میرود.گیاهان آب مورد نیاز خود را از خاک دریافت میکنند.

  برای خرید بذر جعفری روی لینک کلیک کنید.

  آب یک نیاز ضروری برای رشد گیاهان

  درست است که آب ، نور خورشید و مواد مغذی نیازهای ضروری برای رشد و زنده ماندن گیاهان هستند ، اما استفاده بیش از حد از هر یک از این موارد میتواند به گیاه آسیب بزند.

  مقدار مورد نیاز از هر یک از موارد ذکر شده ، بسته به نوع گیاه متفاوت است.به عنوان مثال برخی از گیاهان برای اینکه سالم بمانند ، باید روزانه آبیاری شوند.اما برخی دیگر از گونه های گیاهان به آب کمتری نیاز دارند و آبیاری روزانه ، آنها را از بین میبرد.

  منبع مطلب : mehrdasht.com

  مدیر محترم سایت mehrdasht.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

  گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

  آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک گیاه برای اینکه خوب رشد کند به چه چیزهایی نیاز دارد ؟! جواب ابن سوال ابزار ، بذر یا یک گلخانه نیست بلکه ساده تر از این حرفهاست . در این مقاله تمام چیزهایی که یک گیاه برای رشد نیاز دارد و در یک کلام عوامل مؤثر در رشد گیاه مطرح میشود و شما میتوانید به راحتی یک گیاه را در خانه ی خود پرورش دهید . 

  عوامل مؤثر در رشد گیاه کدام است ؟!

  هر گیاهی برای ادامه ی زندگی ، نفس کشیدن و زیبا ماندن به آب و هوا نیاز دارد . شاید بپرسید چرا فقط آب و هوا ؟ جواب اینجاست که بسیاری از گیاهان در آب رشد میکنند و به خاک نیازی ندارند مانند : گیاهان هوازی ، گیاهان آبزی و گیاهانی مانند پوتوس ، حسن یوسف ، بامبو و … که در آب رشد کرده و به خاک نیاز ندارند . اما به جز اینها عوامل دیگری هم هستند که در ادامه راجع به آنها بیشتر توضیح میدهیم . برای رشد گیاه چه لازم است :

  بدون شک می توان گفت که هر موجود زنده، به استثنای برخی از میکروب ها، برای زنده ماندن نیاز به آب دارد. به خصوص گیاهان.به غیر از برخی از گونه های گیاهانی که می توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند، مانند کاکتوس و ساکولنت ها، بیشتر گیاهان باید به طور مرتب آب بخورند. هنگامی که قطرات آب با داخل خاک میروند ریشه ها آنها را جذب کرده و از داخل خود به ساقه و برگ میرسانند درست مانند جریان خون در بدن ما ! همچنین مواد مغذی داخل خاک با آب خیس شده و راحت تر وارد گیاه میشوند .

  آبیاری در گیاهان نیازمند توجه ویژه ایست تا مانع از خشک شدن و غرقابی شدن گیاه شود . بنابراین حواستان به مقدار آبی که به گیاهتان میدهید باشد . همه این نکات در آبیاری به گیاهتان بستگی دارد و بعضی گیاهان آب بیشتر و بعضی به آب کمتری برای زنده ماندن نیاز دارند . بنابراین اول اطلاعات کافی در زمینه ی گیاهتان کسب کنید سپس آن را بری نگهداری به خانه‌تان بیاورید .

  همانطور که قبلا گفته شد ، مواد مغذی توسط آب خیس شده و جذب ریشه ها میشوند و از این طریق نیاز گیاه را رفع میکنند . ویتامین ها برای گیاه مانند غذا برای ما انسانهاست پس شاید بدون خوردن آن زنده بمانند اما شاداب و سرحال نیستند. پس گیاه بدون این مواد مغذی هیچ فرصتی برای رشد و شاداب ماندن ندارد و امروزه در خاکها و کودهای بسته بندی میتوان این ویتامین هارا یافت .

  سه عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه عبارتند از:

  نیتروژن برگ را سبز می کند و ما همه در علوم ابتدایی خود خوانده ایم که ماده ای به نام کلروفیل در برگ وجود دارد که با فتوسنتز رنگ برگ را سبز میکند .

  فسفر مسئول تولید گیاهانی با برگ های بزرگ و ریشه های قوی است و متواند ویتامین مورد نیاز گیاه را تامین کرده و برای جداسازی سلول و توسعه بافت های جدید بسیار مهم است.

  در ابتدا پتاسیم به گیاه کمک می کند تا با بیماریها مبارزه کند ، اما باعث تنظیم میزان جذب CO2 و فعال شدن آنزیم ها نیز می شود.

  کودهای مخصوص گیاهان با این مواد مغذی اشباع شده اند تا بتوانند به گیاهتان کمک کنند. اما باید توجه کنید که مانند آبیاری، زیاده روی در مواد مغذی نیز خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد. همچنین شما باید با توجه نوع گیاهتان نوع کود مورد نظر آن را نیز بشناسید .

  خاک برای گیاهان مانند خانه برای ما انسانهاست یعنی جایی که همه ی نیازهای ما تامین میشود . بذر بدون وجود خاک رشد نمیکند و مواد مغذی گیاهان از خاک تامین میشود . البته طبق آنچه گفته شد گیاهانی هم هستند که به خاک نیازی ندارند اما میتوانند در خاک هم رشد کنند. همچنین، انواع مختلفی از خاک وجود دارد که برای گیاهان مختلف مناسب هستند و شرایط مختلفی را برای گیاهان فراهم می کنند. علاوه بر انواع مختلف خاک گیاهانی هم هستند که برای رشد نیاز به خاک خاصی دارند که در ادامه با بهترین خاک های موجود در بازار که برای گیاهان مناسب است آشنا میشویم :

  خاک لوم دارای ترکیبی کامل از خاک رس، شن ، ماسه و سیلت با کمی هوموس است و عوامل ایجاد کننده این نوع خاک بسیار برای گیاهان مطلوب است مانند :

  میزان pH : pH بهینه برای اکثر گیاهان بین 6.0 تا 7.0 است که نیاز به رشد گیاه را در نظر می گیرد، زیرا اسیدیته خاک باعث می شود که مواد مغذی رشد کنند و به طور کامل توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرند.

  کلسیم :  کلسیم این کمک را می کند تا تعادل مواد شیمیایی در خاک حفظ شود. همچنین مطمئن میشود که آب در خاک به درستی به ریشه ها برسد.

  بافت : بافت خاک خشک و نرم است، اما برای حفظ آب و مواد مغذی بسیار مفید است و سبب رساندن هوا به ریشه ها میشود .

  اینکه شن و ماسه میزان زیادی از خاک را تشکیل دهند یک نقطه ی قوت است ، اما به تنهایی، کار خوبی در حفظ آب و مواد مغذی انجام نمی دهند. شن و ماسه برای گیاهانی که نیازمند pH خنثی هستند بسیار عالی است تا بتوانند رشد کنند و زنده بمانند. گیاهانی هستند که خاک کاملا شنی را ترجیح میدهند اما اگر میخواهید برای گیاهتان این خاک را تهیه کنید در ابتدا مطمئن شوید که این خاک برای آن مناسب است .

  خاک باغچه بسیار پر محتواست و آب و مواد مغذی را به خوبی در خود نگه میدارد و تنها نکته در مورد آن این است که برای گیاهانی که به آبیاری زیادی نیاز دارند مناسب نیست . برای بعضی گیاهان زینتی که به آبیاری زیادی نیاز دارند این خاک بسیار مناسب است اما بازهم بهتر است قبل از خرید این خاک برای گیاهتان، در مورد گیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید .

  درست همانند انسان، گیاهان نیز به هوا و نور برای زندگی نیاز دارند و بدون آن، یک گیاه نمی تواند رشد کند و جوانه بزند . هوای تازه و بدون آلودگی به برگها و خاک میرسد و از طریق خاک جذب ریشه میشود . نور خورشید نیز برای عمل فتوسنتز گیاه بسیار ضروریست حتی اگر بعضی گیاهان با لامپ های رشد گیاه هم رشد کنند باز هم نیاز است هر از گاهی نور خورشید به آنها برسد . اما بازهم مانند عوامل دیگر نور شدید خورشید نیز برای گیاه مضر است و خاک را خشک کرده و به ریشه و برگهای گیاه آسیب میرساند . بنابراین حفظ تعادل در نور و آبیاری میتواند گیاهان را سالم نگه دارد . دما نیز یک عامل مهم است و در رابطه با مکان گیاه ، نوع آن ، نور و آبیاری تنظیم میشود .

  در این قسمت میخواهیم پاسخ برخی سوالات متداول شما دوستان عزیز را بدهیم و امیدواریم که برایتان مفید واقع شود :

  بله ; اغلب گیاهان را میشود هم در خانه و هم در بیرون نگه داشت . میتوانید در تابستان و روزهای خنک آن را بیرون ببرید تا هوای تازه دریافت کند اما در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار ندهید . همچنین باران میتواند برگهای آن را بشوید .

  درکنار تمام اجزای مورد نیاز برای رشد گیاه ، آفت کش ها نیز بسیار مهم هستند مخصوصا انواع طبیعی آن که میتوانید با استفاده از مقاله ی طرز ساخت سم های خانگی خودتان آنهارا درست کنید . باید بدانید که پیشگیری بهتر از درمان است پس با گرم شدن هوا و آمدن تابستان حتما گیاهانتان را سمپاشی کنید.

  تراریوم ها یک گزینه عالی برای رشد گیاهانی هستند که رطوبت را دوست دارند و میتواننند در کنار گیاهان دیگر رشد کنند و شاداب بمانند . البته توجه داشته باشید که همه ی گیاهان نمیتوانند این مورد را تحمل کنند . گیاهانی مانند : قاشقی ، ارکیده ، پیله آ و انواع ساکولنت برای تراریوم مناسب است .

  جواب این سوال به نوع این گیاه عجیب و غریب بستگی دارد و باید بدانید که اینگونه گیاهان به مراقبت های بیشتری نیاز دارند . پس باید در ابتدا مطمئن شوید که میتوانید آن را در کنار گیاهان دیگر خود نگه دارید . گیاهانی مانند گیاهان حشره خوار برای داخل خانه حتی مفید هم هستند و میتوانند حشرات مضرا را ببلعند .

  منبع مطلب : iranderakht.com

  مدیر محترم سایت iranderakht.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرخه رشد گیاهان را بهتر بشناسید

  چرخه رشد گیاهان را بهتر بشناسید

  در علوم کلاس دوم دبستان و علوم کلاس چهارم دبستان به طور کامل با چرخه رشد گیاهان آشنا می شوید. در ادامه همچنین با فیلم آموزشی علوم کلاس دوم رهپویان همه مراحل رشد گیاهان را به طور کامل توضیح می دهیم.

  در این مطلب پنج مرحله اصلی زندگی گیاه شامل مرحله دانه، جوانه زنی و رویش، رشد نهال، گیاه بالغ و گرده افشانی به طور کامل و دقیق نشان داده می شود.

  یکی از بهترین مثال های چرخه رشد گیاه بررسی چرخه رشد لوبیا است. خانم معلم کلاس دوم ما، الناز نادری شیران به طور کامل چرخه رشد لوبیا را به شما دانش آموزان عزیز آموزش می دهد.

  قبل از اینکه توضیح چرخه رشد گیاه را شروع کنیم باید بدانید که گیاهان هم مثل هر موجود زنده دیگری چرخه رشد و حیات دارند. این موجودات از هر موجود زنده دیگری نقش بیشتری در زندگی انسان دارند و حتی باید گفت که شرط حیات بشر هم به حساب می‌آیند.

  در ادامه این مطلب با چرخه رشد گیاهان از ابتدا تا انتها، که به اصطلاح گیاه به بلوغ می‌رسد، آشنا می‌شویم.

  مرحله اول زندگی گیاه: دانه

  چرخه رشد و حیات گیاه با دانه شروع می‌شود. همه ما با دانه‌ها آشنا هستیم و گهگاه حتی از آن تغذیه هم می‌کنیم. همانطور که می‌دانید تخم آفتابگردان و کدو که می‌خوریم، دانه به حساب می‌آیند.

  دانه پوششی دارد که به آن پوسته می‌گویند. پوسته حاوی موادی است که در واقع همین مواد عامل اولیه حیات گیاهان‌اند. در زیر پوسته دانه، جنین قرار دارد که تبدیل به گیاه جدید می‌شود و پرده داخلی هاگ گیاه یا آندوسپرم مواد غذایی لازم برای تغذیه جنین را فراهم می‌کند.

  دانه‌ها معمولا یا پراکنده می‌شوند (گرده افشانی) یا پخش می‌شوند (پاشیدن دانه). برخی با باد می‌آیند و برخی هم شناور در آب‌اند. پرندگان، زنبورها و سایر حشرات هم در پخش کردن دانه همکاری می‌کنند. دانه ها روی پشم و بدن حیوانات هم می‌توانند سوار باشند.

  گاهی هم ابتدا توسط حیوانات خورده می‌شوند و بعد از طریق مدفوع حیوان در طبیعت دفع می شوند. در نهایت هم این انسان است که دانه را می‌کارد تا مواد غذایی مورد نیازش را فراهم کند، موردی که در گیاهخواری بیشتر هم مشاهده می شود.

  پس تا اینجا متوجه شدیم که خود مرحله اول رشد گیاه یعنی دانه، می تواند به اشکال مختلف در به وجود آمدن گیاه تاثیر گذار باشد و باعث ایجاد مرحله بعدی یعنی مرحله جوانه زنی و رویش بشود.

  مرحله دوم زندگی گیاه: جوانه زنی و رویش

  گیاه برای رشد کردن به عناصر حیاتی مختلفی نیاز دارد. مثل انسان که نیازهای مختلفی برای زندگی کردن دارد، گیاه هم برای رشد به چند عنصر حیاتی نیازمند است.

  برای رشد گیاه به چهار چیز احتیاج داریم: اکسیژن، رطوبت، نور خورشید و دمای مناسب. در صورتی که شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم شود نوبت به سر بر آوردن جوانه‌ها می‌رسد. ریشه‌ها از درون دانه بیرون می‌زنند و وارد خاک می‌شوند. به این فرآیند جوانه زنی یا رویش می‌گویند.

  بلافاصله بعد از مرحله جوانه زنی مرحله بعدی، مرحله ای که خیلی جذاب و دلنشین است اتفاق می افتد. نهال شروع به رشد می کند. در این مرحله می توانید نتیجه کار زیبای خودتان را ببینید.

  مرحله سوم: رشد نهال

  گیاه جوان، ظریف و کوچک را نهال می‌نامند که سر از زمین بیرون می‌آورد و بر اثر نور خورشید رشد خود را شروع می‌کند. برای رشد بهتر در این مرحله باید مراقبتها بیشتر شود.

  در این مرحله گیاه باید به خوبی از خاک تغذیه کند تا بتواند از خاک بیرون بیاید. نهال از خورشید هم باید تغذیه خوبی داشته باشد و حسابی آفتاب و نور بگیرد.

  حتما سوال می پرسید که چرا گیاه برای رشد به نور خورشید نیاز دارد؟ جواب این سؤال در برگ های گیاه است. برگ‌های گیاه رنگدانه‌ای سبز رنگ هستند که کلروفیل نامیده می‌شوند.

  رنگدانه ها در برگ گیاه از نور خورشید، آب و کربن دی اکسید برای تولید انرژی لازم استفاده می‌کنند تا گیاه رشد کند. به این فرآیند همانطور که ممکن است در درس‌هایتان شنیده باشید فتوسنتز می‌گویند.

  پس تا الان فهمیدیم که فتوسنتز چیست و همینطور باید بدانید که فتوسنتز باعث می شود تا نهال رشد خود را ادامه بدهد و تبدیل به یک گیاه بالغ شود.

  مرحله چهارم: گیاه بالغ

  همانطور که گفتیم فتوسنتز به رشد نهال کمک می‌کند تا به گیاهی بالغ تبدیل شود. گیاه بالغ گل می‌دهد و با این کار نشان می‌دهد که چرخه حیات همچنان ادامه دارد. جالب است بدانید که گل دادن در فرآیند رشد گیاه یعنی آن گیاه زنده است.

  ممکن است سؤال پیش بیاید که چطور بفهمیم یک نهال به گیاه بالغ تبدیل شده است. جوابش ساده است، با مشاهده. باید بدانید که گیاه بالغ گیاهی است که برگ، ریشه و ساقه دارد.

  ریشه‌ها از خاک و آب داخل آن تغذیه می‌کنند. این مواد از طریق ساقه به سایر بخش‌های گیاه می‌رسد. برگ‌ها هم از طریق فتوسنتز انرژی تولید می‌کنند. چرخه‌ای که به طور مداوم تکرار می‌شود.

  قسمت مهم دیگر گیاه بالغ، گل است. گل قسمتی از گیاه است که بارها بازتولید می‌شود. گل‌ها از اجزای مختلفی ساخته شده‌اند.

  یکی از بخش های مهم گل ها گلبرگ‌ها هستند. گلبرگ ها معمولا براق و رنگارنگ هستند تا توجه حشرات را جلب کنند و به فرآیند گرده افشانی کمک کنند. بخش دیگر گل که پرچم نام دارد گرده‌ها را تولید می‌کند.

  گرده ماده‌ای پودر مانند است که اغلب زرد است و حاوی نیمی از ماده ژنتیکی برای تولید گیاهی جدید است. بخش دیگر گل کلاله نام دارد که گرده را به خود جذب می‌کند. کلاله حاوی تخمک است. تخمک‌ها وقتی از گرده بارور می‌شوند دانه را تشکیل می‌دهند.

  مرحله پنجم: گرده افشانی

  مرحله آخر رشد گیاه که چرخه را کامل می کند، مرحله گرده افشانی است. فرآیند جذب گرده از طریق پرچم گیاه به کلاله گیاهی دیگر گرده افشانی نامیده می‌شود.

  گرده می‌تواند با باد به گیاه دیگر منتقل شود، اما معمولا کار انتقال به عهده حشرات است. گاهی شب پره‌ها هم در این فرآیند با سایر حشرات همکاری می‌کنند.

  زنبورها، پروانه‌ها و سایر حشرات از طریق رنگ گلبرگ‌ها جذب گیاه می‌شوند. حشرات شهد، مایع شیرین گیاه، را می‌نوشند.

  حشرات به هنگام چرخ زدن اطراف گیاه، شهد را می‌نوشند و گیاه با این روش گرده را به بدن یا پای حشره جذب می‌کند. وقتی حشره به گیاه دیگری پرواز می‌کند تا شهد آن را بنوشد، گرده هم به گیاه جدید منتقل می‌شود.

  توجه کنید که گرده حاوی نیمی از ماده ژنتیکی مورد نیاز برای تولید گیاه جدید است. تخمک، که در کلاله قرار دارد، حاوی نیم دیگر ماده ژنتیکی است.

  وقتی گرده‌ها به تخمک می‌رسند، بارور می‌شوند و دانه‌ها را تشکیل می‌دهند. در ادامه گیاه دانه‌ها را بارور می‌کند و با باد، آب یا حیوانات دیگر پخش می‌شوند و تمام چرخه توضیح داده شده دوباره تکرار می‌شود.

  تحقیق در مورد رشد گیاهان کلاس دوم

  یکی از مباحث مهم و مشترک بین دروس علوم کلاس اول، کلاس دوم و کلاس سوم و چهارم آموزش مراحل رشد یک دانه و تبدیل به گیاه است. در ویدئوی آموزشی زیر از مبحث سرگذشت دانه در فصل 9 کتاب علوم دوم دبستان، الناز نادری شیران دبیر علوم رهپویان چرخه رشد لوبیا را آموزش می دهد.

  برای دریافت دی وی دی آموزشی علوم دوم ابتدایی پیشنهاد می کنیم به صفحه فروش آموزش علوم دوم دبستان مراجعه کرده و ضمن مشاهده جلسه اول، این فیلم آموزشی را به سبد خرید خود اضافه کنید.

  امیدواریم در این مطلب و فیلم آموزشی توانسته باشیم به طور کامل و جامع چرخه حیات گیاهان را توضیح داده باشیم. امیدواریم برای تحقیق در مورد گیاهان کلاس دوم از محصول آموزشی علوم دوم دبستان بهره کافی را ببرید. همچنین نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها بنویسید. کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما خواهند بود.

  منبع مطلب : shop.rahpooyan.ir

  مدیر محترم سایت shop.rahpooyan.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  خوب بود

  سارا 3 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود

  ناشناس 4 ماه قبل
  -2

  سلام منم جواب این سوال رو نیاز دارم یعنی چی که میگی جواب سوال رو خودت بنویس . بابا من اومدم جواب رو ببینم نه اینکه جواب رو بنویسم . به هر حال راضی نبودم

  ناشناس 4 ماه قبل
  -1

  خوب بود اما خیلی نه

  -1
  ناشناس 4 ماه قبل

  کجاش خوب بود اخه .

  ناشناس 8 ماه قبل
  -1

  یک‌ی به من جواب این رو بگه

  0
  ناشناس 4 ماه قبل

  والا منم دنبال جوابم

  مینو 9 ماه قبل
  0

  برا یه چیز دیگه اومده بودم 😐

  0
  ناشناس 4 ماه قبل

  منم

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  من جواب این سوال را میخام

  0
  ناشناس 4 ماه قبل

  منم می خوام

  پارمیس 1 سال قبل
  0

  خییییییییلی بد بود متاسفم

  مهدی 1 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  -2
  ناشناس 4 ماه قبل

  مارو مسخره کرده یعنی چی اخه . باید خود نویسنده جواب رو بنویسه .

  برای ارسال نظر کلیک کنید