توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گنج نامه با کدام خط و به چه زبان هایی نوشته شده است

  1 بازدید

  گنج نامه با کدام خط و به چه زبان هایی نوشته شده است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  گنج‌نامه

  گنج‌نامه

  دیوار جنوبی: پارسی یکم • پارسی دوم • بابلی • ایلامی

  کاخ ه: سنگ‌نبشته اردشیر یکم • سنگ‌نبشته اردشیر سوم

  کاخ تچر: پنجره • درگاه • ایوان • نمای جنوبی • نمای غربی • ساسانی • دستگیره درب • سنگ‌نبشته اردشیر سوم

  کاخ هدیش: ستون‌های ایوان شمالی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آشنایی با گنج نامه

  آشنایی با گنج نامه

  از  گنجنامه چه می دانید

  نوشته های نوشته شده در دل سنگ همه مربوط به دوره داریوش و خشایار شاه هخامنشی می باشد که بر روی کوه الوند نوشته شده در 5 کیلومتری غرب همدان و دره عباس آباد قرار دارد، که همه ی آنها در سه ستون بیست خطی و به زبان های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو نوشته شده است  متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح قرار دارد و پهنایی 115 سانتی متری دارد، متن عیلامی در وسط هر دو کتیبه قرار دارد و متن بابلی نو هم در کتیبه سوم قرار دارد.

  این کتیبه ها از زمان های دور اسم های مختلفی داشتند، تا سده ششم هجری از عبارت سنگ نبشته برای آن استفاده می کردند و همچنین از نام های بشت خدایان، دادمهان یا دادبهان یا تنبابر، ینبابر، ببنایه، کتیبه‌های الوند، جنگ‌نامه و گنجنامه برای آن ها استفاده می شده.

  دو نام گنج نامه و جنگ نامه در سده ها ی اخیر معروف شده است، استاد معین هم از نام «بنیاد هرمزداد مهان» برای آن با درنظر گرفتن احتمال استفاده کرده است.

  باید دانست که گنجنامه در زبان فارسی به عنوان حکایت و داستان گنج است شناخته و استفاده می شود، و بین مردم به این شهره شده که آدرس گنجی در آن داده شده است.

  موقعیت مکانی گنج نامه

  سنگ نوشته های های باستانی گنجنامه در ضلع جنوب غربی استان همدان به فاصله 5 کیلومتری محل فعلی شهر، در انتهای دره سرسبز و خرم عباس آباد و در انتهای مسیر جاده ای که همدان را به تویسرکان و غرب کشور وصل می کند. و روی یکی از صخره های کوه الوند حک شده است، این جاده  همان جاده قدیمی است که در زمان هخامنشیان وجود داشته که داریوش و خشایار شاه با لشگریان خود از آن عبور می کردند . از آنجایی که این جاده در زمان هخامنشیان یکی از جاده های اصلی راه باستانی شاهی بوده که از دامنه الوند، هکمتانه (پایتخت تابستانه هخامنشیان) را به بابل در مرکز میانرودان مرتبط می ساخت و یکی از راه های امن و مهم  دوران باستان به شمار می رود.

  و راه به خاطر ختم شدن به بابل راه مقدسی هم  شناخته می شد، و مکان پر رفت و آمدی بود و به همین خاطر مکانی خوبی بود تا شاهان خوبی ها، اندیشه ها ، اعتقادات و همچنین بزرگی و عظمت خود را روی سنگ ها نوشته و به مردم نشان دهند. همه ساله افرادی زیادی با خرید تور همدان از زیبایی ها این مکان تاریخی لذت می برند شما علاوه بر این می توانید با خریدتور همدان ویژه نوروز 98 از دیدن این بنای تاریخی لذت ببرید.

  ویژگی های  گنج نامه چه است

  موقعیت سنگ  خارا طوری است که روی سنگ نوشته ها درست به سوی مشرق است، فرورفتگی ها به شکل  مربع مستطیل به طول 9/2 مترو عرض 9/1 متر وعمق 30 سانتی متر می باشد و هر کدام از آنها به یکی از زبان های پارسی قدمی، عیلامی و بابلی  نوشته شده است.

  متن پارسی درسمت چپ هر دو لوح مزبور نوشته شده و پهنای آن قریب به 15/1 می باشد، متن بابلی در هر دو لوح در وسط نوشته شده است و عرض آن کمتر از متن پارسی است  و متن عیلامی در سمت راست هر دو لوح نوشته شده است و پهنای آن از متن بابلی هم کمتر است. لوح سمت چپ کمی بالاتر کنده شده و به کتیبه داریوش کبیر معروف است و کتیبه سمت راست کمی پایین تر کنده شده و معروف به خشایار است.

  هر یک از متن های سه گانه هرکدام از دو لوح شامل بر بیست خط می باشد، مضمون هر دو کتیبه در هر سه متن یکسان می باشد که با خط میخی نوشته شده است، در اطراف  کتیبه های سوراخ های منظمی وجود دارد که نشان می دهد در زمان های پیشین این کتیبه ها درهایی داشتند که آن ها را از گزند باد و باران در امان نگاه می داشته اند، هر ساله در نوروز 98 گردشگران با خریدتور همدان از این مکان تاریخی  دیدن می کنند.

  خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از بسیاری، فرمانروائی از بسیاری. مَنَم داریوش، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین‌هایی که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی

  خدای بزرگ است اهورامزدا، که بزرگ‌ترین خدایان است، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشا را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی‌شمار. من خشایارشا، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگِ دوردستِ پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی

  و همچنین می توان به آبشار گنجنامه که از چشمه سارها و رودهای کوه الوند تشکیل شده و به رودخانه پایین کوه می ریزد اشاره کرد .در ابتدای بهار مسیر گنجنامه به تویسر کان بسیار دیدنی می شود که می توانید با خرید تور همدان ویژه نوروز 98 از آن دیدن فرمایید، آبشار گنج نامه در فصل زمستان  هم بسیار زیبا و دید نیست، قندیل های بزرگ یخی وصخره هایی محصور در برف، مکان بسیار مناسبی برای علاقمندان به رشته  یخ نبردی می باشد.

  مکان ها ی تفریحی و گردشگری گنج نامه

  تله کابین گنجنامه نزدیک  کتیبه همدان و آبشار گنجنامه می باشد، طول خط این تلکابین 1680 متر و اختلاف ارتفاع آن 800 متر، دارای 17 پایه و 50 عدد کابین  در قسمت اول می باشد.

  این تلکابین از مناطق سرسبز (میدان میشان) این منطقه عبور می کند .آب و هوای دلپذیر کوهستان، دره زیبای الوند و چشم انداز بی نظیر دشت میشان سبب شده است که گردشگران زیادی همه ساله حتی از کشور های خارجی به این منطقه سفر می کنند و با خرید تور همدان ویژه نوروز 98 از این زیبایی ها و امکانات لذت ببرند، این مجموعه  تمام امکانات لازم برای یک سفر خاطر انگیز را فراهم کرده است.

  منبع مطلب : newtour.ir

  مدیر محترم سایت newtour.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گنجنامه همدان با کتیبه های قدمتی | جاذبه های گردشگری همدان | مجله خبری سفرمی

  گنجنامه همدان با کتیبه های قدمتی | جاذبه های گردشگری همدان | مجله خبری سفرمی

  گنجنامه همدان

  در ایرانگردی امروز، سری به شهر همدان می زنیم و با گنجنامه مشهور آن آشنا می شویم. همدان شهری پر از جاذبه های گردشگری است و از غار علیصدر آن تا دریاچه و سد خروشان اکباتانش دیدنی است. تاریخ را در شهر هگمتانه همدان می توان لمس کرد و از آرامگاه های بزرگانی همچون: بابا طاهر عریان و ابوعلی سینا دیدن کرد. حال در میان جاذبه های گردشگری همدان، به مجموعه تفریحی-تاریخی گنجنامه همدان می رویم و از دهکده ای تاریخی در میان طبیعت زیبای گنجنامه دیدن می کنیم.

  گنجنامه همدان

  گنج نامه کجاست و چرا تا این حد محبوب است؟

  بر دل یکی از صخره های الوند که در فاصله 5 کیلومتری غرب استان همدان قرار گرفته، دو سنگ نوشته باشکوه را می بینید که توسط داریوش و خشایارشاه هخامنشی نوشته شده است. برای تماشای این کتیبه ها باید به انتهای دره عباس آباد بروید و در ابتدای مسیر جاده ای که همدان را به تویسرکان مرتبط می سازد توقف کنید. جالب است بدانید که این جاده همان جاده ای است که داریوش و خشایارشا هخامنشی، با کاروان خود بارها و بارها از آن عبور کرده اند. امروزه این جاده با امکانات تفریحی فراوانی که دارد، شباهتی به گذشته ندارد. در ابتدای راه، پارکی بزرگ و بی نظیر را تماشا می کنید که راه درازی تا کتیبه های گنجنامه دارد. شاید رسیدن به کتیبه های گنجنامه، آن هم با این همه پله، کار دشواری باشد اما مطمئن باشید ارزش دیدنش را دارد.

  گنج نامه کجاست و چرا تا این حد محبوب است؟

   این دو کتیبه قدمتی بالای 2500 سال دارند و یکی از قدیمی ترین و مهم ترین آثارهای باستانی در ایران محسوب می شوند. فقط کافی است یکبار به گنج نامه همدان بروید و از این اثر تاریخی 2500 ساله دیدن کنید، تا شما هم جزئی از طرفداران پر و پا قرص این کتیبه ها شوید. چرا که هر کدام از این کتیبه ها علاوه بر مناجاتی که با خدای اهورامزدا دارند، نشانگر تمدن و فرهنگ ما ایرانی ها هستند.

  متن کتیبه های گنجنامه

  دو کتیبه ای که در گنجنامه همدان وجود دارد، یکی متعلق به داریوش اول و دیگری متعلق به پسر وی یعنی خشایارشاه است. داریوش اول پس از به اتمام رسیدن سنگ نوشته های بیستون کرمانشاه، 500 سال قبل از میلاد، دستور حجاری در دل کوه را داد تا کتیبه گنجنامه را در دل کوه حک کند. بعد از داریوش اول، خشایارشا در پیرو کارهای پدرش، کتیبه ای دیگر در مجاورت همان کتیبه حجاری کرد. این کتیبه ها در ستایش خدای اهورامزدا نوشته شده است و از طرفی خوش قلبی این پادشاهان در آن یادآوری شده است تا در آن زمان، کاروان هایی که از این مسیر عبور می کردند، آن ها را بخوانند.

  گنج نامه کجاست و چرا تا این حد محبوب است؟

  از آن جایی که زبان این کتیبه ها مربوط به پارسی هخامنشی است، ترجمه آن را می توانید در بخشی از این صخره ها ببینید که با دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده است. رمزگشایی گنجنامه همدان کار دشواری بود و خواندن خط میخی پارسی باستان، کار هر کسی نبود. تا اینکه در سال 1220 شمسی، “اوژن فلاندن” باستان شناس مشهور فرانسوی، به همراه “پاسکال کوست”، این نگاره ها را بررسی کردند و در نهایت با کمک “هنری راولینسون” بریتانیایی توانستند این خط میخی را رمز گشایی کنند و حتی سنگ نوشته داریوش بزرگ را در بیستون ترجمه کنند.

  “خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را خلق کرد، آسمان را خلق کرد، مردم را آفرید، شادی را بر مردم آفرید و داریوش را شاه کرد، شاهی از میان بسیاری، فرمانروایی از میان بسیاری. منم داریوش، شاه بزرگ شاهان، شاه سرزمین های نژادهای گوناگون، شاه سرزمین های دور، پسر ویشتاسب هخامنشی”

  گنج نامه کجاست و چرا تا این حد محبوب است؟

  “خدای بزرگ است اهورامزدا، که در میان خدایان بزرگترین است. که زمین را خلق کرد، آسمان را خلق کرد، مردم را خلق کرد و شادی را برای مردم آفرید. که خشایارشا را شاه کرد. شاهی از میان شاهان بسیار، یگانه پادشاه از میان پادشاهان فراوان، من خشایارشاه، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهای نژادهای گوناگون، شاه این سرزمین پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی”

  خواندن ترجمه این کتیبه احساس غرور هر ایرانی را برانگیخته می کند. بی دلیل نیست که گنجنامه همدان در میان آثار تاریخی ایرانی، جایگاه ویژه ای در بین مردم دارد. سرزمین پهناور و ستایش خدای اهورامزدا، در زمانی که نام بسیاری از کشورها به میان نبود و بت پرستی رایج بود، غرورآفرین است.

  کتیبه های گنجنامه همدان

  تفریحات دیگری که در مجموعه تفریحی گنجنامه همدان انتظارتان را می کشد!

  آبشار گنجنامه همدان از آن دسته دیدنی هایی است که بعد از تماشای سنگ نوشته های گنجنامه، لذت بخش است. این آبشار در ارتفاع 12 متری کوه الوند قرار گرفته و درست در کنار گنجنامه همدان واقع شده است. از آن جایی که این آبشار دائمی است، در زمستان هم شاهد جریان آب خواهیم بود اما در این فصل بخش هایی از آبشار یخ میزند که خود از جاذبه های دیدنی گنجنامه همدان محسوب می شود. یخ نوردی از کوه های یخ زده، تفریحاتی است که در فصل زمستان انجام می گیرد.

  آبشار گنجنامه

  آبشار گنجنامه

  برای تماشای طبیعت زیبای گنجنامه همدان، بهتر است سوار بر تله کابین های گنجنامه شوید و کمی بر فراز طبیعت زیبای آن، پرواز کنید. تله سیژ، تله اسکی، پیست اسکی و ورزش تعادل هوایی از دیگر تفریحاتی است که در این دهکده توریستی خواهید یافت. بر روی پل معلق گنجنامه پیاده روی کنید و اگر از ارتفاع نمی ترسید، تیرول یا پرواز فردی گنجنامه همدان را امتحان کنید.

  تله کابین گنجنامه

  شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما تهران به همدان و رزرو هتل همدان به سایت سفرمی مراجعه نموده و سفری خاطره انگیز و لذت بخش را تجربه نمایید.

  منبع مطلب : blog.safarme.com

  مدیر محترم سایت blog.safarme.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : گنجنامه بهچه خطی وبه کدام زبان نوشته شده است

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  الهه 21 ساعت قبل
  1

  روی سر در گنج نامه درمورد ایرا چه دعایی شده

  ناشناس 4 روز قبل
  0

  گنج نامه مربوط به کدام 2 پادشاه هخامنشیان است ؟

  ناشناس 4 روز قبل
  0

  سلام خانم

  ناشناس 6 روز قبل
  3

  ما

  0
  ناشناس 6 روز قبل

  😂

  0
  ناشناس 6 روز قبل

  😂

  ناشناس 6 روز قبل
  0

  ما

  ابوالفضل 6 روز قبل
  1

  ما

  ابوالفضل 6 روز قبل
  2

  خر

  ناشناس 8 روز قبل
  5

  گنجنامه بهچه خطی وبه کدام زبان نوشته شده است

  ناشناس 11 روز قبل
  1

  اینجا هیچی که نیست

  ناشناس 22 روز قبل
  2

  سلام ببخشید ولی چرا نزده به چه زبانی و کتیبه گنج نامه مربوط به کدام دوره می باشد

  سلام 8 ماه قبل
  3

  چ خبر

  1
  😊اسوو 19 روز قبل

  سلامتی

  تنتهخخخ 11 ماه قبل
  -1

  آ

  2
  محنا 9 روز قبل

  مرگ دختر هزاره

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  عالی

  ناشناس 11 ماه قبل
  2

  طم

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  خیلی عالی بود ممنون

  ابوالفضل ملک نیا 1 سال قبل
  -1

  گنجنامه با چه خطی وبا چه زبانی نوشته شده است

  برای ارسال نظر کلیک کنید