توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کلوتریمازول برای خارش واژن

  1 بازدید

  کلوتریمازول برای خارش واژن را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  داروی کلوتریمازول دارویی مناسب برای درمان عفونت قارچی

  داروی کلوتریمازول دارویی مناسب برای درمان عفونت قارچی

  امروزه در قرنی زندگی می‌کنیم که باید شناخت کاملی به انواع بیماریها و داروها داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی از سلامت خود محافظت کنیم. در این قرن از تمامی افراد انتظار می‌رود قبل از استفاده از هر دارویی ابتدا آن را به خوبی بشناسند و با ویژگی‌ها، عوارض و تداخلات دارویی آن آشنایی داشته باشند.

  در این مقاله قصد داریم به معرفی داروی کلوتریمازول بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت و در صورت مصرف با دانش کامل از آن استفاده خواهید کرد.

  به این نکته توجه داشته باشید هدف این مقاله افزایش آگاهی است و هرگز توصیه‌ای به مصرف یا عدم مصرف این دارو نمی‌کند.

  داروی کلوتریمازول چیست؟

  داروی کلوتریمازول چیست؟

  کلوتریمازول دارویی است که برای درمان عفونتهای واژن و دستگاه تناسلی زنان، دهان، پوست، خارش کشاله ران، عفونت قارچی حلقوی و برفک دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به شکل کرم، قطره و قرص به بازار دارویی عرضه می‌شود.

  این دارو یک ضد قارچ قوی است که فعالیتها قارچ‌ها را تضعیف می‌کند و آنها را از بین می‎‌برد. این دارو در پایان سبب مرگ قارچ‌ها و ریشه کن شدن آنها می‌شود.

  عوارض جانبی کلوتریمازول

  عوارض جانبی کلوتریمازول

  عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو است. اما هنگامی که پزشکی دارویی را برای شما تجویز می‌کند مطمنا اثرات آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. این دارو مانند هر داروی دیگری دارای عوارض جانبی است که به شرح زیرند:

  حساسیتهای آلرژیک در اثر استفاده از این دارو بسیار نادر است، اما اگر پس از مصرف این دارو دچار حساسیتهای شدید پوستی، کهیر و تنگی نفس شدید سریعا با بخش فوریتهای پزشکی بیمارستان تماس بگیرید.

  استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی پوست

  استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی پوست

  اگر در ناحیه پوست خود احساس خارش و سوزش فراوان دارید به احتمال زیاد به عفونت قارچی پوست مبتلا شده‌اید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی قارچ پوستی شما تشخیص داده شود. اگر پزشک این دارو را برای عفونت قارچی شما تجویز کرد باید پوست را به خوبی تمیز کنید و کرم را بر روی محل بمالید. دوره درمان را کامل کنید.

  استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی واژن

  استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی واژن

  عفونت قارچی واژن نوعی بیماری است که سبب بروز التهاب و خارش شدید در قسمت واژن می‌شود. اگر این بیماری درمان نشود، خطر نازایی افزایش پیدا می‌کند. علائم ابتلا به عفونت قارچی واژن به شرح زیر هستند:

  اگر به این علائم مبتلا هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی ترشحات واژن بیماری شما را تشخیص می‌دهد. فروش انواع کرم واژینال برای درمان عفونت آزاد است، اما خرید آنها بدون نسخه پزشک کار اشتباهی است. زیرا ممکن است عفونت دلیل دیگری به جز عفونت قارچی داشته باشد و مصرف این کرم‌ها تنها وضعیت بیماری را حادتر می‌کند.

  یکی از روشهای درمانی رایج برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده از کرم کلوتریمازول است. معمولا یک اپلیکاتور روزانه برای درمان این عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر نیازی نباشد که کرم درون واژن تزریق شود، از کرم واژینال کلوتریمازول 2 درصد برای  از بین بردن سوزش و خارش ناحیه اطراف واژن استفاده می‌شود. دستور مصرف این دارو ( کرم و قرص) به شرح زیر است:

  بهتر است دوره درمان کامل گردد، در غیراینصورت بازگشت مجدد بیماری وجود دارد.

  استفاده از قطره کلوتریمازول برای درمان عفونت گوش

  استفاده از قطره کلوتریمازول برای درمان عفونت گوش

  اگر گوش به عفونت قارچی مبتلا شود، از این قطره برای درمان استفاده می‌شود. برای استفاده از این قطره باید دراز بکشید و یک و یا دو قطره را در داخل گوش بریزید. سپس به مدت یک الی دو دقیقه در همین حالت بمانید.

  استفاده از کرم کلوتریمازول موضعی برای درمان قارچ ناخن

  استفاده از کرم کلوتریمازول موضعی برای درمان قارچ ناخن

  قارچ ناخن یک لکه زرد یا سفید رنگ زیر ناخن است. در صورتی که این قارچ جدی گرفته نشود احتمال افتادن ناخن وجود دارد. اگر این لکه بر روی ناخن شما به وجود آمده است و ناخن را شکننده کرده است به پزشک مراجعه کنید. اگر بر روی دست خود لاک دارید آن را پاک کنید و ناخن را خشک نگه دارید. سپس این کرم را بر روی ناحیه قارچی بزنید و دوره درمان را کامل کنید. دقت داشته باشید این کرم برای استعمال در ناحیه واژن نیست.

  آیا استفاده از کرم کلوتریمازول در دوران بارداری مجاز است؟

  آیا استفاده از کرم کلوتریمازول در دوران بارداری مجاز است؟

  مطالعات متعددی در این زمینه صورت گرفته‌اند. تا به حال هیچ مدرک و سند دقیقی در مورد آسیب رساندن این کرم به جنین، خطر زایمان زود رس و تولد نوزاد کم وزن به دست نیامده است. اما اگر این کرم در واژن وجود داشته باشد و در اثر زایمان طبیعی با جنین برخورد کند، خطر برفک دهانی برای نوزاد وجود دارد. البته بهتر است بدانید این بیماری خطرناک نیست و به راحتی درمان می‌شود.

  با این حال کارشناسان سلامتی همواره هشدار می‌دهند که قبل از استفاده از این کرم در دوران بارداری حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

  داروهای مشابه کلوتریمازل

  داروهای مشابه کلوتریمازل

  اگر به هر دلیلی به داروی کلوتریمازول دسترسی ندارید، می‌توانید از نمونه‌های مشابه آن استفاده کنید. اما قبل از استفاده با پزشک و یا دارو ساز مشورت نمائید. داروهای مشابه این دارو به شرح زیرند:

  موارد احتیاطی در مورد مصرف کلوتریمازول

  موارد احتیاطی در مورد مصرف کلوتریمازول

  اگر قصد دارید برای رفع مشکلات جسمانی و درمان انواع عفونت قارچی از این دارو استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  به این نکته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه این کرم در ناحیه مبتلا به عفونت قارچی سبب درمان زودتر نمی‌شود. بنابراین مطابق با دستورالعمل از این دارو استفاده کنید.

  برای تهیه بهترین محصولات و مکملهای دارویی و خرید کاندوم به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

  منبع مطلب : darookhaneonline.com

  مدیر محترم سایت darookhaneonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پماد کلوتریمازول برای خارش واژن و درمان عفونت واژن - خوب شی

  پماد کلوتریمازول برای خارش واژن و درمان عفونت واژن - خوب شی

  دانستنی‌های پماد کلوتریمازول

  کلوتریمازول واژینال برای درمان عفونت‌های قارچی یا مخمری واژن استفاده می‌شود. ویژگی اصلی کلوتریمازول این است که سوزش، خارش و ترشحات مرتبط با عفونت‌های ذکرشده را کاهش می‌دهد. این دارو در گروه ضدقارچ‌های آزول قرار می‌گیرد و بنابراین نحوۀ عملکردش این است که رشد مخمر (قارچ) ایجادکنندۀ عفونت را متوقف می‌کند. کلوتریمازول اساساً به دو شکل تولید می‌شود: کرم واژینال و قرص واژینال. بعضی از انواع کلوتریمازول‌ها نیز در قالب کرم‌هایی تولید می‌شوند که باید در ناحیۀ بیرونی اطراف واژن مورد استفاده قرار بگیرند.

  کلوتریمازول چگونه اثر می‌کند؟

  کلوتریمازول با حمله کردن به غشای سلولی قارچ‌ها باعث نابودی آن‌ها می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، قارچ‌ها ماده‌ای به‌ نام ارگوسترول تولید می‌کنند که ترکیب اساسی و مهمی در غشای سلولی قارچ‌ها است. همین ایجاد اختلال توسط کلوتریمازول در تولید ارگوسترول است که باعث شکل‌گیری سوراخ‌هایی در غشای سلولی قارچ‌ها می‌شود.

  غشای سلولی قارچ‌ها برای ادامۀ حیات و بقای آن‌ها بسیار مهم است. این غشا اجازه نمی‌دهد که عناصر مختلف وارد سلول شوند و همچنین اجازه نمی‌دهد که عناصر درون سلول از آن بیرون بیایند. وقتی که کلوتریمازول این غشای سلولی قارچ‌ها را سوراخ می‌کند، مهم‌ترین ترکیبات تشکیل‌دهندۀ قارچ‌ها به بیرون از غشای سلول نشت می‌کنند و در طی همین روند است که قارچ‌ها از بین می‌روند و عفونت مخمری واژن درمان می‌شود.

  توصیه پزشکان این است که هرگز خودسرانه از کلوتریمازول استفاده نکنید و ابتدا با مراجعه به پزشک مطمئن شوید که آیا به عفونت واژن مبتلا هستید یا نه، زیرا این دارو فقط برای عفونت‌های قارچی واژن کارکرد دارد. شاید مشکل شما به نوع دیگری از عفونت‌ها مرتبط باشد و در نتیجه به داروی متفاوتی نیاز داشته باشید.

  اگر تب، لرز، علائم شبه‌آنفولانزا،درد معده و درد زیرشکم، و یا ترشحات بدبوی واژن داشتید، از این دارو استفاده نکنید. در این شرایط سریعاً با پزشک خودتان تماس بگیرید یا نزد او بروید چون این موارد می‌توانند نشان‌دهنده عفونت جدی‌تری باشند.

  چگونه از کرم کلوتریمازول استفاده کنیم؟

  اگر از کلوتریمازول بدون نسخۀ پزشک استفاده می‌کنید، ‌همۀ دستورالعمل‌های مربوط به دارو را پیش از استفاده با دقت بخوانید. اگر هم سوالی داشتید، حتماً از داروساز یا پزشک خودتان بپرسید. در مواردی هم که پزشک دارو را تجویز کرده است، حتماً طبق دستورالعمل پزشک پیش بروید.

  کرم کلوتریمازول فقط برای استفادۀ واژینال یا درون‌واژنی است. پس باید قبل و بعد از استعمال کرم کلوتریمازول حتماً دست‌ها را با دقت کافی و به‌طور کامل بشویید. ضمناً از هر گونه تماس این کرم با چشم‌ها جلوگیری کنید.

  استفاده از کلوتریمازول باید طبق دستور تجویزی ادامه پیدا کند، حتی اگر علائم عفونت واژن پس از چند روز از بین برود یا  قاعدگی شروع شود. توجه داشته باشید که توقف استفاده از دارو می‌تواند شرایط را برای بازگشت عفونت مخمری فراهم کند.

  در دوره‌ای که از کلوتریمازول استفاده می‌کنید، سراغ محصولاتی مانند تامپون‌ها، اسپرم‌کش‌ها، دوش واژینال یا دیگر محصولات واژینال نروید. نوارهای بهداشتی غیرمعطر برای قاعدگی یا جلوگیری از نشت دارو به لباس‌ها کافی است.

  اگر بیماری شما پس از ۳ روز بهبود نیافت یا بیشتر از ۷ روز ادامه پیدا کرد،‌ حتماً این موضوع را به پزشک اطلاع بدهید. اگر هم عفونت در عرض ۲ ماه بازگشت، این مسئله باید به اطلاع پزشک برسد. گاهی لازم است که داروی متفاوت یا مکمل برای درمان عفونت واژن تجویز شود.

  مقدار مصرف کلوتریمازول به شرایط پزشکی هر فرد و همچنین نحوۀ واکنش بدن او نسبت به دارو بستگی دارد. با این‌ حال، کلوتریمازول معمولاً ۱ بار در روز موقع خواب شبانه و به‌مدت ۱ تا ۷ شب استفاده می‌شود. البته پزشک می‌تواند دستورالعمل خاصی را برای هر فرد تجویز کند که پیروی از آن قطعاً ضروری است.

  اگر با مشکل خارش و سوزش در اطراف ناحیۀ بیرونی واژن مواجه شدید، این کرم را به مقدار بسیار کمی روی ناحیۀ مورد نظر قرار دهید. این کار نباید بیشتر از ۱ تا ۲ بار در روز و همچنین نباید بیشتر از ۷ روز بیشتر ادامه پیدا کند.

  عوارض جانبی کلوتریمازول چیست؟

  از عوارض جانبی کلوتریمازول می‌توان به سوزش، درد و خارش واژن یا مجاری ادرار اشاره کرد. گرفتگی‌ها یا کرامپ‌ها در ناحیۀ زیر شکم نیز از دیگر عارضه‌های جانبی هستند. اگر هر کدام از این عارضه‌ها تداوم پیدا کرد یا بدتر شد، حتماً به پزشکتان اطلاع دهید.

  البته به یاد داشته باشید که اگر پزشک ‌مصرف این دارو را برای شما تجویز کرده است، قطعاً به این تصمیم رسیده است که فواید کلوتریمازول برای شما بیشتر از مشکلات مربوط به عوارض جانبی آن است. ضمن این‌که بسیاری از افراد با مصرف کلوتریمازول دچار عوارض جانبی جدی و خاصی نمی‌شوند.

  واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به کلوتریمازول نیز بعید است، اما در صورت بروز این واکنش‌ها حتماً به فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید. علائم واکنش آلرژیک جدی و خطرناک عبارتند از بثورات پوستی،‌ خارش و تورم در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس.

  وقتی از کلوتریمازول برای درمان انواع خاصی از عفونت‌های قارچی استفاده می‌کنید، نباید پوشش‌های کاملاً مسدودکننده روی باقی‌ماندۀ کرم قرار دهید، زیرا این کار می‌تواند باعث تحریک پوست شود. بنابراین چنین کاری را انجام ندهید، مگر این‌که پزشک مستقیماً به شما انجام دادن این کار را توصیه کرده باشد.

  نحوه استفاده از کلوتریمازولاقدامات احتیاطی هنگام استفاده از کلوتریمازول

  قبل از مصرف کلوتریمازول، حتماً آلرژی‌ احتمالی نسبت به این دارو را با پزشک در میان بگذارید. آلرژی به هر گونه از ترکیبات دیگر داروهای ضدقارچ آزول‌ (مانند ترکونازول و فلوکونازول)  را هم باید به پزشک اطلاع دهید. در کنار این‌ها، باید هر گونه آلرژی دیگری را هم به پزشک اطلاع دهید. کلوتریمازول می‌تواند حاوی ترکیبات غیرفعالی باشد که در نهایت باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر ‌شود.

  اگر به هر کدام از این مشکلات و بیماری‌ها مبتلا بودید، حتماً این مسئله را قبل از مصرف کلوتریمازول به پزشک بگویید: بیماری دیابت، مشکلات سیستم ایمنی (مانند اچ‌آی‌وی و ایدز) عفونت‌های مخمر واژینال به ‌صورت تکرارشونده (بیشتر از ۳ بار در ۶ ماه یا ۴ بار در ۱ سال).

  در کنار این موارد، از پزشک بپرسید که آیا در طول دورۀ مصرف کلوتریمازول می‌توانید آمیزش جنسی داشته باشید یا نه. این دارو می‌تواند محصولاتی مانند کاندوم‌های لاتکس را فرسوده کند، در نهایت باعث خرابی آن‌ها شود و احتمال بارداری را افزایش دهد. بنابراین استفاده از کاندوم‌های لاتکس در دورۀ استفاده از کلوتریمازول ممکن نیست و شما باید با پزشک خود دربارۀ دیگر محصولات کنترل بارداری مانند کاندوم‌های پلی‌اورتان در این مدت مشورت کنید.

  در دوران بارداری ، به‌ هیچ وجه بدون نظر پزشک از کلوتریمازول استفاده نکنید. ضرورت و نحوۀ استفاده از کلوتریمازول در دوران بارداری کاملاً به نظر پزشک بستگی دارد.

  تداخل دارویی کلوتریمازولتداخلات دارویی کلوتریمازول

  اگر داروهای دیگر یا محصولات گیاهی را هم‌زمان با کلوتریمازول استفاده کنید،‌ احتمال تضعیف اثرات هر کدام از این داروها وجود دارد. ضمن این ‌که چنین کاری می‌تواند خطر بروز عارضه‌های جانبی جدی را افزایش دهد یا مانع از کارکرد صحیح و کامل دارو شود. البته تداخلات دارویی در همه موارد اتفاق نمی‌افتد و  مطلع کردن پزشک از داروهای مصرفی  به جلوگیری از تداخلات دارویی یا کنترل آن‌ها کمک می‌کند. با این ‌حال، پزشک زمانی می‌تواند به شما کمک کند که شما پیش از شروع دورۀ درمان، فهرست همه داروها و محصولات مصرفی (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به او ارائه دهید.

  بعضی از داروهایی که می‌توانند خطر ابتلا به عفونت‌های مخمر واژینال را افزایش دهند، عبارتند از آنتی‌بیوتیک‌ها، کورتیکواسترئیدها (مانند پردنیزون) و داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند (مانند سیکلوسپورین و متوترکسات).

  مصرف اشتباه یا مفرط کلوتریمازول

  کلوتریمازول هرگز نباید به‌ صورت خوراکی مصرف شود. اگر هم کسی به دلایل مختلف در استفاده از کلوتریمازول زیاده‌روی کند و علائم خطرناکی مانند بیهوشی ناگهانی و اختلال در تنفس داشته باشد، اطرافیانش باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرند.

  راهنمای استفاده از کلوتریمازول

  هرگز داروی کلوتریمازول را به افراد دیگر توصیه نکنید یا این دارو را در اختیار دیگران قرار ندهید. برای جلوگیری از عفونت‌های مخمر واژن هم ناحیۀ تناسلی را کاملا و بدون وقفه پس از دوش گرفتن، حمام رفتن، شنا کردن، دستشویی رفتن و غیره بشویید. ضمن این‌که باید از پوشیدن شلوارهای تنگ از هر جنسی، ‌لباس‌های زیر نایلونی و ‌جوراب‌شلواری خودداری کنید. لباس شنای خیس و لباس‌های ورزشی نمناک و خیس از عرق هم نباید برای مدت‌زمان طولانی روی تن شما باقی بمانند. لباس زیر انتخابی شما هم باید نخی باشد و هر روز با یک لباس زیر تمیز تعویض شود.

  فراموش کردن ساعت استفاده از دارو

  اگر یک دوز مصرفی از کلوتریمازول را فراموش کردید، ‌بلافاصله بعد از اینکه یادتان آمد، حتماً دارو را مصرف کنید، مگر اینکه نزدیک ساعت مصرف دوز بعدی باشد. در این صورت، لازم نیست دوز فراموش‌شده را مصرف کنید و باید همان برنامه اصلی را ادامه دهید. بنابراین در این شرایط به هیچ وجه دوز مصرفی کلوتریمازول را دو برابر نکنید

  طرز نگهداری

  کرم کلوتریمازول باید در دمای اتاق، یعنی بین ۳۶ تا ۸۶ درجه فارنهایت یا ۲ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد، نگهداری شود و همیشه دور از تماس با نور و رطوبت باقی بماند. بنابراین هیچ وقت کلوتریمازول را در حمام یا دیگر بخش‌های مرطوب خانه نگهداری نکنید. ضمن این‌که کلوتریمازول هم مانند همه داروهای دیگر باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور بماند.

  منبع : WebMD، Net Doctor

  منبع مطلب : khoobshi.com

  مدیر محترم سایت khoobshi.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درمان دارویی انواع عفونت واژن | دکتردکتر

  برای درمان عفونت واژن چه قرصی مصرف کنیم؟ آیا می‌توان عفونت واژن را با مصرف قرص درمان کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با قرص و پماد‌های مناسب برای درمان عفونت واژن آشنا شوید.

  درمان دارویی عفونت قارچی واژن

  برای درمان عفونت قارچی واژن، یکی از موارد زیر استفاده می‌شود:

  کسانی که تمایل به استفاده از کرم ندارند، می‌توانند از قرص‌های واژینال استفاده کنند

  کلوتریمازول و میکونازول در درمان اثر یکسانی دارند، ولی احتمال ایجاد حساسیت میکونازول بیشتر از کلوتریمازول است و به همین خاطر بیشتر پزشکان کلوتریمازول را تجویز می‌کنند. اثر نیستاتین از کلوتریمازول و میکونازول ضعیف‌تر است.

  در مواردی که واژینیت قارچی خیلی شدید باشد و التهاب و خارش واژن وجود داشته باشد، ممکن است از کورتون‌های موضعی نظیر تریامسینولون یا فلوسینولون برای کاهش التهاب و خارش استفاده شود.

  نکته‌های تکمیلی در مورد درمان واژینیت قارچی

  درمان خانگی عفونت قارچی واژن

  گاهی ممکن است توسط پزشک توصیه شود که  فرد مبتلا مقدار کمی جوش شیرین در لگن پر از آب بریزد و در آن بنشیند. این کار سبب می‌شود محیط واژن قلیایی شده و از تکثیر قارچ جلوگیری شود. همچنین ممکن است پزشک همین کار را به جای جوش شیرین با سرکه سیب به شما پیشنهاد دهد.

  درمان واژینیت قارچی راجعه

  واژینیت قارچی راجعه به حالتی گفته می‌شود که خانم، بیشتر از ۴ بار در سال دچار این واژینیت شود. در این صورت درمان آن متفاوت خواهد بود و تقریباً درمان حدود ۶ ماه طول خواهد کشید.

  درمان واژینیت باکتریایی

  در عفونت باکتریایی واژن درمان با یکی از موارد زیر صورت می‌گیرد:

  نکته‌های تکمیلی در مورد درمان واژینیت باکتریایی

  درمان عفونت تریکومونایی واژن

  در عفونت واژن از نوع تریکوموناس درمان با مترونیدازول به مدت یک هفته صورت می‌گیرد. در این نوع از عفونت لازم است علاوه بر خانم، شریک جنسی همزمان با وی، با مترونیدازول درمان شود. سه ماه بعد فرد از نظر علائم و چکاپ باید به پزشک مراجعه کند.

  نکته‌های تکمیلی در مورد درمان واژینیت باکتریایی

  منبع مطلب : drdr.ir

  مدیر محترم سایت drdr.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید