توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام گزینه درباره سوره هل اتی صحیح نیست

  1 بازدید

  کدام گزینه درباره سوره هل اتی صحیح نیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مسابقه غدیر شناسی از کتاب خطبه غدیر | پایگاه تحلیلی - خبری نسیم قائن

  به گزارش نسیم قائن ،اداره تبلیغات اسلامی شهرستان قاین به مناسبت ایام الله دهه ولایت وامامت  مسابقه ای ویژه همشهریان با عنوان غدیرشناسی را از کتاب خطبه غدیر برگزار نموده است .

  همشهریان عزیز پاسخ سوالات خویش را تا 10مهرماه 1395می توانند در سطح شهر به اداره تبلیغات اسلامی در بلوار مصلی ودر روستاها به روحانیون مستقر وطرح هجرت تحویل دهند.

  به 18نفربه قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

  سوالات:

  1-پیامبر اکرم(ص)در خطبه غدیر،به کدام یک از صفات خداوند متعال اشاره نفرمودند؟

  الف)درهم شکننده جباران  ب)مولای جهانیان  ج)آفریننده بهشت ودوزخ   د)گستراننده زمین

  2-کدام گزینه در باره سوره "هل اتی"صحیح نیست؟

  الف)درباره دشمنان امیرالمومنین نازل گردید    ب)فقط امیرالمومنین(ع)درآن ستوده شده است

  ج)فقط درباره امیرالمومنین نازل شده است       د)فقط برای امیرالمومنین گواهی به بهشت داده است

  3-چه چیز پیامبراکرم(ص)رابرای اجرای ماموریت الهی شان درروز عید غدیر نگران کرده بود؟

  الف)کمی پرهیزگاران  ب)فساد انگیزی گناه کاران   ج)نیرنگ مسخره کنند گان اسلام    د)همه موارد

  4-پیامبر اکرم(ص)وظیفه تبلیغ غدیر رابرعهده چه کسانی گذاشتند؟

  الف)پدران برای فرزندان   ب)حاضران برای غایبان   ج)اهل بیت برای شیعیان   د)گزینه الف وب

  5-درفرمایش پیامبر اکرم(ص)کدام مورد به عنوان بالاترین امر به معروف بیان نشده است؟

  الف)درک سخن ایشان در غدیر ورساندن آن به غائبان  ب)امرنمودن غائبان به پذیرش سخن ایشان

  ج)سفارش غائبان به انجام واجبات وترک محرمات       د)بازداشتن غائبان از مخالفت با سخن ایشان

  6-پیامبراکرم در خطبه غدیر کدام صفت رابرای امام زمان(عج)برشمردند؟

  الف)منتقم ازظالمان  ب)بهره گیرنده از دریای ژرف   ج)مورد بشارت پیشینیان   د)همه موارد

  7-درغدیر پیامبر اکرم(ص)با کدام عبارت از مردم برامامت امیرالمومنین پیمان گرفتند؟

  الف)با قلب وجان وبازبان ودست،باتو عهد می بندیم    ب)با اعتقاد به امامت ایشان زنده ایم وجان می دهیم

  ج)هرکدام بتوانیم با دست بیعت می کنیم وبا زبان با این عهد وپیمان اقرار می کنیم  د)همه موارد

  8-این عبارت پیامبراکرم(ص)به چه کسانی اشاره می کند"آنان به همراه یاران وتابعان وپیروانشان در پایین ترین درجه آتش اند،درروز قیامت کسانی آنان را یاری نمی کنند ،من وخدا از آنها بیزاریم"

  الف)برادران شیاطین   ب)امامان دعوتگر به آتش،پس از پیامبر  ج)مشرکین وکفار   د)تکذیب کنندگان

  9-پیامبراکرم(ص)به مردم امر فرمودندتاباقبول امامت اهل بیت با چه کسانی بیعت کنند؟

  الف)خدا،پیامبر اکرم،امیرالمومنین وتمام ائمه           ب)خدا،پیامبر،امیرالمومنین

  ج)خدا،پیامبر،امیرالمومنین،امام حسن وامام حسین      د)پیامبر اکرم،امیرالمومنین

  10-براساس خطابه غدیر،کدام گزینه درباره رابطه امام وقرآن ،نادرست است؟

  الف)امام تنها روشنگر باطن قرآن وتنها مفسران است    

   ب)دیگران نیز توانایی تفسیر قران رادارند ولی تفسیر امام بهترین ومطمئن ترین تفسیر است.

  ج)امام وقرآن تا کنار حوض کوثر از هم جدا نمی شوند

  د)قرآن از امام وامام از قرآن خبرمی دهند.

  سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده

  سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده

  سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده

  پرسش : از دید روایات اهل سنت، سوره«هل اتی» درباره چه کسانی نازل شده است؟
  پاسخ: درباره شان نزول این آیه زمخشرى در تفسیرمعروف خود «کشاف» از ابن عباس چنین نقل مى کند که حسن و حسین(علیهما السلام) بیمار شده بودند پیامبر(صلى الله علیه وآله) با جمعى [از یاران] از آنها عیادت کردند،

  صحابه رو به على(علیه السلام) کردند، گفتند: اى ابوالحسن! اگر براى شفاى فرزندانت نذرى مى کردى خوب بود، على(علیه السلام) و فاطمه(علیها السلام) و خادمه آنها فضه نذرکردند که اگر آنها شفا یابند سه روز روزه بگیرند [در بعضى از روایات آمده که حسن و حسین(علیهما السلام) نیز نذرکردند](۱)

  چیزى نگذشت که هر دو شفا یافتند و چون غذائى نداشتند: على(علیه السلام) سه صاع [من] جو، وام گرفت و فاطمه(علیها السلام) یک صاع آن را خمیر کرد و پنج قرص نان به تعداد آنها براى افطارروز اول درست کرد.

  در این هنگام فقیرى بر در خانه آمد و گفت: السَّلامُ عَلَیْکُمْ اَهْلَ بَیْتِ مُحَّمَد(صلى الله علیه وآله)؛ مسکینى از مساکین مسلمانانم، مرا اطعام کنید تا خداوند شما را از غذاهاى بهشتى اطعام کند آنها مسکین را بر خود مقدّم داشتند، غذاى خود را به او دادند و آن شب چیزى جز آب نخوردند،

  فردا نیز روزه گرفتند و هنگام غروب موقعى که طعامی همانند روز سابق براى افطارآماده کرده بودند، یتیمى بر در خانه ایشان آمد، این بزرگواران او را نیز بر خود مقدم شمردند و غذاى خود را به او دادند و روز سوم اسیرى آمد و همان کار را تکرار کردند، هنگام صبح على(علیه السلام) دست حسن و حسین (علیهما السلام) را گرفت و خدمت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) آمد هنگامى که پیامبر(صلى الله علیه وآله) آنها را دید در حالى که از شدت گرسنگى مى لرزیدند،

  فرمود: چقدر براى من ناراحت کننده است آنچه را در شما مى بینم و با آنها برخاست و به سراغ فاطمه(علیها السلام) رفت در حالى که در محراب عبادت بود و شدیداً گرسنه بود، پیامبر(صلى الله علیه وآله) ناراحت شد، در این هنگام جبرئیل نازل شد و گفت: اى محمد(صلى الله علیه وآله)! بگیر این سوره را، خداوند با داشتن چنین اهل بیتى به تو تبریک مى گوید و سپس سوره«هَلْ اَتى» را بر پیامبر(صلى الله علیه وآله) خواند.(۲)
  همین معنى را با تفاوت مختصرى، قرطبى در تفسیرش ذیل آیات مورد بحث نقل مى کند و اشعارى هم از تقاضا کنندگان و بانوى اسلام در این زمینه نقل مى نماید.(۳)

  فخر رازى نیز در تفسیرش از واحدى در کتاب «الوسیط» و زمخشرى در «کشاف» عین این داستان را نقل کرده، ولى در ذیل آن مى افزاید: جمله «اِنَّ الاَبْرار یَشْربُون …» به صورت صیغه جمع است و شامل همه نیکان مى شود و نمى توان آن را تخصیص به یک فرد (على بن ابیطالب(علیه السلام)) داد؛ البته انکار نمى توان کرد که على(علیه السلام) در عموم این آیات داخل است؛ ولى اختصاص به او ندارد … مگر اینکه گفته شود، این سوره به هنگام انجام اطاعت مخصوص از ناحیه على(علیه السلام) نازل شده؛ ولى در اصول فقه ثابت شده است که معیار، عموم لفظ است؛ نه خصوصیت سبب!(۴)
  ولى گویا فخر رازى این مطلب را فراموش کرده که شان نزول می گوید این آیات درباره على(علیه السلام) و فاطمه(علیها السلام) و حسن و حسین(علیهما السلام) نازل شده است، نه خصوص على بن ابیطالب(علیه السلام) که مشکل صیغه جمع پیش آید.
  به علاوه منظور از شان نزول، از میان بردن عمومیت مفهوم آیه نیست؛ بلکه منظور آن است نخستین بار که این آیات نازل شد پس از انجام آن عبادت و اطاعت و ایثار ویژه از سوى این خانواده بود و این، خود فضیتلى بزرگ و موهبتى عظیم است که بعد از انجام آن عمل، این آیات نازل گردد و به تعبیر دیگر على(علیه السلام) و خاندانش مصداق عالى این آیات، بلکه کامل ترین نمونه آن محسوب مى شوند؛ چرا که سبب نزول این آیات، عمل پاک آنها بود و اگر کسى بخواهد این فضیلت بزرگ را انکار کند، خویشتن را فریب داده است.
  آلوسى نیز در روح المعانى تمام این داستان را به طور کامل از ابن عباس نقل مى کند و سپس مى افزاید:

  این خبر در میان مردم مشهور است. سپس همانگونه که طریقه او است سعى مى کند آن را کمرنگ یا بى رنگ نشان دهد و براى این منظور بعد از بیان مطالبى درباره اسناد این حدیث مى افزاید احتمال نزول این آیات درباره على(علیه السلام) و فاطمه(علیها السلام) وجود دارد؛ ولى اثبات و نفى آن هیچ کدام قطعى نیست چون اخبار در این زمینه متعارض و مختلف است تازه اگر قائل به عدم نزول این آیات درباره آن بزرگواران باشیم چیزى از مقام والاى آن‌ها نمى کاهد؛ زیرا داخل بودن آنها در عنوان «ابرار» مطلب واضحى است، بلکه (از دیگران) اولى هستند، انسان چه درباره این دو بزرگوار مى تواند بگوید؟

  جز اینکه على(علیه السلام) مولاى مومنان وصىّ پیامبر(صلى الله علیه وآله) و فاطمه (علیها السلام) پاره تن رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و جزء وجود محمد(صلى الله علیه وآله) و حسنین(علیهما السلام) روح و ریحان و سروران جوانان بهشت  اند، اما مفهوم این سخن ترک دیگران نیست.(۵)
  ولى مى گوئیم اگر فضیلتى را با این شهرت نادیده بگیریم بقیّه فضائل نیز به تدریج به چنین سرنوشتى دچار مى شود و روزى فرا خواهد رسید که افضلیت على(علیه السلام) و بانوى اسلام و امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) نیز زیر سوال خواهد رفت. چرا این روایت مشهور را که بزرگان محدثان و مفسران نقل کرده اند و روایت معارض قابل ملاحظه اى ندارد نادیده بگیریم و راه هاى معرفت و شناخت آن بزرگواران را به روى خود ببندیم؟!
  سیوطى دانشمند معروف اهل سنتنیز در تفسیر«الدر المنثور» از ابن مردویه از ابن عباس نقل مى کند که آیه«وَ یُطعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِهِ …» درباره على(علیه السلام) و فاطمه زهرا(علیها السلام) نازل گردیده است.
  شبلنجى در «نور الابصار» داستان شان نزول را به طور کامل آورده است(۶) و همچنین گروه دیگرى از بزرگان مفسران و محدثان.(۷)

  پی نوشت:

  ویژه نامه قرآن و عترت پژوهی

  کلید :  یطعمون الطعام علی حبه تفسیر آیه ۸ سوره انسان معنی کلمه یطعمون شان نزول آیه ۸ سوره انسان معنی تبصرون آیه ۸ سوره انسان در شان کدام معصومین است معنی یطعمون  سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده سوره هل اتی در شان چه کسانی نازل شده

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 23 روز قبل
  0

  جواب سوالا رو مطمئنین؟؟؟

  ید؟

  نفیسه 24 روز قبل
  0

  لطفا پاسخ بدید

  نفیسه 24 روز قبل
  1

  1- سوره «هل اتي» درباره چه کسانی نازل شده است؟

  گزینه۱: درباره پنج تن آل عبا

  گزینه ۲: درباره امام علی (ع) و خانواده و فرزندان

  گزینه ۳: درباره پیامبر و امام علی و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام)

  ناشناس 25 روز قبل
  1

  کدام گزینه در مورد هل اتی درست نیست

  زینب 28 روز قبل
  1

  جوابا؟

  فاطمه درفکی 1 سال قبل
  1

  جواب سوالات بزارین

  سمیه بختیاری 1 سال قبل
  0

  1_الف

  2_ب

  3_ب

  4_ج

  5_الف

  6_ج

  7_د

  8_د

  9_د

  10_د

  1
  نیکا 23 روز قبل

  این جواب کتاب خطبه پیامبر درسته یا ن ؟؟

  برای ارسال نظر کلیک کنید