توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام هنرها با تصویر سروکار دارند

  1 بازدید

  کدام هنرها با تصویر سروکار دارند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آشنایی با رشته هنرهای تصویری و طراحی و بازار کار آن

  آشنایی با رشته هنرهای تصویری و طراحی و بازار کار آن

  معرفی رشته هنرهای تصویری و طراحی

  هنرهای تجسمی که به آن گاهی هنرهای بصری یا دیداری نیز گفته می‌شود، آن گروه از هنرهای مبتنی بر طرح است که مشخصاً حس بینایی را مخاطب قرار می‌دهند.

  هنرهایی چون:

  هنرهای تجسمی با هنرهای نمایشی، شنیداری و کلامی و دیگر انواع هنر متفاوت است، هر چند این تقسیم‌بندی چندان محکم نیست.

  در حال حاضر و در کاربرد کنونی، هنرهای تجسمی شامل هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی است، هنرمند تجسمی به‌شخصی اطلاق می‌گردد که در زمینه هنرهای زیبا، هنرهای دستی و هنرهای کاربردی فعالیت می‌کند.

  گرایش های هنرهای تصویری و طراحی در مقطع کارشناسی ارشد

  این رشته در آزمون سال 96 دارای 6 گرایش است که مهمترین آنها گرایش‌های تصویر متحرک (انیمیشن)، ارتباط تصویری، تصویرسازی، نقاشی و عکاسی است. توضیحات مربوط به هر گرایش به طور جداگانه در قسمت گرایش ها آورده شده است.

  1ـ تصویر متحرک (انیمیشن): انیمیشن هنر ساخت تصاویر متحرک و پویای دو بعدی یا سه بعدی است که با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های جذاب با هدفی رسانه‌ای ساخته می‌شود.

  توانایی های لازم: دانشجوی این رشته (انیمیشن) باید طراحی را به خوبی بشناسد و با قوانین حرکتی و ترکیب بندی تصاویر آشنا باشد.

  2ـ ارتباط تصویری: هنر ارتباط تصویری حیطه بسیار وسیعی را در بر‌می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه‌های آماری، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه‌آرایی و ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد. به زبان دیگر کلیه طر‌ح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می‌باشند. هدف‌ رشته‌ ارتباط‌ تصویری‌ آموزش‌ این‌ هنر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ است. در واقع رشته ارتباط تصویری توانایی‌های‌ دانشجویان‌ در امور تبلیغات‌ فرهنگی‌ یا تجاری‌ را ارتقا می‌دهد که‌ در این میان تبلیغات‌ فرهنگی‌ شامل‌ تصویرسازی‌ کتب‌، ساخت‌ پوستر، تبلیغات‌ برای‌ نشریات‌ و جراید مانند صفحه‌آرایی‌ و آگهی‌های‌ مطبوعاتی‌ می‌شود و تبلیغات‌ تجاری‌ نیز شامل‌ تبلیغات‌ نمایشگاه‌های‌ بازرگانی‌ مانند غرفه‌سازی‌ و غرفه‌آرایی‌ یا تبلیغات‌ برای‌ کالاهای‌ مختلف‌ است‌. رشته ارتباط تصویری از جمله رشته‌هایی است که با استفاده از امکانات و وسایل فنی جدید و از طریق ارائه تصویر، ارتباطی را که از راه کلام و یا از طریق سایر هنرها امکان‌پذیر نیست، برقرار می‌سازد. رشته پر رمزو راز گرافیک در همه محیط‌ ها با همه سلائق برای خود جایی باز کرده و در ارتباط با صنعت نیز به هنرنمایی پرداخته است.گرافیک زبان تصویری است، استفاده از علائم، سمبل‌ها، خطوط، منحنی‌ها و نمادها در کنار رنگ‌های موزون و حساب شده دنیایی از حرف و معنا را در خود جای داده است.

  توانایی‌های‌ لازم :دانشجوی‌ ارتباط‌ تصویری‌ باید علاوه‌ بر خلاقیت‌، نسبت به رشته خود علاقه‌مند بوده و طراحی‌ قوی‌ و زبردست‌ باشد. چون‌ طراحی‌ اساس‌ کار یک‌ گرافیست‌ است‌ و در ضمن‌ باید با رنگ‌ به‌ عنوان‌ عامل‌ تکمیل‌کننده‌ فرم‌ آشنا باشد. همچنین‌ یک‌ طراح‌ باید با شاخه‌های‌ مختلف‌ هنری‌ آشنایی‌ کامل‌ داشته‌ باشد. از آنجاکه‌ یک‌ گرافیست‌ امکان‌ دارد از تکنیک‌های‌ عکاسی‌، چاپ‌، خوشنویسی‌، نقاشی‌، طراحی‌ صنعتی‌، اصول‌ و مبانی‌ صنایع‌ دستی‌ در کارش‌ استفاده‌ کند‌ و پیام‌ مورد نظرش‌ را به‌ مرحله‌ اجرا برساند، لازم‌ است‌ با علومی‌ مثل‌ جامعه‌شناسی‌، روانشناسی‌، بازاریابی‌ و ادبیات‌ آشنا باشد زیرا یک‌ پیام‌ تبلیغاتی‌ باید با توجه‌ به‌ مخاطب‌ آن‌ ساخته‌ شود؛ یعنی‌ باید توجه‌ داشت‌ که‌ مخاطب‌ این‌ پیام‌ از نظر فرهنگی‌، اقتصادی‌ و خواسته‌ها و علایق‌ در چه‌ سطحی‌ است‌. گفتنی‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ به‌ صورت‌ نیمه‌متمرکز گزینش‌ می‌شوند؛ یعنی‌ علاوه‌ بر آزمون‌ علمی‌، استعداد و خلاقیت‌ دانشجویان‌ در یک‌ آزمون‌ عملی‌ نیز سنجیده‌ می‌شود.

  3ـ تصویرسازی: هنر تصویرسازی در بین رشته‌هایی چون گرافیک حرکت می‌کند و از جهت دیگر با بیانی جزیی‌تر به نقاشی شباهت می‌یابد. کلاً این هنر در دنیا ابعاد گستردة رسانه‌ای دارد. برای تهیة کتاب مصور، آگاهی به این رشته،‌ صفحه‌آرایی و ابعاد مختلف عکس الزامی است و در همین راستا به دانش سنتی برای دست‌‌یابی به علم نوین نیازمندیم.

  4ـ نقاشی: یک دانشجوی رشته ی نقاشی در طی تحصیل در دانشگاه می آموزد که خوب ببیند، تحلیل کند، دانش خود را وسعت ببخشد، و آن چه را که یاد گرفته است در سطوح مختلف اشاعه دهد. هدف این رشته تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای فعالیت در مراکز آموزشی و مراکز هنری و فرهنگی می‌باشد. دانشجوی‌ رشته‌ نقاشی‌ باید ویژگی‌های‌ جسمی‌ و روحی‌ خاصی‌ داشته‌ باشد تا بتواند در این‌ رشته‌ موفق‌ گردد و به‌ همین‌ دلیل‌ نیز آزمون‌ نقاشی‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ به‌ صورت‌ نیمه‌متمرکز برگزار می‌شود؛ یعنی‌ پیش‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ استعداد و خلاقیت‌ داوطلب‌ در یک‌ آزمون‌ عملی‌ سنجیده‌ می‌شود.

  5ـ عکاسی: هنر عکاسی زاییده تکنولوژی بوده و همراه با آن نیز پیشرفت نمود. این تکامل علاوه بر تکنولوژی ساخت، به کشف سوژه‌ها و زمینه‌های تازه و شعور اجتماعی و هنری عکاسان نیز کمک شایانی نمود. انتقال بسیاری از مسائل به صورت عکس امکان‌پذیر است. یک عکس مطلوب که بتوان آن را در قالب یک رشته دانشگاهی در آورد، مختصات خاص خود را دارد. بنیان و اساس عکاسی فیزیک وشیمی است. فیزیک درباره ساخت و کاربرد وسایل اپتیک و اثر عدسی‌ها، و شیمی درباره مواد حساس و واکنش‌های شیمیایی عکاسی بحث می‌کند. دانشجویان رشته ی عکاسی با علوم و فنون مختلفی در زمینه ی عکاسی آشنا شده و همچنین رشته‌های مختلف عکاسی را از قبیل عکاسی خبری، تبلیغاتی، علمی، طبیعت و پرتره آموزش می‌بینند.

  توانایی های لازم : هنرمند عکاس به هنر دیدن مجهز است. چشم‌های هوشیار و جستجوگر او به معنی مکان‌ها، اشیاء و حوادثی رخنه می‌کند. او چیزی را می‌بیند که از نگاه لغزنده چشم‌های دیگران پنهان می ماند. یک عکاس باید در بطن جامعه بوده و تکاپو داشته باشد. عکاسی هنر شکار لحظه‌هاست. یک عکاس باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد، تا بداند که در کجا و در چه زمانی زندگی می‌کند. چون اگر در زمان حال زندگی نکنید قادر به عکس گرفتن نیست.

  6- مرمت اشیاء فرهنگی و تاریخی

  موقعیت شغلی فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته هنرهای تصویری و طراحی

  ارتباط تصویری: برای‌ یک‌ فارغ‌التحصیل‌ ارتباط‌ تصویری‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ زیادی‌ وجود دارد چون‌ تنها بخشی‌ از کار او تبلیغات‌ می‌باشد و این‌ در حالی‌ است‌ که‌ تبلیغات‌ محدوده‌ خاصی‌ ندارد و از تبلیغ‌ یک‌ خودکار گرفته‌ تا تبلیغ‌ یک‌ کالای‌ فرهنگی‌ مثل‌ تئاتر یا سینما در حیطه‌ دانش‌ متخصص ارتباط تصویری می‌گنجد. از سوی‌ دیگر تصویرسازی‌ و طراحی‌ روی‌ جلد کتب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهیه‌ آرم‌ و نشانه‌ نیز در حیطه‌ کار یک‌ متخصص‌ ارتباط‌ تصویری‌ قرار دارد. در کل‌ باید بگوییم‌ که‌ در ایران‌ دو شاخه‌ عمده‌ کاری‌ برای‌ یک‌ گرافیست‌ وجود دارد یکی‌ چاپ‌ و انتشارات‌؛ یعنی‌ طرحی‌ که‌ در نهایت‌ با چاپ‌ و تولید انبوه‌ سروکار دارد و دیگری‌ گرافیک‌ تلویزیونی‌ است‌؛ یعنی‌ گرافیست‌ تعیین‌ می‌کند که‌ برای‌ مثال‌ مجری‌ تلویزیون‌ چه‌ لباسی‌ با چه‌ رنگی‌ بپوشد که‌ هم‌ مناسب‌ باشد و هم‌ تفاوت‌ رنگ‌ها در گیرنده‌ها اعم‌ از رنگی‌ یا سیاه‌ و سفید به‌ خوبی‌ مشخص‌ گردد.

  فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند به صورت فردی یا گروهی و بصورت خود اشتغالی اقدام به دایر کردن شرکتهای تبلیغاتی نموده و یا در زمینه‌های ویرایش تصاویر و... به اشتغال بپردازند از جمله کارهایی که می‌توان نام برد عبارتند از:

  - طراحی کامپیوتری جلد کتاب، مجله، نوار، بروشور، کاتالوگ

  - طراحی کامپیوتری آرم و تمبر و اسکناس

  - طراحی کامپیوتری آگهی و تابلوهای تبلیغاتی کاریکاتوریست

  - تصویرگری و صفحه‌آرایی کامپیوتری

  - اصلاح و ترمیم عکس

  فارغ‌التحصیلان این دوره قادرند، با تهیه انواع طرح برای معرفی و ارائه یک موضوع و اجرای انواع صفحه‌آرایی و طراحی نمایشگاه‌های هنری برای معرفی آثار و تولیدات گوناکون (غرفه‌آرایی)، آموزش هنر، طراحی برای عناوین ادبی و داستان، سیاسی، اجتماعی و مانند آن (صفحه‌آرایی کتاب، مجله و روزنامه و...)، تبلیغات (کاتالوگ و بروشور و ...) و در مراکزی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، سازمان تبلیغات، مطبوعات و مراکز هنری وآتلیه‌های خصوصی خدمات خود را ارائه دهند.

  تصویر متحرک (انیمیشن): فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در صدا و سیما و مؤسسات تبلیغاتی مشغول به کار شوند.

  نقاشی: اجرای کارهای تبلیغاتی و گرافیک، راه‌اندازی کارگاه‌های نقاشی خصوصی، همکاری با مؤسسات هنری و فرهنگی و آموزشی، نهادهای انقلابی و...، از جمله کارهایی است که فارغ التحصیلان این رشته قادر به انجام آن می‌باشند.

  یک‌ فارغ‌التحصیل‌ نقاشی‌ نباید انتظار داشته‌ باشد که‌ تنها مشغله‌ و منبع‌ درآمدش‌ نقاشی‌ کشیدن‌ باشد چرا که‌ حتی‌ نقاش‌های‌ موفق‌ و معروف‌ جهان‌ نیز تنها مشغله‌شان‌ کشیدن‌ نقاشی‌ نیست‌ بلکه‌ در کنار نقاشی‌، به‌ تدریس‌ نقاشی‌ نیز می‌پردازند. کاری‌ که‌ بسیار مثمر ثمر است،‌ چون‌ تدریس‌ و ارتباط‌ با دیگران‌، تأثیر به سزایی‌ در دید، ذهن‌ و اندیشه‌ یک‌ نقاش‌ می‌گذارد. در کشور ما نیز یک‌ نقاش‌ می‌تواند علاوه‌ بر نقاشی‌ به‌ تدریس‌ این‌ هنر در مراکز آموزش‌ عالی‌ یا آموزشگاه‌های‌ آزاد و به‌ فعالیت‌ در مطبوعات‌ و نشریات‌، صداوسیما، فرهنگسراها، سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌، شهرداری‌ها (به‌ عنوان‌ طراح‌ و مجری‌ نقاشی‌های‌ دیواری‌) بپردازد.

  عکاسی: اکثر فارغ التحصیلان رشته‌ی عکاسی جذب مطبوعات می‌شوند و برخی جذب عکاسی تبلیغاتی، چون در حال حاضر ما شاهد گسترش مطبوعات و نیاز آنها به عکاسانی تازه نفس و متبحر هستیم. برپایی نمایشگاه‌های صنعتی متعدد و توجه به آگهی‌های تجاری و فرهنگی نیز باعث شده است که تعداد قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان جذب عکاسی تبلیغاتی شوند. حوزه انتشارات نیز تعداد دیگری از فارغ‌التحصیلان این رشته را به کار گرفته است.

  با بیان دیگر فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در نهادهایی که عهده‌دار تبلیغات و ارتباط جمعی هستند (خبرنگاری جمهوری اسلامی، صدا و سیما و مطبوعات، مؤسسات تبلیغاتی و انتشاراتی و ...) به عنوان خبرنگار و عکاس و یا به طور آزاد و منفرد در ادارات دولتی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، صدا و سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظایر آن همچنین در مؤسسات علمی، هنری و صنعتی در کنار کارشناسان و متخصصان علوم مختلف به عکاسی در زمینه‌های تخصصی بپردازد.

  همچنین می‌توانند به کار در کارگاه‌ها و آتلیه‌های خصوصی عکاسی مشغول شوند. تدریس نظری و عملی عکاسی نیز از دیگر زمینه‌های فعالیت آنان می‌باشد.

  منبع مطلب : saednews.com

  مدیر محترم سایت saednews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ایران نما - درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران

  هنرهای تجسمی به هنرهای دیداری و مبتنی بر طرح گفته می شود که قابلیت تجسم و شکل پذیری دارند. برای پدیدآوردن و درک آثار هنرهای تجسمی، یکی از مهم ترین راه ها، آشنایی با مبانی این هنر است. درک درست از یک اثر تجسمی نه تنها تا حدود زیادی به شناخت و درک ابزار و عناصر هنر تجسمی بستگی دارد، بلکه به شناخت الفبا و قواعد درک زبان و خلاقیت نیز نیاز دارد. باید فراموش نکرد که در این میان چشم به عنوان مهم ترین عامل دیدن و نگاه کردن، نقش اساسی را در فراگرفتن زبان هنرهای تجسمی بر عهده دارد و دلیل اصلی آن هم این که، با دیدن تصویر یک شی متوجه می شویم که ویژگی ها و امکانات آن چیست؟
  پس به طور خلاصه؛ تمامی هنرهایی که به صورت دیداری ارایه می شوند و با تصویر سروکار دارند، هنرهای تجسمی نامیده می شوند و از هنرهایی که در قالب هنرهای تجسمی قرار می گیرند می توان به: عکاسی، گرافیک، نقاشی، طراحی و مجسمه سازی اشاره کرد.
  مهم ترین خصوصیات هنرهای تجسمی؛ کاربرد آن در زمینه هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی، داشتن عناصر پویا و فعالی چون: نقطه، خط، سطح، شکل، بافت، رنگ، تیرگی و روشنی و نیز توجه به کیفیت نیروهای دیداری مثل: تعادل، تناسب، هماهنگی و کنتراست است. البته این خصوصیات به نوبه خود در استحکام و باارزش بودن یک اثر تجسمی نقش مهمی ایفا می کند.
   

  عکاسی
  عکاسی از دو کلمه یونانی photo به معنای نور و Graphi یعنی نوشتن با نور گرفته شده است. عکاسی یعنی استفاده از یک دوربین برای ثبت و انتقال تصویر بر روی سطح حساس به نور مانند فیلم یا گیرنده تصویر الکترونیکی. بدین معنی که اشعه های نوری بازتابیده شده یا ساطع شده از اشیا بر روی سطح حساس به نور، باعث فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی می شود که در نهایت به خلق و ثبت تصویر منجر می شود. این فرایند ثبت تصویر در دو مرحله انجام می گیرد: مرحله اول؛ انتخاب تصویر به وسیله دوربین و ثبت آن بر روی فیلم و یا گیرندگان الکترونیکی است و مرحله دوم، چاپ تصویر مخفی موجود در دوربین و ماندگار کردن آن می باشد.
  همچنین عکاسی دارای سه جنبه علمی، صنعتی و هنری است. یعنی عکاسی در طول زمان، براساس فرآیندهای علمی به وجود آمد و به شکل صنعت گسترش یافت و در حوزه هنری نیز مورد استفاده قرار گرفت. اولین عکس ثبت شده، در سال ۱۸۲۶ میلادی، با نام «اصطبل و کبوترخانه»، توسط یک عکاس فرانسوی به نام «ژوزف نیسه فور نیپس»، پدر عکاسی نوین، است. پیدایش عکاسی در ایران نیز، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه در ایران است. اولین دوربین عکاسی در سال ۱۸۴۲ وارد ایران شد. در حال حاضر نیز، تعدادی از عکس های مربوط به این دوران، در آلبوم خانه کاخ گلستان موجود است.
   

  گرافیک
  کلمه گرافیک از مصدر کلمه یونانی «Graphein» به معنای ترسیم و نگارش گرفته شده است. البته، در اصل گرافیک، به معنای خراشیدن و حک کردن است. چون در گذشته برای کپی و چاپ نوشته ها، خراش هایی از حروف و نقش ها بر روی سنگ و یا مس به وجود می آوردند و سپس آن را آغشته به جوهر می کردند و بر روی کاغذ بر می گرداندند که به آن «طراحی خطی گرافیک» می گفتند. در فرهنگ لغت معین، گرافیک به معنای نمودار ترسیمی با خطوط و اشکال آورده شده است. اما امروزه گرافیک را مهندسی تصویر یا نوشتار جهت ارتباط با مخاطبین برای رسیدن به هدفی واقعی و ملموس تعریف می کنند.
  هنر گرافیک در ایران دارای قدمت تاریخی است. نقش های موجود بر روی سفال ها، حجاری ها، گچ بری ها، کتیبه ها، خطوط کوفی، ثلث، نستعلین و سایر خطوط، نگارش و مصور کردن کتاب ها، مینیاتورها، تذهیب، آرایش صفحات، نقوش پارچه ها، قالی ها، حکاکی روی وسایل مختلف زندگی و هزاران آثار هنری دیگری که در جای جای ایران از گذشتگان به یادگاری مانده اند، همه حکایت از علاقه ایرانیان به فعالیت های هنری دارد. هنر گرافیک از دو بخش: ارتباط دیداری و تصویرسازی تشکیل شده است. ارتباط دیداری شامل طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی علامت، طراحی لگو یا آرم، طراحی حروف، طراحی آگهی تبلیغاتی، صفحه آرایی، طراحی چاپ برای بسته بندی و طراحی صفحات وب می باشد. تصویر سازی نیز عبارتند از: تصویر سازی برای کتاب های کودک، کتاب های علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات و طراحی نقشه.
   

  منبع مطلب : irannama.iran.ir

  مدیر محترم سایت irannama.iran.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هنرهای تجسمی

  هر کدام از ما در ذهن خود تصوراتی داریم که تا وقتی به شکل بصری تجسم پیدا نکرده اند دیگران از پی بردن به آن ها عاجز خواهند بود. در حالی که با تجسم بخشیدن به آن ها ارتباط ذهنی ما با مخاطبان شکل ملموسی پیدا می کند.تصاویر ذهنی می توانند به شکل گزارش ،توصیف روایی،شعری ،و بصری یا تجسمی ارائه شوند.

  هنرهای تجسمی بر اساس نیازهای مردم بوجودآمده است. به عنوان مثال: نقاشی که یک نقاش احساس خود را با کشیدن تابلو و خلق کردن اثر به دیگران منتقل می کند.

   

  هنرهای تجسمی با مهمترین عضو بدن که چشم می باشد ارتباط تنگاتنگ دارد. چشم علل مهمی برای هنرهای تجسمی است. انسان اول می بیند بعد درک می کند و دیدن مستلزم نور است.

  برای دیدن تصاویر دو چیز لازم است 1-عامل طبیعی(نور)2-عامل فیزیکی(سلولهای مخروطی شکل داخل چشم)

  دیدن علمی است غیر ارادی و نمی تواند با فهم توام باشد.نگاه کردن عملی است که با هدف و مقصود خاص همراه است. نگاه کردن نشان می دهد که انسانها با یکدیگر تفاوتهای زیادی دارند. نگاه کردن یعنی دقت به جزئیات و توجه به پیرامون و دیدن چیزهایی که ممکن است خیلی از افراد نبینند.

   

  منبع مطلب : zoka.blogfa.com

  مدیر محترم سایت zoka.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سلام عزیزم برو گمشو 2 روز قبل
  0

  سلام عزیزم برو گمشو

  ج 11 ماه قبل
  0

  عکاسی چون ریشه داره

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید