توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام شهر ها پایتخت صفویان بودند

  1 بازدید

  کدام شهر ها پایتخت صفویان بودند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  پایتخت های سلسله صفویان

  سلسله ی مشهور و مقتدر صفوی به سال ۹۰۷ ه.ق توسط شاه اسماعیل صفوی در تبریز تاسیس شد. خاستگاه صفویان که اساساً از اهل تصوف و عرفان بودند از شهر اردبیل است. و بعضی از مورخان صفویان را به منطقه کردنشین سنجار در کردستان عراق امروزی می دانند و اینکه اصالتاً این دودمان کُرد بوده اند.

  صفویان اولین و مهمترین و فراگیرترین دولت ملی ایرانی در دوره اسلامی بودند که تاسیس شده است.

  اهمیت دولت صفوی به اجمال درتاریخ ایران چند عنوان است: اولین دولت ملی فراگیر ایرانی- رسمیت بخشیدن به مذهب تشیع در میام عامه مردم و ماندگاری این مذهب تا به امروز - وسعت قلمرو بسیار: ایران امروز عراق ترکیه آسیای میانه ، قفقاز،افغانستا ن و پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس و .. - تاسیس امپراتوری قدرتمند بطوریکه اولین قدرت روز دنیا درخاورمیانه بشمارمی رفته است- پیروزیهای بیشمار بر دشمنان قدرتمند خارجی چون امپراتوری عثمانی، ازبکان، روسها و... - اوج رونق و توسعه علمی فرهنگی ادبی هنری معماری و شهرسازی و صنایع دستی زینتی و تجملی - پیشرفت تجارت و اقتصاد ایران عصرصفوی بویژه دوره شاه عباس اول چنانکه اروپاییان از اصفهان پایتخت با عنوان اصفهان نصف جهان یاد کرده اند- طولانی بودن عمر این سلسله بطوریکه ۲۴۱ سال دوام آورد- آغاز رابطه گسترده ایران این دوره با اروپا و جهان غرب - ساخت و ساز واستفاده اولین سلاحهای آتشین توپ و تفنگ - پیروزی صفویان بر اولین استعمار غرب امپراتوری متحد پرتغال و اسپانیا و اخراج آنها از دریای خلیج فارس و جزایر آن چون هرموز و قشم و... - و .......... .

  اولین پایتخت سلسله صفویان ؛ تبریز بود که در زمان شاه اسماعیل و چند سال اول سلطنت شاه تهماسب پایتخت بوده است. دومین پایتخت که درزمان شاه تهماسب برگزیده شد؛ شهر قزوین بوده است. اما مهمترین و اصلی ترین پایتخت صفویان شهر اصفهان بود. که توسط شاه عباس اول انتخاب شد. که هنوز یادگارهای آن دوران چون نقش جهان ( عمارت عالی قاپو - مسجد شاه عباس بزرگ - مسجد شیخ لطف الله - و بازار قیصریه) به یادگار مانده است. مورخان امروزی اروپایی اصفهان عصرشاه عباس اول را چون شهرهای امروزی پاریس و لندن اروپا قلمداد می کنند.

  اما دیگر شهرها و ایالات های صفویان: ایالت های : فارس - آذربایجان - خراسان - کردستان - ارمنستان عراق – بحرین – عمان - افغانستان  و نیز شهرهای : اصفهان – تبریز- قزوین – شیراز - اردبیل – کاشان – بندرعباسی - رشت وگرگان – نیشابور- مرو – هرات - قندهار

  دولت صفوی را شاه اسماعیل تاسیس کرد- شاه تهماسب تثبیت کرد - و شاه عباس به اوج قدرت و شوکت و عظمت سیاسی نظامی اقتصادی و فرهنگی رساند و شاه سلطان حسین با اعتیاد و حرمبازی و زنبارگی از کف بداد.

  صفویان با شورش افغانها و سقوط اصفهان به سال ۱۱۳۵ ه.ق و سرانجام با قدرت طلبی نادرشاه افشار به سال ۱۱۴۸ ه. ق منقرض شد.

  منبع مطلب : horodot.blogfa.com

  مدیر محترم سایت horodot.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اصفهان پایتخت صفویان شد

  اصفهان پایتخت صفویان شد

  شاه اسماعیل صفوی تبریز را به پایتختی برگزید تا هم به مرکز قدرت معنوی خاندان خود در اردبیل نزدیک باشد و هم از جایگاه استقرار پیروان و فداییان پرشور خود، ایل‌های ترکمان شیعی مذهب در سرزمین آناتولی، فاصله زیادی نداشته باشد. شاه اسماعیل در طول سلطنت خود گهگاهی از قزوین دیدار می‌کرد و مدتی را در این شهر به‌سر می‌برد. در زمان حکومت شاه اسماعیل و پس از او (شاه طهماسب)، عثمانی‌ها و ازبکان به‌طور مکرر از ناحیه شمال غرب به ایران حمله می‌کردند و قتل و غارت آنها گاهی به شهر تبریز هم می‌رسید. این درگیری‌ها به همراه وجود تنش‌های اجتماعی ناشی از دودستگی (حیدری‌ها و نعمتی‌ها) در تبریز موجب شد که شاه طهماسب قزوین را به‌عنوان پایتخت انتخاب کند.

  قزوین با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی از دوران ساسانیان به‌عنوان یکی از پایگاه‌های مهم در برابر منطقه کوهستانی شمال ایران به‌شمار می‌آمد. آماده‌سازی شهر قزوین برای تبدیل آن به پایتخت از سال ۹۵۱ هـ.ق. آغاز شد و بیش از ۱۱ سال به طول انجامید و کار انتقال پایتخت در زمانی (۹۶۲ هـ.ق.) صورت گرفت که حکومت در موضع قدرت بود.

  یکی از نکات مهمی که در انتخاب قزوین به پایتختی مورد توجه شاهان صفوی قرار نگرفته بود مشکل کم‌آبی قزوین بود. مشکل کمبود آب قزوین از یکسو و محاسن شهر اصفهان از سوی دیگر، در آن زمان موجب شد که شاه عباس پایتخت خود را به اصفهان منتقل سازد. اصفهان از آب فراوان زاینده‌رود برخوردار و دارای مرکزیت جغرافیایی در ایران بود، همچنین در مسیر راه‌های بزرگ بازرگانی قدیم مانند دمشق و حلب در غرب و سمرقند و بخارا در شرق، قرار داشت. علاوه بر این، فراهم بودن شرایط اقتصادی (راه)، سیاسی (مرکزیت) و کشاورزی (آب زاینده‌رود) اصفهان موجب شد که این شهر در ادوار مختلف به‌عنوان پایتخت ایالتی (در دوره آل‌زیار) و پایتخت حکومتی (در دوره سلجوقیان) انتخاب شود. در دوره سلجوقیان، هنرمندان زیادی به اصفهان روی آوردند و بناهای متعددی همچون مساجد، کاروانسراها، پل‌ها و ... را در محلات قدیمی بنا نهادند. اگر چه با حمله مغولان، اصفهان نیز مانند شهرهای دیگر ایران رو به ویرانی نهاده بود اما اقدام شاه‌عباس ظرف چند سال، اصفهان را به اوج عظمت خود رساند و آن را به‌صورت پایتختی بین‌المللی درآورد که فرستادگان و بازرگانان از اروپا و خاوردور به آن رو می‌آوردند.

  منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

  مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  شادی موسوی 26 روز قبل
  1

  فقط میشه بگید کدام شهر ها پایتخته صفویه بودند ؟مممنون میشم عزیزان❤️❤️❤️❤️❤️🌹❤️🌹❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  -1
  ناشناس 13 روز قبل

  سلام. پایتخت صفویه. تبریز. قزوین و اصفهان

  شادی موسوی 26 روز قبل
  0

  خیلیییییییی خیلییییییییی ازتون ممنونم که جواب ها رو خوب نوشتید

  مهدی 1 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  شادی موسوی 26 روز قبل

  من جوابی ندارم چون کاملا درست و کامل است ممنون از شما❤️❤️❤️🌹🌹🌹

  برای ارسال نظر کلیک کنید