توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام سوره دو بسم الله دارد

  1 بازدید

  کدام سوره دو بسم الله دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  چرا این سوره دو بسم الله دارد؟

  پاسخ به شبهه - چرا سوره‌ی توبه بدون بسم الله آغاز شده وسوره‌ی نمل دو بسم الله دارد جوابی غیر از جواب معمولی که همه می‌دانیم (به خاطر بیزاری از مشرکان که محتوای سوره توبه می‌باشد یا نامه‌ی حضرت سلیمان به ملکه‌ی سباء در سوره‌ی نمل می‌باشد) آ‌یا حکمت دیگری دارد؟ (علوم قرآنی/مهاباد)

  ایکس – شبهه / پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات: گاهی سؤال و پاسخی آن قدر مطرح شده است که اغلب مردم از آن آگاه هستند، لذا دلیلی ندارد که حتماً به دنبال یک پاسخ دیگر یا متفاوتی باشیم.

  الف - این که چرا در سوره‌ی نّمل دو بار «بسم الله الرحمن الرحیم» آمده است، روشن است. یکبار به خاطر ابتدای سوره است، چرا که اساساً این آیه مستقل است و تفسیرش در هر سوره به آیه‌ی بعد آن مرتبط می‌گردد، لذا گفته‌اند: «بسم الله الرحمن الرحیم * الحمدلله»، بسیار متفاوت است با «بسم الله الرحمن الرحیم * قل هو الله». سوره‌ی النّمل نیز با «بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ * طس تِلْکَ آیَاتُ الْقُرْآنِ وَکِتَابٍ مُّبینٍ‌» آغاز می‌شود. اما تکرار این آیه در سوره النّمل به خاطر همان ذکر نامه‌ی سلیمان به بلقیس است که با بسم‌الله الرحمن الرحیم آغاز شده است.

  از همین ذکر در کلام وحی که قطعاً صادق است، متوجه می‌گردیم که عبارت «بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» به لسان انبیای سلف نیز جاری بوده است. یعنی سلیمان ننوشته که مثلاً «به نام آن که جان را آفرید»، بلکه به اسم الله، رحمن و رحیم آغاز نموده است.

  البته چرایی و حکمت‌های آن بر می‌گردد به اسم «الله» و نیز سبقت اسم رحمت خداوند متعال بر دیگر اسامی او، که خود بحث مفصلی می‌باشد.

  ب – در مورد نیامدن این آیه در ابتدای سوره توبه نیز اقوال بین مفسرین متفاوت است. برخی بر اساس مستنداتی بر این باورند که این سوره، ادامه‌ی سوره انفال می‌باشد؛ چنان چه در سوره انفال سخن از پیمان‌ها و معاهدات مشرکین آمده است و در سوره توبه سخن از پیمان‌شکنی آنها.

  اما عده‌ای دیگر بر اساس سایر مستندات و هم چنین دلایل، قایل بر این هستند که سوره توبه مستقل می‌باشد، اما بدون «بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» آغاز شده است.

  ج – بنا بر این نظر، بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ؛ سرآغازی است برای وحدت حول محور توحید و بالتبع صلح، دوستی، صفا، صمیمیت و رحمت آوردن به هم دیگر (رحماء بینهم)، که با هدف، عزم و سیاق «برائت» که دوری و دشمنی به خاطر پیمان‌شکنی آنهاست، انطباق و سازگاری ندارد.

  امیرالمؤمنین، امام علی علیه السلام در این مورد می‌فرمایند: علت نیامدن بسم اللَّه آن است که: «بسم اللَّه برای امان و رحمت است ولی سوره برائت برای برداشته شدن امان (جنگ و شمشیر کشیدن)، نازل شده است» (حاکم نیشابوری، مستدرک،ج2 ،ص330)

  منبع مطلب : www.x-shobhe.com

  مدیر محترم سایت www.x-shobhe.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  هلنا 17 روز قبل
  0

  اسم سوره چيست

  رعنا رمضانی 1 سال قبل
  0

  کدوم سوره بسم الله ندارد

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  کدوم سوره بسم الله ندارد؟

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید