توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام ذره اتم بار الکتریکی ندارد

  1 بازدید

  کدام ذره اتم بار الکتریکی ندارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  بار الکتریکی

  اتم

  اتم

  اَتُم (به فرانسوی: Atome) کوچکترین واحد تشکیل دهنده یک مادهٔ ساده است و خواصی مشابه آن ماده دارد که می‌تواند به کمک پیوند شیمیایی به اتمی دیگر متصل گردد.[۱] تئوری اتم گرایی که از عقیدهٔ تشکیل مواد از ریزدانه‌های نادیدنی (در برابر عقیده به تفکیک‌پذیر بودن مواد تا بی نهایت) دفاع می‌کرد از تاریخ باستان شناخته شده بود.
  اتم ابتدا توسط دانشمند ایرانی هوشتانه (به یونانی اوستن یا اوستانوس) که در لشکرکشی خشایارشاه به یونان با او همراه بود و در آنجا به آموزش کیمیا می‌پرداخت طرح گردید.[۲] مکتب آموزشی او چنان مورد استقبال قرار گرفت که بنا به گفتهٔ پلینی(پلینیوس)، بسیاری از فیلسوفان یونان همچون فیثاغورث، امپدکلس، دموکریت، و افلاطون برای مطالعهٔ آن به خارج سفر کردند.[۳][۴] پس از او توسط شاگرد وی فلاسفهٔ یونان باستان از جمله لئوکیپوس و دموکریت، و همچنین بعدها در هند و در یکی از شش مدرسهٔ هندوئیسم یعنی وایششیکا که توسط کاناد بنیان نهاده شده بود، تدریس می‌شد.

  اتم از یک هسته مرکزی با بار مثبت محاطه شده با ابر الکترونی با بار منفی تشکیل شده‌است. تعریف دیگری آن را به عنوان کوچکترین واحدی در نظر می‌گیرد که ماده را می‌توان به آن تقسیم کرد بدون اینکه اجزاء بارداری از آن خارج شود.[۵] اتم ابری الکترونی، تشکیل‌شده از الکترونها با بار الکتریکی منفی، که هستهٔ اتم را احاطه کرده‌است. هسته نیز خود از پروتون که دارای بار مثبت است و نوترون که از لحاظ الکتریکی خنثی است تشکیل شده‌است. زمانی که تعداد پروتون‌ها و الکترون‌های اتم با هم برابر هستند اتم از نظر الکتریکی در حالت خنثی یا متعادل قرار دارد در غیر این صورت آن را یون می‌نامند که می‌تواند دارای بار الکتریکی مثبت یا منفی باشد. اتم‌ها با توجه به تعداد پروتون‌ها و نوترون‌های آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. تعداد پروتون‌های اتم مشخص‌کننده نوع عنصر شیمیایی و تعداد نوترون‌ها مشخص‌کننده ایزوتوپ عنصر است.[۶]

  نظریه مکانیک کوانتومی تصویر پیچیده‌ای از اتم ارائه می‌دهد و این پیچیدگی دانشمندان را مجبور می‌کند که جهت توصیف خواص اتم بجای یک تصویر متوسل به تصاویر شهودی متفاوتی از اتم شوند. بعضی وقت‌ها مناسب است که به الکترون به عنوان یک ذره متحرک به دور هسته نگاه کرد و گاهی مناسب است به آن‌ها عنوان ذراتی که در امواجی با موقعیت ثابت در اطراف هسته (مدار: orbits) توزیع شده‌اند نگاه کرد. ساختار مدارها تا حد بسیار زیادی روی رفتار اتم تأثیر گذارده و خواص شیمیایی یک ماده توسط نحوه دسته‌بندی این مدارها معین می‌شود.[۵]

  اجزا[ویرایش]

  جهت بررسی اجزاء یک ماده، می‌توان به صورت پی در پی آن را تقسیم کرد. اکثر مواد موجود در طبیعت ترکیب شلوغی از مولکول‌های مختلف است. با تلاش نسبتاً کمی می‌توان این مولکول‌ها را از هم جدا کرد. مولکول‌ها خودشان متشکل از اتم‌ها هستند که توسط پیوندهای شیمیایی به هم پیوند خورده‌اند. با مصرف انرژی بیشتری می‌توان اتم‌ها را از مولکول‌ها جدا کرد. اتم‌ها خود از اجزاء ریزتری بنام هسته و الکترون تشکیل شده که توسط نیروهای الکتریکی به هم پیوند خورده‌اند و شکستن آن‌ها انرژی بسی بیشتری طلب می‌کند. اگر سعی در شکستن این اجرا زیر اتمی با صرف انرژی زیاد بکنیم، کار ما باعث تولید شدن ذرات جدیدی می‌شویم که خیلی از آن‌ها بار الکتریکی دارند.[۵] همان‌طور که اشاره شد اتم از هسته و الکترون تشکیل شده‌است. جرم اصلی اتم در هسته قرار دارد؛ فضای اطراف هسته عموماً فضای خالی می‌باشد. هسته خود از پروتون (که بار مثبت دارد)، و نوترون (که بار خنثی دارد) تشکیل شده. الکترون هم بار منفی دارد. این سه ذره عمری طولانی داشته و در تمامی اتم‌های معمولی که به صورت طبیعی تشکیل می‌شوند یافت می‌شود. بجز این سه ذره، ذرات دیگری نیز در ارتباط با آن‌ها ممکن است موجود باشد؛ می‌توان این ذرات دیگر را با صرف انرژی زیاد نیز تولید کرد ولی عموماً این ذرات زندگی کوتاهی داشته و از بین می‌روند.[۵]

  اتم‌ها مستقل از اینکه چند الکترون داشته باشند (۳ تا ۹۰ تا)، همه تقریباً یک اندازه دارند. به صورت تقریبی اگر ۵۰ میلیون اتم را کنار هم روی یک خط بگذاریم، اندازه آن یک سانتیمتر می‌شود. به دلیل اندازه کوچک اتم‌ها، آن‌ها را با واحدی به نام آنگستروم که برابر ۱۰- ۱۰ متر است می‌سنجند.[۵]

  ذرات زیراتمی[ویرایش]

  با وجود اینکه منظور از اتم ذره‌ای تجزیه ناپذیر بود، امروز می‌دانیم که اتم از ذرات کوچکتری تشکیل شده‌است. الکترونها، پروتونها و نوترونها ذرات تشکیل دهندهٔ اتم هستند. البته یون هیدروژن بدون الکترون و نیز بدون نوترون؛ هیدروژن +۱ است.

  در مدل استاندارد، الکترون‌ها ذرات بنیادی، هسته یعنی بدون ساختار داخلی، پنداشته می‌شوند؛ در حالی که پروتون‌ها و نوترون از ذرات دیگری به نام کوارک تشکیل شده‌اند.

  هسته[ویرایش]

  هسته دارای نوترون و پروتون است. پروتون دارای بار مثبت (+) و نوترون بدون بار است؛ و در خارج از هسته الکترون وجود دارد که بار آن منفی(-)است.

  ابر الکترونی[ویرایش]

  این مدل پیشنهاد شده توسط اروین شرودینگر و ایده چندین دانشمند و محقق در سال ۱۹۳۵ می‌باشد. در این مدل مانند مدل بور (منظومه شمسی) هسته عمده جرم اتم را تشکیل می‌دهد و در مرکز، الکترون با انرژی مختلف به دور هسته در گردش می‌باشد و الکترون‌ها در لایه‌ای با انرژی معینی وجود ندارند.

  مدل‌های اتمی[ویرایش]

  مدل اتمی دموکریت[ویرایش]

  دموکریت در ۵۰۰سال قبل از میلاد اوّلین تحقیق‌ها را در رابطه با اتم انجام داد. البته تعداد اندکی از آزمایش های او مورد قبول واقع گردید اما اصلی‌ترین گام در راستای تحقیق در رابطه با اتم بود. نام اتم به معنای تجزیه ناپذیر را نیز او انتخاب کرد. نظریه‌های او بسیار ابتدایی بود اما باید توجه داشت که تا زمانی که نمی‌توان اتم را به چشم دید صحبت در رابطه با آن نیز تنها حدس است. او بر این عقیده بود که:

  مدل اتمی دالتون[ویرایش]

  نظریهٔ اتمی دالتون: جان دالتون نظریه اتمی خود را با اجرای آزمایش در هفت بند بیان کرد.

  نظریه‌های دالتون نارساییها و ایرادهایی دارد و اما آغازی مهم بود. مواردی که نظریهٔ دالتون نمی‌توانست توجیه کند:

  قسمت اول نظریهٔ دالتون تأیید فیلسوف یونانی (دموکریت) بود.

  نظریهٔ دالتون از سه قسمت اصلی (قانون بقای جرم - قانون نسبت‌ها معین - قانون نسبت‌های چندگانه) می‌باشد.

  مطالعهٔ اتم‌ها و ذرات ریزتر فقط به صورت غیرمستقیم و از روی رفتار (خواص) امکان‌پذیر است.

  اولین ذرهٔ زیراتمی شناخته شده الکترون است. مواردی که به کشف و شناخت الکترون منجر شد:

  مدل اتمی جوزف تامسون[ویرایش]

  مدل اتمی تامسون (کیک کشمشی، مدل هندوانه ای )

  مدل اتمی ارنست رادرفورد[ویرایش]

  مدل اتمی نیلز بور دانمارکی[ویرایش]

  او یکی از محققان موفق در این راه بود که با وجود اشتباه بودن مدل او بازهم در خیلی مکان‌ها مانند انرژی اتمی از آن استفاده می‌شود.

  اطلاعات جدیدی اضافه شد:

  همچنین ایشان بر این باور بودند که الکترون‌ها بر روی مدارهایی به دور هستهٔ اتم پیوسته در حال گردش اند و این نظریه علاوه بر نارسا بودن اطلاعات

  سودمندی در رابطه با ساختار اتم می‌دهد، منظور از نارسا بودن این است که شکل‌های الکترون‌ها به صورت ناقص ترسیم شده می‌باشد در حالی که امروزه می‌دانیم

  نظریه کامل تری با نام مد لایه‌ای عرضه شده‌است.

  مدل اتمی جیمز چادویک[ویرایش]

  قطعاً مدل اتمی بور با اشکال قابل توجهی روبرو بود و آن هم نبود نوترون یا ماده‌ای بود که دافعهٔ بین پروتون‌ها در مرکز هسته را از بین ببرد. از اینرو چادویک با تأکید بر درستی مدل منظومه شمسی نیلز بور، با توضیح وجود نوترون در هستهٔ اتم، ایراد آن را برطرف کرد. از آن به بعد اصلاحات دیگری بر روی توضیح هستهٔ اتم انجام نشده‌است. البته دانشمندان بزرگی همچون اروین شرودینگر، پس از او نظریات اتمی بسیاری ارائه کرده‌اند، ولی هنوز هم (در رابطه با هسته اتم)، کاملترین نظریه متعلق به جیمز چادویک است.

  مدل اتمی شرود ینگر(لایه‌ای)[ویرایش]

  یک مدل اتمی است که امروزه پذیرفته شده‌است ولی هنوز از مدل اتمی بور برای نمایش اتم استفاده می‌شود. در این مدل مانند مدل بور هسته که عمدهٔ جرم اتم را تشکیل داده در مرکز اتم قرار دارد و الکترون‌ها با انرژی‌های مختلف به دور هسته در حال گردش هستند. با این تفاوت که در این مدل الکترون‌ها به شکل ابری که ابر الکترونی نامیده شده‌است در اطراف هسته اتم و در فضای بسیار بزرگی که قطر آن ۱۰۰۰۰ برابر قطر هستهٔ اتم است در حرکتند.

  شنیده شدن صدای اتم[ویرایش]

  محققان دانشگاه صنعتی چالمرز سوئد برای نخستین بار از صوت برای برقراری ارتباط با یک اتم مصنوعی استفاده کردند. تعامل بین اتم و نور پدیده‌ای شناخته شده‌است و به‌طور وسیعی در دانش کوانتومی به کار می‌رود، با این حال دستیابی به همان میزان تعامل با استفاده از امواج صوتی فرایندی چالش برانگیزتر است. هم‌اکنون، محققان دانشگاه چالمرز موفق به جفت کردن امواج صوتی با یک اتم مصنوعی شده‌اند و این موفقیت با همکاری فیزیک‌دانان نظری و تجربی حاصل شده‌است.

  وی ادامه داد: یک اتم مصنوعی مثالی از چنین مدار الکتریکی کوانتومی است و درست مانند یک اتم طبیعی می‌توان آن را با انرژی شارژ کرد. این انرژی معمولاً در شکل یک ذره ساطع می‌شود که این ذره، معمولاً یک ذره نور است. با این حال، اتم موجود در آزمایش دانشمندان دانشگاه چالمرز برای ساطع‌کردن و جذب‌کردن انرژی در شکل صوت طراحی شده بود. جزئیات این موفقیت علمی در مجلهٔ ساینس منتشر شد.

  ادعای دیده شدن اتم[ویرایش]

  به نوشتهٔ مجلهٔ ساینتیفیک امریکن (Scientific American) در سال ۲۰۰۹ ایگور میخائیلفسکی و همکارانش در آزمایشگاه فیزیک و فناوری اوکراین توانستند از یک اتم تصویر تهیه کنند. آن‌ها از یک زنجیرهٔ اتم کربن در گرافیت کمک گرفتند و برای این کار از تکنیکی به نام میکروسکوپی تابش میدان بهره گرفتند.

  پانویس[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بار الکتریکی چیست؟

  بار الکتریکی چیست؟

  بار الکتریکی به عنوان خاصیتی در مواد مختلف شناخته می شود که وقتی این ماده در کنار یک ماده دیگر که باردار باشد قرار بگیرد به آن نیرو وارد می کند. به طور کلی می توان انواع بار الکتریکی را به صورت مثبت و منفی معرفی کرد. اگر بارهای دو ماده هم نام یا غیر هم نام باشند واکنش های مختلفی در ماده ایجاد می شود به این ترتیب که بار هم نام نیروی رانش و بار ناهم نام نیروی ربایش ایجاد می کند.

  بار الکتریکی در مواد مختلف به صورت پایسته است و این خاصیت بدین معناست که بار الکتریکی از بین رفتنی نیست و تولید هم نمی شود. ذرات ریز اتمی که بار الکتریکی را تشکیل می دهند می توانند باعث ایجاد خاصیت مغناطیسی در آن ماده شوند.

  ساختار اتم

  ساختار اتم ها تشکیل شده از ذرات کوچکتری می باشد در حقیقت اتم دارای ذرات مختلفی است که در مرکز هسته آن ذرات مثبت با عناوین پروتون و نوترون وجود دارند. بقیه قسمت های موجود در اتم را پوسته های الکترون که دارای بار منفی می باشند و به دور هسته می چرخند تشکیل داده است. از این رو اتم در مجموع با استفاده از تعداد مساوی در بارهای مثبت و منفی پروتون و الکترون دارای بار خنثی می باشد. پروتون در واقع می تواند نوع اتم را تعیین کند.

  کولن چیست و بارالکتریکی آن چقدر است؟

  کولن در واقع یک نوع یکای بار الکتریکی می باشد و هر کولن به عنوان یک مقدار بار الکتریکی شناخته می شود که که در یک ثانیه به صورت گذرنده و در مقدار جریان ثابت مقداری برابر با یک آمپر را دارا می باشد.

  هر کولن می تواند با بار ۱۰۱۸*-۶.۲۴۱۵۱  الکترون برابری کند. یک کولن در کل می تواند مقدار بار ذخیره شده در قسمت مثبت یک خازن نیز باشد اگر اختلاف پتانسیل موجود در آن یک ولت و همین طور گنجایش موجود در آن برابر با یک فاراد باشد.

  آمپر چیست و بارالکتریکی آن چقدر است؟

  آمپر عبارت است از نیرویی برابر با ۱۰۷*۲ نیوتن که به عنوان جریان عبوری از سیم شناخته می شود به این ترتیب که اگر از دو سیم نازک و درازی که به اندازه یک متر از یکدیگر در خلا فاصله دارند و دارای جریان عبوری مساوی هستند بر یک متر از آنها این نیرو وارد شود در نهایت این جریان عبوری از هر کدام از سیم ها برابر با یک آمپر می باشد. 

  در نتیجه یک آمپر برابر است با یک کولن بار که در مدت زمانی معادل یک ثانیه می تواند از سطح مقطع یک سیم عبور نماید. برای این که بتوان جریان الکتریکی را اندازه گرفت از دستگاهی با نام آمپرسنج استفاده می شود. برای شناخت بهتر بار الکتریکی توصیه می کنیم با تاریخچه الکترونیک آشنا شوید.

  تعریف ولتاژ و جریان در بار الکتریکی

  ولتاژ چیست؟

  به عنوان تفاوت در بار الکتریکی شناخته می شود که در دو نقطه ایجاد شده است. در حقیقت ولتاژ به عنوان یک نیرو یا انرژی الکتریکی شناخته می شود که جریان الکتریکی را در یک سیم یا مدار به وجود می آورد. در نتیجه میزان اختلاف پتانسیل الکتریکی که بین دو نقطه به وجود می آید به صورت ولتاژ معرفی می شود.

  برای اندازه گیری ولتاژ از واحدی به نام ولت استفاده می شود. به عبارت دیگر می توان گفت ولتاژ به سرعت حرکت الکتریسیته گفته می شود یا مقدار فشاری که برای حرکت الکترون ها به آن ها وارد می شود نیز شناخته می شود.

  جریان چیست؟

  به عنوان بررسی حرکت الکترون ها در یک مسیر مشخص تعریف می شود که به عنوان مثال این مسیر می تواند بررسی حرکت الکترون در یک سیم باشد. در واقع زمانی که جریان از یک سیم عبور می کند الکترون ها به صورت جدا شده از آخرین لایه ظرفیت اتم خود هستند و می تو.انند در مسیر سیم به صورت یک  جریان حرکت داشته باشند. آمپر واحد جریان الکتریکی است.

  جریان الکتریکی دارای رابطه ای مستقیم با بار الکتریکی می باشد. در رابطه بین جریان الکتریکی و ولتاژ می توان گفت که این دو با یکدیگر دارای رابطه ای مستقیم هستند.

  مقاله فوق از دسته مقالات آموزش الکترونیک می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری این باره به دست آورید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

  منبع مطلب : fonoonbargh.com

  مدیر محترم سایت fonoonbargh.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Amir m0hamab 11 ماه قبل
  0

  خیلی ممنونم از اطلاعات خوبتون واینکه خیلی ممنونم که سایت شما برای ارسال نظر به ایمیل نیاز نداره

  0
  Amir m0hamab 11 ماه قبل

  تازه میتونی نام مستعار هم بنویسی

  0
  Amir m0hamab 11 ماه قبل

  خیلی خیلی خوبه که ایمیل نمیخواد این عالیه

  ماهک 1 سال قبل
  0

  چه ذره ای در هسته اتم بار الکتریکی نداره؟؟

  حیدری 2 سال قبل
  1

  الکترون

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  الکترون منفیپروتون مثبت نوترون بارنداردپروتون ونوترون داخل هسته میروند و الکترون با بارمنفی دورشان میچرخدنوترون بارالکتریکی نداردفقط کمک میکند ک جرم هسته بیشتر شود

  آقا علیرضا 2 سال قبل
  0

  بار الکتریکی پروتون: مثبتالکترون:منفینوترون:خنثی است.

  آقا علیرضا 2 سال قبل
  0

  حقیقتا من هم نمی‌دونم و برای همین موضوع مراجعه کرده بودم!عزیزم می‌دونه تا لطف کنه اینرو مطرح کنه؟

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید