توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام خاک برای رشد گیاه مناسب است

  1 بازدید

  کدام خاک برای رشد گیاه مناسب است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  انواع خاک گلدان، چه نوع خاکی برای رشد گیاه آپارتمانی مناسب است؟ - ایسنا

  انواع خاک گلدان، چه نوع خاکی برای رشد گیاه آپارتمانی مناسب است؟ - ایسنا

  به گزارش ایسنا، بنابراعلام وی آی پی شاپ، زمانی که بسته‌های خاک را از گلفروشی و گلخانه تهیه می‌کنید، می‌توانید آنها را به طور مستقیم درون گلدان بریزید و نتیجه خوبی هم بگیرید، چون این خاک ضدعفونی شده و دارای ترکیب مناسبی از مواد مختلف برای گیاهان هستند.

  در این مطلب می‌خواهیم به یکی مورد مهم بعد از خرید گیاه آپارتمانی؛ یعنی آشنایی با انواع خاک گلدان بپردازیم تا با شناخت ویژگی‌های هرکدام و اطلاع از نیازهای گیاهی، بدانید کدام خاک گلدان برای گیاهان آپارتمانی شما مناسب است. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا انواع خاک های گلدان را بهتر بشناسید.

  ترکیب مناسب انواع خاک گیاهان آپارتمانی

  بسیاری از گیاهان آپارتمانی در ترکیبی از انواع خاک، زندگی سالم‌تری دارند. به عنوان یک قانون کلی گل‌های آپارتمانی به خاک گلدانی احتیاج دارند که به‌اندازه کافی نفوذپذیر و سبک باشد و منافذ و فضای کافی داشته باشد و ریشه بتواند به راحتی درون آن رشد.

  ۱. خاک سبک برای گلدان گیاهان آپارتمانی

  سبک بودن و خلل داشتن خاک سبک گلدان به این منظور است که آب به راحتی درون آن حرکت و به‌اندازه‌ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کرده و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند.

  اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می‌شود و با آبیاری هیچ فضایی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند.

  ۲. تهیه خاک گلدان

  خاک گلدان ها می‌تواند مقداری آب نگه دارد و اجازه عبور هوا به درون خود را نیز بدهد، همچنین از میکروارگانیسم‌ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است را هم حفظ کند.

  به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت یا کمپوست خانگی استفاده می‌کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می‌کنند.

  ۳. معرفی انواع خاک گلدان خاک پیت

  خاک پیت یا همان تورب در بسیاری از نقاط جهان محبوب شده است. خاک پیت تقریبا برای همه گیاهان خانگی مناسب است و می‌تواند رطوبت ایده آل و مواد غذایی را در خود نگه دارد. خاک پیت با سرعت بسیار کمی از بین می‌رود.

  خاک پیت باعث رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی و درنتیجه فتوسنتز بهتر در آنها می‌شود و چرخه طبیعی بهتری به وجود می‌آورد. خاک پیت را می‌توانید مستقیما بعد از آن که از بسته خارج کردید و بدون ترکیب کردن با محصول دیگری استفاده کنید. این بسته‌های آماده حاوی مواد مغذی هستند و برای چند ماه می‌توانند گیاه را تغذیه کنند.

  ۴. آشنایی با انواع خاک گلدان کمپوست فری پیت

  کمپوست فری پیت ترکیب موادی مانند الیاف نارگیل، کمپوست سبز، پوسته‌های خردشده درخت و مواد غیر ارگانیکی همچون شن و ماسه و پشم سنگ است. این مواد می‌توانند آب را درون خود حفظ کنند و مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را در اختیارش قرار دهند.

   اگر حس کردید مواد درون بسته خاک گلدان فری پیت حجیم و سنگین است، برای سبک‌تر شدن آن می‌توانید فری پیت را با دیگر بسترها مخلوط کنید. اگر فقط الیاف درخت نارگیل در تشکیل این بستر نقش داشته باشند، آنچه باقی می‌ماند کوکوپیت نام دارد.

  ۵. خاک پیت ماس برای چه گیاهانی مناسب است؟

  خزه اسفاگنوم به نام خاک پیت ماس شناخته می‌شود که برای کاشت کاکتوس و اکثریت گیاهان آپارتمانی مناسب است. برای گیاهان آپارتمانی که ریشه‌های ضخیم دارند و نیاز به نورشان بالا است، پیت ماس مناسب است.

  یک موضوع مهم که در مورد خاک پیت ماس باید بدانید این است که خود این خزه زنده است و به نگهداری نیاز دارد تا بتواند گیاه شما را نیز تامین کند. سلول های مرده و زنده خزه اسفاگنوم هر دو می‌توانند مقدار زیادی آب را تا ۲۵ برابر وزنشان درون خود نگه‌دارند.

  اگر می‌خواهید این بستر زنده بماند، نمی‌توانید آن را با پیت یا کمپوست مخلوط کنید ولی می‌توانید تنهای سطح رویی بستر گلدان را با پیت ماس بپوشانید.

  ۶. انواع خاک گیاهان آپارتمانی خاک پرلیت

  یکی از سوالاتی که مشتریان در هنگام خرید گل می‌پرسند این است که دانه های ریز و درشت سفید رنگی که شبیه به ذرات یونولیت است، چه نوع خاکی است؟

  خاک پرلیت

   پاسخ: خاک پرلیت را می‌توانید برای ظاهری زیباتر هم به سطح خاک گلدان خود اضافه کنید. فرم طبیعی خاک پرلیت متراکم است مثل یک سنگ ریزه می‌ماند و با گرما دیدن، منبسط می‌شود. شاید با نگاه اول تصور کنید که سنگین است، ولی با به دست گرفتن پرلیت متوجه وزن پایین آن می‌شوید.

  پرلیت آب را درون خود حفظ می‌کند و باعث سبک شدن بستر می‌گردد. به طور کلی پرلیت تنها در میزان کم و نسبت مشخصی در ترکیب با خاک استفاده می‌شود و اگر حجم آن از آنچه باید بیشتر شود، حجم آب زهکشی شده افزایش‌یافته و مواد غذایی کم می‌شوند. اغلب خاک پرلیت را برای نشا و قلمه هایی که نیاز به رطوبت زیاد دارند، مورداستفاده قرار می‌دهند.

  انتهای رپرتاژ آگهی

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انواع خاک گلدان، خاک مناسب برای رشد گیاهان خانگی چیست؟

  انواع خاک گلدان، خاک مناسب برای رشد گیاهان خانگی چیست؟

  گیاهان خانگی:گیاهان آپارتمانی در بستری مغذی پرورش داده می شوند که به آنها بستر رشد می گویند. این بستر می تواند کمپوست یا خاک باشد که در بسیاری از مواقع پیت در ترکیب آنها وجود دارد. زمانی که بسته های خاک را از گلفروشی و گلخانه های معتبر تهیه می کنید، می توانید آنها را به طور مستقیم درون گلدان بریزید و نتیجه خوبی هم بگیرید، چون این خاک استریل شده و دارای ترکیب مناسبی از مواد گوناگون و مغذی برای گیاهان هستند.

  در این مطلب می خواهیمبه معرفی انواع خاک گلدان بپردازیم تا با شناخت ویژگی های هر کدام و اطلاع از نیازهای گیاهی، بدانید کدام خاک گلدان برای گیاهان آپارتمانی شما مناسب است. اگر باغبان خانگی هستید که دوست دارید انواع خاک برای گلدان را بشناسید و خودتان ترکیب مناسب را برای گیاهان آپارتمانی تان تهیه کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا انواع خاک های گلدان را بهتر بشناسید.

  مطالب پیشنهادی:کود دادن به گیاهان خانگی، می توانید به سلامت گیاه خود کمک کنید!

  خاک گلدان

  ترکیب مناسب انواع خاک گیاهان آپارتمانی

  بسیاری از گیاهان خانگی در ترکیبی از انواع خاک گلدان گوناگون زندگی سالمتری دارند. به عنوان یک قانون کلی گیاهان آپارتمانی به خاک گلدانی احتیاج دارند که به اندازه کافی نفوذپذیر و سبک باشد و خلل و فرج کافی داشته باشد و ریشه بتواند به راحتی درون آن رشد. کند. البته سبک بودن خاک گیاهان آپارتمانی نباید به اندازه ای باشد که نتواند گیاه را محکم و صاف نگه دارد.

  مطلب پیشنهادی: آبیاری گیاهان آپارتمانی، زیر گلدانی را غرق در آب کنید!

  خاک

  خاک سبک برای گلدان گیاهان آپارتمانی

  سبک بودن و خلل و فرج داشتن خاک سبک گلدان به این منظور است که آب به راحتی درون آن حرکت و به اندازه ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کرده و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند. اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می شود و با آبیاریهیچ منفذی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند.

  مطلب پیشنهادی: انواع گلدان، بیا ببینیم کدوم به دکوراسیون تو میاد!

  خاک گلدان ها می تواند مقداری آب نگه دارد و اجازه عبور هوا به درون خود را نیز بدهد، همچنین از میکروارگانیسم ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است، را هم حفظ کند. به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت یا کمپوست خانگی استفاده می کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می کنند.

  مطلب پیشنهادی: کمپوست خانگی، با زباله های آشپزخانه کود درست کنید!

  معرفی انواع خاک گلدان "خاک پیت"

  خاک پیت یا همان تورب در بسیاری از نقاط دنیا همه گیر و محبوب شده است. خاک پیت تقریبا برای همه گیاهان خانگی مناسب است و می تواند رطوبت ایده آل و مواد غذایی را در خود نگه دارد. خاک پیت با سرعت بسیار کمی از بین می رود.

  قیمت خاک پیت ارزان است. خاک پیت در بسیاری از فروشگاه های کشاورزی و گلخانه ها در دسترس شما قرار می گیرد. اگر دقت کنید در بسیاری از گلدان های گیاهان آپارتمانی درون خانه تان این بستر دیده می شود.

  مطالب بیشتر: زیباترین گیاهان آپارتمانی، از نگاه یک اینستاگرامر ایرانی

  پیت

  خاک پیت باعث رشد بیشتر گیاهان خانگی و در نتیجه فتوسنتز بهتر در آنها می شود و چرخه طبیعی بهتری به وچود می آورد. خاک پیت را می توانید مستقیما بعد از آنکه از بسته خارج کردید و بدوت ترکیب کردن با محصول دیگری استفاده کنید. این بسته های آماده حاوی مواد مغذی هستند و برای چند ماه می توانند گیاه را تغذیه کنند.

  مطالب بیشتر: گل های آپارتمانی مقاوم به سرما، 10 مهمون زمستونی من

  آشنایی با انواع خاک گلدان "کمپوست فری پیت"

  کمپوست فری پیت ترکیب موادی مانند الیاف نارگیل، کمپوست سبز، پوسته های خرد شده درخت و مواد غیر ارگانیکی همچون شن و ماسه و پشم سنگ است. این مواد می توانند آب را درون خود حفظ کنند و مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را در اختیارش قرار دهند. اگر حس کردید مواد درون بسته خاک گلدان فری پیت حجیم و سنگین است، برای سبکتر شدن آن می توانید فری پیت را با دیگر بسترها مخلوط کنید. اگر فقط الیاف درخت نارگیل در تشکیل این بستر نقش داشته باشند، آنچه باقی می ماند کوکوپیت نام دارد.

  مطالب پیشنهادی: گیاهان مضر برای حیوانات خانگی، باید مراقبشون باشیم!

  فری پیت

  خاک پیت ماس برای چه گیاهانی مناسب است؟

  خزه اسفاگنوم به نام خاک پیت ماس شناخته می شود که برای کاشت کاکتوس و اکثریت گیاهان آپارتمانی مناسب است. برای گیاهان آپارتمانی که ریشه های ضخیم دارند و نیاز نوری شان بالا است، پیت ماس مناسب است.

  نکته ای که در مورد خاک پیت ماس باید بدانید این است که خود این خزه زنده است و به نگهداری نیاز دارد تا بتواند گیاه شما را نیز تامین کند. سلول های مرده و زنده خزه اسفاگنوم هر دو می توانند مقدار زیادی آب را تا 25 برابر وزنشان درون خود نگه دارند. اگر می خواهید این بستر زنده بماند، نمی توانید آن را با پیت یا کمپوست مخلوط کنید ولی می توانید تنهای سطح رویی بستر گلدان را با پیت ماس بپوشانید.

  مطالب پیشنهادی:از بین بردن پشه های گلدان، چه باید کرد؟

  خزه
  انواع خاک گیاهان آپارتمانی "خاک پرلیت"

  خاک پرلیت دانه های ریز و درشت سفید رنگی است که از هم شبیه سنگریزه است و هم شبیه به ذرات یونولیت. پرلیت را می توانید برای ظاهری زیباتر هم به سطح خاک گلدان خود اضافه کنید. فرم طبیعی خاک پرلیت متراکم است مثل یک سنگ ریزه می ماند و با گرما دیدن، منبسط می شود. شاید با نگاه اول تصور کنید که سنگین است، ولی با به دست گرفتن پرلیت متوجه سبک بودن ان می شوید. پرلیت آب را درون خود حفظ می کند و باعث سبک شدن بستر می گردد. به طور کلی پرلیت تنها در میزان کم و نسبت مشخصی در ترکیب با خاک استفاده می شود و اگر حجم آن از آنچه باید بیشتر شود، حجم آب زهکشی شده افزایش یافته و مواد غذایی کم می شوند. اغلب خاک پرلیت را برای نشا و قلمه هایی که نیاز به رطوبت زیاد دارند، مورد استفاده قرار می دهند.

  مطالب پیشنهادی: گیاه آپارتمانی پوتوس، این قلب سبز برای شما!

  پرلیت

  برای مطالعه مطالب مرتبط در موردباغبانی و گیاهان خانگی به بخش مربوطه بروید. سوالی دارید که جواب آن را پیدا نمی کنید؟ در قسمت دیدگاه از چیدانه بپرسید.

  مطالب پیشنهادی: 

  منبع مطلب : www.chidaneh.com

  مدیر محترم سایت www.chidaneh.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خاک، عامل رشد گیاه

  خاک، عامل رشد گیاه

  خاک، عامل رشد گیاه

  چکیده

  در نوشتار قبل خواندید کهخاک ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. خاک ها انواع گوناگون نیز دارند که برخی از آن ها برای کشاورزی و رشد گیاهان مناسب هستند و برخی از آن ها نیز برای رشد و نمو گیاهان مناسب نیستند. خاک کشاورزی معمولا از ذرات رس، ماسه و گیاخاک تشکیل شده است. ذرات نرم خاک رس، ذرات درشت تر شن و ریگ و ذرات زبرتر معمولا ماسه هستند.

  اهداف

  با نفوذ آب و سرعت نفوذ آب در خاک های مختلف آشنا شود.
  با خاک های مختلف و تاثیر انواع خاک ها بر رشد گیاهان مختلف آشنا شود.
  با گیاخاک و تشکیل آن و تاثیر آن بر خاک آشنا شوند.

  شرح درس

  نفوذ آب در خاک
  بارش باران و برف، آب های زیرزمینی و آبیاری گیاهان باعث نفو آب در خاک می شود. آیا آب در هر نوع خاکی با یک سرعت و به یک اندازه نفوذ می کند؟ با انجام آزمایش زیر می توانید به سرعت نفوذ آب در خاک های مختلف پی ببرید.

  آزمایش کنید:

  مقداری ماسه، خاک رس و خاک باغچه تهیه کنید و هرکدام از آن ها را درون سه لیوان شفاف بریزید. و سپس مقدار مساوی آب در هر سه لیوان بریزید.

  سرعت نفوذ آب در خاک های گوناگون متفاوت است، هرچه ذرات تشکیل دهنده خاک ریزتر و فشرده تر و فضای بین ذرات خاک کوچک تر و کمتر باشد، نفوذ آب در خاک کمتر است. مانند خاک رس. اگر ذرات تشکیل دهنده خاک درشت و جدا ازهم باشند، و فضای خالی نیز بین ذرات بیشتر وجود داشته باشد، آب با سرعت بیشتری در آن ها نفوذ می کتد. مانند ماسه. معمولا خاکی که حاوی مقادری مساوی از ماسه، رس و گیاخاک باشد، برای رشد گیاهان مناسب تر است و میزان سرعت نفوذ آب و حجم ذخیره  آب در آن خاک مناسب تر است.

  تاثیر نوع خاک بر رشد گیاه
  نوع خاک قطعا در رشد گیاهان تاثیر دارد. خاکی که برای کشاورزی مناسب است، معمولا از ذرات ماسه، گیاخاک و رس تشکیل شده است. خاکی را حاصلخیز می گویند که سبب رشد بیشتر گیاه می شود. حاصلخیزی خاک در واقع به معنی میزان توانایی خاک در پرورش دادن گیاهان است که به طور غیر مستقیم یا مستقیم در تولید غذای انسان ها نقش دارند. حاصل خیز بودن خاک به عوامل متعددی بستگی دارد، این عوامل عبارتند از وجود املاح، آب، اسیدی یا قلیایی بودن خاک، و هم چنین وجود موجودات ریز و ذره بینی در خاک.

  آزمایش کنید:
  چند نوع خاک مختلف تهیه کنید(رس، ماسه، خاک باغجه) و در یک لیوان یک بار مصرف بریزید. در هرکدام از آن ها یک دانه لوبیا قرار داده و آن ها را در شرایط مساوی، مقابل نور کافی قرار دهید، میزان آبی که هر روز به آن ها می دهید نیز مساوی باشد. تا چند هفته به دقت لیوان ها را مشاهده کنید. در کدا خاک گیاه بیشتر رشد کرده است؟

  گیاخاک چیست؟
  گیاخاک که به آن هوموس یا خاک برگ هم گفته می شود، برای کشاورزی بسیار ضروری است. وقتی گیاهان و جانوران می میرند، اجزای بدن آن ها توسط جانداران ذره بینی خاک تجزیه می شود. هنگامی که این مواد تجزیه می شوند و به صورتی در می آیند که دیگر به شکل جاندار یا گیاه نیستند به آن ها گیاخاک گفته می شود. در واقع بقایای اجساد جانوارن و گیاهان گیاخاک را تشکیل می دهد.

  رنگ خاک به میزان گیاخاک موجود در آن بستگی دارد. هرچه میزان گیاخاک بیشتر باشد، رنگ خاک تیره تر است. بوی خاک نیز معمولا به گیاخاک بستگی دارد. مقدار گیاخاک معمولا در خاک مزارع بیشتر و در خاک بیایان ها کمتر است. گیاخاک قدرت نگهداری آب در خاک را افزایش می دهد. گیاخاک باعث افزایش قضای خالی بین ذرات خاک می شود و در نتیجه سبب نفوذ هوای بیشتری به درون خاک می شود.

  فکر کنید:
  آیا می دانید برگ های درختان که در فصل پاییز از درختان می ریزند چه می شوند؟

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید