توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کدام حشره طولانی ترین عمر را دارد

  1 بازدید

  کدام حشره طولانی ترین عمر را دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  با ۱۱ گونه جانوری آشنا شوید که بیشترین میزان طول عمر را به خود اختصاص داده اند

  با ۱۱ گونه جانوری آشنا شوید که بیشترین میزان طول عمر را به خود اختصاص داده اند

  ما انسان ها همیشه خودمان را به خاطر طول عمر نسبتاً درازمان برتر از دیگر موجودات می دانیم و این که با پیشرفت علم و بهبود شرایط زندگی و سلامت رفته رفته بر میزان عمر انسان در مقیاس کلی افزوده می شود را نشانه ی برتری انسان می دانیم. اما نکته ی جالب این است که انسان برای فخرفروشی در مورد طول عمر هیچ برتری نسبت به دیگر حیوانات از جمله کوسه ها، وال ها و حتی سمندرها و حلزون ها ندارد. بسیاری از حیوانات طول عمرهای بلندتری نسبت به انسان ها دارند و ما در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۱ گونه ی جانوری که بیشترین طول عمر را در میان حیوانات دارند آشنا کنیم. با ادامه ی مطلب همراه باشید.

  termitequeenWC-593ab1365f9b58d58a0c30f9

  همه معمولاً بر این باورند که حشرات تنها چند روز و یا نهایتاً چند هفته زنده می مانند اما باید بدانید که این تئوری را باید به کلی دور بیندازید. در میان تمامی گونه های موریانه ها همه تحت رهبری یک پادشاه یا ملکه زندگی می کنند. بعد از جفت گیری با موریانه ی نز، موریانه ی ملکه شروع به تخم گذاری می کند. در ابتدا تعداد تخم های او محدود است اما رفته رفته این مقدار به ۲۵.۰۰۰ تخم در هر روز می رسد که البته همه ی آن ها بلوغ پیدا نمی کنند.

  اگر شکارچیان مزاحم این ملکه و تخم گذاری بی پایان وی نشوند او می تواند تا ۵۰ سال نیز زنده بماند و پادشاه موریانه ها نیز که بیشتر وقت خود را به جفت گیری با موریانه های ماده می گذراند نیز عمر بسیار طولانی خواهد داشت. اما موریانه های کارگر که به عنوان آفت های چوب می شناسیم و اکثریت اجتماع موریانه ها را تشکیل می دهند تنها یک یا دو سال زنده می مانند که برای این حشرات زحمتکش و زندگی پرمشقت بردگی آن ها مناسب و کافی بنظر می رسد.

  koiWC-593ab17e5f9b58d58a0c319d

  در طبیعت ماهی ها به ندرت بیش از چند سال عمر می کنند و ماهی قرمز نیز در بهترین شرایط زندگی و تحت شدیدترین مراقبت ها نیز به ندرت می تواند ۱۰ سال عمر کند. اما ماهی «کوی» (koi) که نوعی ماهی کپور اهلی در ژاپن و دیگر نقاط جهان است از این قاعده پیروی نمی کند. این ماهی مانند دیگر انواع ماهی کپور می تواند در شرایط مختلفی زندگی کنند اما توانایی دفاع از خود در برابر شکارچیان را ندارند. با این وجود در شرایط کنترل شده و بدون حضور شکارچیان سن برخی از این ماهی ها تا ۲۰۰ سال نیز گزارش شده است. اما طول عمر متوسط یک ماهی «کوی» توسط محققان حدود ۵۰ سال برآورد می شود.

  macawGE-593ab1d53df78c537b100a7c

  طوطی های رنگارنگ مَکو (macaw) که در جنگل های قاره آمریکا و به خصوص آمریکای جنوبی زندگی می کند برای همیشه با جفت خود می مانند و در حالی که طوطی ماده به مراقبت از جوجه ها می پردازد،طوطی نر مسئولیت تامین غذا را بر عهده می گیرد. پس می توان گفت که زندگی آن ها شباهت بسیاری به زندگی انسان ها دارد. این پرندگان در زمینه ی طول عمر نیز شباهت بسیاری به انسان ها داشته و در حیات وحش تا ۶۰ سال و در اسارت تا ۱۰۰ سال نیز زنده می مانند.

  نکته ی جالب و اما ناراحت کننده این که به دلیل تخریب زیستگاه هایش در جنگل های بارانی و تمایل انسان به اهلی کردن و آوردن آن به خانه ها به عنوان یک حیوان خانگی باعث شده که نسل این گونه ی طوطی علی رغم طول عمر نسبتاً طولانی خود در خطر انقراض قرار داشته باشد. طول عمر این طوطی و دیگر طوطی های خانواده ی موسوم به «Psittacidae» حقیت جالبی در خود دارد: از آن جایی که پرندگان از نسل دایناسورها تکامل یافته اند و این که بسیاری از دایناسورها کوچک و دارای پرهای رنگارنگ بوده اند می توان ادعا کرد که برخی از دایناسورها یا نوادگان آن ها هنوز زنده بوده و طول عمری بیش از یکصد سال دارند.

  cavesalamanderWC-593ab2113df78c537b100ae9

  شاید اگر شما در حوزه ی جانورشناسی اطلاعات خوبی داشته و از شما پرسیده می شد که چه جانوری عمری نزدیک به ۱۰۰ سال دارد بدون شک یکی از پاسخ های شما سمندر کور با نام علمی « Proteus anguinus» می بود. اما چطور یک دوزیست باریک، ضعیف، کور، غارنشین، ۱۵ سانتیمتری می تواند در یک دنیای وحشی بیش از چند هفته زنده بماند؟ محققان حوزه ی جانورشناسی طول عمر باور نکردنی این دوزیست را با سیستم متابولیسم بسیار کند او مرتبط می دانند.

  این گونه ی سمندر پس از ۱۵ سال به دوران بلوغ جنسی رسیده و جفت گیری می کند و هر ۱۲ سال یکبار یا بیشتر تخم گذاری می کند و جالب این که تنها برای خوردن غذا از جایش تکان می خورد، در غیر این صورت سرجایش می ماند. علاوه بر این غارهای مرطوب و سرد جنوب اروپا که این سمندر خارق العاده در آن ها زندگی می کند خالی از هر گونه شکارچی بوده و این موضوع نیز به طول عمر فراوان و یکصد ساله ی این موجود کمک کرده است. این طول عمر شگفت انگیز در حالی است که سمندری که در میان دوزیستان در رتبه ی دوم از لحاظ طول عمر قرار می گیرد سمندر غول پیکر ژاپنی است که به ندرت عمرش از ۵۰ سال عبور می کند.

  elderlyWC-593ab27b3df78c537b100c86

  دیگر رسیدن به سن صد سالگی در میان انسان های امروزی اتفاق غیرطبیعی در نظر گرفته نمی شود و در هر دوره حدود ۵۰۰.۰۰۰ انسان صد ساله یا بیشتر در روی کره ی زمین وجود دارد و این موضوع خود نمایانگر مقدار پیشرفت بشر در همه ی زمینه ها بخصوص حوزه ی سلامت و پزشکی است. ده ها هزار سال پیش اگر انسانی به دهه ی سوم یا چهارم زندگی خود وارد می شد او را «بزرگسال» و یا «پیر» می نامیدند و تا قرن هجدهم نیز احتمال زنده ماندن افراد به ندرت از ۵۰ سال فراتر می رفت.

  در این میان بیشترین دلیل این موضوع را می توان در مرگ و میر کودکان و آسیب پذیری آن ها در برابر بیماری ها جستجو کرد که همواره بزرگ ترین مشکل مربوط به سلامت در میان انسان ها بوده و اگر فردی می توانست دوران کودکی را با سلامت به پایان برساند و زنده بماند احتمال این که می توانست به سنین ۵۰، ۶۰ و یا حتی ۷۰ برسد نیز به مقدار زیادی افزایش پیدا می کرد. امروزه برخلاف آن چه که در عصر یخبندان دیده می شد و افراد مجبور بودند پدر و مادران خود را در میان برف و سرما رها کنند تا بمیرند، سعی می شود که به بهترین شکل از افراد کهنسال جامعه نگهداری و مراقبت شود.

  bowheadwhaleWC-593ab2d33df78c537b10331f

  به عنوان یک قانون کلی پستاندارهای بزرگ تر می توانند طول عمر بیشتری داشته باشند اما حتی با این قاعده ی نسبتاً استاندارد نیز نهنگ قطبی (bowhead whale) یک استثنا به شمار می آید. نهنگ های قطبی بالغ که وزنی معادل یکصد تن دارند معمولاً تا سن ۲۰۰ سالگی نیز زنده می مانند. اخیراً مطالعاتی که بر روی ژنوم این حیوان انجام شده نشان می دهد که در بدن نهنگ های قطبی ژن های منحصر به فردی وجود دارد که می توانند دی ان ای را ترمیم کرده و در مقابل جهش های خطرناک و در نتیجه ابتلا به بیماری سرطان مقاوم هستند.

  از آن جایی که این گونه ی وال در قطب شمال و آب های سرد نواحی قطبی زندگی می کند می توان ادعا کرد که متابولیسم کند نیز سهم زیادی در افزایش طول عمر آن ها داشته است. امروزه بیش از ۲۵.۰۰۰ نهنگ قطبی در نیمکره ی شمالی زندگی می کنند که نشان می دهد تعداد آن ها نسبت به سال ۱۹۶۶ افزایش چشمگیری داشته و تلاش های طرفداران محیط زیست دریایی سبب شده که شکار آن ها به شدت کاهش یابد.

  galapagosWC-593ab3443df78c537b1070ef

  لاک پشت های غول پیکر جزایر گالاپاگوس و سیشل نمونه های زنده ای از موجودات غول پیکر و منزوی ساکن جزایر متروکه هستند که نشان می دهد جانورانی که خود را در جزایر محدود کرده و هیچ شکارچی برای شکار آن ها در این جزایر یافت نشود معمولاً از لحاظ جسمی رشد زیادی کرده و به شدت غول پیکر می شوند. این خزنده بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم وزن داشته و برخی از آن ها در اسارت تا ۲۰۰ سال نیز زنده مانده اند و بسیاری بر این باورند که این خزنده ی نادر می تواند از مرز ۳۰۰ سال عمر نیز عبور کند.

  دلیل طول عمر این خزنده نیز مانند دیگر موجوداتی که در این لیست دیده می شود کاملاً واضح بنظر می رسد: این خزنده بسیار کند و آرام حرکت می کند و سطحر متابولیسم بدنشان در کمترین و پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مراحل زندگی آن ها نیز به همین منوال طولانی خواهد بود. برای مثال لاک پوشت غول پیکر آلدابرا بعد از سن ۳۰ سالگی به بلوغ جنسی می رسد که دو برابر همین موضوع در مورد انسان است.

  greenlandsharkWC-593ab3855f9b58d58a0cac6e

  اگر عدالتی در دنیا وجود داشت کوسه ی گرینلند با نام علمی «Squalus microcephalus» نیز می بایست دستکم به اندازه ی کوسه ی سفید قاتل شهرت می داشت. این گونه ی کوسه به همان اندازه بزرگ بوده و وزن آن به یک تن نیز می رسد. کوسه ی گرینلند در آب های قطب شمال زندگی کرده و به ندرت خود را نشان می دهد. این کوسه نیز مانند کوسه ی سفید خطرناک است اما از یک جنبه ی دیگر: اگر چه یک کوسه ی سفید گرسنه بدون درنگ به شما حمله کرده و شما را به دو قسمت تقسیم می کند اما گوشت کوسه ی گرینلند حاوی ماده ای سمی به نام «تری متیلامین ان اوکساید» (trimethylamine N-oxide) است که گوشت آن را برای انسان خطرناک و سمی می کند.

  با این وجود جالب ترین نکته در مورد کوسه ی گرینلند عمر ۴۰۰ ساله ی آن است که می توان آن را به زندگی در آب های سرد و نزدیک به منجمد، متابولیسم نسبتاً کند و وجود ماده ی سمی در گوشت آن نسبت داد. در کمال ناباوری این گونه ی کوسه تنها پس از بکصد سالگی به بلوغ جنسی می رسد که دیگر مهره داران در این سن معمولاً مرده اند.

  oceanquahogWC-593ab3b85f9b58d58a0cb7d4

  داستان طول عمر طولانی این نرم تن ۵۰۰ ساله یک شوخی به نظر می رسد: با توجه به این که بسیاری از صدف ها معمولاً حرکت نمی کنند اصلاً آیا می توان گفت که این صدف زنده است یا مرده؟!! اما محققان زیست شناسی به دقت زندگی گونه های جانوری را بررسی کرده و می توانند بگویند که کدام موجود زنده است. در مورد این صدف با نام علمی «Arctica islandica»، محققان بر این باورند که تا قرن ها زنده بمانند. بر اساس تحقیقات دانشمندان سن این گونه ی جانوری دریایی را می توان با شمارش تعداد حلقه های درون صدف تعیین کرد.

  در کمال تعجب این صدف یکی از گونه های خوراکی صدفی در سراسر جهان به شمار می آید و این موضوع بدین معناست که برخی از صدف های کواهوگ اقیانوسی قبل از سن صد سالگی نیز توسط انسان ها و شکارچیان دیگر صید می شوند. با این وجود طول عمر ۵۰۰ ساله ای این جانور آب زی را می توان به میزان آنتی اکسیدان نسبتاً ثابت در بدن نسبت داد که از صدمه دیدن سلول هایی که بیشترین مسئولیت را در بروز نشانه های پیری در دیگر حیوانات دارند جلوگیری می کند.

  endolithsEE-593ab4583df78c537b1098eb

  تعیین کردن طول عمر یک ارگانیسم میکروسکوپی کار بسیار سختو پیچیده ای است زیرا در واقع تمامی باکتری ها فناناپذیر بوده و در واقع با تکثیر اطلاعات ژنتیکی خود و تقسیم شدن متوالی هیچ وقت نمی میرند. واژه ی «اندولیت ها» (endoliths) به قارچ ها، باکتری ها، آمیب ها و جلبک هایی اطلاق می شود که در اعماق دریا و در زیر صخره ها زندگی می کنند. مطالعات نشان داده که برخی از این تک سلولی ها تنها یک بار در هر صد سال تقسیم سلولی انجام می دهند که باعث می شود به سن های نزدیک به ۱۰.۰۰۰ سال نیز برسند.

  در عمل این قابلیت با توانایی برخی از میکروارگانیسم ها در زنده شدن پس از مدتی ایستایی و یا پس از هزاران سال یخ زدگی متفاوت است زیرا این اندولیت ها همواره زنده هستند هر چند فعالیت چندانی ندارند. از همه جالب تر این که اندولیت ها از طریق فتوسنتز غذای خود را می سازند که بدین معناست که این ارگانیسم های میکروسکوپی برای تغذیه و متابولیسم از نور خورشید یا اکسیزن استفاده نکرده و برای این کار از مواد شیمیایی غیرآلی که در محل زندگی شان به طور بی پایان و تمام نشدنی وجود دارد سود می برند.

  turritopsisBP-593ab4de3df78c537b109a7f

  به هیچ روشی نمی توان با اطمینان گفت که ستاره ی دریایی چند سال عمر می کند زیرا این بی مهرگان چنان ظریف هستند که نمی توان آن ها را در آزمایشگاه تحت آزمایش ها و بررسی های دقیق و طولانی مدت قرار داد. اما نکته ی جالب در مورد این جانور فناناپذیر دریایی با نام علمی «Turritopsis dohrnii» این است که بعد از رسیدن به بلوغ جنسی می تواند بار دیگر خود را به دوران جوانی بازگرداند که این موضوع باعث می شود در واقع هیچ وقت مرگ را تجربه نکند. البته علی رغم این که این گونه ستاره ی دریایی می تواند میلیون ها سال زنده بماند اما بدین معنا نیست توسط شکارچیان صید نشده یا در اثر شرایط ناگوار محیطی نمی میرد. همچنین نکته ی جالب تر این که نگهداری از این موجود در شرایط آزمایشگاهی و کنترل شده و به طور کلی در اسارت تقریباً غیرممکن بوده و تاکنون تنها یک محقق ژاپنی موفق به این کار شده است

  منبع مطلب : rooziato.com

  مدیر محترم سایت rooziato.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کدام حیوان بیشترین طول عمر را دارد؟

  کدام حیوان بیشترین طول عمر را دارد؟

   بیشترین عمر حیوانات,عمر کدام پرنده بیشتر است

  شناخت بیشترین عمر حیوانات

  لیست طول عمر حیوانات مختلف

  طولانی ترین عمر دربین جانوران متعلق به کدام حیوان است؟

  ماهی لیزا به سر رشد آهسته و عمر طولانی دارد. بیشترین طول عمر آن ها حدود 149 سال است، اما امروزه به دلیل ماهیگیری بیش از حد در معرض انقراض قرار دارند.

  ماهی لیزابه سر عمر 149 ساله دارد

  به هیچ روشی نمی توان با اطمینان گفت که عروس دریایی چند سال عمر می کند زیرا این بی مهرگان چنان ظریف هستند که نمی توان آن ها را در آزمایشگاه تحت آزمایش ها و بررسی های دقیق و طولانی مدت قرار داد.

  اما نکته ی جالب در مورد این جانور فناناپذیر دریایی با نام علمی «Turritopsis dohrnii» این است که بعد از رسیدن به بلوغ جنسی می تواند بار دیگر خود را به دوران جوانی بازگرداند که این موضوع باعث می شود در واقع هیچ وقت مرگ را تجربه نکند.

  البته علی رغم این که این گونه عروس دریایی می تواند میلیون ها سال زنده بماند اما بدین معنا نیست توسط شکارچیان صید نشده یا در اثر شرایط ناگوار محیطی نمی میرد. همچنین نکته ی جالب تر این که نگهداری از این موجود در شرایط آزمایشگاهی و کنترل شده و به طور کلی در اسارت تقریباً غیرممکن بوده و تاکنون تنها یک محقق ژاپنی موفق به این کار شده است.

  البته نه همه عروس های دریایی، بلکه نوع خاصی از آن وجود دارد که سنش معکوس می‏ شود. این موجود توانایی ویژه ای دارد. وقتی مریض می شود در عرض سه روز به روزهای اول زندگی اش باز می گردد و سلول های بدنش دوباره به طور سالم بازسازی می شود.

  عروس دریایی هرگز نمی میرد

  لاک پشت های غول پیکر جزایر گالاپاگوس و سیشل مشابه های زنده ای از موجودات غول پیکر و منزوی ساکن جزایر متروکه می باشند که نشان می دهد جانورانی که خود را در جزایر محدود کرده و هیچ شکارچی برای شکار انها در این جزایر یافت نشود معمولاً از لحاظ جسمی رشد زیادی کرده و به شدت غول پیکر می شوند.

  این خزنده بین 250 تا 500 کیلوگرم وزن داشته و بعضی از انها در اسارت تا 200 سال نیز زنده مانده اند و بسیاری بر این باورند که این خزنده ی نادر می تواند از مرز 300 سال عمر نیز عبور کند.

  علت طول عمر این خزنده نیز مثل دیگر موجوداتی که در این فهرست دیده می شود کاملاً واضح به نظر می رسد: این خزنده بسیار کند و آرام حرکت می کند و سطح متابولیسم بدنشان در کمترین و پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مراحل زندگی انها نیز به همین منوال طولانی خواهد بود.

  لاک پشت غول پیکر 300 سال عمر کرده است

  نوعی از خرچنگ وجود دارد که به آن بدون رشد می گویند. این حیوان تا زمانی که مریض یا شکار نشود زنده خواهد ماند. برخی از نمونه های آن در سن 30-40 یا 50 سالگی می میرند و دلیلش مریضی هایی است که به آن مبتلا می‎شوند، اما بسیاری از نمونه های آن تا به حال کشف شدند که بیش از 140 سال عمر داشته اند.

  نوعی از خرچنگ وجود دارد که به آن بدون رشد می گویند طولانی ترین عمر را دارد

  اگر چه نهنگ قطبی به اندازه نهنگ آبی مشهور نیست، اما ویژگی‌های متمایزی دارد که آن را منحصر به فرد می کند. اول اینکه بزرگترین دهان را در میان حیوانات دارد و دوم اینکه، بیش از 200 سال عمر می کند که باعث می‌شود بیشترین طول عمر را در میان پستانداران دریایی داشته باشد. پیرترین نهنگ قطبی شناخته شده 211 سال عمر کرده است.

  نهنگ قطبی یا سرکمانی بیش از 200 سال عمر می کند

  در میان جانوران، کلاغ پرنده ای مرموز و باهوش به حساب می آید،برخی بر این باورند که کلاغ ها عمری جاویدان دارند! اما کلاغ ها نیز مانند دیگر جانداران طول عمر مشخصی دارند.میانگین عمر این پرنده مرموز 200 سال تخمین زده شده است.درمیان پرندگان کلاغ بیشترین طول عمر را دارا است.

  عمر کلاغ چقدر است ؟

  ماهی کوی معمولا 50 سال عمر می کند، اما یکی از انواع آن به نام ماهی کوی اسکارلت، رکورد پیرترین ماهی را به دست آورده است. این ماهی در 226 سالگی مرد و علت طول عمر آن هنوز یک راز است. بیشتر افراد راز طول عمر آن را لذت بردن از زندگی، عشق و محبت صاحبانش و توانایی شنا کردن در آب های زلال کوه های ژاپن می دانند.

  ماهی کوی در بین طول عمر حیوانات جز بیشترین طول عمرها را دارد

  صدف مروارید آب شیرین عمر طولانی دارد و بین 86 تا 102 سال عمر می کند که تا حد زیادی به عوامل محیطی مانند کیفیت آب بستگی دارد. پیرترین صدف مروارید آب شیرینی که تا به حال یافت شده 280 سال عمر داشته است.

  پیرترین صدف مروارید آب شیرین عمری حدود 280 داشت

  کوسه های گرینلند نه تنها ظاهر ترسناکی دارند بلکه پیرترین مهره داران روی زمین هستند. آن ها در 150 سالگی به بلوغ جنسی می رسند و معمولا 400 سال عمر می کنند.

  کوسه ی گرینلند از بیشترین عمر حیوانات را دارا می باشد

  صدف ایسلندی نوعی صدف خوراکی است که عمر طولانی دارد و هر سال یک لایه به صدف آن اضافه می شود. یکی از این صدفها به نام مینگ، 507 سال عمر کرد.

  صدف ایسلندی بیشترین عمر جانوران را دارند

  بسیاری از دانشمندان فکر می‌کنند که اسفنج های قطب جنوب به خاطر دمای بسیاری پایین اقیانوس قطب جنوب و سرعت رشد آهسته شان می توانند چند قرن عمر کنند. برخی تخمین می‌زنند که پیرترین اسفنج این گونه 1550 سال عمر کرده است.

  اسفنج های قطب جنوب پیرترین اسفنج

  تعیین کردن طول عمر یک ارگانیسم میکروسکوپی کار بسیار سختو پیچیده ای است زیرا در واقع تمامی باکتری ها فناناپذیر بوده و در واقع با تکثیر اطلاعات ژنتیکی خود و تقسیم شدن متوالی هیچ وقت نمی میرند.

  واژه ی «اندولیت ها» (endoliths) به قارچ ها، باکتری ها، آمیب ها و جلبک هایی اطلاق می شود که در اعماق دریا و در زیر صخره ها زندگی می کنند. مطالعات نشان داده که برخی از این تک سلولی ها تنها یک بار در هر صد سال تقسیم سلولی انجام می دهند که باعث می شود به سن های نزدیک به 10٫000 سال نیز برسند.

  در عمل این قابلیت با توانایی برخی از میکروارگانیسم ها در زنده شدن پس از مدتی ایستایی و یا پس از هزاران سال یخ زدگی متفاوت است زیرا این اندولیت ها همواره زنده هستند هر چند فعالیت چندانی ندارند.

  از همه جالب تر این که اندولیت ها از طریق فتوسنتز غذای خود را می سازند که بدین معناست که این ارگانیسم های میکروسکوپی برای تغذیه و متابولیسم از نور خورشید یا اکسیزن استفاده نکرده و برای این کار از مواد شیمیایی غیرآلی که در محل زندگی شان به طور بی پایان و تمام نشدنی وجود دارد سود می برند.

  اندولیت ها با عمر ده هزار ساله

  نوعی از کرم وجود دارد که به آن کرم صاف می گویند. آن ها توانایی بازسازی خودشان را دارند. حتی اگر این کرم را به صورت طولی برش دهید، بدون این که مشکلی برایش پیش بیاید تبدیل به دو کرم صاف می شود که هریک به صورت جداگانه برای خودشان زندگی می کنند. این حیوان ابدی است و هرگز نمی میرد.

  تاردیگرید؛ گروهی از باکتری هایی محسوب می شوند که حتی درون صخره ها هم زنده می مانند و در برابر گرما، سرما و تشعشعات هسته ای شدید دوام می آورند.

  اگر سعی کنید یک تاردیگرید را بکشید شانس زیادی نخواهید داشت، چون این موجودات تقریبا ابدی هستند. آن ها هزاران سال عمر می کنند. بدن آن ها ماده ای ترشح می کند که به خوبی از آن ها حمایت می کند.

  موجودی با عمر جاودانه

  گردآوری: بخش علمی بیتوته

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند 

  بعضی از جانداران میباشند که عمر چندصدساله دارند مثل بعضی از گونه های لاک پشت، بعضی نیز مثل انسان اگر طولانی عمر کنند 100 سال میتوانند زنده بمانند. ما انسان ها همه ی وقت خود ما را به دلیل طول عمر نسبتاً درازمان برتر از دیگر موجودات میدانیم و اینکه با پیشرفت علم و بهبود شرایط زندگی و سلامت رفته رفته

  بر میزان عمر انسان در مقیاس کلی افزوده میشود را نشانه ی برتری انسان می‌دانیم. اما نکته ی دیدنی این هست که انسان برای فخرفروشی در مورد طول عمر هیچ برتری نسبت به دیگر حیوانات از جمله کوسه ها، وال ها و حتی سمندرها و حلزون ها ندارد. تعداد زیادی از حیوانات طول عمرهای بلندتری نسبت به انسان ها دارند

  و ما در این مطلب قصد داریم شما را با ۱۱ گونه ی جانوری که بیشترین طول عمر را در بین حیوانات دارند آشنا کنیم. با ادامه ی مطلب همراه باشید.

  ۱- دراز ترین طول عمر در بین حشرات: موریانه ی ملکه «۵۰ سال

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  همه ی معمولاً بر این باورند که حشرات تنها چند روز و یا نهایتاً چند هفته زنده می مثل اما باید بدانید که این تئوری را باید به کلی دور بیندازید. در بین تمامی گونه های موریانه ها همۀ تحت رهبری یک پادشاه یا ملکه زندگی می‌کنند. بعد از جفت گیری با موریانه ی نز، موریانه ی ملکه شروع به تخم گذاری می‌کند. در ابتدا تعداد تخم های او محدود هست اما رفته رفته این مقدار به ۲۵٫۰۰۰ تخم در هر روز میرسد که گرچه همۀ ی آنها بلوغ پیدا نمی‌کنند.

  اگر شکارچیان مزاحم این ملکه و تخم گذاری بی پایان وی نشوند او میتواند تا ۵۰ سال نیز زنده بماند و پادشاه موریانه ها نیز که اکثر وقت خود را به جفت گیری با موریانه های ماده می‌گذارند نیز عمر بسیار طولانی خواهد داشت. اما موریانه های کارگر که بعنوان آفت های چوب می شناسیم

  و اکثریت اجتماع موریانه ها را تشکیل می‌دهند تنها یک یا دو سال زنده می مثل که برای این حشرات زحمتکش و زندگی پرمشقت بردگی انها مناسب و کافی بنظر میرسد.

  ۲-دراز ترین طول عمر در بین ماهی ها: ماهی کوی «۵۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  در طبیعت ماهی ها به ندرت بیش از چند سال عمر میکنند و ماهی قرمز نیز در برترین شرایط زندگی و تحت شدیدترین مراقبت ها نیز به ندرت می‌تواند ۱۰ سال عمر کند. اما ماهی «کوی» «koi» که نوعی ماهی کپور اهلی در ژاپن و دیگر نقاط جهان هست از این قاعده پیروی نمیکند.

  این ماهی مثل دیگر انواع ماهی کپور میتواند در شرایط مختلفی زندگی کنند اما توانایی دفاع از خود در برابر شکارچیان را ندارند. با این وجود در شرایط نظارت شده و بدون حضور شکارچیان سن بعضی از این ماهی ها تا ۲۰۰ سال نیز گزارش شده هست. اما طول عمر متوسط یک ماهی «کوی» توسط محققان حدود ۵۰ سال برآورد میشود.

  ۳-دراز ترین طول عمر در بین پرندگان: طوطی دم بلند مَکو «۱۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  طوطی های رنگارنگ مَکو «macaw» که در جنگل های قاره کشور آمریکا و به خصوص آمریکای جنوبی زندگی میکند برای همۀ وقت} با جفت خود می مثل و در حالی‌که طوطی ماده به مراقبت از جوجه ها می‌پردازد،طوطی نر مسئولیت فراهم سازی غذا را بر عهده می‌گیرد. پس می‌توان گفت که زندگی انها شباهت بسیاری به زندگی انسان ها دارد.

  این پرندگان در اساس ی طول عمر نیز شباهت بسیاری به انسان ها داشته و در حیات وحش تا ۶۰ سال و در اسارت تا ۱۰۰ سال نیز زنده می مثل.نکته ی دیدنی و اما ناراحت کننده اینکه به علت تخریب زیستگاه هایش در جنگل های بارانی و تمایل انسان به اهلی کردن و آوردن آن به منزل ها بعنوان یک حیوان خانگی باعث شده که نسل اینگونه ی طوطی علی رغم طول عمر نسبتاً طولانی خود در خطر انقراض قرار داشته باشد.

  طول عمر این طوطی و دیگر طوطی های خانواده ی موسوم به «Psittacidae» حقیت جالبی در خود دارد: از آن جایی که پرندگان از نسل دایناسورها تکامل یافته اند و اینکه تعداد زیادی از دایناسورها کوچک و دارای پرهای رنگارنگ بوده اند می‌توان ادعا کرد که بعضی از دایناسورها یا نوادگان انها هنوز زنده بوده و طول عمری بیش از یکصد سال دارند.

  ۴-دراز ترین طول عمر در بین دوزیستان: سمندر غارنشین «۱۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  شاید اگر شما در حوزه ی جانورشناسی اطلاعات خوبی داشته و از شما پرسیده می شد که چه جانوری عمری نزدیک به ۱۰۰ سال دارد بدون شک یکی از پاسخ های شما سمندر کور با نام علمی « Proteus anguinus» می بود. اما چطور یک دوزیست باریک، ضعیف، کور، غارنشین، ۱۵ سانتیمتری می‌تواند

  در یک دنیای وحشی بیش از چند هفته زنده بماند؟ محققان حوزه ی جانورشناسی طول عمر باور نکردنی این دوزیست را با سیستم متابولیسم بسیار کند او مرتبط میدانند.اینگونه ی سمندر پس از ۱۵ سال به دوران بلوغ جنسی رسیده و جفت گیری می‌کند و هر ۱۲ سال یکبار یا اکثر تخم گذاری میکند

  و دیدنی اینکه تنها برای خوردن غذا از جایش تکان می‌خورد، در غیر این صورت سرجایش میماند. اضافه بر این غارهای مرطوب و سرد جنوب اروپا که این سمندر خارق العاده در آنها زندگی می‌کند خالی از هر گونه شکارچی بوده و این موضوع نیز به طول عمر فراوان و یکصد ساله ی این موجود کمک کرده هست

  این طول عمر شگفت انگیز در حالی هست که سمندری که در بین دوزیستان در رتبه ی دوم از لحاظ طول عمر قرار میگیرد سمندر غول پیکر ژاپنی هست که به ندرت عمرش از ۵۰ سال عبور می‌کند.

  ۵- دراز ترین طول عمر در بین نخستی ها: انسان «۱۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  دیگر رسیدن به سن صد سالگی در بین انسان های امروزی اتفاق غیرطبیعی در نظر گرفته نمی‌شود و در هر دوره حدود ۵۰۰٫۰۰۰ انسان صد ساله یا اکثر در روی کره ی زمین وجود دارد و این موضوع خود نمایانگر مقدار پیشرفت بشر در همه ی ی اساس ها بخصوص حوزه ی سلامت و پزشکی هست.

  ده ها هزار سال پیش اگر انسانی به دهه ی سوم یا چهارم زندگی خود وارد می شد وی را «بزرگسال» و یا «پیر» می نامیدند و تا قرن هجدهم نیز احتمال زنده ماندن افراد به ندرت از ۵۰ سال فراتر می رفت.در این میان بیشترین علت این موضوع را می‌توان در مرگ و میر کودکان و آسیب پذیری انها در برابر مریضی ها جستجو کرد

  که همواره بزرگترین مشکل مربوط به سلامت در بین انسان ها بوده و اگر فردی می توانست دوران کودکی را با سلامت به اتمام برساند و زنده بماند احتمال اینکه می توانست به سنین ۵۰، ۶۰ و یا حتی ۷۰ برسد نیز به مقدار زیادی افزایش پیدا میکرد. امروزه برخلاف انچه که در عصر یخبندان دیده می شد

  و افراد مجبور بودند پدر و مادران خود را در بین برف و سرما رها کنند تا بمیرند، سعی میشود که به برترین شکل از افراد کهنسال جامعه نگه داری و مراقبت شود.

  ۶- دراز ترین طول عمر در بین پستانداران: نهنگ قطبی «۲۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  بعنوان یک قانون کلی پستاندارهای بزرگ تر می‌توانند طول عمر بیشتری داشته باشند اما حتی با این قاعده ی نسبتاً استاندارد نیز نهنگ قطبی «bowhead whale» یک استثنا به شمار می‌آید. نهنگ های قطبی بالغ که وزنی معادل یکصد تن دارند معمولاً تا سن ۲۰۰ سالگی نیز زنده می مثل.

  اخیراً مطالعاتی که بر روی ژنوم این حیوان انجام شده نشان میدهد که در بدن نهنگ های قطبی ژن های منحصر به فردی وجود دارد که میتوانند دی ان ای را ترمیم کرده و در مقابل جهش های خطرناک و در نتیجه ابتلا به مریضی سرطان مقاوم میباشند.

  از آن جایی که اینگونه ی وال در قطب شمال و آب های سرد نواحی قطبی زندگی می‌کند می‌توان ادعا کرد که متابولیسم کند نیز سهم زیادی در افزایش طول عمر آنها داشته هست. امروزه بیش از ۲۵٫۰۰۰ نهنگ قطبی در نیمکره ی شمالی زندگی میکنند که نشان میدهد تعداد آنها نسبت به سال ۱۹۶۶ افزایش چشمگیری داشته و تلاش های طرفداران محیط زیست دریایی سبب شده که شکار آنها به شدت کاهش یابد.

  ۷- دراز ترین طول عمر در بین خزندگان: لاک پشت غول پیکر «۳۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  لاک پشت های غول پیکر جزایر گالاپاگوس و سیشل مشابه های زنده ای از موجودات غول پیکر و منزوی ساکن جزایر متروکه میباشند که نشان می‌دهد جانورانی که خود را در جزایر محدود کرده و هیچ شکارچی برای شکار انها در این جزایر یافت نشود معمولاً از لحاظ جسمی رشد زیادی کرده و به شدت غول پیکر می‌شوند.

  این خزنده بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم وزن داشته و بعضی از انها در اسارت تا ۲۰۰ سال نیز زنده مانده اند و بسیاری بر این باورند که این خزنده ی نادر می‌تواند از مرز ۳۰۰ سال عمر نیز عبور کند.علت طول عمر این خزنده نیز مثل دیگر موجوداتی که در این فهرست دیده میشود کاملاً واضح بنظر می‌رسد: این خزنده بسیار کند و آرام حرکت میکند

  و سطحر متابولیسم بدنشان در کمترین و پایین ترین حد ممکن قرار دارد و مراحل زندگی انها نیز به همین منوال طولانی خواهد بود. برای مثال لاک پوشت غول پیکر آلدابرا بعد از سن ۳۰ سالگی به بلوغ جنسی می‌رسد که دو برابر همین موضوع در مورد انسان هست.

  ۸- دراز ترین طول عمر در بین کوسه ها: کوسه ی گرینلند «۴۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  اگر عدالتی در جهان وجود داشت کوسه ی گرینلند با نام علمی «Squalus microcephalus» نیز می بایست دستکم به اندازه ی کوسه ی سفید قاتل شهرت می داشت. اینگونه ی کوسه به همان اندازه بزرگ بوده و وزن آن به یک تن نیز میرسد. کوسه ی گرینلند در آب های قطب شمال زندگی کرده و به ندرت خود را نشان میدهد.

  این کوسه نیز مثل کوسه ی سفید خطرناک هست اما از یک جنبه ی دیگر: اگر چه یک کوسه ی سفید گرسنه بدون درنگ به شما حمله کرده و شما را به دو قسمت تقسیم می‌کند اما گوشت کوسه ی گرینلند حاوی ماده ای سمی به نام «تری متیلامین ان اوکساید» «trimethylamine N-oxide» هست که گوشت آن را برای انسان خطرناک و سمی می‌کند.

  با این وجود دیدنی ترین نکته در مورد کوسه ی گرینلند عمر ۴۰۰ ساله ی آن هست که میتوان آن را به زندگی در آب های سرد و نزدیک به منجمد، متابولیسم نسبتاً کند و وجود ماده ی سمی در گوشت آن نسبت داد. در کمال ناباوری اینگونه ی کوسه تنها پس از بکصد سالگی به بلوغ جنسی میرسد که دیگر مهره داران در این سن معمولاً مرده اند.

  ۹- دراز ترین طول عمر در بین نرم تنان: صدف دو کفه ای کواهوگ اقیانوسی «۵۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  داستان طول عمر طولانی این نرم تن ۵۰۰ ساله یک شوخی به نظر می‌رسد: با دقت به اینکه تعداد زیادی از صدف ها معمولاً حرکت نمی‌کنند اصلاً آیا میتوان گفت که این صدف زنده هست یا مرده؟!! اما محققان زیست شناسی به دقت زندگی گونه های جانوری را بررسی کرده و می‌توانند بگویند که کدام موجود زنده هست.

  در مورد این صدف با نام علمی «Arctica islandica»، محققان بر این باورند که تا قرن ها زنده بمانند. بر اساس تحقیقات دانشمندان سن اینگونه ی جانوری دریایی را میتوان با شمارش تعداد حلقه های درون صدف تعیین کرد.در کمال تعجب این صدف یکی از گونه های غذایی صدفی در سراسر جهان به شمار می‌آید و این موضوع بدین معناست

  که بعضی از صدف های کواهوگ اقیانوسی گذشته از سن صد سالگی نیز توسط انسان ها و شکارچیان دیگر صید می‌شوند. با این وجود طول عمر ۵۰۰ ساله ای این جانور آب زی را می‌توان به میزان آنتی اکسیدان نسبتاً اثبات در بدن نسبت داد که از صدمه مشاهده سلول هایی که بیشترین مسئولیت را در بروز نشانه های پیری در دیگر حیوانات دارند پیشگیری میکند.

  ۱۰- دراز ترین طول عمر در بین ارگانیسم های میکروسکوپی: اندولیت ها «۱۰٫۰۰۰ سال»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  تعیین کردن طول عمر یک ارگانیسم میکروسکوپی کار بسیار سختو پیچیده ای هست زیرا در واقع تمامی باکتریها فناناپذیر بوده و در واقع با تکثیر اطلاعات ژنتیکی خود و تقسیم شدن متوالی هیچ وقت نمی میرند. واژه ی «اندولیت ها» «endoliths» به قارچ ها، باکتریها، آمیب ها و جلبک هایی اطلاق میشود

  که در اعماق دریا و در زیر صخره ها زندگی میکنند. مطالعات نشان داده که بعضی از این تک سلولی ها تنها یک‌بار در هر صد سال تقسیم سلولی انجام می‌دهند که باعث میشود به سن های نزدیک به ۱۰٫۰۰۰ سال نیز برسند.در عمل این قابلیت با توانایی بعضی از میکروارگانیسم ها در زنده شدن پس از مدتی ایستایی و یا پس از هزاران سال یخ زدگی متفاوت هست

  زیرا این اندولیت ها همواره زنده میباشند هر چند فعالیت چندانی ندارند. از همۀ دیدنی تر اینکه اندولیت ها از طریق فتوسنتز غذای خود را می سازند که بدین معناست که این ارگانیسم های میکروسکوپی برای تغذیه و متابولیسم از نور خورشید یا اکسیزن بهره گیری نکرده و برای اینکار از مواد شیمیایی غیرآلی که در محل زندگی شان به طور بی پایان و تمام نشدنی وجود دارد سود می‌برند.

  ۱۱- دراز ترین طول عمر در بین بی مهرگان: ستاره ی دریایی توریوتوپسیس دورینی «فناناپذیر»

  جاندارانی که بیشترین طول عمر در جهان را دارند

  به هیچ روشی نمی‌توان با اطمینان گفت که ستاره ی دریایی چند سال عمر می‌کند زیرا این بی مهرگان چنان ظریف میباشند که نمیتوان انها را در آزمایشگاه تحت آزمایش ها و بررسی های دقیق و طولانی مدت قرار داد. اما نکته ی دیدنی در مورد این جانور فناناپذیر دریایی با نام علمی «Turritopsis dohrnii» این هست

  که بعد از رسیدن به بلوغ جنسی می‌تواند بار دیگر خود را به دوران جوانی بازگرداند که این موضوع باعث میشود در واقع هیچ وقت مرگ را تجربه نکند. گرچه علی رغم اینکه اینگونه ستاره ی دریایی میتواند میلیون ها سال زنده بماند اما بدین معنا نیست توسط شکارچیان صید نشده یا در اثر شرایط ناگوار محیطی نمی میرد.

  همین طور نکته ی دیدنی تر اینکه نگه داری از این موجود در شرایط آزمایشگاهی و نظارت شده و به طور کلی در اسارت تقریباً غیرممکن بوده و تاکنون تنها یک محقق ژاپنی پیروز به اینکار شده هست

  منبع مطلب : www.parsnaz.com

  مدیر محترم سایت www.parsnaz.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 16 روز قبل
  0

  حشره

  ناشناس 20 روز قبل
  0

  حشره‌ای که بیشترین طول عمر را دارد

  سعید 1 ماه قبل
  0

  ر

  جهان 1 ماه قبل
  0

  هشره

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  حشره ای که بیشترین طول عمر را دارد

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  حشره

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  حشره ای که بیشترین طول عمر رادارد

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  حشره که بیشترین طول عمر. را دارد

  علی 2 ماه قبل
  0

  حشره ای که بیشترین طول عمر

  میر شمس 2 ماه قبل
  0

  فیل

  رضا 3 ماه قبل
  0

  موریانه

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  موریانه

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  خسرو کندوانی 7 ماه قبل

  بیشترین طول عمر در حشرات

  موریانه ی ملکه (۵۰ سال)

  همه معمولاً بر این باورند که حشرات تنها چند روز و یا نهایتاً چند هفته زنده می مانند اما باید بدانید که این تئوری را باید به کلی دور بیندازید. در میان تمامی گونه های موریانه ها همه تحت رهبری یک پادشاه یا ملکه زندگی می کنند. بعد از جفت گیری با موریانه ی نز، موریانه ی ملکه شروع به تخم گذاری می کند. در ابتدا تعداد تخم های او محدود است اما رفته رفته این مقدار به ۲۵.۰۰۰ تخم در هر روز می رسد که البته همه ی آن ها بلوغ پیدا نمی کنند.

  برای ارسال نظر کلیک کنید