در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کاردستی ساعت آفتابی کلاس دوم

  1 بازدید

  کاردستی ساعت آفتابی کلاس دوم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  طرز ساخت ساعت آفتابی کلاس دوم (فیلم)

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  ساعت آفتابی وسیله‌ای است که زمان را با استفاده از مکان خورشید در آسمان می‌سنجد. معمول‌ترین نوع ساعت آفتابی از میله‌ای ساخته شده‌است که روی صفحه‌ای قرار دارد و ساعت‌های شبانه‌روز روی صفحه نشانه‌گذاری شده‌اند. وقتی مکان خورشید در آسمان عوض می‌شود، مکان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه‌جا می‌شود و ساعت را نشان می‌دهد.

  ساخت ساعت آفتابی را می توان ساخت یک نوع کاردستی علمی دانست که ضمن اینکه یکی از مباحث جغرافیایی محسوب می شود، در همان مراحل اولیه دانش آموز، را با خصوصیات و ویژگی های جغرافیای شهر خود آشنا می کند و علاوه بر سرگرمی، جنبه آموزشی نیز دارد. با ساخت کاردستی ساعت آفتابی دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه از ابتکار و خلاقیت خود در جهت ساخت وسایل علمی و آموزشی استفاده نمایند.


  نقاله، پرگار، خط کش، قیچی، چسب مایع، مقوا

  عکس بالا را بر روی مقوا یا کاغذ رسم کنید درست در وسط دایره یک مداد یا هرچیزی قصد دارید به عنوان شاخص باشد را قرار دهید به همین سادگی…

  و نکته این که عدد ۱۲ باید رو به شمال باشد.

  منبع مطلب : mydars.com

  مدیر محترم سایت mydars.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش ساخت ساعت آفتابی برای کودکان دبستانی

  آموزش ساخت ساعت آفتابی برای کودکان دبستانی

  ساعت آفتابی از نمونه کاردستی های ساده و ابتدایی است که با کمترین امکانات قابل ساختن می باشد. در واقع این کاردستی یک نوع کاردستی با کاغذ محسوب می گردد که به راحتی ساخته می شود. در این مطلب آموزش ساختن ساعت آفتابی را ارائه می دهیم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان واقع گردد.

  ساختن ساعت آفتابی را می توان ساختن یک نوع کاردستی علمی دانست که ضمن اینکه یکی از مباحث جغرافیایی محسوب می شود، در همان مراحل اولیه دانش آموز، را با خصوصیات و ویژگی های جغرافیای شهر خود آشنا می کند و علاوه بر سرگرمی، جنبه آموزشی نیز دارد. با ساختن کاردستی ساعت آفتابی دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه از ابتکار و خلاقیت خود در جهت ساختن وسایل علمی و آموزشی استفاده نمایند.

  مواد مورد نیاز

  نقاله، پرگار، خط کش، قیچی، چسب مایع، مقوا

  آموزش ساخت ساعت آفتابی با مقوا

  بر روی مقوا دایره ای با شعاع ۱۰ سانتی متر بکشید.

  دو خط عمود بر هم از مرکز دایره بکشید.

  ساعت ۱۲ ظهر، ۶ صبح و ۶ عصر را بر روی دایره مشخص کنید.

  مراحل تهیه ساعت آفتابی

  در این مرحله از ساخت ساعت آفتابی باید عرض جغرافیایی شهر خود را پیدا کرده و با توجه به آن، زاویه و ساعت عرض را بخوانید و با نقاله از خط ۱۲ به دو سمت آن، زوایا را علامت زده و با خط از مرکز دایره به محیط بکشید.

  جدول ساعت و زاویه عرض جغرافیایی

  مطابق شکل بر روی خطوط از عدد ۱۲ به سمت راست، عددهای ۱،۲،۳،۴،۵،۶،۷ را بنویسید. همچنین از عدد ۱۲ به سمت چپ، عددهای ۵،۶،۷،۸،۹،۱۰،۱۱ را بنویسید.

  مراحل تهیه ساعت آفتابی

  برای ساخت مثلث قائم الزاویه یا شاخص، یک مقوا به عرض ۸ سانتی متر و طول ۱۰ سانتی متر تهیه کنید. بر روی مستطیل، یک مثلث قائم الزاویه با زاویه راس ۳۵ درجه رسم کنید و با قیچی ببرید. البته این ۳۵ درجه عرض جغرافیایی شهر تهران است.

  راس مثلث را بر روی مرکز دایره بگذارید و انتهای آن را بر روی عدد ۱۲ قرار دهید و به نحوی آن را به مقوا بچسبانید. توجه داشته باشید که وتر مثلث باید به سمت بالا باشد.

  در مواقعی که هوا ابری نیست، ساعت را به حیاط آورده و در جای مسطحی قرار دهید و با یک قطب نما، ساعت ۱۲ را در جهت شمال قرار دهید. سایه شاخص یا مثلث ساعت را نشان می دهد. هنگامی که شاخص بر روی عدد ۱۲ باشد، زمان اذان ظهر است(ساعت آفتابی زمان محلی را نشان می دهد)

  زاویه های این ساعت بر حسب شهر تهران رسم شده و بهتر است شما بر حسب عرض جغرافیایی شهر خود، زاویه ها را از جدول انتخاب کنید. ساعت آفتابی را نیز بر اساس محدوده محل زندگی خود تهیه و رسم کنید.

  ساخت ساعت آفتابی

  مشاهده نمودید که به راحتی می توانید اقدام به ساخت ساعت آفتابی نمایید و نهایت استفاده را از آن ببرید. در صورت تمایل به مشاهده دیگر آموزش های مفید و کاربردی و همچنین آشنایی با جدیدترین مطالب منتشر شده در این زمینه بر روی کاردستی مجله آرگا کلیک نمایید و نهایت استفاده را از هر یک از مطالب جدید ما ببرید.

  منبع : آرگا

  منبع مطلب : arga-mag.com

  مدیر محترم سایت arga-mag.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 6 روز قبل
  0

  من برای مدرسه می خواستم درست کنم اما نکردم ولی عالی بود

  مهدی 1 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید