توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کاربرد مثل سحرخیز باش تا کامروا شوی

  1 بازدید

  کاربرد مثل سحرخیز باش تا کامروا شوی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  معنی ضرب المثل " سحر خیز باش تا کامروا باشی " + داستان - دانش‌چی

  داستان، معانی و برداشت از مَثل سحر خیز باش تا کامروا شوی

  برداشت از ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشی

  در این پست با داستانی زیبا، معانی، مفهوم  و برداشت از ضرب المثل قدیمی و زیبا ” سحر خیز باش تا کامروا باشی ” می شوید، با دانشچی همراه باشید.

  مفهوم، معانی و برداشت از ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشی

  ۱- یعنی؛ دعوت کردن و تشویق به سحرخیزی اشاره به این دارد که سحرخیزان در کارهایشان موفق می‌شوند.

  ۲- برداشت این حکایت اشاره به این دارد؛ صبح زود از خواب بیدار شدن هم باعث سرحالیست و هم می توان سریع تر به تمام کارهای روزانه رسیدگی کرد .

  ۳- از بُعد دیگر: سحرخیزی می‌تواند فواید چشمگیری برای رژیم غذایی، ظاهر و حتی شغل شما داشته باشد.

  ۴- واقعیت این است که سحر خیزی طراوت و سرحالی به دنبال دارد هم امر سبب می شود تا در فعالیت های روزانه خود موفق و کامروا باشیم.

  ۵- سحرخیزی و صبح زود در پی کار رفتن از آداب نیکی است که در پیشرفت کارها و انجام به موقع آن بسیار مؤثر است.

  داستان ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشی

  حکایتی از گذشته٬ بزرگمهر٬ هر روز صبح زود خدمت انوشیروان می رفت٬ پس از ادای احترام٬رو در روی انوشیروان می گفت:

  سحر خیز باش تا کامروا شوی

  شبی٬ انوشیروان به سرداران نظامی اش٬ دستور داد تا نیمه شب بیدار شوندو سر راه بزرگمهر٬ منتظر بمانند.چون پیش از صبح خواست به درگاه پادشاه بیاید٬ لباس هایش از تنش در بیاورندو از هر طرف به او حمله کنندتاراه فراری برای او باقی نماند.

  بزرگمهر راه فراری پیدا نکرد. برهنه به درگاه انوشیروان امد٬پادشاه خندید و گفت:

  مگر هر روز نمی گفتی٬سحر خیز باش تا کامروا باشی؟

  بزرگمهر گفت:دزدان امشب ٬کامروا شدند٬زیرا انها زودتر ازمن٬ بیدار شده بودند.اگر من زودتر از انها بیدار می شدم و به درگاه پادشاه می امدم من کامرواتر بودم.

  داستان دوم برای این ضرب المثل

  در مرزبان نامه چنین آمده: بوذرجُمهر هر بامداد به خدمت خسرو شتافتی و او را بگفتی:

  شب‌خیز باش تا کامروا باشی

  خسرو به حکم آنکه به معاشرت و معاقرت در سماع اغانی و اجتماع غوانی شب گذشته بودی و با ماه‌پیکران تا مطلع آفتاب بر ناز بالش تنعّم سر نهاده از بوذرجمهر به سبب این کلمه متأثر و متغیر گشتی و این معنی را همچون سرزنش دانستی، یک روز خسرو چاکران را بفرمود:

  تا به وقت صبحی که دیده جهان از سیاهی ظلالت و سپیده نور نیم‌گشوده باشد و بوذرجمهر روی به خدمت نهد بر وی زنند و بی‌آسیبی که رساننده جامه او بستانند.

  چاکران به حکم فرمان رفتند و آن بازی در پرده تاریکی با بوذرجمهور نمودند.

  او بازگشت و جامه دیگر بپوشید چون به حضرت آمد، خسرو پرسید موجب دیر آمدن چیست؟ گفت:

  می‌آمدم دزدان بر من افتادند و جامه من ببردند من به ترتیب جامه دیگر مشغول شدم. خسرو گفت:

  نه هر روز نصیحت تو این بود که: شب خیز باش تا کامروا باشی، پس این آفت هم به تو از شب‌خیزی رسید.

  بوذرجمهور بلافاصله جواب داد:

  شب‌خیز دزدان بودند که پیش از من برخواستند تا کام ایشان روا باشد، خسرو از بداهت گفتار به صواب و حضور جواب او خجل گشت.

  داستان سوم برای سحر خیزی و کامروا بودن [۱]

  برای سحرخیزی فواید زیادی از نظر دینیو علم پزشکیو طبابت بیان شده است که یکی از مهم‏ترین آنها طولانی شدن عمر انسان است. همچنین سحرخیزی موجب ازدیاد طراوت روحی، جسمی و فکری انسان می‏‌شود.

  سحرخیزی عامل آرامش اعصاب انسان و مانع افسردگی و بی حوصلگی و باعث افزونی روزی‌های مادی و معنوی است.

  پیامبراکرم (ص) می‌فرمایند: زمین از سه چیز به سوی خدا ناله و فریاد می‌کند که یکی از آنها، خوابیدن پیش از طلوع آفتاب است.

  همچنین ایشان در حدیثی دیگر می‌فرمایند: هر که از طلوع صبح تا طلوع آفتاب در جای نماز خود بنشیند خدا او را از آتش جهنم مستور گرداند و گناهانش آمرزیده شود.

  حضرت علی (ع) فرمودند: خوابیدن قبل از طلوع آفتاب و قبل از نماز خفتن پریشانی و فقر می‏‌آورد.

  امام حسین (ع) به ابی حمزۀ ثمالی فرمود: پیش از طلوع آفتاب خواب مکن که من از برای تو دوست نمی‏‌دارم، زیرا که حق تعالی روزی بندگان را در این وقت قسمت می‌نماید و هر که در این وقت در خواب است از روزی محروم می‌شود.

  امیرمومنان (ع) می‌فرمایند: صبح زود در پی روزی رفتن، روزی را افزون می‌کند؛ همچنین می‌فرمایند: کسی که خواستار جاودانگی است باید سحرخیز باشد.

  ________________

  برداشت از سحر خیز باش تا کامروا باشی _ فارسی پنجم ابتدایی _ دانشچی

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشی

  ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشی

  این ضرب المثل برای تشویق مردم به سحرخیزی و پرهیز از تنبلی و تن پروری به کار می رود.ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشیضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا باشی

  در زمان پادشاهی انوشیروان ساسانی ، او وزیر باهوش و کاردانی داشت به نام بوذرجمهر این وزیر بسیار منظم و مرتب بود. این ویژگی های بوذرجمهر باعث شده بود که او بسیار مورد احترام و مشورت انوشیروان باشد. به طوری که انوشیروان بدون مشورت و هماهنگی او هیچ تصمیمی نمی گرفت.

  انوشیروان با داشتن چنین وزیر کاردانی خودش به راحتی به سراغ خوش گذرانی و تفریحاتش می رفت این کار او باعث اختلاف میان آنها می شد. بوذرجمهر همیشه تأکید می کرد ، قربان سحرخیز باشید تا کامروا شوید ولی سحرخیز بودن برای انوشیروانی که شب ها را تا نیمه شب به خوشگذرانی و تفریح می گذراند واقعاً سخت بود.

  بوذرجمهر هر روز ساعت ها باید منتظر پادشاه می ماند تا او از خواب بیدار شود آن وقت تصمیماتی که بوذرجمهر گرفته به اطلاع ایشان برساند تا امضاء شود به همین دلیل او هر روز به پادشاه گوش زد می کرد «سحرخیز باشید تا کامروا شوید» این تأکید بوذرجمهر باعث عصبانیت پادشاه می شد تا جایی که پادشاه تصمیم گرفت درسی به وزیر کاردانش بدهد تا دایم او را به سحرخیزی تشویق نکند.

  انوشیروان می دانست که بوذرجمهر هر روز صبح زود قبل از اینکه هوا کاملاً روشن شود از خانه خارج می شود و به سمت قصر می آید به همین دلیل گروهی را اجیر کرد تا در تاریک و روشنی هوا به بوذرجمهر حمله کنند و هرچه دارد را بدزدند.

  روزی که پادشاه این نقشه را برای وزیرش طرح ریزی کرد ، خودش هم زود از خواب بیدار شد و منتظر نتیجه نقشه اش ماند آن روز بوذرجمهر وقتی از خانه خارج شد تا به طرف قصر بیاید گروهی دزد که صورت خود را پوشانده بودند بر سرش ریختند لباس هایش را درآوردند و حتی انگشترش را هم از دستش خارج کردند. بوذرجمهر که با لباس زیر نمی توانست به قصر بیاید ، به خانه برگشت لباس های دیگری بر تن کرد کلاهی بر سر گذاشت و به طرف قصر راهی شد.

  انوشیروان که منتظر بوذرجمهر بود وقتی او را دید گفت : وزیر عزیز می بینم که تو هم مثل ما شده ای؟ امروز دیر آمده ای ، من ساعتی هست که منتظر شما هستم؟ نکند دیگر اعتقادی به سحرخیزی نداری؟ بوذرجمهر سری تکان داد و گفت : نه قربان ، موضوع چیز دیگری است. هنوز عقیده دارم باید سحرخیز باشی تا کامروا شوی.

  انوشیروان گفت : پس چرا امروز اینقدر دیر کردی و ما را منتظر خود نگه داشته ای؟

  بوذرجمهر گفت : امروز هم مثل هر روز سپیده دم از خانه خارج شدم تا به قصر بیایم ولی در راه گرفتار دزدانی شدم که به لباس هایم هم رحم نکردند ، هرچه داشتم با خود بردند ناچار شدم به خانه برگردم تا با لباس مناسب بتوانم خدمت شما برسم.

  انوشیروان از سر رضایت خنده ای کرد و گفت : بیا این هم نتیجه ی سحرخیزی؟ اگر می گذاشتی ساعتی دیرتر می آمدی ، کوچه و بازار اینقدر خلوت نبود که دزدان بر سر تو بریزند و اموالت را ببرند و هیچ کس نباشد به تو کمک کند ، دیدی سحرخیزی اینقدر هم چیز خوبی نیست.

  بوذرجمهر گفت : نه قربان اینگونه نیست. هنوز هم معتقدم هرکس سحرخیز باشد کامرواتر است. انوشیروان گفت : یعنی چه؟ حتی اگر دزدها اموالت را ببرند.

  بوذرجمهرر پاسخ داد بله قربان اگر من از دزدها سحرخیزتر بودم آنها هیچ وقت دستشان به من نمی رسید. انوشیروان که چنین پاسخی را پیش بینی نمی کرد از کاری که کرده بود شرمنده شد.

  منبع مطلب : namnamak.com

  مدیر محترم سایت namnamak.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا باشی و حکایت آن

  معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا باشی

  ستاره | سرویس فرهنگ و هنر - ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا باشی یکی از امثال و حکم معروف ایرانی هاست که به روایتی از بزرگمهر وزیر دانای عهد ساسانی بر می‌گردد. در ادامه معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا باشی و ریشه و حکایت این مثل را می‌خوانید. 

  معنی ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا باشی

  تشویق و اهمیت دادن به سحر خیز شدن، این ضرب المثل بیان می‌کند که سحرخیزان در کارهایشان موفق می‌شوند، زیرا صبح زود از خواب بیدار شدن هم باعث سرحالی است و هم می‌توان سریع تر به تمام کارهای روزانه رسیدگی کرد. امروزه علم نیز بیدار شدن در سحر و زود خوابیدن شب را برای سلامتی بدن توصیه می‌کند. 

  حکایت و ریشه ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا باشی

  زمانی که انوشیروان ساسانی بر ایران زمین پادشاهی می‌کرد، وزیر باهوش و کاردانی داشت به نام بزرگمهر. این وزیر بسیار منظم و مرتب بود و این ویژگی ها باعث شده بود که بسیار مورد احترام و مشورت انوشیروان باشد، به طوری که انوشیروان بدون مشورت و هماهنگی او هیچ تصمیمی نمی گرفت.

  انوشیروان با داشتن چنین وزیر کاردانی خودش به راحتی به سراغ خوش گذرانی و تفریحاتش می رفت، اما این کار او باعث اختلاف میان آنها می شد. بزرگمهر همیشه تأکید می‌کرد ، قربان سحرخیز باشید تا کامروا شوید ولی سحرخیز بودن برای انوشیروانی که شب ها را تا نیمه شب به خوشگذرانی و تفریح می گذراند واقعاً سخت بود.

  بزرگمهر هر روز ساعت ها باید منتظر پادشاه می ماند تا او از خواب بیدار شود، آن وقت تصمیماتی که گرفته بود را به اطلاع ایشان برساند تا امضاء شود. به همین دلیل او هر روز به پادشاه گوش‌زد می کرد: «سحرخیز باشید تا کامروا شوید». این تأکید بوذرجمهر باعث عصبانیت پادشاه می شد تا جایی که پادشاه تصمیم گرفت درسی به وزیر کاردانش بدهد تا دایم او را به سحرخیزی تشویق نکند!

  پادشاه انوشیروان می دانست که بزرگمهر هر روز صبح زود قبل از اینکه هوا کاملاً روشن شود از خانه خارج می شود و به سمت قصر می آید به همین دلیل گروهی را اجیر کرد تا در تاریک و روشنی هوا به بزرگمهر حمله کنند و هرچه دارد را بدزدند.

  روزی که پادشاه این نقشه را برای وزیرش طرح ریزی کرد، خودش هم زود از خواب بیدار شد و منتظر نتیجه نقشه اش ماند. آن روز بوذرجمهر وقتی از خانه خارج شد تا به طرف قصر بیاید گروهی دزد که صورت خود را پوشانده بودند بر سرش ریختند، لباس هایش را درآوردند و حتی انگشترش را هم از دستش خارج کردند. بزرگمهر که با لباس زیر نمی توانست به قصر بیاید، به خانه برگشت. لباس‌های دیگری بر تن کرد، کلاهی بر سر گذاشت و به طرف قصر راهی شد.

  انوشیروان که منتظر بوذرجمهر بود وقتی او را دید گفت: وزیر عزیز می بینم که تو هم مثل ما شده ای؟ امروز دیر آمده ای، من یک ساعتی است که منتظر شما هستم! نکند دیگر اعتقادی به سحرخیزی نداری؟ بزرگمهر سری تکان داد و گفت: نه قربان ، موضوع چیز دیگری است. هنوز عقیده دارم باید سحرخیز باشی تا کامروا شوی.

  انوشیروان گفت: پس چرا امروز اینقدر دیر کردی و ما را منتظر خود نگه داشتی؟

  بوذرجمهر گفت: امروز هم مثل هر روز سپیده دم از خانه خارج شدم تا به قصر بیایم، ولی در راه گرفتار دزدانی شدم که به لباس هایم هم رحم نکردند، هرچه داشتم با خود بردند، ناچار شدم به خانه برگردم تا با لباس مناسب بتوانم خدمت شما برسم.

  انوشیروان از سر رضایت خنده ای کرد و گفت: بیا این هم نتیجه ی سحرخیزی؟ اگر می‌گذاشتی ساعتی دیرتر می‌آمدی، کوچه و بازار اینقدر خلوت نبود که دزدان بر سر تو بریزند و اموالت را ببرند و هیچ‌کس نباشد به تو کمک کند. دیدی سحرخیزی آنقدر هم چیز خوبی نیست!

  بزرگمهر گفت: نه قربان اینگونه نیست. هنوز هم معتقدم هرکس سحرخیز باشد کامرواتر است. انوشیروان گفت : یعنی چه؟ حتی اگر دزدها اموالت را ببرند؟

  بزرگمهر دانا پاسخ داد: بله قربان اگر من از دزدها سحرخیزتر بودم آنها هیچ وقت دستشان به من نمی‌رسید.

  انوشیروان که چنین پاسخی را پیش بینی نمی‌کرد از کاری که کرده بود شرمنده شد.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ياس 9 ماه قبل
  0

  لطفا مودب باشيد

  🥰 11 ماه قبل
  0

  این ضرب المثل زمانی به کار میرود که فردی سحر خیز نیست و درکار هایش هم موفق نیست واین ضرب المثل که سحر خیز باش تا کامروا باشی رابه او می گویند

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  ضرب المثل از کیست

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  هاهاها هاهاها هاهاها

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  من از شما می پرسم بعد شما می گین هرچی می دونی بنویس بمیر

  0
  ناشناس 11 ماه قبل

  دیوانه

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  کاربرد زرب المثل سحر خیز با تا کامروا باشی.کاربردش چیه

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  ناشناس 11 ماه قبل

  گم شو

  برای ارسال نظر کلیک کنید