توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

    ژل مترونیدازول واژینال

    1 بازدید

    ژل مترونیدازول واژینال را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

    مقایسه اثر کرم واژینال میکوسین (ساخته شده از سیر) و ژل واژینال مترونیدازول در درمان مبتلایان به واژینوباکتریایی - مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک

    مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک
    ایران، اراک، سردشت، میدان بسیج، دانشگاه علوم پزشکی اراک، مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم

    تلفن ناشر : 02186036497 - 02186037228

    ایمیل: [email protected]
     

    منبع مطلب : jams.arakmu.ac.ir

    نشانه‌ها و علائم عفونت باکتریایی واژن و روش‌های پیشگری و درمان آن

    نشانه‌ها و علائم عفونت باکتریایی واژن و روش‌های پیشگری و درمان آن

    عفونت باکتریایی واژن بیماری خطرناکی نیست، اما دردسرهای زیادی دارد! این بیماری خطر زایمان زودرس مبتلایان را افزایش می‌دهد. همچنین، مبتلایان واژینوز باکتریایی بیشتر ممکن است به برخی عفونتها دچار شوند. عواملی نظیر سیگار کشیدن احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

    حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند، پس چگونه می توان این بیماری را تشخیص داد و درمان آن چیست؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این پرسش ها را بیابید و راه های پیشگیری از واژینوز باکتریایی را بشناسید.

    علل ابتلا به عفونت باکتریایی واژن:

    این امر زمانی رخ می‌دهد که نوع یا تعداد باکتری های واژن تغییر می‌یابند. لاکتوباسیلوس یکی از باکتری‌هایی است که به طور معمول در واژن وجود دارد. تعداد این باکتری در زنان مبتلا به عفونت باکتریایی واژن کاهش می‌یابد. اما، علت این امر هنوز ناشناخته است.

    عوامل خطر:

    داشتن شریک جنسی جدید و یا استفاده از دوش واژینال و سیگار کشیدن احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند. متخصصان گمان می‌برند که این عفونت از طریق رابطه‌ی جنسی انتقال می‌یابد، اما در بیشتر موارد عود این بیماری به رابطه‌ی جنسی ارتباطی ندارد.

    نشانه‌ها و علائم عفونت باکتریایی واژن:

    تقریباً ۵۰ تا ۷۵ درصد زنان مبتلا به عفونت باکتریایی واژن، هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند. اما برخی مبتلایان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

    درد هنگام دفع ادرار یا رابطه‌ی جنسی، تورم و قرمزی در این عفونت معمول نیست. اگر ترشحات بدبو، خونریزی غیر عادی یا خارش واژن شما را نگران کرده است، حتماً به پزشک مراجعه کنید و تا تشخیص قطعی، از خود درمانی با داروهایی مثل کرم های ضد قارچ و دئودورانت ها بپرهیزید.

    تشخیص عفونت باکتریایی واژن:

    پزشکان این بیماری را با آزمایش و معاینه‌ی فیزیکی تشخیص می‌دهند. معاینه‌ی فیزیکی معمولاً مربوط به معاینه‌ی لگن است. در این روش پزشک ترشحات واژن را مشاهده و آزمایش می‌کند. بدون معاینه و آزمایش تشخیص علت ترشحات واژن دشوار است.

    عوارض عفونت باکتریایی واژن:

    خود این بیماری خطرناک نیست، اما می تواند با مشکلات دیگری مرتبط باشد:

    درمان عفونت باکتریایی واژن:

    مترونیدازول و کلیندامایسین دو دارویی هستند که معمولاً برای درمان این بیماری استفاده می‌شوند. هر دو دارو باید طی چند روز به صورت قرص خوراکی یا ژل و کرم واژینال استفاده شوند. مصرف داروهای خوراکی راحت‌تر است، اما عوارض جانبی بیشتری دارد.

    اگر بعد از درمان، نشانه‌ها بیشتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

    مترونیدازول:

    ژل واژینال مترونیدازول یکی از مؤثرترین درمان هاست. معمولاً این دارو را باید تا ۵ شب، پیش از خوابیدن، داخل واژن مصرف کنید. قرص۵۰۰ میلی گرمی این دارو هم تا ۷ روز (دو بار در روز) استفاده می شود. اینکه از قرص استفاده شود یا ژل، به خود بیمار بستگی دارد. اما، در کل عوارض جانبی ژل کمتر است.

    احساس طعم فلزی در دهان، حالت تهوع و کاهش موقت تعداد گلبول های قرمز خون از عوارض جانبی مترونیدازول است. طبق گفته سایت mayoclinic هنگام استفاده از این قرص ها نباید نوشیدنی الکلی مصرف کنید، زیرا خطر تداخلات جدی وجود دارد. در نتیجه ی این تداخل دارویی ممکن است به برافروختگی، حالت تهوع، تشنگی، تپش قلب، درد قفسه‌ی سینه، سرگیجه و افت فشار خون دچار شوید. قرص های مترونیدازول با داروی وارفارین نیز تداخل دارند و خطر خون ریزی را افزایش می دهند. اما، ژل واژینال این اثرات جانبی را ندارد.

    کلیندامایسین:

    این دارو به شکل کرم و قرص های واژینال موجود است و کرم را باید تا ۷ شب پیش از خوابیدن به صورت واژینال مصرف کنید، قرص های واژینال هم دوره های سه روزه دارد. قرص خوراکی ۳۰۰ میلی گرمی این دارو نیز موجود است که باید آن را تا ۷ روز (دو بار در روز) مصرف کنید.

    مواد موجود در کرم کلیندامایسین، ممکن است مقاومت کاندوم های از جنس لاتکس را تضعیف کند و منجر به پارگی آنها شود. پس بهتر است در دوره‌ی درمان با این دارو از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

    شرکای جنسی:

    درمان شریک جنسی سبب بهبود زنان مبتلا به این عفونت نمی شود، احتمال برگشت آن را نیز کاهش نمی‌دهد. از این رو؛ متخصصان معمولاً درمان شریک جنسی مرد را توصیه نمی کنند.

    عود و برگشت عفونت:

    تقریباً ۳۰ درصد مبتلایانی که بهبود یافته اند، بعد از ۳ ماه، و ۵۰ درصد آنان بعد از ۱۲ماه، دوباره به این عفونت مبتلا شده اند. دلیل بازگشت این بیماری هنوز روشن نیست، با این حال، ممکن است این مسئله به کامل نشدن درمان باکتری ها مربوط باشد. همچنین، کاهش باکتری های لاکتوباسیلوس، دلیل احتمالی دیگر بازگشت این بیماری است.

    اگر دوباره به عفونت باکتریایی واژن مبتلا شوید، پزشک احتمالاً داروهای مترونیدازول یا کلیندامایسین خوراکی یا واژینال را به مدت ۷ روز برایتان تجویز خواهد کرد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند، پزشکان هنگام عود بیماری درمانی متفاوت از درمان اولیه را تجویز کنند. (مثلاً اگر در دوره‌ی قبلی ابتلا به این عفونت، درمان واژینال برایتان تجویز شده، بهتر است در دوره ی جدید از درمان خوراکی استفاده کنید.)

    اگر در ۱۲ ماه اخیر بیشتر از ۳ بار به عفونت باکتریایی واژن مبتلا شده اید، درمان طولانی تر مفیدتر خواهد بود. درمان طولانی شامل استفاده از مترونیدازول واژینال ۲ بار در هفته و به مدت ۳ تا ۶ ماه است. کلیندامایسین (خوراکی یا واژینال) برای درمان پیشگیرانه این بیماری پیشنهاد نمی شود. درمان با پروبیوتیک هم برای پشیگیری از عود عفونت باکتریایی واژن مفید نیست.

    بارداری و عفونت باکتریایی واژن:

    خطر زایمان زودرس در زنان باردار مبتلا به عفونت باکتریایی واژن بالاست. با این وجود، نیازی نیست تمام زنان باردار برای عفونت باکتریایی واژن آزمایش و درمان شوند، مگر اینکه علائم عفونت در آنان دیده شود. بعضی متخصصان پیشنهاد می کنند فقط زنانی که سابقه ی زایمان زودرس داشته اند، برای بررسی عفونت باکتریایی واژن آزمایش بدهند.

    دانستید که عفونت باکتریایی واژن معمولاً علامتی ندارد، اما زنان بارداری که به این بیماری مبتلا هستند و علائم آن را تجربه می کنند، باید مراحل درمان این عفونت را طی کنند. در این موارد، درمان خوراکی مترونیدازول (به مدت ۷روز) بهتر از درمان واژینال است.

    پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن:

    بهترین راه پیشگیری از عفونت واژن، هنوز ناشناخته است. با این وجود، متخصصان برای پیشگیری از این بیماری نکات زیر را پیشنهاد می کنند:

    در نتیجه :

    در مقاله‌ی بالا با عفونت باکتریایی واژن و درمان های مختلف آن آشنا شدید. دانستید که این عفونت، رایج ترین دلیل ترشحات غیرطبیعی واژن است. حال این فرصت را دارید که در قسمت نظرات سؤال ها و پیشنهادهای خود را مطرح کنید.

    منبع:

    منبع مطلب : lafarrerr.com

    درمان عفونت واژن با مترونیدازول

    درمان عفونت واژن با مترونیدازول

    واژینیت

    التهاب و عفونت واژن با عنوان واژینیت شناخته می شود..به طور کل برای درمان عفونت واژن ممکن است داروهای خوراکی و موضعی مختلفی تجویز شود اما یکی از داروهایی که کاربران بسیاری در رابطه با آن از دکتر میترا بهمن پور سوال می پرسند مترونیدازول است که ترجیح دادیم مطلبی در این رابطه منتشر کنیم.بهتر است بدانید که برخی عفونت های واژنی با علامت و نشانه ای همراه نیستند

    اما احتمال بروز علائمی از قبیل:

    وجود دارد. علائم با توجه به علت بروز عفونت متفاوت خواهد بود:

    عفونت های باکتریایی با ترشحات زرد و سبز رنگ همراه هستند. معمولا متوجه بوی شبیه بوی ماهی بعد از رابطه جنسی خواهید شد.

    عفونت های قارچی که با خارش همراه هستند. ممکن است ترشح ضخیم و سفید رنگ همانند پنیر نیز مشاهده شود.

    تریکومونازیس: اختلالی که می تواند با خارش و بوی بد همراه باشد.

    علت بروز عفونت واژن

    عفونت واژن می تواند بنا به دلایل مختلفی ظاهر شود. از جمله علل شایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    عفونت های باکتریایی:برخی باکتری ها به طور طبیعی در واژن یافت می شوند. اما رشد بیش از حد باکتری ها می تواند منجر به بروز عفونت شود.

    عفونت قارچی: کاندیدا آلبیکنز، علت اصلی بروز عفونت قارچی واژن می باشد. مواردی از قبیل مصرف آنتی بیوتیک می توانند باعث کاهش باکتری های ضد قارچ داخل واژن و در نهایت، عفونت شوند.

    تریکومونازیس. عفونت واژن که توسط انگل و عمدتا در طول رابطه جنسی منتقل می شود.

    آیا راهی برای پیشگیری از بروز عفونت واژن وجود دارد؟

    راهی برای پیشگیری از بروز تمام انواع عفونت های واژن وجود ندارد. اما استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی می تواند از بروز و انتقال بیماری های مقاربتی پیشگیری کند.
    توصیه می شود خانم ها بهداشت را تا حد امکان رعایت کنند. در صورت امکان، لباس زیر با جنس نخی پوشیده شود تا احتمال بروز التهاب ناحیه تناسلی به حداقل برسد.

    درمان عفونت واژن با مترونیدازول

    مترونیدازول ، آنتی بیوتیکی است که به مقابله با باکتری ها در بدن می پردازد. مترونیدازول ، از جمله داروهایی است که برای درمان عفونت های باکتریایی واژن تجویز می شود.

    قبل از مصرف مترونیدازول، باید به چه نکاتی توجه کرد؟

    در صورت سابقه حساسیت به مترونیدازول و یا:

    -سابقه حساسیت به گلیکول پلی اتیلن
    – مصرف مشروبات الکلی
    – مصرف دیسولفیرام طی چهارده روز گذشته

    نباید از مترونیدازول استفاده کرد.

    این که آیا این دارو می تواند به جنین آسیب برساند یا نه؟ به طور قطعی مشخص نیست. اما در صورت بارداری، این مورد را با پزشک در میان بگذارید.تا چهل و هشت ساعت بعد از مصرف دارو باید از شیردهی خودداری شود.

    نحوه مصرف مترونیدازول

    شرایط نگهداری مترونیدازول چگونه است؟

    دارو را در دمای اتاق و دور از دسترس کودکان نگه داری کنید. توجه داشته باشید که دارو نباید در معرض حرارت و یا رطوبت بالا قرار بگیرد. از منجمد شدن دارو در فریزر نیز باید خودداری شود.

    چه نبایدهایی هنگام مصرف مترونیدازول وجود دارد؟

    هنگام مصرف دارو و به مدت بیست و چهار ساعت بعد از آخرین دوز:

    آیا مصرف مترونیدازول می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد؟

    در صورت بروز علائمی از واکنش های آلرژیک مانند کهیر، سخت شدن تنفس، تورم صورت و لب ها و زبان، بهتر است به پزشک مراجعه شود.
    احتمال بروز واکنش های شدید مانند تشنج، بی حس شدن، درد و یا احساس سوزش در دست ها و پاها بسیار کم خواهد بود.
    برخی عوارض احتمالی مصرف مترونیدازول عبارتند از:

    در پایان این که

    حتما در تمام جلسات تعیین شده از سوی پزشک شرکت کنید.
    قبل از انجام تست های آزمایشگاهی، مصرف مترونیدازول را گزارش دهید.
    اجازه ندهید فرد دیگری از دارو استفاده کند. در صورت مشاهده علائمی از عفونت، مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک تماس بگیرید.
    مهم است که لیستی از داروهای تجویز شده و غیر تجویزی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و یا سایر مکمل ها تهیه شود، چرا که امکان تداخل دارویی وجود دارد.

    منبع مطلب : www.fcc-clinic.com

    جواب کاربران در نظرات پایین سایت

    مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

    میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
    مهدی 2 سال قبل
    0

    نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

    برای ارسال نظر کلیک کنید