توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه قبله یک خانه را پیدا کنیم

  1 بازدید

  چگونه قبله یک خانه را پیدا کنیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  روش‌های آسان برای پیدا کردن جهت قبله؛ چگونه جهت قبله را پیدا کنیم؟

  فرادید| همه مسلمانان برای نماز خواندن باید جهت قبله را بدانند. از آنجایی که جهت قبله خانه کعبه در مکه است، همه افراد همواره رو به کعبه نماز خوانده و افرادی که از آن دور هستند در این جهت نماز به پا می‌دارند. تعیین جهت قبله با قطب نما چندان سخت نیست. اما مشکل این است که همیشه قطب نما همراه خود نداریم و برای پیدا کردن قبله ممکن است با دردسر‌های فراوانی روبرو شویم. از طرفی هنگامی که وارد مکان جدیدی می‌شوید، باید بتوانید جهت قبله را پیدا کنید و سپس فرایض دینی را انجام دهید.

  به گزارش فرادید، قبله یابی و جهت یابی فقط برای نماز خواندن نیست. بلکه در سفر، برای پیدا کردن مسیر و یا موارد دیگر باید جهت‌های مختلف را بدانیم. از این رو در این مطلب می‌خواهیم روش‌هایی را برای تعیین قبله ارائه کنیم.

  روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید جهت‌ها را پیدا کنید. در ادامه ۱۲ روش پیدا کردن جهت‌ها را توضیح می‌دهیم. پس بسته به شرایط خود از هرکدام که مناسب‌تر است استفاده کنید.

  ۱- پراکندگی خزه ها

  قسمتی که خزه زیاد است، رو به شمال است.

  ۲- شاخص آفتابی

   منظور از شاخص، چوب یا میله صاف و راست است که مثلاً یک متر درازا دارد و به طور عمودی در زمین مسطح، هموار و افقی فرو رفته است.

  انتهای سایه ای که روی زمین افتاده است را با یک سنگ و یا هر چیز دیگری علامت گذاری کنید. بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا نوک سایه چند سانتی متر جابه جا شود .سپس محل جدید سایه شاخص را علامت گذاری کنید. اگر این دو نقطه را با خط به هم وصل کنید، جهت شرق به غرب را مشخص می‌کند که علامت‌گذاری اول سمت غرب و علامت‌گذاری دوم سمت شرق نشان می دهد. پس اگر طوری بایستید که پای چپتان روی نقطه اول و پای راست را روی نقطه دوم بگذارید، روبروی شما شمال را نشان می دهد و پشت شما جنوب است.

  منبع مطلب : faradeed.ir

  مدیر محترم سایت faradeed.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه قبله را پیدا کنیم؟ / 12 روش کاربردی برای قبله یابی

  چگونه قبله را پیدا کنیم؟ / 12 روش کاربردی برای قبله یابی

  به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، همه مسلمانان برای نماز خواندن باید جهت قبله را بدانند. از آنجایی که جهت قبله خانه کعبه در مکه است، همه افراد همواره رو به کعبه نماز خوانده و افرادی که از آن دور هستند در این جهت نماز به پا می دارند. تعیین جهت قبله با قطب نما چندان سخت نیست. اما مشکل این است که همیشه قطب نما همراه خود نداریم و برای پیدا کردن قبله ممکن است با دردسرهای فراوانی روبرو شویم. از طرفی هنگامی که وارد مکان جدیدی می‌شوید، باید بتوانید جهت قبله را پیدا کنید و سپس فرایض دینی را انجام دهید. قبله یابی وجهت یابی فقط برای نماز خواندن نیست. بلکه در سفر، برای پیدا کردن مسیر و یا موارد دیگر باید جهت های مختلف را بدانیم. از این رو در این مطلب می خواهیم روش هایی را برای تعیین قبله ارائه کنیم.

  روش های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید جهت ها را پیدا کنید. در ادامه 12 روش پیدا کردن جهت ها را توضیح می دهیم. پس بسته به شرایط خود از هرکدام که مناسب تر است استفاده کنید.

  1- پراکندگی خزه ها

  قسمتی که خزه زیاد است، رو به شمال است.

  2- شاخص آفتابی

   منظور از شاخص، چوب یا میله صاف و راست است که مثلاً یک متر درازا دارد و به طور عمودی در زمین مسطح، هموار و افقی فرو رفته است.

  انتهای سایه ای که روی زمین افتاده است را با یک سنگ و یا هر چیز دیگری علامت گذاری کنید. بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا نوک سایه چند سانتی متر جابه جا شود .سپس محل جدید سایه شاخص را علامت گذاری کنید. اگر این دو نقطه را با خط به هم وصل کنید، جهت شرق به غرب را مشخص می‌کند که علامت‌گذاری اول سمت غرب و علامت‌گذاری دوم سمت شرق نشان می دهد. پس اگر طوری بایستید که پای چپتان روی نقطه اول و پای راست را روی نقطه دوم بگذارید، روبروی شما شمال را نشان می دهد و پشت شما جنوب است.

  سایه شاخص را پیش از ظهر علامت گذاری کنید. دایره یا کمانی به مرکز محل شاخص و به شعاع محل علامت گذاری شده بکشید. سایه به تدریج به سمت شرق رفته و کوتاه‌تر می‌شود. در ظهر به کوتاه ترین اندازه اش می رسد و بعد از ظهر به تدریج بلندتر می شود. زمانی که سایه شاخص از روی کمان گذشت، آنجا را به عنوان نقطه دوم علامت گذاری می کنیم. مانند روش قبل این نقطه سمت شرق و نقطه قبل سمت غرب را نشان می دهد.

  3-عقربه های ساعت

  بهتر است در شمال کشور ایران از این روش استفاده کنید. ابتدا ساعت خود را روی وقت صحیح تنظیم کرده و به طور افقی نوک عقربه ساعت نما را به طرف آفتاب قرار دهید. به طوری که عقربه سایه خود را پوشاند. در این حالت نیمساز زاویه بین عقربه ساعت شمار و عدد ۱۲ ساعت سمت جنوب را نشان می دهد.

  ابتدا ساعت را روی وقت دقیق تنظیم کرده و به طور افقی عدد ۱۲ را مقابل خورشید قرار دهید. نیمساز زاویه بین عدد ۱۲ و عقربه ساعت شمار، امتداد شمال را نشان می دهد.

  4- تنه درخت بریده شده

  روش بعدی استفاده از تنه درخت بریده شده است. اگر در محلی که قرار دارید، تنه درخت بریده شده قرار دارد، به آن رجوع کنید. محل تمرکز دایره ها سمت شمال را نشان می دهد.

  5- قبرستان مسلمانان

  از آن جایی که مسلمانان همواره میت را به شانه راست درون قبر قرار می دهند، اگر در نزدیکی شما قبرستان قرار دارد، می توانید به آن رجوع کرده و جهت را شناسایی کنید.

  6- تپه ماهورها

  در تپه ماهورها، قسمتی از تپه ها که پوشیده شده و مرطوب هستند، منطقه ای است که در مقابل تابش آفتاب قرار نمی گیرد و در واقع این قسمت شمال محسوب شده و قسمتی که خشک است، خورشید به آن تابیده نشده و در نتیجه جنوب را نشان می دهد.

  7- شکل های ماه

  در مدت ۳۰ روز، ماه از حلال شروع شده و تا روز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ یک دایره کامل را تشکیل می دهد و دوباره به صورت حلال برگشته و ناپدید می شود که با توجه به تغییر شکل ماه می توانید جهت ها را پیدا کنید. در نیمه اول که ماه در حلال شروع و به بدر ختم می‌شود، ماه به طور متوسط از غروب تا نیمه شب در آسمان قابل رویت است و برآمدگی حلال به طرف غرب و سپس قسمت داخلی قوس آن طرف شرق را نشان می‌دهد.

  در نیمه دوم که ما از حالت بدر کامل به حلال می رسد، برآمدگی آن طرف شرق و قسمت داخلی آن طرف غرب را نشانه می گیرد که از نیمه شب در آسمان قابل رویت است.

  8- ستاره قطبی

  ستاره قطبی جهت شمال را نشان می دهد. مکان این ستاره همواره در آسمان ثابت است.

  9- صورت فلکی خوشه پروین

  این صورت فلکی از ۱۵ ستاره تشکیل شده است که دم آن سمت شرق را نشان می دهد.

  10- لانه مورچه ها

  در بیابان مورچه های بزرگی وجود دارد که به مورچهخاکی، خر مورچه یا مورچه گازگیر معروف هستند. اگر یکی از آن ها را تعقیب کنید به لانه آن ها رسیده و ورودی آن را پیدا خواهید کرد. سوراخ لانه این مورچه ها اکثراً رو به شمال یا متمایل به شمال است. مورچه ها خانه هایشان را به این صورت می سازند تا نور مستقیم آفتاب به داخل لانه شان نتابد.

  11- سوسک مصری

  سوسک مصری نوعی از سوسک است که گلوله‌ای از پهن خشک را غلتانده و با خود می برد. اگر دو سوسک را کنار هم دیدید، بدانید که به سمت غرب می روند. اما اگر یک سوسک بود ممکن است به هر جهت برود. پس استفاده از این روش خیلی توصیه نمی شود.

  12- قطب نما دست ساز

   اگر قطب نما به همراه خود نداشته ولی سوزن یا یک میخ کوچک پیدا کردید، این روش کمک بسیار زیادی به شما می کند.

  سوزن را فقط در یک جهت به آهنربا، چاقو، پارچه ابریشمی یا پنبه ای مالش دهید که در نتیجه آن سوزن مغناطیسی یا قطبی می‌شود یعنی دقیقا مانند سوزن قطب نما. حتی می توانید آن را در یک جهت میان موهای سر خود بکشید. فقط توجه کنید که مالش همواره در یک جهت باید باشد.

  اکنون اگر آن را روی یک چوب پنبه یا پوشال کوچک قرار داده و روی آب شناور کنید، مانند یک قطب‌نما عمل می‌کند و سر سوزن به سمت شمال می چرخد. برای اینکه سمت شمال و جنوب سوزن و اشتباه نکنید این نکته را در نظر بگیرید که در نیمکره شمالی زمین، آن سمت قطب نما که تقریبا رو به خورشید و ماه است سمت جنوب است.

  منبع مطلب : ana.press

  مدیر محترم سایت ana.press لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  روش های تعیین قبله در منزل

  روش های تعیین قبله در منزل

  در اینجا به ارائه مطالبی درباره تعیین قبله در خانه می پردازیم. مطمئنا برای همه پیش آمده است که وارد محیط و خانه ای جدید شویم و از جهت قبله آن مکان آگاه نباشیم، در این صورت به مشکل برمی خوریم اما این مشکل هم راه حل هایی دارد. به خوانندگان عزیز پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از روش های تشخیص قبله در خانه این مطلب را تا پایان بخوانند.

  تعیین قبله در منزل با راهکارهای ساده و عملی

  برای همه مسلمانان مهم است زمانی که وارد مکان تازه ایی می شوند بتوانند جهت قبله را تشخیص دهند و سپس اقدام به خواندن نماز، قرآن خواندن و انجام دیگر فرایض دینی بپردازند، از این رو در این مطلب روش هایی برای تعیین قبله در خانه را ارائه می دهیم که با استفاده از آنها می توان به راحتی جهت قبله را تشخیص داد.

  یکی از رایج ترین روش ها برای تعیین قبله استفاده از گوشی است ما می توانیم با GPS که در گوشی مان فعال است جهت قبله را بفهمیم اما الزاما طرف دقیق شمال را باید بدانیم و دوم اینکه لازم است بدانیم که کعبه در چه درجه ای نسبت به شهر قرار می گیرد. تکنولوژی امروزه خیلی از کارها را راحت تر کرده است و حتی برای تعیین قبله استفاده به کار می رود و تقریبا همه گوشی های هوشمند این قابلیت را دارند.

  اگر قطب نمای گوشی تان فعال نباشد راه های دیگری هم دارد که ییک از قدیمی ترین روش های برای مشخص کردن جهت قبله می باشد. شما عزیزان می توانید با استفاده از آفتاب جهت قبله را متوجه شوید. پرده ها را کنار بکشید و از محل طلوع و غروب خورشید آگاه باشید.

  روش های دیگری هم وجود دارد. در منزل می توانید از طریق ساعت آنالوگ با عقربه ساعت شمار و دقیقه شمار متوجه جهت قبله شویم.

  همچنین شما می توانید با استفاده گوشی خود به اینترنت متصل شوید و جهت قبله را مشخص کنید. قبله یاب آنلاین کار را برای خیلی ها راحت کرده است. در این قبله یاب می توانید محل خود را روی نقشه پیدا کنید، سپس قبله یاب آنلاین مشخص می کند که طرف قبله کدام است.

   ضمن اینکه امیدواریم با استفاده از روش های ارائه شده بتوانید اقدام به تعیین قبله در منزل نمایید، از همه شما عزیزان دعوت می نماییم با کلیک بر روی دانستنی های مذهبی و مراجعه به این بخش از دیگر اطلاعات ارائه شده نهایت استفاده را ببرید.

  منبع : آرگا

  منبع مطلب : arga-mag.com

  مدیر محترم سایت arga-mag.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  من باخوندن مطالب بالا بازهم نتونستم جهت قبله رودرمنزل پیداکنم

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  تعیین قبله برای گوسی هایی که سنسور ندارند

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  عزیزان من قبله نما به سمت خورشید

  نفس 6 ماه قبل
  2

  قبله به سمت خورشید

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  سلام من تاهنوز هیچ برنامه ای و هیچ قبله نمای پیدا نکردم که قبله ای خانه خودم را پیدا کنم.

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  من بلد نیستم قبله خونمو پیدا کنم چطوری باید تشخیص بدم؟

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید