توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه از گوش های خود مراقبت کنیم

  1 بازدید

  چگونه از گوش های خود مراقبت کنیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مراقبت از گوش

  مراقبت از گوش

  مراقبت از گوش و چگونگی انجام آن

  هیچ تفاوتی ندارد که گوش شما سالم باشد، یا دچار آسیب دیدگی شده باشد. باید بدانید که حتی افرادی که گوش کاملاً سالمی دارند نیز حتماً باید مانند افراد با گوش آسیب دیده در صدد مراقبت گوش خود با روش های توصیه شده  باشند. در این مقاله به بررسی مراقبت گوش و چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت و خواهیم گفت چه ترفندهایی برای داشتن قدرت شنوایی بالا وجود دارد.  هر دو دسته افراد:

  مراقبت از گوش

  باید از گوش خود مراقبت کنند و باید ها و نباید های اصول کلی حفظ ایمنی گوش را بدانند.

  چرا باید مراقب گوش های خود باشیم؟

  در پاسخ به این سوال که چرا باید مراقب گوش های خود باشیم باید گفت ،گوش‌ها اندام بسیار مهمی در بدن ما انسان‌ها هستند.نکات طلایی جهت نگهداری  درک بالای شنیدن وجود دارد . اگر بخواهیم به طور صحیح و کامل با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنیم باید توانایی درست شنیدن را داشته باشیم. البته باید خاطر نشان کنیم که این به آن معنی نیست که اگر گوش سالمی دارید، بدون توجه و مراقبت تا ابد همین میزان از شنوایی و توانایی شنیدن در شما وجود خواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم به فکر آموختن نحوه مراقبت گوش خود باشید.

  شیوه صحیح مراقبت گوش

  اولین و مهمترین نکته‌ای که باید در مورد شیوه صحیح مراقبت گوش و توجه به دربرداشتن سلامت قدرت سمع بدانید، این است که شرایط و بایدها و نبایدها در مسیر حفظ درستی عملکرد گوش وابستگی بسیاری به وضعیت سلامتی شما خواهد داشت. در واقع مراقبت گوش و چگونگی نحوه اجرای آن در افراد سالم و افراد دارای گوش با پرده پاره دارای تفاوت‌هایی است و عدم توجه به این نکات می‌تواند نتیجه‌ای عکس را در بر داشته باشد.

  نحوه مراقبت از گوش های سالم

  نحوه مراقبت از گوش سالم  چندان پیچیده نیست. البته اگر از جزئیات و ترفندهای اصولی  آن مطلع باشید. برای آنکه گوش سالمی داشته باشید و سلامت گوشتان دچار تهدید نشود، باید به نکات زیر توجه کنید:

  وظیفه اصلی گوش شنیدن است و گوش دادن به صداهای نامناسب می‌تواند دقیقاً روی همین عملکرد تاثیر بگذارد و این تاثیر می تواند بسیار زیاد باشد.بنابر این باید در حد امکان از قرار گرفتن در معرض صداهای بشدت بلند دوری کرد. در واقع به همین دلیل است که این نکته را به عنوان اولین مورد در لیست نحوه مراقبت گوش سالم جای داده‌ایم.

  اگر بخواهیم نشانه‌هایی کلی را برای قرار داشتن در معرض صدای بیش از حد بلند با احتمال آسیب رساندن به گوش‌ها به شما معرفی کنیم، می‌توانیم موارد زیر را بیان کنیم:

  اگر بخواهیم بحث را کمی علمی کنیم، باید بگوییم معیار سنجش طول  صوت  واحدی به نام دسی‌بل است و هر صدایی بلندتر از ۸۵dB می‌تواند به گوش‌های شما آسیب برساند. این بدان معناست که اگر در پی روشی برای محافظت از سلامت گوش خود هستید، حتماً باید از قرار گرفتن طولانی مدت در مجاورت این اصوات با طول موج زیاد خود داری کنید. ضمناً اگر مجبور به قرار داشتن در چنین شرایطی هستید، حتماً باید از نویز گیرها و پوشش‍های ضد صدا و محافظ کننده از گوش استفاده کنید.

  چند مثال برای میزان شدت صداهای مختلف:

  ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که حس کنید گوش هایتان به تمیز کردن احتیاج دارند. دلیل به وجود آمدن این حس تجمع ماده‌ای به نام سرومن است که البته بیشتر با نام جرم گوش شناخته می‌شود. اگر بخواهیم از دیدگاه یافتن روش و نحوه و چگونگی انجام صحیح مراقبت گوش به این عمل نگاه کنیم، باید شرایط خاصی را برای این کار در نظر بگیریم زیرا وارد کردن هر شی خارجی می تواند به سلامت شنوایی شما آسیب برساند.

  گوش‌های انسان به طور طبیعی به تمیز کردن احتیاجی ندارند ولی اگر به هر دلیلی احساس کردید که گوش هایتان بیش از حد جرم تولید کرده است، باید برای حل مشکل به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و برای این امر سه علت وجود دارد:

  مراقبت از گوش

  اگر حس می‌کنیدقدرت  سمع  شما تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش یافته است، باید بدون معطلی به پزشک متخصص گوش حلق و بینی ،مراجعه کنید. فراموش نکنید که هر مشکل سلامتی در ابتدای مسیر ساده‌تر درمان شده و ضعف شنوایی نیز از این قائده مستثنی نیستند. ضمناً افرادی که دارای مشاغل و شرایط پرخطر هستند، باید به طور روتین (برای مثال هر سال یکبار) در تست شنوایی یا( ادیومتری) شرکت کرده و به پیشگیری از وقوع مشکلات جدی بپردازند.

  در ادامه به بررسی نحوه مراقبت از گوش هایی با پرده پاره خواهیم پرداخت.

  مراقبت از گوش

  نحوه مراقبت از گوش هایی با پرده سوراخ شده

  چنانچه پرده گوش شما پاره شده باشد، یا به اصطلاح دقیق تر دارای پرده پوش سوراخ شده باشید، باید موارد و نکات دیگری را نیز بدانید. در واقع باید گفت که نحوه مراقبت از گوش دارای پرده سوراخ شده با گوش افراد سالم تفاوت‌هایی دارد که ناشی از شرایط خاص موجود در فرد است. علائم زیر می‌توانند در صورت ابتلا به این عارضه در فرد مشاهده شوند:

  مراقبت از گوش

  چنانچه پرده گوش شما پاره شده باشد و علائم آن پس از گذشتن زمان بهبود نیافته باشد، پیش از هر چیزی باید به درمان آن به کمک یک پزشک جراح گوش توانمند بپردازید. پس از اتمام مراحل درمان پزشک متخصص گوش شما، توصیه های لازم را به شما منتقل خواهد کرد. با این حال اگر می‌خواهید درمورد نحوه مراقبت از گوش با پرده سوراخ شده اطلاعاتی بدانید باید به موارد زیر توجه کنید.

  ضمناً اگر نمی‌دانید عمل ترمیم پرده گوش یا تمپانوپلاستی چیست، توصیه می کنیم مطلبی را که پیشتر در این باره تهیه کرده‌ایم مطالعه کنید.

  نحوه مراقبت از گوش با پرده پاره شده شامل موارد زیر است. این موارد می‌توانند احتمال ابتلا به عفونت را کاهش داده و همچنین در کم شدن علائم تاثیر داشته باشند:

  مراقبت از گوش

  مطلبی که در مورد نحوه مراقبت از گوش‌ها خواندید از منابع معتبر زیر توسط خانم دکتر مریم یعقوبی یکی از بهترین متخصصین گوش حلق و بینی در تهران جمع اوری و ترجمه شده است. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

  منابع:

  ۱- وب سایت وب ام دی

  ۲- وب سایت ان اس اچ

  ۳- مقاله ای انگلیسی در مورد پرده گوش پاره شده

  منبع مطلب : www.dryaghoobient.com

  مدیر محترم سایت www.dryaghoobient.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نکاتی درباره مراقبت از گوش ها

  نکاتی درباره مراقبت از گوش ها

  گوش,عفونت گوش,کاهش شنوایی

  نکاتی درباره مراقبت از گوش ها
  گوش ها اندام شنوایی بدن هستند که وظیفه دریافت صداهای محیط و حفظ تعادل را بر عهده دارند و اختلال و بیماری در هر یک از قسمت های بیرونی، میانی و داخلی گوش می تواند سبب افت شنوایی خفیف تا ناشنوایی کامل شود، بنابراین برای این که گوش دقیق و سالم داشته باشید، رعایت اصول مراقبت از آن بسیار مهم است.


  دکتر فیروز ناظم، متخصص گوش، حلق و بینی در این باره می گوید: گاهی هنگام استحمام، شامپو یا رنگ مو به طور ناخواسته وارد کانال گوش افراد می شود که باعث به وجود آمدن خارش و به دنبال آن عفونت گوش خارجی می شود، بنابراین باید مراقب بود تا این مشکل ایجاد نشود.

  به گفته این پزشک متخصص، فصل تابستان یکی از شایع ترین فصولی است که افراد دچار عفونت گوش خارجی می شوند که دلیل عمده آن را می توان شنا کردن در آب های آلوده جست.

  دکتر ناظم با بیان این که در فصول دیگر سال، سرماخوردگی می تواند عامل مهمی در بروز عفونت گوش میانی شود، عنوان می کند: افراد به محض ابتلا به سرماخوردگی و شروع علائم درد باید به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرند.
  چرا که ممکن است بر اثر این بیماری به ظاهر ساده، دچار پارگی پرده گوش شوند.


   ● آلودگی صوتی
  این روزها قرار گرفتن دائمی در معرض اصوات بلند، بیماری وزوز و سوت کشیدن گوش را به همراه دارد و صدمات آن به گونه ای است که گاهی اوقات غیرقابل جبران به نظر می آید.این پزشک متخصص با اشاره به این که ضربات صوتی وارده می تواند سلول های شنوایی را از بین ببرد، می افزاید: با از بین رفتن شنوایی، ترمیم آن غیرممکن است.


  وی می گوید: در زندگی پیشرفته امروز، استفاده از واکمن ها، تلفن همراه با هندزفری و… در صورت داشتن صوتی بالا، می تواند به مرور زمان، شخص را دچار کاهش شنوایی کند که پس از گذشت مدتی بیمار متوجه این کاهش شنوایی می شود اما آن هنگام برای درمان جراحی و طبی بسیار دیر است.
  بنابراین توصیه می شود از این وسایل با شدت صوت پایین استفاده شود.


  ● گوش پاک کن، آری یا خیر
  طبق نظر پزشکان متخصص، معمولا استفاده از گوش پاک کن در تمیز کردن گوش توصیه نمی شود چرا که معمولا جرمی که در گوش تولید می شود، دارای فواید مختلفی است.


  دکتر ناظم در این باره می افزاید: بخشی از جرم تشکیل شده در گوش خاصیت اسیدی دارد که در نتیجه عفونت کانال گوش را پایین می آورد و از سویی دیگر، این جرم باعث چرب شدن کانال گوش شده و اجازه وارد شدن حشرات به گوش را نمی دهد، به همین دلیل نباید جرم گوش را تمیز کرد و عملا استفاده از گوش پاک کن بی معنا خواهد بود و چه بسا استفاده از گوش پاک کن باعث فشرده شدن جرم ها شده و فرد را مجبور به شستشوی گوش کند.


  بنابر این بهتر است پس از استحمام، مدخل گوش را با دستمال کاغذی پاک کرد، ولی نباید فراموش شود که در پایان هر استحمام، کانال گوش آب کشی شود (مقداری آب به کانال گوش برود تا شامپو، رنگ مو و… از آن خارج شود).


  به گفته این پزشک، افراد سالم نباید نگران آبی باشند که داخل گوش نفوذ کرده است چرا که معمولا این آب خود به خود از گوش خارج می شود، مگر این که جرمی در گوش باشد و آن جرم آب را به خود جذب کرده باشد یا پشت آن جرم آب جمع شده باشد که گوش پاک کن توانایی جذب آن را ندارد.


  گوش درد کودکان
  دکتر ناظم با اشاره به این که کودکان به عفونت گوش بیشتری مبتلا می شوند، علت این مشکل را کوتاه و گشاد بودن شیپور استاش ذکر کرده و خاطرنشان می کند: بهتر است کودکان به محض ابتلا به سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنند.


  وی درخصوص چگونگی شیردهی به نوزادان می افزاید: در شیر دادن به شیرخواران باید آنها را به صورت نیمه نشسته نگه داشت، چون در حالت خوابیده شیر از طریق حلق و شیپور استاش وارد گوش میانی شده و عفونت این ناحیه را منجر می شود.

  منبع:pezeshkan.org

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه از گوش های خود مراقبت کنیم؟

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  تحریریه گروه ترجمه زندگی آنلاین

  به محض اینکه گوش های ما آسیب می بینند، شروع به ترمیم کردن خود می کنند.

  مکانیزم عمل به این صورت است که بعد از صدمه دیدن، قدرت شنوایی ما کم شده تا سیستم شنوایی بتواند به درستی اختلالات وارد شده را بررسی کرده و بهترین روش را برای ترمیم آن بیابد.

  حال برای اینکه گوش هایمان کمترین آسیب ممکن را ببینند رعایت نکاتی ضروری است. در ادامه مطلب به راهکار های مراقبت از گوش می پردازیم :

  1- از گوشگیر استفاده کنید

  قرار گرفتن بیش از حد و طولانی در محل های پر سر و صدا باعث کاهش قدرت شنوایی افراد می شود.

  بنابراین، یکی از راهکار های مراقبت از گوش استفاده از گوشگیر است که با توجه به فیلترهای تعبیه شده در آن، می تواند به کاهش صداهای مزاحم و حذف فرکانس های آسیب زننده تا حد زیادی کمک کند، اما در عین حال کیفیت صداهای مربوط به افرادی را که با آنها در حال گفتگو هستید، تغییر نمی دهد.

  2- صدای موسیقی را کم کنید

  اگر تمایل دارید تا از هدفون استفاده کنید، باید برای مراقبت از گوش هایتان از قانون 60/60 تبعیت کنید، یعنی باید میزان صدا را روی 60 درصد تنظیم کرده و در روز فقط 60 دقیقه با هدفون گوش کنید.

  در ضمن، هدفون هایی که درون حفره گوش قرار می گیرند بسیار خطرناک می باشند؛ بنابراین، آنهایی را به کار برید که بیرون و روی گوش می ایستند.

  3- به گوش خود استراحت بدهید

  اگر در مکان های پر سر و صدا مثل یک باشگاه ورزشی و یا کنسرت برای مدتی طولانی حضور دارید، برای مراقبت از گوش هایتان سعی کنید در طول مدتی که در آنجا هستید چند باری حداقل 5 دقیقه بیرون آمده و به گوش های خود استراحت بدهید.

  محققان معتقدند که به ازای هر دفعه ای که در معرض صدای بلند قرار می گیریم، به طور میانگین 16 ساعت نیاز است تا گوش ها به طور کامل ترمیم یابند.

  4- دست از گوش پاک کن ها بردارید

  بیشتر مردم برای پاک کردن موم داخل گوش از گوش پاکن استفاده می کنند که بسیار غلط است.

  زیرا، نه تنها وجود یک مقدار موم در گوش ها عادی است، بلکه برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و حشرات لازم هم می باشد.

  بنابراین، نباید آنها را کاملا تمیز کرد. در ضمن، استفاده از گوش پاک کن ممکن است به پرده گوش آسیب بزند.

  در نتیجه، اگر فکر می کنید مقدار موم درون گوش هایتان زیاد از حد شده است، از یک حوله مرطوب برای پاک کردن مجرای گوش تان استفاده کنید. 

  5- گوش های خود را خشک نگهدارید

  رطوبت زیاد باعث رشد باکتری ها و ورود آنها به گوش می شود. بنابراین، افرادی مثل شناگرها معمولا بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به عفونت های گوش هستند.

  برای مراقبت از گوش ها همیشه بعد از شنا و یا دوش گرفتن، از یک حوله خشک و تمیز برای پاک کردن رطوبت درون گوش هایتان استفاده کرده و همچنین با تکان دادن سر به چپ و راست، آب موجود در آن ها را تخلیه نمایید.

  6- تحرک بدنی داشته باشید

  ورزش های هوازی مثل پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری برای گوش مفید هستند. زیرا، سرعت خون رسانی به اعضای بدن مثل گوش ها را افزایش می دهد.

  7- بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید

  داورهای ضد عفونت غیر استروئیدی از قبیل آسپرین، ایپوپروفن و یا ناپروکسین می توانند به شنوایی شما صدمه زده و از قدرت آن بکاهند.

  بنابراین، حتما تحت نظارت  پزشک از آنها استفاده نمایید.

  منبع مطلب : zendegionline.ir

  مدیر محترم سایت zendegionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  نکات بهداشتی جهت مراقبت از گوش را رعایت کنید

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید