در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه از گاز اتن پلاستیک می سازند

  1 بازدید

  چگونه از گاز اتن پلاستیک می سازند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  پلاستیک

  پلاستیک

  پلاستیک به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی گویند که از فرایند بسپارش یا پلیمریزاسیون بدست می‌آیند. پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپارهای افزایشی یا تراکمی هستند. پلاستیک جزء مواد مصنوعی است و به‌صورت طبیعی یافت نمی‌شود. پلاستیک‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلف درآورد. اصولاً یکی از ویژگی‌های پلاستیک‌ها شکل پذیری خوب آن‌هاست. پلاستیک‌ها را می‌توان تحت فرایندهای حرارتی و مکانیکی به شکل‌های مختلف و گوناگون درآورد.

  عمدتاً پلاستیک‌ها برای عرضه به بازار به مواد کمکی متعددی از قبیل مواد ضد بلوک، آنتی‌اکسیدان‌‌ها، عوامل ضد شکاف مانند پلی‌بوتادین‌‌ها، پایدارکننده‌های گرمایشی، لغزنده‌کننده‌ها، رنگ‌ها و تأخیر اندازهای شعله‌وری از قبیل آنتمران آغشته می‌کنند. پس از دفع پلاستیک به صورت زباله، هر یک از این مواد می‌تواند در اثر حرارت غذا با مواد غذایی وارد واکنش شیمیایی پلیمر شود.[۱]. برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده هم به‌کار می رود. به این ترتیب که داخل ژل آن مواد سیلیکونی که نسبت به عبور الکتریسیته واکنش خوبی نشان می دهند به صورت افشره تزریق می کنند و در فاصله بین دوعصب که به هم نمی‌رسند تزریق می‌کنند. به این صورت با تحریک سیناپس‌ها جریان خفیف الکتریسیته داخل سلسله اعصاب به پلاستیک منتقل شده و خود به خود دانه های سیلیکون یکسو شده آن را عبور می‌دهند. پس از ارسال پیام عصبی به مغذی و پردازش در برگشت خلاف همین جریان از پلاستیک هوشمند عبور کرده امکان رفلکس را تا حد بسیار مناسبی فراهم می کند.


  تقسیم‌بندی پلاستیک‌ها[ویرایش]


  پلاستیک‌ها از نظر ساختار مولکولی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان‌سازی[ویرایش]

  پلاستیک در مقایسه با مصالح سنتی نظیر چوب، شیشه و بتن، پلاستیک‌ها تقریباً به تازگی وارد کارهای ساختمانی شده‌اند. پلاستیک به دلیل خواص مطلوب بسیاری از قبیل دوام و مقاومت در برابر تخریب، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی معاصر شده‌است. این پلاستیک‌های غیرقابل تجزیه در محیط زیست با میزان میلیون‌ها تن در سال تجمع می یابند و باعث مشکلات متعددی می‌شوند. به تازگی، مسائل مربوط به محیط زیست جهانی و مدیریت زباله‌های جامد، علاقه زیادی به توسعه پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر ایجاد کرده‌اند [2،3].

  تاریخچه[ویرایش]

  نخستین پلاستیک تجارتی در ایالت متحده، نیترات سلولز بود که تولید آن به یک قرن پیش بر می‌گردد. این پلاستیک توسط gohn wesly hyatt تولید گردید تا جایگزین عاج فیل شود. از عاج فیل تزئینات و وسایل بازی می‌ساختند. در ابتدا پیشرفت و توسعه در تکنولوژی پلاستیک‌ها به آهستگی پیش می‌رفت، صنایع پلاستیک‌های تجاری امروزی بعد از دهه ۱۹۳۰ شروع به کار نمودند. پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، پلاستیک‌ها به‌طور گسترده در ساختمان بناها مورد استفاده قرار گرفتند. انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران به عنوان فراگیرترین تشکل پلیمری کشور از سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد.

  خصوصیات[ویرایش]

  پلاستیک‌ها خواص متعددی دارند که دیگر مواد ساختمانی از آن برخوردار نیستند. آن‌ها ضد رطوبت و در برابر فرسودگی مقاومند؛ علاوه بر آن وزنی سبک دارند. استحکام آن‌ها خوب است و به راحتی می‌توان آن‌ها را به اشکال پیچیده و گوناگون قالب ریزی نمود.[۳]

  ساختار مولکولی مصالح پلاستیکی[ویرایش]

  برخی از پلاستیک‌ها نرم و انعطاف‌پذیرند و بعضی سفت و محکمند. برخی از آن‌ها نرم می‌شوند و حتی زمانی که در معرض گرما قرار می‌گیرند. ممکن است ذوب شوند و بعضی نیز هیچ گونه حرارتی بر آن‌ها تأثیر ندارد. بررسی و مطالعه ساختار مولکولی پلیمر‌های عالی می‌تواند بسیاری از این تفاوت‌ها در خواص و رفتار پلاستیک‌ها را توضیح دهد.

  پلیمرهای آلی در ساختمان‌سازی[ویرایش]

  بسیاری از پلاستیک‌ها مبتنی بر شیمی کربن می‌باشند، یعنی این که آن‌ها به خصوصیات و خواص اتم کربن وابسته‌اند. اتم کربن چهار ظرفیتی است یعنی در چهار نقطه، اتم‌های دیگر به آن متصل می‌شوند و با آن پیوند شیمیایی برقرار می‌کنند. اتم‌های عناصر دیگر ظرفیت‌های متنوعی دارند.[۴] به‌طور کلی می‌توان گفت هر عنصر دارای یک ظرفیت شیمیایی خاصی است.

  گونه‌ها[ویرایش]

  این دسته شامل پلاستیک‌های کالایی، پلاستیک‌های استاندارد و پلاستیک‌های مهندسی می‌باشد.

  مشخصات عمومی پلاستیک‌ها[ویرایش]

  فرایند شکل‌دهی به پلاستیک‌ها[ویرایش]

  بر اساس طبیعت محصول، پلاستیک‌ها ممکن است با فرایند متوالی یا غیر متوالی تولید شوند. برای ترموپلاستیک‌ها، اغلب فرایند دوبخشی مناسب‌ترین راه است که در آن مواد خام، که توسط تولیدکننده اولیه به صورت پودر یا گرانول تهیه شده‌است به روش اکستروژن یا تولید صفحه شکل می‌گیرند و سپس به محصول نهایی تغییر شکل می‌دهند.

  اتصال قطعات پلاستیکی[ویرایش]

  اجزای پلاستیکی عموماً به وسیله پیچ، پیچ ومهره و چسب می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. ترموپلاستیک‌ها می‌توانند به دو روش دیگر متصل شوند.

  اصلاح‌کننده‌ها[ویرایش]

  محیط زیست[ویرایش]

  زباله‌های پلاستیکی به میزان بسیار بالایی در آب دریاها رها می‌شوند. این در حالی است که فقط در کشورهای اروپایی سالانه ۲۶ میلیون تن مواد پلاستیکی یک‌بار مصرف دور ریخته می‌شوند.[۶]

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Plastic». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۰ خرداد ۱۳۸۷. مقالات کاربردی پلاستیک در صنعت

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پلیمریزاسیون گاز اتیلن - بازیافت پلاستیک، گرانول ساز

  پلی اتیلن به زبان ساده

  (PE) پلی اتیلن

  از پلیمریزاسیون گاز اتیلن ، تحت فشارو دمای بالا در حضور کاتالیست های فلزی تولید می شود.

  در حین این واکنش پلیمریزاسیون شاخه های جانبی هم تشکیل می شود هرچه این شاخه های جانبی کم باشد و طول آنها کوتاهتر باشد امکان نزدیک شدن شاخه های اصلی به هم تولید می شود(HDPE)بیشتر می شود و درنتیجه پلی اتیلن سنگین (PE دارای بلورینگی زیاد است . (فیلم(HDPE) هرچه تعداد شاخه ها بیشتر باشد امکان نزدیک شدن شانه های اصلی (HDPE)کمتر و درنتیجه پلی اتیلن سبک تولید می شود (دارای بولورینگی کم است. (بادی LDPE)

  حال که با (PE)آشنا شدیم بهتر است موارد مصرف آن را نیز بگوییم

  این طیف وسیع کار،خود نشان دهنده وجود گسترده این پلاستیک در پسماندهای شهری و صنعتی است

  برای بازیافت این پلاستیک بعد از جمع آوری و تفکیک (دستی- ماشینی) آنها را خرد و سپس شستشو می کنیم لازم به ذکراست PE از آب سبک تر بوده و برای شستشو خط رو آبی استفاده می شود ،بعد ازشستشو و خشک کردن بااستفاده ازخط گرانول آنها راتبدیل به مواد اولیه برای استفاده مجدد می کنیم.

  هرمرحله ازاین فرآیند بازیافت شامل ارزش افزوده است برای اطلاع ازمیزان دقیق سودونحوه سرمایه گذاری میتوانید از کارشناسان و مشاوران مربوطه کمک بگیریدمواد PE بازیافت شده در تمامی محصولات PE درجه ی 2 از قبیل کیسه های زباله - لوله های آبیاری کشاورزی – انواع ظروف پلاستیک غیر خوراکی و انواع سبد و... کاربرد دارند.

  منبع مطلب : pendarpolymer.com

  مدیر محترم سایت pendarpolymer.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گاز اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

  گاز اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

  ساختمان اتیلن

  اتیلن، ساده ترین هیدروکربن غیر اشباع بوده و اولین عضو از گروه آلکن ها می باشد. فرمول شیمیایی آن C2H4 بوده، بین دو اتم کربن پیوند دوگانه وجود دارد. به دلیل وجود این پیوند دوگانه، اتیلن ایزومر صورت‌بندی ندارد، یعنی دو نیمه مولکول نمی توانند با چرخش حول پیوند دوگانه، صورت بندی خود را تغییر دهند.

  اتیلن دارای ساختمان مسطح بوده، زاویه بین دو اتصال کربن-هیدروژن، ۱۱۷ درجه می باشد. یعنی مقداری بسته تر از زاویه ۱۲۰ درجه که برای هیبریداسیون sp2 مناسب می باشد. اتیلن گازی بیرنگ و آتش گیر به شمار می رود و در ترکیب نفت و گاز طبیعی یافت می شود. 

  واکنش های شیمیایی مربوطه

  آلکن ها به علت داشتن پیوند دوگانه در واکنش های افزایشی شرکت می کنند. هالوژن ها با اتیلن واکنش داده و تولید هالو اتان می کند. با افزودن آب به پیوند دوگانه اتانول تولید می شود، اما سرعت واکنش بدون حضور کاتالیزگر پایین می باشد.

  در حضور کاتالیزگرهای فلزی نظیر پلاتین، نیکل و … و فشار بالا، اتیلن، هیدروژن دار شده، به اتان تبدیل می شود. اتیلن در حضور پراسیدها به اتواکسید که یک ترکیب حلقوی است تبدیل می شود. اتیلن در حضور رادیکال هایی که واکنش بسپارش را آغاز می کنند، به پلی اتیلن پلیمریزه می شود. 

  روش های تولید اتیلن :

  اتیلن در صنایع پتروشیمی با روش کراکینگ با بخار آب تولید می شود. در این فرآیند هیدروکربن های گازی و محلول های سبک هیدروکربن حاصل از نفت به مدت بسیار کوتاه در دمای 950 - 750 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند.

  عموماً در این واکنش هیدروکربن های بزرگ به هیدروکربن های کوچک شکسته شده، هیدروکربن های اشباع با از دست دادن هیدروژن به هیدروکربن های غیر اشباع تبدیل می شوند. محصول این واکنش مخلوطی از انواع هیدروکربن هاست که اتیلن عمده ترین آن می باشد. مخلوط را به وسیله متراکم سازی و تقطیر جز به جز جداسازی می کنند. روش های دیگر، هیدروژن دار کردن استیلن با استفاده از کاتالیزور و آبگیری از اتانول می باشد.

  اتیلن در صنایع پتروشیمی با روش کراکینگ با بخار آب تولید می شود

  کاربردهای گاز اتیلن :

  اتیلن، نوعی هورمون گیاهی است که باعث رسیدن میوه ها، باز شدن شکوفه ها و گل ها و همچنین ریزش برگ ها در پاییز می شود. به دلیل این خاصیت در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. برای جلوگیری از خراب شدن میوه هایی مانند سیب، گلابی و موز، در حمل و نقل یا انبار، آن ها را کمی نارس می چینند و قبل از وارد کردن به بازار، تحت تاثیر اتیلن قرار می دهند تا رسیده شود. 

  گاهی میوه هنگامی که به بازار می رسد هنوز به میزان کافی رسیده نشده است! راهکار این موضوع بسیار ساده است! گاز اتیلن. گاز اتیلن باعث می شود تا میوه ها بسیار سریع برسند و نرم و آماده مصرف گردند.

  در حقیقت گاز اتیلن در درون پوست میوه ها به مقدار بسیار کم وجود دارد و در مدت طولانی باعث رسیدن میوه ها می شود ولی گاهی جوامع صنعتی نیاز به این دارند تا با استفاده از گاز مصنوعی عمل رسیدن میوه ها را سرعت بخشند.

  گاز اتیلن یک گاز بی رنگ است که به صورت جدی سمی نیست. اتیلن به صورت بسیار عمده در صنایع پلاستیک سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت اتیلن یکی از ترکیبات پایه تولید مواد عالی یا پلیمری در صنعت است. اتیلن در نفت و گاز استخراج شده از معادن به وفور یافت می شود و یکی از محصولات پایین دستی پتروشیمی به حساب می آید. در سال ۱۷۹۵، اتیلن را گاز اولفین می ‌نامیدند.

  نحوه شناسایی اتیلن :

  اتیلن، رنگ قهوه‌ای محلول برم در تتراکلرید کربن را بی رنگ می کند و رنگ بنفش محلول سرد و رقیق پرمنگنات پتاسیم را از بین می برد و در نتیجه واکنش رسوبات قهوه ای MnO2 حاصل می شود. در اسید سولفوریک سرد و غلیظ حل می شود. 

  اطلاعات ایمنی:

  اتیلن تحریک کننده پوست و چشم نیست ولی تماس با اتیلن مایع ممکن است سبب یخ زدگی شدید شود. اتیلن بشدت اشتعال پذیر است.

  گردآوری: بخش علمی بیتوته

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 5 ماه قبل
  0

  چگونه با گاز اتن پلاستیک میسازند

  مهدی 6 ماه قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید