توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چه خاکی برای کشاورزی مناسب است

  1 بازدید

  چه خاکی برای کشاورزی مناسب است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  خدمات کشاورزی باغبان

  خاک، محیط استقرار گیاهان است. تشکیل خاک از تجزیه سنگهای مادر تحت تاثیر عوامل مختلف حاصل می شود. خاکها از نظر فیزیکی و شیمیایی در رشد گیاهان موثرند.

  به هرحال خاک مواد غذایی لازم را برای پرورش گیاه در اختیار ریشه قرار می دهد. خاک از ذراتی تشکیل شده است که از نظر اندازه شامل شن، لای(سلیت) و رس می باشد.

  ذرات جامد خاک اگر قطری بین 2-5% میلی متر داشته باشند، شن نامیده می شوند. اگر قطر ذرات بین 5%-2% میلیمتر باشد آن را لای(سلیت) نامند و اگر قطر ذرات از 002/0 میلیمتر کمتر باشد آنرا رس می گویند.

  بافت خاک: عبارت است از نسبت درصد ذرات تشکیل دهنده خاک.برای مثال خاکی که دارای 40% شن و 40% سیلت(لای) و 20% رس باشد،خاک،لیمونی(لوی) نام دارد.

  ساختمان خاک: عبارت است از ترتیب و نحوه قرار گرفتن ذرات تشکیل دهنده خاک.

  هوای خاک :برای رشد گیاهان وجود هوا در خاک ضروریست. حداقل هوای خاک 10 تا 25 درصد حجم کل خاک است. خاک مناسب برای رشد باید بتواند گیاه را سر پا نگه دارد و موادغذایی و هوای مورد نیاز گیاه را تامین و آب را تا اندازه ای در خود ذخیر نماید. گیاهان گوناگونی که در باغبانی مورد پرورش قرار میگیرند،هرکدام برای رشد و نمو و ادامه زندگی نیازمند به خاک و شرایط ویژه ای می باشند،به خصوص که غالبا این گیاهان را از نقاط مختلف جمع آوری نموده و تحت شرایطی متفاوت با محیط اولیه پرورش می دهند. از این رو لازم است که شرایط محیطی و به ویژه خاکهای مناسبی برای انواع آنها فراهم گردد. به طور مثال اگر گیاه طالب خاکهای اسیدی را در زمینی که ترشی آن کم است بکارند،گیاه بیمار شده و دیر یا زور از بین می رود و یا اگر گیاهی را که طالب خاکهای قلیلیی است در خاکهای اسیدی بکارند،نمی تواند مقدار آهک مورد نیاز خود را به دست آورد بنابراین رشد آن محدودتر و کمتر می گردد. این قبیل گیاهان را آهک دوست می نامند مانند زیتون. درعوض گیاهانی مانند بلوط،چای و رازقی کم وبیش آهک گریزند. عده ای دیگر از گیاهان نیز وجود دارند که درمابل آهک خاک مقاوم هستند؛ مانند مو. البته باید درنظر گرفت که این موضوع به آن معنا نیست که درمقابل آهک بی تفاوت می باشند،بلکه در اثر زیادی آهک میزان محصول آن کم خواهد شد. با توجه به مطالب بالا برای نشو و نمو گیاهانی که محیط خود را عوض می کنند باید خاکی در نظر گرفت که متناسب با توقعات و نیازمندی های گیاه باشد.

  در زیر با انواع خاک ها آشنا می شوید:

  خاک رسی: خاکی است که 50% ذرات آن از رستشکیل شده باشد. ای خاک خیلی سخت است. قدرت نگه داشتن آب در این نوع زمین زیاد است و مدت مدیدی آب را در خود نگه میدارد. لذا دیر گرم می شود و سبز شدن و نمو گیاه در این خاک بسیار کند و به تاخیر می افتد. خاکهای رسمی عموما پس از آبیاری سله می بندند. سله سله یک لایه سخت غیرقابل نفوذی است که ضمن جلوگیری از رشد گیاه و خصوصا برگ، باعث تبخیر سریع آب از خاک می شود. در خاکهای رسی،پس از هر آبیاری باید با وسایلی نسبت به شکستن سله اقدام کنید. این کار را سله شکنی می گویند.

  خاک شنی: به خاکی می گویند که دارای 80% شن باشد. از خصوصیات این نوع خاک این است که قدرت نگه داشتن آب در این نوع زمین کم است و زود گرم می شود و بستر مناسبی برای قلمه ها می باشد. حاصلخیزی این نوع خاک منوط به مقدار هوموس و آهک و مقدار خاک رسی است که با آن مخلوط است. در این نوع زمین ها مانند زمین های آهکی مخلوط کردن خاک رسی و کاشتن کود سبز و دادن کود گاوی و سایر کودهایی که دیر تجزیه می شوند، از طرق مختلف اصلاح این خاک می باشد.

  خاک شنی- رسی: خاکی است که دارای 20 تا 30 درصد رس می باشد و بقیه خاک را شن و سایر مواد تشکیل داده باشند. اگر مقدار رس خاک 30 تا 40 درصد باشد آن خاک رسی- شنی است و اگر 40 تا 50 درصد رس داشته باشد آن خاک رسی- شنی سخت می باشد. زمینهای رسی- شنی اگر به مقدار مناسب آهک داشته باشند از بهترین خاکهای باغبانی به شمار می آیند.

  خاک های هوموسی: هوموس ماده ای است سیاه یا قهوه ای که از تجزیه و تخمیر مواد آلی حیوانی و گیاهی تولید می شود. از خواص فیزیکی آن یکی نرمی و قابل نفوذ بودن آن به آب و هوا و دیگری نگهداری آب می باشد و چون رنگ سیاه دارد زود گرم می شود.

  خاک آهکی: اگر خاکی از آهک تنها تشکیل شده باشد،قابل کشت نیست و باید با شن و رس مخلوط شود. در خاک آهکی مقدار آهک بیش از 50% می باشد به همین خاطر عملیات زراعی به آسانی انجام می شود و حتی با رطوبت زیاد زمین می توان شخم را انجام داد و کلوخ ها به آسانی از یکدیگر باز می شوند. چون در این خاک رطوبت زود تبخیر می شود و خاک زود گرم می گردد آن را خاک گرم نیز می نامند. جهت اصلاح خاک، مصرف کود حیوانی در این خاکها خیلی ضروری است.

  تهیه خاک مناسب جهت کاشت درختان براساس اقلیم منطقه:

  با توجه به مطالب بالا و مشخص شدن انواع خاک ها جهت خاک مناسب درختان، بسته به نوع درخت و اقلیم منطقه به مخلوط خاک مناسبی جهت رشد بهتر درختان نیاز داریم. بطور کلی جهت تمامی درختان داشتن خاکهای رسی- شنی به همراه آهک مناسب و کود حیوانی بهترین خاک می باشند. اما بطور اختصاصی به خاک مورد نیاز چند نوع درخت در زیر اشاره می کنیم:

  خاک مناسب سیب: سیب درخت پر توقع است که ریشه های آن در سطح گسترش زیادی دارد؛ بنابراین خاک باید حاصلخیز و از لحاظ مواد آلی غنی باشد و قابلیت نفذ آن نیز خوب باشد. روی این اصل خاکهای شنی- رسی را انتخاب می نمایند به شرطی که کودهای دامی و مواد آلی به خوبی تقویت شده باشد. درخاکهای ضعیف رشد سالیانه شاخه ها کم و برگها کوچک به رنگ سبز کم رنگ یا مایل به زرد درمی آید و ریزش میوه ها زیاد و میوه ها ریز است. درخت سیب در آب و هوای مرطوب بهتر رشد می کند. اکثرا درخت سیب در نقاط خنک و رو به شمال که برای درختان دیگر مناسب نیست، کاشته می شود.

  خاک مناسب گلابی :درخت گلابی از درخت هایست که نسبت به نوع خاک خیلی مشکل پسند است. برای اینکه میوه خوب بدهد بیشتر به خاک قابل نفوذ در قشرزیرین نیاز دارد خاک نباید آهک فراوان داشته باشد. درخت گلابی خاکهای رسوبی و زمین های توربی که عمل آمده باشند و زمین های با خاک دستی را دوست دارد.

  خاک مناسب هلو: در صورتی که طبقه ای غیرقابل نفوذ در خاک تحت الارض وجود دارد، نباید اقدام به کشت هلو نمود. چنانچه خاک های سنگین با کود دامی و کود سبز اصلاح شوند و قابلیت نفوذشان زیاد گردد، می توان اقدام به کشت نمود. در موقع درخت کاری در منطقه ای که دارای انواع اراضی است، معمولا اراضی بسیار سبک را به کشت هلو اختصاص می دهند. هلو را در زمین های نم دار و عمیق بیشتر روی پایه آلو و در زمین های کم قوت، روی پایه زردآلو پیوند می زنند.

  خاک مناسب زردآلو :زردآلو در خاک های سبک تا متوسط از نظر بافت رشد، بهتری دارد. خاک باید عمیق، قابل نفوذ به آب و تهویه خوب باشد. خاک های سرد و متراکم رسی برای کشت و کاراین درخت مناسب نیست. همچنین در مناطقی که سطح آب تحت الارض بالاست، باید از کشت این درخت خودداری شود؛ زیرا نسبت به آب زیاد در خاک حساسیت نشان می دهد. درخت زردآلو بیشتر در خاکهای عمیق و کم رطوبت و سبک بارور می شود. در زمین های مرطوب از بدنه و شاخه درخت صمغ تراوش می کند. درخت زردآلو در زمینی که خاکش گرم و کمی آهک دار بوده و مرطوب نباشد، میوه بهتری می دهد. خاک محل کاشت زردآلو باید حدود 30 متر عمق داشته باشد. اگر خاک زهکشی خوبی داشته باشد، مقدار زیاد آهک در خاک تاثیری روی رشد درخت نخواهد داشت.

  خاک مناسب آلو :بطورکلی خاکهای عمیق شنی لومی با زهکش خوب و عاری از شوری و قلیائیت برای آلو مطلوب است. خاکهای غنی از پتاس ترجیح دارد؛ زیرا نیاز به پتاس در آلوها بیشتر است.

  خاک مناسب گیلاس: در خاک های سنگین و بدون زهکشی نتیجه مطلوبی از نظر میوه دهی عاید نخواهد شد. در کشت گیلاس خاک باید عمیق، حاصلخیز و دارای قابلیت نفوذ خوبی باشد. برای حفظ حاصلخیزی خاک باید علفهای دور درخت به خوبی زده شود و در زمستان با کودهای شیمیایی و کود پوسیده دامی خاک تقویت گردد.

  خاک مناسب خرما: خرما به شوری و خشکی خاک مقاوم است و در انواع خاکها قادر به زندگی است؛ با وجود این بعضی از گونه ها خاک های سنگین و پاره ای دیگر خاک های سبک را بهتر می پسندند.

  خاک مناسب مرکبات: مرکبات را میتوان تقریبا در انواع مختلف خاکها کاشت؛ با وجود این در بعضی از اراضی سنگلاخی و باتلاقی و همچنین اراضی شور بایستی از کشت مرکبات خودداری کرد. بهترین خاک برای کاشت مرکبات اراضی شنی- رسی و یا رسی- شنی هوموس دار می باشد. اگر حاصلخیزی زمین کم باشد باید با اضافه کردن کودشیمیایی و کود دامی و یا کود سبز سطح حاصلخیزی خاک را بالا برد.

  منبع مطلب : baghbanco.ir

  مدیر محترم سایت baghbanco.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انواع خاک مناسب کشاورزی و کشت گیاهان

  انواع خاک مناسب کشاورزی و کشت گیاهان

  در تعیین اینکه آیا خاکی مناسب برای کشاورزی است یا نه باید با خواص فیزیکی خاک آشنا باشیم. از جمله مواردی که در تعیین خواص خاک تاثیر گذار است. ۱- قابلیت زهکشی خاک ۲- قدرت ذخیره رطوبت ۳ – سهولت نفوذ ریشه گیاهان در خاک ۴ – تهویه مناسب خاک ۵ – نوع بافت خاک که نشان دهنده اندازه نسبی ذرات خاک است ۶ – قابلیت نگهداری عناصر غذایی مورد نیازگیاه ۷ – شوری و اسیدته خاک است. برای آشنایی با خاک های شور می توانید مقاله خاک های شور و قلیایی و درجه بندی آنها را مطالعه بفرمایید.

  در تعریف خاک اینگونه گفته شده است که : خاک بخشی از سطح زمین است که شامل سنگ های از هم پاشیده شده در اثر فعالیتهای شیمیایی و فیزیکی محیط ، مواد معدنی و مواد آلی است که زمینه رشد گیاهان را فراهم می کند. برای تشکیل یک سانت خاک صدها تا هزاران سال زمان لازم است. نیروهای که در بوجود آمدن خاک دخالت دارندعلاوه برعوامل شیمیایی ، عوامل محیطی مانند باد ، آب و فشارهای طبقات بالایی زمین دخالت دارند.

  هرکدام از انواع خاکها دارای ویژگی های مشخصی هستند که مزایا و معایب زیادی دارند. شناسایی انواع خاک مناسب کشاورزی میتواند در رشد و سلامت گیاهان و درختان تاثیر گذار باشد.

  اجزای تشکیل دهنده خاک

  خاک های از پنج جز عمده تشکیل شده اند که این اجزا عبارتند از : مواد معدنی ، مواد آلی، موجودات زنده ، هوا و آب

  مواد معدنی

  در یک خاک معمولی حدود ۴۵ درصد حجم خاک را مواد معدنی تشکیل می دهد. این بخش از ذرات جامد با اندازه های مختلفی تشکیل یافته که ممکن است از قطعات سنگ درشت تا ذرات رس ریز که تنها با میکروسکوپ الکترونی قابل رؤیت است در تغییر باشد. ذرات درشت مواد معدنی به عنوان اسکلت خاک عمل کرده و نقشی در فعل و انفعالات شیمیایی خاک ندارند. در حالیکه ذرات ریز آن نقش بسیار مهمی را در تعیین خواص فیزیکی و شیمیایی و تغذیه ای خاک بازی می کنند.

  زمینی که روی آن قدم می زنیم هرگز کاملاً یکسان نیست. دربعضی از نقاط از دانه کوچک و ریز ساخته شده است و در بعضی نقاط دیگر دارای عناصر تشکیل دهنده درشت و سخت است.

  مواد آلی

  بخش آلی خاک را به دو جزء عمده می توان تقسیم نمود :

  هوموس با آنکه از نظر حجمی و وزنی کسر نسبتا ناچیزی از خاک های معدنی را تشکیل می دهد. دارای اثرات چشمگیری بر خواص فیزیکی و شیمیایی و تغذیه ای خاک می باشد. به طور کلی میزان هوموس در خاک خوب کشاورزی بین ۵ تا ۶ درصد است. هرچه میزان هوموس خاک بیشتر باشد رنگ خاک تیره تر است خاک های که از لحاظ میزان هوموس غنی هستند رنگی کاملا سیاه دارند. برخی از اثرات هوموس بر روی خواص فیزیکی و شیمیایی خاک بطور خلاصه عبارتند از :

  در خاکهای جنوب و غرب و مرکزی ایران میزان مواد آلی در حدود ۱٪ است و در بعضی جاها حتی به زیر ۱ % هم می رسد.

  موجودات زنده

  بخش زیادی از تغییراتی که در خاک صورت می گیرد توسط موجودات زنده و میکروارگانیسم های خاک انجام می شود. تجزیه بافت های گیاهی و حیوانی و تبدیل آن به مواد قابل جذب توسط گیاهان ، بهبود شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک ، افزایش قابلیت نفوذ آب در خاک های رسی و افزایش حاصلخیزی خاک های شنی بخشی از فواید وجود موجودات زنده در خاک هستند.

  هوا

  قسمتی از حجم خاک که در بین ذرات جامد ( ذرات معدنی و آلی خاک ) به صورت حفراتی قرار دارد را اصطلاحا « خلل و فرج » می نامند. این حفرات توسط هوا و آب اشغال می شود. در حالتی که خاک کاملا خشک باشد این خلل و فرج توسط هوا پر می شود. برعکس در مواقعی که خاک کاملا خیس بوده خلل و فرج تماما و یا نزدیک به تمام با آب اشغال می گردد. بتدریج که خاک آب خود را توسط تبخیر، جذب گیاهی و یا نفوذ به اعماق زمین از دست می دهد مقدار بیشتری از خلل و فرج خاک با هوا پر می شود.

  اندازه خلل و فرج یک خاک یکسان نبوده، برخی بزرگتر و بعضی ریزترند. وقتی که خاک رطوبت خود را از دست می دهد ابتدا خلل و فرج بزرگ و سپس خلل و فرج متوسط و ریز از هوا پر می شود. در شرایط مزرعه معمولا خلل و فرج ریز همیشه پر از آب می باشند، مگر آنکه خاک یک دوره بسیار طولانی بدون آبیاری یا بارندگی را پشت سر گذاشته و کاملا خشک شده باشد. در خاک های مناسب کشاورزی میزان منافذ ریز و درشت تقریبا مساوی و برابر هم هستند.

  هوای خاک دارای تفاوت زیادی با هوای اتمسفر دارد از جمله :

  آب

  آب خاک در خلل و فرج خاک قرار دارد. آبی که در خلل و فرج درشت واقع شده با انرژی کمی به ذرات خاک چسبیده و بنابراین به آسانی توسط گیاه جذب می شود. در حالی که آب واقع در منافذ ریز با انرژی زیادی به ذرات خاک چسبیده و سخت تر و دیرتر مورد استفاده گیاه واقع می شود.هنگامی که مقدار رطوبت خاک کم باشد آب خاک به صورت قشرها و لایه هایی به ذرات خاک چسبیده اند هرچه مقدار رطوبت خاک کمتر شود ضخامت قشر آب اطراف ذرات کمتر شده و انرژی چسبیدن آن به ذرات بیشتر می شود. مواد غذایی و سایر املاح محلول خاک در آب خاک حل می شود بنابراین اغلب به آب خاک اصطلاحا محلول خاک گفته می شود.

  انواع خاک ها

  خاک ها به دو دسته کلی تقسیم می شود. ۱- خاک معدنی ۲- خاک آلی

  خاک معدنی

  در یک خاک مرغوب حجم این اجزا عبارتند از : مواد معدنی ۴۵ – ۳۸ درصد ، هوا ۳۵ – ۱۵ درصد ، آب ۳۵ تا ۱۵ درصد ، مواد آلی ۱۲ تا ۵ درصد و بخش ناچیزی موجودات زنده ، چنانچه این نسبت به هم بخورد خاک حاصلخیزی خود را از دست میدهد. مثلا در خاک های رسی به علت تراکم ذرات نسبت آب و هوا به هم می خورد و احتمال خفگی گیاهان حساس به اکسیژن در آن بالا می رود. در خاکهای شنی هم به این خاطر داشتن منافذ درشت قدرت نگهداری آب کمی دارند به همین دلیل نسبت آب و هوا در این نوع خاکها به هم می خورد و بخش بزرگی از حجم خاک را هوا تشکیل می دهد.

  درصد حجمی مواد آلی در خاک های معدنی معمولا در حدود ۵ درصد یا حتی کمتر است. این بخش شامل بقایای موجودات گیاهی و حیوانی و مواد تجزیه شده است.

  نسبت ذکر شده در بالا مربوط به خاک های سطحی زراعی می باشد. خاکهای زراعی خوب مانند خاک سیاه دارای چنین نسبتی هستند. در لایه ای پایینی خاک این نسبت برقرار نمی باشد زیرا ذرات رس زیادتری در این لایه ها وجود دارند. در نتیجه آب بیشتر و هوا کمتر بوده و به طور قطع مواد آلی هم کم خواهد بود.

  خاک معدنی که شامل ماسه ، شن ، رس و سیلت است. و به خاک های اطلاق میشود که میزان ماده آلی آن کمتر از ۲۰ درصد است. خاک معدنی به چهار دسته خاک شنی ، خاک ماسه ای ، خاک رسی و خاک سیلتی تقسیم می شود.

  خاک سنگین یا رسی


  خاکی که بخش اعظمی از ذرات تشکیل دهنده آن ذرات ریز رس باشد را خاک سنگین یا رسی می گویند. در خاک سنگین مقدار رس حداقل ۴۰ درصد است. رطوبت قابل استفاده گیاه در این خاک از کلیه خاک های دیگر بیشتر بوده و زهکشی آن نیز دشوارتر است. خاک رسی در هنگام خیس شدن بسیار چسبنده است.

  این نوع خاک ها به مدت طولانی مرطوب باقی مانده و بروز خشکی هوا در عملکرد گیاه چندان موثر نمی باشد. در خاک رسی سطح خاک در اثر خشکی و عدم وجود رطوبت درز و ترک ایجاد می‌شود. که این ترک ها در انتقال هوا و آب به درون خاک کمک می کند. حاصل خیزی این نوع خاک به خاطر تبادل کاتیونی در حد مطلوب است. خاک رسی متراکم ترین نوع خاک است که رشد ریشه در آن برای گیاهان بسیار سخت است. برای اینکه خاک رسی را جز خاک مناسب کشاورزی قرار دهیم باید با دیگر خاک ها و کود حیوانی مخلوط شده تا ریشه گیاه به راحتی در آن رشد کند.

  خاک سبک یا شنی

  خاکی است که اکثر ذرات تشکیل دهنده آن ذرات درشتی مانند شن یا ماسه باشد. خاکهای سبک خاکهای هستند که بیش از ۸۰ درصد وزن خاک را شن یا ماسه تشکیل داده و مقدار رس و سیلت آن کمتر از ۲۰ درصد است. به همین دلیل به خاک های سبک خاک شنی و ماسه ای نیز می گویند. این نوع خا کها را اگر بخواهیم جز خاک مناسب کشاورزی و کشت گیاهان قرار دهیم باید با انواع دیگر خاک مخلوط کنیم.

  زهکشی این نوع خاک ها به صورت آزادانه صورت می گیرد و خاک رطوبت خود را زودتر از خاکهای دیگر از دست می دهد. خاک سبک در معرض فرسایش بادی بوده و حاصلخیزی آن ها ناچیز است. رطوبت قابل استفاده گیاه در خاک شنی ناچیز بوده و آبیاری بایستی به تناوب بیشتری صورت گیرد. آبشویی املاح و کودهای شیمیایی نیز در خاک های شنی قابل توجه است و تلفات و ضایعات کود بیشتر از سایر خاکها است. افزودن مواد آلی به خاک شنی در بهبود ظرفیت نگهداری آب و افزایش حاصلخیزی خاک موثر است.

  خاک سبک به دو دسته خاک ماسه ای و خاک شنی تقسیم می شوند :

  خاک ماسه ای

  در خاک ماسه ای ۷۰ درصد از حجم خاک را ماسه تشکیل داده است. ماسه ذراتی ریزی به قطر ۰/۰۶ تا ۲ میلیمتر است. این نوع از خاک توانایی کمی در نگه دارای آب دارد در نتیجه برای گیاهانی که به مقدار زیاد به رطوبت احتیاج دارند مناسب نیست. خاکهای ماسه ای یکی از فقیرترین خاک های کشاورزی است.

  خاک شنی

  همانطور که از نام آن نیز مشخص است بخش اعظمی از خاک را شن ( حدود ۸۰ درصد ) تشکیل داده است. شن به ذرات بزرگتر از ۲ میلیمتر اطلاق می شود. به دلیل زهکشی مناسب از این نوع خاک بیشتر در کشت گیاهان گوشتی نظیر کاکتوس ها استفاده می شود.

  مواد مغذی خاک های شنی بسیار کم است و همچنین قدرت نگهداری آب کمی را دارند. همین امر باعث می شود که ریشه های گیاهان در جذب آب به مشکل برخورد کنند. خاک شنی معمولاً از تجزیه و خرد شدن سنگهایی مانند گرانیت ، سنگ آهک و کوارتز تشکیل می شود.

  خاک سیلتی


  سیلت ذرات ریزی به قطر ۰/۰۵ تا ۰/۰۰۲ میلی متر است. خاک سیلتی نوعی از خاک است که بخش اعظمی از آن را سیلت تشکیل بدهد. خاک سیلتی در مقایسه با خاک شنی و ماسه ای دارای ذرات کوچکتری هستند. این نوع خاک بهتر از خاک ماسه ای و شنی آب را نگه می دارد. خاک سیلتی در مقایسه با سه نوع دیگر خاک حاصلخیزتر است. معمولااز این نوع خاک برای بهبود شرایط فیزیکی خاک های دیگر استفاده می شود.

  خاک لوم

  خاک لوم وضعیتی ما بین دو خاک سبک و سنگین دارد. و دارای مخلوطی مناسب از شن و خاک رس و سیلت است. در خاک لوم مقدار شن کمتر از ۵۰ % مقدار رس ۲۵ % و مقدار سیلت آن بین ۲۵ تا ۵۰ درصد است. این نوع خاک نسبت به خاک سبک آب بیشتری را نگهداری می کند. حاصل خیزی خاک های لوم در حد مطلوب است. به خاطر وجود میزان بالای شن تخلخل این نوع از خاک نیز مناسب است.

  بهترین خاک مناسب کشاورزی ، خاک لومی است. زیرا این توانایی را دارد که رطوبت و مواد مغذی را در درون خود حفظ کند ، و همچنین تعادلی از هر سه نوع مواد خاک یعنی ماسه ، رس و سیلت را دارا می باشد..

  البته خاک های دیگری نیز ما بین این چهار نوع از خاک نیز وجود دارد. که بسته به مقدار شن ، رس و سیلت آن تقسیم بندی می شوند مانند خاک لومی- شنی ، لومی-رسی ، رسی-شنی ، رسی-سیلتی

  خاک آلی

  به خاک های گفته می شود که حداقل دارای ۲۰ درصد ماده آلی هستند. قسمت عمده مواد تشکیل دهنده خاکها ، مواد معدنی هستند. در مناطق باتلاقی به علت انباشته شدن مواد آلی ممکن است نسبت مواد آلی به ۸۰٪ برسد که به این خاکها، خاکهای آلی می گویند. از این خاکها به عنوان منبع برای افزایش مواد آلی خاکهای معدنی استفاده می کنند و تحت عنوان تورب ( پیت Peat ) نامیده می شود. از انواع خاک آلی می توان به پیت موس ، کوکوپیت ، خاک برگ اشاره کرد. خاک های آلی به خاطر داشتن مواد آلی فراوان جز خاک های مناسب کشاورزی و کشت گیاهان است.

  پیت موس


  پیت موس از پوسیده شدن و تجزیه خزه اسفاگنوم در شرایط بدون اکسیژن و در طی چندین هزار سال به دست می‌آید. پیت موس بیشتر در باتلاق های جنگل های پر بارش یافت می شود. پیت موس ماده ارگانیک برای جوانه زنی گیاهان است. پیت موس علاوه بر داشتن ماده آلی فراوان دارای مصرفی دو گانه است. یک اینکه می توان با افزودن آن به خاک های شنی با افزایش خاصیت چسبندگی و در نتیجه افزایش قدرت نگه داری آب در این نوع خاک ها شود.

  و دیگر اینکه اگر پیت موس را با خاک سنگین مخلوط کنیم باعث سست شدن و افزایش تخلخل این نوع خاک ها می گردد. که خود این مسئله به رشد بهتر ریشه کمک می کند. پیت موس خاکی مناسب برای کشت گیاهان است.

  کوکوپیت

  کوکوپیت به پوست میوه نارگیل اطلاق می شود. از کوکوپیت معمولاً برای سبک کردن خاک های سنگین استفاده می کنند. جذب بالای آب دارد همچنین بستر کشت بسیار مناسبی برای قلمه ها و جوانه زنی و کشت بذر است.

  مزایای استفاده از کوکوپیت

  خاک برگ

  خاکی است که از پوسیده شدن و تجزیه بقایای گیاهان مانند برگ ، ساقه ، میوه ، کاه و کلش بدست می آید. کیفیت و مرغوبیت خاک برگ بستگی به مواد اولیه ای دارد که خاک برگ از آن بدست می اید. از این نوع خاک معمولا در کشت گیاهان آپارتمانی استفاده می شود.

  منبع مطلب : anjerstan.ir

  مدیر محترم سایت anjerstan.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خاک مناسب و یا اصطلاحا حاصل خیز چگونه خاکی است؟ - گلخونه ها

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  یسنا تقی لو : خاک رس

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ملیکا 22 روز قبل
  0

  خاک کشاورزی خاک رس اشتباهه

  0
  ملیکا 22 روز قبل

  میگم خاک کشاورزی خیلی عذر می خوام خاک باغچه🙏🙏🙏

  آرمیتا 22 روز قبل
  0

  کسایی که میگن خاک رس اشتباهه خاک باغچه علوم تون رو بردارید بخونید بعدا بگید

  0
  کاملیا 22 روز قبل

  بله خاک باغچه درسته

  0
  ملیکا 22 روز قبل

  والا

  🤧 3 ماه قبل
  0

  خب چرا خاک رس مناسب

  به تو چع 3 ماه قبل
  0

  خاک رس

  امیر 5 ماه قبل
  0

  به نظر من خاک رس برای کشاورزی بهتره

  امیر 5 ماه قبل
  0

  به نظر من خاک رس

  ایلین 1 سال قبل
  -1

  ایا چه خاکی برای رشد گیاه مناسب است

  علی 1 سال قبل
  1

  عالیه

  یسنا تقی لو 1 سال قبل
  1

  به نظر من که برای کشاورزی خاک رس مناسب است

  یسنا تقی لو 1 سال قبل
  6

  خاک رس

  برای ارسال نظر کلیک کنید