توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا قران کریم نیاز به تصحیح ندارد دینی یازدهم

  1 بازدید

  چرا قران کریم نیاز به تصحیح ندارد دینی یازدهم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  گروه آموزشی دین و زندگی منطقه 4


  این سوالات مهمترین اهداف آموزشی هر درس  می باشد  که در آزمون های نهایی نیز بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

  در صورت معرفی برای دانش آموزان حتما گفته شود که این سوالات به منظور دوره و یاآوری متن درس ها می باشد، و جنبه دانشی دارد. بدیهی است در آزمون پایانی از بخش های دیگر مانند ترجمه آیات، پیام آیات، اندیشه و تحقیق و فعالیت های متن درس نیز سوال طرح می شود. در ضمن می توان همین سوالات را به صورت فرا دانشی نیز طراحی کرد.

  زرلکی

  سوالات دین و زندگی 3 درس های 1-8

  1.      دو ویژگی انسان که در هدایت او تاثیر دارند کدامند؟ تفکر وتعقل – اختیار و انتخاب

  2.      از محورهای اصلی دین واحد چهار مورد را بنویسید .ایمان به خدای یگانه و دوری از شرک و بت پرستی – ایمان به معاد و سرای آخرت – اعتقاد به عادلانه بودن نظام هستی – ایمان به فرستادگان الهی و راهنمایان دینی – عبادت و بندگی خداوند با انجام فرایض – کسب مکارم اخلاقی – دوری از رذایل و زشتیهای اخلاقی – برپایی نظام اجتماعی براساس عدل

  3.      پیام عبارات قرآنی زیر را بنویسید"سبح اسم ربک الاعلی الذی خلق فسوی و الذی قدر فهدی"هر موجودی ساماندهی و تقدیر خاصی دارد.هدایت هرموجودی متناسب با ساماندهی و تقدیر آن موجود است.

  4.      نیازهای برتر انسان رانام ببرید. درک هدف زندگی – درک آینده خویش – کشف راه درست زندگی

  5.      بنا به فرمایش امام کاظم (ع) خداوند دو حجت بر مردم دارد آنها را نام ببرید.

  6.      حجت آشکار که همان رسولان و انبیاء و ائمه اند- حجت نهان که همان عقل انسانهاست

  7.      چرا خداوند یک برنامه کلی به انسانها عنایت کرده است؟به سبب ویژگیهای فطری مشترک انسانها و هدف مشترکی که در خلقتشان قرار داده است

  8.      چگونه "کشف راه درست زندگی"جامع نیازهای بنیادین است؟ انسان می داند که اگر راه درست زندگی را انتخاب نکند به آن هدف برتری که خداوند در خلقت او قرار ده نخواهد رسید و نه تنها در آخرت دچار خسران خواهد شد بلکه در نخواهد توانست زندگی فردی خود در دنیا را نیز به خوبی تنظیم نماید و یک جامعه عادلانه به وجود آورد.

  9.      منظور از فطرت انسان چیست؟ منظور از آفرینش خاص انسان و ویژگی هایی است که در اصل آفرینش وی وجود دارد.

  10.چراپاسخ به"نیازهای بنیادین" بایدکاملا درست و قابل اعتماد باشد؟ زیرا هر پاسخ احتمالی و مشکوک نیازمند تجربه و آزمون است تا کارآیی آن مشخص شود – در حالی که عمر محدود آدمی برای این تجربه کافی نیست

  11.نیازهای بنیادین انسان با یکدیگر پیوند دارند و در یک نیاز جامع یعنی ......................... به هم میرسند. کشف راه درست زندگی

  12.قرآن علت اصلی چند دینی را چگونه بیان می کند؟آن دسته از رهبران دینی معرفی می کند که به خاطر حفظ مقام و موقعیت و منافع خود در برابر دعوت پیامبر جدید ایستادند و پیامبری او را انکار کردند و سبب اختلاف و چند دسته شدن پیروان پیامبران شدند.

  13.ویژگی هایی که سبب تمایز بنیادین انسان با سایر موجودات می شود را بطور کامل شرح دهید. یکی از این ویژگیها توانایی تفکر و تعقل است. قرآن کریم در بیشتر مواردی که به هدایت اشاره دارد از این قوه به نامهای تفکر، تعقل، تدبر و تفقه یاد می کند و رسیدن به حقیقت را به کمک این ابزار ممکن می داند – ویژگی دیگر قدرت اختیار و انتخاب است اگر می گوییم حرکت انسان اختیاری است بدان معناست که می تواند هدف درست را تشخیص دهد، آنرا برگزیند و به سویش حرکت کند.

  14.علل آمدن پیامبران متعدد چه بوده است نام ببرید. لزوم استمرار در دعوت و ترویج پیوسته آن – رشد تدریجی سطح فکر جوامع و اقوام – از بین رفتن یا تحریف تعلیمات پیامبر پیشین

  15.توضیح دهید چرا تعدد پیامبران به معنای تعدد و اختلاف دین و اصول دعوت آنان نیست؟ چون از تبلیغ و اجرای یک دین در شرایط و زمان های متفاوت حکایت میکند – همه انبیاء در اصول دعوت خود مشترک بودند اما در برخی از احکام و دستورهای فرعی تفاوت داشتند درحقیقت دین همه انبیاء یکی بوده اما شریعت متفاوتی داشتند.

  16.خدای جهان خالقی حکیم است، یعنی چه؟یعنی هر موجودی را برای هدفی معین خلق می کند و برای رسیدن به آن هدف هدایت می فرماید.

  17.اگر در موضوعی اطلاعات صحیح ولی ناقص در اختیار دستگاه تفکر قرار گیرد، نتیجه چه خواهد بود؟انسان به نظری کامل و جامع نمی رسد.

  18.کدام یک از نیازهای بنیادین انسان جامع نیازهای دیگر است ؟ کشف راه درست زندگی

  19.انسان بوسیله عقل خود بسیاری از مجهولات و مسایل را در می یابد و پاسخ می دهد صحیح-غلط

  20.خداوند برای تشخیص هدف و راه رسیدن به آن،عقل را در وجود انسان وپیامبران را در بیرون قرار دادند. ص-غ

  21.کلمه شیعه در قرآن کریم به معنای  (پیرو )   به کار رفته است. صحیح-غلط

  22.ویژگیهای دین اسلام را که سبب<<انطباق آن با نیازهای متغییر زمان>> می شود نام ببرید. توجه به نیازهای متغییر، در عین توجه به نیازهای ثابت – وجود قوانین تنظیم کننده – اختیارات حاکم و نظام اسلامی

  23.عوامل ختم نبوت را نام ببرید. آمادگی جامعه بشری برای دریافت برنامه کامل زندگی – حفظ قرآن کریم از تحریف – وجود امام معصوم بعپس از پیامبر اکرم (ص) – پیش بینی راه های پاسخ گویی به نیازهای زمانه

  24.دین همه انبیاء در حقیقت یکی بوده اما شریعت متفاوتی داشتند ص غ

  25.آیا مصونیت از گناه در پیامبران به دلیل یک مانع بیرونی است یا با اختیار به سمت گناه نمی روند؟ توضیح دهید. پبامبران با وجود مقام و منزلتی که دارند، اسان اند و کارهای خود را با اختیار انجام میدهند و با بهره مندی از الطاف الهی چنان مرتبه ای از ایمان و تقوا را دارند که هیچگاه بسوی گناه نمیروند – همچنین از چنان بینش عمیقی برخوردارند که به خطا و اشتباه گرفتار نمی شوند.

  26.وحی را تعریف کنید. وحی به معنای القای معانی و معارف به قلب پیامبر از سوی خداوند و سخن گفتن خداوند و جبرئیل با اوست

  27.اعجاز را تعریف کنید. کارهای خارق العاده ای که از جانب خداوند توسط پیامبران برای اثبات ماموریت و در ارتباط بودن آنها با خداوند انجام می گیرد و هیچکس نمی تواند مانند آنرا انجام دهد

  28.عصمت را تعریف کنید. عصمت یعنی اینکه پیامبر هیچگاه تحت تاثیر هواهای نفسانی قرار نگرفته و مرتکب گناه نمی شود و در انجام وظایف خود دچار اخطا و اشتباه و فراموشی نمی شود

  29.وقتی می گوییم حرکت انسان اختیاری است به چه معنا است؟ اگر می گوییم حرکت انسان اختیاری است بدان معناست که می تواند هدف درست را تشخیص دهد، آنرا برگزیند و به سویش حرکت کند.

  30.هدایت عمومی را توضیح دهید. خداوند هر مخلوقی را برای هدفی حکیمانه آفریده است وآنرا به سوی هدفش هدایت مبپی کند، به این هدایت، هدایت عمومی گفته می شود.

  31.قاعده (لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام) را توضیح دهید. اسلام با ضرر دیدن و ضرر رساندن مخالف است این سخن بصورت یک قاعده در آمده و بسیاری از مقررات اسلامی را کنترل می کند.

  32.از ویژگیهای انطباقی دین اسلام "وجود قوانین تنظیم کننده" را توضیح دهید. در اسلام دسته ای از قواعد و قوانین وجود دارد که به مقررات اسلامی خاصیت انطباق و تحرک داده است. این قواعد برهمه احکام و مقررات اسلامی تسلط دارند و مانند بازرسان عالی احکام و مقررات را تحت نظر قرار میدهند و کنترل می کنند.

  33.اختیارات حکومت اسلامی چگونه پاسخگوی نیازهای جدید است؟ تحولات و مسائل اجتماعی گاهی شرایط خاصی را در جامعه اسلامی پدید می آورد که نیازمند قوانین و مقررات ویژه آن شرایط است. که حاکم اسلامی در چارچوب قوانین اسلام آنها را به اجرا در می آورد.

  34.قاعده(ما جعل علیکم فی الدین من حرج) را توضیح دهید. براساس این قاعده اگر مسلمانی یا جامعه اسلامی در اجرای یک قانون دچار اضطرار شود، می تواند با نظر فقیه و متخصص دین آن را به شکلی انجام دهد که از اضطرار بیرون آید.

  35.چرا عصمت در حوزه "مسئولیت های مربوط به حوزه رسالت" ضرورت دارد؟ اگر پیامبری در دریافت و ابلاغ وحی و تعلیم وتبیین دین و اجرای فرامین الهی معصوم نباشد. دین به درستی به مردم نرسیده و امکان هدایت سلب می شود. انحراف در تعالیم الهی پیدا و اعتماد مردم از دین سلب می شود. مردم به گمراهی و انحراف مبتلا می شوند.

  36.آثار خارق العاده پیامبران را چرا معجزه می نامند و در قرآن با چه لفظی آمده است؟ چون دیگران نمی توانند مانند آنرا انجام دهند – در قرآن "آیت" یعنی نشانه و علامت نبوت نام برده شده است.

  37.ویژگیهای پیامبران را نام ببرید. وحی – عصمت – اعجاز

  38.چه کسی می تواند انسان را در جهت پاسخگویی درست به نیازهایش رهنمون شود؟

  کسی که آگاهی کاملی از خلقت انسان، هدف از خلقت، جایگاه او در نظام هستی، ابعاد دقیق و ظریف روحی و جسمی و نیز فردی و اجتماعی او و چگونگی زندگی در جهان آخرت و ارتباط آخرت با دنیا داشته باشد.

  39.هرپیامبری دین الهی را متناسب با(فهم و اندیشه مردم) برای قوم و دوره خود تبلیغ می کند.

  40.تحدی را تعریف کنید. خداوند از مخالفان می خواهد اگر در الهی بودن قرآن شک دارند یک سوره مانند آن بیاورند این دعوت به مبارزه را تحدی می گویند.

  41.اگر معجزه پیامبراکرم(ص) از نوع کتاب و علم نبود،چه مشکلی پیش می آمد؟نمی توانست شاهدی حاضر و دائمی بر نبوت ایشان باشد.

  42.اولین و معتبرترین مرجع علمی برای فهم عمیق آیات الهی (گفتار و رفتار پیامبر) و (سیره نبوی) است.

  43.موزون بودن کلمات و رسایی تعبیرات" بیانگر کدام جنبه ار اعجاز قرآن کریم است؟  اعجاز لفظی

  44.چرا خداوند معجزه پیامبر اسلام (ص) را از نوع کتاب قرار داده است؟ از آنجا که پیامبر اکرم(ص) آخرین پیامبر و تعلیمات ایشان برای همه زمانهای بعد از اوست. اگر سند نبوت و حقانیت ایشان از نوع کتاب نبود، نمی توانست شاهدی حاضر و دائمی بر نبوت ایشان درهمه زمانها باشد.

  45.از نشانه های محتوایی و معنایی قرآن کریم"جامعیت و همه جانبه بودن"راشرح دهید. قرآن کریم با وجود اینکه حدود 15قرن پیش و در جامعه ای به دور از فرهنگ و دانش نازل شده است در مورد همه مسائل مهم و حیاتی که انسان در هدایت بدان نیاز دارد،سخن گفته و چیزی فروگذار نکرده است. این کتاب فقط از امور معنوی یا آخرت و رابطه انسان با خدا سخن نمی گوید،بلکه از زندگی مادی و دنیوی انسان،مسئولیتهای سیاسی و اجتماعی او ونیز رابطه وی با انسانهای دیگر سخن می گوید و برنامه ای جامع وهمه جانبه را در اختیارش قرار می دهد.

  46.نفوذ خارق العاده قرآن در افکار و نفوس از نشانه های(لفظی و ظاهری)اعجاز این کتاب آسمانی است.

  47.چرا قرآن کریم کتاب دیروز، امروز و فرداهای انسانها است؟ قرآن کریم نه تنها با پیشرفت زمان کهنه نمی شود بلکه افق های جدید از حکمت و معرفت را به روی جویندگان می گشاید. هرچه زمان بگذرد و انسانها به درجات عالی تری از فرهنگ و دانش برسند، درخشندگی و شادابی قرآن بیش تر نمایان خواهد شد.

  48.توضیح دهید،چرا قرآن کریم به تکمیل و تصحیح نیاز ندارد؟ کتابهای آسمانی گذشته، مناسب زمان خویش بودند و به نیازهای آیندگان پاسخ نمی دادند ودرنتیجه، لازم بود کتاب دیگری بیاید که مناسب زمانهای بعدی باشد، همچنین آن کتابها تحریف می شدند،به همین جهت می بایست کتاب دیگری بیایدکه دارای اعتبارباشد. اما قرآن کریم هم کامل و شامل برنامه ای برای همه زمانها و هم مصون و محفوظ از تحریف است پس یه تکمیل و تصحیح نیاز ندارد.

  49.جنبه های اعجاز قرآن کریم را نام ببرید. نشانه های لفطی و ظاهری – نشانه های محتوایی و معنایی

  50.سه قلمرو رسالت پیامبر اکرم (ص) را نام ببرید. 1- دریافت و ابلاغ وحی      2- تعلیم و تبیین تعالیم وحی (مرجعیت دینی)3- اجرای قوانین الهی از طریق ولایت بر جامعه (ولایت ظاهری)

  51.طاغوت را تعریف کنید؟ کسانی که به مردم فرمان میدهند و قانون گذاری می کنند در حالی که خداوند آنها را تعیین نکرده و قانونشان برخاسته از فرمان الهی نیست، طاغوت نامیده می شوند

  52..ولایت و سرپرستی جامعه برای اجرای قوانین الهی را ولایت معنوی می گویند. (صغ )

  53.عواملی که سبب شد شریعت پیامبر اکرم (ص) جاویدان باشد را فقط نام ببرید. 1- آمادگی جامعه ی بشری برای دریافت برنامه ی کامل زندگی   2- حفظ قرآن کریم از تحریف 3- وجود امام معصوم پس از پیامبر اکرم(ص)   4- پیش بینی راههای پاسخ گویی به نیازهای جامعه

  54.ولایت ظاهریرا از قلمرو رسالت پیامبر اکرم(ص) را توضیح دهید؟ منظور از ولایت ظاهری ولایت بر جامعه و پیاده کردن قوانین اسلام و اجرای قوانین و احکام الهی در جامعه بود. به همین جهت به محض اینکه مردم مدینه اسلام را پذیرفتند و ایشان به مدینه هجرت کرده به کمک مردم ان شهر و مهاجرانی که از مکه آمده بودند حکومتی را که بر مبنای قوانین اسلام اداره میشد پی ریزی نمود.

  55.در اسلام کسانی را که فرمان و قانونشان نشات گرفته از اسلام نیست (طاغوت ) می نامند. ص غ

  56.تعیین جانشین رسول خدا(ص) با هدایت و راهنمایی خداوند بوده و خداوند ائمه(ع) را به این مقام برگزیده است. ص غ

  57.چرا رسول خدا(ص) به صورت های گوناگون فضایل حضرت علی (ع) را برای مردم بیان می کردند؟ تا دلهای آنان را برای پذیرفتن امامت و رهبری ایشان آماده کند.

  58.حدیث (من کنت مولاه ...) را تکمیل کنید و سپس ترجمه آن را بنویسید. فهذا علی مولاه. هر کس که من ولی و سرپرست اویم علی نیز ولی و سرپرست اوست.

  59.آیه ی (انما ولیکم الله و رسوله والذین امنوا...) را تکمیل کنید و بنویسید مصداق آیه چه کسی است؟ الذین یقیمون الصلاه و یوتون الزکاه و هم راکعون . مصداق ایه حضرت علی (ع) است.

  60.برترین و بالاترین قلمرو رسالت پیامبر اکرم (ص)  (ولایت معنوی) است.

  61.حدیث زیر را تکمیل و ترجمه کنید:  (من مات....) من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه . هر کس بمیرد و اما زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلی مرده است.

  62.دفاع منطقی از اعتقادات نه تنها سبب تفرقه و جدایی نمی شود بلکه دلها را به یکدیگر نزدیک می کند. ص-غ

  63.مقام و منزلت حضرت علی (ع) نزد خدا و رسول اکرم (ص) به سبب چیست؟ به سبب ایمان بی نظیر و عمل بی مانند

  64.کلمه شیعه در قران کریم به معنای ( پیرو)به کار رفته است. ص غ

  65.چرا تنها خداوند می تواند فرد شایسته مقام امامت را معرفی کند؟ از آنجایی که امام همه مسئولیتهای پیامبر اکرم(ص) جز دریافت وحی و ابلاغ وحی را دارد باید صفات و ویژگیهای خاصی داشته باشد تا مردم در درستی راهنمایی ها و فرمان های وی به یقین و اطمینان برسند از جمله این ویژگی ها (عصمت) است و تشخیص عصمت برای انسانها ممکن نیست. بنابراین همان طور که پیامبر از طرف خدا معین می شود تنها کسی که می تواند فرد شایسته ی مقام امامت را معرفی کند خداست.

  66.کدام باورهای مشترک زمینه ساز وحدت بین مسلمانان است؟ اعتقاد به خدا،پیامبر اکرم (ص)، قران، قیامت

  67.از سخن پیامبر اکرم(ص): (من شهر علمم و علی در آن است، هرکس می خواهد به این علم برسد، باید از در ان وارد شود.) چه نکاتی به دست می آید؟(ذکر 2 نکته کافی است)از این حدیث نکات زیر به دست می آید: امام علی (ع)پس از رسول اکرم (ص) از همه داناتر است.    2  - امام علی (ع) در علم خود معصوم استف وگرنه رسول خدا (ص) نمی فرمود که همه باید به ایشان مراجعه کنند    3- بر مردم واجب است که از دانش امام علی (ع) بهره ببرند و مطابق نظر ایشان عمل کنند.

  68.مشکلات و مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی دوره پس از رحلت پیامبر (ص) را نام ببرید. 1- ممنوعیت از نوشتن احادیث پیامبر اکرم (ص)  2- تحریف در معارف اسلامی و جعل احادیث 3- ظهور شخصیت ها و الگوهای غیر قابل اعتماد  4- تبدیل حکومت عدل نبوی به سلطنت قیصری و کسرایی

  69.چرا ممنوعیت نوشتن احادیث پیامبر (ص) پیروان ائمه (ع) را از منبع مهم هدایت بی بهره نکرد؟زیرا احادیث پیامبر (ص) نزد پیروان ائمه (ص) حفظ شده بود و شیعیان این احادیث را از طریق امامان معصوم به دست می آورند.

  70.از مشکلات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی دوره پس از رحلت رسول خدا (ص) "پیدایش مسائل جدید با گسترش دنیای اسلام" را توضیح دهید؟گسترش اسلام به سرزمین های دیگر و برقراری ارتباط با کشورها ف اقوام، تمدن ها و فرهنگ های گوناگون ، مسائل جدیدی را در زمینه های مختلف پدید آورد. این مسائل نیاز به وجود مرجع علمی و سیاسی معتبر و قابل اطمینانی را آشکار ساخت که بتواند بر مبنای قرآن کریم احکامی مناسب با شرایط جدید را بیان کند

  71.تفاوت های اساسی حکومت بنی امیه و بنی عباس با رهبری پیامبر (ص) چه بود؟ پایه ی حکومت پیامبر خدا (ص) بر برابری و مساوات بود و ملاک کرامت و گرامی بودن انسان ها تقوا بود. اما در حکومت بنی امیه و بنی عباس شخصیت های با تقوا و جهادگر منزوی شدند و طالبان قدرت و ثروت قرب و منزلت یافتند و دشمنان اسلام با تزویر و نیرنگ خود را در جبهه دوستان قرار دادند و به تدریج شیوه ی حکومتی قیصران روم و کسرایان ایران را در پیش گرفتند.

  72.چگونه عالمان وابسته به قدرت، سعی در تحریف معارف اسلامی داشتند؟ عالمان وابسته به قدرت از موقغیت و شرایط برکناری امام معصوم استفاده کردند و به تفسیر و تعلیم آیات قران و معارف اسلامی مطلبق با افکار خود و موافق منافع قدرتمندان پرداختند.

  73.کدامیک از مشکلات سیاسی اجتماعی باعث شد که با فاصله گرفتن از زمان پیامبر (ص) شخصیت های اصیل اسلامی به انزوا کشیده شوند؟ توضیح دهید. ظهور شخصیت ها و الگوهای غیر قابل اعتماد عموم مردم در افکار و اعتقادات و رفتار و عمل ، دنباله رو شخصیت های برجسته ی جامعه ی خود هستند و ان ها را اسوه قرار می دهند اگر این الگوها صاحب کمالات و ارزش های الهی باشند مردم نیز به نسبت همت و استعداد خود از این کمالات و ارزش ها بهره مند می شوند و اگر آن ها به سوی زشتی ها و بدی ها بروند بیشتر مردم نیز از انها دنباله روی خواهند کرد.

  74.چگونه پس از رحلت رسول خدا (ص) ظهور شخصیت ها و الگوهای غیر قابل اعتماد افزایش یافت؟ هرچه از زمان پیامبر فاصله بیشتر میشد شخصیت های اصیل اسلامی به خصوص اهل بیت پیامبر (ص) به انزوا کشیده می شدند و افرادی که در تفکر و اندیشه یا در عمل و اخلاق یا در هر دو از معیارهای اسلامی به دور بودند در جامعه جایگاهی برجسته پیدا میکردند. این گونه شخصیت ها در دستگاه حکومت بنی امیه و بنی عباس صاحب موقعیت میشدند و به شهرت می رسیدند.

  75.امامان بزرگوار از دو جهت با حاکمان زمان خود مبارزه میکردند،آن دو را توضیح دهید؟ اول از این جهت که رهبری و اداره ی جامعه از جانب خداوند به آنان سپرده شده بود و لازم بود برای انجام دادن این وظیفه به پا خیزند و در صورت وجود شرایط و امکانات حاکمان غاصب را برکنار کنند. دوم از ان جهت که سکوت در مقابل ظلم و زیر پا گذاشتن قوانین اسلامی را گناه می دانستند و معتقد بودند اگر حاکمی حقوق مردم را زیر پا گذارد و به احکام اسلامی عمل نکند براساس وظیفه ی امر به معروف و نهی از منکر باید با او مقابله و مبارزه کرد.

  76.ائمه اطهار (ع) راه رهایی مسلمانان از دست حاکمان طاغوتی و مشکلات اجتماعی را (آگاه شدن) می دانستند.

  77.ائمه اطهار (ع) در راستای ولایت ظاهری از چه جهاتی با حاکمان زمان خود مبارزه می کردند؟ توضیح دهید. اول از آن جهت که رهبری و اداره ی جامعه از جانب خدا به آنان سپرده شده بود و لازم بود که برای انجام دادن این وظیفه به پا خیزند و در صورت وجود شرایط و امکانات حاکمان غاصب را بر کنار کنند. دوم از ان جهت که سکوت در مقابل ظلم و زیر پا گذاشتن قوانین اسلامی را گناه می دانستند و معتقد بودند که اگر حاکمی حقوق مردم را زیر پا گذارد و به احکام اسلامی عمل نکند، بر اساس وظیفه ی امر به معروف و نهی از منکر باید با او مقابله و مبارزه کرد.

  78.چرا ائمه اطهار (ع) در راستای ولایت ظاهری از اصل<<آگاهی بخشی به مردم>> بهره می بردند؟ ائمه اطهار (ع) راه رهایی مسلمانان از دست حاکمان طاغوتی و مشکلات اجتماعی را آگاه شدن انان می دانستند، از نظر ان ها رشد و آگاهی مردم یک اصل اساسی بود و برای تحقق ان حتی از ایثار جان و مال خود دریغ نداشتند. انان معتقد بودند که عامل اصلی حکومت جباران و ستمگران، ناآگاهی مردم است، به همین جهت، در مبارزه ی خود علیه حاکمان، بر آگاهی مردم تکیه می کردند و به شیوه های مختلف برای آگاهی بخشی به مردم می کوشیدند.

  79.ائمه اطهار(ع) معتقد بودند که عامل اصلی حکومت جباران و ستمگران (ناآگاهی مردم) است.

  80.چرا نیاز به امام پس از پیامبر نه تنها از بین نمیرود بلکه بیشتر هم میشود؟ زیرا با گذشت زمان و گسترش سرزمین اسلامی فرقه ها و اندیشه های مختلف مسائل جدید و طرز فکرهای گوناگون به وجود می آیند. همچنین روابط اجتماعی به مرحله ی پیچیده تری وارد می شود و به احکام و قوانین جدیدی نیاز پیدا می کند که بدون وجود یک مفسر معتبر وحی، پاسخ گویی صحیح به این نیازها ممکن نیست.

  81.روش های متفاوت ائمه اطهار علیهم السلام در زندگی سیاسی-اجتماعی به ما چه می آموزد؟ به ما می آموزد که در مواجهه با مسائل مختلف در شرایط گوناگون با حفظ اصول در هر موقعیت وظیفه و مسئولیت خویش را متناسب با شرایط زمان و مکان تشخیص دهیم.

  82.از مسئولیت های مقام امامت "راهنمایی و یاری مردم با ولایت معنوی"را شرح دهید. پس از رسول خدا(ص) ائمه اطهار علیهم السلام واسطه ی خیر و برکت و رحمت در جهان هستی هستند و علاوه بر راهنمایی ها و یاری های ظاهری به اذن خداوند از طریق معنوی و غیبی نیز به نیازهای مومنان پاسخ می دهند و انان را به مقصود می رسانند.

  83.تقیه از زمان کدام امام معصوم(ع) اجرا شد؟ و به چه معناست؟ ائمه بزرگوار ما از زمان امام سجاد (ع) تقیه می کردند یعنی میکوشیدند آن بخش از اقدامات و مبارزات خود را که دشمن به آن حساسیت دارد مخفی نگهدارند به گونه ای که در عین ضربه زدن به دشمن کمتر ضربه بخورند.

   

  منبع مطلب : g-dini4.blog.ir

  مدیر محترم سایت g-dini4.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Fahim 1 سال قبل
  0

  عالی بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید