در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیش بینی قیمت دلار در سال 1400

  1 بازدید

  پیش بینی قیمت دلار در سال 1400 را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مشروح گزارش اکونومیست از وضعیت اقتصادی ایران/ پیش‌بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال 1400- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

  مشروح گزارش اکونومیست از وضعیت اقتصادی ایران/ پیش‌بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال 1400- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، واحد اطلاعات اکونومیست در آخرین بِروزرسانی گزارش اعتبارسنجی ریسک اقتصادی ایران که ماه جولای منتشر شده به بررسی آخرین وضعیت ریسک اقتصاد ایران و دورنمای آن در چهار سال آینده پرداخته است.

  این گزارش میزان ریسک مرتبط با فعالیت اقتصادی در ایران، اعم از حوزه‌های سیاسی و بانکی و سیاست‌گذاری اقتصادی را بررسی و برآوردهای خود را برای چهار سال آینده به‌تفکیک هر سال ارائه می‌کند.

  در بخش چشم‌انداز اقتصادی این گزارش آمده است که تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به استقراض خارجی را محدود خواهد کرد، اگرچه خطوط اعتباری دوطرفه فراهم‌شده از سوی بانک‌های چین و روسیه می‌تواند تا حدودی مشکل را برطرف کند.

  این گزارش همچنین می‌گوید وضعیت کسب‌وکار در ایران همچنان تحت تأثیر شدید تحریم‌های آمریکا باقی خواهد ماند.

  مشروح گزارش اکونومیست را در ادامه می‌خوانید:

  روند سیاست‌گذاری

  در ماه آوریل دولت ایران به‌طور تدریجی محدودیت‌هایی را که برای مهار ویروس کرونا وضع کرده بود تسهیل کرد. یک ماه پیش از آن، دولت برای اولین بار از سال 1962 از صندوق بین‌الملل پول تقاضای وامی پنج میلیارد دلاری برای مبارزه با بیماری کرد، با این حال با توجه به حضور آمریکا به‌عنوان بزرگترین سهامدار صندوق و آمادگی واشنگتن برای اعمال حق وتو، اعطای وام به ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در میان‌مدت، ایران به برداشت از منابع ذخیره ارزی در حال کاهش خود ادامه خواهد داد.

  تمایل مقامات ایران برای کاهش آسیب به اقتصاد که قبلاً از تحریم‌های آمریکا صدمه دیده قابل درک است، اما افزایش دوباره موارد بیماری در دو ماه گذشته تأییدکننده هشدار کارشناسانی است که می‌گفتند تسهیل زودهنگام محدودیت‌ها می‌تواند خطراتی در پی داشته باشد. دولت اخیراً مجبور شد محدودیت‌هایی را در برخی مناطق دوباره اعمال کند. اگر موارد ابتلا به بیماری نرخ صعودی داشته باشد و دولت مجبور به اعلام تعطیلی در سطح ملی شود، این شرایط تبعات ویرانگری برای اقتصاد خواهد داشت.

  * موفقیت محدود تلاش‌ها برای کاهش مشکلات تحریم‌ها با سیاست خودکفایی

  دولت تلاش خواهد کرد که با تشویق خودکفایی، مشکلات ناشی از تحریم‌ها و بیماری را کمتر کند که البته موفقیت این سیاست تا حدودی محدود خواهد بود. اولویت‌دهی به بخش نفت و گاز به‌دلیل نقش آن در بودجه داخلی و حساب‌های خارجی همچنان ادامه خواهد داشت و این اولویت‌دهی در بخش صنعت نیز دیده خواهد شد. مسئولین در تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، به‌دنبال معاملات تهاتری با چین خواهند رفت، با این حال رکود نسبی غیرمنتظره در چین که منجر به کاهش رشد اقتصادی به 1.4 درصد در سال 2020 شده است می‌تواند موجب کاهش حجم و قیمت نفت تحویلی ایران به چین در کوتاه‌مدت و قبل از 2021 شود.

  وضعیت کسب‌وکار در ایران نیز همچنان تحت تأثیر شدید تحریم‌های آمریکا باقی خواهد ماند، آن هم به‌دلیل گستره و دسترسی وسیع سیستم مالی آمریکا. تحریم‌ها باعث محدودیت تجارت ــ که بخش اعظم آن به دلار است ــ و کاهش سرمایه‌گذاری داخلی و جذب سرمایه خارجی می‌شود، ضمناً تحریم‌ها موجب آسیب دیدن رشد اقتصادی و کاهش ارزش ریال خواهند شد.

  * پیش‌بینی افت 50درصدی درآمد نفتی ایران در سال 1399

  سیاست بودجه‌ای

  کسری بودجه ایران در کوتاه‌مدت افزایش زیادی خواهد داشت، چه اینکه کشور تحت شوک‌های سه‌گانه تحریم‌های آمریکا، قیمت پایین نفت و آثار بیماری کرونا خواهد بود. بودجه سال مالی 2020/2021 (1399) بر اساس فروش یک میلیون بشکه نفت در روز با قیمت میانگین 50 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده بود، اما همین حالا خوش‌بینانه بودن بیش از اندازه این تخمین‌ها عیان شده است. بر اساس برخی تخمین‌ها، صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر به زیر 200 هزار بشکه در روز رسیده است که علت اصلی آن کاهش صادرات به چین است، تنها مقصد عمده محموله‌های نفت ایران. انتظار ما این است که تقاضای نفت چین در نیمه دوم سال 2020 همزمان با بهبود اوضاع اقتصادی افزایش پیدا کند، با این حال درآمد نفت دولت ایران احتمالاً در سال 1399 با کاهش 50درصدی مواجه خواهد شد که این کاهش علاوه بر سقوط 26درصدی ثبت‌شده در سال 98 است.

  انقباض شدید اقتصادی موجب کاهش درآمد مالیاتی بخش غیرنفتی شده است و افزایش هزینه‌های درمانی کنار ارائه کمک‌های معیشتی برای گروه‌های کم‌درآمد، کاهش هزینه‌ها را برای مسئولان سخت خواهد کرد، در نتیجه انتظار ما این است که کسری بودجه در سال 2020/2021 یا 1399 معادل 8.4 درصد از کل تولید ناخالص داخلی باشد. بودجه دولت در سال بعد از آن نیز تحت فشار خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه معادل هفت درصد از تولید ناخالص باشد، البته در دو سال بعد از آن بهبود نسبی پدید خواهد آمد که عامل اصلی آن بالا رفتن قیمت نفت است، بدین ترتیب کسری بودجه ایران به 5.2 درصد تولید ناخالص در سال 2024/2025 (1403) کاهش خواهد یافت.

  تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به استقراض خارجی را محدود خواهد کرد، اگرچه خطوط اعتباری دوطرفه فراهم‌شده از سوی بانک‌های دولتی یا شبه‌دولتی چین و روسیه می‌تواند تا حدودی مشکل را برطرف کند. دولت در این حالت اتکایی فزاینده به انتشار اوراق قرضه داخلی خواهد داشت تا نیاز مالی خود را برطرف کند. اگر اشتهای بازار داخلی برای اوراق دولتی ناکافی باشد، دولت احتمالاً دست به تأمین مالی از طریق بالا بردن پایه پولی خواهد زد که این سیاست می‌تواند آثار تورمی منفی در پی داشته باشد.

  سیاست پولی

  توانایی بانک مرکزی در به‌کارگیری سیاست‌های پولی مؤثر همچنان به‌خاطر تحریم‌های آمریکا محدود خواهد بود. دولت به‌عوض دست به اقدامات مقطعی و جزیره‌ای برای تقویت جریان گردش پول زده است، نظیر ارائه بسته‌های تشویقی برای شرکت‌هایی که بخش عمده عایدات صادراتی خود را به ایران برمی‌گردانند. بانک مرکزی از بانک‌های تجاری خواسته است نرخ سود وام‌هایی را که به گروه‌های آسیب‌دیده از کرونا می‌دهند پایین بیاورند، نظیر شرکت‌های حمل‌ونقل، رستوران‌ها و صنعت هتل‌داری. با توجه به بهبود نسبی وضعیت پولی (افزایش 27درصدی وام‌دهی بانک‌های تجاری به بخش خصوصی در ماه مارس)، ایجاد سهولت بیشتر در این حوزه می‌تواند باعث تورم بیشتر و کم‌ارزش شدن سریعتر نرخ ارز در بازار موازی شود.

  * اکونومیست: تورم 25درصدی ایران از سال آینده به 15درصد کاهش می‌یابد

  در بخش پیش‌بینی اقتصادی این گزارش آمده است که نرخ تورم سالانه اقتصاد ایران که اکنون 25 درصد برآورد می‌شود با انطباق تدریجی اقتصاد با تحریم و افزایش درآمد صادرات نفت به‌طور میانگین به نرخ 15.5 درصد بین سال‌های 2021 تا 2024 برسد.

  این گزارش همچنین می‌گوید که انتظار می‌رود وضعیت اقتصاد ایران در سال 2021/2022 یا همان 1400 کمی بهبود یابد و تولید ناخالص داخلی حدود دو درصد افزایش یابد.

  رشد اقتصادی

  اقتصاد ایران که از قبل با تحریم‌های آمریکا دست و پنجه نرم می‌کرد، حال با تبعات منفی شیوع ویروس کرونا مواجه است. این اثر از چند مجرا به اقتصاد منتقل می‌شود، از جمله صادرات کمتر به چین، کاهش تجارت منطقه‌ای، اختلال در تولید صنعتی داخلی و بخش خدمات و سقوط صنعت گردشگری. رکود قیمت نفت هم باعث کاهش درآمدهایی می‌شود که با اتکا به دور زدن تحریم‌ها به دست می‌آید. تولید ناخالص واقعی با کاهش شدید 12درصدی در 2020/2021 همراه خواهد بود، خصوصاً به این خاطر که به‌راه افتادن موج جدید ابتلا به کرونا می‌تواند به وضع محدودیت‌های جدید و اختلال بیشتر در کسب‌وکار بینجامد.

  *اقتصاد ایران در سال 1400 دوباره به رشد می‌رسد

  با احیای رشد اقتصادی در چین (و در نتیجه بهبود صادرات نفت ایران) انتظار داریم اقتصاد ایران در سال 2021/2022 یا همان 1400 بهبود مختصری داشته باشد و تولید ناخالص داخلی دو درصد افزایش یابد (البته با فرض مهار بیماری کرونا). در پی نهادینه شدن هرچه بیشتر روش‌های دور زدن تحریم‌های آمریکا، رشد تدریجی صادرات غیرنفتی می‌تواند به روند احیای اقتصادی کمک کند. رویکرد آمریکا در قبال تحریم‌ها نیز با روی کارآمدن آقای بایدن ممکن است تغییر کند. انتظار ما این است که تولید ناخالص واقعی ایران در بازه 1401 تا 1403 به‌صورت میانگین 1.6 درصد رشد نماید، با این حال در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، این رشد می‌تواند به‌مراتب بیشتر باشد.

  * پیش‌بینی تورم سالانه 15.5درصدی طی سال‌های 2021 تا 2024

  تورم

  آشفتگی اقتصادی ناشی از بیماری کرونا و کمبودهای مرتبط با تحریم همچنان فشار تورمی را در کوتاه‌مدت به‌همراه خواهد داشت، این مشکل با توجه به تضعیف پول ملی که ارزش خود را از ابتدای فوریه تا ابتدای جولای حدود 34 درصد از دست داده است تشدید خواهد شد،

  بنایراین انتظار داریم تورم در ایران در سال جاری میلادی به‌طور میانگین حدود 25 درصد بماند و همچنان بالا باشد. همزمان با انطباق اقتصاد با تحریم از طریق تسهیل مسیر واردات و با افزایش درآمد صادرات نفت ــ و همچنین آهسته شدن روند تضعیف پول ملی ــ انتظار این است که تورم شتاب کمتری بگیرد و به نرخ میانگین سالانه 15.5 درصد بین سال‌های 2021 تا 2024 برسد، با این حال اگر بانک مرکزی تسلیم فشار موجود شود و کسر بودجه را از طریق افزایش پایه پولی جبران کند، تورم در ایران می‌تواند از پیش‌بینی‌ها فراتر رود.

  * حذف 4 صفر از پول ملی جنبه نمایشی دارد

  نرخ ارز

  بنابر تخمین صندوق بین‌المللی پول، میزان ذخایر ارزی ایران در اواخر سال 2019 (آخرین اطلاعات موجود) در حدود 86 میلیارد دلار بوده است. اگرچه این رقم نشان‌دهنده کاهش یک‌چهارمی منابع نسبت به سال 2015 (1394) است، اما همین میزان می‌تواند برای پانزده ماه واردات و پوشش نرخ ارز در رقم 42000 ریال به‌ازای یک دلار آمریکا کفایت نماید. در ماه می مجلس ایران طرحی را برای تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر تصویب نمود. این اقدام اصلاحی بیشتر جنبه نمایشی دارد و تفاوت فاحش میان نرخ رسمی و غیررسمی ارز علی‌رغم اقدامات مقطعی برای مدیریت کاهش ارزش پول ملی احتمالاً به‌قوت خود باقی خواهد بود. در پی کاهش قیمت نفت در سال جاری احتمال می‌دهیم مقامات ایران برداشت‌های سنگین‌تری از ذخیره ارزی خود داشته باشند که این کار می‌تواند توانایی آنها در حفظ نرخ رسمی ارز را کاهش دهد. این فشار فزاینده در بازار ارز موازی هم نمود داشته است، به‌طوری که با تشدید آثار بیماری کرونا نرخ دلار آمریکا در این بازار در ابتدای جولای 208000 ریال بوده که 15 درصد کمتر از قیمت ماه قبل و بسیار کمتر از قیمت 240000 ریالی در ابتدای سال 2018 (زمستان 1397) است.

  تجارت خارجی

  انتظار می‌رود صادرات نفت (از جمله صادرات ثبت‌نشده) به میانگین 280 هزار بشکه در روز در سال جاری میلادی برسد که این رقم کمتر از 12 درصد کل صادرات در سال 2017 یا سال 96 است که 2.4 میلیون بشکه در روز بود. صادرات غیرنفتی نیز به‌دلیل تقاضای کمتر در چین و منطقه کاهش خواهد یافت. البته کاهش واردات به‌دلیل کوچک شدن اقتصاد تا حدودی کاهش صادرات را جبران خواهد کرد، با این حال انتظار داریم تراز تجاری ایران در سال جاری میلادی وارد محدوده منفی شود (برای اولین بار از سال 1998 این امر اتفاق می‌افتد) و مجدداً در پایان دوره مورد بررسی ما به محدوده مثبت برگردد. کسری بخش غیربازرگانی البته همچنان زیاد خواهد ماند، چرا که اعتبارات بخش گردشگری تحت‌الشعاع بیماری کرونا و همچنین شرایط امنیتی و ژئوپولیتیکی پرتنش خواهد بود. روی هم رفته تحلیل ما این است که حساب جاری با کسری معادل 1.8 درصد از تولید ناخالص در سال 2020 همراه خواهد شد. به‌موازات بهبود شرایط اقتصادی و حمایت بیشتر از صادرات نفتی و غیرنفتی، انتظار می‌رود وضعیت حساب جاری به‌تدریج تقویت شود و در پایان دوره مورد بررسی یعنی در 2024 به تعادل برسد.

  اکونومیست رتبه‌بندی ایران به‌لحاظ ریسک کشوری را در جولای 2020 در زمینه ریسک بدهی‌های دولت B، ریسک ارزی CCC، ریسک بخش بانکی CC، ریسک سیاسی CC، ریسک ساختاری اقتصادی B و ریسک کشوری را CCC ارزیابی کرده است.

  ریسک بدهی‌های دولت: در این بخش نمره ریسک ایران B است. دولت ایران با اقتصادی در حال انقباض و کسری بودجه فزاینده مواجه است که دلیل اصلی آن مشکل فروش نفت به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، و همچنین بیماری کووید 19 و تأثیرات آن بر قیمت نفت می‌باشد. تلاش برای متنوع‌سازی درآمدها و دور شدن آن از نفت و گاز می‌تواند چالشی جدی برای یک اقتصاد ضعیف باشد و این به‌معنی پایین ماندن درآمدهای مالیاتی است.

  ریسک ارزی: این ریسک در ایران CCC می‌باشد. تراز حساب‌های جاری دولت به‌دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی در سال 2020 منفی خواهد شد، علاوه بر این فاصله بسیار زیاد میان نرخ رسمی و غیررسمی ارز به‌دلیل بی‌ثباتی اقتصادی و تحریم‌های آمریکا همچنان به‌قوت خود باقی خواهد بود.

  ریسک بخش بانکی: ریسک صنعت بانکی ایران CC خواهد بود، این رتبه به‌خاطر رشد سریع اعتباردهی به بخش عمومی و بالارفتن حجم وام‌های بلاوصول است. وضعیت بازپرداخت این وام‌ها با رکود فزاینده حاصل از کرونا و کاهش قیمت نفت بیشتر در ابهام فرو خواهد رفت.

  ریسک سیاسی: ریسک سیاسی برای ایران بر مبنای اعتبارسنجی قبلی همان CC باقی خواهد ماند. تنش میان ایران و آمریکا همچنان در بالاترین سطح است و امکان درگیری نظامی به‌قوت خود باقی است، علاوه بر این خطر برای حاکمیت به‌خاطر احتمال بروز تنش در سطح اجتماع ناشی از رکود شدید و در نتیجه افزایش نرخ بیکاری و پایین آمدن درآمدها بیشتر خواهد شد.

  ریسک ساختار اقتصادی: این ریسک برای ایران در محدوده B تخمین زده می‌شود. اتکا به منابع هیدروکربنی اقتصاد ایران را در برابر تغییر قیمت و حجم تولید نفت و گاز آسیب‌پذیر خواهد کرد. تحریم‌های آمریکا و همه‌گیری کرونا نیز بر اعتماد سرمایه‌گذار اثر خواهد داشت.

  ریسک کلی کشوری: ریسک کلی کشوری برای ایران CCC تخمین زده می‌شود.

  * منبع: رادار اقتصاد

  انتهای پیام/+

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پیش بینی اقتصاد ایران تا سال ۱۴۰۰ ؛ طلا، بورس، ارز، خودرو

  پیش بینی اقتصاد ایران تا سال ۱۴۰۰ ؛ طلا، بورس، ارز، خودرو

  تیر ماه سال ۹۹ را باید یکی از شگفت انگیز ترین تیر ماه های قرن چهاردهم هجری شمسی برای بورس و اقتصاد ایران دانست. دلار بالای ۲۰ هزار تومان و رکورد زنی پی در پی شاخص کل و ورود به کانال ۱.۵ میلیون واحدی، دو اتفاق خاص این روزها است که در سایه رکود تورمی اقتصاد کرونا زده در حال رخ دادن است.

  ۱۰ سال اخیر در اقتصاد ایران ۱۰ سال عجیب و غریبی بود. از زمانی که محمود احمدی نژاد برای بار دوم پس از اعتراضات انتخابات این سال وارد نهاد ریاست جمهوری شد تا به امروز که روزگار کرونایی اقتصاد ایران را در آخرین سال سده سیزدهم هجری شمسی در دوران تراژدیک دولت دبیر و امید سپری می کنیم و باید منتظر نقش آفرینی های قالیباف و عارف و دیگران در اقتصاد و سیاست ایران عصر ۱۴۰۰ باشیم، اقتصاد ایران، فراز و نشیب بسیاری را تجربه کرده است.

  احمدی نژاد، دلار زیر ۱۰۰۰ تومان را از سید محمد خاتمی تحویل گرفت. تحریم، برجام، اختلاس، دادگاه دانه درشت های اقتصادی، تراژدی بنزین، کاهش ۴۰۰ درصدی ارزش پول ملی در بهار و تابستان ۹۷ همه و همه، بخشی از پازل هایی است که سبب شده تا اوضاع اقتصاد ایران، روزهای بسیار سختی را تجربه کند.

  کسی فکر نمیکرد دلار زیر ۳۰۰۰ تومان، ظرف چند ماه، به ۱۹ هزار تومان برسد و افزایش ناگهانی بنزین و ایپدمی کرونا، ده ها هزار هموطن را به بیماری و مرگ بکشاند و صدها میلیون دلار به اقتصاد ایران آسیب بزند.

  به هر حال، ما ۱۰ سال خیلی سخت را در اقتصاد پشت سر گذاشتیم. تجربه های فراوانی از این ده سال خیلی سخت آموختیم که می تواند ارمغان خوبی برای ارتقا اطلاعات و مهارت های ما برای ورود به ایران عصر ۱۴۰۰ از سال آینده باشد. اقتصاد ایران، مجبور است از اقتصاد تمام نفتی خارج شود.

  شاخص کل بورس ایران ظرف بهار ۹۹، بیش از ۱۵۰ درصد رشد کرد و حجم روزانه معاملات بورس ایران به بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده است. این از یک انقلاب در اقتصاد ایران ۱۴۰۰ خبر می دهد.

  نفت زیر ۲۰ دلار در فروردین ۹۹ نشان داد که اتکا به درآمدهای نفتی، نوعی خودکشی است. اقتصاد دانش بنیان را ایرانی ها ۱۰ سال است که جدی گرفته اند. مجبوریم بیش از قبل جدی بگیریم. چند سال است که نظام مالیاتی، به سمت مکانیزاسیون به پیش می رود. این کار را باید ۳۰ سال پیش میکردیم.

  دولت الکترونیک را باید از اواخر دهه شصت جدی میگرفتیم تا در عصر کرونا، دولت برای سر کار آمدن ۲.۵ میلیون کارمندش، عزادار نشود! ماتم های امروز اقتصاد ایران، به دلیل ناکارآمدی سیستماتیک و نبود فرهنگ برنامه ریزی بلند مدت است.

  به هرحال، ۱۰ سال سخت اقتصاد ایران سپری شد و کم تر از یک سال دیگر، از قرن عجیب و سخت چهارهم، وارد سده پانزدهم هجری خورشیدی می شویم.

  ما در سده چهاردهم شمسی، میلیون ها هموطن را در جنگ و انقلاب ها و اعتراضات و آشوب ها و تصادفات جاده ای و سکته های مختلف، از دست دادیم. این ها سرمایه انسانی بود که در فراز و نشیب تاریخ معاصر ایران، از بین رفت.

  سرمایه های انسانی را باید جدی تر بگیریم. حفاظت از شخصیت های نظامی، سیاسی و غیره، در کنار باز تعریف سرمایه انسانی و حمایت از آن در قانون کار، خواست ملی است که باید دولت جدی بگیرد. حفاظت از همه چیز در قرن ۲۱ مهم است. حفاظت از اطلاعات تا حفاظت از سرمایه انسان در بستر پدافند غیرعامل.

  اقتصاد ایران در ۱۰ سال اخیر، واقعیت هایی را بر ما هویدا کرد که از زبان آمار، باید آن ها را بررسی و ارزیابی کنیم. این تغییر در فرم و محتوای اقتصاد ایران در یک دهه اخیر، درس های فراوانی برای کارآفرینان، سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی، کارگران، بازنشسته ها، دانشجویان، دانش آموزان و حتی زنان خانه دار دارد. ما در حالی سال ۹۹ را شروع کردیم که هر دلار آمریکا، حدود ۲۰ هزار تومان است و هر سکه تمام بهار آزادی، بالای ۸ میلیون تومان قیمت دارد.

  قیمت خانه آنقدر سرسام آور شده است که با حداقل حقوق ماهانه سال ۹۹ که حدود ۲.۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده، حتی ۱ متر خانه در بیغوله های جنوب پایتخت هم نمی توان خریداری کرد.

  آینده اقتصاد  ایران

  در ۱۰ سال آینده، رسم و منش اقتصاد ایران موازات با اقتصاد جهانی، دستخوش تغییرات ژرف و شگرف می شود. فناوری اطلاعات از هوش مصنوعی تا بلاکچین در کنار انقلاب اپ ها، دنیای عجیب و شگفت انگیزی را خلق کرده که تنورش را ارزهای دیجیتالی به پادشاهی بیت کوین، داغ کرده است.

  ما در دهه سوم قرن بیست و یکم، با بلاگرها و یوتیوبرها و معامله گران جوان و میلیونری طرفیم که نه ارث پدری داشتند و نه مهارت شگفت انگیز و نه سرمایه فیزیکی خارق العاده ای. مسیر پول و ثروت و موفقیت در ۱۰ سال آینده ایران و جهان، برای مبنای هوش تجاری در بستر آنلاین، اندیشه شفاف و مهارت اندوزی و فرصت آفرینی استوار است که نیاز به مطالعات دقیق بازار و پرهیز از تعصب گرایی دارد.

  پس اگر قصد درآمدزایی عالی در ۱۰ سال آینده اقتصاد ایران داریم، مجبوریم هویت دیجیتالی داشته و برای برندینگ در فضای مجازی، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا را جدی بگیریم. ردپای همه کسب و کارها در ایران دهه سوم قرن بیست و یکم بایستی در فضای مجازی، محسوس و قوی باشد. نباشد، محکوم به حذفیم. مدیکال توریسم، آموزش آنلاین، مشاوره آنلاین، همه و همه مثال هایی از فرصت آفرینی عالی برای درآمد زایی اینترنتی است که اقتصاد دیجیتال ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

  برنده بازارها در ۱۱ سال گذشته

  بررسی ها نشان می دهد که در ۱۰ سال اخیر، برنده بازارها در اقتصاد ایران، بازار سرمایه بوده است. بازار سرمایه از ۵۰ سال اخیر تا کنون در ایران، برنده بازارها بوده و در سال های اخیر که همه چیز اینترنتی شده، شاهد نقش آفرینی فوق العاده بورس در میان بازارهای موازی مثل ارز و سکه و طلا و خودرو هستیم.

  حتما بخوانید: پیش بینی طلا در سال ۱۳۹۹

  اکنون اکثریت ۸۳ میلیون نفر جمعیت ایران، کد بورس دارند. ۲ میلیون نفر به صورت فعالانه حضور دارند و این را عرضه اولیه صبا تامین در ۲۰ فروردین ۹۹ عیان کرد. شاخص کل بورس امروزه در کانال ۱.۴ میلیون واحدی است و ۶۰ میلیون نفر کد بورس دارند.

  شاخص کل بزودی کانال ۲ میلیون واحدی را فتح خواهد کرد و به دلیل تورم در ایران، تا چند سال آینده بالای ۵ میلیون واحد تثبیت خواهد شد. این شاید یک تخیل از نظر بعضی ها قلمداد شود. اما چه کسی فکر میکرد شاخص کل ظرف ۱۰ سال اخیر بیش از ۳۰ برابر شود؟ چه کسی فکر میکرد حجم روزانه معاملات بورس ایران از زمستان ۹۷ تا بهار ۹۸ بیش از ۵۰ برابر شود؟

  از ابتدای سال ۱۳۸۷ تا اول دی ماه سال ۱۳۹۸ فقط، شاخص کل بورس ایران بیش از ۳۰ برابر افزایش یافت. سکه بهار آزادی بیش از ۱۹ برابر شد و هر دلار آمریکا نیز حدود ۱۵ برابر افزایش یافت. گزارش تحولات ۱۰ ساله مسکن در تهران را در گزارشبانک مرکزی بخوانید.

  سود بانکی در این بازه زمانی، فقط ۸.۵ برابر شد. قیمت مسکن در تهران حدود ۱۰ برابر شد و تورم در مناطق شهری نیز حدود ۹ برابر شد. این ها نشان می دهد که برنده بازارها در بازه زمانی ۱۰ سال اخیر، بازار بورس بوده است و به نظر می رسد که با تزریق حجم عظیم نقدینگی در بورس ایران ، همچنان شاهد یکه تازی بورس در اقتصاد کشور باشیم.

  خرید روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سهام ظرف ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه توسط ایرانی ها، خبر از یک اتفاق شگفت انگیز در سال های آینده دارد. کسی سوال نمیکند چرا پراید ۵ میلیون تومانی ۷۰ میلیون تومان شد؟ کسی سوال نمی کند چرا زمین و مسکن در ۲۰ سال اخیر ده ها و صدها برابر شد.

  همه سوال میکنند چرا قیمت فلان سهم که فقط یک سوله و زمین و تولیدات محدود دارد، چند ده برابر شده است و این با اقتصاد همخوانی ندارد!! این تفسیرهای تخیلی، هر روز در حال افزایش است و بعضی ها با این تحلیل، از بورس فرار میکنند و تنها تماشاچی سودهای دیگران در بازه بلند مدت و شنونده های اخبار اقتصادی و رشد بورس هستند.

  امسال، سال شگفت انگیز بورس ایران است. بیش از ۲۵ شرکت، عرضه اولیه خواهد شد و بخش قابل توجهی از سرمایه های دولت وارد بورس می شوند و مردم می توانند سهامدار شرکت ها و نهادهایی شوند که قبلا سهامی خاص بود. نهادهای زیر مجموعه دفتر رهبری و مراکز نظامی و دولتی، امسال در فرابورس عرضه می شوند و شاهد انفجار فرابورس خواهیم بود.

  اتفاقات شگفت انگیزی در بازار بورس در حال رقم خوردن است. به هر حال، تاریخ در بورس تکرار می شود. برای حضور فعالانه در اقتصاد ایران و جهان در قرن بیست و یکم، تفکرات سنتی متعصبانه، باید جایگزین تفکرات شفاف دانش بنیان فناورانه قرن جدید شود. اقتصاد سال های آینده را حتما الگوریتم ها، متحول خواهند کرد. خود را برای این دنیای جدید از امروز آماده کنیم. بورس، بزودی بخشی از سبک زندگی ایرانیان خواهد شد.

  منبع مطلب : rooziato.com

  مدیر محترم سایت rooziato.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید