توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پیشگویی های سیمپسون ها در مورد ایران

  1 بازدید

  پیشگویی های سیمپسون ها در مورد ایران را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تمام پیش بینی های کارتون سیمپسون‌ها که به واقعیت پیوست

  تمام پیش بینی های کارتون سیمپسون‌ها که به واقعیت پیوست

  به گزارش نبض بازار، ۱۹ سال پیش، یکی از اپیزودهای سریال کارتونی مشهور سیمپسون ها (The Simpsons) رییس جمهور شدن دونالد ترامپ را پیش بینی کرده بود. و این تنها باری نبود که نویسندگان این سریال جذاب و پرطرفدار انیمیشنی توانستند آینده را پیشگویی کنند. اکنون بیش از ۳۰ سال از انتشار اولین اپیزود از سریال سیمپسون ها می گذرد و به همین دلیل ممکن است بسیاری از تم های به تصویر کشیده در این سریال، در آینده ای دور یا نزدیک در دنیای واقعی نیز به حقیقت بپیوندند.

  بیشتر بخوانید:

  شرط جدید ثبت نام خودرو + اسامی برندگان قرعه کشی دور قبل

  پیش بینی سیمپسون ها در مورد انفجار بیروت

  در این میان اما برخی داستان های این سریال به شکلی باورنکردنی و ترسناک به اتفاقات متعددی که در گوشه و کنار جهان رخ داده اند نزدیک هستند. در ادامه این فهرست به ۱۸ مورد از عجیب ترین پیش بینی های نویسندگان کارتون سیمپسون ها از زمان شروع انتشار اولین اپیزود آن تاکنون که به حقیقت پیوسته اند اشاره خواهیم کرد.

  بیشتر بخوانید

  پیشگویی دیگر از سیمپسون ها ، ساخت داروی کرونا توسط ایران

  در این اپیزود از کارتون سیمپسون ها که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد، بارت یک ماهی سه چشم به نام Blinky در رودخانه کنار نیروگاه هسته ای صید می کند که بسیار خبرساز می شود. بیش از یک دهه بعد، یک ماهی سه چشم در یک مخزن آب در آرژانتین رویت می شود. در کمال ناباوری، این مخزن آب از آبی که از یک نیروگاه برق هسته ای می آمد تغذیه می شد.

  یکی از اپیزودهای فصل دوم کارتون سیمپسون ها در سال ۱۹۹۰ دارای عنوان Itchy and Scratchy and Marge بود که در آن اسپرینگفیلدی ها را نشان می داد که علیه به نمایش گذاشته شدن مجسمه داوودِ میکل آنژ در موزه محلی اعتراض می کردند و این اثر هنری را به خاطر برهنه بودنش، موهن می دانستند.

  بیشتر بخوانید:

  حقایقی از سیمپسون ها که باید بدانید

  این هجو سانسور در کارتون سیمپسون ها در جولای ۲۰۱۶ به واقعیت پیوست، زمانی که گروهی از فعالان روس کمپینی را برای جمع آوری رأی برای پوشاندن یک مجسمه رنسانس که در مرکز سنت پترزبورگ به نمایش عموم درآمده بود راه اندازی کردند.

  در سال ۱۹۹۱، در اپیزود هجدهم فصل دوم کارتون سیمپسون ها، شخصیتی رینگو استار عضو گروه بیتلز را می بینیم که به نامه یکی از طرفداران که دهه ها قبل نوشته شده پاسخ می دهد. در سپتامبر ۲۰۱۳، دو طرفدار بیتلز از اسکس پاسخ نامه و پیام صوتی خود به گروه را که ۵۰ سال قبل برای گروه ارسال کرده بودند دریافت کردند. این پیام صوتی به یک سالن نمایش در لندن که گروه بیتلز قرار بود در آن برنامه اجرا کند فرستاده شده بود اما سال ها بعد توسط یک تاریخ نگار در یک بازار خودرویی پیدا شد. در سال ۲۰۱۳، این دو در برنامه The One Show شبکه بی بی سی حضور یافته و نامه آن ها همراه با پاسخ مک کارتنی به نمایش درآمد.

  کارتون سیمپسون ها در اپیزودی از فصل پنجم در سال ۱۹۹۳ و با عنوان «$pringfield (Or, How I Learned to Stop Worrying and Love Legalised Gambling)» به هجو برنامه های سیگفرید و روی (گروه شعبده بازی مشهور مشهور آن زمان) پرداخت. در این اپیزود، این شعبده بازان به شکلی بیرحمانه توسط یک ببر سفید آکوزش دیده در جریان نمایششان در یک کازینو مورد حمله قرار می گیرند. در سال ۲۰۱۳، روی هورن از همین گروه در جریان یک نمایشه زنده توسط یکی از ببرهای سفیدشان مورد حمله قرار گرفت. هورن از این حمله جان سالم بدر برد اما جراحات شدیدی را متحمل شد.

  در اپیزود نوزدهم فصل پنجم کارتون سیمپسون ها در سال ۱۹۹۴، دوریس رستوران دار از اعضای مخلوط بدن اسب به منظور پختن نهار برای دانش آموزان مدرسه ابتدایی اسپرینگفیلد استفاده می کند. ۹ سال بعد، اداره امنیت غذایی ایرلند در بیش از یک سوم نمونه همبرگرهای گوشتی که از سوپرمارکت ها و رستوران ها گرفته بود دی ان ای اسب یافت، در حالی که این عدد در مورد گوشت خوک ۸۵ درصد بود.

  در یکی از اپیزودهای فصل ششم کارتون سیمپسون ها که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد، کیرنی و دولف که مدام در مدرسه دیگر دانش آموزان را اذیت می کردند یادداشتی در دستگاه نیوتن می نویسند با عنوان «کتک زدن مارتین». این یادداشت خیلی زود به «خوردن مارتین» تغییر پیدا می کند که می توان آن را به پیشگویی درماندگی ناشی از تصحیح خودکار پیام ها در گوشی های هوشمند دانست. این اپیزود از کارتون سیمپسون ها در واقع دستگاه نیوتن کمپانی اپل که پیش از گوشی های آیفون توسط این شرکت ساخته شده بود و بدنبال انتشارش در همان سال ها محبوب شده بود را تمسخر می کرد، به ویژه به خاطر سیستم تشخیص دست خط بسیار ناکارآمدش. نیتین گاناترا، رییس سابق بخش مهندسی اپلکیشن های آی اُ اس کمپانی اپل گفته بود که این اپیزود انتقادی نقش مهمی در تصحیح کیبورد آیفون های بعدی داشت.

  انیمیشن سیمپسون ها ایده استفاده از ساعت به جای تلفن را در یکی از اپیزودهای فصل ششم خود که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و نزدیک به ۲۰ سال پیش از معرفی اولین ساعت هوشمند اپل، به تصویر کشید.

  در اپیزود «Lisa’s Wedding» از فصل ششم کارتون سیمپسون ها، پیش بینی های عجیب و غیرمنتظره زیادی از آینده وجود دارد. در جریان سفر لیزا به لندن، پشت برج موسوم به Tower Bridge یک آسمانخراش را می بینیم که شباهت بسیار عجیبی به برج The Shard داشته و درست در نقطه ای که بعدها این برج ساخته شد نیز قرار داده شده است. ساخت این برج در سال ۲۰۰۹ و ۱۴ سال پس از انتشار فصل ششم این کارتون آغاز شد.

  در همان اپیزود «Lisa’s Wedding» در فصل ششم سیمپسون ها می بینیم که کتابداران انسانی با ربات هایی جایگزین شده اند. بیش از ۲۰ سال بعد، دانشجویان رباتیک دانشگاه ابریستویث یک نمونه اولیه از ربات کتابدار را ساختند، در حالی که محققان سنگاپوری شروع به آزمایش ربات های کتابدار خود کردند.

  در یکی دیگر از سکانس های اپیزود نوزدهم فصل ششم کارتون سیمپسون ها لیزا در ملاقات با یک پیشگو به سال ۲۰۱۰ سفر می کند و در این میان از طریق بخش ویدیو چت تلفن همراه خود که به آن تلفن تصویری گفته می شود با مارژ صحبت می کند. اگر چه بسیاری از فیلم های هالیوودی و سریال های تلویزیونی دیگر نیز ابداع این تکنولوژی در آینده را پیش بینی کرده بودند اما نکته جالب این است که در سال ۲۰۱۰ بود که استیو جابز از ویژگی جدید گوشی های هوشمند آیفون در زمینه تماس تصویری با عنوان فیس تایم رونمایی کرد.

  در اولین اپیزود از فصل هشتم کارتون سیمپسون ها با عنوان «The Wizard of Evergreen Terrace»، هومر سیمپسون به یک مخترع تبدیل شده و در مقابل یک معادله بسیار پیچیده در مقابل تخته سیاه دیده می شود. به گفته سایمون سینگ، نویسنده کتاب «The Simpsons and their Mathematical Secrets»، این معادله یک پیشگویی باورنکردنی از جرم ذرات در معادله هیگز بوزون است. این معادله در ابتدا توسط پروفسور پیتر هیگز و پنج فیزیکدان دیگر در سال ۱۹۶۴ مطرح شد اما تنها در سال ۲۰۱۳ بود که دانشمندان توانستند این معادله را در یک آزمایش ۱۳ میلیارد دلاری به اثبات برسانند.

  برخی از افراد بر این باورند که کارتون سیمپسون ها شیوع ویروس ایبولا در سال ۲۰۱۴ را ۱۷ سال زودتر پیش بینی کرده است. در یکی از سکانس های اپیزود «Lisa’s Sax» در فصل نهم، مارژ به بارت که بیمار است توصیه می کند کتابی با عنوان «جرج کنجکاو و ویروس ایبولا»را بخواند. این ویروس در دهه ۱۹۹۰ شیوع خاصی نداشت اما چند سال بعد برای مدت ها در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ایبولا اولین بار در سال ۱۹۷۶ کشف شد و در حالی که شیوع اخیر آن مرگبارترین مورد بود اما درر سال ۱۹۹۵ باعث مرگ ۲۵۴ نفر در کنگو و ۲۲۴ نفر در اوگاندا در سال ۲۰۰۰ شد.

  در اپیزود «When You Dish Upon a Star» فصل دهم کارتون سیمپسون ها که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، ران هاوارد و برایان گریزر سناریویی می نویسند که هومر آن را اجرا می کند. این سناریو در کمپانی فاکس قرن بیستم تولید شده و تابلویی که بر سر در دفتر مرکزی این استودیو قرار دارد نشان می دهد که این استودیو بخشی از کمپانی والت دیزنی است. در  ۱۴ دسامبر ۲۰۱۷، دیزنی با رقم ۵۲٫۴ میلیارد دلار توانست استودیو فیلمسازی فاکس که فاکس قرن بیستم نیز جزئی از آن بود را با بسیاری از دارایی های تلویزیونی اش بخرد. بدین ترتیب کنترل بسیاری از تولیدات تلویزیونی و سینمایی آن زمان مانند «مردان ایکس»، «آواتار» و حتی خود کارتون سیمپسون ها نیز بدست این غول دنیای سرگرمی افتاد.

  در سال ۱۹۹۹ و در فصل یازدهم سیمپسون ها، هومر از انرژی هسته ای برای تولید یک گونه گیاهی هیبریدی از گوجه فرنگی و تنباکو استفاده کرده که نام آن را توماکو می گذارد. این موضوع الهام بخش یکی از طرفداران سریال سیمپسون ها به نام راب باور برای تولید گیاه خاص خود شد. در سال ۲۰۰۳، باور توانست از ریشه تنباکو و ساقه گوجه فرنگی گیاه جدید توماکو را بسازد. نویسندگان کارتون سیمپسون ها چنان از این ابداع حیرت زده شدند که باور و خانواده اش را به دفتر خود دعوت کرده و خودشان نیز مزه میوه توماکو را چشیدند.

  در اپیزود هفدهم فصل یازدهم کارتون سیمپسون ها با عنوان «Bart to the Future» در سال ۲۰۰۰ دیده می شود که لیزا در آینده به عنوان ریاست جمهور ایالات متحده انتخاب شده است. وی در دفتر کار خود خطاب به اعضای دولتش چنین می گوید : «همانطور که می دانید ما یک بودجه بسیار اندک را از رئیس جمهور ترامپ به ارث برده ایم» و در ادامه توسط میلهاوس ون هوتن که وزیر امور خارجه است از ورشکستگی کشورش مطلع می شود. ۶ سال بعد دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده سوگند یاد کرد و اگر چه در سومین سال حضور او در کاخ سفید، کشورش هنوز ورشکسته نشده اما شیوع ویروس کرونا ضربه ای بی سابقه به اقتصاد این کشور وارد کرده است. همچنین در زمانی که سناریو این اپیزود از سیمپسون ها نوشته می شد، دونالد ترامپ در فکر حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بود.

  در سال ۲۰۰۸، در یکی از اپیزودهای فصل بیستم کارتون سیمپسون ها هومر را می بینیم که سعی دارد در انتخابات عمومی ایالات متحده به باراک اوباما رأی دهید اما دستگاه رأی گیری معیوب رأی او را تغییر می دهد. ۴ سال بعد، پس از آنکه یک دستگاه رأی گیری در پنسیلوانیا بسیاری از آرای ماخوذه برای اوباما را به حساب رقیب جمهوری خواهش، میت رامنی، به ثبت می رساند، مقامات ناچار به برداشتن آن شدند.

  در یکی از بزرگ ترین اتفاقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸، تیم ایالات متحده در مسابقه فینال توانست تیم سوئد را شکست داده و مدال طلا را بدست آورد در حالی که تیم سوئد محبوبیت بسیار بالایی داشت. این پیروزی تاریخی در یکی از اپیزودهای فصل بیست و یکم سریال سیمپسون ها به نام «Boy Meets Curl» پیش بینی شده بود. در این اپیزود، مارژ و هومر سیمپسون در مسابقات المپیک ونکوور در تیم کرلینگ ایالات متحده حضور دارند که در آن تیم سوئد را شکست می دهند. در دنیای واقعی، تیم کرلینگ مردان ایالات متحده بعد از شکست تیم سوئد و در شرایطی که از حریف عقب بودند به مدال طلای المپیک در سال ۲۰۱۸ دست یافتند، همان اتفاقی که دقیقاً در سیمپسون ها به تصویر کشیده شده بود. این پیروزی دومین مدال تیم ملی کرلینگ ایالات متحده در تاریخ این ورزش بود.

  بنگت هولمشتروم استاد دانشگاه ام آی تی در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه نوبل اقتصاد شد، ۶ سال بعد از آنکه نام وی در میان شانس های دریافت جایزه نوبل اقتصاد در کارتون سیمپسون ها دیده می شد. نام این استاد برجسته در جریان شرط بندی مارتین، لیزا، دیتابیش و میلهاوس در مورد برندگان جایزه نوبل روی کارت شرط بندی دیده می شود.

  در سال ۲۰۱۲، در فصل بیست و سوم سیمپسون ها می بینیم که لیدی گاگا در حالی که در هوا آویزان است برای مردم اسپرینگفیلد برنامه اجرا می کند. ۵ سال بعد، او در واقعیت از روی سقف استادیوم هیوستون ان آر جی به سمت پایین پرواز کرده و در وقت استراحت بین دو نیمه بازی سوپربول به اجرای برنامه پرداخت.

  در اپیزود ماقبل آخر فصل هشتم و پایانی سریال بازی تاج و تخت که سال گذشته منتشر شد، دنریس تارگرین با سوزاندن شهر از قبل تسلیم شده کینگز لندینگ توسط اژدهایان خود و کشتن هزاران نفر از ساکنان شهر، مخاطبان سریال را در شوک فرو برد. در سال ۲۰۱۷ در اپیزود The Serfsons از فصل بیست و نهم انیمیشن سیمپسون ها که به هجو سریال بازی تاج و تخت از جنبه های مختلف می پرداخت، هومر اژدهایی را به زندگی باز می گرداند که در ادامه یک روستا را به خاکستر تبدیل می کند.

  جذابیت کلمه «پیشگویی» برای مردم

  مقالات و فیلم‌های بی شماری، پیش بینی‌های موفق سیمپسون را به نمایش می‌گذارند. اما برخی از این پیش بینی‌ها لزوماً تکان دهنده یا خاص سیمپسون‌ها نیستند. برای مثال در یک اپیزود مربوط به سال ۱۹۹۵، یک تلفن را روی مچ دست یکی از شخصیت‌های کارتونی این سریال دیده می‌شود. بسیاری امروزه آن را با ساعت هوشمند اپل مقایسه می‌کنند و آن را پیشگویی سیمپسون‌ها از تولید چنین ابزاری در آینده، تلقی می‌کنند.

  «گری سایمون»، استاد بازنشسته آمار در دانشکده اقتصاد دانشگاه استرن نیویورک، در گفتگو با Mic اظهار داشت که «ایده یک وسیله ارتباطی روی مچ دست به مدت‌ها قبل برمی گردد و ویژگی‌های موجود در ساعت اپل دقیقاً با ویژگی‌هایی که ساعت کارتون سیمپسون‌ها دیده می‌شود، مطابقت ندارند». در واقع این یک پیشگویی نبود بلکه چنین ایده‌ای در آن زمان به طور کامل شناخته شده بود، اما چون در آن زمان تولید نشده بود و به اصطلاح دیگری، وجود نداشت، امروزه این صحنه را یک پیشگویی تلقی می‌کنند.

  عنصر شوخی و کمدی در یک پروژه دراز مدت

  سیمپسون‌ها مجموعه‌ای گسترده از شوخی هاست که می‌تواند این شانس را برای مجموعه ایجاد کند که در این مدت طولانی، حداقل بخش‌هایی از آن در آینده رخ دهد. سیمپسون‌ها از سال ۱۹۸۹ در حال پخش است و تاکنون بیش از ۶۰۰ قسمت از آن پخش شده است. این حجم از محتوا به تنهایی باعث شده است که این نمایش بتواند مجموعه‌ای از پیش بینی‌های صحیح را ایجاد کند.

  «دانیل چون»، تهیه کننده سابق سیمپسون ها، در گفتگوی تلفنی با Mic در این خصوص گفت: «ما یک مجموعه بزرگ و طولانی تلویزیونی را ساخته ایم و به همین ترتیب اپیزود‌ها بسیار زیاد هستند؛ بنابراین در چنین شرایطی فرصت زیادی وجود دارد که برخی از داستان‌ها تبدیل به پیشگویی شوند. من فکر نمی‌کنم کسی در مورد پیش بینی‌های اشتباه سیمپسون‌ها اصلاً صحبتی کند، اما حقیقت این است که لیست پیش بینی‌های اشتباه این سریال، چندین برابر طولانی‌تر از مواردی است که محقق شده اند».

  با این وجود «مت زارمسکی»، استادیار ریاضی دانشگاه آلبانی می‌گوید که این سریال در ۲۹ فصل اجرا، حدود ۱۲۰۰۰۰ شوخی خاص را به اجرا در آورده است. او توانست حدود ۱۲۲۴ «پیش بینی صریح درباره آینده» در سیمپسون‌ها را شناسایی کند. همچنین در حدود ۵۰۰ اپیزود، مستقیماً مربوط به قسمت‌های آینده محور هستند. مردم به طور کلی فکر می‌کنند که از میان این همه، تنها ۱۰ تا ۲۰ مورد به حقیقت تبدیل شده است و به عبارت بهتر پیشگویی آن درست بوده است. حال اگر ۲۰ مورد را با ۱۲۲۴ مورد مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که تنها ۱، ۶% از کل پیشگویی‌های این سریال مورد توجه بوده است. زارمسکی افزود: «آمار می‌گوید سیمپسون‌ها پیش بینی‌های درست زیادی داشته اند و اساساً بسیار خوش شانس بوده اند».

  موضوع: پیش بینی سیمپسون ها ، پیش بینی سیمپسون ها

  از پشت پرده ها بیشتر خواهید شنید با ما همراه باشید

  منبع مطلب : nabzebaazaar.com

  مدیر محترم سایت nabzebaazaar.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پیشگویی دیگر از سیمپسون ها ، ساخت داروی کرونا توسط ایران

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  به گزارش نبض بازار . فیلمی در فضای مجازی دارای مجوز است که می توان آن را از کارتون های رسمی سیمپسون های مشهور جهان به به حال حالش بد و با استفاده از داروی کریستن در اختیار شما قرار داد و آن را منتشر کرد. به نظر می توانم این یک شوخی فضای مجازی باشد .

  پیشگویی ترور ترامپ در سال ۲۰۲۰

  سیمپسون
  پیشگویی ترور ترامپ در سال ۲۰۲۰
  و اما آخرین پیشگویی کارتون سیمپسمون‌ها درباره‌ی ترور و مرگ ترامپ در سال ۲۰۲۰ است. همانطور که در مطالب پپیشین از پیشگویی سیمپسون‌ها درباره ریاست جمهوری ترامپ در سال ۲۰۰۰ گفتیم این بار این انیمیشن در سال ۲۰۱۸ تصویری از ترامپ پس از ترور و در تابوت را نشان میدهد. این ویدئو که به کارتون سیمپسون‌ها نسبت داده شده اولین بار از یک سایت اسپانیایی منتشر و در فضای مجازی پخش شد. این در حالی است که بسیاری از پیشگویی‌های این کارتون تاکنون به وقوع پیوسته است، باید منتظر بود تا ببینیم تا پایان سال ۲۰۲۰ آیا این پیشگویی نیز به حقیقت میپیوندد یا خیر!

  پیش بینی مرگ مرد سیاه پوست به نام جورج توسط پلیس

  تمام پیش بینی های کارتون سیمپسون‌ها که به واقعیت پیوست

  ماجرای پیشگویی سیمپسون ها درباره ویروس کرونا

  منبع مطلب : nabzebaazaar.com

  مدیر محترم سایت nabzebaazaar.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سیمپسون‌ها چطور آینده را پیشگویی می کنند

  ۲۰ سال پیش، در یکی از اپیزود‌های انیمیشن محبوب سیمپسون‌ها، دونالد ترامپ تاجر مشهور عرصه مستغلات درمقام رئیس‌جمهور آمریکا رویت می‌شود.

  به گزارش فرهیختگان با روی کار آمدن ترامپ، ناگهان فضای مجازی پر می‌شود از سکانس مذکور، زمانی که ترامپ درحال سخنرانی است و شخصیت اصلی سریال، هومر توسط نیرو‌های امنیتی دستگیر شده است. همین مساله باعث می‌شود خالقان سیمپسون‌ها را همچون نوستراداموس قرن ۲۱ بدانند.

  در سال ۲۰۱۸ مایا سلام، نویسنده مشهور نیویورک‌تایمز سراغ این موضوع می‌رود. او در یادداشتی با عنوان «سیمپسون‌ها بسیاری را پیش‌بینی کرده‌اند، بیشترشان قابل‌ توضیحند» تفسیری غیرزرد از ماجرا می‌دهد. این روزنامه‌نگار تاکید می‌کند در اتاق نویسندگان سیمپسون‌ها خبری از گوی بلورین جهان‌بین نیست و به‌واقع نویسندگان این سریال باهوش‌ترین نویسندگان جهان نیستند. آل جین، یکی از نویسندگان اصلی سریال از سال ۱۹۹۸، به نیویورک‌تایمز می‌گوید: «آینده را می‌توان بهتر از کسی پیش‌بینی کرد که فکر می‌کند آینده را پیش‌بینی می‌کند.»

  اپیزود‌های سیمپسون‌ها یک‌سال پس از تولید روی آنتن می‌رود و جین می‌گوید بنابراین «این فقط نوعی از قاب ذهن است که فکر می‌کنیم در یک‌سال آینده پیش‌رو داریم... من پیش‌بینی می‌کنم مردم بیش از حد پیش‌بینی‌های بزرگ ما را بزرگ می‌کنند.»

  با این‌حال تنها مردم نیستند که سیمپسون‌ها را بزرگ می‌کنند، نخبگان هم مشتاقانه این سریال را دنبال می‌کنند و درباره‌اش می‌نویسند، مانند ویلیام ایروین که کتابی باعنوان «سیمپسون‌ها و فلسفه» نگاشته و سال‌هاست آن را به‌عنوان کورس دانشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌کند. جالب است بدانید ایروین مدیرگروه فلسفه کالج کینگ در ویلکزبار است. پس با یک آدم معمولی عاشق شایعات فضای مجازی روبه‌رو نیستیم.

  او بر این باور است که در سریال نویسندگان بر «سیمپسون‌ها» حکومت می‌کنند، نه بازیگران. نتیجه نمایشی است بسته‌بندی‌شده با ارجاع‌هایی به هنر، ادبیات، فرهنگ پاپ، سیاست و علم. او می‌گوید: «وقتی بسیاری از افراد باهوش نمایشی تلویزیونی تولید می‌کنند، الزامی بر پیش‌بینی‌های شگفت‌انگیز فراهم می‌شود.»

  یکی دیگر از فاکتور‌های ممکن «قانون اعداد واقعا بزرگ»، یک مفهوم ارائه‌شده توسط فردریک ماستلر و پرسی دیاکونیز ریاضیدانان دانشگاه هاروارد است که در سال ۱۹۸۹ در مقاله‌ای باعنوان «روش‌هایی برای انطباقات مطالعاتی» ارائه دادند. این قانون بیان می‌کند «با یک نمونه کافی بزرگ، هرچیز نامعقولی برای رخ دادن مستعد است.»

  برنارد بیتمن، نویسنده کتاب «ارتباط با همزمانی»، وجود «حوزه خودآگاهی» فضای ذهنی ما را پیش می‌کشد که اساسا «خودآگاهی جمعی در کار» است. او می‌گوید: «درشرایط مناسب، ما می‌توانیم چیز‌هایی را بدانیم که نمی‌دانیم می‌دانیم و گاهی اوقات می‌توانیم رویداد‌هایی را پیش‌بینی کنیم یا آنچه را فکر می‌کنیم جذب کنیم.»

  استفانی، نویسنده سریال گفته است: «ما آینده‌نگارانی هستیم که ۱۰ ماه پیش‌رو را می‌نویسیم، بنابراین می‌خواهیم حدس بزنیم چه اتفاقی قرار است رخ دهد.»

  مجله اینسایدر، درهمان روز‌های نخست ریاست‌جمهوری ترامپ سراغ جان دونالدسون، استاد فلسفه دانشگاه گلاسگو می‌رود. این استاد فلسفه بر این باور است که وجه ماجرا در فلسفه است و سریال مقدمه‌ای است بر فلسفه. باور این فیلسوف آن است که «سریال سیمپسون‌ها نمایشی درباره زندگی است و با موقعیت‌هایی سروکار دارد که به زندگی ما نزدیک است و بر موضوعاتی دست می‌گذارد که در زندگی روزمره با آن‌ها سروکار داریم؛ پس چندان هم عجیب نیست برخی مسائل به واقعیت تبدیل شوند.» شاید واقعیت همین باشد، شاید دور شدن مخاطبان سریال از واقعیت خویش، بازنمایی واقعیت روز را برایشان عجیب‌وغریب کرده است. شاید اگر ما نیز، چون آل جین پیش‌بینی‌هایمان را روی کاغذ بیاوریم، درنهایت به یک پیشگو بدل شویم؛ امری که حداقل عموم طرفداران سیمپسون‌ها از آن طفره می‌روند.

  پیشگویی‌های کارتون سیمپسون‌ها

  اگر در فضای مجازی به‌دنبال پیش‌بینی‌های سیمپسون‌ها بگردید با انبوهی از مطالب مختلف روبه‌رو می‌شوید. طرفداران سریال مشهور کمپانی فاکس تا توانسته‌اند در این باره تولید محتوا کرده‌اند. یکی از بهترین فهرست‌ها متعلق به سایت مشهور Business Insider است که در آن شرح مبسوطی از مهم‌ترین پیش‌بینی‌های این شخصیت‌های زردرنگ کرده است:

  ۱- ماهی سه‌چشم (فصل دوم، اپیزود۴)

  در این اپیزود در سال ۱۹۹۰، بارت یک ماهی سه‌چشم به نام Blinky در رودخانه کنار نیروگاه هسته‌ای صید می‌کند که خبرساز می‌شود. بیش از یک دهه بعد، یک ماهی سه‌چشم در آرژانتین، در یک مخزن آب رویت می‌شود که از آبی متصل به نیروگاه برق هسته‌ای تغذیه می‌کرده است.

  ۲- سانسور داوودِ میکل‌آنژ (فصل دوم، اپیزود۶)

  در سال ۱۹۹۰ اهالی اسپرینگفیلدی علیه به نمایش گذاشته شدن مجسمه داوودِ میکل آنژ در موزه محلی اعتراض می‌کنند و این اثر هنری را به خاطر برهنه بودنش، موهن می‌دانند. سانسور مجسمه در جولای۲۰۱۶ رخ می‌دهد، زمانی که گروهی از فعالان روس کمپینی برای پوشاندن یک مجسمه دوره رنسانس در مرکز سنت‌پترزبورگ راه‌اندازی می‌کنند.

  ۳- نامه‌ای از گروه بیتلز (فصل دوم، اپیزود ۱۸)

  در سال ۱۹۹۱، شخصیت کارتونی رینگو استار، عضو گروه بیتلز به نامه یکی از طرفدارانش پاسخ می‌دهد که دهه‌ها قبل نوشته شده است. در سپتامبر ۲۰۱۳، دو طرفدار بیتلز از اسکس، از جانب پل مک‌کارتنی پاسخ نامه خود را پس از ۵۰ سال دریافت کردند. این پیام صوتی به سالن نمایشی در لندن ارسال شده بود که قرار بود گروه بیتلز در آن اجرا کند؛ اما سال‌ها بعد توسط یک مورخ در یک حراج پیدا می‌شود. در سال ۲۰۱۳، این دو در برنامه The One Show شبکه بی‌بی‌سی حضور یافته و نامه آنان همراه با پاسخ مک کارتنی به نمایش در می‌آید.

  ۴- حمله ببری سیگفرید و روی (فصل پنجم، اپیزود۱۰)

  در سال ۱۹۹۳سیمپسون‌ها برنامه شعبده‌بازی مشهور سیگفرید و روی را هجو می‌کنند. در آن هجو، شعبده‌بازان به شکل بی‌رحمانه‌ای توسط یک ببر سفید مورد حمله قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۳، روی هورن، عضو گروه در جریان یک نمایش زنده مورد حمله یکی از ببر‌های سفید قرار می‌گیرد، هرچند هورن از این حمله جان سالم به در می‌برد.

  ۵- رسوایی گوشت اسب (فصل پنجم، اپیزود۱۹)

  در سال ۱۹۹۴، دوریس، شخصیت رستوران‌دار کارتون از گوشت اسب برای پختن نهار برای دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی اسپرینگفیلد استفاده می‌کند. ۹ سال بعد، اداره امنیت غذایی ایرلند در بیش از یک‌سوم نمونه همبرگر‌های گوشتی سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها دی‌ان‌ای اسب می‌یابد؛ درحالی که این عدد در مورد گوشت خوک ۸۵ درصد بود.

  ۶- تصحیح خودکار (فصل ششم، اپیزود۸)

  در ۱۹۹۴ دو شخصیت کیرنی و دولف، قلدر‌های مدرسه در دستگاه نیوتن می‌نویسند «کتک زدن مارتین». این یادداشت خیلی زود به «خوردن مارتا» تغییر پیدا می‌کند که می‌توان آن را به پیشگویی دخالت تصحیح خودکار دانست. در این اپیزود دستگاه نیوتن با برندی شبیه برند کمپانی اپل نمایش داده می‌شود. نیتین گاناترا، رئیس سابق بخش مهندسی اپلیکیشن‌های iOS اپل گفته بود که این اپیزود انتقادی نقش مهمی در تصحیح کیبورد آیفون‌ها داشته است.

  ۷- ساعت‌های هوشمند (فصل ششم، اپیزود۱۹)

  ایده استفاده از ساعت به جای تلفن در سال ۱۹۹۵ نمایش داده می‌شود، نزدیک به ۲۰ سال پیش از معرفی اولین ساعت
  هوشمند اپل.

  ۸- ساخت برج The Shard (فصل ششم، اپیزود۱۹)

  در ۱۹۹۵ پیش‌بینی‌های غیرمنتظره‌ای در اپیزود «عروسی لیزا» به چشم می‌خورد. در جریان سفر لیزا به لندن، پشت برج موسوم به Tower Bridge یک آسمانخراش دیده می‌شود که شباهت بسیار عجیبی به برج The Shard دارد و درست در نقطه‌ای که بعد‌ها این برج ساخته شد نیز قرار دارد. ساخت این برج در سال ۲۰۰۹ و ۱۴ سال پس از انتشار فصل ششم آغاز شد.

  ۹- کتابداران رباتیک (فصل ششم، اپیزود۱۹)

  در اپیزود «عروسی لیزا» ربات‌ها جایگزین کتابدار‌ها شده‌اند. بیش از ۲۰ سال بعد، دانشجویان رباتیک دانشگاه ابریستویث نمونه اولیه از ربات کتابدار را می‌سازند؛ درحالی که محققان سنگاپوری شروع به آزمایش ربات‌های کتابدار خود کرده بودند.

  ۱۰- کشف معادله بوزون هیگز (فصل هشتم، اپیزود اول)

  درسال ۱۹۹۸ در اپیزودی با عنوان «جادوگر تراس همیشه سبز»، هومر سیمپسون مخترع می‌شود و در مقابل یک معادله بسیار پیچیده بر تخته سیاه دیده می‌شود. به گفته سایمون سینگ، نویسنده کتاب «سیمپسون‌ها و اسرار ریاضیاتی آنان»، این معادله یک پیشگویی باورنکردنی از جرم ذره بوزون هیگز است. این معادله در ابتدا توسط پروفسور پیتر هیگز و پنج فیزیکدان دیگر در سال ۱۹۶۴ مطرح شد؛ اما در ۲۰۱۳ دانشمندان توانستند این معادله را در یک آزمایش ۱۳میلیارد دلاری به اثبات برسانند.

  ۱۱- شیوع ابولا (فصل نهم، اپیزود۳)

  ۱۷ سال پیش از شیوع ابولا، در یکی از سکانس‌های اپیزود «ساکسیفون لیزا»، مارژ به بارت بیمار توصیه می‌کند کتابی با عنوان «جرج کنجکاو و ویروس ابولا» را بخواند. این ویروس در دهه ۱۹۹۰ شیوع خاصی نداشت؛ اما چند سال به صدر اخبار جهان می‌رسد. ابولا اولین‌بار در ۱۹۷۶ کشف شد و با وجود مرگبارترین شیوع آن در زمان حال، در ۱۹۹۵ باعث مرگ ۲۵۴ نفر در کنگو و ۲۲۴ نفر در اوگاندا در سال ۲۰۰۰ شده بود.

  ۱۲- خرید کمپانی فاکس قرن بیستم توسط دیزنی (فصل دهم، اپیزود۵)

  در سال ۱۹۹۸، در اپیزود «وقتی یک ستاره پیش می‌کشی» ران هاوارد و برایان گریزر سناریویی برای هومر می‌نویسند. این سناریو در کمپانی فاکس قرن بیستم تولید شده و تابلوی نصب‌شده بر سردر دفتر مرکزی استودیو نشان می‌دهد این استودیو بخشی از کمپانی والت‌دیزنی است. در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۷، دیزنی با رقم ۴/۵۲ میلیارد دلار استودیو فیلمسازی فاکس قرن بیستم را خریداری می‌کند. بدین‌ترتیب کنترل بسیاری از تولیدات تلویزیونی و سینمایی آن زمان مانند «مردان ایکس»، «آواتار» و حتی خود کارتون سیمپسون‌ها نیز به‌دست دیزنی می‌افتد.

  ۱۳- تولید گیاه توماکو (فصل یازدهم، اپیزود۵)

  در سال ۱۹۹۹ هومر از انرژی هسته‌ای برای تولید یک گونه گیاهی هیبریدی متشکل از گوجه‌فرنگی و تنباکو استفاده می‌کند و آن را توماکو می‌نامد. این موضوع الهام‌بخش یکی از طرفداران سریال سیمپسون‌ها به نام راب باور برای تولید گیاه خاص خود می‌شود. در سال ۲۰۰۳، باور توانست از ریشه تنباکو و ساقه گوجه‌فرنگی گیاه جدید توماکو را بیافریند. نویسندگان کارتون متحیر از این ابداع باور و خانواده‌اش را به دفتر خود دعوت کردند و مزه میوه توماکو را چشیدند.

  ۱۴- نقص دستگاه‌های رای‌گیری (فصل بیستم، اپیزود۴)

  در سال ۲۰۰۸، هومر را می‌بینیم که سعی دارد در انتخابات عمومی ایالات متحده به باراک اوباما رأی دهد؛ اما دستگاه رای‌گیری معیوب، رای او را تغییر می‌دهد. چهار سال بعد، پس از آنکه یک دستگاه رای‌گیری در پنسیلوانیا بسیاری از آرای ماخوذه برای اوباما را به حساب رقیب جمهوری خواهش، میت رامنی، به ثبت می‌رساند، مقامات ناچار به برداشتن آن می‌شوند.

  ۱۵- پیروزی ایالات متحده بر سوئد در مسابقات المپیک کرلینگ (فصل بیست‌ویکم، اپیزود۱۲)

  در یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات المپیک زمستانی۲۰۱۸، تیم ایالات‌متحده در مسابقه فینال کرلینگ تیم سوئد را شکست می‌دهد و مدال طلا را به‌دست می‌آورد. این پیروزی تاریخی در اپیزود «پسر کرل را ملاقات می‌کند» پیش‌بینی شده بود. در این اپیزود، مارژ و هومر سیمپسون در مسابقات المپیک ونکوور در تیم کرلینگ ایالات‌متحده حضور دارند که در آنجا تیم سوئد را شکست می‌دهند. در دنیای واقعی، تیم کرلینگ مردان ایالات‌متحده بعد از شکست تیم سوئد و در شرایطی که از حریف عقب بود به مدال طلای المپیک ۲۰۱۸ دست یافت، همان اتفاقی که دقیقا در سیمپسون‌ها به تصویر کشیده شده بود. این پیروزی دومین مدال تیم ملی کرلینگ ایالات‌متحده در تاریخ این ورزش بود.

  ۱۶- برنده جایزه نوبل (فصل بیست‌ودوم، اپیزود اول)

  بنگت هولمشتروم استاد دانشگاه ام‌آی‌تی در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه نوبل اقتصاد شد، ۶ سال بعد از آنکه نام وی در میان شانس‌های دریافت جایزه نوبل اقتصاد در کارتون سیمپسون‌ها دیده شد، نام این استاد برجسته در جریان شرط‌بندی مارتین، لیزا، دیتابیش و میلهاوس در مورد برندگان جایزه نوبل روی کارت شرط‌بندی دیده می‌شود.

  ۱۷- پیچش داستانی بزرگ دنریس تارگرین در سریال بازی تاج و تخت (فصل بیست‌ونهم، اپیزود اول)

  در اپیزود ماقبل آخر فصل هشتم و پایانی سریال بازی تاج و تخت که سال گذشته منتشر شد، دنریس تارگرین با سوزاندن شهر از قبل تسلیم شده کینگز لندینگ توسط اژدهایان خود و کشتن هزاران نفر از ساکنان شهر، مخاطبان سریال را شوکه می‌کند. در سال ۲۰۱۷ در اپیزود «رعیت‌زادگان» سیمپسون‌ها سریال بازی تاج و تخت را حسابی هجو می‌کنند، برای مثال هومر اژد‌هایی را به زندگی باز می‌گرداند که در ادامه یک روستا را به خاکستر تبدیل می‌کند.

  ۱۸- پیش‌بینی ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ (فصل یازدهم، اپیزود۱۷)

  در اپیزود «بارت به سوی آینده» در سال ۲۰۰۰ لیزا در آینده به‌عنوان ریاست‌جمهوری ایالات متحده انتخاب می‌شود. وی در دفتر کار خود خطاب به اعضای دولتش چنین می‌گوید: «همان‌طور که می‌دانید ما بودجه بسیار اندک از رئیس‌جمهور ترامپ به ارث برده‌ایم» و در ادامه توسط میلهاوس ون هوتن که وزیر امور خارجه است، از ورشکستگی کشورش مطلع می‌شود. ۶ سال بعد دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید ایالات‌متحده سوگند یاد کرد و اگرچه در سومین سال حضور او در کاخ سفید، کشورش هنوز ورشکسته نشده؛ اما شیوع ویروس کرونا ضربه‌ای بی‌سابقه به اقتصاد این کشور وارد کرده است.

  منبع مطلب : www.asriran.com

  مدیر محترم سایت www.asriran.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید