توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پناه گیری صحیح هنگام وقوع زلزله

  1 بازدید

  پناه گیری صحیح هنگام وقوع زلزله را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  راه های زنده ماندن در زلزله پایتخت/ گزارش آموزشی و تصویری از نحوه پناه گرفتن،عکس العمل های حین زلزله و...

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از آموزش های مردمی سایت سازمان مدیرت بحران استان تهران، جزییات کامل این آموزش ها به شرح زیر است:
   
  پناه گیری

  نقاط امن را بشناسیم: در هنگام وقوع زلزله، ممکن است افراد در شرایط و حالات مختلفی باشند. در ساختمان، اماکن عمومی، فضای باز، در حال خواب یا رانندگی، باید چگونگی پناه گیری در هر یک از این شرایط را بیاموزیم.


  1- اگر هنگام زلزله در ساختمان بودیم، هرگز فرار نکنید، زیرا در اکثر مواقع فرار ممکن نیست و حتی احتمال خطر و آسیب را بسیار افزایش می دهد. حفظ خونسردی و آرامش از مهمتری موضوعات است. از سلامت اعضای خانواده اطمینان حاصل کنید. تنها در موارد ضروری از تلفن استفاده کنید. لباس مناسب بپوشید.  • اگر در کنار یک میز قرار دارید: ابتدا به محکم و مقاوم بودن میز توجه کنید. برای مثال میزهای شیشه ای، خود خطرآفرین هستند. در زمان پناه گیری می توانیدزیر آن بنشینید و با گرفتن پایه های میز، از حرکت و پرتاب شدن میز و خودتان جلوگیری کنید.


  • گوشه دیوارهای داخلی:
  در گوشه دیوارهای داخلی که از مقاومت نسبتا خوبی برخوددارند پناه بگیرید و با باز کردن دو دست، محکم به دیوار بچسبند.

  کنار ستون ها، راهروهای کم عرض: اگر امکان پناه گیری زیر میز و یا گوشه دیوارهای داخلی نبود، کنار ستون ها و یا در راهروهای کم عرض(نه راه پله ها) بنشینید و با دو دست از سر و گردن خود محافظت کنید. از کنار شیشه و آینه ها، اشیاء سنگین، مواد شیمیایی، لوازم قابل اشتعال یا انفجار، قفسه ها، و فایلها دور شوید


  • اگر درراه پله بودید: هرگز از آسانسور استفاده نکنید و به سمت بالا یا پایین حرکت نکنید بلکه همانجا بنشینید واز سر و گردن خود محافظت کنید.

  • اگر کیفی را حمل می کنید می توانید کیف را روی سر بگیرید تا از شدت ضربات کم شود.


  • اگر داخل آسانسور هستید: اگر در آسانسور بودید در اولین زمان ممکن از آن پیاده شوید و خارج آن پناه بگیرید.

  اگر هنگام زلزله خواب بودیم و با زلزله بیدار شدیم: در سطح از هوشیاری نیستید که توان حرکت فوری و رسیدن به نقاط امن را داشته باشید؛ پس همانجا بمانید و با استفاده از بالش، پتو و ... از سر، صورت و گردن خود محافظت کنید.


  • توجه کنید که ایمن کردن محل خواب و مقاوم سازی وسائل اطراف آن ضروری است.

  اگر هنگام زلزله در اماکن عمومی بودیم : هرگز به سمت درهای خروج هجوم نبرید. در صورتی که امکان پناه گیری در نقاط امن را داشتید پناه گیری کنید. در غیر این صورت از شیشه های ساختمان فاصله بگیرید و به صورت نشسته از سر و گردن خود محافظت کنید.

  اگر هنگام زلزله در فضای باز بودیم: به این نکته توجه کنید که سقفی بالای سر شما نیست تا خطر آفرین باشد، پس همانجا بمانید و از هر آنچه امکان سقوط دارد، مانند تیرهای برق، کابلها ساختمان های شیشه ای، تابلو های تبلیغاتی و... فاصله بگیرید.

  • اگر هنگام زلزله در حال رانندگی بودیم: هرگز تلاش نکنید به راه خود ادامه دهید؛ چرا که دراین حالت علاوه بر کاهش سطح هوشیاری، تسلط شما برخودرو نیز کاهش می یابد. در نتیجه باید خودرو را سمت راست خیابان متوقف کنید و برای اطلاع از اخبار، رادیو را روشن نگاه دارید و منتظر اخبار دقیق تر بمانید. اجازه دهد سمت چپ مسیر عبوری باز باشد تا در صورت لزوم خودروهای امدادی امکان تردد داشته باشند.


  2- درصورتی که فرصت کافی برای خروج از محل خطر و رفتن به خارج از ساختمان را داشتید:
  در شرایط خاصی ضروری است محل سکونت و یا کار خود را ترک کنید(تخلیه کنید) و تا رسیدن نیروهای امدادی به نقطه امنی بروید. این شرایط اضطراری می تواند یکی از این موارد باشد:

   وقوع زلزله شدید و تخریب بخشی از ساختمان

   وقوع زلزله خفیف و احتمال وقوع زلزله بزرگ تر

   خطر آتش سوزی یا نشت گاز و مواد سمی

  نکته ها

   نکته 1. همیشه به یاد داشته باشیم افراد آسیب پذیر مثل کودکان، بیماران و ... در اولویت و توجه کامل از محدوده خطر خارج شوند.

   نکته 2. اگر از قبل وعده گاهی را برای مراجعه اعضا خانواده تعیین کنیم می توان امیدوار بود که اعضای خانواده پس از زلزله برای یافتن همدیگر به آن نقطه مراجعه کنید.

   نکته 3. پیش از ترک ساختمان، ابتدا شریان های حیاتی(گاز و برق و آب) را قطع کنید.

   نکته 4. تهیه کپسول اطفاء حریق و فراگرفتن روش استفاده از آن توسط همه افراد خانواده هم بسیار مهم است.


   نکته 5. در صورت وقوع آتش سوزی سعی در مهار آن کنید. در صورتی که امکان اطفای آتش وجود ندارد، محل را ترک کنید.

   نکته 6. کیف نجات که از قبل فراهم شده است را همراه خود ببرید.

  بهتر است "کیف نجات" درمحلی از خانه قرارگیرد که دسترسی واستفاده از آن پس از وقوع بحران، آسان باشد. لازم است همه اعضای خانواده، محل نگهداری کیف نجات را بدانند. همچنین اندازه آن باید مناسب باشد. همچنین تاریخ مصرف داروها و مواد خوراکی یا بهداشتی به روز باشد. و با توجه به شرایط اجتماعی، و وضعیت آب و هوایی هر منطقه تهیه شود.

  محتویات کیف نجات دوبخش است:

   بخش اول- کیف کمک های اولیه:


  این اقلام عبارتند از: باند، چسب ضدحساسیت، قیچی، گاز استریل، پد استریل، پنس، چسب زخم، بتادین، پنبه استریل، باند سه گوش، پماد ضد التهاب، محلول شستشوی چشمی، قطره عفونت چشمی، قرصهای مسکن و سرماخوردگی و یا هردارویی که مورد نیاز افراد خانواده هستند مثل قرص فشار، قلب، دیابت و کپسول های آنتی بیوتیک، اسپریهای بی حس کننده، کرم دردهای عضلانی، سرم خوراکی، پماد سوختگی، دستکش یکبار مصرف، سوت، نخ، و سوزن بخیه، ژل ضرعفونی.

   بخش دوم- ابزار و لوازم مورد نیاز:

  • بیسکویت و بطری آب معدنی غذاهای کنسرو یا خشک، خرما، کشمش، شکرو نمک برای حداقل سه روز خانواده
  • کپی اسناد و مدارک مهم و مشخصات کلیدی برای شناسایی و درمانی افراد خانواده در مواقع ضروری
  • شماره تلفن های ضروری مثل شماره های فامیل، و شماره های شهری و نقشه شهر محل سکونت
  • کمی پول نقد
  • چراغ قوه و باتری اضافه
  • یک رادیو ترانزیستوری به همراه باطری
  • لباس گرم و لباس زیر برای افراد خانواده
  • پتوی سفری شمع و کبریت الکل جامد
  • ناخن گیر، قیچی، چاقو و دربازکن، بیلچه
  • حوله کوچک و لوازم بهداشتی دیگر
  خمیردندان، صابون، دستمال، کیسه فریزر، بشقاب و قاشق

  4242

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ﻧﺤﻮه پناهگیری صحیح هنگام زلزله -

  ﻧﺤﻮه پناهگیری صحیح هنگام زلزله -

  به گزارش سلام نو، هنگام وقوع زلزله باید بدانید چه اقداماتی را برای حفظ سلامت خود انجام دهید.

  زمین لرزه یک حادثه طبیعی است که زمان و مکان آن از قبل قابل پیش بینی نیست پس دانستن یک سری نکات برای رویارویی با آن امری ضروری است.

  چناچه هنگام زلزله داخل ساختمان هستیم به کدام قسمت ها پناه ببریم؟

  ۱-اگر خانه مسکونی شما شخصی ساز و یک طبقه است به سرعت و با احتیاط خارج شوید.

  ۲-درصورتیکه آپارتمان نشین هستید به طرف در‌های خروجی، پله‌ها و آسانسورندوید و در محل‌های نسبتا امن ساختمان مانند زیر میز ها، تخت خواب‌های محکم، خروجِی‌های طاقی مانند چارچوب درها، مکان‌های با سقف‌های کوچک و راهرو‌های باریک و یا زیر پله‌ها پناه بگیرید.

  توجه داشته باشید که در زمان وقوع زلزله‌های بزرگ، جابجایی از مکانی به مکان دیگر بسیارمشکل و غیر ممکن است و شما فرصت کافی برای این حرکت را نخواهید داشت.

  ۳-سعی کنید سر خود را با استفاده از کت، بالش، پتو، کتاب ضخیم و یا با قرار دادن آرنج‌ها در طرفین سر و روی گوش‌ها و پوشاندن پشت گردن با کف دستها، از صدمات احتمالی حفظ نمایید.

  ۴-اگر حین زمین لرزه در آشپزخانه یا موتورخانه ونزدیک شوفاژ هستید، سریع خارج شوید.

  ۵-از پنجره‌ها، در‌های شیشه ای، آیینه ها، قفسه‌های بلند و کتابخانه دور شوید.

  ۶-اگر در آسانسورهستید، سریع تمام دکمه‌های آسانسور را فشار دهید و در اولین توقف از آن خارج شوید.

  ۷-اگر در راهرو هستید روی پله‌ها به طرف دیوار بنشینید و با آرنج و کف دست سر و صورت خود را بپوشانید.

  ۸-اگر در پارکینگ هستید به سرعت آن جا را ترک کنید.

  ۹-در حمام و دستشویی مواظب کابینت‌ها و آیینه‌ها باشید.

  در هر مکانی که پناه گرفتید تا پایان زمین لرزه در همان وضعیت بمانید سپس با در نظر گرفتن مسیر مناسب خروج و خطرات احتمالی در آن مسیر، ساختمان را ترک نمایید و هنگام ترک‌ موقعیت‌ خود به دیگر اعضای خانواده نیز کمک کنید.

  اگر هنگام وقوع زمین لرزه خارج از خانه بودید نکات زیر را به خاطر داشته باشید

  ۱- به ساختمان‌های تخریب شده و ساختمان‌های بلند نزدیک نشوید و از کوچه‌های تنگ و باریک عبور نکنید.

  ۲- به سیم و کابل‌های برق و تیر آهن و قطعات فلزی به هیچ عنوان دست نزنید.

  ۳-از ایستادن در کنار رودخانه ها، لبه صخره ها، روی ساختمان‌های آسیب دیده، خرابه‌ها وپل‌های رو گذر و عابر پیاده خودداری نمایید.

  ۴-از راه رفتن و ایستادن در زیر سیم‌های برق و نیز مجاور تیر و دکل برق اجتناب کنید.

  ۵-از حرکت روی روی آوار و جابجا کردن هر گونه مصالح ساختمانی خودداری نمایید.

  ۶-از تجمع در کوچه‌ها و خیابان‌ها اجتناب کنید و راه عبور وسایل نقلیه امداد رسان را باز نگه دارید.

  در اتومبیل،مراکزخرید و بانک‌ها و ادارات هنگام وقوع زلزله چه باید ‌کرد؟

  ۱-اتومبیل را در کنار خیابان به دور از تیر‌ها و سیم‌های برق، ساختمان‌ها و پل‌های سواره رو و پیاده رو متوقف کنید، همانجا بمانید تا زلزله تمام شود.

  ۲-در فروشگاه، بانک، ادارات اگر ساختمان یک طبقه و دارای فضای باز می‌باشد به سرعت از آن خارج شوید و در صورت دور بودن از در خروجی از قفسه ها، ویترین ها، در‌های شیشه‌ای و ... دور شوید.

  ۳-در مکان‌های امن پناه بگیرید و سر و صورت خود را با کمک آرنج‌ها و کف دست‌ها و یا کیف و کت خود بپوشانید.

  پس از پایان زمین لرزه ،با دقت مسیر خروج را انتخاب کنید.

  /رکنا

  منبع مطلب : www.salameno.com

  مدیر محترم سایت www.salameno.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اقدامات مهم قبل، بعد و هنگام زلزله

  اقدامات مهم قبل، بعد و هنگام زلزله

  هنگام وقوع زلزله چه باید کرد

  زلزله یکی از اتفاقات طبیعی است که درسراسر دنیا رخ می دهد. کشور ما نیز یکی از مناطق زلزله خیز است. بنابراین باید همیشه برای وقوع زلزله آماده باشیم.

  مرگ و میر ناشی از زلزله بیشتربه علت ریختن آوار، شکستن شیشه، سقوط اشیا وحرکت زیاد در زمان وقوع زمین لرزه رخ میدهد و از آنجایی که پیشبینی زمان رخداد زلزله درحال حاضرغیرممکن است، تنهاراه کاهش خسارت جانی و مالی ناشی از زلزله، رعایت اصول ایمنی است.

  اقدامات قبل از وقوع زلزله 

  هنگامی که می‌خواهید خانه‌ ای بخرید یا اجاره کنید؛ نقشه سازه و تأسیسات را از مالک دریافت کنید و از یک مهندس ساختمان بخواهید تا ساختمان را از نظر مقاومت در برابر زلزله بررسی کند . اگر قبلاً هم منزلی را تهیه کرده‌ اید ؛ می‌توانید از یک مهندس ساختمان ، درباره میزان مقاومت منزلتان یا امکان مقاوم سازی آن در برابر زلزله ، مشاوره بگیرید.

   عیوب سیم‌کشی ساختمان‌، نشت لوله‌های گاز و ‌ترکیدگی لوله‌های آب و فاضلاب را رفع کنید. برای این کار حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. 

  آبگرمکن‌ ، یخچال‌ ، فریزر ، اجاق گاز و اشیای بلند و بسیار سنگین ‌باید با بست یا تسمه‌های مناسب ، به کف و دیوار منزل محکم شوند.

  همچنین کمد لباس، قفسه‌ها، بوفه ها، آینه‌ها و تابلوهای دیواری منزل باید ‌به خوبی در جای خود محکم شوند. 

  برای انجام این کارها از یک فرد متخصص کمک بگیرید. 

   یک کیف شامل ضروریترین وسایل تهیه کرده و در محل امن قرار دهید

  یک کیف شامل ضروریترین وسایل تهیه کرده، در محل امن و قابل دسترس قرار دهید تا پس از پایان زلزله مورد استفاده قرار گیرد. مهمترین نیاز‌ها پس از زلزله عبارتند از: تغذیه، بهداشت و وسایلی که برای عملیات نجات و کمک به دیگران نیاز است. با تهیه این کیف می‌توانیم تا ۷۲ ساعت خود و خانواده را حفظ کنیم. این کیف را می‌توانیم علاوه بر منزل در ماشین و محل کار خود نیز داشته باشیم.

  وسایل ضروری که بهتر است در این کیف داشته باشیم مثل آب، جعبه کمک‌های اولیه شامل باند و قطره چشمی آنتی بیوتیک، آسپرین، پماد سوختگی مقداری از دارو‌هایی که اعضای خانواده مصرف می‌کنند و یک قیچی کوچک، یک رادیو ترانزیستوری کوچک، چراغ قوه و باطری‌های یدکی، انبردست و یک بیل کوچک و پیچ گوشتی، و مواد غذایی برای سه روز و همچنین برنامه‌ای از کار‌های لازم در زمان رخداد زلزله را با خانواده‌ی خود طراحی کرده، تمرین کنیم. 

   محل خواب خود را در محلی دور از پنجره، شیشه، لوستر، آینه، و اجسام سنگین مثل قفسه کتاب قرار دهیم.

   وسایل سنگین را در قفسه‌های پایین کابینت‌ها و کمد‌ها نگهداری کنیم تا هنگام بروز زلزله به بیرون پرتاب نشوند.

   درب کمد‌ها و قفسه‌ها و کتابخانه‌ها را به قفل مجهز نماییم تا هنگام زلزله چیزی به بیرون پرتاب نشود.

   با افراد خانواده راجع به زلزله گفتگو کنیم تا باعث کاهش استرس و اضطراب آن‌ها گردیم.

  افراد خانواده با کمک‌های اولیه آشنایی داشته باشند.

  افراد خانواده با نحوه‌ی قطع شیر اصلی آب و گاز و همچنین قطع برق آشنایی کامل داشته باشند.

  هر از گاهی افراد خانواده با فرض یک زلزله در خانه به تمرین عملیات پیشگیری و امدادرسانی بپردازند.

  برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانوهای خود بنشیند

  اقدامات در زمان وقوع زلزله :

  اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، میتوانید جان خود و بستگانتان را با داشتن آگاهی در مورد پناه گرفتن و انجام عکس العمل سریع و مناسب نجات دهید. 

  بهترین اقدام پناهگیری است. بنابراین لازم است که نکات ذیل را مد نظر داشته باشید:

    برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانوهای خود بنشیند. 

  برای آنکه خودتان را در برابر اشیای پرتاب شده در فضای منزل، محافظت کنید؛ با بازوان خود، سر و گردنتان را  بپوشانید.

  از پنجره ها و کمدهای بلند که بدون مهار هستند و همچنین اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند دور شوید.

  در زیر میز ناهار خوری یا میز تحریر و یا تخت خواب پناه بگیرید و چنانچه در اثر زلزله حرکت کردند پایه های آنها را با دستانتان محکم بگیرید.

  همان جا که پناه گرفته‌اید، بمانید تا لرزه‌ها تمام شود. به هیچ وجه جا به جا نشوید. 

   همان جا که پناه گرفته‌اید، بمانید تا لرزه‌ها تمام شود. به هیچ وجه جا به جا نشوید

  اگر هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستید‌، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید . اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر قرار دارد، ‌فوراً جا به جا شوید و به نزدیکترین محل امن پناه ببرید.

  از پله ها یا آسانسور استفاده نکنید.

  اگر محل ایمن وجود ندارد و شما در کریدور هستید به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوهایتان خم نموده و ضمن اینکه با کف دستهایتان پشت سر خود را گرفته اید با بازوانتان سر خود را محافظت کنید.

  اگر در داخل خودرو در حال حرکت هستید‌:هر چه سریع‌تر در مکانی امن توقف کنید (از توقف در مجاورت ساختمان‌ها‌، درختان، پل‌ها و تیرک‌های برق، تلفن و مانند آن خودداری کنید). بعد از توقف، در داخل خودرو بمانید. زمانی که زلزله پایان یافت‌، با احتیاط به راه خود ادامه دهید، اما از پل‌ها و جاده‌های آسیب‌دید‌ه دوری کنید.

  کارمندان از کمدهایی که در محل خود محکم نشده اند، دور شوند

  اقدامات حین وقوع زلزله، برای ساختمانهای اداری :

  کارمندان میبایست بدانند که در چنین مواردی:

  از پنجره ها و فایلهایی (کمدهایی) که در محل خود محکم نشده اند، دور شوند.

  نباید از پله ها یا آسانسور استفاده کنند.

  همچنین میبایست سریعا در مکانهای ایمن ساختمان از جمله چارچوب دربها و یا زیر میزهای کار، پناه بگیرند.

  میبایست از منابع تامین الکتریسیته که احتمال حرکت، تخریب یا سقوط دارند، دور شوند.

  میبایست از منابع خطر و یا محلهای قابل اشتعال دور شوند.

  نباید به سمت کریدورها یا خروجیهای اضطراری هجوم ببرند.

  اقدامات حین وقوع زلزله، برای مدارس:

  قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید، ترس و وحشت از سرعت و صحت کارهای شما میکاهد، پس نکات ایمنی را با اعتماد به نفس انجام دهید. همچنین دیگران را به آرامش دعوت نموده و نکات مذکور را انجام دهید.

  به‌ سمت درب‌ خروج هجوم نبرید.

  از دستورات معلم و والدین اطاعت کنید.

  پناهگیری صحیح هنگام وقوع زلزله

  به زیر میز رفته و با دو دست محکم پایه‌های میز را بگیرند.

  در چهارچوب در، گوشه کلاس(اتاق) و زیر ستون‌های اصلی نیز می‌توانید پناه بگیرید.

  اگر در طبقات زیرزمین هستید، در مکانی امن جای گرفته و تا پایان لرزش آنجا بمانید.

  اگر در کتابخانه، آزمایشگاه یا کارگاه هستید و بخاطر تجمع مقابل دربها قادر به خارج شدن نیستید از قفسه ها دور شده و به دنبال پناهگاه باشید.

   در راه پله با دو دست سر را گرفته، بنشینید 

    در راه پله با دو دست سر را گرفته، بنشینید وخود را به یک سمت پله بکشانید و از بالا یا پایین رفتن بپرهیزید.

  اگر در در حیاط مدرسه هستید از ساختمان، دیوار، سازه های بلند فولادی یا چوبی و از سبد های بسکتبال دور شوید.

  توصیه های ایمنی بعد از زلزله:

   وقتی لرزه‌ها پایان یافت؛ اطراف را نگاه کنید. اگر ساختمان صدمه دیده و مسیر باز و امنی برای خروج وجود دارد ، ساختمان را با احتیاط ترک کنید و به فضای باز و دور از نواحی آسیب‌دیده بروید. 

  خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید.

  از طریق رادیو یا تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی رسمی و معتبر، اخبار و اطلاعات موثق و دستورالعمل‌های مربوط به اقدامات اضطراری را کسب کنید.

  به محض استشمام بوی گاز در صورت امکان فلکه اصلی را قطع کنید و اگر نتوانستید، فوراً محل را ترک کنید.

  آتش‌سوزی‌های کوچک را مهار کنید.

  مکانی امن را جهت استراحت و ذخیره مواد دارویی و غذایی آماده کنید.

  مواد دارویی و غذایی را به‌موقع و صحیح مصرف کنید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

  اگر تلفن همراه دارید با تماس گرفتن یا ارسال پیام تقاضای کمک کنید

  در موارد بسیار ضروری، از تلفن استفاده کنید.

  قفسه‌ها و کابینت‌ها را باید ‌با احتیاط باز کنید چون اشیای موجود در آن‌ها ممکن است سقوط کنند.

  اگر فرد مصدومی در اطراف شما هست و شما دوره کمک‌های اولیه را گذرانده‌اید، با رعایت اصول ایمنی، به او کمک کنید.

  نهایت احتیاط را بعد از وقوع زلزله، برای تمیز کردن ساختمان‌ها داشته باشید. هرگز سعی نکنید خودتان آوارهای سنگین را جا به جا کنید.

  باید آماده ‌لرزش‌های بعدی باشید. ‌این لرزش ها ممکن است آن قدر قوی باشند که به ساختمان‌های بدون استحکام آسیب وارد کنند. بنابراین همیشه آماده انجام مراحل پناهگیری که در بالا به آن اشاره کردیم؛ باشید.

  از تجمع بی‌مورد در اطراف مجروحین بپرهیزید.

  به نیروهای انتظامی و هلال‌احمر کمک کنید و از دستورات آنها پیروی کنید.

  از وارد شدن به محل‌های نیمه تخریب بپرهیزید.

  اگر زیر آوار محبوس شده اید:

  - کبریت روشن نکنید.

  - جا به جا نشوید.

  - با دستمال یا پارچه‌ای دهان خود را بپوشانید.

  - اگر تلفن همراه دارید؛ با تماس گرفتن یا ارسال پیام، تقاضای کمک کنید.

  - با هر وسیله‌ای که دم دست دارید به لوله یا دیوار ضربه بزنید تا ماموران امدادی قادر به یافتن شما باشند. 

  در صورت امکان، از یک سوت استفاده کنید. فقط وقتی که ضرورت دارد، فریاد بزنید چون فریاد زدن ‌باعث ورود گرد و غبار به ریه‌های شما می‌شود.

  گردآوری:بخش سلامت و بهداشت بیتوته

  منابع:yjc.ir

  vojoudi.com

  iribnews.ir

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید