توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پایین آوردن تب نوزاد بعد از واکسن

  1 بازدید

  پایین آوردن تب نوزاد بعد از واکسن را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  چگونه تب نوزاد بعد از واکسن را پایین بیاوریم؟

  چگونه تب نوزاد بعد از واکسن را پایین بیاوریم؟

  بعد از واکسن ، احتمالا متوجه تب نوزاد خود شده اید. با این حال لازم است بدانید که تب بعد از واکسن در نوزادان یک اتفاق معمول است. با ما همراه باشید در این مقاله  در مورد تب بد از واکسن توصیه ها و اطلاعاتی را عنوان می کنیم.

  برای والدین طبیعی است که زمانی که فرزندانشان حال خوبی ندارند نگران شوند. شما آماده هر کاری برای کاهش درد فرزند خود هستید. یکی از مواردی که والدین معمولا دست و پای خود را گم می کنند، تب بعد از واکسن در نوزاد است.  حال ببینیم آیا تب بعد از واکسن در نوزاد طبیعی است؟

  بعد از واکسن برای بعضی از نوزادان طبیعی است و در واقع نشانه خوبی برای سلامت فرزند شماست. این بدان معنی است که سیستم ایمنی کودک شما در برابر واکسن عمل کرده است. از این رو، شما نباید نگران باشید اگر او با تب خفیفی مواجه شده باشد.

  تب بعد از واکسن به چه دلیلی ایجاد می شود؟

  واکسیناسیون عبارتست از فرایندی برای محافظت از ابتلا به بیماری، تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت و آماده کردن آن برای مبارزه با تهدید بالقوه بیماری ها. واکسن یک آنتی ژن است که یا از عوامل ایجاد کننده بیماری تهیه شده است یا به صورت مصنوعی ایجاد می شود تا ایمنی را برای مبارزه با یک یا چند بیماری فراهم کند.

  با تزریق واکسن، مکانیسم دفاعی بدن برای حذف باکتری های مضر یا ویروس ها از بدن، آموزش داده می شود. تعدادی از واکسن هایی مانند DTaP، MMR و PCV برای نوزاد استفاده می شود تا در برابر چند بیماری بد از بدن او محافظت کند.

  پس از واکسیناسیون، ممکن است بدن کودک شما به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به چند واکسن، گرم شود. این تنها یک مکانیسم دفاعی بدن است تا از شر عفونت خلاص شود که معمولا به عنوان تب شناخته می شود. از این رو، برخی از واکسن ها در نوزاد ایجاد تب می کنند.

  چند ساعت بعد از واکسن ، نوزاد تب می کند؟

  تب بعد از اکثر واکسن ها 12 ساعت بعد از واکسن شروع می شود و 2 تا 3 روز نیز ادامه می یابد. این تب نرمال و بدون ضرر است و معمولا می تواند مفید باشد. اما در صورتی که تب نوزاد بالای 39 درجه بود می توانید از محصولات استامینوفین به او بدهید. همچنین در صورتی که بالای 6 ماه بود می توانید به او ایبوبروفن بدهید.

  چطور متوجه شویم که نوزاد بعد از واکسن تب دارد؟

  معمولا درجه حرارت بیش از 37.5 درجه سانتیگراد در کودکان به عنوان تب شناخته می شود و نباید نادیده گرفته شود. در صورتی که فرزند شما نشانه های زیر را داشته باشد، لازم است که برای آن اقدامی کنید و از پزشک کمک بگیرید.

  – سن نوزادتان کمتر از 3 ماه باشد و دمای بدنش 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر

  – سن نوازدتان بین 3 تا 6 ماه باشد و دمای بدنش 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر

  – نشانه هایی از ضعف و خواب آلودگی همراه با تب از خود نشان دهد.

  راهنمایی برای کمک به نوزادان در زمان تب بعد از واکسن

  با وجود اینکه تب بعد از واکسن در برخی از کودکان طبیعی است، اما شما به عنوان پدر و مادر سعی بر این خواهید داشت تا نوزادتان راحت تر باشد و احساس بهتری کنید. در ادامه به چند نکته درباره درمان تب بعد از واکسن اشاره می شود.

  برای کمک به او حاضر باشید

  شاید ضروری نباشد اما آرامش والدین برای نوزادان بهترین چیز است. صرف حضور شما برای نوزاد می تواند موثر باشد و موجب آرامش او شود تا بتواند استراحت کند. بنابراین، کارهای خود را طوری برنامه ریزی کنید تا بتوانید حداقل 3 تا 4 ساعت بعد از واکسن کنار کودک خود باشید.

  لباس های سبک به تن نوزاد کنید

   لایه های اضافی لباس را بردارید. کودک خود را با لباس های سبک و راحت بپوشانید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که در صورت نیاز از یک پتوی نازک برای پوشاند او استفاده کنید.

  مایعات زیادی به او بدهید

  تب، مایعات را از بدن دفع می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از مایعات به او بدهید تا بدنش هیدراته بماند. می توانید در مورد مایعات مورد نیاز نوزاد از پزشک مشورت بخواهید.

  هوای اتاق باید تهویه شود.

  مطمئین شوید که هوای اتاق تهویه می شود و دمای اتاق مناسب برای نوزاد است. برای نوزادان در این شرایط 18 درجه ایده آل است. پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان یابد. همچنین می توانید دمای رادیاتور ها را طوری تنظیم کنید که مناسب برای کودک باشد.

  چه موقع باید تب را با دارو درمان کنم؟

  اگر کودک شما پس از واکسیناسیون (یا هر زمان دیگر) دمایی بالاتر از 38.5 درجه سانتیگراد داشته باشد و این باعث ناراحتی یا پریشانی او شود، پاراستامول یا ایبوپروفن (مخصوص کودکان و نوزادان) می تواند برای کاهش هر گونه ناراحتی کمک کند.

  پاراستامول برای کودکان کمتر از دو ماه (زیر 4 کیلوگرم) مناسب است. ایبوبروفن هم برای کودکان بالای 3 ماه (بالای 5 کیلوگرم) مناسب می باشد.

  این دارو ها ممکن است دمای بدن کودک را کاهش دهد، اما هدف این نیست که دمای بدن را به حالت عادی بازگردانیم چرا که تب کمک به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت است.

  به مقدار توصیه پزشک از این داروها به نوزاد خود بدهید و یا این که دستورالعمل آن را مطالعه نمایید. هرگز بیش از حداکثر دوز مجاز به کودک خود دارو را ندهید و ضمن این که بیش از دو روز دارودرمانی شما طول نکشد.

  چه موقع به دکتر مراجعه کنیم؟

  در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید به دکتر مراجعه نمایید.

  کارهایی که هنگام تب نوزاد نباید انجام دهیم.

  غوطه ور کردن کودک با آب ولرم یا سرد و یا پوشاندن او با لباس های مرطوب توصیه نمی شود.

  این امر می تواند باعث افزایش دمای بدن بخاطر نزدیک کردن رگ های خونی شود چرا که بدن در این شرایط می خواهد خود را گرم نگه دارد.

  در صورتی که فرزند شما سابقه تشنج ندارد، استفاده از داروهایی مثل پاراستامول برای پیشگیری از تب توصیه نمی شود. چرا که تب به سیستم ایمنی بدن کمک می کند و مضر نیست.

  منبع مطلب : nabzema.com

  مدیر محترم سایت nabzema.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تب واکسن در شیرخواران و نوزادان

  شیرخواران و نوزادان معمولا  پس از تزریق واکسن  دچار تب خفیف میگردند .  تزریق واکسن معمولا برطبق برنامه وزارت بهداشت  در بدو تولد نوزاد  و دو ماهگی ، 4 ماهگی ، 6  ماهگی ، 12 ماهگی  و 18 ماهگی و 4-6 ‌سالگی  انجام میگیرد . چنانچه شیرخوار پس از تزریق واکسن دچار تب گردید بایستی برای کم شدن  تب نوزاد تمهیداتی بیاندیشید. چنانچه  تب شیرخوار به بیشتر از39 ‌درجه سانتیگراد رسید  یا اینکه نوزاد  علامت دیگری چون  گریهغیرمعمولی  داشت یا جیغ میکشید ،بایستی فورا  به پزشک کودکان مراجعه کنید. همچنین در صورت عدم موفقیت مهارتهای کمک کننده برای کاهش  تب با پزشک خود مراجعه کنید. در صورت ایجاد ناخوشی در فرزندتان پس از واکسیناسیون، قبل از زدن واکسن های بعدی، این نکته را به پزشک یا هر فرد دیگری که واکسن را تزریق می کند اطلاع دهید تا شما را درباره نحوه مقابله با علایمی که ممکن است ایجاد شوند، راهنمایی کند. اگر فرزندتان در زمان واکسیناسیون تب داشته باشد، باید واکسن زدن را تا بهتر شدن حال او به تأخیر انداخت.
  عوارض تزریق واکسن به شیرخواران و نوزادان 
  -    
  تورم و درد و حساسیت موضعی محل تزریق واکسن
  -    
  بیقراری و گریه نوزاد
  -    
  تب خفیف یا شدید  
  -    
  ناراحتی عصبی و تشنج پس از تزریق واکسن و در زمان بالا رفتن تب در نوزادان و شیرخواران 
  -    فلجی که ممکن است بعد از واکسن فلج اطفال رخ دهد ولی در سنین بالا بیشتر دیده شده .
  -    
  سردرد 
  -    
  ایجاد بثورات پوستی بعد از تزریق واکسن در شیرخواران دیده میشود.

  ۱۵ نکته برای پایین آوردن تب کودک

     نکات تزریق واکسن :

  پس از تزریق واکسن ب.ث.ژ ممکن است  زیر بغل نوزاد حالت برآمدگی احساس کنید، در برخی موارد این حالت برای شیرخواران بوجود می آید .
  بهتر است برای  شیر خواران  6 ماه به بالا  قبل از تزریق واکسن یا پس از آن  مقدار کمی مایعات شیرین یا شیر مادر، به شیرخوار دهید زیرا در  کاهش درد آنها  موثر خواهد بود .
   
  پس از تزریق واکسن ثلاث نوزاد ممکن است  تب بالای 38 درجه داشته باشد  بنابراین 2برابر وزن نوزاد  قطره استامنیوفن هر 4یا  6 ساعت یکبار بمدت 2 روز داده شود، چناچنه تب نوزاد قطع نشد بایستی به پزشک  مراجعه نمایید.
  جای تزریق واکسن سه گانه معمولاً درد یا تورم خواهد داشت بهتر است  در روز اول تزریق واکسن از کمپرس سرد و در روز دوم از کمپرس گرم استفاده گردد .
  تشنج ناشی از تب بهنگام تزریق واکسن  شیرخواران و نوزادان 
  ممکن است پس از تزریق واکسن نوزادان و شیرخواران دچار تب بالای 39 درجه شوند  و بالاتر رفتن دمای بدن از 39 درجه منجر به بروز تشنج در نوزاد گردد . همین امر باعث ایجاد نگرانی والدین میگردد
  علایم تشنج در کودکان :
  -    
  هوشیاری نوزاد ازبین میرود 
  -    
  دچار لرزش اندامها میگردد 
  -    
  قطع موقتی تنفس و یا نفس کشیدن عمیق و کبودی پوست در کودک اتفاق می افتد .
  -    
  کنترل مدفوع و ادرار خود را از دست میدهد .
  -    
  سیاهی چشم بسمت بالا میرود 
  تشنجی که بدیل  تب و دمای بالای 39 درجه اتفاق می افتد معمولاً کمتر از 5 ‌دقیقه بطول می انجامد .معمولا تشنج  اغلب خطرناک نیت . بیشتر کودکانی،که در دوران شیرخوارگی دچار تشنج شده اند بعد از 5 ‌سالگی تشنج نخواهند داشت. شاید با کم کردن  دمای بدن شیرخواران  بتوان از ایجاد تشنج ناشی از تبجلوگیری کرد . کارهایی که برای پایین آوردن تب شیرخوار توصیه میکنیم :
  -    
  لباسهای اضافی نوزاد را در بیاورید .
  -    
  با یک اسفنج که در آب ولرم خیس میکنید بدن اورا شستشو دهید .
  -    
  اجازه دهید که هوا در اتاق جریان داشته باشد
  -    
  از مسکن های مجازو به تجویز پزشک  برای کودکان استفاده کنید مانند استامینوفن ، ایبو بروفن وشیاف پاراستامول ... 
  -    
  به شیرخواران و نوزادان  مقدار زیادی مایعات دهید تا  تب او کنترل شود  و هم اینکه  آب از دست رفته بدن او در طی تب جبران گردد، مثل آب ، آب میوه، سوپ و ... .
  -    
  میتوانید پیش از واکسیناسیون نوزاد، برای پیشگیری از تب احتمالی، به او استامینوفن دهید.
   
  هشدار
  اگر تشنج بیش از 5 دقیقه طول کشید حتما آمبولانس خبر کنید و کودک را به مراکز درمانی برسانید .
   
  از تزریق واکسن، حدود 15 تا 30 دقیقه در مطب پزشک و یا درمانگاه صبر کنید تا در صورت شروع شدن واکنش های آلرژی زا در کودک، سریعا او را به پزشک نشان دهید.
  از دادن آسپرین به نوزادان و شیرخواران جدا خودداری کنید .

  منبع مطلب : www.childkafel.com

  مدیر محترم سایت www.childkafel.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پایین آوردن تب نوزاد: ۱۰ روش ساده و خانگی که باید بخاطر بسپارید.

  پایین آوردن تب نوزاد: ۱۰ روش ساده و خانگی که باید بخاطر بسپارید.

  تب عموما یک علامت شایع برای شروع یک بیماری است. در واقع، تب یک واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن کودک به یک ویروس یا عفونت میکروبی است. تب حدود ۳ الی ۵ روز در شرایط عادی طول می‌کشد و عموما کودکان سالم می‌توانند آن را تحمل کنند. عموما شایع ترین علت تب در کودکان عفونت ویروسی است. در برخی موارد، دندان درآوردن کودکان با تب و بالا رفتن دمای بدن آن‌ها همراه است. البته در نوزادان کوچکتر، تب می‌تواند نشانه ای از یک عفونت جدی نیز باشد. در نوزادان کمتر از ۳ ماه دمای بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه (۳۸ درجه سانتیگراد) می تواند نگران‌کننده باشد. برای نوزادان بین ۳  تا ۶ ماه دمای بالاتر از ۱۰۱ درجه (۳۸.۳ درجه سانتیگراد) باید توسط پزشک متخصص اطفال مورد معاینه قرار بگیرد و همینطور برای کودکان بزرگتر از ۶ ماه درجه حرارت بیش از ۱۰۳ درجه (۳۹.۴ درجه سانتیگراد) نیاز به مشاوره فوری با یک دکتر دارد. اگر کودک شما علائم و نشانه‌های دیگری مانند سرماخوردگی، سرفه، استفراغ یا اسهال را نشان داد بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. علاوه بر تجویز دارو توسط پزشک اطفال می‌توانید از راهنماییهای زیر برای پایین آوردن تب نوزاد خود نیز استفاده کنید.

  از یک دستمال نم برای پایین آوردن تب نوزاد استفاده کنید.

  اولین کار بعد از متوجه شدن تب نوزاد استفاده از یک دستمال مرطوب و سرد است. دستمال را بر روی پیشانی نوزاد قرار دهید. تبخیر آب دستمال بوسیله گرمای بدن کودک باعث پایین آوردن تب نوزاد می‌شود.

  توجه کنید که هرگز از آب خیلی سرد و آب یخ برای نم‌دار کردن دستمال استفاده نکنید زیرا ممکن است برعکس عمل کرده و باعث افزایش دمای بدن نوزاد شود.

  نوزاد را با آب ولرم حمام کنید.

  حمام آب ولرم به تنظیم درجه حرارت بدن و خواب راحت کودک کمک می کند. از آب خیلی داغ یا خیلی سرد استفاده نکنید زیرا باعث افزایش درجه حرارت داخلی بدن کودک می‌شود.

  به طور مکرر به نوزاد خود شیر دهید.

  شیر مادر برای کودکان زیر ۶ ماه بسیار مفید و حیاتی است. شیر مادر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد شده و کودک را در مقابله با بیماری‌ها یاری می‌کند.

  میزان مصرف مایعات نوزاد را افزایش دهید.

  مصرف مایعات برای بهبود بیماری نوزاد بسیار مهم است. مصرف مایعات باعث خنکی بدن نوزاد شده و همینطور کم آبی بدن نوزاد را تامین می‌کند.

  نوزاد را در مکان خنکی نگه داری نمایید.

  وقتی نوزاد شما دچار تب می‌شود حتما به دمای محل نگهداری کودک توجه کنید. محل نگهداری کودک نباید بیش از حد گرم و یا سرد باشد. ذمای اتاق کودک را بین ۷۰ تا ۷۴ درجه (۲۱ تا ۲۳.۳ درجه سیلسیوس) نگه دارید.

  برای پایین آوردن تب نوزاد حتما از لباس‌های سبک، نازک و نخی استفاده کنید.

  بسیاری از والدین به هنگام تب کردن نوزاد خود به اشتباه با چندین لایه از لباس و پتو اضافی نوزاد را می‌پوشانند. هیچ وقت این کار را انجام ندهید زیرا باعث افزایش دمای بدن کودک می‌شود.

  کف پای کودک را ماساژ دهید.

  یکی از بهترین روش‌های پایین آوردن تب نوزاد ماساژ کف پای او با استفاده از روغن‌هایی مانند روغن زیتونمی‌باشد. این کار علاوه بر اینکه نوزاد را آرام کرده باعث خواب راحت او می‌شود و در پایین آوردن دمای بدن اون نیز بسیار موثر می‌باشد.

  ازسرکه سیب استفاده کنید.

  برای کودکان بالای یک سال شما می‌توانید از سرکه سیب استفاده کنید. سرکه سیب سبب کاهش درجه حرارت بالای بدن نوزاد می‌شود. برای این کار ۱/۴ فنجان سرکه سیب را در یک کاسه‌ی بزرگ آب ولرم بریزید و سپس با استفاده از دستمال آن را روی بدن کودک قرار دهید. این عمل را دوسه بار در روز تکرار کنید تا دمای بدن کودک پایین بیاید.

  از ریحان برای پایین آوردن دمای بدن استفاده کنید.

  ریحان گزینه بسیار عالی برای پایین آوردن دمای بدن کودکان بالای یک سال است. شاخ و برگ گیاه ریحان در پایین آوردن دمای بدن می‌تواند بسیار موثر باشد. ریحان به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و تقویت کننده ایمنی بدن کار می‌کند.

  تعداد انگشت شماری از برگ‌های ریحان را تمیز بشویید و سپس به مقدر ۲ فنجان آب به آن اضافه کنید و بگذارید بجوشد. وقتی آب آن نصف شد، آماده مصرف است. می‌توانید کمی شکر به آن اضافه کرده و چند بار در روز به کودک بخورانید. البته اگر کودک شما بزرگتر است جویدن چند برگ ریحان نیز کارساز است.

  در طول درمان حتما از دماسنج استفاده کنید.

  حتما هنگامی که نوزاد شما دچار تب می شود از دماسنج استفاده کنید. به طور منظم درجه حرارت بدن کودک خود را اندازه گیری کنید تا در صورت بالا رفتن بیش از حد آن به دکتر مراجعه کنید.

  منبع مطلب : payla.ir

  مدیر محترم سایت payla.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید