توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  و مکرو مکرالله والله خیر ماکرین

  1 بازدید

  و مکرو مکرالله والله خیر ماکرین را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  منظور از «خیر الماکرین» در آیه «وَمَکَرُوا وَمَکَرَ اللهُ وَاللهُ خَیْرُ الْمَاکِرِینَ» چیست؟

  نشانی دفتر: ایران ، قم ، خیابان إرم ، حسینیه امام صادق (ع)

  تلفن: 37743538-25-0098

  فاکس: 37747557-25-0098

  صندوق پستی:  قم 37185/4343

  تماس با مدیریت سایت : [email protected]

  پست الکترونیکی ویژه ی تماس سایت ها و خبرگزاری ها : [email protected]

  منبع مطلب : www.rohani.ir

  مدیر محترم سایت www.rohani.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیه 54 سوره آل عمران


  وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَیْرُ الْماکِرِینَ (54)

  و بعد از آن، عدم ثبات ایشان در ایمان و حیله و مکر آنان را می‌فرماید:

  وَ مَکَرُوا: و مکر نمودند، به این وجه که در پنهانی، جمعی را برگماشتند تا در صدد قتل حضرت عیسی علیه السّلام برآمدند. اصحّ اقوال آنکه: به حیله، شبی حضرت را به دست آورده، در خانه‌ای محبوس ساختند. و قبل از حبس، حواریون را جمع و وصیت فرموده، بعد فرمود: یکی از شما اظهار ارتداد کند و مرا به درهمی چند بفروشد. شما قبل از بانگ خروس متفرق و به اطراف منتشر گردید. آن شخص یهودا بود که سی درهم گرفت و حضرت را نشان داد.

  خلاصه، تمام شب پاسبانان اطراف مجلس را فرا گرفتند. حق تعالی آن شب را بسیار ظلمانی گردانید و امر فرمود حضرت را از روزنه‌ای که در اطاق بود، ملائکه او را به آسمان بردند. «2» حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود در وقت رحلت خود که: هر آینه ضربت خوردم در شبی که یوشع بن نون از دنیا رفت، و قبض روح شوم در شبی که عیسی علیه السّلام را به آسمان بردند (یعنی شب بیست و یکم ماه‌

  «1» بحار الانوار، جلد 14، صفحه 274

  «2» تفسیر مجمع البیان، جلد اوّل، صفحه 448

  تفسیر اثنا عشری، ج‌2، ص: 115

  رمضان‌ «1»).

  وَ مَکَرَ اللَّهُ‌: و جزای مکر را خدا به ایشان رسانید به اینکه صبح آنشب، یهودای مرتد وارد آن اطاق شد تا عیسی علیه السّلام را بیرون آورد، در حالی که همه مجتمع شدند. همین که یهودا وارد شد، عیسی علیه السّلام را ندید. حق تعالی شبه عیسی علیه السلام را بر او افکند. چون بیرون آمد، فورا او را گرفتند.

  هر چه استغاثه نمود. من عیسی نیستم، قبول نکردند و او را به دار زدند و به جزای خود رسید. «2» وَ اللَّهُ خَیْرُ الْماکِرِینَ‌: و خدای تعالی بهترین مکافات دهندگان است اهل مکر را.

  تحقیق: این مطلب ثابت شده که خداوند حکیم متعال از کلیه قبایح منزّه و مبرّی می‌باشد، و تمام افعال سبحانی نیکو، و بر وجه حکمت و مصلحت است. بنابراین آیه شریفه به یکی از وجوه تفسیر شود: 1- ابن بابویه رضوان اللّه علیه به سند خود از حسن بن فضّال از پدرش روایت نموده که سؤال کردم از حضرت رضا علیه السّلام آیه شریفه را، فرمود: خداوند تبارک و تعالی مکر ننماید، و لکن جزا دهد ایشان را جزای مکر «3». 2- «مکر» در اصل حیله‌ای است که به سبب آن مضرتی به غیر رسانند بدون ادراک او، پس اسناد آن به خدا از باب صنعت مقابله و مشاکله است، مانند: جزاء سیئة سیئة مثلها، یعنی جزای مکر را بدون توجه او، بدو رساند به ناگهانی. 3- از باب تسمیه سبب که مکر است به اسم مسبّب، که وبال مکر باشد، یعنی خدا راجع سازد وبال مکر را به ایشان. 4- مراد، تخلیه و فروگذاشتن خدا باشد مکّارین را به فعل خود، تا نتیجه مکر عاید آنها گردد.

  «1» از روایات منقوله چنین برمی‌آید که وفات یوشع بن نون و رفع عیسی بن مریم به سوی آسمان، هر دو در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان روی داده است. (بحار الانوار، جلد 42 باب 127- جلد 14 باب 23 و جلد 13 باب 12)

  «2» تفسیر مجمع البیان، جلد اوّل، صفحه 448

  «3» تفسیر برهان، جلد اوّل، حدیث اوّل، صفحه 285

  تفسیر اثنا عشری، ج‌2، ص: 116


  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید