در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  وقت نماز صبح از کی تا کی است

  1 بازدید

  وقت نماز صبح از کی تا کی است را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  نماز اول وقت دقیقا چه زمانی است؟

  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، خواندن نماز اول وقت فضیلت‌های زیادی دارد و مستحب است هر مسلمانی بدون عذر شرعی نمازش را به تاخیر نیندازد هر چه نماز را به اول وقت نزدیک‌تر بخوانید ثوابت آن بیشتر است اگر به دلیل نماز جماعت در خواندن نماز اول وقت را به تاخیر بیندازید اشکالی ندارد وقت نماز صبح از اول طلوع فجر تا طلوع آفتاب می‌باشد. در این مطلب وقت‌های نماز اول وقت را برای شما آورده ایم تا با خواندن نماز اول وقت از ثواب بیشتری برخوردار باشید.

  نماز اول وقت دقیقا چه زمانی است؟

  شارع مقدس اسلام، برای هر نمازی دو وقت قرار داده است: وقت فضیلت، وقت غیر فضیلت. آیات و روایات سفارش می کنند که: نماز را در وقت فضیلتش بخوانید. وقت فضیلت هر نماز، مراتبی دارد که قطعا اول وقت آن از ثواب بیشتری برخوردار است.

  مستحب است انسان تا آنجا که ممکن است بدون عذر شرعی نماز را از اول وقت تأخیر نیندازد، (مگر این که کاری که انجام آن شرعا مقدم بر نماز باشد مانند نجات جان یا مال محترم و یا دادن طلب کاری یا امانت مردم یا تطهیر مسجدی که نجس شده) مانع شود و همین طور اگر منتظر برپا شدن جماعت باشد تأخیر نماز اشکال ندارد. هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد ثوابش بیشتر است و انتهای وقت فضیلت به شرح زیر است.
  اوقات فضیلت نماز

  ۱- وقت فضیلت نماز صبح: از طلوع فجر صادق (اذان صبح) است تا هنگامی که سرخی طرف مشرق آشکار شود (تقریبا تا هنگامی که ستارگان در آسمان پیداست و هوا هنوز روشن نشده است).

  ملاک برای شروع در نماز صبح، طلوع فجر است اگر با شروع اذان و یا تمام شدن اذان علم به دخول وقت پیدا شود می‏توان نماز را شروع نمود. لکن، چون نظر منجمین در تشخیص ساعت دقیق طلوع فجر اختلاف دارد احتیاط آن است که تا چند دقیقه پس از اذان نماز صبح را تأخیر بیاندازیم و ملاک قضا شدن نماز صبح طلوع آفتاب است؛ بنابراین وقت نماز صبح از اول طلوع فجر تا طلوع آفتاب است.

  ۲- وقت فضیلت نماز ظهر: از هنگام زوال خورشید (اذان ظهر) است تا وقتی که سایه شاخص به اندازه خودش برسد.

  وقت مخصوص نماز ظهر از اول ظهر است تا وقتی که از ظهر به اندازه خواندن نماز ظهر بگذرد و وقت مخصوص نماز عصر موقعی است که به اندازه خواندن نماز عصر به مغرب وقت باقی مانده باشد که اگر کسی تا این زمان نماز ظهرش را نخوانده باشد، نماز ظهر او قضا شده و باید اول نماز عصر را بخواند و بعد نماز ظهرش را قضا نماید؛ و مراد از [مغرب]غایب شدن آفتاب نیست؛ بلکه مراد همان وقت اذان مغرب است؛ یعنی، هنگامی که سرخی طرف مشرق که بعد از غروب پیدا می‏شود از بالا سر انسان بگذرد.
  وقت فضیلت نماز عصر

  ۳- وقت فضیلت نماز عصر: از زمانی آغاز می‌شود که سایه شاخص (چوب یا میله‏ای صاف که در زمین مسطح به صورت عمود نصب شود) به اندازه خودش برسد (بعد از تمام شدن وقت فضیلت ظهر) تا هنگامی که سایه به دو برابر خود برسد. حدود ۳:۲۰ ساعت بعد از وقت ظهر.

  وقت مخصوص نماز عصر هنگامی است که به اندازه خواندن چهار رکعت به غروب آفتاب باقی باشد و پایان وقت نماز عصر، غروب آفتاب است.

  ۴- وقت فضیلت نماز مغرب: از هنگام اذان مغرب است تا وقتی که سرخی در آسمان (در ناحیه مغرب) از بین برود (تقریبا تا هنگامی که ستارگان بطور کامل آشکار نشده باشند).

  هنگام نماز مغرب از وقتی است که سرخی طرف مشرق (که بعد از غروب آفتاب پیدا می‏شود) از بالای سر انسان بگذرد. هرگاه به اندازه خواندن سه رکعت نماز به طور معمولی گذشت وقت مخصوص به نماز مغرب گذشته و وارد وقت مشترک بین مغرب و عشا می‏شود.

  اگر کسی تا زمانی که به اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب باقی باشد، نماز مغرب را عمدا نخوانده باشد باید اول نماز عشا و بعد از آن، نماز مغرب را بخواند و اگر کسی به واسطه عذری نماز مغرب یا نماز عشا را تا نصف شب نخوانده، بنا بر احتیاط واجب باید تا قبل از اذان صبح بدون این که نیت ادا و قضا کند (یعنی فقط به نیت آنچه بر عهده او بوده است قربه‏الی اللّه‏) به جا آورد.
  وقت فضیلت نماز عشا

  ۵- وقت فضیلت نماز عشا موقعی است که شفق (سرخی طرف مغرب) از بین برود تا [یک سوم]از شب بگذرد. حدود ۲ ساعت بعد از وقت مغرب.

  برای شناختن پایان وقت نماز عشا دو روش وجود دارد: ۱- شب را از اول غروب تا اذان صبح حساب کنند و نصف نمایند، پایان وقت نماز عشا بدست می‌آید.

  ۲- یازده ساعت و یک ربع (۱۵/۱۱) بعد از ظهر شرعی آخر وقت نماز عشا است.
  تاخیر در نماز اول وقت

  یک  دوری از رحمت الهی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در خصوص کسی که نماز اول وقت خود را به تاخیر می‌اندازد فرموده اند: «مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ أَخَّرَ الْعِشَاءَ إِلَی أَنْ تَشْتَبکَ النُّجُومُ مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَنْ أَخَّرَ الْغَدَاهَ إِلَی أَنْ تَنْفَضَّ النُّجُومُ وَ دَخَلَ الدَّار»؛ «از رحمت خدا دور است، از رحمت خدا دور است کسی که تأخیر در نماز عشاء نماید تا آن که ستارگان ظاهر شود و از رحمت خدا دور است، از رحمت خدا دور است کسی که نماز صبح را چندان تاخیر بیندازد تا ستاره‌ها ناپدید شوند.»

  دو موجب خشم خداوند رسول خدا – صلی الله علیه وآله – به حضرت علی علیه السلام وصیت نمودند: «یا علی! وَ تُقِیمَ الصَّلَاهَ بوُضُوءٍ سَابغٍ فِی مَوَاقِیتِهَا وَ لَا تُؤَخِّرَهَا فَإِنَّ فِی تَأْخِیرِهَا مِنْ‏ غَیْرِ عِلَّهٍ غَضَبَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏»؛ «یا علی، با وضوی کامل در اول وقت، نماز اقامه کن، و نماز را از اول وقتش به تاخیر نینداز، چون تاخیر نماز بدون علت و عذر خداوند قهار را به خشم خواهد آورد.»

  سه نماز او را نفرین می‌کند امام باقر (علیه السلام) فرموده است: «هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفید و درخشان به سوی صاحبش باز می‌گردد و به او خطاب می‌کند: از من مواظبت نمودی خدا تو را حفظ کند، و هرگاه در غیر وقت خود و بدون شرایط بالا برود، سیاه و تاریک به سوی صاحبش باز می‌گردد و به او می‌گوید مرا تباه ساختی، خدا تو را نابود کند.

  منبع:عقیق

  انتهای پیام/

  اول وقت نماز از چه موقع تا چه موقعی است؟

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اوقات شرعی و اذان

  اوقات شرعی(وقت اذان و عبادت دینی) به زمان های مشخص و دقیقی از شبانه روز گفته می‌شود که شخص دین‌دار در آن زمان عبادت دینی خود را انجام می‌دهد. محاسبه دقیق زمان های شرعی از دیرباز نزد منجمان رایج بوده‌است.

  در سایت ساعت و تقویم روز با الگوریتم محاسباتی بروز و کاملا حرفه ای امکان محاسبه و  تعیین دقیق اوقات شرعی شهر بر اساس طول و عرض جغرافیایی امکان پذیر شده است. شما به آسانی می توانید با وارد کردن نام شهر خود در کادر جستجو و انتخاب شهر خود از لیست شهرهای نمایش داده شده، اوقات شرعی شهر خود را مشاهده نمایید.

  سحر : زمان بعد از نیمه شب و قبل از آغاز صبح است. روزه گیرندگان در این هنگام غذا می خورند که به آن سحری می گویند.
  صبح : زمان صبح شرعی از آغاز سپیده‌دم است تا طلوع خورشید. اذان در آغاز صبح خوانده می شود و خواندن نماز صبح تا طلوع خورشید مجاز است. روزه گیرندگان قبل از اذان صبح مجاز به خوردن و آشامیدن و کارهای دیگر هستند.
  طلوع خورشید : لحظه دیدن خورشید در هر سرزمین است.
  ظهر : هنگامی که خورشید در وسط آسمان قرار گیرد. در این هنگام اذان ظهر و نماز ظهر خوانده می‌شود.
  عصر : حدود چهار ساعت پس از ظهر است. اذان عصر وقت فضیلت نماز عصر است و نماز عصر را می‌تواند مکلف از بعد از نماز ظهر تا غروب خورشید بخواند.
  غروب خورشید : هنگامی که خورشید از دیده در مغرب پنهان می‌شود.
  مغرب : پس از غروب خورشید زمان مغرب است و اذان مغرب خوانده می شود و نماز مغرب. روزه گیرندگان در این هنگام غذا می‌خورند که به آن افطاری می گویند.
  عشا : پس از مغرب و قبل از نیمه شب است و در آن اذان عشا و نماز عشا خوانده می شود.
  نیمه شب : زمان میانه از اذان مغرب تا اذان صبح است. نماز عشا باید قبل از نیمه شب خوانده شود.

  اوقات شرعی چگونه محاسبه می‌شود؟

  همان طور که می دانیم در گذشته محاسبه و پیش بینی دقیق و صحیح این اوقات امکان پذیر نبوده است، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی می‌توان به راحتی این مسئله را حل کرد. اوقات شرعی بر اساس حرکت خورشید محاسبه می‌شود. طلوع سپیده، هنگام اذان صبح است. در سالهای قبل اعتقاد بر این بود که وقتی مرکز قرص خورشید 19/4 درجه زیر افق باشد، سپیده طلوع کرده و اذان صبح است. اما با رصدهایی که توسط گروه‌های خبره و متخصص در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که طلوع سپیده هنگامی است که مرکز قرص خورشید 17/7 درجه زیر افق باشد. با این که در حال حاضر ملاک همان 17/7 درجه است، اما امکان دارد منبع بعضی از مراکز 19/4 باشد که در نهایت سبب اختلاف چند دقیقه‌ای در اذان صبح می‌شود.

  زمان طلوع خورشید وقتی است که لبه بالایی قرص خورشید از سطح تراز یا سطح صفر (لبه افق) بالا بیاید که در این زمان نماز صبح قضا می‌شود. اذان ظهر نیز وقتی گفته می‌شود که خورشید به بیشترین ارتفاع خودش در آسمان برسد که به آن ترانزیت یا عبور خورشید می گویند. اگر نصف‌النهاری را که از تهران می‌گذرد در فضا گسترش دهیم، نصف‌النهار ناظر در تهران به وجود می‌آید که چنانچه خورشید و یا هر ستاره‌ای از آن عبور کند ترانزیت یا انتقال اتفاق افتاده است. در هنگام ترانزیت خورشید به حداکثر ارتفاع نسبت به زمین می‌رسد، بنابراین اندازه سایه اشیا و جانداران به کوتاه‌ترین میزان خود می‌رسد. در این زمان که همان هنگام اذان ظهر است مرکز قرص خورشید در جنوب قرار می‌گیرد و جهت سایه دقیقاً » شمال- جنوب«است. وقت نماز ظهر و عصر از اذان ظهر تا غروب آفتاب است. غروب آفتاب نیز دقیقاً همان وقتی است که لبه بالایی قرص خورشید از سطح تراز پایین‌تر می‌رود.

  پس از غروب خورشید، ابتدا رنگ سرخی در مغرب و سپس در مشرق مشاهده می‌شود که آن را حمره مشرقیه می‌نامند. به تدریج که خورشید به زیر افق فرو می‌رود، سایه زمین بالا می‌آید و کم کم سرخی مشرق یا همان مشرقیه را از بین می‌برد وقتی این سرخی به طور کامل زوال یافت هنگام اذان مغرب فرا می‌رسد. نتیجه رصدها و مشاهدات و عکاسی‌هایی که در این مورد انجام شده، نشان داده است زمانی که مرکز قرص خورشید به اندازه 4/5 درجه، زیر افق رفت حمره مشرقیه به طور کامل از بین می‌رود و آن هنگام اذان است.

  منبع مطلب : www.todaytime.ir

  مدیر محترم سایت www.todaytime.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید