در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  وظایف سازمان بازرسی کل کشور

  1 بازدید

  وظایف سازمان بازرسی کل کشور را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور

  وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور

  به منظور نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اداری کشوری و لزوم مقابله با فساد ، اصل یکصد و هفتاد و چهارم قانون اساسی سازمان بازرسی کل کشور را پیش بینی نموده است که زیر نظر رییس قوه قضاییه تشکیل شده و فعالیت می نماید .

  در همین راستا ، قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور نیز به تصویب رسیده است که در این قانون ، شرح وظایف و اختیارات مربوط به سازمان بازرسی کل کشور مطرح شده است . به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی ماده 2 قانون سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با شرح وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور پرداخته و به اهم موارد مذکور اشاره نماییم .

  بازرسی و نظارت مستمر سازمان های اداری

  اهم وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور به ترتیب ذیل است : اولین وظیفه سازمان بازرسی کل کشور ، بازرسی و نظارت مستمر کلیه وزارتخانه ها و ادارات و امور اداری و مالی دادگستری ، سازمان ها و دستگاه های تابعه قوه قضاییه و نیروهای نظامی و انتظامی و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری ها و مؤسسات وابسته به آنها و دفاتر اسناد رسمی و مؤسسات عام المنفعه و نهادهای انقلابی است .

  همچنین ، سازمان بازرسی کل کشور بر کلیه سازمان هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا دولت به نحوی از انحا بر آنها نظارت یا کمک می نماید و کلیه سازمان هایی که شمول این قانون نسبت به آنها مستلزم ذکر نام آنها است ،می باشد که این نظارت توسط سازمان بازرسی بر اساس برنامه منظم اعمال می شود .

  بازرسی فوق العاده

  دومین وظیفه و اختیار سازمان بازرسی کل کشور ، انجام بازرسی های فوق العاده حسب الامر مقام معظم رهبری و یا به دستور رییس قوه قضاییه و یا درخواست رییس جمهور و یا کمیسیون اصل نود 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی و یا بنا به تقاضای وزیر یا مسئول دستگاه های اجرایی ذیربط و یا هر موردی که به نظر رییس سازمان ضروری تشخیص داده شود ، می باشد .

  اعلام موارد تخلف و نارسایی ها

  سومین وظیفه سازمان بازرسی کل کشور ، اعلام موارد تخلف و نارسایی ها و سوء جریانات اداری و مالی است که در خصوص وزارتخانه ها و نهادهای انقلاب اسلامی و بنیادها به رییس جمهور و در خصوص مؤسسات و شرکتهای دولتی و وابسته به دولت به وزیر ذیربط اعلام و در مورد شهرداری ها و مؤسسات وابسته به وزیر کشور و در اعلام خواهد شد .

  در خصوص مؤسسات غیر دولتی کمک بگیر از دولت ، این تخلفات به وزیر ذی ربط اعلام شده و در خصوص سوء جریانات اداری و مالی در مراجع قضایی و واحدهای تابع دادگستری ، به رییس قوه قضاییه و در موارد ارجاعی کمیسیون اصل نود قانون اساسی نتیجه بازرسی به آن کمیسیون اعلام خواهد شد .

  اعلام وقوع جرم به مراجع قضایی

  چهارمین مورد از وظایف سازمان بازرسی کل کشور در مواردی است که گزارش بازرسی متضمن اعلام وقوع جرمی باشد که در این صورت ، چنانچه جرم دارای حیثیت عمومی باشد، رییس سازمان یا مقامات مأذون از طرف وی یک نسخه از گزارش را با دلایل و مدارک مربوط برای تعقیب و مجازات مرتکب به مرجع صالح قضایی ارسال و موضوع را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می نمایند .

  در مورد تخلفات اداری، انضباطی و انتظامی مستقیما مراتب را به مراجع ذیربط منعکس نموده و پیگیری لازم را به عمل آورند. مراجع رسیدگی کننده مکلفند وقت رسیدگی و جهت حضور را به اطلاع سازمان بازرسی کل کشور برسانند.

  البته در مورد جرایم منتهی به ورود خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی و تضییع آنها دادستان ضمن تعقیب کیفری متهم یا متهمان در دادگاه صالح در صورت احراز ورود خسارت و ضرر و زیان، رأسا جبران آن را بدون پرداخت هزینه دادرسی از دادگاه درخواست می نماید. دستگاه های ذیربط موظف به همکاری با دادستان در جمع آوری دلایل و مدارک و پیگیری موضوع می باشند.

  گزارش موارد تخلف آیین نامه ها و مدیران دولتی

  آخرین مورد از اهم وظایف سازمان بازرسی کل کشور ، گزارش موارد تخلف می باشد که بر اساس آن گزارش های بازرسی در ارتباط با آیین نامه و تصویب نامه و بخشنامه و دستورالعمل های صادره و شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی که حاکی از تشخیص تخلف در موارد فوق الذکر باشد جهت رسیدگی و صدور رأی به دیوان عدالت اداری ارسال می گردد. 

  در مواردی هم که گزارش بازرسی متضمن اعلام تخلف اداری مدیران کل ادارات و مقامات بالاتر تا سطح وزرا و همطراز آنان است که مشمول قانون رسیدگی به تخلفات اداری هستند، سازمان گزارش را برای رسیدگی به هیأت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری ارسال و تا حصول نتیجه پیگیری می کند . 

  در خصوص پرونده های مطروحه در رابطه با مقامات فوق، هیأت رسیدگی بدوی و تجدیدنظر مزبور با عضویت یک نفر از قضات منصوب رییس قوه قضاییه تشکیل می شود و خارج از نوبت طبق قانون رسیدگی به تخلفات اداری به موضوع رسیدگی می کند. رییس هیأت موظف است ضمن نظارت بر ثبت پرونده و تعیین اوقات رسیدگی مراتب را به عضو قاضی و نماینده سازمان جهت حضور اعلام نماید.

  البته سازمان مجاز است در نظارت و بازرسی از نیروهای نظامی ، انتظامی ، امنیتی و شرکت ها و مؤسسات تابعه از نیروهای بازنشسته واجد شرایط و متخصص مراجع مذکور استفاده کند . آیین نامه اجرایی این بند با پیشنهاد سازمان به تصویب رییس قوه قضاییه می رسد.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در موردوظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشوردر کانال تلگرام موضوعات حقوقیعضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینابه سوالات شما عزیزان پیرامون وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشورپاسخ دهند .

  سوالات متداول

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  مدیر محترم سایت www.heyvalaw.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سازمان بازرسی کل کشور و وظایف آن در کشور ما

  سازمان بازرسی کل کشور و وظایف آن در کشور ما

  در این مقاله وظایف «سازمان بازرسی کل کشور» را شرح خواهیم داد. اگر علاقمند هستید تا در مورد این سازمان دولتی و وظایف مرتبط با آن بیشتر بدانید، در ادامه راه همراهمان باشید.

  رئیس سازمان بازرسی با انتخاب رئیس قوه قضائیه انتخاب می‌شود. بر طبق قانون رئیس این سازمان باید از میان قضات شرع و یا قضاتی که دارای رتبه ۱۰ و ۱۱ قضایی هستند، انتخاب شود. انتخاب «قائم مقام» و تعدادی معاون از اختیاراتی است که به رئیس سازمان بازرسی داده می‌شود. قائم مقام این سازمان باید از میان قضات با صلاحیت باشد و در انتها به تائید رئیس قوه قضائیه برسد. تعداد معاونین هم با توجه به نیاز رئیس سازمان تعیین می‌شود.

  هیئت بازرسی

  با استناد به ماده ۵ و ۶ آئین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، باید این ارگان به بازرس و یا هیئت بازرسی تجهیز باشد. حسب مورد و نظارت و بازرسی از جمله وظایف بازرس و یا هیئت بازرسی به حساب می‌آید. اعضای هیئت بازرسان از سوی رئیس سازمان و یا افراد مجاز و مورد تائید وی انتخاب می‌شوند. اعضای هیئت بازرسی باید واجد صلاحیت باشند. رئیس هیئت بازرسی نیز باید دارای پایه قضایی باشد و یا از متخصصان و کارشناسان برجسته کشور به شمار رود.

  نیروهای سازمان بازرسی از میان چه افرادی انتخاب می‌شوند؟

  بر طبق ماده ۲ قانون آئین نامه اجرایی تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، این سازمان می‌تواند از میان نیروهای امنیتی، نظامی، انتظامی، شرکت‌ها و موسسات تابع از نیروهای بازنشسته واجد شرایط برای تامین نیروهای نظارتی و بازرسی خود استفاده نماید.

  بر اساس ماده ۳ قانون، سازمان بازرسی می‌تواند از قضات، متخصصان رشته‌های مختلف و اشخاص صاحب صلاحیت به منظور انجام بازرسی و اظهارنظر کارشناسی بهره مند شود که این همکاری می‌تواند به صورت دائم و یا موقت باشد. جذب سایر نیروهای مورد نیاز این سازمان نیز از میان کارمندان وزارت خانه، موسسات و شرکت‌های دولتی انجام می‌پذیرد که این جذب نیرو به صورت مامور، انتقال دائم و یا از طریق استخدام خواهد بود.

  سازمان بازرسی

  شرح وظایف سازمان بازرسی کل کشور

  به طور کلی می‌توان وظیفه سازمان بازرسی کل کشور را نظارت بر دستگاه‌های اداری به منظور اجرای صحیح قوانین دانست. به نحوی که کلیه جریان‌ها و امورات به بهترین شکل انجام شود. بر طبق ماده ۲ که در آئین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور آمده است، این سازمان می‌تواند کلیه وظایف بازرسی و نظارتی خود را به صورت نظارت مستمر، فوق العاده و موردی انجام دهد.

  آنچه که در ادامه مطالعه می‌فرمائید، اختیارات و وظایف سازمان بازرسی کل کشور است که در ماده ۲ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور آمده است.

  نظارت و بازرسی مستمر بر وزارت خانه‌ها، ادارات دادگستری و امور مالی و اداری وابسته به آن، سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه، نیروی نظامی، نیروی انتظامی، شرکت‌های دولتی، شهرداری، موسسات وابسته به شهرداری، دفاتر اسناد رسمی‌و موسسات عام المنفعه و نهاد‌های انقلابی بر عهده این سازمان می‌باشد. همچنین نظارت بر عملکرد سازمان‌هایی که کل و یا بخشی از سهام و سرمایه آنها به دولت تعلق دارد، بر عهده این سازمان است.

  یکی دیگر از وظایف سازمان بازرسی کل کشور انجام نظارت و بازرسی‌های فوق العاده حسب الامر مقام معظم رهبری است. نظارت، بررسی و بازرسی بنا بر دستور رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهور، کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، وزرا، مسئولین دستگاه‌های اجرایی ذی ربط و یا هر موردی که از دید رئیس سازمان بازرسی کل ضروری تلقی شود، قابل پیگیری خواهد بود.

  سازمان بازرسی

  بر طبق بند ج موجود در همین ماده، پس از بازرسی و انجام وظایف این سازمان،  نتایج به بخش‌های مرتبط اعلام خواهد شد. بر اساس همین بند، تمامی‌تخلفات، سوء جریانات اداری و مالی و تمامی‌نارسایی‌های مربوط به وزارت خانه‌ها، نهادهای انقلاب اسلامی‌و بنیاد‌ها به رئیس جمهور اعلام خواهد شد. چنانچه تخلفی در موسسات و شرکت‌های دولتی و یا وابسته به دولت دیده شود، نتیجه آن به وزیر مرتبط و ذی ربط گزارش خواهد شد. نارسایی‌های شهرداری، موسسات وابسته به آن و همچنین شرکت‌های کمک بگیر از دولت نیز به اطلاع وزیر خواهد رسید. کلیه تخلفات مالی و اداری مراجع قضایی و واحدهای وابسته به آن به اطلاع رئیس قوه قضائیه میرسد. حاصل بازرسی در موارد ارجاعی کمیسیون اصل نود نیز به اطلاع همان کمیسیون خواهد رسید.

  چنانچه گزارش بازرسی متضمن اعلام وقوع جرمی‌باشد که آن جرم حیثیت عمومی‌را در برگیرد، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و یا مقامات مورد تائید وی به منظور تعقیب و مجازات مرتکب جرم، موضوع را در مراجع قضایی پیگیری خواهند کرد که این پیگیری باید تا حصول نتیجه نهایی ادامه داشته باشد. بدین‌ترتیب تخلفات اداری، تخلفات انضباطی و تخلفات انتظامی‌ به مراجع ذی ربط اطلاع داده می‌شود تا پیگیری‌های نهایی صورت پذیرد.

  براساس تبصره ۲، گزارش‌های بازرسی به منظور تشخیص تخلف در آئین نامه، بخش نامه، تصویب نامه، دستورالعمل‌ها و  بررسی شکایاتافراد حقیقی و حقوقی غیر دولتی برای بررسی و اعلام رای به ” دیوان عدالت اداری” فرستاده می‌شود و به صورت خارج از نوبت تحت بررسی قرار می‌گیرد.

  اگر گزارش‌های بازرسی متضمن اعلام تخلفات اداری به مدیران کل و یا مقامات بالاتر، وزرا و یا افرادی هم طراز آنها باشد، سازمان بازرسی کل گزارش موجود را به منظور رسیدگی به “هیئت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری” ارسال می‌کند و گزارش را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می‌نماید.

  سازمان بازرسی کل کشور

  چگونه با سازمان بازرسی کل ارتباط داشته باشیم؟

  بر اساس ماده ۱۵ آئین نامه، اعلامات اشخاص به صورت کتبی و یا شفاهی از طریق پایگاه‌های اطلاع رسانی، پست، تلفن و رسانه‌ها انجام می‌پذیرد.

  خوشبختانه سازمان بازرسی کل کشور در ۸۵ وزارت خانه، سازمان و دستگاه‌های دولتی صندوق‌های ارتباطات قرار داده است تا به عنوان پلی میان مردم و این سازمان عمل نماید.

  شماره ۱۳۶ تلفن پاسخگوی گویای این سازمان است که برای ثبت اعلام‌های مردمی‌از تخلفات مالی و اداری، سوء جریانات و نقض قوانین در ارگان‌های دولتی از آن استفاده می‌شود.

  به منظور ثبت شکایات، تخلفات و سوء جریانات انجام شده در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی می‌توانید به وبسایت shekayat مراجعه نموده و اعلامات خود را درج کنید تا مطابق قانون مورد بررسی سازمان بازرسی کل کشور قرار گیرد.

  منبع مطلب : www.yasa.co

  مدیر محترم سایت www.yasa.co لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  وظایف سازمان بازرسی کل کشور چیست؟

  وظایف سازمان بازرسی کل کشور چیست؟

  مطابق اصل ۱۵۶ قانون اساسی از وظایف اصلی قوه‌ی قضائیه، نظارت بر حسن اجرای قوانین است. نظارت بر حسن اجرای قوانین در محاکم از وظایف دیوان عالی کشور و حق نظارت بر ادارات و دستگاه‌های غیرقضائی برعهده‌ی سازمان بازرسی کشور است. براساس حق نظارت قوه‌ی قضائیه نسبت‌به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌‏های اداری و در اجرای اصل ۱۷۴ قانون اساسی، «سازمان بازرسی کل کشور» زیرنظر رئیس قوه‌ی قضائیه تشکیل می‌شود. در این نوشتار با وظایف سازمان بازرسی کل کشور، تشکیلات آن و شیوه‌ی ارتباط با این سازمان آشنا می‌شویم.

  پیشینه‌ی سازمان بازرسی کل کشور در قوانین

  قانون اصول تشکیلات عدلیه‌ی مصوب ۱۳۰۷، برای نخستین بار اداره‌ی پرسنل و تفتیش اداری را پیش‌بینی کرد. در نظام‌نامه‌ی تفتیش قضائی مصوب ۱۳۱۰، تفتیش قضائی و اداری بر کار مستخدمین قضائی و اداری وزارت عدلیه نظارت داشتند. سپس به‌موجب نظام‌نامه‌ی تفتیش کل مملکتی مصوب ۱۳۱۳، هیئت تفتیشیه مملکتی (برای تفتیش رفتار مأموران دولت و بلدیه‌ها از ایالات و ولایات و رسیدگی به شکایات مردم و ملاحظه اوضاع ولایات) به ریاست یکی از وزرا (به‌انتخاب هیئت دولت) تشکیل شد. در لایحه‌ی قانونی اصلاح اصول تشکیلات اداری وزارت دادگستری مصوب ۱۳۳۱، اداره‌ی بازرسی کل کشور تحت ریاست وزیر دادگستری تشکیل شد. قانون تشکیل سازمان بازرسی شاهنشاهی مصوب ۱۳۴۷، این سازمان را مأمور رسیدگی به شکایات مردم از کارکنان لشکری و کشوری کرد.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، لایحه‌ی قانونی راجع‌به تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب ۱۳۵۷، اداره‌ی کل بازرسی وزارت دادگستری و سازمان بازرسی شاهنشاهی را منحل کرد. سپس در قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب ۱۳۶۰ و قانون اصلاح این قانون مصوب ۱۳۷۵ و مصوب ۱۳۸۷ و در نهایت موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب ۱۳۹۳ وظایف و تشکیلات این سازمان بیان شده است.

  تشکیلات سازمان بازرسی کل کشور

  آشنایی با وظایف سازمان بازرسی کل کشور

  مطابق ماده‌ی ۴ قانون، رئیس قوه قضائیه، رئیس این سازمان را از میان قضات شرع و یا قضاتی که دارای رتبه ۱۰ یا ۱۱ قضائی هستند، تعیین می‌کند. رئیس سازمان می‌تواند یک نفر را به‌عنوان قائم‌مقام از میان قضات باصلاحیت انتخاب کند که با پیشنهاد و تصویب رئیس قوه‌ی قضائیه تعیین می‌شود. همچنین می‌تواند به تعداد لازم نیز معاون داشته باشد.

  مطابق ماده‌ی ۵ و ۶ آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، نظارت و بازرسی، حسب مورد، توسط بازرس یا هیئت بازرسی صورت می‌گیرد و بازرس یا اعضای هیئت بازرسی از بین اشخاص واجد صلاحیت، توسط رئیس سازمان یا مقامات مجاز، از طرف وی تعیین می‌شوند. رئیس هیئت بازرسی از بین دارندگان پایه‌ی قضایی یا متخصصان و کارشناسان برجسته و مورداعتماد تعیین خواهد شد.

  مطابق بند و ماده‌ی ۲ قانون، سازمان مجاز است در نظارت و بازرسی از نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی، شرکت‌ها و مؤسسات تابع از نیروهای بازنشسته‌ی واجد شرایط و متخصص مراجع مذکور استفاده کند.

  همچنین مطابق ماده‌ی ۳ قانون، سازمان می‌تواند برای انجام بازرسی و اظهارنظر کارشناسی از وجود قضات و اشخاص صاحب‌صلاحیت و متخصصان در هر رشته به‌طور دائم یا موقت بهره بگیرد. در سایر موارد نیز، نسبت‌به تأمین کادر موردنیاز ازطریق انتقال کارمندان وزارت‌خانه، مؤسسات و شرکت‌های دولتی به سازمان، به‌صورت مأمور یا انتقال دائم یا از طریق استخدام اقدام نماید.

  وظایف سازمان بازرسی کل کشور

  وظیفه‌ی اصلی سازمان بازرسی کل کشور، نظارت نسبت‌به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‏‌های اداری است. مطابق ماده‌ی۲ آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، این سازمان وظایفِ نظارت و بازرسی خود را به سه صورت انجام می‌دهد که شامل نظارت مستمر، فوق‌العاده و موردی (بررسی شکایات و اعلامات مقرون‌به‌دلیل دایر بر وقوع تخلف یا سوء‌جریان در محدوده‌ی صلاحیت سازمان) است.

  مطابق ماده‌ی ۲ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، وظایف و اختیارات این سازمان به شرح زیر است:

  تبصره ۲- گزارش‌های بازرسی در ارتباط با آیین‌نامه و تصویب‌نامه و بخش‌نامه و دستورالعمل‌های صادره و شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که حاکی از تشخیص تخلف در موارد فوق‌الذکر باشد، جهت رسیدگی و صدور رأی به دیوان عدالت اداری ارسال می‌گردد. رسیدگی به این‌گونه موارد به‌طور فوق‌العاده و خارج از نوبت خواهد بود.

  براساس ماده‌ی ۵ قانون، بازرس یا هیئت‌های بازرسی، کار بازرسی را انجام می دهند. رئیس هیئت بازرسی توسط رئیس سازمان حسب‌مورد از بین قضات یا متخصصان و کارشناسان برجسته و مورداعتماد انتخاب می‌شود.

  شیوه‌ی ارتباط با سازمان بازرسی کل کشور

  آشنایی با وظایف سازمان بازرسی کل کشور

  مطابق ماده‌ی ۱۵ آیین‌نامه، اعلامات اشخاص به‌نحو کتبی یا شفاهی و ازطریق پست، تلفن، پایگاه اطلاع‌‌رسانی، رسانه‌‌ها یا ازطریق دیگر دریافت می‌شود. سازمان بازرسی کل کشور در ۸۵ وزارت‌خانه، سازمان و دستگاه دولتی صندوق‌های ارتباطات در اختیار مردم قرار داده ‌است.

  شماره‌ تلفن ۱۳۶ نیز پاسخ‌گوی گویا در زمینه‌ی گزارش‌ها و اعلام‌های مردمی از تخلفات و سوء‌ِجریان‌های مالی و اداری و نقض قوانین و مقررات در دستگاه‌های اداری و اجرایی است.

  همچنین برای ثبت شکایات به‌صورت اینترنتی می‌توانید به وبسایت shekayat مراجعه کنید. مطابق ماده‌ی ۱۴ آیین‌نامه، نتیجه‌ی رسیدگی به شاکی اطلاع داده می‌شود و چنانچه بررسیِ موضوع خارج از وظیفه‌ی سازمان باشد، شاکی هدایت و شکواییه بایگانی می‌شود. مطابق قانون تشکیل سازمان بازرسی، آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون و مندرجات وبسایت مذکور، رسیدگی به شکایت از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، شکایت از مراجع قضائی و شکایات مربوط به دیوان عدالت اداری ازجمله مواردی است که در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور نبوده و شاکی باید به مراجع حقوقی و قضائی ذی‌صلاح مراجعه کند.

  در نگارش این مطلب از کتاب «حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، جلد دوم، حاکمیت و نهادهای سیاسی» نوشته‌ی دکتر سید محمد هاشمی و وبسایت سازمان بازرسی کل کشور استفاده شده است.

  منبع مطلب : www.chetor.com

  مدیر محترم سایت www.chetor.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید