توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  وسیله ای که نفت را جابجا میکند

  1 بازدید

  وسیله ای که نفت را جابجا میکند را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آمریکا چگونه نفت را جابجا می کند؟

  خط لوله پیشنهادی کِیِستون ایکس ال مناقشات قابل توجهی در مورد آینده سیاست انرژی آمریکا ایجاد کرده است. درحالی که رای اخیر سنا برای متوقف کردن احداث آن، این بحث را برای مدتی از دستور خارج کرده اما این امر پرسش های مهم در مورد اینکه آمریکا امروزه چگونه نفت را انتقال می دهد، حل نمی کند.

  با توجه به رونق شدید گاز شیل، آمریکا در حال کنار زدن عربستان سعودی به عنوان نخستین تولیدکننده نفت در جهان است. فراتر از خط لوله کیستون ، چنین افزایش سریعی در تولید به معنای این است که شبکه های انتقال آمریکا تحت فشارهای جدیدی قرار دارند تا تمام این انرژی را میان بازارهای مختلف، بدون خطر و با بهره وری بالا حرکت دهند.

  اَشکال زیر نشان می دهد که چگونه کیستون ایکس ال احتمالا با آینده انرژی آمریکا متناسب خواهد شد و مسیر انتقال امروزه نفت تغییر خواهد کرد:

  شبکه خطوط متقاطع نفت و گاز طبیعی که هم اکنون در آمریکا وجود دارد و مشتریان و پالایشگاه ها را به هم مرتبط می سازد

  کیستون با مسافتی به طول ۱۲۰۰ مایل از آلبرتا در کانادا تا نبراسکا، ساختاری قابل توجه و بزرگ است اما این خط لوله تنها ۰.۸ درصد مجموع ۱۵۰ هزار مایل خط لوله هایی که تاکنون در آمریکا احداث شده را به خود اختصاص داده است. بعلاوه، ۲.۵ میلیون مایل خط لوله گاز طبیعی به همراه بیش از ۱۰۰ پالایشگاه بزرگ وجود دارد که توزیع محصولات مختلف نفتی این کشور را بیشتر حمایت می کند.

  تولید شیل آمریکا در حال حاضر میزانی را که کیستون ایکس ال در نهایت انتقال خواهد، کم جلوه می دهد

  در صورت احداث کیستون، این خط لوله می تواند نزدیک به ۸۳۰ هزار بشکه نفت را در روز انتقال دهد اما در بسیاری مناطق با ذخایر شیل زیاد نظیر Bakken، Marcellus و Utica، سطح تولید بسیار بیشتر از این ظرفیت است. در عین حال، از آن جایی که بر انتقال حجم زیادی از نفت کانادا از طریق این خط لوله به شدت تمرکز شده است، آمریکا برای یافتن راه های جایگزین برای انتقال منابع انرژی داخلی خود بدون توجه به محل پالایش آن، دلیل بیشتری دارد.

  خطوط راه آهن، به صورت ویژه، شکاف ها و فاصله های انتقال نفت را پر می کنند

  با رسیدن خطوط لوله های (آمریکا) به این ظرفیت، خطوط آهن این کشور شاهد یک جهش در حمل محموله های نفت خام بوده اند، تعداد حمل بار مطابق با ظرفیت بارگیری تنها در خطوط کلاس یک، از ۹۵۰۰ در سال ۲۰۰۸ به ۴۰۷ هزار در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت. در شمال داکوتا، بیش از ۷۰ درصد نفت آن، اکنون با خط آهن انتقال می یابد. علیرغم اینکه اخیرا شرکت های راه آهن کانادایی با تعداد زیاد خروج قطار از ریل مواجه شده اند، اما آنها نیز در جستجوی انتقال بیشتر محموله های پرسود نفتی هستند.

  علاوه بر خط آهن، بیشتر نفت خام داخلی به وسیله کامیون، قایق و نفتکش انتقال می یابد

  خطوط لوله به مراتب، نفت بیشتری را در سال جابجا می کنند- نزدیک به ۲.۲ میلیون بشکه تنها در آمریکا- اما اهمیت روش های دیگر نقل و انتقال داخلی در حال افزایش است. برای مثال، از نظر تعداد بشکه نفت انتقال یافته از طریق خطوط آهن طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، افزایش ۳۸۲ درصد ثبت شده است، این درحالی است که برای خطوط لوله تنها افزایش ۶.۳ درصد عنوان شده است. در مجموع، خطوط آهن، کامیون ها، قایق ها و نفتکش ها در سال ۲۰۱۳ به نسبت سال ۲۰۰۷ تقریبا ۳۱۴ میلیون بشکه نفت بیشتر جابجا کرده اند.

  کیستون مستقیما در بسیاری از اقتصادهای شهری که به دیگر ذخایر شیل نزدیک ترند، مشارکت ندارد

  درحالی که کیستون به انتقال نفت بیشتری از آپرمیدوست (Upper Midwest) به پالایشگاهای سواحلی خلیج و نقاط دیگر کمک خواهد کرد، بسیاری از ذخایر شیل آمریکا در نزدیکی مناطق شهری یافت شده اند. مکان هایی نظیر یانگستون که از نزدیکی به نفت برای تامین صنایع خود و ایجاد مشاغل جدید قطع نظر از کیستون سود می برند.

  منبع: بروکینگز

  منبع مطلب : www.opex.ir

  مدیر محترم سایت www.opex.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نفت چگونه به مقصد می‌رسد؟

  نفت چگونه به مقصد می‌رسد؟

  نفت چگونه صادر میشود؟ بعد از صادرات بشکههای نفت را چه کار میکنیم؟ چطور برای نفت باید مشتری پیدا کرد؟ چگونه نفت به مقصد میرسد؟ همه اینها سوالاتی است که در صادرات نفت برای عامه مردم مجهول است. از این رو گزارشی در این زمینه تهیه کردیم تا صفر تا صد صادرات نفت را برایتان شرح دهیم. ابتدا باید سیستم محاسبه و فروش و همچنین انتقال نفت را بگوییم که چگونه انجام میشود. از نفتکش شروع کنیم.

  کشتیهای نفتکش که وسیلهای برای صادرات نفت است، از دور شبیه کشتیهای دیگر است اما از نزدیک تفاوتهای زیادی دارد. وقتی وارد نفتکش میشوید، لولههای بزرگی وسط کشتی تعبیه شده و برای ورود و خروج افراد حتی کارکنان کشتی نفتکش خطهایی مشخص شده است. این لولهها در ابعاد مختلف قرار دارد تا نفت سریعتر تخلیه شود. کشتیهای نفتکش درست همانند یک پادگان نظامی است و هیچ کسی حق ورود و خروج بدون مجوز را ندارد. افرادی که در کشتی مشغول کار هستند، در ازای هر ماه 5/17 روز مرخصی دارند اما ماموریت آنها به طور معمول سه تا چهار ماه طول میکشد و همین کار را سخت میکند. در نفتکشهای بینالمللی صادرات نفت حداقل یک ماه طول میکشد و ممکن است در وسط دریا نیاز به سوخت داشته باشند. در این شرایط با قایقهای تندرو که در زمینه ارسال محمولههای آب و غذا و سوخت فعالیت دارند طی یک تماس تلفنی در وسط آب سوختگیری انجام میشود. در بخش زیرین نفتکش سوراخهایی وجود دارد که منتهی به آب است و برای تعادل کشتی مورد استفاده قرار میگیرد و آب وارد قسمت مورد نظر میشود.

  خدمه متخصص

  هر نفتکش 20 تا 50 نفر خدمه دارد. غیر از افراد متخصص و مهندسان، آشپز و نیروهای خدماتی هم حضور دارند. مسئولیت کشتی با کاپیتان است که حکم خلبان در هواپیما و راننده در خودرو را دارد. کاپیتان علاوه بر مسیریابی دقیق باید شش دانگ حواس خود را به امنیت کشتی بدهد. اگر کوچکترین مشکلی پیش بیاید، ممکن است صدها میلیون دلار زیان وارد شود و در مواقعی ناگوار جانشان را از دست بدهند.

  سوختگیری نفتکش مانند خودرو است

  بعد از تحلیل اولین مولفه برای صادرات نفت باید به مواد اصلی و چگونگی صادرات آن پرداخت. هر بشکه نفت در معاملات بینالمللی معادل 159 لیتر محاسبه میشود. بشکه واحد اندازهگیری نفت است، درست همان طور که لیتر برای بنزین محاسبه میشود. کشورهای نفت خیز کالای استخراجشده خود را به فروش میرسانند و به طور معمول برای صادرات نفت یا فرآوردههای نفتی خود از نفتکش استفاده میکنند. طریقه سوختگیری نفتکشها همانند سوختگیری خودرو است. برای برخی افراد شاید این پرسش پیش بیاید که بشکههای نفت را پس از صادرات پس میگیرند یا خیر در حالی که اصلا بشکهای در کار نیست، بلکه به عنوان یک واحد اندازه گیری نام برده میشود. به عنوان مثال برای سوختگیری خودرو وقتی نازل بنزین درون باک است و سوختگیری انجام میشود، مانیتور اعدادی را مبنی بر این که چند لیتر بنزین تاکنون وارد باک شده نشان میدهد. برای صادرات نفت هم چنین حالتی وجود دارد.

  دو روش صادرات نفت

  برای صادرات نفت دو روش وجود دارد که یکی تحویل در مبداء و دیگری تحویل در مقصد است. اگر کشور متقاضی نفت را در مبدا تحویل بگیرد، نفتکش به بنادر ایران اعزام میکند و همه هزینهها از جمله حمل و نقل، بیمه و هزینههای جانبی را بر عهده میگیرد. در این روش بعد از تحویل نفت یا میعانات گازی، کشور تحویل دهنده هیچ مسئولیتی ندارد و کار تمام شده است.

  نوع دیگر صادرات نفت، تحویل در مقصد است و برخی کشورها اعلام میکنند، نفت باید در بنادر کشور مقصد تحویل داده شود. ایران در زمینه تحویل در مقصد تجربه فراوانی دارد. زمانی که ایران در تحریم قرار داشت، زیرا هیچ کشوری کشتیهای خود را به بنادر ما نمیفرستاد و اجازه حمل نفت ایران را نداشتند. مشتریهای ما هم در آن زمان اعلام کردند، اگر نفت را در مقصد با وجود ریسکهای مختلف تحویل میدهید میتوانیم خریداری کنیم. در غیر این صورت خریدار نیستیم. ما هم برای این که بتوانیم نفت را صادر کنیم در مقصد تحویل میدادیم. در روش تحویل در مقصد از زمان ورود نفت به نفتکش تا زمانی که در بنادر کشور مقصد مراحل تخلیه انجام شود، همه مسئولیت با کشور صادر کننده است. در این روش همه هزینههای اعمال شده روی قیمت نفت محاسبه و دریافت میشود.

  انواع بیمه نفتکش

  برای صادرات نفت علاوه بر نفتکش نیاز به بیمه نیز هست. نفتکشها و فرآوردههای نفتی دو نوع بیمه دارند. یکی بیمه خود کشتی و دیگری بیمه محموله نفتی است. کشتی چه پر باشد و چه خالی بیمه میشود اما محموله کشتی نیز بیمه جداگانه دارند. بیمه محمولههای نفتکش، شامل نفت یا فرآوردههای نفتی اجباری است. این بیمههای اجباری هم به دو بخش اولیه و ثانویه تقسیم میشوند. بیمههای اولیه معمولا در خاک همان کشور صادرکننده است و به بیمه محلی معروف است و بیمه ثانویه یا اتکایی یک بیمه بینالمللی است که دفتر اصلی آن در شهر لندن انگلستان قرار دارد. از آنجا که محمولههای نفتی و فرآوردههای آن ریسک بسیار بالایی دارند، اگر بیمه اتکایی نداشته باشند بیمههای محلی توانایی پرداخت خسارت در صورت بروز حادثه را ندارند.

  وقتی به مقصد رسید

  تا این جا از چگونگی بارگیری نفت از مبدا سخن گفتیم. همچنین گفته شد، برای حرکت باید بحثهایی مانند بیمه و امثال آن هماهنگ شده باشد، اما مهمترین بخش ماجرا پهلوگیری در مقصد است. زمانی که کشتیهای نفتکش به کشور مقصد میرسند و در بنادر آنجا پهلوگیری میکنند، شیلنگهای بزرگی به لولههای نفتکش متصل میشود و نفت را به مخازن منتقل میکند. پایش میزان حجم نفت یکی در مبدا، یکی در کشتی و دیگری در مقصد انجام میشود که این سه رقم باید با هم برابر باشد و در صورت مغایرت ممکن است مشکلات حقوقی بینالمللی به دنبال داشته باشد، اما به طور معمول همه مراحل یک عدد را نشان میدهند.

  نحوه دریافت پول نفت

  مهمترین بخش ماجرا دریافت پول است. به طور معمول، کشورهای خریدار نفت یک ال.سی نزد یک بانک مشترک بینالمللی که مورد تایید فروشنده است، باز میکند و مبلغی پول یا اعتبار در نظر میگیرد. کشور صادرکننده نیز به استناد آن اعتبار، نفت را صادر میکند و معمولا توافق میشود که پس از یک ماه پول نفت به آن حساب مشخص واریز شود. این کار در شرایطی انجام میشود که مدارک بارگیری به تایید خریدار رسیده باشد و بعد از این مراحل مدارک فوق توسط فروشنده به بانک عامل تحویل داده میشود. پس از استعلام و تایید مدارک، پول به حساب خریدار در آن بانک و بعد از آن به بانک مرکزی به صورت دلاری واریز میشود.

  مشکلات صادرات نفت

  اگر نگاهی به روند فعالیت کشتیهای نفتکش و خدمه آن بیندازیم، متوجه خواهیم شد، صادرات نفت به این راحتی هم نیست. اکنون میتوان متوجه شد که در شرایط تحریم و در فضایی که هیچ کشوری حاضر نبود نفتکشهای ایران را بیمه کنند یا خدماتی در اختیار ما قرار دهند صادرات همان 800 هزار بشکه چقدر سخت است.

  تمام بخشهای فوق به کار میآیند تا نفت ایران براحتی به خارج، صادر و درآمد ارزی آن، صرف توسعه و عمران کشور شود. در هر حال، همه نفتکشهای ایران و همه کارگران و مهندسان و مدیران آنها، شبانهروز زحمت میکشند تا مهمترین کالای صادراتی کشور، از مسیرهای آبی جهان عبور کند و به مقاصد برسد و سهمی در درآمدزایی کشور داشته باشد. تا پیش از این دزدان دریایی مهمترین دغدغه بود و. حالا حوادث ناگواری که منجر به سوختن سرمایههای ملی کشور میشود. طبق نظر کارشناسان، ایران از حوادث دریایی کمی برخوردار است و دارای رتبه مناسبی در این زمینه است. در کنار مشکلات ذاتی کار در نفتکش، اتفاق اخیری که برای نفتکش ایران در آبهای چین افتاده و باعث تاسف ملت ایران شده، به مشکلات خدمه نفتکشها افزوده شده است.

  منبع:جام جم

  انتهای پیام/

  بازگشت به صفحه رسانه‌ها

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کشتی نفت‌کش

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : نام وسیله ای که نفت را جا به جا می کند

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  نفتکش

  0
  امینی 1 ماه قبل

  ماشین نفت کش لازم دارم

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  اسمش

  چیه

  ناشناس 9 ماه قبل
  4

  نام وسیله ای که نفت را جا به جا می کند

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  اشغالا

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  خیلی ضرمیزنید

  . 2 سال قبل
  -1

  ن

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  ارسلان 2 ماه قبل

  نفتکش

  برای ارسال نظر کلیک کنید