توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  هویت فردی عبارت است از تفکر هفتم

  1 بازدید

  هویت فردی عبارت است از تفکر هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تفکر و سبک زندگی

  هویت‌ به‌ معنی‌ "چه‌ کسی‌ بودن‌" است‌ و از نیاز طبیعی‌ انسان‌ به‌ شناخته‌ شدن‌ و شناسانده‌ شدن‌ به‌ چیزی‌ یا جایی‌ برمی‌آید. این‌ حس تعلق‌، بنیادی‌ ذاتی‌ در وجود انسان‌ دارد. برآورده شدن‌ این‌ نیاز، "خودآگاهی‌" فردی‌ را در انسان‌ سبب‌ می‌شود و ارضای‌ حس‌ تعلق‌ میان‌ یک‌ گروه‌ انسانی‌، خودآگاهی‌ جمعی‌ و مشترک‌ یا هویت‌ بومی‌ یا ملی‌ آن‌ گروه‌ انسانی‌ را تعیین‌ می‌کند. لذا هویت در قالب فردی و ملی قابل تعریف است.  هویت فردی شامل ویژگیهای شخصیتی یک فرد است که این ویژگی ها موجب تمایز او از دیگری می شود. در حقیقت ابعاد مختلف شخصیت یک فرد هویت آن فرد را مشخص می کند. و اما هویت ملی عبارتست از باز تولید و باز تغییر دائمی الگوی ارزشها، نمادها، خاطرات، اسطوره ها و سنتهایی که میراث متمایز ملتها را تشکیل می دهند. هویت ملی مفهومی است که سعی می کند تعارضات موجود در هویت های گروهی را به نوعی کاهش داده و آنها را در ذیل یک هویت بالاتر یعنی هویت ملی همگرا سازد. از اینرو هویت ملی در نهایت جنبۀ غالب و مسلط دارد و سایر خرده هویت ها در ذیل آن قرار می گیرند.  

   هویت‌ ملی‌ از وجوه مختلفی به قرار زیر ‌برخوردار است‌:
  1- خانواده
  2- زبان‌
  3- دین‌ و آئین‌
  4- زادگاه‌ و سرزمین‌
  5- تاریخ
  6- ایدئولوژی،‌ سنت‌ها و ارزش‌ها
  7- باورها و رفتارها
  8- دانش‌ و فنون‌
  9- خودآگاهی‌ و خودیابی‌ که ‌از نحوه‌ ترکیب‌ مولفه‌های‌ پیشین‌ پدید می‌آید.

  هویت، مجموعه‌ای از تعلقات  مادی و معنوی انسان است که اصول آن از قبل شکل گرفته‌اند. ” اگر امروز از هریک از ما بپرسند که ”تو کیستی؟” (یعنی بخواهند که شما هویت خود را در برابر یک پرسش توضیح دهید)، هر یک پاسخی را که برگرفته و متاثر از اصالت، ذهنیات، تربیت و بافت فرهنگی‌مان است، بیان می‌داریم، از جمله: ”من ایرانی هستم“، ”من تاجیک هستم“، من انسانم“، ”، ”من مدیرم“، ”من جوانم“، ”من‌ اندیشمندم“، من هم یک بنده خدا مثل بقیه هستم“، و امثالهم. حال ما کدام پاسخ را می‌دهیم یا با چه اولویتی هریک را می‌گوییم همراه با درک این نکته که با چه لحنی (افتخار، سرخوردگی، احترام، بی‌تفاوتی و غیره) آن را بیان می‌داریم و اینکه در شرایط مکانی و زمانی مختلف، کدام پاسخ را می‌دهیم، در مجموع معرف هویت شخصی و فرهنگی ما است. از اینرو هویت فرهنگی نه تنها  حول محورهایی همچون مرز جغرافیایی (سرزمین)، دین و مذهب، باورها و سنن فرهنگی، و زبان مشترک قا بل تعریف است بلکه از زوایای دیگری مانند اینکه ”ما چه کاره‌ایم“، ”از کجا آمده‌ایم“، ”برای چه آمده‌ایم”، ”چه نباید بکنیم“، ”چرا اینگونه‌ایم“، و ”به کجا خواهیم رفت“ یا ”به کجا باید برویم“. پاسخ افراد مختلف به این پرسش‌ها، متفاوت و دارای سطوح مختلف است.

  لذا هویت از واژه های پر معنای ادبیات نوجوانی و جوانی است. معنای این عبارت همزمانی آغاز تأمل و تفکر درهویت خویش و شروع نوجوانی است. پدیده ای که بعدها و در سالهای جوانی به صورت تکوین هویت یا بحران هویت ظاهر می شود. لذا مهمترین سالهای زندگی یعنی دوران نوجوانی و جوانی عرصه تجلی شکل گیری و یا از هم پاشیدگی هویت است ویا بعبارتی زمان شکل گیری شخصیت اوست.

  ریشه های تاریخی ، ادبی و زبانی و قومی بر هویت فرد تاثیر گذار بوده و او را می تواند سرخورده یا سرافراز سازد. نگاه به گذشته با چشم اندازی امیدوارانه به آینده می تواند در جوان شور و شوق بی پایانی ایجاد و آنرا بسوی شناخت هویتش یاری سازد .اگر گذشته و تاریخ و ادبیات و زبان و قومیت ها را از یک فرد بگیرید او دیگر هیچ چیز با ارزشی نخواهد داشت تا به آن ببالد و اگر اینچنین شد زمینه های پذیرش فرهنگ های دیگر را خواهد یافت . اینجاست که سرآغاز تحولات فرهنگی و سرگشتگی هویت ها آشکار خواهد شد .

  مشکل‌ترین موضوع هم در دوران جوانی رشد شخصیت و تثبیت هویت و یا شکل گیری شخصیت اوست. در شروع بزرگسالی باید برنامه‌ریزی کند که قادر به تشخیص و پذیرش نیروهای متضاد در شخصیت خود بشود و راه‌های موثرتر، راه های کنترل خویش را بشناسد.چگونگی تثبیت هویت در جوانی به وقایع مهم در زندگی فرد در ایندوره بستگی دارد. به عنوان مثال هویت شغلی و اجتماعی کسی که پس از تحصیلات دبیرستانی به یکی از رشته‌های معلمی وارد می‌شود، با کسی که به یکی از رشته‌های مهندسی وارد می‌شود. متفاوت خواهد بود این هویت‌های گوناگون بطور مسلم تاثیرات خودرا بر چگونگی سایر جوانب هویت افراد نیز به جای خواهند گذاشت.اگر درسال‌های کودکی و نوجوانی خانواده بیشترین تاثیر را بر شکل‌گیری هویت بر عهده داشت،اینک در دوره جوانی ، محیط زندگی اجتماعی و خود جوان نقش اساسی در تثبیت هویت ایفامی‌کند. به نظر می‌رسد که تحولات رشد دوره جوانی ، بیش از آنکه نتیجه یک تکامل تعامل میان موجود زنده و محیط باشد، یک مجموعه تغییرات پی در پی متاثر از عوامل محیطی است. امروز کمتر کسی را می‌توان یافت که فکر کند رشد شخصیت همراه با کامل شدن رشد بدنی متوقف می‌شود. تقویت زمینه های تبادل فکری و هم اندیشی با نسل جوان به منظور درک مشکلات و معضلات درونی آنان و پاسخ به پرسشهای بنیادین و توسعه مناسبات میان والدین و فرزندان از حیث عاطفی ، روحی و کلامی به منظورجلب اعتماد نسل جوان و در نهایت گرایش به الگو پذیری با هدف تحکیم هویت خانوادگی آنان و ایجاد تقویت زمینه هایی که به کمک آن نوجوان و جوانان قادر به تفکر منتقدانه نسبت به فرهنگ بیگانه شوند.  

  از اینروهویت فرهنگی مسئله ای است که می تواند درحالات و شرائط مختلف در اتسانها و جوامع مورد تهدید و مخاطره قرار گیرد بعنوان مثال گاهی جامعه ای با توجه به فضای نا مناسب فرهنگی، اجتمائی و یا اقتصادی که در آن قرار دارد مورد تهدید قرار می گیرد و با انزجار از فرهنگ خود از درون تهی می شود، از اینرو برای نجات خود خواسته یا نا خواسته بدنبال الگوهای فرهنگی اجتماعی بیرون از مرزها و حیطه  خود می گردد و کم کم باورهای فرهنگی خود را از دست داده و جاذبه های فرهنگ غیر خودی، به او هویت می بخشد.

  منبع مطلب : tafakkor94.blog.ir

  مدیر محترم سایت tafakkor94.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هویت فردی چیست؟

  هویت فردی چیست؟

  هویت جهت دسترسی به اینکه افراد چه ماهیت و شخصیتی دارند ، چه تفکر و اندیشه و باورهایی دارند ، تمایلات و آرزوهایشان چیست ، چه کارهایی انجام می دهند ، چه محدودیت هایی دارند ، چه اعمال و رفتاری دارند ، و از چه حسب و نسبی برخوردارند ، ایفای نقش کرده و لازم و ضروری می باشد. اندیشه و باورهای هر انسانی باعث می شود که چگونگی ارتباط او با مردم و خویشاوندان ، جامعه و نظام آفرینش ، تعریف و برقرار ‌شود. هویت فردی را می توان لازمه ورود و ارتباط با اجتماع و تشکیل هویت اجتماعی توصیف کرد.

  هویت هر فردی عبارت است از مجموعه خصوصیات و توانمندی ها و صفات نیک و بد او که باید با هم در نظر گرفته شوند و همین مسأله سبب می شود که در جهت تضعیف نقاط ضعف و بدی ها و تقویت نقاط قوت و خوبی ها و پویایی هویت اقدام شود. هویت فردی شامل سه بعد شخصیتی و صنفی و باطنی است. 

  هویت فردی چیست ؟

  بعد شخصیتی تأثیر پذیر از عواملی مانند پدر ، مادر ، حسب و نسب ، اقلیم ، مذهب ، شهر و … می باشد. این ویژگی ها موجب محدودیت ها ، توانمندی ها و اعمال و رفتاری می شود که فرد را از دیگران متمایز میکند. افراد بر اساس این ویژگی های مشترک ، از طرف خاندان و خویشاوندان ، همشهریان و هم کیشان ، محترم و عزیز شمرده می شوند.

   در حقیقت برخی از مؤلفه های هویت فردی مانند نسب و ملیت قابلیت انکار ندارند زیرا قبلاً وقوع یافته و شخص ، نقشی در تحقق آن نداشته است.

  بعد صنفی شامل تفکر ، باورهای مذهبی ، اخلاقی و فرهنگ است که تعیین میکند انسان در چه بستر فکری ، اعتقادی و آموزشی شکل گرفته و تربیت شده است که در صورت نیاز ، امکان تغییر ، بهبودی و پویایی آن توسط افراد میسر است.

  برخی از عوامل مؤثر در بعد باطنی و درونی ، مشخص می کند که خصوصیات روحی و احساسات و علایق و تمایلات انسان ، چه زمینه هایی داشته و چگونه ، از کجا و تحت چه شرایطی پیدا شده است. تغییر در آن با عنوان تزکیه و تهذیب روحانی و نفسانی ممکن خواهد شد.

   شاید این تعبیر مناسب باشد که باورها و اعتقادات ، احساسات و روحیه انسان ، سوابق و پیشینه رفتاری و اجتماعی از عوامل تشکیل دهنده پایه های اصلی هویت فرد محسوب می شوند که باعث محدود شدن انسان در قالب آنها میگردد.

  بنابراین ، لازمه زندگی در مسیر کمال ، داشتن هویتی کمال‌ طلبانه است تا امکان خلق رفتارها و باورهای ارزشی و اندیشه‌های کمال‌ جویانه در انسان ایجاد شود.

  با مشخص شدن هویت انسان ، امکان تشخیص رفتار و افکار و اقدامات او فراهم میشود. بنابراین آشکار خواهد شد که کجا می‌رود ، چه ارزش‌هایی در سر دارد ، جهان‌بینی او چگونه است ، اعتماد به‌ نفس او چقدر است ، چه مشاغلی را دوست دارد ، میزان پیشرفت او در کار و زندگی و روابطش چقدر خواهد بود و این که از اوقات فراغت ، کار و فرصت ‌هایش چگونه استفاده می کند. از طرف دیگر اعمال و افکار و اعتقادات و تجربیات و ارزشهای انسان ، بر هویت او تاثیر گذار است. بنابراین هویت فردی و افکار و عملکرد انسان ، تاثیر متقابل و دوطرفه بر هم دارند. در واقع بر اساس هویت انسان تعیین می‌ شود که هر لحظه در چه موقعیت و جایگاهی قرار دارد و چه موضعی میتواند اتخاذ کند. دیدگاه های اعتقادی و جهان بینی او و همچنین ارزش‌ها و ضد ارزش های او را هویتش تعیین می‌کند. پس بایدها و نبایدهای انسان در هویت فردی او خلاصه می‌شود. همچنین بر اساس پیشرفت های علمی و اخلاقی و اجتماعی انسان ، هویت فردی او نیز تحت تاثیر قرار میگیرد.

  در مقالات بعدی به هویت اجتماعی چیست پاسخ خواهیم داد و ابعاد فردی و اجتماعی هویت را همراه شما بررسی خواهیم کرد.

  منبع مطلب : salamat.life

  مدیر محترم سایت salamat.life لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تفکر و پژوهش (Thinking and research)

  سالهای بسیاردور پادشاهی زندگی میکرد که وزیری داشت .

  وزیر همواره می گفت: هر اتفاقی که رخ میدهد به صلاح ماست .

  روزی پادشاه برای پوست کندن میوه کارد تیزی طلب کرد اما در حین بریدن میوه انگشتش را برید، وزیر که در آنجا بود گفت: نگران نباشید تمام چیزهایی که رخ میدهد در جهت خیر و صلاح شماست !

  پادشاه از این سخن وزیر برآشفت و از رفتار او در برابر این اتفاق آزرده خاطرشد و دستور زندانی کردن وزیر را داد…

  چند روز بعد پادشاه با ملازمانش برای شکار به نزدیکی جنگلی رفتند. پادشاه در حالی که مشغول اسب سواری بود راه را گم کرد و وارد جنگل انبوهی شد و از ملازمان خود دور افتاد،در حالی که پادشاه به دنبال راه بازگشت بود به محل سکونت قبیله ای رسیدکه مردم آن در حال تدارک مراسم قربانی برای خدایانشان بودند،

    زمانی که مردم پادشاه خوش سیما را دیدند خوشحال شدند زیرا تصور کردند وی بهترین قربانی برای تقدیم به خدای آنهاست !!!

  آنها پادشاه را در برابر تندیس الهه خود بستند تا وی را بکشند،

    اما ناگهان یکی از مردان قبیله فریاد کشید : چگونه میتوانید این مرد را برای قربانی کردن انتخاب کنید در حالی که وی بدنی ناقص دارد، به انگشت او نگاه کنید !!!

    به همین دلیل وی را قربانی نکردند و آزاد شد.

    پادشاه که به قصر رسید وزیر را فراخواند و گفت:اکنون فهمیدم منظور تو از اینکه میگفتی هر چه رخ میدهد به صلاح شماست چه  بوده زیرا بریده شدن انگشتم موجب شد زندگی ام نجات یابد اما در مورد تو چی؟ تو به زندان افتادی این امر چه خیر و صلاحی برای تو داشت؟!!

   وزیر پاسخ داد: پادشاه عزیز مگر نمی بینید،اگر من به زندان نمی افتادم مانند همیشه در جنگل به همراه شما بودم در آنجا زمانی که شما را قربانی نکردند مردم قبیله مرا برای قربانی کردن انتخاب میکردند،

    بنابراین می بینید که حبس شدن نیز برای من مفید بود!!!

  ایمان قوی داشته باشید و بدانید هر چه رخ میدهد خواست خداوند است

  تصمیمات خداوند از قدرت درک ما خارج است اما همیشه به سود مامی باشد.

   تهیه شده توسط آناهیتا قادری           

  منبع مطلب : matani-tr.blogfa.com

  مدیر محترم سایت matani-tr.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید