توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  همسان سازی مشاغل سخت و زیان آور

  1 بازدید

  همسان سازی مشاغل سخت و زیان آور را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  خبر خوش برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور | اجرای احکام جدید از آذرماه

  خبر خوش برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور | اجرای احکام جدید از آذرماه

  نجمه سرباز| شهرآرانیوز، سرانجام بعد از سال‌ها انتظار برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، هیئت‌وزیران در ۱۸ تیرماه امسال اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساند و قرار شد از مردادماه سال ۹۹ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با احتساب متناسب‌سازی واریز شود.

  از نیمه دوم مردادماه حقوق بازنشستگان به‌مرور درحال پرداخت بود و این‌بار قرار بود حقوقشان با احتساب متناسب‌سازی واریز شود. اما بعد از چند روز که از واریز حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گذشت، بازنشستگان اعتراض کردند. این‌بار آن‌هایی که جزو مشاغل سخت و زیان‌آور بودند، به مبلغ واریز و محاسبات انجام‌شده برای متناسب‌سازی اعتراض داشتند.


  مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در واکنش به اعتراض بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور گفت: برای نحوه محاسبه و پرداخت حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور نظر‌های کارشناسی متفاوتی وجود داشت که چطور میزان حق بیمه‌ای را که آن‌ها دادند، به سابقه تبدیل کنیم، بنابراین باتوجه‌به نظر‌های مختلف برای حقوق این‌دسته از بازنشستگان تصمیم‌گیری شده است. این گروه از بازنشستگان می‌توانند فرمول جدید را به ما بدهند و نظر‌های اصلاحی را مستقیم اعلام کنند تا تصمیم‌گیری شود.

  وزیر کار برای بازنشستگان تأمین اجتماعی بیکار ننشست

  وزیر کار بعد از اعتراضات بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور، از بازنگری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد. به‌دنبال آن محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: به‌طبع در صدور احکام برخی افراد نقص‌هایی وجود دارد که در طول زمان رفع می‌شود و کسی نباید نگران اجرای آنچه که در مصوبات هیئت‌امنای تأمین اجتماعی و هیئت‌وزیران برای اجرای همسان‌سازی آمده است، باشد.


  به‌دلیل اینکه یکی از محور‌های محاسبات متناسب‌سازی، محاسبه براساس سابقه بیمه‌پردازی است، احتساب متناسب‌سازی برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور با ۲۰ سال سابقه، مانند بازنشستگانی که با ۳۰ سال سابقه بازنشسته شدند، یکسان نبود که باعث شد مدیران تأمین اجتماعی به فکر چاره‌ای برای رفع این موضوع بیفتند.


  همچنین اعتراض بازنشستگان فقط به اینجا ختم نمی‌شود، برخی بازنشستگان اعتراض داشتند چرا براساس مبلغ اعلامی و جدولی که در تیرماه اعلام کردند، حقوق‌ها واریز نشده است.


  به همین دلیل محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: حق همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به رسمیت شناخته و اجرا شده است و اگر هم مشکلی در پرداخت حقوق بازنشستگان وجود دارد، افراد می‌توانند با سازمان تأمین اجتماعی در میان بگذارند تا اطلاعات لازم در اختیارشان قرار گیردو مطمئن باشند هیچ حقی از هیچ‌کس ضایع نمی‌شود.


  بعد از اعتراضات بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور و پاسخ‌های مدیرعامل تأمین اجتماعی و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، در حاشیه جلسه هیئت‌وزیران، شریعتمداری از بازنگری حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد.


  شریعتمداری بیان کرد: بعضی احکام صادرشده با خواسته‌ها و شرایط برخی بازنشستگان تطبیق نداشت، به همین علت صدور احکام اصلاحی در دستورکار قرار دارد. کانون عالی بازنشستگان کشور موضوع ویژه‌ای را در دست دارد، آن هم موضوع مشاغل سخت و زیان‌آور است که آمار این بازنشستگان نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر است.


  وی افزود: قرار است با هم‌فکری کانون عالی بازنشستگان طرح جدیدی برای بازنگری در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور ارائه شود که به‌زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

  فرمول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت اعلام شد

  در همین حال، رئیس کانون بازنشستگان شهر تهران، خبر جدیدی را در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اعلام کرد و گفت: فرمول احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور به این صورت است که ۴/۳۰ را در تعداد سال‌های بیمه‌پردازی در کار‌های سخت و زیان‌آور ضرب می‌کنیم. این فرمول پیشنهادی نمایندگان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور بود که در جلسه‌ای که در کانون عالی بازنشستگان با حضور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی داشتیم، مطرح شد.


  علی دهقان‌کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران، درباره اصلاحات احکام متناسب‌سازی برخی بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: بعد از اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در تیرماه امسال و دریافت اولین حقوق بازنشستگان در مردادماه با اجرای متناسب‌سازی، برخی بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور در اجرای متناسب‌سازی حقوقشان اعتراض داشتند.


  رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران افزود: به همین دلیل احکام متناسب‌سازی مشاغل سخت و زیان‌آور که اشتباهاتی در آن صورت گرفته بود، اصلاح شد و فرمول جدیدی برای متناسب‌سازی این گروه از بازنشستگان که در طول خدمتشان ۴ درصد حق بیمه برای سختی کار بیشتر از سایر بیمه‌شدگان پرداخت کرده بودند و ۲۰ سال سابقه کاری آن‌ها در قانون برابر با ۳۰ سال کار یک بیمه‌شده عادی است، آماده شد.


  وی ادامه داد: احکام در هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی و هیئت‌امنای این سازمان تأیید شد و درنهایت مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دستور اجرا را صادر کرد و از این ماه، یعنی آذرماه، حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور بر اساس احکام جدید متناسب‌سازی آن اجرا می‌شود.


  رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران بیان کرد: احکام جدیدی که برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور در نظر گرفته شده است، تأییدشده نمایندگان آن‌هاست و حقوق آذرماه برایشان رضایت‌بخش خواهد بود.

  افزایش حقوق بازنشستگان از بودجه متناسب‌سازی، جزو پایه حقوق قرار می‌گیرد

  دهقان‌کیا گفت: همچنین در کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی، این موضوع را از مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی پیگیری کردیم که مبلغ متناسب‌سازی امسال که بر روی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی افزوده شد، جزو پایه حقوق بازنشستگان محسوب شود تا بر این اساس هر سال که افزایش سالانه بر روی حقوق و دستمزد‌ها اعمال می‌شود، بازنشستگان دریافتی بهتری داشته باشند تا مشکلاتشان کم شود و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد کانون را پذیرفت.

  جزئیات دقیق متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور هنوز مشخص نیست!

  دراین‌باره نیز سازمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی اعلام کرد: فرمول احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور هنوز اجرا نشده و دستورالعملی دراین‌باره نیامده است. این فرمول پیشنهادی نمایندگان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور بود که در جلسه‌ای که در کانون عالی بازنشستگان با حضور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بوده، مطرح شده است. جزئیات دقیق این پیشنهاد هنوز مشخص نیست، اما به‌محض اینکه دستورالعمل مربوط به سازمان ارائه شود، جزئیات و نحوه محاسبه آن به بازنشستگان تأمین اجتماعی‌ای که شامل این دستورالعمل می‌شوند، اعلام می‌شود.

  منبع مطلب : shahraranews.ir

  مدیر محترم سایت shahraranews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بازنگری در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت ادامه دارد

  بازنگری در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت ادامه دارد

  به گزارش تجارت‌نیوز، روند همسان سازی حقوق مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی که مورد اعتراض بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور واقع شده،بازنگری می شود و فرآیند بازنگری در این مسیر به پایان نرسیده است و همچنان ادامه دارد.

  این مطلب را محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و گفت: شیوه اجرای نظام همسان سازی حقوق مستمری بگیران مشاغل سخت و زیان آور همچنان درحال بازنگری است.

  بر اساس مصوبه اخیر هیأت وزیران، از این پس میزان حقوق مستمری بگیران تمامی صندوق های بازنشستگی به ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم‌طبقه مشترک خواهد رسید و دریافتی شاغلین و مستمری بگیران به عدالت نزدیک‌تر می‌شود. این فرآیند از ماه قبل در مورد مستمری ماهانه بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی اعمال شده و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری هم از همین ماه اجرا می‌شود.

  سازمان تأمین اجتماعی تاکنون مبلغ مستمری ماهانه بازنشستگان را براساس میزان دستمزد دو سال‌ آخر فعالیت شغلی وی تعیین می‌کرد. این رقم در سال‌های اخیر تحت تأثیر رشد نرخ تورم و تعیین نامتناسب دستمزد کارگران با هزینه سبد معیشت خانوار توسط شورای عالی کار، موجب کاهش قدرت خرید مستمری بگیران شده بود؛ از این رو قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی با موضوع «متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین» توسط صندوق های بازنشستگی موافقت کرد تا میزان مستمری ماهانه بازنشستگان براساس عوامل مختلفی از جمله سوابق کاری، نوع شغل و … تعیین شود و علاوه بر آن هر ساله مبلغی بابت همسان‌سازی به حقوق بازنشستگان تعلق گیرد.

  از طرف دیگر مطابق با ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی میزان حداقل مستمری ماهانه کارگران بازنشسته نباید کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار باشد، اما تعداد زیادی از مستمری‌بگیران در سالهای اخیر جزو حداقل بگیران بوده اند که رقم دریافتی ماهانه آنها به مراتب کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار بوده است. به عنوان مثال مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر سازمان تأمین اجتماعی قبل از اجرای نظام همسان‌سازی حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در ماه حقوق دریافت می‌کردند که با حداقل دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار فاصله زیادی دارد.اینک با اجرای نظام جدید همسان سازی، ماهانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان (بر اساس سابقه بیمه پردازی مستمری بگیر) به دریافتی ماهانه بازنشستگان حداقل بگیر افزوده شده است که این رقم از ماه گذشته به حساب آنها واریز شد.

  بر مبنای نظام جدید همسان سازی حقوق، مستمری بگیران حداقل بگیری که ۳۰ سال سابقه بیمه پردازی دارند، حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ماه حقوق خواهند گرفت. این رقم تقریباً برابر با حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۹ است. با این وجود مستمری بگیران مشاغل سخت و زیان‌آور سازمان تأمین اجتماعی نسبت به نحوه محاسبه سنوات بیمه پردازی خود در تعیین حقوق جدید انتقاد دارند.

  این گروه از مستمری بگیران معتقدند هنگام بازنشستگی، رقم مابه التفاوت سنوات بیمه پردازی آنها تا سقف ۳۰ سال از سوی کارفرمایان به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده است و در واقع سالهای خدمت آنها در مشاغل سخت و زیان آور ۳۰ سال بوده است، اما در فرآیند جدید هنگام تعیین حقوق همسان سازی فقط سنوات بیمه پردازی توسط شخص مستمری بگیر ملاک قرار گرفته و رقم مابه التفاوت پرداختی از سوی کارفرمایان که منجر به افزایش سنوات بیمه پردازی آنها تا ۳۰ سال شده، مورد توجه قرار نگرفته است.

  در پی این انتقادات، وزیر تعاون و رفاه اجتماعی در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی قول داد که اشکالات و ایرادات طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور برطرف شود.

  شریعتمداری سه هفته قبل هم در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: روند همسان سازی حقوق مستمری بگیران مشاغل سخت و زیان آور مورد بازنگری قرار می گیرد ولی بلافاصله پس از این اظهارات وزیر کار، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت که فرآیند بازنگری حقوق همسان سازی مستمری بگیران مشاغل سخت و زیان آور به پایان رسیده و بررسی ها نشان می دهد تمام محاسبات قبلی سازمان تأمین اجتماعی درست بوده است.

  به گفته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، سنوات بیمه پردازی مشاغل سخت و زیان‌آور به ازای هر یک سال فعالیت شغلی کارگران، یک و نیم سال محاسبه می شود و کارفرمایان موظفند بابت این تسهیلات در زمان بازنشستگی به نرخ روز ۴ درصد حق بیمه بپردازد.

  سالاری تأکید کرد:حقوق همسان سازی شده جدید این گروه از مستمری بگیران متناسب با سنوات بیمه‌پردازی افراد لحاظ شده است و بررسی ها نشان می دهد که مشکلی وجود ندارد.

  با این حال محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر خلاف این اظهارات مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: برنامه همسان سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی که با هماهنگی کامل کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی انجام شده، اکنون به اجرا گذاشته شده است.

  به گفته وزیر کار،در اجرای این فرآیند نظرات کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی پیاده سازی و رعایت شده است، البته همچنان در مورد نحوه اعمال حقوق مستمری بگیران مشاغل سخت و زیان آور نظراتی وجود دارد که این نظرات جدید به کمیته کارشناسی سپرده شده است. شریعتمداری گفت: نتیجه بررسی کمیته کارشناسی هرچه باشد به اطلاع مردم خواهد رسید.

  وزیر کار در واکنش به مغایرت گفته خود با اظهارات مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: شما بین حرف من و سازمان تأمین اجتماعی وارد نشوید، مسیری که طی می کنیم همین است.

  اینک مستمری بگیران مشاغل سخت و زیان آور منتظر اعلام رسمی نتیجه بررسی فرآیند بازنگری در نظام همسان سازی حقوق خود توسط کمیته کارشناسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.

  برنامه همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در واقع شامل همه گروه‌های مستمری بگیر اعم از افراد بازنشسته، از کارافتاده کلی و بازمانده است و تمامی مستمری‌ بگیران (چه افراد حداقل‌بگیر و چه دریافت‌کنندگان مستمری‌های بیش از حداقل) متناسب با سنوات حق بیمه، مشمول این برنامه می‌شوند.

  براساس آخرین آمار، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته تامین اجتماعی در کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر کمتر از ۳۰ سال سابقه خدمت دارند و همچنین نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر از این افراد، حداقل حقوق دریافتی ماهانه کمتر از یک ‌میلیون تومان دارند که با توجه به سابقه خدمت خود، افزایش حقوق خواهند داشت.

  در نظام جدید پرداخت حقوق به مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی، مدت بیمه پردازی، نرخ حق بیمه پرداختی در دوران اشتغال و افت مستمری از شاخص‌های موثر در محاسبات همسان سازی است. به عبارت دیگر با اجرای این طرح حداقل مستمری برای بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی با سابقه ۳۰ سال خدمت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم تاکنون یک میلیون و ۶۶۷ هزار تومان بود.

  همچنین بازنشستگان حداقل بگیری که ۳۵ سال سابقه خدمت دارند و تاکنون ماهانه یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان حقوق می گرفتند، از این پس ماهانه ۳ میلیون تومان مستمری خواهند گرفت.

  براساس این گزارش، حداقل حقوق مستمری بگیران دارای ۲۵ سال سابقه بیمه پردازی که در اسفند سال گذشته یک میلیون و ۶۶۵ هزار تومان می گرفتند، مستمری آنها از این پس با ۶۰ درصد افزایش ۲ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان خواهد بود و حداقل حقوق مستمری بگیران دارای ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی که اسفند پارسال یک میلیون و ۶۶۴ هزار تومان می گرفتند با ۴۸ درصد افزایش به مبلغ ۲ میلیون و ۴۵۸ هزار تومان می رسد.

  متوسط حقوق دریافتی بازنشستگان دارای ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی در سال گذشته ۲ میلیون و ۹۱۴ هزار تومان بوده است. دریافتی این گروه از مستمری بگیران حسب مورد پس از افزایش سالانه و متناسب‌سازی با افزایش حدود ۴۰ درصدی به بیش از ۴ میلیون تومان رسیده است.

  اضافه می شود این مبلغ مربوط به متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و مبلغ اصلی ماهانه از اول مهر به حساب مستمری بگیران واریز شده است.

  منبع: اطلاعات

  منبع مطلب : tejaratnews.com

  مدیر محترم سایت tejaratnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فرمول متناسب سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت اعلام شد/ اجرای احکام جدید از آذر ماه

  فرمول متناسب سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت اعلام شد/ اجرای احکام جدید از آذر ماه

  رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران افزود: به همین منظور احکام متناسب سازی مشاغل سخت و زیان آور که اشتباهاتی در آن صورت گرفته بود اصلاح شد و فرمول جدیدی برای متناسب سازی این گروه از بازنشستگان که در طول خدمت شان ۴ درصد حق بیمه بابت سختی کار بیشتر از سایر بیمه‌شدگان پرداخت کرده بودند و ۲۰ سال سابقه کاری آن‌ها در قانون برابر با ۳۰ سال کار یک بیمه شده عادی است، آماده شد.

  بازنشستگان

  دهقان کیا تصریح کرد: فرمول احکام متناسب سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور به این صورت است که ۴/۳۰ را ضرب‌در تعداد سال‌های بیمه پردازی در کار‌های سخت و زیان آور می‌کنیم. این فرمول پیشنهادی نمایندگان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور بود که در جلسه‌ای که در کانون عالی بازنشستگان با حضور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی داشتیم مطرح شد.

  وی ادامه داد: احکام در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی و هیات امنا این سازمان به تایید رسید و در نهایت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی دستور اجرا را صادر کرد و از ماه جاری (یعنی آذر ماه) حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور بر اساس احکام جدید متناسب سازی آن اجرا می‌شود.

  رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران بیان کرد: احکام جدیدی که برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور در نظر گرفته شده است مورد تایید نمایندگان آن‌ها است و حقوق آذرماه، برایشان رضایت بخش خواهد بود.

  افزایش حقوق بازنشستگان از بودجه متناسب سازی جزء پایه حقوق قرار می‌گیرد

  دهقان کیا گفت: همچنین در کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی این موضوع را پیگیری کردیم که مبلغ متناسب‌سازی امسال که بر روی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزوده شد جزء پایه حقوق بازنشستگان محسوب شود و بر این اساس هر سال که افزایش سالیانه بر رویحقوق و دستمزد‌ها صورت می‌گیرد بازنشستگان دریافتی بهتری داشته باشند تا مشکلاتشان کم شود و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد کانون را پذیرفت./باشگاه خبرنگاران

  منبع مطلب : www.bankavl.com

  مدیر محترم سایت www.bankavl.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید