توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  هزینه آموزشگاه رانندگی

  1 بازدید

  هزینه آموزشگاه رانندگی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  هزینه گواهینامه پایه 3 سال 99【 باز هم گران شد ! 】

  هزینه گواهینامه پایه 3 سال 99【 باز هم گران شد ! 】

  👮 دریافت گواهینامه پایه سه چقدر خرج دارد؟

  اگر به فکر اخذ گواهینامه رانندگی هستید باید بدانید که هزینه ثبت نام گواهی نامه رانندگی در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. این روزها هنرجویان علاوه بر چالش یادگیری آیین نامه و مهارت، باید بتوانند از پس هزینه گواهی نامه رانندگی نیز برآیند.

  در ادامه ریز هزینه‌هایی که دریافت گواهینامه بر روی دستتان می‌گذارد را نام می‌بریم و همچنین مدارک لازم برای دریافت گواهینامه پایه سوم را یادآوری می‌کنیم تا پیش از ثبت نام بدانید چه مدارکی مورد نیاز است.

  قیمت گواهینامه رانندگی طبق نرخ مصوب سال ۹۹ تغییراتی داشته است، بهتر است پیش از ثبت نام جزئیات هزینه‌ها را مجدد جویا شوید اما ارقامی که در اختیار شما می‌گذاریم حدود هزینه گواهی نامه رانندگی را به شما نشان می‌دهد.

  👮 هزینه ثبت نام گواهینامه پایه سه رانندگی

  کلاس‌های تئوری شما در ۱۶ ساعت برگزار می‌شود، هر ساعت آموزش تئوری حدود ۴۳۰۰ تومان هزینه دارد و در مجموع کلاس‌های تئوری شما هزینه‌ای معادل ۷۰ هزار تومان خواهد بود.

  کلاس‌های عملی شما مجموعا ۲۴ ساعت است. هر ساعت کلاس عملی گواهی نامه پایه سه بین ۲۰۰۰۰ الی ۴۰۰۰۰ تومان است (بستگی به شهر محل سکونت) و در مجموع کلاس‌های عملی شما حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

  تا اینجا برای شرکت در کلاس تئوری و عملی تقریبا ۶۰۰ هزار تومان هزینه کرده‌اید.

  مجموعا مبالغی در حدود ۳۰ هزار تومان نیز برای تمبر و غیره باید به حساب‌هایی به نام نیروی انتظامی و شهرداری واریز شود. در صورتی که هر کدام از آزمون‌های تئوری را مردود شدید مبلغی در حدود ۲۵۰۰ تومان پرداخت می‌کنید و برای ازمون عملی نیز مبلغی در حدود ۱۰ هزار تومان برای شرکت در آزمون مجدد از شما اخذ می‌گردد.

  نرخ‌هایی که در مورد قیمت گواهینامه اعلام میشود بعضا تفاوت‌هایی دارد. حتی  این نرخ‌ها شهر به شهر و آموزشگاه به آموزشگاه تغییر می‌کند. هنرجویانی هستند که ۷۰۰ هزار تومان هزینه‌های دریافت گواهی‌نامه را پرداخت کردند و هنرجویانی هم هستند که با ۵۵۰ هزار تومان توانستند گواهینامه را اخذ کنند.

  البته کیفیت آموزشی در هر آموزشگاهی متغییر است و همچنین تعداد ساعاتی که هنرجویان باید برای اخذ گواهینامه بگذرانند نیز متفاوت است. متاسفانه سیستم یکپارچه برای قیمت گذاری وجود ندارد و شیوه‌های مختلف آموزشگاه‌ها ممکن است در نهایت هزینه ثبت نام گواهینامه را برای افراد بیش‌تر کند.

  👮 مدارک لازم برای گواهینامه پایه ۳ چیست؟

  اگر حتی یک روز هم از ۱۸ سالگی شما گذشته باشد می‌توانید گواهی نامه بگیرید. اگر متقاضی خانم هستید برای ثبت نام کارت ملی و شناسنامه و کپی از پشت و روی کارت ملی و شناسنامه صفحه اول و در صورتی که توضیحات دارد از صفحه توضیحات کافیست تا ثبت نام شما انجام شود.

  برای متقاضیان مرد باید وضعیت نظام وظیفه را نیز با ارائه مدرک روشن کنند. برخلاف تصور برخی افراد، متقاضیان مرد لازم نیست حتما گواهی پایان خدمت یا معافی داشته باشند. می‌توانند در صورتی که دانشجو و در حال تحصیل هستند، گواهی اشتغال به تحصیل بیاورند.

  در صورتی که شناسنامه جدید دارید کارت ملی لازم نیست. ۸ قطعه عکس ۳ در ۴ هم لازم است. همین مدرک برای ثبت‌نام کافیست. پس از طی این مرحله باید به سراغ تکمیل پرونده پزشکی بروید.

  تایید پزشک و چشم پزشک که در مراکز مربوط به ناجا انجام می‌شود برای تکمیل مدارک لازم است.

  پرونده که تکمیل شد نوبت به پرداخت هزینه ثبت نام گواهینامه رانندگی می‌رسد. مبالغی که در ابتدا گفته شد برای کلاس‌های تئوری و عملی را پرداخت می‌کنید و کلاس‌های شما طبق برنامه آغاز می‌شود.

  👮 مدارک لازم برای گواهینامه پایه ۳ شرکت در آزمون اصلی

  برای تشکیل کاردکس آزمون اصلی باید مجموعه‌ای از مدارک را تهیه کرده باشید. یک مرحله آزمون اولیه توسط مربی به صورت تئوری و یک مرحله آزمون عملی توسط مربی انجام می‌شود که برای شرکت در آزمون اصلی مدارک قبولی این دو آزمون مورد نیاز است.

  مرحله بعدی در اختیار داشتن مدارک مربوط به گروه خونی است. اگر دارویی مصرف می‌کنید و یا بیماری خاصی دارید یا آلرژی دارید باید حتما قید شود. سپس باید ۴ فیش به اسم هنرجو به ۴ حساب بانک ملی واریز شود. مبالغی به شرح زیر:

  دوازده هزار تومان به شماره حساب ۰۱۰۵۹۶۸۸۰۱۰۰۴ به نام شرکت پژوهش و توسعه ناجی  برای خدمات الکترونیک گواهینامه

  هفتصد و پنجاه تومان به شماره حساب ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ به نام شهرداری برای تمبر گواهینامه رانندگی

  هزار تومان به شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹ به نام نیروی انتظامی برای تمبر گواهینامه رانندگی

  بیست هزار تومان به شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳ به نام نیروی انتظامی برای صدور گواهینامه رانندگی

  به طور کلی هزینه گواهینامه رانندگی در صورتی که مدت زمان کلاس‌های جبرانی طولانی‌تر شود قطعا بیش‌تر خواهد شد. برای کاهش هزینه‌ها، کاری که از دست هنرجویان بر می‌آید آن است که سعی کنند در حداقل جلسات ممکن بهترین نتیجه را بگیریند.

  این کار با شرکت در آزمون‌های آزمایشی به صورت اینترنتی امکان پذیر است که به این ترتیب فضای آزمون گواهینامه پایه ۳ برای شما تداعی می‎شود. پس از آنکه در آزمون اصلی قبول شدید و آزمون عملی را هم موفق پشت سر گذاشتید کار تمام است و گواهی نامه پایه ۳ در دستان شماست.

  👮 چه مدت پس از آزمون عملی گواهینامه به دستتان می‌رسد؟

  مدت زمان ارسال گواهینامه به درب منزل معمولا ۱۵ روز تا یک ماه است. توجه داشته باشید که فرم‌های مربوط به آدرس و کد پستی را دقیق پر کنید. البته کد پستی پشت کارت ملی درج شده است و کپی آن در مدارک موجود است اما به هر حال هر نوع مقایرتی ممکن است دردسرساز شود.

  پس از قبولی در آزمون برگه‌ای از طرف آموزشگاه به شما داده می‎شود مبنی بر رسید قبولی شما در آموزشگاه، به هیچ عنوان با این برگه نمی‌توانید پشت فرمان بنشینید.

  توجه کنید که از زمان صدور گواهی‌نامه پایه ۳ شما اجازه رانندگی دارید و در صورتی که پیش از آن پشت فرمان بنشینید در واقع به عنوان فردی که فاقد گواهی‌نامه است رانندگی‌ می‌کنید و در صورتی بروز هر حادثه‌ای بیمه هیچ مسؤلیتی به عهده نمی‌گیرد.

  کمی صبر داشته باشید تا گواهینامه به دستتان برسد تا با خیال راحت رانندگی کنید. در صورتی که زمان زیادی گذشته و گواهی نامه دریافت نشده است می‌توانید هم از طریق وب سایت پست با داشتن شماره ملی و هم از طریق شماره تلفن ۸۱۲۵۳۵۷۳ نسبت به پیگیری آن اقدام نمایید.

  هزینه و شرایط گرفتن گواهینامه ریز به ریز (خرداد 99) | ملی پیامک

  هزینه و شرایط گرفتن گواهینامه ریز به ریز (خرداد 99) | ملی پیامک

  حالا که کلیک کردید و در حال خواندن این مطلب هستید احتمالاً دیگر عزم‌تان را برای گرفتن گواهینامه پایه سه جزم کرده‌‌اید و می‌خواهید بدانید که گرفتن گواهینامه رانندگی مجموعاً چقدر برایتان خرج برمی‌دارد. خب پس با این حساب بیشتر از این وقت شریف‌تان را نمی‌گیرم و از شما دعوت می‌کنم تا تمام مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه را در ادامه مطلب بخوانید.

  مرحله اول: چه کسی می‌تواند گواهینامه بگیرد؟

  قبل از اینکه ریز‌به‌ریز هزینه گواهینامه را برایتان بگویم، بهتر است تا اول متوجه شوید که اصلاً شما برای گرفتن گواهینامه رانندگی پایه سه شرایط لازم را دارید یا نه.

  شرایط گرفتن گواهینامه پایه 3

  خب حالا که از شرایط باخبر شدید بهتر است یک تعریف کوتاهی هم از گواهینامه پایه سه داشته باشیم تا شما یک آشنایی اولیه نسبت به آن بدست بیاورید.

  گواهینامه پایه 3 چیست؟

  گواهینامه پایه 3 یا همان ب 1 قدیم، برای رانندگی با وسایل نقلیه با حداکثر مجموع وزنی 3.5 تن و حداکثر 9 سرنشین به شما داده می‌شود. حالا این اعداد به چه معناست و کدام ماشین‌ها را شامل می‌شود؟ تمام خودروهای سواری شهری مثل تاکسی‌ها، وانت‌ها، سواری‌ها و شاسی‌بلندها برای راندن نیاز به این گواهینامه دارند. البته وانت نیسان و ون جز این دسته حساب نمی‌شوند.

  مرحله دوم: برای گرفتن گواهینامه پایه 3 چه مدارکی لازم دارید؟

  اگر شرایط بالا را دارید و شال و کلاه کردید که بروید و گواهینامه بگیرید، در قدم اول باید مدارک زیر را آماده کنید:

  برای خانم‌ها که داشتن همین مدارک بالا کافیست؛ در مورد آقایان هم، به‌تازگی اعلام شده که برای گرفتن گواهینامه دیگر نیازی به داشتن کارت پایان خدمت نیست اما محض احتیاط یکی از موارد زیر را همراه داشته باشید:

  قبل از اینکه به‌صورت جداگانه، هزینه گرفتن گواهینامه را برایتان بگویم، تمام هزینه‌ها را یک‌جا در جدول زیر نوشتم تا اول یک برآورد کلی داشته باشید.

  خب نوبتی هم باشد می‌رسیم به ثبت‌نام در کلاس آموزش رانندگی.

  مرحله سوم: ثبت‌نام در آموزشگاه رانندگی

  بعد از آماده‌کردن مدارک، حالا زمان مراجعه به آموزشگاه رانندگی است. همۀ متقاضیان برای گرفتن گواهینامه پایه سه باید در کلاس‌های نظری و عملی آموزشگاه‌های مجاز و مورد تایید ناجا، شرکت کنند. البته هزینۀ ثبت‌نام در آموزشگاه‌های مختلف متفاوت است؛ به همین دلیل قیمت‌هایی که در جدول زیر می‌بینید خیلی دقیق نیستند.

  بعد از ثبت‌نام و تکمیل مدارک در آموزشگاه رانندگی، فرم معاینه به شما تحویل داده می‌شود. در اینجا باید به مطب یکی از پزشک‌های طرف قرارداد بروید و نتیجه معاینات را دوباره به آموزشگاه رانندگی تحویل بدهید.

  مرحله چهارم: شرکت کردن در کلاس‌های تئوری و عملی

  حضور در 8 جلسه کلاس تئوری و 12 جلسه کلاس عملی رانندگی از واجبات است. کلاس‌های تئوری شامل 6 جلسه آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی و 2 جلسه آموزش مسائل فنی خودرو است. در این کلاس‌ها شما با تمام قوانین رانندگی مثل حق تقدم، قوانین جاده‌ها و راه‌ها و... آشنا می‌شوید و اصول اولیۀ فنی خودرو مثل چک‌کردن باد ماشین و روغن  و ... را یاد می‌گیرید. بعد از اینکه کلاس‌های تئوری را با موفقیت پشت سر گذاشتید، آموزشگاه از شما آزمون مقدماتی آیین‌نامه می‌گیرد. این آزمون مثل آزمون آیین‌نامه اصلی است با این تفاوت که بخش فنی را شامل نمی‌شود.

  بعد از اینکه در آزمون مقدماتی آیین‌نامه قبول شدید، می‌توانید در کلاس‌های عملی شرکت کنید. این کلاس‌ها 12 جلسه 2 ساعته هستند. در این مرحله است که یک مربی آموزش رانندگی انتخاب می‌کنید که به شما رانندگی یاد بدهد. در واقع بخش هیجان‌انگیز داستان از اینجا شروع می‌شود. کلاس‌های عملی از آموزش ساده‌ترین نکات مثل روشن کردن ماشین، تنظیم کردن صندلی و آینه شروع می‌شود و تا مسائل پیچیده‌تری مثل دور دوفرمانه و پارک دوبل ادامه پیدا می‌کند.

  وقتی کلاس‌های عملی شهر را تمام کردید؛ باید در آزمون عملی مقدماتی شرکت کنید. این آزمون توسط آموزشگاه برگزار می‌شود. این آزمون هم دقیقاً مثل آزمون اصلی است و شما می‌توانید شرایط آزمون اصلی را تجربه کنید. البته اصلاً استرس نداشته باشید و نگران قبول‌شدن و این‌جور مسائل نباشید. فقط روی کسب تجربه و مهارت خودتان تمرکز کنید؛ چراکه هر چندبار که نیاز باشد، آموزشگاه از شما آزمون عملی مقدماتی می‌گیرد تا به شرایط آزمون اصلی برسید. ممکن است حتی چند جلسه کلاس عملی هم برایتان تدارک ببینند تا مهارت بیشتری را بدست بیاورید.

  بعد از شرکت در کلاس‌ها و قبولی در آزمون‌های مقدماتی، حالا وقت تکمیل مدارک و تشکیل کاردکس است. مدارک مورد نیاز در این مرحله گواهی قبولی در امتحان تئوری و عملی اولیه و همچنین برگه گروه خونی و واریز فیش‌های بانکی هزینه گواهینامه است که در این مورد خود آموزشگاه راهنماییتان می‌کند و شماره حساب‌ها را به شما می‌دهد.

  شماره حساب‌های جدید برای تشکیل کاردکس

  توجه داشته باشید که اگر کاردکس را در آموزشگاهی تشکیل بدهید، بعداً دیگر نمی‌توانید در در یک آموزشگاه دیگر ثبت‌نام کنید؛ پس در انتخاب آموزشگاه حسابی دقت کنید.

  و بالاخره مرحله آخر: شرکت کردن در آزمون آئین‌نامه و عملی

  برای شرکت در آزمون آیین‌نامه رانندگی، باید کتاب آیین‌نامه را مطالعه کنید و با توجه به نکاتی که در کلاس‌های تئوری به شما آموزش داده‌اند، خودتان را برای آزمون آماده کنید. می‌توانید از آموزش‌ها، نمونه سوالات و آزمون‌های آنلاین و اینترنتی هم برای آمادگی بیشتر کمک بگیرید.

  آزمون آئین‌نامه شامل دو بخش است. بخش اول شامل 30 سوال از کتاب آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی است. برای پاسخگویی به آنها 20 دقیقه وقت دارید. اگر می‌خواهید که در این آزمون قبول شوید باید حداقل 26 سوال را درست جواب بدهید؛ یعنی مجاز هستید که حداکثر 4تا غلط داشته باشید. تقریبا 7 سوال از آزمون آیین‌نامه به مسائل فنی خودرو ربط دارد؛ چه سوالاتی؟ مثلاً اینکه شکستگی جلوبندی چه مشکلی را ایجاد می‌کند؟ یا معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه چیزی می‌شود؟ پس شما باید برای این بخش هم آمادگی لازم را داشته باشید. بهتر است بدانید که قبولی در آزمون آیین‌نامه 2 سال اعتبار دارد و فقط تا دو سال فرصت دارید به هر تعداد که لازم است، در آزمون عملی شرکت کنید. هرچند بهتر است که بعد از قبولی در این آزمون هرچه سریع‌تر در آزمون عملی هم شرکت کنید.

  اگر در آزمون آیین نامه قبول شدید، می‌توانید مدارک لازم برای صدور کارتکس امتحان عملی را به آموزشگاه ارائه کنید. این مدارک عبارتند از:

  آموزشگاه روز و ساعت مشخصی را برای برگزاری آزمون عملی به شما اعلام می‌کند. در آزمون عملی گواهینامه در حضور یک افسر راهنمایی و رانندگی مهارت رانندگی شما سنجیده می‌شود. زمان این آزمون بیشتر از ده دقیقه نیست. مواردی که افسر از شما می‌پرسد همان نکاتی است که در کلاس‌های عملی تمرین کردید؛ مثل دور زدن، پارک دوبل، دنده عقب و ... پس خونسردی خودتان را حفظ کنید و با آرامش کارهایی که از شما می‌خواهند را انجام بدهید. اگر به‌خوبی و خوشی این آزمون رو پشت سر بگذارید، دیگر کار تمام است! حالا فقط کافیست تا صبر پیشه کنید تا گواهینامه‌تان به دستتان برسد!

  شاید برای شما هم سوال باشد که...

  در ادامه سوالاتی را که ممکن است همین الان نوک زبانتان باشد، لیست کردیم تا چیزی از قلم نیفتاده باشد و از تمام شرایط و اطلاعات لازم خبر داشته باشید.

  سوال اول: محدودیت خاصی برای راننده‌های تازه‌کار وجود دارد؟

  بله. یک مدتی می‌شود که اعلام کردند که رانندگان تازه‌کار تا 3 ماه اول نمی‌توانند تنهایی رانندگی کنند و حتماً لازم است که شخص باتجربه‌ای کنار دستشان بنشیند. علاوه‌براین کسانی‌که تازه گواهینامه می‌گیرند نمی‌توانند به مدت یکسال در مسیرهای برون‌شهری رانندگی کنند. رانندگی در محدودۀ زمانی 12 شب تا 5 صبح هم برای تازه‌کارها ممنوع شده است.

  سوال دوم: مدت اعتبار گواهینامه چقدر است؟

  مدت اعتبار گواهینامه رانندگی پایه سه 10 سال است؛ بعد از اینکه اعتبار آن تمام شد در صورت تایید از نظر سلامت جسمی و روانی، می‌توانید آن را برای دوره 10 ساله بعدی تمدید کنید. افراد 70 سال به بالا هم باید هر 5 سال یکبار برای احراز سلامت جسمی و روانی به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

  سوال سوم: آیا گواهینامه نیاز به کارت پایان خدمت دارد؟

  خوشبختانه در قانون جدید دریافت گواهینامه، دیگر نیازی نیست که شما برای گرفتن گواهینامه حتماً کارت پایان خدمت داشته باشید؛ پس می‌توانید بدون گذراندن دوران سربازی، گواهینامه‌تان را بگیرید.

  سوال چهارم: شرایط گرفتن گواهینامه برای افراد کم‌سواد چیست؟

  افراد کم‌سواد و بی‌سواد هم می‌توانند بدون هیچ مشکلی گواهینامه بگیرند. در حقیقت تنها تفاوت در آزمون آیین‌نامه است که برای این افراد به صورت شفاهی برگزار می‌شود. باقی مراحل و کارها به همان صورتی است که در بالا گفتم. برای درخواست آزمون شفاهی آیین‌نامه هم باید شرایط زیر را داشته باشید:

  سوال پنجم: شرایط گرفتن گواهینامه برای افراد معلول چیست؟

  مراحل دریافت گواهینامه برای افراد معلول تا حدودی فرق دارد. هرچند هزینه گواهینامه برای این افراد خیلی متفاوت نیست. اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که برای اخذ گواهینامه معلولین باید به آموزشگاه‌های رانندگی مخصوص معلولین مراجعه کنید. مراحل دریافت گواهینامه معلولین به‌طور خلاصه به‌صورت زیر است:

  بعد از انجام مراحل بالا، با در دست داشتن مدارک، برای ثبت‌نام به آموزشگاه‌ ویژه معلولین بروید.

  سوال ششم: گواهینامه بعد از چند روز به دستمان می‌رسد؟

  صدور گواهینامه هوشمند نسبت به گواهینامه‌های قدیمی بیشتر زمان می‌برد. بعد از قبولی در آزمون و تکمیل مدارک و پرداخت هزینه‌های گواهینامه، در مدت زمان حداکثر ۱۵ روز تا یک ماه گواهینامه صادر می‌شود و به دست شما می‌رسد. برای رهگیری گواهینامه خودتان می‌توانید به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی مراجعه کنید و با انتخاب گواهینامه و واردکردن کد ملی، از وضعیت گواهینامه‌تان باخبر شوید.

  حرف آخر

  تمام شرایط و هزینه گواهینامه رانندگی را در سال 99 به‌صورت ریز‌به‌ریز بررسی کردیم. فکر نمی‌کنم مطلبی جا افتاده باشد، با این حال اگر موردی به ذهنتان رسید که در مقاله موجود نبود یا سوالی برایتان پیش آمد که در بالا به آن جواب نداده بودیم، حتماً کامنت بگذارید و بپرسید.

  هزینه گواهینامه رانندگی در سال 99 ( آپدیت شهریور)

  هزینه گواهینامه رانندگی در سال 99 ( آپدیت شهریور)

  درود . به دلیل گران شدن نرخ بنزین . بله این هزینه مجاز بوده است .

  موفق باشید .

  ( مدیریت سایت گواهیران )

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید