توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  هدف یا اهداف ما از انجام پژوهش چیست

  1 بازدید

  هدف یا اهداف ما از انجام پژوهش چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  اهداف پژوهش را چگونه بنویسیم؟ - نیتیو پیپر

  اهداف پژوهش را چگونه بنویسیم؟ - نیتیو پیپر

  یکی از بخش‌های مهم در نگارش مقاله یا پایان نامه، اهداف پژوهش است. در واقع زمانی که سوالی در ذهن پژوهشگر شکل می‌گیرد در همان زمان هدفی هم شکل می‌گیرد. هدف پژوهش در واقع پاسخگویی به سوالی خواهد بود که در ذهن پژوهش شکل گرفته است. بسیاری از پژوهشگران عقیده دارند تا زمانی که هدفی وجود نداشته باشد، تحقیقی وجود نخواهد داشت. می‌توان چنین گفت که هدف پژوهش خلاصه آنچه را که بایستی با انجام مطالعه به آن دست یافت را بازگو می‌کند. در این مطلب نکات کاملی در رابطه با اهداف پژوهش و نحوه نگارش آن را توضیح خواهیم داد. با سایت ترجمه تخصصی نیتیو پیپر همراه باشید.

  انواع اهداف پژوهش

  به صورت کلی سه نوع هدف پژوهشی وجود دارد: هدف کلی، اهداف جزئی یا ویژه و اهداف کاربردی. در ادامه با هر یک از این سه هدف پژوهش بیشتر آشنا خواهید شد و مثال‌هایی در این زمینه ارائه خواهد شد.

  هدف کلی: آن‌چه را که پژوهش به صورت کلی به آن دست خواهد یافت را بازگو می‌کند.

  مثال:

  اهداف جزئی یا ویژه: تجزیه هدف کلی به اهداف کوچک‌تر و جزئی‌تر است. فرضیه‌ها یا سوالات پژوهش طبق اهداف جزئی تدوین می‌شوند و اگر این اهداف جزئی و دقیق نباشند قابل آزمون نخواهند بود.

  مثال:

  هدف یا اهداف کاربردی: این هدف، کاربرد عملی طرح پژوهشی انجام شده را در سطح جامعه نشان می‌دهد. در هدف کاربردی باید شرح دهیم که این پژوهش چه کاربردهایی دارد که ارزش صرف زمان و هزینه را دارا می‌باشد.

  مثال:

  نکات مهم در نگارش اهداف پژوهش

  ۱- جمله بندی اهداف پژوهش باید واضع، شفاف و گویا باشد.

  ۲- اهداف پژوهش باید واقع بینانه باشند.

  ۳- در بیان اهداف پژوهش باید قابلیت عملی بودن و آزمودن آن از طریق پژوهش در نظر گرفته شود.

  ۴- متغیرهایی که در اهداف پژوهش آمده‌اند باید قابل سنجش باشند.

  ۵- در بیان اهداف پژوهش از کلماتی که عمل را نشان می‌دهند استفاده شود مانند تعیین، مقایسه، محاسبه و …

  ۶- در نگارش اهداف پژوهش از زبان علمی استفاده شود.

  جمع بندی در رابطه با نگارش اهداف پژوهش

  اهداف پژوهش را می‌توان به عنوان چراغ راه پژوهشگر از ابتدا تا انتهای پژوهش دانست. نوشتن اهداف مطالعه سبب متمرکز ساختن مطالعه می‌شود. از سوی دیگر با داشتن اهداف درست، از گردآوری کردن اطلاعات غیر ضروری که برای حل مسئله مورد نظر کاربردی ندارد اجتناب می‌شود. بنابراین اگر بتوانید اهداف خود را در ابتدای پژوهش به درستی تنظیم کنید می‌توانید یک مطالعه منسجم و با برنامه داشته باشد. در پایان این نکته را نیز یادآور می‌شویم که در نوشتن مقالات تنها به هدف کلی پژوهش و در برخی اوقات کاربردهای مطالعه اشاره می‌شود. بنابراین اهداف جزئی به آن صورتی که در پایان نامه یا طرح‌های پژوهشی نوشته می‌شوند در مقاله مورد اشاره قرار نمی‌گیرند.

  خدمات ترجمه مقاله و ویراستاری مقاله در موسسه ترجمه تخصصی نیتیو پیپر

  در اینجا به ارایه مطلبی با عنوان اهداف پژوهش را چگونه بنویسیم؟ پرداختیم. ترجمه نیتیو پیپر ارایه دهنده خدمات ترجمه برای دانشجویان و پژوهشگران است. در آغاز این موسسه بر آن شد تا با ترجمه نیتیو و تخصصی مقالات پژوهشگران ایرانی، زمینه را برای چاپ مقالات آن‌ها در مجلات با ضریب تاثیر بالا و باکیفیت آماده کند. هم اکنون، موسسه نیتیو پیپر توانسته است گروهی بسیار قوی از مترجمان را در اختیار گیرد که با ایجاد سلسه مراتب نظارتی و کنترل کیفیت، بهترین خدمات ترجمه را در حیطه‌های مختلف به متقاضیان ارایه دهد. همچنین، نیتیو پیپر در سال‌های اخیر با همکاری یک دارالترجمه رسمی، به ترجمه اسناد هویتی و مدارک تحصیلی نیز می‌پردازد که مورد تایید قوه قضاییه می‌باشند.

  در صورت نیاز به دریافت ویرایش تخصصی مقاله، ترجمه تخصصی مقاله، و ترجمه اسناد تحصیلی و مدارک دانشگاهی می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما، با همکاران‌مان در ارتباط باشید. درخواست خود را برای ترجمه به ما ارسال نمایید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بررسی و پاسخگویی درخواست شما اقدام نمایند.

  منبع مطلب : www.nativepaper.ir

  مدیر محترم سایت www.nativepaper.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اهداف پژوهش را چگونه بنویسیم؟

  اهداف پژوهش را چگونه بنویسیم؟

  یکی از بخش‌های مهم در نگارش مقاله یا پایان نامه، اهداف پژوهش است. در واقع زمانی که سوالی در ذهن پژوهشگر شکل می‌گیرد در همان زمان هدفی هم شکل می‌گیرد. هدف پژوهش در واقع پاسخگویی به سوالی خواهد بود که در ذهن پژوهش شکل گرفته است. بسیاری از پژوهشگران عقیده دارند تا زمانی که هدفی وجود نداشته باشد، تحقیقی وجود نخواهد داشت. می‌توان چنین گفت که هدف پژوهش خلاصه آنچه را که بایستی با انجام مطالعه به آن دست یافت را بازگو می‌کند. در این مطلب نکات کاملی در رابطه با اهداف پژوهش و نحوه نگارش آن را توضیح خواهیم داد.

  پروپوزال يا طرح تحقيق ، پيش نويس پ‍ژوهشي است كه شما مي بايست براي اخذ مدرك تحصيلي خود انجام دهيد. در پروپوزال ، شما به معرفي موضوعي كه براي پايان نامه خود انتخاب كرده ايد ، توضيح اهميت آ ن موضوع ، ذكر پ‍‍ژوهش هايي كه در گذشته در اين باره صورت گرفته ، و نتايجي كه فكر مي كنيد از تحقيق خواهيد گرفت می پردازيد. هم چنين روش يا روش هايي كه در پژوهش از آن ها بهره خواهيد گرفت را ذكر مي كنيد.

  شكل پروپوزال بنا بر هدفي كه از آن داريد و يا به مقتضاي رشته تحصيلي شما مي تواند قدري متغير باشد. اما شكل بندي بنيادين آن ، همواره بايد شامل عنوان بندي های مشابه و بخش هاي زير باشد :

  1⃣ موضوع تحقيق ( Project Title )

  ذيل اين عنوان مي بايست عنوان دقيق تحقيق خود را ذكر كنيد. براي مثال :

  Project Title: Women Role in Southeast Thailand

  2⃣توضيح موضوع و اهميت آن ( Importance and Statement of Topic )

  در اين بخش مي بايست جوانب موضوع ، چگونگي ارتباط آن با رشته تحصيلي مورد نظر ، و اهميت موضوع به لحاظ علمي و كاربردي را توضيح دهيد. روشن کنید چرا این موضوع باید برای استاد راهنمای بالقوه ی شما جذاب باشد؟ چه مشکل یا مساله ی جدیدی را می خواهید مطرح کنید؟ و چرا حل آن مهم است؟

  3⃣ ادبيات تحقيق و پژوهش هاي مرتبط ( Review of Literature and Relevant Topics)

  زير اين عنوان ، بايد توضيح مختصر اما جامعی همراه با رفرنس دهی صحیح آکادمیک (استاندارد هاروارد) درباره پژوهش هايي كه پيش از شما روي اين موضوع و موضوعات نزديك به آن انجام شده بدهيد. در اين بخش در واقع بايد به ذكر پژوهش هايي بپردازيد كه شما قصد داريد يافته هاي آن ها را تكميل كنيد ، اشتباهات آن ها را رفع نماييد و يا نتايج آن ها را رد كنيد. این قسمت باید به استاد راهنمای بالقوه ی شما اثبات کند که شما مطالعه و احاطه ی کافی به مطلبی که موضوع پژوهش است را دارید. بیشترین استفاده از منابع تحقیق (که در قسمت آخر می آیند)، چه کتاب باشند چه مقاله، نشریه، ویدئو یا هر مورد دیگر، در این قسمت انجام می شود.

  4⃣اهداف و فرضيه ها ( Aims and Hypothesizes )

  در اين بخش بايد به ذكر نتايجي بپردازيد كه فكر مي كنيد از تحقيق خواهيد گرفت. توضيح دهيد كه از انجام تحقيق چه هدفي داريد؟ به كدام سمت حركت مي كنيد؟ و فكر مي كنيد به كجا خواهيد رسيد؟ چه گزاره هایی را ممکن است رد یا اثبات کنید؟ باز هم توضیح دهید پژوهش شما دقیقاً چه کارآیی (هایی) خواهد داشت.

  5⃣روش ها و ابزار هاي تحقيق ( Methodology )

  در اين قسمت توضيح دهيد كه در انجام پروژه از چه روش هاي علمي سود خواهيد برد و چه ابزارهايي را براي رسيدن به اهداف تحقيق به خدمت خواهيد گرفت. این ها می بایست روش های استاندارد تحقیق باشند که در مورد خاص تحقیق شما کاربرد دارند.

  6⃣منابع( References )

  فهرستي از منابعي كه در نوشتن پروپوزال از آنها استفاده کرده اید، پایه ی مطالعات قبلی شما هستند یا اینکه فكر مي كنيد از آن ها استفاده خواهيد كرد را الفبايي و منظم كنيد و در اين بخش بياوريد. رفرنس دهی می بایست با استاندارد هاروارد منطبق باشد.

  انواع اهداف پژوهش

  به صورت کلی سه نوع هدف پژوهشی وجود دارد: هدف کلی، اهداف جزئی یا ویژه و اهداف کاربردی. در ادامه با هر یک از این سه هدف پژوهش بیشتر آشنا خواهید شد و مثال‌هایی در این زمینه ارائه خواهد شد.

  هدف کلی: آن‌چه را که پژوهش به صورت کلی به آن دست خواهد یافت را بازگو می‌کند.

  مثال: تعیین شیوع ریسک فاکتورهای سکته قلبی در جامعه ایرانی

  اهداف جزئی یا ویژه: تجزیه هدف کلی به اهداف کوچک‌تر و جزئی‌تر است. فرضیه‌ها یا سوالات پژوهش طبق اهداف جزئی تدوین می‌شوند و اگر این اهداف جزئی و دقیق نباشند قابل آزمون نخواهند بود.

  مثال:
  هدف جزئی ۱: تعیین شیوع استفاده از نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین در جامعه ایرانی
  هدف جزئی ۲: تعیین شیوع مصرف سیگار در جامعه ایرانی
  هدف جزئی ۳: تعیین شیوع فشار خون بالا در جامعه ایرانی

  هدف یا اهداف کاربردی: این هدف، کاربرد عملی طرح پژوهشی انجام شده را در سطح جامعه نشان می‌دهد. در هدف کاربردی باید شرح دهیم که این پژوهش چه کاربردهایی دارد که ارزش صرف زمان و هزینه را دارا می‌باشد.

  مثال: در صورت بالا بودن میزان ریسک فاکتورهای سکته قلبی در جامعه، می‌توان از آن در ارائه آموزش به افراد، تنظیم سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی و همچنین ارائه مداخلات پیشگیرانه بیشتر استفاده کرد.

  منبع مطلب : community.freepaper.me

  مدیر محترم سایت community.freepaper.me لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اهداف پژوهش

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  اماندا : یعنی اینکه ما هنگام هدف یا اهداف چند سوالی در ذهن مان به وجود می اید وما از این سوالات باید بهر از ان را داشته باشیم

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فاطمه ناصری 8 روز قبل
  0

  حخهعبهوبنبابتتیتالبنهبفر کننادبعتتممالبببلدکنمتدلببییقعهحجچچمکورطس

  فاطمه ناصری 8 روز قبل
  0

  خیلی خیلی خیلی بد بود

  علس 8 روز قبل
  -1

  بد بود

  ناشناس 17 روز قبل
  2

  آقا من یه جواب کوتاه میخواستم زود حفظ کنم

  سحر 24 روز قبل
  0

  👌👌خیلی خیلی خوب است

  سحر 24 روز قبل
  0

  خیلی خیلی خوب هست ممنونم

  عمر 1 ماه قبل
  -1

  تتتتتتتتتحححقداث۹دق

  فااااطی 1 ماه قبل
  -2

  کس کش

  -1
  فاطمه ناصری 8 روز قبل

  آفرین

  ناشناس 2 ماه قبل
  -2

  7

  خواب 2 ماه قبل
  -2

  خوب بود

  سمیه 4 ماه قبل
  0

  خوب

  ناشناس 8 ماه قبل
  -2

  نمدونم

  لیلی 1 سال قبل
  3

  یکی بجوابه😑🤞🏻

  اماندا 1 سال قبل
  9

  یعنی اینکه ما هنگام هدف یا اهداف چند سوالی در ذهن مان به وجود می اید وما از این سوالات باید بهر از ان را داشته باشیم

  مصطفی 1 سال قبل
  0

  خیلی گنده

  مهدی 1 سال قبل
  4

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید