توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نوزدهمین سوره قرآن چه نام دارد

  1 بازدید

  نوزدهمین سوره قرآن چه نام دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  فهرست سوره‌های قرآن

  سوره مریم، نوزدهمین سوره قرآن - نمایش محتوای خبر

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  سوره «مریم» نوزدهمین سوره قرآن است ، مکی و دارای 98 آیه است .

  به طور کلی محتوای سوره مریم در سه بخش خلاصه می‏شود:

  1- مهمترین بخش این سوره را قسمتی از سر گذشت زکریا و مریم و حضرت مسیح (ع) و یحیی(ع) و ابراهیم(ع)  قهرمان توحید و فرزندش اسماعیل(ع) و ادریس(ع) و بعضی دیگر از پیامبران بزرگ الهی ، تشکیل می‏دهد که دارای نکات تربیتی خاصی است .

  2- قسمتی دیگر مسائل مربوط به قیامت و چگونگی رستاخیز و سر نوشت مجرمان و پاداش پرهیز کاران و مانند آن است .

  3- بخش دیگر اشارات مربوط به قرآن و نفی فرزند از خداوند و مسأله شفاعت است که مجموعا برنامه تربیتی مؤثری را برای سوق نفوس انسانی به ایمان و پاکی و تقوا تشکیل می‏دهد .

  در فضیلت این سوره از پیامبر گرامی اسلام (ص) روایت شده است که : « هر کس سوره مریم را قرائت نماید به تعداد تصدیق کنندگان و تکذیب کنندگان حضرت زکریا و یحیی و مریم و عیسی و موسی و هارون و ابراهیم و اسحاق و یعقوب و اسماعیل ده حسنه به او عطا می شود و به تعداد کسانی که برای خداوند فرزند قایل شده و قایل نشده اند نیز ده حسنه به او داده می شود» (مجمع البیان، ج6،ص 397).

  همچنین از ایشان نقل شده است : «به کسی که سوره مریم را قرائت کند، ده برابر تعداد کسانی که پیامبران و رسولان نام برده شده در این سوره را تصدیق یا تکذیب کردند، حسنه و درجه داده می شود که هر درجه ای، هزار هزار مرتبه بزرگ تر از ما بین زمین و آسمان است و به همین تعداد، همسران بهشتی در فردوس به او داده می شود و در روز قیامت، همراه متقیان در اولین گروه سابقین، محشور می شود» . ( مستدرک الوسائل، ج4، ص344).

  از ابان بن عثمان نقل شده که حضرت صادق (ع) فرمودند : « هر کس به خواندن سوره مریم مداومت کند نمیرد تا اینکه برسد به آنچه او را بی نیاز سازد، از جان و مال و فرزند و نیز در آخرت از یاران عیسی بن مریم (ع) باشد و در آن روز دارای سلطنتی شود مثل سلطنت سلیمان در دنیا (درمان با قرآن، ص56 به نقل از مجمع البیان).

  در حدیثی از امام صادق (ع) می‏خوانیم : « هر کس مداومت به خواندن این سوره کند از دنیا نخواهد رفت مگر این که خدا به برکت این سوره او را از نظر جان و مال و فرزند بی‏نیاز می‏کند». ( برگزیده تفسیر نمونه ، ج‏ 3، ص 78 ) .

  این غنا و بی ‏نیازی مسلما بازتابی است از پیاده شدن محتوای سوره در درون جان انسان و انعکاسش در خلال اعمال و رفتار و گفتار او.

  *** برخی آثار و برکات سوره مریم عبارتند از:

  - زیاد شدن خیر و برکت:

  در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده است: «هر کس سوره مریم را بنویسد و آن را در ظرفی شیشه ای که دهانه تنگ دارد گذاشته و در منزلش بگذارد خیر خانه و روزی اش زیاد شود و در خوابش چیزهای خوب می بیند » . ( تفسیرالبرهان، ج3، ص695 )

  - خواب خوش:

  در تفسیر البرهان به نقل از رسول گرامی اسلام (ص) آمده است : « هر کس سوره مریم را نوشته و به همراه خود داشته باشد ، در خوابش جز چیزهای خوب نمی بیند و اگر بر دیوار خانه نوشته شود از خطرات حفظ شده و آنچه در خانه است در امنیت می باشد و اگر خائف ، آن را بشوید و بنوشد امنیت یابد » . ( تفسیرالبرهان، ج3، ص695 )

  - دفع دشمن:

  در حاشیه زادالمعاد آمده است برای دفع دشمن « کهیعص » را 775 بار بخواند که به نتیجه خواهد رسید . (تعطیرالانام فی تعبیرالمنام، ج1، ص343 )

  منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی 

  منبع مطلب : birjand.irib.ir

  مدیر محترم سایت birjand.irib.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  باشه 21 روز قبل
  2

  باشه

  رومينا 1 سال قبل
  0

  سلام ممنون خيلي عالي بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید