توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نمونه دادخواست استرداد جهیزیه

  1 بازدید

  نمونه دادخواست استرداد جهیزیه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  قاسم نجفی بابادی

  قاسم نجفی بابادی

  نمونه دادخواست استرداد جهیزیه

  تعریف

  بنابر ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، تهیه لوازم زندگی از موارد نفقهو بر ضمه شوهر است. اما در کشور ما نه بر اساس قانون بلکه بر طبق رسوم و سنت های قدیمی، تهیه بخشی یا همه لوازم زندگی جزو وظایف خانواده دختر شناخته می شود

  ذکر چند نکته:

  نمونه دادخواست

  در زیر ۲ نمونه دادخواست استرداد جهیزیه قبل و بعد از طلاقتحریر گردیده است و هر فرد باتوجه به نوع دعوی خود باید این دادخواست ها را تغییر و در واقع شخصی سازی نماید البته با توجه به تخصصی بودن امر و اینکه همواره در اکثر موارد استرداد جهیزیه باعث بروز اختلاف و مناقشات فراوان در خصوص برخی از اقلام جهیزیه می باشد لازم است از تخصص وکلای باتجربه امر استفاده نمایید.

  ۱. نمونه دادخواست استرداد بعد از طلاق

  برگ دادخواست به شورای حل اختلاف

  ۲. نمونه دادخواست استرداد جهیزیه قبل ازطلاق به علت بیرون کردن زوجه از منزل مشترک

  برگ دادخواست به شورای حل اختلاف

  باوجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست ها شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید

  کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

  راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

  وب سایت:   http://estinafgar.ir/

  تلگرام:   https://t.me/estinafgar

  اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

  دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق

  دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق

  در کشور ما ، بردن جهیزیه از سوی دختر و خانواده اش امری مرسوم است که نشان دهنده همکاری زن در تشکیل کانون خانواده می باشد . اما به لحاظ قانونی و شرعی زن هیچگونه تکلیفی بابت بردن جهیزیه ندارد و وظیفه تشکیل زندگی خانوادگی به لحاظ قانونی بر عهده مرد قرار گرفته است . به همین خاطر ، زن مالک جهیزیه یعنی وسایل و لوازمی است که به منزل شوهر می برد ؛ لذا هر زمان که بخواهد می تواند اقدام به استرداد جهیزیه نماید . به همین مناسبت در این مقاله به بررسی استرداد جهیزیه قبل از طلاق و دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق خواهیم پرداخت . 

  استرداد جهیزیه قبل از طلاق

  همانگونه که اشاره شد ، به لحاظ قانونی و شرعی زن مکلف به تامین وسایل زندگی یا جهیزیه نمی باشد و این امر نشان دهنده حسن نیت و همکاری وی با همسر در تشکیل خانواده است . بنابراین ، اموالی که تحت عنوان جهیزیه از سوی زن به زندگی مشترک برده می شود در مالکیت زن می باشد . معنای مالکیت زن بر جهیزیه آن است که می تواند هر گونه اقدامی که بخواهد با آن انجام دهد . مثلا آن را پس بگیرد ، بفروشد و غیره . لذا مرد در این خصوص تنها حق استفاده از جهیزیه را دارد و بر آن اموال مالکیتی نخواهد داشت . ثمره این مطلب آن است که زن پیش از طلاق نیز می تواند اقدام به استرداد جهیزیه خود نماید . هر چند که به لحاظ عرفی معمولا دادخواست استرداد جهیزیه در حین دعوای طلاق به دادگاه ارائه می شود ؛ یعنی بعد از اینکه زوجین با هم به اختلاف بخورند ، زن تقاضای استرداد جهیزیه می دهد . اما به لحاظ قانونی استرداد جهیزیه قبل از طلاق امکان پذیر است . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استرداد جهیزیه و روش های آن کلیک کنید .  

  دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق

  اولین گام برای استرداد جهیزیه قبل از طلاق این است که دادخواست استرداد جهیزیه را تنظیم و به دادگاه ارائه نمائیم . دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه ، دادگاه خانواده می باشد . نحوه نگارش دادخواست استرداد جهیزیه نیز مانند سایر دادخواست ها می باشد . یعنی بایستی مشخصات را پر کرده و آن را امضا کرد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تنظیم دادخواست کلیک کنید .

  نکته مهم در خصوص دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق آن است که بهای خواسته باید به دقت تعیین شود چرا که دادگاه بر مبنای آن حکم صادر می کند و هزینه دادرسی نیز بر مبنای این مبلغ تعیین می شود .  همچنین ، برای جلوگیری از ضایع شدن و از بین رفتن جهیزیه می توان تقاضای صدور قرار تأمین خواسته نمود . نهایتا اینکه باید لیست یا سیاهه جهیزیه معتبر و یا فاکتور خرید آنها را ضمیمه دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق نمود و به دادگاه ارائه داد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه کلیک کنید . 

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق به کانال تلگرام حقوق خانواده مراجعه کنید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاقپاسخ دهند .

  دادخواست استرداد جهیزیه چیست و چگونه تنظیم می شود

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  مطابق عرف ، زنان معمولا در اوایل زندگی مشترک مجموعه ای از اموال منقول را که بعنوان هدیه از طرف خانواده اش به او بخشیده شده است ، تحت عنوان جهیزیه به منزل همسر خود می برد ، اما پس از وقوع اختلاف و به هنگام جدایی می تواند آنها را باز پس گیرد ؛ چرا که مالک این اموال می باشد . البته گفتنی است که زن هر زمان بخواهد می تواند اقدام به مسترد کردن جهیزیه خود کند .

  به همین دلیل یکی از دعاوی که معمولا در دادگاههای خانواده و در ضمن دعاوی طلاق مطرح می شود ، دعوای استرداد جهیزیه است که از جانب زن به طرفیت شوهر او اقامه می شود . از همین رو در این مقاله قصد داریم به توضیح دادخواست استرداد جهیزیه پرداختهو سپس نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه را مورد بررسی قرار دهیم .

  دادخواست استرداد جهیزیه چیست

  همانگونه که در مقاله استرداد جهیزیه توضیح داده شد ، استرداد جهیزیه به سه شیوه ممکن است که یکی از آنها توافق زوجین بر سر استرداد جهیزیه می باشد که مطابق آن ، زوجین بدون اقامه هیچگونه دعوایی ، بر سر این موضوع با هم توافق می کنند ؛ ولی استرداد جهیزیه با داشتن سیاهه و بدون آن ، در زمانی مطرح است که زوجین بر سر این موضوع دچار اختلاف شده و به توافقی نرسند .

  در این حالت ، استرداد جهیزیه مانند هر دعوای دیگری نیازمند رعایت نمودن یکسری مسائل شکلی و قانونی است که ارایه دادخواست استرداد جهیزیه یکی از آنهاست ؛ لذا هرگونه اقدام قانونی برای استرداد جهیزیه ، نیازمند تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف می باشد . اما در خصوص چگونگی تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه باید به نکاتی توجه نمود که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم .

  نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه

  نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه شباهت هایی کلی با سایر دادخواست های حقوقی دارد . برای تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه در ابتدا بایستی فرم دادخواست را تهیه و اقدام به تنظیم آن نمود . خواهان بایستی دادخواست را به دقت تکمیل و امضا نماید . یعنی مشخصات خود را در ستون اول بنویسد ، مشخصات خوانده که زوج ( مرد ) را در ستون دوم نوشته و در صورت داشتن وکیل ، ستون سوم مربوط به مشخصات وکیل نیز باید درج شود .

  یکی از قسمت های مهم در دادخواست استرداد جهیزیه ، تعیین خواسته و بهای آن است که بایستی به دقت تعیین و مشخص شود ؛ چرا که دادگاه صرفا به همان میزان درج شده در دادخواست ترتیب اثر خواهد داد . مثلا نوشته شود : استرداد جهیزیه مقوم به ... میلیون ریال که بر همین مبنا هزینه دادرسی تعیین می شود .

   همچنین می توان کلیه خسارات قانونی ناشی از این دعوا را نیز مطالبه نمود و همچنین برای جلوگیری از تضییع جهیزیه و از بین رفتن آن ، از دادگاه تقاضای صدور قرار تامین خواسته نمود . 

  ضمائم دادخواست استرداد جهیزیه

  در قسمت دلایل و منضمات دادخواست ، بایستی مدارکی که با استناد به آنها می خواهیم دعوای استرداد جهیزیه را ثابت نماییم درج نمود . از جمله سند ازدواج یا کپی برابر با اصل آن ، شناسنامه و کارت ملی .

  یکی دیگر از مدارک بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد و جزء مهمی از ضمائم دادخواست استرداد جهیزیه محسوب می شود ،لیست جهیزیه یا سیاهه آن است که در صورتی که به امضای مرد و تعدادی از بستگان او رسیده باشد ، می تواند بعنوان یک سند عادی در این دعوا مورد استناد قرار گیرد .

  اما در صورتی که این سیاهه موجود نباشد بایستی به دلایل دیگری استناد نمود که از جمله آنها شهادت شهود یا اقرار مرد در این رابطه است . گفتنی است که پذیرش شهادت شهود در این رابطه کاملا به تشخیص قاضی بستگی دارد و وی می توان این شهادت را پذیرفته یا رد کند .

  در ادامه نیز باتوجه به نکاتی که مطرح شد ، بایستی شرحی از دادخواست نوشته شود و ذیل آن را امضا یا اثر اگشت زده و در دو نسخه تقدیم دادگاه کرد . لازم است به ذکر است که مدارک مذکور را باید بعنوان پیوست های دادخواست به آن ضمیمه نمود و به دادگاه تحویل داد . برای مشاهده نمونه فرم دادخواست استرداد جهیزیه کلیک کنید .

  لازم به ذکر است که قبل از ارائه دادخواست استرداد جهیزیه و پیگیری موضوع به شیوه قانونی ، زن می تواند اظهارنامه ای را نیز به این منظور تنظیم کرده و برای شوهر بفرستد که گاها بسیار راهگشاست . علاوه بر این ، در صورتی که مرد به اظهارنامه پاسخی نداد یا جهیزیه را مسترد نکرد ، اظهارنامه استرداد جهیزیه را می توان جزء مدارک محسوب کرده و ضمیمه دادخواست نمود .

  برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورددادخواست استرداد جهیزیه چیست و چگونه تنظیم می شود​در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینابه سوالات شما عزیزان پیرامون دادخواست استرداد جهیزیه چیست و چگونه تنظیم می شود​پاسخ دهند .

  سوالات متداول

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید