در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نقش فشارهای اجتماعی در تصمیم گیری احساسی

  1 بازدید

  نقش فشارهای اجتماعی در تصمیم گیری احساسی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  نقش احساسات در تصمیم‌گیری و قضاوت

  نقش احساسات در تصمیم‌گیری و قضاوت

  ما انسان‌ها موجوداتی احساسی هستیم. حتی منطقی‌ترین افراد نیز درگیر احساسات می‌شوند. خصوصا وقتی شرایط غیرعادی، پراسترس یا خطرناک است، این رفتارها و واکنش‌های احساسی که مستقیما حاصل فرگشت و ناشی از بخش ناخودآگاه است خود را نشان می‌دهند.

  اما مسئله فقط به شرایط بسیار غیرعادی و سخت ختم نمی‌شود. احساسات می‌توانند روی تصمیم‌گیری‌ها و قضاوت‌های ما در شرایط عادی هم تاثیر بگذارند. شرایط عادی مثل وقتی‌که کمی قهوه‌تان تلخ باشد. همین اتفاق ساده می‌تواند حتی روی کلیدی‌ترین تصمیم‌ها و قضاوت‌هایتان نیز تاثیر داشته باشد.

  تصمیم و احساس در زندگی

  زندگی ما انسان‌ها پر از لحظاتی است که لازم است تصمیم‌ بگیریم. برخی از این تصمیمات ساده و برخی دیگر پیچیده و سخت هستند.

  ساده مثل انتخاب بین خرید دو برند چایی در فروشگاه زنجیره‌ای و تصمیمات سخت مثل پاسخ دادن به‌پیشنهاد ازدواج، پاسخ دادن به یک پیشنهاد شغلی، سرمایه‌گذاری با پولی که یک‌عمر برای جمع‌کردن آن کار کرده‌ایم تا مهاجرت.

  در مقاله غریزه یا منطق به ساختار ذهن و نحوه کارکرد آن پرداختیم. وقتی حرف از احساسات می‌شود این بخش ناخودآگاه ماست که معمولا سکان ذهنمان را در دست می‌گیرد. وقتی صحبت از منطق می‌شود نیز بخش خودآگاه ما به کار می‌افتد.

  در آن مقاله گفتیم که بخش خودآگاه ذهن تنبل است. خیلی علاقه ندارد کار کند. حتی در آدم‌هایی که کارشان دائما با منطق است، هنوز هم بخش خودآگاه ذهن دوست دارد گوشه‌ای بنشیند و کارها را به بخش ناخودآگاه بسپارد.

  به همین دلیل در بسیاری از مواقع این بخش ناخودآگاه است که عملا دارد تصمیم می‌گیرد. حتی زمانی که مسئله خیلی جدی است و یک تصمیم غلط می‌تواند به شکست بزرگی منجر شود، باز هم بخش ناخودآگاه تا جای ممکن تلاش می‌کند دخالت کند و کار را به عهده بگیرد.

  حتی اگر ما شخصیتی منطقی داشته باشیم، کار سختی است که از عهده کنترل بخش ناخودآگاه برآییم و کاملا منطقی رفتار کنیم.

  احساسات حاصل از اتفاقات بیرونی

  در برخی یا شاید بسیاری از مواقع میزان کنترل ما روی بخش ناخودآگاه تابع شرایط بیرونی است. یک اتفاق بد یا خوب، ترافیک، تاخیر یا یک اشتباه اطرافیان باعث آغاز موجی از غلیان‌های ذهنی احساسی ناخودآگاه می‌شود که روی تصمیم‌گیری ما تاثیر می‌گذارند.

  البته این‌گونه هم نیست که این بخش ناخودآگاه عضو به‌دردنخوری باشد که همواره دردسر درست می‌کند. آنچه در بخش ناخودآگاه ما وجود دارد حاصل فرگشت (که شاید ترجمه بهتری برای تکامل باشد) است.

  نسل بشر در دوره‌های قبل از تمدن همواره با تکیه بر همین بخش ناخودآگاه زنده مانده و بقا یافته است. بسیاری از جانب‌داری‌های ذهنی ما در طول سال‌ها تلاش برای بقا شکل‌گرفته و ازآنجایی‌که نسل بشر امروزه نیز وجود دارد، می‌توانیم به‌یقین بگوییم که این بخش موفق عمل کرده است.

  این موفقیت لاجرم باعث غلبه ناخودآگاه بر بخش خودآگاه ذهن ما شده است. بخش خودآگاه به‌اندازه ناخودآگاه قدمت ندارد. این بخش ناخودآگاه است که از همان زمانی که اولین سیستم‌های چند سلولی روی زمین به وجود آمده‌اند ایجاد شده و هدایت‌گر بقا در موجودات زنده است.

  بخش خودآگاه از زمان کشف آتش یا اختراع ابزار در تاریخ بشر، آرام‌آرام بزرگ‌شده است اما هیچ‌وقت نتوانسته سکان ذهن را دائما در دست بگیرید. در نتیجه ما انسان‌ها موجوداتی احساساتی شدیم که شرایط بیرونی می‌تواند به غلیان‌ها شدید ذهنی در ما منجر شود.

  این غلیان‌های ذهنی و احساسی که ناشی از فعالیت دائمی و قدرتمندانه ناخودآگاه ما هستند، می‌توانند به اشتباه‌های بزرگی منجر شوند. خصوصا وقتی‌که در یک موقعیت سخت برای تصمیم‌گیری قرار داریم.

  چند مثال از اثر احساسات بر تصمیم‌ها

  بگذارید مسئله را به چند مثال به‌پیش ببریم.

  به این فکر کنید که فردا با رئیس خود یک قرار ملاقات دارید. شما می‌خواهید درخواست افزایش حقوق بدهید؛ اما هنوز نمی‌دانید چه مقداری برایتان مطلوب است.

  از همسرتان کمک می‌خواهید. او اعداد مختلف و جذابی را پیشنهاد می‌دهد. شما هم اصرار می‌کنید که زیر ۴ میلیون تومان در ماه برای شما به‌صرفه نیست. در نهایت تصمیم می‌گیرید که حقوق درخواستی شما ۴ میلیون باشد.

  فردا صبح در اتاق رئیس خود نشسته‌اید و تا درباره این افزایش حقوق مذاکره کنید. رئیستان صحبت را آغاز می‌کند. به شما می‌گوید که شرکت آماده است حقوق شما را به ۳.۵ میلیون تومان در ماه افزایش دهد.

  احتمالا خیلی راحت این رقم را می‌پذیرید. دلیلش این است که هیچ‌وقت استرس نشستن در مقابل رئیس و مذاکره با او را در نظر نگرفته بودید. این استرس عملا باعث می‌شود نتوانید حرفتان را بزنید و واقعا مذاکره کنید.

  اثر احساسات روی قضاوت‌ها

  احساسات می‌توانند قضاوت‌های ما را نیز احاطه کنند و روی آن‌ها تاثیر بگذارند، خصوصا هنگامی‌که به دلیل شرایط فعلی ایجاد شده‌اند؛ اما تحقیقات نشان داده‌اند که این امکان وجود دارد احساساتی که از شرایطی بی‌ربط ناشی می‌شوند نیز عملکرد منطقی ما را دچار مشکل کنند.

  فرض کنید در یک ترافیک سنگین در حال رانندگی به سمت محل کارتان هستید. کمی بعد هم یک قرار ملاقات مهم با یکی از مشتریان خود دارید. او می‌خواهد یک سفارش برای محصول جدیدی که می‌خواهید عرضه کنید، داشته باشد.

  شما توسعه این محصول جدید را مدت‌‌ها قبل شروع کرده‌اید. به همین دلیل چیزهای زیادی برای ارائه دارید.

  هنگامی‌که به دفتر می‌رسید ۴۵ دقیقه تاخیر کرده‌اید و عصبی هستید. ازآنجایی‌که قرار شما یک ربع بعد است باید عصبانیت خودتان را کنار بگذارید.

  تحقیقات نشان می‌دهند که در بیشتر مواقع ما نمی‌توانیم این کار را به‌خوبی انجام دهیم. احساساتی که ناشی از یک اتفاق کاملا بی‌ربط هستند می‌توانند روی نحوه تفکر و تصمیم‌گیری ما در آن لحظه تاثیر بگذارند.

  علم چه می‌گوید؟

  در پژوهشی از شرکت‌کنندگان خواسته شد که وزن افراد را فقط بر اساس عکسی از آن‌ها تخمین بزنند. هر چه شرکت‌کنندگان تخمین دقیق‌تری ارائه می‌دادند، پول بیشتری می‌گرفتند.

  بعدازاینکه آن‌ها نظرات خود را ارائه دادند، از آن‌ها خواسته شد که کلیپ کوتاهی را ببینند. به برخی از شرکت‌کنندگان بخشی از یک مستند در مورد ماهی‌ها نمایش داده شد. برای برخی دیگر کلیپی پخش شد که در آن چند نفر از فردی زورگیری می‌کردند و او را کتک می‌زدند.

  پس‌ازآن برگه‌های نظرات هر یک از افراد به فرد دیگری داده شد تا ایده یا قضاوت شرکت‌کننده دیگر در مورد عکس را ارزیابی کنند.

  کسانی که کلیپ خشونت‌آمیز دیده بودند و از این اتفاق عصبانی بودند، این حس عصبانیت را با خود همچنان به همراه داشتند. این حس عصبانیت حتی در مورد یک کار بی‌ربط مثل ارزیابی تخمین‌های دیگر شرکت‌کنندگان نیز اثر داشت.

  آن‌ها حس عدم‌اعتماد بیشتری داشتند و به تخمین‌های دیگران بی‌‌اعتنا بود. ۷۴ درصد از این شرکت‌کنندگان نظرات بقیه را بی‌معنی ارزیابی کردند. از آن‌سو کسانی که کلیپی در مورد ماهی‌ها دیده بودند فقط ۳۲ درصد نظرات بقیه را بی‌معنی و بی‌ربط می‌دانستند.

  نتایج این تحقیق نشان داد عصبانیتی که از اتفاقی پیشین و بی‌ربط رخ داده است، نگاه منتقدانه تندی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود چندان به حرف‌ها و نظرات دیگران دقت نکنیم و اهمیت ندهیم.

  در مطالعه دیگری پژوهشگران مشاهده کردند عصبانیتی که توسط چیزی غیرمرتبط ایجاد شده است روی نحوه ارزیابی ما از ایده‌های دیگران اثر دارد.

  ما در بسیاری از مواقع و در بیشتر شغل‌ها باید ایده‌های همکاران، مشتریان، کارمندان، دوستان و اعضای خانواده را ارزیابی کنیم و یک عصبانیت بی‌ربط همچون ترافیک، تصادف یا صرفا شلوغی مترو، می‌تواند روی قضاوت ما تاثیر بگذارد و باعث شود نگاه منفی داشته باشیم.

  در این مطالعه ابتدا به شرکت‌کنندگان برگه‌هایی را دادند که ایده یا مطلبی از خود می‌نوشتند. به نیمی از شرکت‌کنندگان گفته شد که در مورد زمان‌هایی که در زندگی بسیار عصبانی بوده‌اند، بنویسند. به نیمی دیگر هم گفتند که شرحی از روز قبل و چگونگی آن بنویسند.

  نوشتن در مورد اتفاقات عادی دیروز، آن‌ها را در یک حالت احساسی خنثی قرار می‌دهد. سپس نوشته‌های هر یک از شرکت‌کننده‌ها به دیگری داده شد تا آن را ارزیابی کند.

  نتیجه این پژوهش نشان داد علی‌رغم اینکه بیشتر شرکت‌کنندگان چه عصبانی و چه خنثی، ترجیح دادند که نوشته‌های دیگران را خوب ارزیابی کنند؛ اما کسانی که عصبی بودند، ارزیابی ایده‌های کم کیفیت دیگران را چندان خوشایند نمی‌دیدند.

  همچنین این شرکت‌کنندگان عصبانی علاقه‌ کمتری به ارزیابی ایده‌های خوب دیگران داشتند. به نظر می‌آید عصبانیت می‌تواند باعث شود تمایل به نقد منفی دیگران و ایده‌هایشان بیشتر شود.

  کلام آخر

  آنچه در این مقاله گفتیم این نکته را روشن می‌کند که احساسات ما می‌توانند بازخورد مرتبط و مهمی درباره یک تصمیم به ما بدهند؛ اما احساسات بی‌ربطی که از یک موضوع کاملا نامربوط ایجاد شده‌اند هم می‌توانند ما را از مسیر منحرف کنند.

  پس دفعه بعد که کمی قهوه‌تان تلخ بود یا با کسی که دوستش دارید بحثتان شد یا دعوا کردید، کمی مکث کنید. به این فکر کنید که چگونه بازخوردهای احساسی شما می‌توانند همراه شما در یک کار بسیار مهم هم وارد شوند و نقش منفی بدی ایفا کنند.

  خوشبختانه ما معمولا می‌توانیم انتخاب کنیم که چه‌کاری را الان انجام دهیم و چه‌کاری را نه. این می‌تواند اجازه بدهد که ایده‌ها و یادداشت‌های دیگران را زمانی ارزیابی کنیم که متوجه شویم می‌توانیم این کار را بدون دخالت احساسات به انجام برسانیم.

  منبع مطلب : tejaratnews.com

  مدیر محترم سایت tejaratnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نقش احساسات در تصمیم گیری – قسمت اول

  نقش احساسات در تصمیم گیری – قسمت اول

  همان‌طور که در درس تاریخچه تصمیم گیری مورد اشاره قرار گرفت، توجه به نقش احساسات در تصمیم گیری بحثی است که به تازگی مورد توجه نویسندگان و محققان قرار گرفته است.

  تا همین چند سال قبل،‌ بحث تصمیم گیری یک بحث کاملاً منطقی و عقلانی در نظر گرفته می‌شد. به فرد تصمیم گیر درست مانند کسی نگاه می‌کردند که گزینه‌های مختلف را به صورت کاملاً مکانیکی می‌سنجد و گاهی هم در ذهن خود یا بر روی کاغذ، مشتق و انتگرال می‌گیرد و محاسباتی را انجام می‌دهد و در نهایت یک گزینه را انتخاب می‌کند.

  تا کنون چند بار توصیه‌ی زیر را شنیده‌اید:

  نقش احساسات در تصمیم گیری - تصمیم گیری احساسی

  ضمناً یک سوال دیگر هم باقی مانده است:

  فرض کنیم این اجرای این توصیه عملی باشد. به عبارتی بتوانیم احساسات را کاملاً کنار بگذاریم و به جای تصمیم گیری احساسی کاملاً منطقی تصمیم بگیریم.

  آیا یک گزینه که صرفاً بر اساس منطق و استدلال انتخاب می‌شود، الزاماً بهترین تصمیم و بهترین انتخاب است؟

  ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری پیشرفته به شما پیشنهاد می‌کند:

  منبع مطلب : motamem.org

  مدیر محترم سایت motamem.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نقش احساسات در تصمیم گیری

  نقش احساسات در تصمیم گیری

  احساسات درگیر در تصمیم گیری کدامند؟

  نقش احساسات در تصمیم گیری > دو دسته کلی از احساسات هنگام تصمیم‌گیری درگیر می‌باشند. دسته اول احساسات قابل پیش‌بینی و دسته دوم احساسات فوری هستند.

  احساسات قابل پیش‌بینی (Expected emotions)، احساساتی هستند که بعنوان نتایج قابل پیش بینی احتمالات مختلف یک تصمیم ایجاد می‌شوند. برای مثال زمانی‌که فرد تصمیم به خرید سهام یک شرکت می‌نماید تصور کاهش قیمت آن سهم می‌تواند منجر به ناراحتی او شود و یا تصور افزایش قیمت آن سهم منجر به خوشحالی او می‌گردد و یا تصور احساس پشیمانی که از نخریدن آن سهام می تواند تجربه کند. نکته مهم در مورد احساسات قابل پیش‌بینی این است که آنها تنها زمانی تجربه می‌شوند که نتایج تصمیم محقق گردد و در زمان تصمیم‌گیری تجربه نمی‌شوند. در واقع آنها شناخت‌هایی در مورد احساسات آینده می‌باشند.

  احساسات فوری (Immediate emotions) احساساتی هستند که در لحظه تصمیم‌گیری تجربه می‌شوند. احساسات فوری دو دسته هستند: احساسات بنیادی (Integral emotions) و احساسات اتفاقی (Incidental emotions)

   احساسات بنیادی (Integral emotions)، احساساتی هستند که در اثر تفکر به عواقب آتی یک تصمیم ایجاد می‌شوند. برای مثال در فرایند تصمیم‌گیری خرید سهام، سرمایه‌گذار ممکن است ترس فوری ناشی از تفکر به کاهش قیمت سهم را تجربه کند. و یا شخصی که از پرواز می‌ترسد هنگام تصمیم‌گیری برای سفر به‌جای هواپیما از ماشین استفاده کند. در حالیکه از نظر آماری امنیت پرواز بیشتر است. احساسات بنیادی آنقدر تاثیرگذار هستند که حتی با وجود اطلاعات شناختی و ارائه راه‌های جایگزین، همچنان روی تصمیمات اثر دارند.

  احساسات فوری بنیادی (یا نهادی) که ناشی از تفکر به پارامترهای یک تصمیم یا پیامدهای آن می باشد، در فرایند تصمیم‌گیری می‌تواند مفید باشد. برای مثال اگر فکر کردن در مورد تصمیمی شما را دچار اضطراب می‌سازد، این می‌تواند هشداری باشد که با دقت بیشتری به پیامدهای آن تصمیم فکر کنید و ریسک‌های تصمیم را کاهش می‌دهد. اگر برای دادن پیشنهادی به مافوق خود احساس پشیمانی به شما دست می‌دهد این نیز نوعی احساس بنیادی مرتبط با تصمیم است.

  منبع مطلب : www.farzaanegi.com

  مدیر محترم سایت www.farzaanegi.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید