توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نقشه مناطق آزاد شده قره باغ امروز

  1 بازدید

  نقشه مناطق آزاد شده قره باغ امروز را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  سرویس جهان مشرق؛ یک ماه از شروع جنگ تمام عیار در مناطق شمالی رود «ارس» گذشت و با وجود تلاش ها برای برقرای آتش بس، منطقه «قره باغ» همچنان صحنه درگیری های سنگین میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان است و در این مدت خسارت های جانی و مالی زیادی به طرفین وارد آمده است.

  در روزهای نخست درگیری ها در منطقه قره باغ سرعت پیشروی نیروهای آذربایجان کند بود و نیروهای ارمنستان در میدان نبرد مقاومت می کردند اما به تدریج و با گذشت زمان معادلات تغییر کرد و باکو توانست دست برتر را داشته باشد و مناطق وسیعی را تحت سیطره دربیاورد.

  البته نباید فراموش کرد باکو پیروزی‌های میدانی را در این جنگ مدیون حمایت‌های گسترده دولت ترکیه است و بدون شک اگر پشتیبانی همه جانبه هوایی آنکارا نبود کار برای نیروهای آذربایجانی در منطقه قره باغ بسیار سخت و پیچیده می‌شد.

  حمایت‌های ترکیه از باکو فقط در هوا نبوده و بر روی زمین نیز آنکارا علاوه بر ارسال تجهیزات نظامی و انتقال نیروهای مستشاری، حداقل ۲ هزار تن از عناصر گروهک های تروریستی تحت فرمانش را از مناطق اشغالی شمال غرب سوریه و لیبی به خطوط درگیری در منطقه قره باغ اعزام کرده است.

  در ۴ هفته گذشته گروهک های تروریستی چند ملیتی اعزامی به منطقه قره باغ اگرچه متحمل تلفات سنگینی شده اند و صدها تن از نیروهای خود را در جریان درگیری ها از دست دادند اما باز هم حضور آنان بر روی نتیجه نبردها تاثیر گذاشته است.

  به گزارش مشرق، ائتلاف تشکیل شده در شمال رود ارس فقط به مثلث باکو، آنکارا و عناصر تکفیری خلاصه نمی شود و رژیم صهیونیستی نیز در جنگ نقش ویژه ای را ایفا می کند و در مجموع این ائتلاف خطرناک در نزدیکی مرزهای شمال غرب کشورمان از ۴ ضلع تشکیل شده است.

  براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، در حال حاضر عملیات نیروهای آذربایجان با پشتیبانی دولت ترکیه، رژیم صهیونیستی و عناصر گروهک های تروریستی در محور شمال و جنوب منطقه قره باغ (هم مرز با ایران) ادامه دارد و درگیری‌های سنگین در جریان است.

  به گفته منابع میدانی، ائتلاف چهارگانه آذربایجان، ترکیه، رژیم صهیونیستی و گروهک‌های تروریستی تاکنون دهها منطقه (شهر و روستا) را با مساحت ۲ هزار و ۱۶۵ کیلومتر مربع در منطقه قره باغ از کنترل نیروهای ارمنستان خارج و به سیطره خود درآورده است.

  از مجموع مساحتی که ائتلاف چهارگانه در یک ماه گذشته در منطقه قره باغ به کنترل درآورده حدود ۹۵ درصد مناطق (پاکسازی شده) هم مرز با ایران واقع شده‌اند و همین مسئله به خوبی نشان می‌دهد این ائتلاف اهداف دیگری را هم دنبال می‌کند.
   

  برای روشن تر شدن آنچه که در (جنوب) قره باغ می‌گذرد، باید توضیح داده شود که نظامیان آذربایجانی به همراه عناصر تروریستی مورد حمایت آنکارا، تمامی مناطق مرزی مشترک با ایران به طول ۸۶ کیلومتر را به سیطره درآورده اند و این یک خطر جدی برای منافع ملی کشورمان به شمار می‌آید. خطری که طی روزهای گذشته نیز فرماندهان ارشد نظامی کشورمان نسبت به هرگونه تلاش برای تغییر ژئوپلتیک منطقه هشدار داده و استقرار یگان‌هایی از نیروی زمینی سپاه و آماده باش نیروهای ارتش را در پی داشته است.

  «بهارلی، آغابند، شریفن، وسوس، خلفلی و ...» از جمله مناطق مهمی در نزدیکی نوار مرزی ایران محسوب می شوند که به کنترل باکو درآمده و گروهک‌های تروریستی در آن مستقر شده‌اند و این موضوع ثابت می کند که تحولات در شمال رود ارس فراتر از جنگ در قره باغ است.

  براساس آخرین اخبار به دست آمده، نیروهای نظامی آذربایجان و عناصر تروریستی در جنوب منطقه قره باغ از محور غربی در حال پیشروی به سمت مناطق «قوبادلی و شوشی هستند و خود را به حومه شهر «لاشین» رسانده اند.
   

  در محور جنوب غربی منطقه قره باغ نیز نظامیان آذربایجان به همراه تروریست‌ها در تلاش هستند به سمت مناطقی از جمله «قبادلی، قاره، زیلانلی و حمزلی» پیشروی کنند؛ با توجه به نزدیک بودن این مناطق به مرز ارمنستان و کمک رسانی سریع ایروان، پیشروی در این محورها با مشکل روبه رو خواهد شد.

  به گزارش مشرق، در جریان درگیری های یک ماه گذشته حدود ۳۰ درصد از مساحت منطقه قره باغ به کنترل نیروهای ارتش آذربایجان در آمده و عناصر تروریستی اعزامی از مناطق اشغالی سوریه در این مناطق مستقر شده‌اند و به نظر می‌رسد با دخالت ها و ماجراجویی برخی دولت‌های منطقه از جمله ترکیه توافق‌های آتش بس دوباره نقض شوند.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  سرویس جهان مشرق _ علی رغم اعلام آتش بس در پایان دومین هفته جنگ قره باغ که با وساطت برخی کشورهای ثالث از جمله روسیه برقرار شده بود اما عدم پایبندی هر دو طرف به این آتش بس و نبود خط مشخص حائل میان قوای دو ارتش با حضور نیروی حافظ صلح، موجب شد تا این نبرد خونین دو هفته دیگر نیز ادامه یابد.

  در عرصه سیاسی الهام علی اف رییس جمهور، جمهوری آذربایجان شرط این کشور برای پذیرش آتش بس و پایان عملیات نظامی را عقب نشینی کامل ارتش ارمنستان از مناطق اشغالی این کشور و منطقه قره باغ اعلام کرد.

  اما نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که دیگر امکان برقراری صلح و آتش بس میان دو کشور از طریق گفت و گو وجود ندارد و قوای ارمنی تا آخرین نفس به جنگ با نیروهای مهاجم رقیب ادامه خواهند داد.

  تحولات میدان نبرد پس از گذشت یک ماه

  در عرصه میدان نبرد اما شاهد پیشروی گسترده ارتش جمهوری آذربایجان و نیروهای تحت حمایت ترکیه در دو جبهه جنوبی و شمال قره باغ بودیم. با توجه به اینکه جنوب منطقه قره باغ را عمدتا مناطق پست و دشت هموار و بدون عوارض تشکیل میدهد قوای مهاجم آذری با پشتیبانی توپخانه و پهپادهای رزمی Bayraktar TB۲ ترکیه ده‌ها کیلومتر در امتداد مرز ایران در عمق مواضع ارمنستان پیشروی کرده و سرانجام موفق شدند مرز جنوبی قره باغ را به طور کامل از ارتش ارمنستان بازپس گیرند.

  قوای زمینی ارتش ارمنستان که تلفات انسانی و خسارات تجهیزاتی وحشتناکی از حملات پهپادهای رزمی ترکیه متحمل شده بودند ادامه حضور در مناطق هموار جنوب قره باغ را بی فایده دانسته و تلاش میکنند با تشکیل مجدد خطوط دفاعی در بخش کوهستانی قره باغ از پیشروی بیشتر ارتش جمهوری آذربایجان و از دست دادن کامل این منطقه پیشگیری کنند.

  در حال حاضر نیروهای مشترک ترکیه_جمهوری آذربایجان در مثلث مرزی با ایران و ارمنستان و چسبیده به خاک اصلی ارمنستان حضور دارند و در صورتی که فرماندهی این کشور دستور پیشروی در بخش جنوبی خاک ارمنستان را بدهد این نیروها ممکن است با طی مسیر ۳۷ کیلومتری مرز جنوبی ارمنستان با ایران خود را به منطقه تحت انزوای نخجوان برسانند که از زمان تشکیل کشورهای منطقه قفقاز از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده است.

  البته حمله به خاک اصلی ارمنستان با ریسک احتمال دخالت نظامی روسیه نیز همراه است که تا کنون به دلیل آنچه عدم تعهد به دفاع از ارمنستان در مناطق مورد مناقشه قره باغ خوانده میشود از مداخله و حمایت نظامی به سود این کشور امتناع کرده است.

  بررسی خسارات تجهیزاتی ارتش دو کشور

  بر خلاف روزهای ابتدایی جنگ، در هفته های اخیر معادله وارد آوردن خسارات تجهیزاتی به شکل کاملا یک طرفه به سود ارتش جمهوری آذربایجان پیش رفته و قوای ارمنی دچار استیصال شدید در دفاع موثر برابر رقیب خود شده‌اند.

  پس از گذشت حدود ۳۰ روز خسارات تجهیزاتی ارتش ارمنستان که بر اساس مدارک تصویری منتشر شده جمع بندی شده است به شکل زیر است :

  در بخش تانک و نفربرهای زرهی :

  حدود ۱۶۰ دستگاه تانک اصلی میدان نبرد T۷۲
  چهارده دستگاه نفربر MTLB
  ۱ دستگاه نفربر BTR-۷۰


  ۱۹ دستگاه نفربر BMP۱
  ۱۸ دستگاه نفربر BMP۲
  ۱ دستگاه نفربر BMP۳
  ۲ دستگاه ادوات مهندسی BTS-۱

  در بخش ادوات توپخانه‌ای :

  یک قبضه توپ ۱۰۰ میلی‌متری KS-۱۹
  ۳۴ قبضه توپ ۱۲۲ میلی‌متری  D-۳۰
  ۱۱ قبضه توپ ۱۵۲ میلی‌متری  D-۱


  ۱۷ قبضه توپ ۱۵۲ میلی‌متری D-۲۰
  دو قبضه توپ ۱۵۲ میلی‌متری ۲A۳۶
  ۸ عراده توپ‌ خودکششی ۱۲۲ میلی‌متری ۲S۱ گاوازدیکا
  ۴ عراده توپ خودکششی ۱۵۲ میلی‌متری ۲S۳ آکاتسیا
  ۵۷ عراده پرتابگر راکت ۱۲۲ میلی‌متری BM-۲۱ گراد
  ۲ پرتابگر راکت ۲۷۳ میلی‌متری WM-۸۰
  ۱ پرتابگر راکت ۲۲۰ میلی‌متری TOS-۱
  ۱ پرتابگر راکت ۳۰۰ میلی‌متری BM-۳۰ اسمرچ
  ۱ خودروی ماز ۷۳۱۰ (لانچر اسکاد) به همراه موشک اسکاد B

   

  در حوزه تجهیزات راداری و پدافند هوایی :

  یک دستگاه توپ پدافند هوایی خودکششی ZSU-۲۳-۴ شیلکا
  ۳ دستگاه SA-۱۳
  ۱۱ دستگاه SA-۸
  ۴ پرتابگر سامانه دوربرد S-۳۰۰


  ۸ دستگاه انواع رادار (مرتبط با سیستم های S-۳۰۰، SA-۶ و SA-۴)
  ۱ دستگاه سیستم Repellent ۱  ویژه گردآوری اطلاعات و اخلال الکترونیک

  تجهیزات هوایی :

  ۱ فروند جنگنده سوخو۲۵ و ۲ فروند پهپاد از مدل نامشخص

  گفتنی است بیش از ۷۰ درصد از خسارات تجهیزاتی وارد آمده به ارتش ارمنستان بر اثر حملات هوایی پهپادهای رزمی بیرقدار ارتش ترکیه بوده است.

  در سوی مقابل نیز ارتش جمهوری آذربایجان متحمل خساراتی به شکل زیر شده است که عمده آنها مربوط به همان هفته نخست جنگ است :

  ۲۳ دستگاه تانک اصلی میدان نبرد شامل ۲۱ دستگاه T۷۲ و ۲ دستگاه  T۹۰


  ۲۰ دستگاه نفربر زرهی شامل ۵ دستگاه BMP۱، نه دستگاه BMP۲، یک دستگاه BMP۳، یک دستگاه IMR۲ و ۴ دستگاه  BTR۸۲


  ۸ فروند هواپیمای ملخی آنتونوف ۲

  ۱۸فروند پهپاد شامل ۱ فروند پهپاد بیرقدار ارتش ترکیه، ۷ فروند پهپاد انتحاری Harop ساخت اسراییل و تعدادی از مدل نامشخص


  ۱ فروند بالگرد Mi۱۷

  همچنین ارتش هر دو کشور تعداد زیادی از کامیون و خودروهای نظامی ترابری را در طول نبرد از دست داده‌اند که تعداد دقیق این ادوات قابل بررسی نیست.

  دورنمای تحولات میدان نبرد قره باغ

  واضح است که در شرایط فعلی برتری کامل قوا و وضعیت میدانی با ارتش جمهوری آذربایجان _ترکیه بوده و تا بدین جا نیز حدود ۳۰ درصد از مناطق مورد اختلاف میان دو کشور توسط ارتش جمهوری آذربایجان به تصرف درآمده است. ارتش ارمنستان با متحمل شدن صدها کشته و زخمی و از دست دادن بخش بزرگی از ادوات زرهی، توپخانه‌ای و پدافندی خود هم اکنون به بخش قره باغ کوهستانی عقب نشینی کرده است تا به کمک عوارض طبیعی و سرد شدن تدریجی هوا با نزدیک شدن فصل زمستان امیدی برای دفاع موثر در برابر رقیب داشته باشد.

  در حال حاضر ارتش ارمنستان با روحیه‌ای بسیار ضعیف و کمبود شدید نیروی انسانی مجرب و تجهیزات سنگین نظامی مواجه است و بعید به نظر میرسد بدون مداخله و حمایت نظامی سنگین از سوی طرف خارجی نظیر دولت روسیه، حتی در بخش کوهستانی قره باغ نیز این کشور بتواند پیشروی قوای رقیب را متوقف کند.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مروری بر خطوط کنترل قره باغ + نقشه قره باغ

  مروری بر خطوط کنترل قره باغ + نقشه قره باغ

  یادداشت بالا را می پسندید؟ هم اکنون از ما حمایت کنید!

  [maxbutton id=”1″ ] [maxbutton id=”2″ ] [maxbutton id=”3″ ] [maxbutton id=”4″ ] [maxbutton id=”6″ ]

  در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

  منبع مطلب : iswnews.com

  مدیر محترم سایت iswnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  علی 29 روز قبل
  2

  زنده باد آذربابجان

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید