توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نقشه جدید ارمنستان و آذربایجان

  1 بازدید

  نقشه جدید ارمنستان و آذربایجان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  واکنش عراقچی به شایعه قطع مرز ایران با ارمنستان در توافق آتش بس قره باغ | نقشه صلح ارمنستان و آذربایجان را ببینید

  واکنش عراقچی به شایعه قطع مرز ایران با ارمنستان در توافق آتش بس قره باغ | نقشه صلح ارمنستان و آذربایجان را ببینید

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: متاسفانه اطلاعات غلط و گمراه کننده همراه با نقشه های جعلی در فضای مجازی در حال انتشار است و ادعاهایی همچون قطع مرز ایران با ارمنستان، ایجاد کریدور در داخل خاک ارمنستان یا حتی داخل خاک ایران، تغییر ژئوپلتیک منطقه و... مطرح شده است که از اساس واقعیت ندارد و با اغراض خاص سیاسی و تبلیغاتی صورت می‌گیرد. 

  عراقچی با اشاره به نقشه اصلی توافق گفت: چنانچه در این نقشه مشاهده می شود، بحث ایجاد یک نوار جغرافیایی در حاشیه مرز ایران با ارمنستان که زیاد مطرح  شده است کاملا بی‌مبنا است.

  فرستاده ویژه رییس جمهور برای ارائه طرح صلح ایران گفت: آنچه در توافق آتش بس قره باغ آمده ایجاد یک کریدور جاده ای، یا بهتر است گفته شود یک مسیر ترانزیتی، داخل خاک ارمنستان از نخجوان به سمت خاک اصلی آذربایجان است که امنیت آن توسط روسیه تضمین خواهد شد و مسیر دقیق آن نیز هنوز مشخص نیست.  

  عراقچی گفت: این ایده  جدیدی نیست و طرح آن سابقه طولانی دارد و اگر هم عملی شود که با هزار اما و اگر همراه است، هیچ تغییری در مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا آذربایجان ایجاد نخواهد کرد.

  معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: با این حال رایزنی های ما با همه طرف ها ادامه دارد. عصر چهارشنبه گفتگوی طولانی با سفیر روسیه در تهران در همین خصوص داشتم.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  قره‌باغ به آذربایجان برگشت؟

  قره‌باغ به آذربایجان برگشت؟

  نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، از امضای توافق جدید با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد. «اندرو. ای. کرامر»، در گزارش ۹ نوامبر برای نیویورک تایمز نوشت، ارمنستان با واگذاری سرزمین و تسلیم شدن در برابر خواسته‌های دیگر و شکست در میدان نبرد عملا عرصه را به رقیب واگذار کرد. این توافق که با حضور روسای جمهور روسیه و آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان امضا شد از ارتش ارمنستان می‌خواهد تا از منطقه ناگورنو- قره‌باغ عقب‌نشینی کرده و در عوض نیروهای حافظ صلح روسیه جانشین آن شوند. بر اساس این توافق، طرفین متخاصم نبرد را متوقف ساخته و آماده پذیرایی نیروهای صلحبان روسی می‌شوند. تا کنون سه بار میان طرفین متخاصم با میانجیگری روسیه، فرانسه و آمریکا آتش بس برقرار شده بود. اما توافق روز دوشنبه موجب بازترسیم دائمی‌تر نقشه امنیتی منطقه جنوب قفقاز خواهد شد؛ منطقه‌ای بی ثبات که میان ترکیه، روسیه و ایران واقع شده است. این توافق موجب شد ترکیه نقش قاطع‌تری در تحولات منطقه بیابد زیرا در حمایت از آذربایجان درآمده بود. به نوشته کرامر، این توافق در حقیقت به کنترل نظامی ربع قرنی ارمنستان بر این منطقه خاتمه می‌دهد. اکنون روسیه مدافع مرزها خواهد بود. اندکی پس از اعلام این توافق، جمعیت معترض در ایروان دست به تظاهرات زده و به پارلمان این کشور حمله بردند. برای آذربایجان این توافق چشم‌اندازی را می‌گشاید که بر اساس آن چند صد هزار نفر از جمعیت آذری که پس از جنگ ۱۹۹۴ آواره شده بودند به سرزمین مادری خود در قره‌باغ بازگردند. پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که این توافق دو کشور را ملزم می‌دارد که در مواضع اشغالی خود متوقف بمانند. آذربایجان با تسخیر «شوشا» که ارمنی‌ها به آن «شوشی» می‌گویند عملا دست برتر یافت. این شهر دومین شهر بزرگ در این منطقه است و مشرف بر پایتخت جدایی طلب استپاناکرت است که درست در ۶ مایلی آن قرار دارد. در هر حال، پس از یورش معترضان به پارلمان ارمنستان، معترضان فریاد می‌زدند: «نیکول کجاست؟ خائن کو؟». اگرچه پوتین این توافق را به نفع ارمنستان و آذربایجان اعلام کرده است اما تظاهرات مردم ارمنستان نشان می‌دهد که آنها عملا در میدان جنگ شکست خورده‌اند و آذربایجان اکنون در موضع قدرت ایستاده است. روز دوشنبه البته اتفاق دیگری رخ داد که می‌رفت تحولات مربوط به سقوط هواپیمای روسی از سوی ترکیه را به اذهان متبادر سازد. روز دوشنبه وزارت خارجه آذربایجان رسما از ساقط کردن اشتباهی یک هلیکوپتر نظامی روس که دو خدمه آن کشته شدند عذرخواهی کرد؛ رویدادی که می‌توانست حضور گسترده‌تر نظامی روسیه را به‌دنبال داشته باشد. دهه هاست ارمنستان برای حمایت از قره‌باغ از پشتیبانی دیاسپوراهای بزرگ خود در کالیفرنیای جنوبی، فرانسه و روسیه برخوردار بوده است. آذربایجان از حمایت ترکیه برخوردار بوده و ارمنی‌ها همواره ترکیه را مقصر نسل کشی ارامنه در جنگ جهانی اول می‌ دانند.

  به نوشته نیویورک تایمز، توافق امضا شده در روز دوشنبه آذربایجان را به آنچه سال‌ها به‌دنبالش بود رساند: دستیابی به مناطقی که آذربایجان آن را اشغالی می‌خواند و بازگشت مهاجران آواره داخلی به قره‌باغ. رویترز متن این توافق‌نامه را به شرح زیر اعلام کرده است:

  ۱- تمامی عملیات‌های نظامی متوقف می‌شود، ۲- سرزمین‌های تصرف شده در مناطق آغدم و گزاخ تا ۲۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ به آذربایجان بازگردانده می‌شوند، ۳- نیرو‌های حافظ صلح روسی در امتداد خط تماس در قره‌باغ و در امتداد دالان لاچین مستقر می‌شوند، ۴- مدت اقامت نیرو‌های حافظ صلح روسی در خاک ۵ سال است، ۵- یک مرکز صلح برای نظارت بر آتش بس ایجاد خواهد شد.

   ۶- روسیه اتصال قره‌باغ با ارمنستان را تضمین می‌کند و همزمان کلبجر را تا ۱۵ نوامبر و لاچین را تا اول دسامبر بازمی‌گرداند، ۷- آوارگان و پناهندگان به قره‌باغ و مناطق مجاور بازگردانده خواهند شد، ۸- تبادل اسرای جنگی و اجساد انجام خواهد شد، ۹- یک مسیر جدید از نخجوان به آذربایجان تحت کنترل روسیه افتتاح می‌شود.

  «آرن ملیکیان»، «آرزو غیبولا» و همکارانشان در سی.ان.ان هم در گزارش ۱۰ نوامبر نوشتند، نخست‌وزیر ارمنستان توافق مذکور را «توافقی بسیار دردناک» با روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به مناقشه چند دهه‌ای قره‌باغ توصیف کرد. پاشینیان اگرچه گفت جنگ بر سر شوشا تمام نشده اما تصمیم به امضای این توافق «با این اعتقاد بود که وضعیت موجود بهترین نتیجه ممکن است». به نوشته گزارشگران سی.ان.ان، الهام علی اف هم اعلام کرد: «این توافق را با غرور امضا می‌کند». رئیس‌جمهور روسیه گفت که به‌دنبال این آتش بس تبادل اسرا و اجساد هم صورت خواهد گرفت. گزارشگران سی.ان.ان، نوشتند شوشا که به تسخیر آذربایجان درآمد به مثابه «بیت‌المقدس ناگورنو- قره‌باغ» تلقی می‌شود؛ زیرا اهمیت مذهبی زیادی دارد.

  منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

  مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  سرویس جهان مشرق؛ از پنجم مهرماه امسال تحولات در شمال رود ارس با حمله همه جانبه نیروهای ارتش آذربایجان علیه نظامیان ارمنستانی برای بازپس گیری منطقه مهم و راهبردی «قره باغ» وارد مرحله جدیدی شد و درگیری های سنگینی در این محور به وقوع پیوست.

  نیروهای آذربایجانی برخلاف گذشته در این جنگ تمام عیار و سرنوشت تنها نبودند و ارتش ترکیه با ارسال تجهیزات نظامی و اعزام یگان های پهپادی و مستشاران نظامی در میدان نبرد حاضر شد و  در جریان نبردها نقش ویژه ای را در حمایت از باکو ایفا کرد.

  حمایت های دولت ترکیه از آذربایجان در این جنگ فقط به این موارد خلاصه نشد و آنکارا صدها تن از عناصر گروهک‌های تروریستی را هم از مناطق اشغالی شمال غرب سوریه و سایر کشورهای منطقه به خطوط درگیری ها در منطقه قره باغ اعزام کرد تا راه برای پیشروی ها باز شود.

  ائتلاف تشکیل شده برای پشتیبانی از دولت آذربایجان در جنگ قره باغ یک ضلع مهم دیگر هم داشت و رژیم صهیونیستی با ارسال تجهیزات نظامی به باکو کمک کرد با قدرت بیشتری  وارد عمل شود و کار را برای نظامیان ارمنستانی در میدان نبرد سخت تر کند.

  به گزارش مشرق، جنگ در قره باغ پس از ۴۵ روز درگیری سنگین در بیستم آبان ماه امسال با امضای توافقی که روسیه نقش اصلی را در تصویب آن برعهده داشت با پیروزی چشمگیر دولت آذربایجان به پایان رسید و ارمنستان با دادن امتیازهای زیاد متحمل شکستی مهلک شد.

  از زمان آغاز درگیری ها نیروهای ارتش آذربایجان با پشتیبانی گسترده نیروی هوایی ارتش ترکیه (به ویژه یگان پهپادی) و دیگر نیروهای اعزامی به این منطقه، موفق شدند دهها منطقه را با مساحت ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربعی در منطقه قره باغ از تصرف نظامیان ارمنستانی خارج کنند.

  در جریان جنگ یک ماه و نیمه در منطقه قره باغ با عقب نشینی نیروهای ارمنستانی مناطق مهمی از جمله «شوشا، فضولی، هادروت، قبادلی، زنگیلان، جبرائیل، قراوند و ...» پس از نزدیک به ۳۰ سال تصرف، به کنترل نیروهای آذربایجان و متحدانش درآمدند.

  با پیشروی های میدانی نظامیان آذربایجانی و عناصر ائتلاف، تحولات میدانی ۱۸۰ درجه تغییر کرد و حدود ۳۵ درصد از مساحت منطقه قره باغ (نقاط جنوب شرق، جنوب غرب و جنوبی هم مرز با ایران) به تسلط باکو درآمد.
   

  البته با توجه به توافق صورت گرفته که با نظارت روس‌ها در حال پیش بردن است، بخش هایی از مناطق شمال شرق، شمال غرب، جنوب غرب و غرب منطقه قره باغ در هفته های آینده و براساس زمان بندی مشخص به نیروهای آذربایجانی تحویل داده می‌شود.

  براساس این توافق ایروان موظف است نیروهای خود را از مناطق «آقدام، لاچین، کلبجر، قراگول» و مناطق غربی و شمال غربی علادین و مناطق غربی، جنوب غربی و شمال غربی قبادلی که با ارمنستان هم مرز هستند، خارج و کنترل این نقاط را به باکو واگذار کند؛ در این توافق مقرر شده شهر لاچین زیر نظر نیروهای صح روسی قرار گیرد.

  با در نظر گرفتن این بخش از توافق دولت ارمنستان حدود ۳۵ درصد دیگر از مساحت منطقه قره باغ را تخلیه می‌کند و به نیروهای ارتش آذربایجان تحویل می‌دهد تا در مجموع حدود ۷۰ درصد از خاک این منطقه به کنترل باکو و متحدانش درآید.

  براساس توافق به دست آمده، حداقل ۲ هزار نفر از نیروهای روسی با ۵۰۰ خودروی نظامی و زرهی در محور مرکز به شمال منطقه قره باغ از جمله مناطق «خان کندی، خوجالی، مارتونی، کارمیرشوکا، داغیورد، هیوالی، مارتاکرت و ...» مستقر خواهند شد.

  سرلشکر «ستم عثمانوویچ» معاون فرمانده ناحیه نظامی جنوب نیز فرماندهی گروه صلح بانان روسیه را در این مناطق برعهده خواهد داشت؛ این نقاط که ۳۰ درصد از خاک منطقه قره باغ را شامل می شوند در سیطره دولت ارمنستان باقی خواهند ماند.

  به گزارش مشرق، دولت ترکیه از توافق به وجود آمده رضایت کامل ندارد چرا که نگران نفوذ نیروهای روسی در منطقه قره باغ است و در همین ارتباط پهپادهای نیروی هوایی ارتش خود را در روزهای گذشته از پایگاه هوایی استان ایغدیر در شرق این کشور در نزدیکی حریم هوایی ارمنستان به پرواز درآورده تا فعالیت های نیروهای صلح بان روسیه را در محورهای اربونی و ایروان رصد کنند.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ازاد 27 روز قبل
  0

  اینبار بعد از ارمنستان نوبت ایران است

  علی 1 سال قبل
  0

  والله بطور واضح چرا مرزهای جدید را بازگو نمیکنید ؟

  تا با یه بار سوال کردن که مرز جدید آذربایجان با ارمنستان چطور شد جواب را خلاصه و مفید و مختصر دریافت کنیم. متاسفانه جواب را به طور ناقص از اخبار بیگانه دریافت میکنیم

  خلاصه مرز جدید در چه حدی است وسلام

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید