توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نحوه تزریق واکسن آنفولانزا

  1 بازدید

  نحوه تزریق واکسن آنفولانزا را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تکنیک تزریق واکسن آنفولانزا

  میزان و نحوه مصرف واکسن آنفولانزا

  میزان و نحوه مصرف واکسن آنفولانزا

  این نکات را در مورد واکسیناسیون آنفلوآنزا را به یاد داشته باشید:

  ۱- واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته شده است. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تاييد قرار گرفته است.

  ۲- واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی از ویروس ضعیف شده ساخته شده است و براي افراد بين ۲ تا ۴۹ سال مورد تاييد قرار گرفته است.

  ۳- این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی شود.

  ۴-تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن هایی تولید می کند که برای محافظت در برابر آن گونه ي خاص ويروس آنفلوآنزا مورد نياز هستند.

  ۵- فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می انجامد. بهترین ماه ها برای واکسیناسيون آنفلوآنزا مهر و آبان است، اما بعد از اين زمان هم مي توان واکسن زد.

  ۶- شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گیرید، اما عوارضی جزئي مانند تورم، تب خفيف و درد بدن ممکن است رخ دهد.

  ۷- همین مسئله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانبی جزئی به صورت آبریزش بیني، سردردو گلودرد خفيف بروز کند.

  ۸- طبق توصیه پزشکان، نیازی نیست که همه افراد از این واکسن استفاده کنند، بلکه افراد با بیماري هاي خاص يا سالمندان بيش از سايرين به استفاده از اين واکسن نياز دارند.

  ۹- بر پایه تحقیقات انجام شده این واکسن از ابتلا به آنفلوانزا جلوگیری می کند، اما تاثير چنداني بر مرگ و مير ناشي از اين بيماري ندارد. اين در حالي است که در گذشته تصور مي شد واکسن سرماخوردگي تا ۵۰ درصد مرگ ناشي از بيماري آنفلوانزا را کاهش مي دهد.

  ۱۰- توصیه می شود که در مورد تزریق این واکسن، حتما با پزشک متخصص مشورت شود؛ برای مثال افرادی که به تخم مرغ حساسيت دارند، حتما بايد براي تزريق اين واکسن تحت آزمايش و بررسي قرار گيرند.

  منبع: سایت ستاره و نمناک

  روش تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی:

  روش تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی:

  روش تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی:

  1-      واکسن باید در یخچال و طبقه میانی نگهداری شود. مقدرا واکسن نیم سی سی می باشد .

  2-      قبل از تزریق ان را به دمای محیط برسانید.

  3-      برای برداشتن کاپ(سرسوزن) حتما" سرنگ را طوری عمود بگیرید که نوک سوزن به سمت بالا باشد.

  4-      محل تزریق را بازوی غیر غالب ( بازوی چپ ) انتخاب کنید وقبلا" محل تزریق را با آب و صابون شستشو دهید.

  5-      از یک پنبه خشک (بدون الکل ) استفاده کنید .

  6-      به هیچ وجه  سرنگ واکسن را هواگیری نکنید .

  7-   برای تزریق واکسن ، کمی پوست بازو را به بالا بکشید و با زاویه عمود ان را تزریق کنید و کاملا خالی نمایید . برای افراد لاقرتر می توانید کمی به سوزن زاویه بدهید .در هر حال باید زیر جلدی عمیق تزریق شود.

  8-   بهتر است هنگام تزریق فرد دست خود رابه روی سینه قرار دهد و بعد از تزریق دست خود را به ارامی شل کرده و در کنار خود قرار دهد. محل تزریق را ماساژ ندهید . هرگونه فشار اضافه می تواند مقداری از واکسن را به خارج براند .

  نکات ویژه:

  در صورتیکه هنگام برداشتن سرسوزن لاستیکی سرنگ واکسن ، جهت آن عمود رو به بالا نباشد (سوزن به سمت بالا) مقداری از محلول واکسن به علت ایجاد فشار منفی به بیرون کشیده می شود (حدود 1/0 سی سی ). ولی اگر عمود رو به بالا باشد به جهت اینکه هوای داخل سرنگ انتهای بالای سرنگ را می پوشاند محلول به بیرون کشیده نمی شود .

  اگر قبل از تزریق ،سرنگ واکسن هواگیری شود حدود 2/0 سی سی از محلول داخل سرنگ، بعد از اتمام تزریق (خالی کردن سرنگ ) در فضای داخل نیدل باقی می ماند .اگر بعد از تزریق پیستون را به عقب بکشید متوجه می شوید که مقداری از محلول در داخل سرنگ گیر افتاده است . اگر هنگام تزریق سرنگ عمود رو به پایین گرفته شود در انتهای تزریق این فضای داخل نیدل از هوا پرشده و تمام محلول به بدن فرد وارد می شود .

  عدم رعایت دو نکته فوق حدود 3/0 سی سی از محلول واکسن را هدر می دهد .و 2/0 سی سی به فرد تزریق می شود .که در عمل فاقد کارایی است . چون این مقدار واکسن حتی برای نوزادان کافی نمی باشد .

  استفاده از پنبه الکل برای تزریق واکسنها مخصوصا" واکسنهای میکربی توصیه نمی شود . چون  در صورت نفوذ به داخل ،باعث بی اثر شدن قسمتی از ماده فعال واکسن می گردد .

  به دلیل احتمال شروع درد بازو بعد از تزریق واکسن (تا 48 ساعت اول) بهتر است از بازوی غیر غالب( بیشتر افراد بازوی چپ) استفاده شود تا اولا" باعث مشکل در انجام کار نگردد و ثانیا فشار به بازو هنگام کار ، باعث بیرون زدن واکسن نشود .

  برای افرادیکه علائم سرماخوردگی دارند تازمان رفع کامل علائم تزریق واکسن آنفلوامزا مجاز نمی باشد .

  برای افرادیکه سیستم ایمنی ضعیف دارند یا از کورتون استفاده کرده اند واکنش بدن به ماده فعال واکسن کافی نبوده و تزریق دوز بوستر(یادآور) یک تا چهار ماه بعد توصیه می گردد .برای تمام افراد برای دفعه اول واکسیناسیون، ایمنی کامل نبوده و در بعضی افراد فاقد ایمنی خواهد بود .در اینصورت تزریق دوز بوستر(یادآور) یک تا چهار ماه بعد از آن توصیه می شود .                                                                                           Medscape Medical News CME

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید