در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ناحیه معتدل و نیمه خشک کوهستانی

  1 بازدید

  ناحیه معتدل و نیمه خشک کوهستانی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  ایران نما - درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران

  کشور ایران، فلات نسبتا پهناور و بلندی است که با ارتفاعی حدود 1200 متر از سطح دریا در منطقه معتدل خشک شمالی قرار دارد که از طرف غرب و جنوب غرب به وسیله رشته کوه های موازی و مرتفع از نواحی پست و خشک عراق جدا می شود و از سمت شمال و شمال شرق به وسیله یک سلسله از کوه های مرتفع از قفقاز و حوزه دریای خزر و ریگزارهای خشک و بی آب و علف ترکمنستان جدا می گردد. همین عوامل طبیعی به ویژه «عرض جغرافیای» و «ارتفاع» مهم ترین عاملی شده اند که ما در ایران شاهد تغییرات آب و هوا باشیم.

  در علم زمین شناسی به جایی که مرتفع و کوهستانی و دارای زمینی تخت و پهن باشد «فلات» گفته می شود. با توجه به مشخصات مذکور «فلات ایران» نام یک منطقه گسترده جغرافیایی و زمین شناختی در قاره آسیا و در نیمکره شمالی می باشد که جزو مهم ترین فلات های آسیایی- اروپایی به شمار می آید. ارتفاع متوسط این فلات که نزدیک به دشت های وسیع آسیا واقع شده است حدود ۱۲۰۰ متر از سطح دریا می باشد. فلات ایران، علاوه بر ایران کنونی شامل: افغانستان در شرق، بلوچستان در جنوب شرقی و قسمتی از ماورالنهر در شمال شرقی و قفقاز در شمال غربی این کشور می باشد که در اثر برخی رخدادهای ناگوار تاریخی از ایران جدا شده اند. همانطور که اشاره شد، وجود ارتفاعات بلند، وضع چین خوردگی ها، وجود دریاهای شمال و جنوب که دوراز نواحی مرکزی قرار دارند و به ویژه نحوه قرار گرفتن رشته کوه ها بر گرداگرد کشور باعث ایجاد تغییرات متفاوت آب و هوایی در ایران گردیده است.

  ایران به دلیل دوری از دریاهای بزرگ، به ویژه جریان های هوایی دارای آب و هوای خشک و بیابانی است، اما وسعت زیاد و وجود عوارض گوناگون طبیعی همچون: ارتفاعات بلند در شمال وغرب، پستی‌های وسیع نظیر دشت ها و کویر لوت در مرکز، همجواری با دریای خزر، خلیج فارس و نیز مجاورت نسبی با اروپا، دریای مدیترانه، صحرای بزرگ آفریقا، اقیانوس هند، ارتفاعات داخلی آسیا و سرزمین های وسیع سرد سیبری، اقلیم های جداگانه را به وجود آورده باعث تنوع آب و هوا در مناطق مختلف کشور شده  است.

  بنابراین از نظر آب و هوایی کشور ایران را می توان به چهار منطقه و سه نوع آب و هوا تقسیم کرد:

  از نظر منطقه ایی می توان به : کرانه های دریای خزر که مرطوب ترین منطقه با رطوبت متوسط 88 درصد در سال، سواحل خلیج فارس با گرمای بالا، باران کم و رطوبت بالا، نواحی کوهستانی با هوای سرد، باران زیاد و دشت های داخلی با هوای گرم روز و سرد شب و باران کم تقسیم کرد.

  از نظر نوع آب و هوایی نیز می توان به آب وهوای بیابانی و نیمه بیابانی، آب و هوای معتدل کوهستانی و آب و هوای معتدل خزری تقسیم کرد.

  آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی: بخش های وسیعی از سرزمین های داخلی و کناره‌های جنوبی ایران است که به دلیل نزدیکی به مدار راس السرطان دارای این نوع آب و هوا می باشند. از ویژگی های این نوع آب و هوا وجود دوره گرمای خشک و طولانی است که گاه بیش از هفت ماه از سال را در بر می‌گیرد. میزان بارش سالیانه در این نواحی بین 30-25 میلی متر متغیر است.

   آب و هوای کوهستانی: که خود به دو نوع آب و هوای سرد کوهستانی و آب و هوای معتدل کوهستانی تقسیم می شود. آب و هوای سرد کوهستانی حدود چهل هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده و میزان بارش سالیانه در این نواحی بیش از 500 میلی متر است و آب و هوای معتدل کوهستانی حدود سیصد هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده و میزان بارش سالیانه آن از 250 میلی متر تا 600 میلی متر متغیر می باشد.

  آب و هوای خزری:  ناحیه باریک و کم وسعتی میان دریای خزر و رشته کوه البرز است که میزان بارش سالیانه در این ناحیه بین 600 تا 2000 میلی متر می باشد.

  سواحل شمالی ایران در تابستان از هوای گرم و مرطوب و در زمستان از هوای معتدل برخوردار است در حالی که نواحی شمال غرب و غرب دارای تابستان های معتدل و زمستان های سرد می باشد و نواحی جنوبی نیز دارای تابستان هایی به شدت گرم و زمستان هایی معتدل می باشد.

  برای مثال؛ اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد و از  دمای هوای کمتر از 30 درجه زیر صفر در مناطقی چون اردبیل تا بیش از 60 درجه سانتی گراد در برخی مناطق جنوبی و یا کویرهای مرکزی ایران نیز ثبت شده است.

  ارتفاع کوه های ایران به قدری بلند است که از تأثیر بادهای مرطوب دریای خزر، دریای مدیترانه و خلیج فارس در نواحی داخلی ایران جلوگیری می کند. به همین علت، دامنه های خارجی این کوه ها دارای آب و هوای مرطوب بوده و دامنه های داخلی آن خشک می باشد. در کرانه های جنوبی دریای خزر، آب و هوا معتدل و میزان بارندگی به ویژه در سواحل غربی گیلان بیش تر از دیگر نقاط است. مقدار متوسط گرمای سالانه در حدود ۱۸ درجه سانتی گراد است. آب وهوای قسمت غربی کشور مدیترانه ای است و در نواحی جنوبی آن نیز آب وهوای نیمه صحرایی گرم تأثیر دارد. این نواحی در تابستان ها از گرمای سختی در دره ها وهوای معتدلی در ارتفاعات برخوردار هستند و در زمستان ها دره ها دارای هوای معتدل و سرمای سختی می باشند. همچنین نواحی جنوبی، با وجود داشتن هوای مرطوب در سراسر منطقه از میزان حرارت بالایی برخوردارند. به طوری که بیش ترین حد گرما در خوزستان به ۵۴ درجه سانتی گراد می رسد. البته اختلاف درجه حرارت در فصول مختلف و شب و روز زیاد نیست. به سبب وجود کوه های البرز در شمال و رشته کوه های زاگرس در غرب کشور، نواحی داخلی فلات ایران دارای آب و هوای خشک و بیابانی هستند.

  منبع مطلب : irannama.iran.ir

  مدیر محترم سایت irannama.iran.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اقلیم چهارگانه ایران

  اقلیم چهارگانه ایران

  ایران، کشوری با چهار اقلیم متنوع

  اقلیم هر منطقه بدون شک، عامل موثری در تعیین شکل معماری آن منطقه می باشد. راه حل هایی که ساکنین مناطق مختلف در جهت ساخت سرپناه خویش سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه در طی قرون متمادی اتخاذ کرده اند قابل ستایش است, این روش ها به طور حیرت انگیزی شرایط دشوار منطقه را کاسته و از جنبه های مفید آن سود جسته اند. از این رو آشنایی با اقلیم های مختلف ایران، تاثیر به سزایی در موفقیت طراح و سازندگان بنا خواهد داشت.

  ﺍﻳﺮﺍﻥ، ﻓﻼﺗﯽ ﺍﺳﺖ ﻣﺮﺗﻔﻊ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻋﺮﺽ ﺟﻐﺮﺍﻓﻴﺎﻳﯽ بیست و پنج تا چهل درجه ﺩﺭ ﻧﻴﻢ ﮐﺮﻩ ﺷﻤﺎﻟﯽ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﮔﺮﻣﯽ ﻭﺍﻗﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. مناطق کویری و نیمه کویری بیش از نیمی از مساحت کشور را اشغال نموده است. حدود یک سوم ایران نیز کوهستانی است و بخش کوچکی از ایران (شامل جلگهٔ جنوب دریای خزر و جلگهٔ خوزستان) از جلگه‌ های حاصلخیز تشکیل شده‌ است. ایران دارای تنوع اقلیمی بالایی می باشد. از شمال تا جنوب کشور، به تدریج با مناطق آب و هوایی متفاوتی مواجه می شویم. ایران از نظر بارندگی جزو مناطق آب و هوایی خشک و نیمه خشک به شمار می رود. میزان بارش سالانه در نقاط مختلف کشور و در فصول مختلف سال متغیر است.

  vhnvhvc

  معرفی اقلیم چهارگانه ایران

  ۱) اقلیم معتدل و مرطوب

  elbrus_large_821

  ﺳﻮﺍﺣﻞ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺩﺭﻳﺎی ﺧﺰﺭ ﺑﺎ ﺍﻋﺘدﺍﻝ ﻫﻮﺍ ﻭ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ﺟﺰء ﻣﻨﺎﻁﻖ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﯽ ﺁﻳﺪ.

  – مشخصه بارز آب و هوایی در اقلیم معتدل و مرطوب، میزان بارش باران در اغلب فصول سال در این ناحیه می باشد.
  – ﻣﻌﻤﻮﻻ”ﺩﻣﺎی ﻫﻮﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎﻥ ﺑﻴﻦ ۲۵تا۳۰ درجه در روز و بین۲۰تا۲۳ درجه هنگام شب است.
  – رطوبت هوا در منطقه بسیار بالاست.
  – بارش باران، موجب بالا بردن سطح پوشش گیاهی و رویش جنگل ها در منطقه معتدل و مرطوب جنوب دریای خزر شده است.

  میزان بارش و رطوبت در ناحیه معتدل و مرطوب از در امتداد نوار حاشیه دریا، از شرق به غرب افزایش می یابد.

  ۱۳۹۲۰۸۰۸۰۰۰۱۰۰_PhotoA

  ۲) اقلیم گرم و خشک

  ۲۰۲

  – بخش قابل توجهی از مساحت ایران را مناطق گرم و خشک اشغال نموده است.
  – بادهای خشک این مناطق، بسیار آزاردهنده است.
  – آسمان کویر در بیشتر ایام سال صاف و بدون ابر می باشد.
  – میزان بارندگی کم و مه و طوفان بسیار زیاد اتفاق می افتد. بارندگی کم موجب کاهش سطح پوشش گیاهی در این ناحیه شده است.
  – اختلاف دمای شب و روز در مناطق اقلیمی گرم و خشک زیاد است.
  – بارندگی بسیار شدید و اغلب به صورت رگبار رخ می دهد.
  – میزان تعریق و تبخیر نسبت به بارش سالیانه بالاست.

  ﻣﺸﺨﺼه بارز آب و هوایی ﺍﻳﻦ ﺍﻗﻠﻴﻢ، ﺭﻭﺯﻫﺎی ﮔﺮﻡ ﻭ ﺷﺐ ﻫﺎی ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺳﺮﺩ ﻭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﻫﺎی ﺳﺮﺩ ﻭ ﺳﺨﺖ ﻭ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎن های ﮔﺮﻡ ﻭ ﺧﺸﮏ می باشد.

  ۶۹۷۷۶۱_۶r1sZTyF

  ۳)  اقلیم سرد و کوهستانی

  ۴۶۴۹۱۳_WGxCWEgk

  سلسله جبال البرز و زاگرس نواحی مرکزی ایران را از دریای خزر در شمال و جلگه بین النهرین در غرب جدا می کنند. کوه هایی نیز به صورت منفرد در مرکز و شرق ایران وجود دارند از جمله کوه تفتان ، شیر کوه و …
  کوهستان های غربی که دامنه های غربی رشته کوه های فلات مرکزی ایران و سراسر کوههای زاگرس را در بر می گیرد از مناطق سردسیر کشور به شمار می آیند .

  – از مشخصه بارز اقلیم سرد و کوهستانی، سرمای شدید زمستان و هوای معتدل تابستان های این ناحیه ست.
  – میزان بارش برف در اقلیم سرد و کوهستانی بسیار بالاست.
  – اختلاف دمای شب و روز بسیار زیاد است.
  – خشکی هوا در مناطق سرد و کوهستانی آزاردهنده ست.

  در این نواحی، میزان بارندگی در تابستان کم و در زمستان زیاد است و بیشتر به صورت ریزش برف می باشد. برف های پیاپی بیشتر قله ها را می پوشاند. در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر همواره برف وجود دارد و این کوهستان ها سرچشمه رودخانه ها و قنات ها در کشور محسوب می شوند.

  ۶۰۶

   ۴) اقلیم گرم و مرطوب

  ۳۸۵

  این منطقه اقلیمی، در امتداد یک نوار ساحلی باریک و نسبتاً طولانی است که بیش از دو هزار کیلومتر طول آن می باشد و از مصب اروند رود در جنوب غربی استان خوزستان شروع شده و به خلیج گواتر در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان ختم می شود.

  – مشخصه بارز آب و هوایی ناحیه گرم و مرطوب، گرمای شدید و رطوبت بالای هواست.
  – میزان بارندگی در این منطقه بسیار پایین است. ، اغلب بارندگی در فصول پاییز و خصوصاً زمستان رخ می دهد.
  – هوا در زمستان، معتدل و مطبوع است.
  – میزان اختلاف دما بین شب و روز کم است.
  – بارش کم باران به ویژه در فصل تابستان، موجب کاهش سطح پوشش گیاهی در منطقه اقلیمی گرم و مرطوب شده است.
  – آب های زیرزمینی در این منطفه، اغلب شور هستند.
  – به دلیل تابش مستقیم آفتاب و گرمای شدید، میزان تبخیر بسیار بالاست.

  دریای-مکران-۳۰۰x187

  از آنجایی که در این کرانه خاک اکثر نواحی آهکی است و همچنین فاقد پوشش نباتی می باشد، لذا آب باران به داخل زمین نفوذ نمی کند و باران اندکی هم کم که می بارد، ایجاد سیل می کند و چون سیل بندهای کافی و کانال های عبور آب وجود ندارد، این قبیل باران ها، اغلب به جز خرابی حاصل دیگری ندارد و آب ذیقیمت شیرین به صورت سیل روانه دریا می گردد. ﺳﻮﺍﺣﻞ ﺧﻠﻴﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﻭ ﺩﺭﻳﺎی ﻋﻤﺎﻥ ﺗﺎ ﺣﺪی ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

  ﺑﺮ ﺧﻼﻑ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﮐﻢ می باﺷﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻓﺼﻞ ﭘﺎﻳﻴﺰ ﻭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺑﺎﻻ ﺑﻮﺩﻥ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺭﻁﻮﺑﺖ ﻫﻮﺍ ﺑه دﻟﻴﻞ ﻣﺠﺎﻭﺭﺕ ﺑﺎ ﺩﺭﻳﺎ ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺧﺘﻼﻑ ﺩﺭﺟﻪ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﺷﺐ ﻭ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻓﺼﻮﻝ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺳﺎﻝ ﻧﺎﭼﻴﺰ ﺑﺎﺷﺪ.

  b01

  منبع: پارس دیسا

  منبع مطلب : hom.ir

  مدیر محترم سایت hom.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  عشق 1 ماه قبل
  2

  ناحیه معتدل ونیمه خشک کوهستانی را به طور کامل توضیح دهید ممنون میشوم بهم جوابش و توضیحش را بگین

  0
  وحید 4 روز قبل

  تحقیق درباره ی ناحیه معتدل و نیمه خشک بیابانی

  عشق 1 ماه قبل
  -1

  سلام 😘🌈💥❤️

  ممنون 1 ماه قبل
  0

  ستاره فلاحی

  ناشناس 1 ماه قبل
  -1

  .

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  😀

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  سلام اسم این شهر نمی دونم ببخشید

  😃 1 ماه قبل
  1

  خوبه اسم شهر هم باشه

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  سلام من می خوام اسم شهر هم باشه خیلی ممنون میشم بگین

  -1
  ستاره 1 ماه قبل

  اسم شهر هم باشه ممنون میشم

  محمد امیری 1 ماه قبل
  0

  خوبه اما می خوام اسم شهر هم باشه

  مهدی 4 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  ستاره 1 ماه قبل

  اسم این شهر چیه بگو

  برای ارسال نظر کلیک کنید