توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  موادی که از سنگ ها تهیه می شود

  1 بازدید

  موادی که از سنگ ها تهیه می شود را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تحقیق در مورد موادی که از سنگها تهیه میشود + کاربرد آن ها و PDF

  تحقیق در مورد موادی که از سنگها تهیه میشود + کاربرد آن ها و PDF

  تحقیق در مورد موادی که از سنگها تهیه و تولید میشود کلاس چهارم : سنگ ها موادی از پوسته زمین می باشند که از اجتماع یک یا چند کانی کنار یکدیگر و پیوند خوردن آن ها تشکیل شده اند. امروزه سنگ ها و انواع مختلف آن ها در زندگی انسان ها بسیار پرکاربرد شده اند که در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا به بررسی این آن ها می پردازیم.

  موادی که از سنگ ها تهیه می شود و کاربرد آنها

  سنگ مرمر : در ساختمان سازی و برای درست کردن زیورآلات مثل انگشتر یا گردنبند.

  سنگ فیروزه : برای تهیه زیورآلات و سنگ‌پا برای نظافت و استفاده در صنعت چوب بری

  سنگ پا : برای نظافت و استفاده در صنعت چوب بری استفاده میشود.

  سنگ گرانیت : در نمای ساختمان سنگ گچ برای پوشش دیوارها.

  سنگ آهن:برای درست کردن قوطی کنسرو ها

  سنگ نمک : برای تهیه نمک خوراکی

  خواص طبی سنگ یاقوت کبود :

  خواص طبی زمرد :

  خواص طبی مروارید :

  مهمترین موارد استفاده سنگ ها

  تحقیق در مورد موادی که از سنگها تهیه میشود ، همانطور که از ظاهر سنگ ها پیدا میباشد، انواع متفاوتی دارند. برخی آن درشت و زبر و برخی دیگر کوچک و صاف می باشند. هر کدام از این سنگ ها برای موارد مختلفی به کار می روند که در ادامه آن ها بررسی می کنیم.

  1- گونه ای از سنگ ها برای مصارف تزئینی مانند نمای ساختمان، سنگ فرش و سقف ساختمان ها استفاده می شوند.

  2- آنهایی که به شکل بلوک می باشند برای استفاده در سازه های بزرگ و ساختمانی استفاده می شوند.

  حال که با استفاده سنگ ها آشنا شدید به بررسی انواع مختلف آن ها می پردازیم :

  نوع اول سنگ های رسوبی می باشند، اینگونه سنگ ها از ته نشین شدن موادی که داخل آب می باشند تشکیل شده اند و وزن نسبتا سنگینی نیز دارند. سنگ های رسوبی لایه لایه بوده و جالب است بدانید این لایه ها هر کدام جنس متفاوتی دارند.

  برای پیدا کردن اینگونه سنگ ها می توانید به کوه های البرز و زاگرس مراجعه کنید.

  نوع دوم سنگ های آذرین می باشند، اینگونه سنگ ها بخاطر سرد شدن مواد بسیار داغ که در گذشته در زمین بوده اند تشکیل شده است. سنگ های آذرین از بلورهای ریز یا درشت تشکیل شده اند.

  نوع سوم سنگ های دگرگون شده می باشند، بعضی از سنگ های رسویی یا آذرین اگر مدت زیادی در اعماق زمین بمانند، باید فشار و گرمای زیادی را تحمل کنند. این سنگ ها مانند آجر پخته می شوند و شکل قبلی خود را از دست می دهند و به همین دلیل به آنها سنگ های دگرگون شده می گویند.

  دانلود تحقیق در مورد موادی که از سنگها تهیه میشود به صورت فایل PDF

  منبع مطلب : magerta.ir

  مدیر محترم سایت magerta.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درباره موادی که از سنگ ها تهیه میشود کاربرد آنها اطلاعات جمع آوری کنید.

  کاربرد سنگ ها و کانی ها

  سنگ ها ازجمله موادی هستند که در همه جای کره زمین وجود دارند. روی زمین، در رودخانه ها، کوه ها و کف دریاها و داخل زمین هم سنگ وجود دارد. سنگ ها انواع متفاوتی دارند. بعضی زبر و بعضی دیگر صاف هستند. بعضی درشت و برخی کوچک. بعضی از سنگ ها به علت استحکام فراوان، سال ها به شکل بناهای تاریخی باقی می مانند.

  سنگ های رسوبی: 

   بعضی از سنگ ها بر اثر ته نشین شدن مواد داخل آب به وجود  می آیند. رودها مقدار زیادی مواد را با خود به دریاها و دریاچه ها می برند. این مواد به دلیل سنگینی به ته دریا می روند. روی هم قرار می گیرند و پس از سفت شدن سنگ هایی را به وجود می آورند که به آنها سنگ های رسوبی گفته می شود. سنگ های رسوبی لایه لایه اند که رنگ یا جنس هر لایه با لایه دیگر متفاوت است. سنگ های رسوبی در کوه های البرز و زاگرس به فراوانی یافت می شوند. ریگ،  شن و سنگ های آهکی نمونه هایی از سنگ های رسوبی هستند. 

  سنگ های آذرین:

   گروه دیگری از سنگ ها بر اثر سرد شدن مواد بسیار داغ به وجود آمده اند که قبلاً در زمین بوده اند. دمای اعماق زمین زیاد است و بعضی سنگ ها را ذوب می کند. این سنگ ها در زیر یا سطح زمین دوباره سرد می شوند و سنگ هایی را به وجود می آورند که به آنها آذرین می گویند. سنگ های کوه هایی مانند دماوند و الوند از نوع آذرین است. سنگ های آذرین از بلورهای ریز یا درشت تشکیل شده اند.

  سنگ های دگرگون شده:

  بعضی از سنگ های رسویی یا آذرین اگر مدت زیادی در اعماق زمین بمانند، باید فشار و گرمای زیادی را تحمل کنند. این سنگ ها مانند آجر پخته می شوند و شکل قبلی خود را از دست می دهند و به همین دلیل به آنها سنگ های دگرگون شده می گویند. (مانند سنگ مرمر)

   سنگ ها از چه ساخته شده اند؟

   همه سنگ ها از یک یا چند کانی به وجود آمده اند. کانی چیست؟ مغز مداد شما یک کانی است. گچی که با آن می نویسید، پنجره های فلزی و حتی نمکی که با غذا می خورید یک کانی است. بعضی کانی ها مانند نمک به همان شکل خود قابل استفاده اند. اما بعضی دیگر این گونه نیستند بلکه سنگ معدن بعضی کانی ها مانند فلزات را برای به دست آوردن مواد مورد نیاز کاملاً خرد و ذوب می کنند.

  فایده سنگ ها و کانی ها:

   سنگ ها و کانی ها در امر ساختمان سازی، صنعت، پزشکی و غیره به کار می روند. مصارف کانی ها باید با دقت و صرفه جویی فراوان صورت گیرد. 

  کاربرد سنگ ها و کانی ها

  کانی ها و سنگ ها کاربردهای گوناگونی دارند برای ساختن وسایل زندگی ، زیورآلات، وسایل ساختمانی و در صنعت کاربرد فراوانی دارند.

  بطور کلی سنگ ها و کانی ها به سه منظور استخراج می شوند.
  الف: تأمین انرژی
  ب: تأمین مواد اولیه صنایع
  ج: جواهر سازی

  تأمین انرژی:
  انسان برای گرم کردن مسکن خود و پختن غذاها و راه اندازی وسایل نقلیه خود به انرژی نیاز دارد منبع اصلی تأمین انرژی سنگ ها هستند که حدود 78 درصد انرژی در بین سنگ های رسوبی یافت می شود.

  نفت: مایعی است تیره رنگ با بوی مخصوص که ترکیب شیمیایی ثابتی ندارد اما بیش تر از عناصر هیدروژن و کربن(هیدروکربن) است.

  پرسش: نفت چگونه تشکیل می شود؟
  موجودات بسیار ریز دریایی بنام پلانکتون ها که در آب دریا زندگی می کنند و عمر کوتاهی دارند پس از مرک در بین رسوبات قرار گرفته و پس از میلیون ها سال بر اثر فشار و گرمای زیاد به نفت تبدیل می شوند.

  پرسش: مخازن نفتی بیش تر درکجا تشکیل می شوند؟
  بیش تر در زیر اقیانوس ها تشکیل می شوند و در هر مخزن نفتی بخش های زیر وجود دارند.

  سنگ مادر به سنگ هائی که نفت در آنها تشکیل می شود.

  سنگ پوششی سنگ هائی هستند که به صورت یک لایه نفوذ ناپذیر از بالا آمدن نفت جلوگیری می کنند و تقریباً به حالت تاقدیس مانند بوده و جنس آنها بیش تر از سنگ گچ و سنگ رستی می باشد.

  سنگ مخزن سنگ هائی که شکاف و حفره های زیادی دارند و در زیر سنگ پوششی قرار دارند و درون آنها نفت و گاز و مقداری آب شور جمع می شود.

  ترتیب قرار گرفتن مواد در یک مخزن نفتی:
  به ترتیب از بالا به پایین گاز- نفت- آب شور


   زغال سنگ:

   یکی از مهمترین منابع انرژی است که به صورت لایه هایی در بین سنگ های رسوبی یافت می شود. مصرف عمده آن در تولید انرژی الکتریکی- ذوب فلزات و پتروشیمی می باشد.


  چگونگی تشکیل ذغال سنگ:

  گیاهانی که در مرداب ها و سواحل دریاهای گرم رشد فراوان دراند پس از قرار گرفتن در بین رسوبات به وسیله باکتری ها تجزیه شده اکسیژن و هیدروژن آن ها خارج شده و در صد کربن آن ها زیاد شده و به ذغال سنگ نارس تبدیل می گردد.
  زغال سنگ نارس بر اثر فشار و حرارت زیاد به انواع زغال سنگ های دیگر تبدیل می شود.

  کُکْ: نوعی زغال سنگ بسیار مرغوب است که تقریباً کربن خالص است و در صنایع فولاد سازی برای جداکردن آهن از سنگ معدن استفاده می شود.

  انرژی گرمایی زمین: خروج آب چشمه های آب گرم نشان دهنده این است که درون زمین گرم است.
  امروزه بسیاری از کشورها توانسته اند از این انرژی استفاده کنند که به آن زمین گرمایی گویند.


  طریقه استفاده از انرژی گرمایی زمین برای تولید جریان برق

  ب)کاربرد کانی ها و سنگ ها در مواد اولیه و صنایع
  سنگ ها و کانی ها برای تهیه مواد اولیه کاربرد زیادی دارند به عنوان مثال:

  1- در صنایع ساختمانی: برای تزئین نمای ساختمان ها- مصالح ساختمانی در نمای ساختمان بیش تر از گرانیت ? مرمر- تراورتن و سنگ های چینی در تهیه مصالح بیش تر سنگ گچ ? سنگ آهک

  نکته: برای تهیه سیمان سنگ آهنک را با رس در کوره حدود 1400 درجه حرارت داده تا پودر سیمان تولید شود.

  2- ذوب فلزات: برای ذوب فلزات از زغال سنگ آنتراسیت کک تهیه می کنند.


  3- صنایع شیمیایی : ساختن انواع لنت ترمز- لوله فارسیت- انواع ایرانیت-


  4- صنایع داروئی: ساختن انواع پودرها سموم شیمیایی - پودر پای بچه (پودر تالک)


  5- صنایع غذایی: در کارخانه قند برای تصفیه قند از سنگ آهک استفاده می شود. خاک رس برای جدا کردن ناخالصی ها در صنایع غذایی استفاده می شود.

  6- صنایع الکتریکی- الکترونیکی: برای انتقال جرایان برق و ساختن ترانزیستورها

  ج) در جواهر سازی:

   بعضی از کانی ها به علت رنگ و جلای زیبا ب عنان جواهر از آن ها استفاده می کنند مثل فیروزه- الماس- یاقوت- زمرد

  تیتر : خواص درمانی سنگها

  خلاصه : بسیاری از مردم به سنگها و جواهرات صرفاً از دید زیور آلات و زیبایی و با قیمت و ارزش آن می نگرند. اما بعضی از مردم به شانس و اقبال و نحس و شوم اثرات سحر و درمانی سنگها باور دارند.

  متن کل خبر : صدها سال قبل اهل فن از فوائد سنگها و جواهرات استفاده می کردند و دریافته بودند که این سنگها دارای خواص مغناطیسی و درمانی می باشند و حال در عصر حاضر با تکنولوژی پیشرفته ای که بشر حاصل نموده از نور و اشعه در علم و صنعت و طب استفاده می شود.
  جواهرات دارای ۱- خواص مغناطیسی ۲- خواص طبی ۳- خواص سحری می باشند و ما باید این خواص را دقیقاً شناخته و در رابطه با طبع مزاج و عنصر خود و هم چنین برج و ستاره خود جواهر را انتخاب کرده و از آن استفاده کنیم.
  بعضی از جواهرات با طبع و مزاج ما سازگار بوده و برای ما نیک می باشند، بعضی هم با طبع و مزاج ما مخالف بوده و به این ترتیب ناموافق با ما هستند.
  علما بر این عقیده اند که رنگ، فلز، سنگ و کلا تمامی اشیائی که ما از آنها استفاده می کنیم و در زندگی و رفتار و کردار ما تأثیر گذار بوده و اثر خاص خود را دارد.
  خوبی و بدی سنگها زمانی برای ما معلوم می شود که از آنها استفاده کرده و آن را تجربه کنیم. لذا ضرورت دارد که در مورد سنگها شناخت پیدا کرده و ماهیت و خواص آنها را دریابیم و از سنگهایی که موافق با طبع و مزاج و عنصرما و موافق با برج و ستاره ماست استفاده کرد و از سنگهایی که با ما موافق نیستند استفاده نکنیم.


  خواص طبی الماس

  حکمای یونانی چنین می گویند که مزاج الماس گرم و خشک بوده و درجه کم آن مزاج سرد و خشک دارد. استفاده تعلیق از آن یعنی به صورت گردنبند تقویت کننده قلب است، در کتاب مخزن الادویه نوشته شده اگر الماس را بر شکم ببندید، ناراحتی و مشکلات دستگاه گوارش را دور کرده و هضم را آسان می کند، هم چنین معده را تقویت می نماید، اگر بیماران فلج لقوه، رعشه، جذر، صرع و کسانی که بیماریهای پوستی دارند، اگر در چشمه معدن الماس غسل کرده حمام کنند بیماری آنها درمان می گردد.
  اگر به شکل مثلث ازالماس استفاده گردد بیماری صرع را درمان می نماید.
  از پودر آن اگر دندانها را مسواک کنند، دندانها سفید و براق شده و بسیار محکم و سخت خواهد شد، اما هرکز اینکار را نکنید چون الماس زهر خطرناکی است و اگر داخل معده گردد آدمی را هلاک می نماید.
  احیاناً اگر با چنین مسئله ای روبرو شدید علاج آن استفاده از شیر تازه گاو می باشد تا اینکه بهبودی کامل شود، سپس از ماهی استفاده گردد.
  کشته الماس یبوستهای بسیار سخت را درمان می نماید برای قوت باه و زیادی عمر و تندرستی بسیار مفید است.


  خواص طبی یاقوت


  حکمای عرب و پارس می گویند که هر کس که یاقوت به همراه داشته باشد، ناراحتی های معده از او دور شده و به مغز طاقت و قدرت می دهد، اگر از کشته آن استفاده گردد غش، صرع، جنون، طاعون و خونریزی قاعدگی شدید درمان می گردد. گردش خون را تنظیم کرده و سموم را از بدن دفعه می نماید.
  در مقابل نیش گزندگان پادزهر بوده و خونریزی شدید قاعدگی را درمان می نماید، خون را صاف کرده و نبض را کنترل کرده عادی می سازد و به روح آدمی طاقت می دهد.
  اگر نزدیک چشم نگاه داشته یا از سرمه آن استفاده کنید، تمام امراض و شکایات چشم را دور می سازد، اگر نزدیک دهان باشد بوی بد دهان را از بین می برد، به دل استقلال داده و خوف و ترس را از بین می برد.


  خواص طبی نیلم (یاقوت کبود)


  حکما استفاده از نیلم را مفرح دل و دماغ دانسته و معتقدند که قدرت و دولت به آدمی داده و باعث می شود که آدمی در همه چیز ترقی نماید.
  یک گرم از گشته نیلم و اگر در آب حل کرده بنوشند، صرع خفقان و طاعون را درمان می نماید. پادزهر بوده و خون را صاف می کند، سرمه آن مقوی بصر می باشد.
  نیلم را بر روی سینه بیمار قرار دهید تب او را قطع می نماید، بر روی پیشانی اگر قرار گیرد فشار خون را کنترل می نماید.
  بر روی چشم اگر قرار دهید چشم را پاک کرده و اگر حشره و کرم در آن باشد، بیرون خواهد آمد. ورم و لک چشم را از بین می برد. جوش و حساسیتهای پوستی را از بین برده و درمان می نماید.
  کسانی که چشمان ضعیفی دارند اگر به نیلم نگاه کنند ضعف چشمان آنها برطرف خواهد شد.


  خواص طبی زمرد


  حکمای ایرانی و یونانی خواص طبی زمرد را به این ترتیب می دانند. هر کسی زمرد را به همراه داشته و یا آن را به شکل دارو استفاده نماید، ناراحتی و درد معده او را درمان می نماید، حرکت نبض را تیز و عادی می سازد، روح را تقویتی نماید.
  برای گاز معده و استفراغ مفید بوده، زمرد از نظر برودت و یبوست در درجه دوم می باشد. اگر کسی در اثر خوردن زهر مسموم شده باشد و یا اینکه جانوری سمی او را نیش زده باشد، استفاده از کشته زمرد بقدر ۸ دانه گندم او را درمان نموده و پادزهر می باشد.


  خواص طبی مروارید

  مروارید مفرح و باعث لطافت قلب و روح بوده و به تمامی بدن سرایت می کند. امراض و بیماریهای معده، قلب، جگر، جنون، بواسیر و یرقان را شفا می بخشد.
  برای بیماریهای کلیه، مفید بوده و آن را درمان می کند، کلیه سنگهای بدن را بوسیله ادرار دفع می کند.
  برای بواسیر، بواسیر خونی و حیض نافع بوده و آنها را درمان می نماید. برای حامله مفید می باشد. کشته مروارید برای استفراغ، بوی بد دهان، سردرد، ورم و بیماریهای چشم دارویی نمونه می باشد.
  برای جوش، کورک و حساسیتهای پوستی بسیار مفید بوده و اگر از کشته آن به بچه ۴۰ روز داده شود، تمامی عمر در برابر جوش و بیماریهای پوستی بیمه خواهد شد.
  کشته مروارید معجون بوده و تقویت کننده بدن می باشد. اگر زن باردار ۲ دانه مروارید و یک دانه مرجان را به شکل تعویز به همراه داشته باشد هیچ آسیبی به او و بچه وارد نشده و بچه او به سلامت پای به دنیا خواهد گذاشت.
  اما برای کسی که بیماری مثانه داشته باشد استفاده از کشته مروارید مضر می باشد

  منبع مطلب : kolbeyeolom.blogfa.com

  مدیر محترم سایت kolbeyeolom.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 1 ماه قبل
  0

  ممنون از شما ♥️ بهترین تحقیقم را به کلاسم گزارش دادم

  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  عالی بود موفق باشید

  ف 1 سال قبل
  1

  عالی

  ماماني 1 سال قبل
  1

  ناناي

  شیدا نظری 1 سال قبل
  0

  مممنون جیگر پسر یا دختر هستی اگه هستی بهم بگو

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ممنون

  1
  شیدا نظری 1 سال قبل

  خوهش

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  بسهلطیهاقحجللارقنتویع عد نفس عاتسفاحخلبعبو

  سلاله 1 سال قبل
  0

  خیلی عالی

  سلاله 1 سال قبل
  1

  خیلی عالب

  کاراجا کوچوالی 1 سال قبل
  3

  من بنظرم خیلی تحقیق خوبی هست

  للل 2 سال قبل
  0

  عالی

  سمیه 2 سال قبل
  -1

  خیلی توضیحاتی خوبه ممنون و تشکر ازتون🌹🌹🙏🙏

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  طیلاخ

  برای ارسال نظر کلیک کنید