توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مهم ترین ویژگی سنگ های رسوبی

  1 بازدید

  مهم ترین ویژگی سنگ های رسوبی را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  سنگ رسوبی

  رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی

  رسوب شناسی:

  Sedimentology یا رسوب شناسی نام خود را از واژه لاتین Sedimentum گرفته است که به معنای رسوب کرده است. سنگهای رسوبی، از انباشت ذرات ناشی از خرد شدن انواع سنگهای دیگر بوجود آمده‌اند. این ذرات، معمولا به کمک نیروی ثقل، آب، باد و یا یخ به محل جدید خود منتقل شده و در آنجا به ترتیبی جدید نهشته می‌شوند. برای مثال، امواج آبی که به صخره‌های ساحلی برخورد می‌کنند، ممکن است که از این طریق، ذرات ریگ و شن، دریا کنار دیگری را در همان نزدیکی فراهم آورند. این نهشته‌های ساحلی اگر سخت شوند، سنگی رسوبی را تشکیل می دهند. یکی از مهمترین ویژگیهای سنگ رسوبی، لایه بندی رسوبات تشکیل دهنده آنهاست.

  چرخه ی سنگ و تولید رسوب و سنگ رسوبی در پوسته ی زمین

  چرخه ی سنگ و تولید رسوب و سنگ رسوبی در پوسته ی زمین

  تاریخچه و سیر تحولی:

  تا قبل از سال 1815 میلادی بیشتر مطالعات بر اساس چینه شناسی بود و از شکل هندسی، تعیین ضخامت و ارتباط جانبی رسوبات با یکدیگر استفاده می‌گردید. در سال 1815، ویلیام اسمیت نقشه زمین شناسی انگلستان را تهیه کرد و گسترش و قرار گرفتن توالی سنگهای رسوبی منطقه را با شکل نشان داد. اولین نقشه زمین شناسی تهیه شده توسط ویلیام اسمیت در سال 1815 در کشور انگلستان مشاهده می کنید.

  هنری سربی از سال 1859 از میکروسکوپ پلاریزان جهت مطالعه سنگهای رسوبی استفاده کرد و مقاله‌ای در سال 1879 در انجمن زمین شناسان لندن ارائه نمود که در آن اهمیت میکروسکوپ پلاریزان را در مطالعه سنگهای رسوبی بیان داشت، که این خود یکی از مهمترین پیشرفت‌های رسوب شناسی محسوب می‌شود. بر همین اساس هنری سربی به نام "پدر پتروگرافی" لقب گرفت. 

  در سال 1891 برای اولین مرتبه رسوبات عهد حاضر کف دریاها بوسیله کشتی چالنجر به سطح آب آورده شد و مورد مطالعه قرار گرفت. در سال 1919 ونتورث نیز مقاله‌ای در رابطه با اندازه و گردشدگی ذرات در سنگهای آواری ارائه کرد که قدم بسیار بزرگی در تقسیم بندی اندازه ذرات بوده است.

  "گرابو" درسال 1904 مقالهای درباره طبقه‌بندی سنگها و بعدها در سال 1913 کتابی تحت عنوان "اصول چینه شناسی" نوشت که تمام مسائل رسوبگذاری تا زمان خود را در آن نیز عنوان نمود که این خود یکی از پیشرفتهای مهم در رسوب شناسی می‌باشد.

  "هنز کلوز" در سال 1938 ساختمانهای رسوبی را مورد بررسی قرار داد و از مطالعه آنها میزان انرژی محیط و همچنین جهت حرکت رسوبات از منشا به حوضه رسوبگذاری را تفسیر نمود. در سال 1942 ، "کینگ" رخساره‌های مختلف رسوبی را تعبیر و تفسیر نمود بالاخره در سال 1952 گارلز به مطالعه ژئوشیمیایی رسوبات(اختصاصات فیزیک و شیمیایی مانند PH و Eh) پرداخت. از آن زمان به بعد نیز تحقیقات زیادی در زمینه‌های مختلف رسوب شناسی توسط محققان این رشته در سراسر جهان انجام گردیده و یا در حال انجام است.

  امروزه مهمترین کاربرد رسوب شناسی در ارتباط با اکتشاف منابع طبیعی از قبیل نفت و گاز می‌باشد، در گذشته بیشتر شرکتهای نفتی برای کشف مخازن در جستجوی تاقدیسها بودند، اما با پیشرفت زمان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر نفتگیرهای ساختمانی ، نفتگیرهای چینه ای نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا در این گونه نفتگیرها سنگهایی با تخلخل و نفوذپذیری زیاد به طور جانبی و عمودی به سنگهایی با نفوذپذیری کم تبدیل می‌شوند و از حرکت نفت و گاز به طرف بالا جلوگیری می‌کنند.         

  یکی دیگر از کاربردهای مهم رسوب شناسی در رابطه با روش لرزه نگاری ، مطالعه طبقات رسوبی در زیر سطح زمین است. بدین وسیله می‌توان محیط رسوبی ، ارتباط جانبی طبقات و همچنین توالی عمودی رسوبات را تعبیر و تفسیر نمود.

  از مطالعات رسوب شناسی می‌توان در رابطه با کارهای اکتشافی ذغال سنگ استفاده کرد و گسترش وضعیت لایه‌های زغالی را تعبیر و تفسیر نمود.

  بعضی از کانیهای فلزی مانند سرب و روی بطور محدود در سنگهای رسوبی میزبان ، نظیر ریفها یا رسوبات جلبکی فسیل شده، وجود دارند. بنابراین درک رسوب شناسی به اکتشاف سرب و روی در این گونه سنگها کمک فروانی می‌کند.

  ار آنجا که اورانیوم و پلاسرهای مختلف در داخل رسوبات رودخانه‌ای قدیمه تجمع یافته‌اند، استفاده از مطالعات رسوب شناسی می‌تواند محیط رسوبگذاری سنگهای رسوبی حاوی اورانیوم و پلاسرها را تعبیر و به اکتشاف این گونه مواد کمک فراوانی نمود.

  در رابطه با مطالعات آبهای زیر زمینی، دانسته های رسوب شناسی منجر به شناخت و چگونگی تشکیل سنگهای آبدار در محیطهای مختلف کمک شایانی می‌نماید. لذا  بدین وسیله می‌توان به گسترش آبخوانها پی برد و از حفاریهای مکرر برای یافتن آب که متحمل مخارج زیادی است، جلوگیری کرد.

  منبع مطلب : gsi.ir

  مدیر محترم سایت gsi.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلاس پنجم

  درس چهارم :برگی از تاریخ زمین

  سرگذشت کره ی زمین قبل از خلقت انسان چه بوده است ؟

  کدام نقاط زمین، سرد و یخبندان و کدام قسمت آن اقیانوس و دریا و کدام منطقه بیابان بوده است ؟ عمر دریاها و بیابان ها و جانوران و گیاهان مختلف چقدر است ؟ آیا منطقه ای که امروزه به صورت یک بیابان بزرگ است سالهای پیش هم بیابان بوده است یا بخشی از یک دریای خشک شده است ؟

  پاسخ این پرسشها در بزرگ ترین و قدیمی ترین کتاب تاریخ یعنی کره ی زمین ثبت شده است . خوشبختانه میلیونها سال است که تاریخ زمین قبل از همه ی تاریخ نویسان، توسط خود زمین ثبت می شود.

  1.سنگها به سه دسته ی رسوبی، آذرین و دگرگونی تقسیم می شوند.

  سنگ های رسوبی:

  *هر لایه از سنگ های رسوبی همانند برگی از دفتر تاریخ زمین است .

  *گل و لای و شن و ماسه ای که رودخانه ها در طول سالها به دریاها و اقیانوسها می برند در دریا ته نشین شده و انباشته می شوند. این رسوبات براثرفشار لایه های جدید و بالایی، کم کم به سنگ تبدیل می شود که به آنها سنگهای رسوبی گفته می شود.

  هر یک از این لایه ها نشانه هایی از شرایط زمان رسوبگذاری خود دارد. مثلا جنس و زمان تشکیل رسوب ها به دست می آید.

  2.همه ی سنگهای رسوبی لایه لایه اند ولی همه سنگ های لایه لایه رسوبی نیستند مانند لایه های مخروط یک کوه آتش فشان که بر اثر سرد شدن گدازه های آتش فشانی در هر بار فوران به وجود آمده اند و رسوبی نیستند.

  ویژگی لایه های رسوبی:

  1.مهمترین ویژگی سنگهای رسوبی لایه لایه بودن آنهاست.

  2.لایه های رسوبی به صورت افقی ته نشین می شوند.

  3.لایه های زیرین، قدیمی تر از لایه های بالایی اند

  3.اگرچه لایه های رسوبی به طور افقی ته نشین می شوند اما بعدها ممکن است بر اثر فشار بخش هایی از زمین، یا بر اثر ایجاد گسل( شکستگی در سنگها) نظم طبیعی لایه ها به هم خورده و از حالت  افقی خارج می شوند.

  4.زغال سنگ نوعی سنگ رسوبی است که از بقایای گیاهان در بین لایه های رسوبی (در زمان بسیار طولانی) تشکیل شده است و میتوان آثار ساقه و ریشه ی گیاهان را در بین لایه های آن و سنگهای اطراف مشاهده کرد

  فسیل

  فسیل یا سنگواره عبارت است از آثار و بقایای جانداران بسیار قدیمی که در لایه های رسوبی یا برخی مواد دیگر (مانند یخ، صمغ درختان و..) باقی مانده است .

  اندازه ی فسیلها بسیار متفاوت است کوچکترین آنها (مانند باکتری ها با گرده ی گیاهان) به اندازه ای حدود  میلی متر وبزرگترین آنها(مانند فسیل دایناسورها با تنه ی درختان) به اندازه ای بیش از 20 متر می باشد.

  1-فسیل شدن قسمتهای نرم بدن جانداران

  هنگامی که جسد جاندار پس از مرگ سالها در محیطی بدون هوا قرار بگیرد، قسمتهای نرم بدن آنها نیز، به صورت فسیل باقی می ماند مانند اجساد ماموتها در یخهای سیبری با اجساد حشرات در صمغ درختان

  2. فسیل شدن قسمتهای سخت بدن جانداران

  پس از مرگ جاندار، قسمتهایی مانند دندان، استخوان یا پوسته ی سخت آنها ه مقاوم تر بوده و فاسد نمی شوند. برای تبدیل شدن به فسیل یا سنگواره، بسیار مناسبتر از قسمتهای دیگر بدن هستند.

  3- فسیل به دست آمده از آثار موجودات زنده

  هنگامی که رد پای یک جانور بر روی رسوبات نرم باقی مانده و توسط مواد دیگر پر شود کاملا به شکل رد پای آن جانور شده و یک فسیل به شکل پای جانور به دست می آید. (مانند وقتی که با گچ بنایی فرورفتگی صدف در داخل خمیر را پر می کنید)

  4- فسیل به دست آمده از تبدیل قسمتهای سخت به مواد دیگر

  هنگامی که آبهای زیر زمینی، بقایای جسد موجودات  مدفون در بین لایه های رسوبی را حل می کنند و جای خالی آنها را با مواد دیگر پر می کنند نوعی جانشینی مولکول به مولکول ماده اتفاق می افتد و فسیل به دست می آید.

  5.فسیل ها بیشتر در سنگهای آهکی و رسی( که بسیار ریزند) وجود دارند اگرچه میان ماسه سنگ ها نیز یافت می شوند.

  الف- وجود فسیلهای مشابه در آفریقا، اروپا و امریکا نشان می دهد که همه ی این جاندران در یک زمان زندگی می کردند و خشکی های جهان به یکدیگر بسیار نزدیک بوده اند.

  ب-سن هر لایه ی رسوبی را می توان از روی نوع فسیلهای موجود در آن مشخص کرد

  به عبارتی فسیلها ترتیب پیدایش و تکامل جانداران بر روی زمین را مشخص می کند. زیرا فسیل جانداران ساده تر و ابتدایی در لایه های قدیمی و زیرین قرار دارنددر حالی که فسیل موجودات پیچیده تر در لایه های بالایی قرار دارند

  6.جاندارانی که فسیل آنها در لایه های رسوبی زیرین است قدیمی تر از جانداران لایه های بالایی اند.

  ج-تعیین محل و محدوده ی خشکی ها و دریاهای قدیمی مثلا چند کیلومتر دورتر از اهرام مصر فسیلهای زیادی  از نوع نهنگ و جانوران دریایی به دست آمده است که نشان میدهد آن مناطق زمانی زیر یک دریای قدیمی و بزرگ بوده است .

  د-تشخیص نوع آب و هوای گذشته

  فسیل سنگ های مرجانی نشان دهنده ی آب های کم عمق و گرم دریایی و فسیل برگ درخت نخل، نشان دهنده ی منطقه ی آب و هوایی گرم و خشک در گذشته است .

  ه-استفاده از فسیلها برای اکتشاف منابع نفت

  امروزه با شناسایی برخی فسیلها می توانند به وجود نفت در بین لایه های رسوبی زمین پی ببرند.

  7.نفت خام از بقایای پلانکتونها (موجودات زنده ی بسیار ریز شناور در آب دریا) رد بین برخی لایه های رسوبی تشکیل می شود.

  تاریخچه ی جانداران

  با توجه به فسیل های بدست آمده از سنگ های رسوبی می توان ترتیب پیدایش جانداران روی کره ی زمین را به صورت زیر بیان کرد .

  8.فسیل تک سلولی ها با ذره بین و میکروسکوپ قابل مشاهده است .

  9.گیاهان ساده و ابتدایی از جمله خزه ها  و سرخس ها و برخی گیاهان هاگدار جزو اولین جاندارانی هستند که بر روی خشکی ها پدید آمدند

  10.تک سلولی های فتوسنتز کننده و جلبک های سبز پر سلولی قبل از گیاهان به وجود آمده اند و از آن به بعد اکسیژن مورد نیاز جانداران دیگر کره ی زمین را تولید کرده اند. پس از آنها گیاهان در روی خشکی ها پدید آمدند و با کمک عمل فتوسنتز (نور ساخت) به تولید اکسیژن پرداختند.

  11.دایناسورها جزو گروه خزندگان هستند.

  تغییر خشکی ها و دریاها

  دانمندان معتقدند که حدود200 میلیون سال پیش تنها یک خشکی بزرگ به نام یانگه آ وجود داشت . قاره ی وسیع یانگه آ با گذشت سالیان زیاد ابتدا به دو خشکی بزرگ تقسیم شد . فسیل های مشابه فراوانی که پیدا شده است نشان میدهد که این دو قاره نیز زمانی از هم جدا شده اند و در نهایت به شکل امروزی و به 5 قاره ی آسیا –آفریقا –آمریکا –اقیانوسیه و اروپا تقسیم شده اند.

  طهورا روح اله زاده

  منبع مطلب : rohollahzadeh5.blogfa.com

  مدیر محترم سایت rohollahzadeh5.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Miko 12 ماه قبل
  0

  خیلی بده من جواب میخوام نه متن

  ا ای بفقبتن 2 سال قبل
  -1

  تنتتتننتتتت

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  ایدا 20 روز قبل

  خیلی خیلی بده است

  برای ارسال نظر کلیک کنید