توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مهمترین منبع تولید انرژی الکتریکی چیست

  1 بازدید

  مهمترین منبع تولید انرژی الکتریکی چیست را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  مهم‌ترین منبع تولید برق در جهان چیست؟

  دانش آموز - سوالات فصل چهار علوم انرژی الکتریکی

  سوالات فصل  چهار علوم انرژی الکتریکی

  1-انرژی الکتریکی در (نیرو گاه های برق)تولید می شود و از راه (کابل ها و سیم ها)به خانه های ما مدرسه ها و...منتقل می شود.

  2-در وسایل زیر چه تبدیل انرژی اتفاق می افتد؟

  چرخ گوشت                  الکتریکی به حرکتی

  آباژور                الکتریکی به نورانی

  اتو                    الکتریکی به گرمایی

  رادیو                   الکتریکی به صوتی

  3-مدار الکتریکی را تعریف کنید ؟

  هرگاه الکتریسیته  به وسیله سیم جاری شود و لامپی را روشن کند یا چیزی را حرکت دهد  سپس الکتریسته  از سیم دیگر به باتری برمیگردد مدار تشکیل شده است.

  4-باتری چه کاری انجام می دهد؟باتری انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کنند و انواع مختلف دارند مانند:باتری ماشین –باتری ساعت – باتری موبایل و ...

  5-چگونه می توان جریان الکتریسیته را قط و وصل کرد؟به وسیله کلید

  6-چند نوع مدار الکتریکی می شناسید با رسم شکل نشان دهید؟

  7-در مدار موازی الکتریکی یکی از لامپ ها را باز کنیم چه اتفاقی می افتد؟لامپ دیگر روشن می ماند.

  8-در مدار متوالی الکتریکی یکی از لامپ ها را باز کنیم چه اتفاقی می افتد؟لامپ دیگر خاموش می شود

  9-رسانا الکتریکی را تعریف کنید؟بعضی از اجسام مانند میخ آهنی سکه سیم مسی و...الکتریسیته را از خود عبور می دهند به این اجسام رسانا الکتریکی می گویند.

  10-نارسانا چیست؟بعضی از اجسام مانند چوب

  پلاستیک و شیشه الکتریسیته را از خود عبور نمی دهند به این اجسام نارسانا می گوییم.

  11-ما در چه کار هایی از انرژی الکتریکی استفاده می کنیم؟(چهار مورد)دیدن تلویزیون –اتو زدن-شستن لباس با لباس شویی-فرستادن پیامک

  12-مهم ترین منبع انرژی الکتریکی چیست؟سوخت-در نیروگاه های برق برای تولید برق از سوخت استفاده می شود

  13-چگونه می توانیم از منابع انرژی محافظت کنیم؟(الف)خاموش کردن لامپ های اضافی (ب)خاموش کردن تلویزیون بعد از دیدن برنامه ی مورد علاقه (ج)استفاده از لامپ هایی که کم مصرف هستند(د)استفاده از وسایلی که مصرف برق پایینی دارند.

   

  منبع مطلب : daneshamooz92.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت daneshamooz92.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  منابع اصلی انرژی چیست؟بررسی ۱۰ منبع اصلی انرژی- خط مهندسی

  در نوشته قبلی با عنوان انرژی واقعاً چیست؟ به چیستی انرژی و صورت‌های مختلف آن پرداختیم. در این نوشته اما به عنوان اولین منبع فارسی، منابع انرژی را به طور جامع شرح می‌دهیم.

  اگرچه هر روز منابع جدیدی از انرژی کشف می‌شوند، اما هنوز به طور عمده و بهینه مورد استفاده قرار نگرفته‌اند.

  به‌طور کلی همه‌ی این منابع بیشتر برای تولید برق استفاده شده و از انرژی آن‌ها به‌طور مستقیم کمتر بهره‌برداری می‌شود.

  همه‌ی این منابع مختلف انرژی در نهایت به توان الکتریکی تبدیل شده و توسط خطوط انتقال پر‌توان به فاصله‌های دور و نزدیک فرستاده می‌شوند.

  در ادامه با مروری بر ۱۰ منبع عمده و اصلی انرژی به همراه مزایا و معایب هر‌کدام، با خط مهندسی همراه باشید.

  انرژی-خورشیدیپنل‌های خورشیدی، انرژی خورشید را به شکل‌های مختلف توان قابل مصرف بهره‌برداری می‌کنند. میدان‌های بزرگی از صفحات خورشیدی در صحرا‌ها نصب شده و می‌توانند برق ایستگاه‌های فرعی را تامین کنند.

  همچنین خانه‌های بسیاری در دنیا از سیستم‌های خورشیدی برای تأمین آب داغ، تهویه منزل و تأمین برق استفاده می‌کنند.

  در ایران نیز با حمایت‌های وزارت نیرو امکان نصب صفحات خورشیدی روی سقف خانه‌ها امکان پذیر شده و مازاد برق تولید شده توسط وزارت نیرو خریداری می‌شود.

  مشکل اصلی انرژی خورشیدی این است که با وجود این‌ که نور خورشید  همیشه به وفور وجود دارد، نقاط محدودی از کره زمین هستند که در همه‌ی بازه‌های زمانی سال و در ساعات مختلف روز نور خورشید را به‌طور مستقیم دریافت کنند.

  انرژی خورشیدی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی تجدید پذیر و نامحدود در جهان است.

  انرژی-بادبهره‌برداری از انرژی باد در سراسر دنیا در حال فرا‌گیر شدن است. اختراعات جدید در حوزه‌‌ی مزرعه‌های بادی به گسترش آن‌ها کمک بسیاری کرده‌اند.

  همچنین با استفاده از توربین‌های بادی می‌توان انرژی باد را به چرخاندن توربین واداشت و توربین نیز با چرخاندن ژنراتور (مولد) برق تولید می‌کند.

  در حالی که استفاده از توربین‌های بزرگ عالی به‌نظر می‌رسد، شواهد پیش‌بینی نشده‌ی زیست محیطی مختلفی در حال نقض کردن این رویه‌ی بهره‌برداری از انرژی باد هستند.

  انرژی زمین گرمایی، راه‌حلی پاک و پایدار برگرفته از دل زمین است. گرما از اعماق پوسته زمین به شیوه‌های مختلفی گرفته شده و با تبخیر آب و ایجاد بخار پرفشار، درست مانند نیروگاه‌های فسیلی و هسته‌ای توربین‌های تولید برق را می‌چرخاند.

  برخی از شیوه‌های گرفتن انرژی زمین گرمایی عبارتند از : منابع آب داغ ، منابع بخار خشک ، منابع تحت فشار زمین ، تخته سنگ‌های خشکِ داغ و منابع ماگمایی

  بزرگترین عیب انرژی زمین گرمایی که فقط در مناطق بسیار محدودی امکان استفاده از آن وجود دارد.

  بزرگترین میدان تولید برق زمین گرمایی جهان در گایزر، کالیفرنیا، ایالات متحده‌ی آمریکا قرار دارد. که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. (The Geysers Geothermal Field, California, United States of America)

  انرژی-زمین-گرمایی

  سوخت-هیدروژن-انرژیمنبع اصلی هیدروژن یعنی آب، فراوان‌ترین ماده در پوسته‌ی زمین است. دو سوم آب از هیدروژن تشکیل شده و هنگامی که این هیدروژن استخراج شود، می‌توان از آن به عنوان سوخت و حتی برای تولید برق استفاده کرد.

  هیدروژن منبعی فوق‌العاده از انرژی است که می‌تواند به عنوان سوخت در خودرو ها، کشتی‌ها، خانه‌ها، صنعت، موشک‌ها و منازل استفاده شود.
  سوخت هیدروژن کاملاً پاک است و هیچ ضایعات سمی به‌جا نمی‌گذارد.

  انرژی-جذر-و-مدبا تبدیل انرژی جنبشی حاصل از بالا و پایین رفتن سطح دریا‌ها در جذر و مد در ژنراتور‌هایی مخصوص می‌توان برق تولید کرد. بهره‌برداری از انرژی جذر و مد بیشتر در نواحی ساحلی دنیا برتری دارد.

  نیاز به سرمایه‌ی گذاری بالا و در دسترس نبودن این تکنولوژی، بزرگترین موانع گسترش بهره‌ برداری از این نوع انرژی هستند.

  انرژی جذر و مد نیز کاملاً تجدید‌پذیر و پاک است و همچنین قابلیت تولید برق قابل‌ توجهی در اقیانوس‌ها دارد.

  انرژی-موجانرژی موج از موج‌های به‌وجود آمده در دریا‌ها و اقیانوس ها بهره برداری می‌شود. انرژی موج نیز تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست است و استفاده از آن به اتمسفر آسیبی وارد نمی‌کند. از انرژی موج می‌توان در نواحی ساحلی بسیاری از کشور‌ها استفاده کرده و باعث کاهش وابستگی آن ها به سوخت فسیلی شد.

  اما بهره‌ برداری از انرژی موج می‌تواند باعث آسیب به زیست‌بوم ساحلی و دریایی شود و از نظر دیداری و آلودگی صوتی نیز به زیبایی محیط صدمه می‌زند.

  انرژی-برقآبیامروزه شهر‌های بسیاری در دنیا به انرژی برقابی وابسته هستند؛ در قرن اخیر هر جا سدی ساخته شده است، یک نیروگاه برقابی برای تغذیه یک ایستگاه برق رسانی نیز ساخته شده است. از توان آب پشت سد‌ها برای گرداندن توربین‌های عظیم و تولید توان الکتریکی استفاده می‌شود.

  بزرگترین چالش پیش‌رو در حال حاضر قدیمی شدن این سد ها است. بسیاری از نیروگاه‌های برقابی واقع در این سد‌ها برای حفظ کاربری و امنیت، نیازمند تعمیرات و نوسازی جدی هستند و این امر هزینه زیادی می‌طلبد.

  خشک شدن تدریجی منابع آب قابل شرب و رودخانه‌ها نیز چالش دیگری است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

  انرژی-زیست-توده

  زیست‌توده از مواد طبیعی به‌وجود می‌آید و هم اکنون به طور گسترده در جهان استفاده می‌شود. کلروفیل موجود در گیاهان انرژی خورشید را با گرفتن کربن دی‌اکسید هوا و آب از زمین، طی فرآیند فتوسنتز به کربوهیدرات تبدیل می‌کند. وقتی گیاه می‌سوزد، دوباره کربن دی‌اکسید و آب را به جو باز می‌گرداند.

  زیست توده به طور کلی گیاهان، محصولات کشاورزی، درختان، خرده چوب و ضایعات حیوانات را شامل می‌شود.

  انرژی زیست توده به عنوان سوخت برای پخت‌و‌پز و گرمایش در منازل و همچنین در تولیدات صنعتی استفاده می‌شود.

  این نوع از انرژی تجدیدپذیر نیست و مقدار زیادی دی اکسید کربن وارد جو می‌کند.

  با اینکه انرژی هسته‌ای در سال‌های اخیر هم در زمینه امن بودن استفاده از آن و هم عدم مغرون به صرفه بودن و با در نظر گرفتن زباله‌های هسته ای و مضرات زیست‌محیطی بسیار بحث برانگیز بوده است، اما هنوز نیز به عنوان یکی از منابع اصلی تأمین انرژی در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  انرژی در واکنش‌های هسته‌ای خاصی استخراج شده و سپس به بخار آب برای گرداندن توربین‌ها منتقل می‌شود و در ژنراتور‌های عظیم تولید برق می‌کند.

  در عکس زیر نیروگاه هسته‌ای بوشهر که در سال‌های اخیر بسیار بحث برانگیز بوده است را مشاهده می‌کنید.

  انرژی-هسته-ای-بوشهر

  درحالی که وقتی اکثر مردم درباره منابع انرژی صحبت می‌کنند منابعی چون نفت، گاز و ذغال‌سنگ را مد نظر دارند؛ این‌ها فقط یکی از منابع دهگانه‌ی انرژی یعنی سوخت‌های فسیلی را شامل می‌شوند.

  سوخت‌های فسیلی و به طور عمده نفت و ذغال سنگ، توان مورد نیاز بیشتر جهان را تأمین می‌کنند. نفت نیز به فرآورده‌های بسیاری تبدیل می‌شود که مهم ترین آن‌ها بنزین و گاز طبیعی هستند. گاز طبیعی در سال‌های اخیر برای گرم کردن منازل و پخت و پز بسیار متداول شده است.

  مشکلات استفاده از سوخت‌های فسیلی به عنوان عمده‌ترین منبع انرژی در جهان نیز بسیارند. از استخراج آن‌ها گرفته تا سوختن و تبدیل آن به انرژی، ضایعات مضر و سمی بسیاری به جو وارد کرده و به محیط زیست آسیب‌‌ های جبران ناپذیری وارد می‌کند. همچنین منابع سوخت فسیلی به شدت محدود بوده و طبق پیش بینی ها نهایتاً تا صد سال آینده منابع سوخت فسیلی به اتمام می‌رسند.

  مطالب بیشتر درباره انرژی را در خط مهندسی دنبال کنید


  انرژی-سوخت-فسیلی

  گردآوری و نگارش : خط مهندسی

  منبع : ConserveEnergyFuture

  منبع مطلب : www.enline.ir

  مدیر محترم سایت www.enline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  گوه خوردی

  ناشناس 2 سال قبل
  -2

  مهم ترین منبع انرژی الکتریکی چیست

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید