توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی مثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

  1 بازدید

  معنی مثل باز فیلش یاد هندوستان کرد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  گسترش ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

  گسترش ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد


  ستاره | سرویس فرهنگ و هنر - 
  حتما شنیده‌اید که کسی بگوید: «فلانی باز فیلش یاد هندوستان کرده.» این جمله یکی از ضرب المثل‌های فارسی است که در زندگی روزمره بسیار کاربرد دارد. اگر می‌خواهید معنی و مفهوم و کاربرد آن را بهتر بدانید، با گسترش ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد به دو طریق نوشتن انشا و داستان کوتاه در مورد آن با ما همراه باشید.


  کاربرد ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده

  وقتی کسی از گذشته‌ها یاد می‌کند و به یاد چیزی یا کسی یا جایی در زمان‌های قدیم‌تر می‌افتد و دلتنگ می‌شود، می‌گویند «باز فیلش یاد هندوستان کرده» است.


  معنی و مفهوم ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده


  گسترش ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

  در این بخش قصد داریم تا به گسترش ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد، بپردازیم. از این رو، دو داستان کوتاه و یک انشا را در این باره به حضور شما تقدیم می‌کنیم.


  داستان برای ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده

  پدر با چهره گل انداخته و خندان در حالی که دو تا کیسه پلاستیک پر از خوراکی در دست داشت، به خانه برگشت. به مادرم گفت: «ناهاری که آماده کرده‌ای را بگذار برای شام و با بچه‌ها بیایید روی پشت بام که برایتان برنامه دارم.» زیراندازی پهن کردیم و ملافه ای را به عنوان سایه‌بان بالای سرمان بالای سرمان بستیم. سفره‌ای پهن کردیم و پدرم چلو کباب کوبیده را به همراه پیاز و نوشابه شیشه‌ای روی سفره گذاشت. همان طور که مشغول خوردن ناهار بودیم، پدر گفت: «امروز داشتم از خیابان بالایی شرکت رد می‌شدم، چشمم به جعبه های نوشابه کوکاکولا و پپسی جلوی یک مغازه افتاد و رفتم به روزهای نوجوانی. هوس کردم به یاد آن روزها روی پشت بام چلو کباب کوبیده و نوشابه شیشه‌ای بخوریم؛ البته آن روزها ما نوشابه‌ها را نمی‌خوردیم.» مادر گفت: «پس چه کارش می‌کردید؟» پدر انگشتش را روی دهانه شیشه گرفت و آن را محکم تکان داد و کف هایی را که از آن بیرون می‌پاشید، به سمت ما گرفت. ما هر کدام از طرفی فرار کردیم و نوشابه ها توی سفره و روی لباس هایمان ریخت. پدر در حالی که با صدای بلند می‌خندید، گفت: «این کار را می‌کردیم.»

  مادر در حالی که به سختی جلوی خنده خود را می‌گرفت، گفت: «مثل این که بدجوری فیلت یاد هندوستان کرده.» برادرم گفت: «بابا! انگار شما هم نوجوانی جالبی داشتید.» پدرم گفت: «تازه ما کارهایی می‌کردیم که گفتنش برای شما بد آموزی دارد.» همگی خندیدیم. بعد از ناهار روی پشت بام دراز کشیدیم و بازی‌های دوران کودکی و نوجوانی پدر و مادرمان را انجام دادیم. تازه آن روز فهمیدم که زندگی بدون موبایل و بازی‌های دیجیتالی چه قدر می‌تواند جالب باشد. بعد از ظهر بستنی آلاسکای نارنجی را، که خوراکی مورد علاقه مادرم بود، دور هم خوردیم و مادر تعدادی از خاطرات به یاد ماندنی خود را از آن دوران‌ها برایمان نقل کرد.  خلاصه آن که آن روز را با خاطره بازی پدر و مادر گذراندیم و باز خاطره‌ای جدید را برای خانواده کوچکمان رقم زدیم.

  یک داستان کوتاه درباره ی باز فیلش یاد هندوستان کرد

  مرد شصت ساله ای یک روز، دوستان دوران کودکی خود را جمع کرد تا خاطرات گذشته را با آن ها مرور کند. آن‌ها حسابی درباره روزهای خوش گذشته صحبت کردند و از آن به عنوان بهترین دوران زندگیشان یاد کردند. زمانی را یادآور شدند که جهان بسیار زیباتر از این روزها بوده است. پیرمرد آرزو داشت که به گذشته برگردد؛ جایی که همه خانواده اش دور هم جمع بودند و به شادی در کنار هم زندگی می‌کردند. در یک جمله، فیلش یاد هندوستان کرده بود. تصمیم گرفت به محله کودکی اش بازگردد؛ به جایی که در آن متولد شده بود و تا نوجوانی اش را در آنجا گذرانده بود. اما نتیجه این کار خوب نبود. مرد داستان ما، پس از دیدار محله سابق خود، احساس افسردگی و ناراحتی کرد. به خاطرش آمد که محله قدیمی، تاریک، باریک و بسیار دلگیر بوده است. یادش آمد که اصلا همین دلایل باعث شده تا تصمیم بگیرند از آن محل خارج شوند.

  او متوجه شد که مفهومی با عنوان روزهای خوش گذشته بی معناست! روزهای خوش همین حالا هستند، همین روزها که می‌گذرند؛ چه یک نوجوان ۱۲ ساله باشی، چه که بزرگسال شصت ساله. زندگی در لحظه زیباست. فکر به گذشته باید فقط بتواند لبخند به لبان ما بیاورد اما نباید باعث افسردگی ما شود. البته این که آدم ها بخواهند به گذشته برگردند غیرطبیعی نیست. بسیاری از افراد به دلایل مختلف به این فکر می‌افتند. گاهی مشکلات کنونی زندگی باعث می‌شود افراد فکر کنند که در گذشته بهتر زندگی می‌کرده اند. گاهی نیز اشتباهات گذشته باعث می‌شود آدم ها فکر کنند باید به گذشته برگردند تا این اشتباهات را جبران کنند؛ در حالیکه همان اشتباهات است که موفقیت آینده افراد را تضمین می‌کند. مرد شصت ساله پس از این اتفاق فهمید که نباید خیلی فیلش یاد هندوستان کند؛ شما هم مراقب باشید!

  انشا درباره ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد


  انشا برای ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده

  نم نم باران و عطر کاه گل، صدای موسیقی، بوی دود اسفند و سفره هفت سین همگی از مواردی هستند که می‌توانند زنده کننده خاطرات دور و شیرین ما باشند. خاطراتی که لبخند بر لب ما می‌نشانند و ما را مهمان لحظات شیرین گذشته می‌کنند؛ زمانی که رنگ، بو و مزه متفاوت و تکرار نشدنی داشت، کسانی را به خاطر ما می‌آورد که امروز در کنار ما نیستند و یا گرد پیری بر چهره‌هایشان نشسته یا دوستانی که دیگر به آن‌ها دسترسی نداریم.

  در این موارد گاهی به قول معروف فیل انسان یاد هندوستان می‌کند و دلش می‌خواهد به یاد روزهای گذشته به سفری برود و هوایی تازه کند یا یادی از دوستان قدیمیش کند و با آن‌ها قدمی بزند و درد دلی کند و یا این که به محله دوران کودکی خود سری بزند. حتی ممکن است چای تازه‌ای دم کند و به تماشای باران بایستد. این لحظه‌های خوش غالبا به انسان یادآوری می‌کند که زمان با چه سرعتی می‌گذرد و باید قدر لحظه لحظه زندگی را دانست، از زندگی با تمام پستی و بلندی‌هایش کمال استفاده را برد و از بودن با افراد دوست داشتنی لذت برد؛ چون همیشه روزی می‌رسد که دلتنگ همین روزها می‌شویم و از شیرینی و دلپذیری روزهای با هم بودن به نیکی یاد می‌کنیم یا حتی حسرت دور هم بودن‌ها و شادی‌های کوتاه ولی دل انگیزمان را خواهیم خورد.

  انسان در هر موقعیتی از زندگی خود شیرینی‌ها و لحظه‌های دلپذیر دارد که باید به خاطر آن شاکر باشد و قدردان نعمت‌های الهی باشد. بهتر است روزهای خوش نوجوانی و جوانی را قدر بدانیم و کاری کنیم تا در آینده از این روزها به نیکی یاد کنیم. آن قدر خوب زندگی کنیم که هر گاه در آینده به فکر این روزها بیفتیم، نه تنها از شیوه زندگی خود شرمنده نشویم، بلکه با حس غرور و افتخار به آن بنگریم و بتوانیم از این روزگار به نیکی یاد کنیم.

  سخن پایانی

  نظر شما درباره ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرده چیست؟ آیا شما هم تا به حال از آن استفاده کرده اید و این ضرب المثل شما را یاد خاطره ای می‌اندازد؟ فراموش نکنید که دیدگاه‌های خود را از طریق بخش «نظرات و پرسش‌ها» برای ما بفرستید و ما را در تهیه مطالب بهتر و آموزنده‌تر یاری دهید. در پایان، از شما دعوت می‌کنیم تا نگاهی به دایرکتوری کامل ضرب المثل های ملل نیز در ستاره بیاندازید

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معنی ضرب المثل " فیلش یاد هندوستان کرده " + انشا - دانش‌چی

  آشنایی با ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده

  معنی ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کردهدر این پست انشا و معانی ضرب المثل ” فیلش یاد هندوستان کرده ” قرار داده شده است از خواندنشان لذت ببرید. با دانشچی همراه باشید.

  معنی ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده

  ۱- به یاد گذشته و کسی یا چیزی یا جای مورد علاقه خود افتادن و شوق بازگشت به آن پیدا کردن.

  ۲- یاد خبری دور افتاده است.

  انشا ضرب المثل فیلش یاد هندوستان کرده

  می دانی ” فیلش یادهندوستان کرده ” یعنی چه ؟ یعنی این که دریک روز اردیبهشتی دلت بخواهدبه روزگار نوجوانیو جوانیت برگردی و آن روزگار رفته را با همه ی خوبی هاوبدی هاو سختی ها و راحتی هایش مرورکنی وبه یاد آن روزگاربی خیالی پای پیاده از وسط کشتزارهای گندم و یونجه زارها در یک عصرگاه بهاری قدم زنان به سوی افق پیش بروی ودنیای خفته دربستر روزگاررابه تماشابنشینی .

  فیلش یاد هندوستان کرده یعنی که دلت بخواهدیک موسیقی دلخواه را توی ماشینت ودرمیان کشتزارهای پهناورگوش کنی درحالی که به هرچه سختی وناکامی وناملایمی وناهمواری درجهان هست دهن کجی کنی وبه هرچیزکه می بینی بخندی . بخندی به این که بهارشتابان درگذراست . به این که تاچشم برهم زدی نوروزآمدونزدیک به دوماه از بهارهم گذشت و تو هنوز دهانت ازتعجب بازمانده که چندین سال ازعمرت گذشته و تو هیچ چیزازدنیا نفهمیده ای .

  فیلش یاد هندوستان کرده ” یعنی خیلی چیزها. یعنی این که دلت بخواهد دلت رابه زیبایی ها پیوند بدهی . با آب و باد و خاکو ابر و آسمان ِ آبی همراه شوی وهم پای باوزش باد درموج خیزسنبله های یک مزرعه ی گندم درحالی که دست برسر خوشه های آن می کشی غرق شوی وبه همه چیزبخندی . به این که قسط وامت عقب افتاده و توازفرط نادانی وناچاری درفکرجورکردن وامی دیگرهستی . به این که خانه ی کوچکت دیگرپاسخگوی نیازهای تو نیست. بخندی به این که گرانی های دوبله وسوبله، دیگرکمرت راشکسته وراه چاره را برتو بسته .

  فیلت یاد هندوستان کرده یعنی این که دلت بخواهدآن قدرسطح نیازها و انتظاراتت را پایین بیاوری که به هیچ چیزدلبسته نشوی ودلت هیچ چیزنخواهد . تنها دوست داشته باشی در طبیعتپرسه بزنی ودر اعماق ِ سکوت ِ دمدمه های غروب ِ یک روز بهاری درخاموشی جهان فروبروی وغواصی کنی و اندکی برای خودت باشی. فارغ ازهمه جا . فارغ ازقیل و قال بودن ونبودن ها و داشتن و نداشتن ها . فارغ ازاین که آمدن و ماندن و رفتنت درکاروانسرای دنیاهمانند سه نفس یا سه مکث کوتاه تورا درخوداحاطه می کند وسپس می بلعد وهضم می کند وبه حال خود رهایت می سازد .

  امروزکه فیلــَـم هوای هندوستان کرده بود درمیانه ی راه و در کنار یک مزرعه ،همان جایی که تک درخت توتی سر بر دوش آسمان نهاده وترانه ی مستی را درگوش ِ او به نجوا می خواند ،آن حیوان زبان بسته رابه حال خود رها کردم تا دمی درمیان علفزارها برای خود ،خوش بچرد وآب و علفی بخورد و من هم صحنه های دنیا را در این گلستان بهاری به تماشا بنشینم .

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معنی ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

  معنی ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

  معنی ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد

  ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد از آن جمله ضرب المثل هایی است که تقریبا برای افراد با گروه های سنی مختلف کاربرد دارد اما شاید مفهوم این ضرب المثل برای خیلی از ما هنوز ناشناخته باشد. خیلی از ما می دانیم که فیل حیوان بومی آسیا و افریقا است و در میان آسیایی ها و خیلی از کشورهای دنیا، فیل های هندوستان معروفیت خاصی دارند. البته در میان مردم هندوستان حیوانات مختلفی عزیز شمرده می شوند که از آن جمله می توان گاو را نام برد، اما فیل برای آنها حیوانی است که برای حمل و نقل بار و جذب توریست اهمیت دارد. مردم هندوستان با استفاده از فیل های خود می توانند جاذبه های توریست ای ایجاد کنند. در این میان ظهور “ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد” هم از همین جاذبه های فیل سرچشمه گرفته است. آورده اند که در روزگاران قدیم که تاجران به هندوستان برای تهیه پارچه و … سفر می کردند، یکی از تجار تصمیم گرفت یک فیل خریداری کرده و با خود ببرد تا در طول مسیر علاوه بر اینکه از او برای حمل بار استفاده کند، با سوار کردن مردم روی آن و ایجاد جاذبه کسب درآمد هم بکند.

  در ابتدا همه چیز برای تاجر خوب پیش می رفت تا اینکه بعد از گذشت مدتی فیل نزار شد و دیگر به حرف تاجر گوش نمیداد. مدام در گوشه ای خلوت می کرد و دوست نداشت حتی سر پا بایستد. تاجر که از این رفتار فیل درمانده شده بود، پزشکان مناطق مختلف را برای معاینه و علاج فیل می آورد اما هیچ کدام فایده ای نداشت تا اینکه یکی از طبیبان به تاجر گفت شاید قیل دلش برای زادگاهش هندوستان تنگ شده است!… تاجر که این حرف طبیب را شنید تصمیم گرفت فیل را به هندوستان برده، بفروشد و فیل دیگری بخرد چرا که معتقد بود فیل او دارای مشکلی حل نشدنی است… برای همین تاجر راهی هندوستان شد…

  تاجر و همراهانش به هندوستان رسیدند و در روایت آمده است که فیل به محض اینکه به آب و هوا و محیط هندوستان وارد شد، خرطوم خود را بالا گرفت و پاهای خود را از خوشحالی به زمین می کوبید… اینجا بود که تاجر متوجه شد، فیل اش هیچ مشکلی نداشته فقط یاد هندوستان کرده بوده و دلش برای بودن در وطن خود تنگ شده بوده است.

  از آن به بعد هر وقت از “ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد” استفاده می شود، منظور یاد گذشته افتادن، یاد کردن از خاطرات قدیمی و همه ی چیزهایی است که در گذشته برای شخص یا موجودی اتفاق افتاده است.

  معنی ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد : به یاد گذشته، کسی، چیزی یا جای مورد علاقه خود افتادن و شوق بازگشت به آن پیدا کردن.

  اگر از شما خواستند در مورد ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد انشا بنویسید، می توانید خاطرات کودکی، نوجوانی و … را به عنوان موضوعی که دلتنگ آن شده اید بیان کنید. یا اگر از دوستان، وطن و … دور هستید، می تواند سوژه ی خوبی برای انشاء شما باشد.

  در موج باز بخوانید :

  منبع مطلب : mojbaz.com

  مدیر محترم سایت mojbaz.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  . 1 سال قبل
  0

  .

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید