توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  معنی قال انا یوسف و هذا اخی قران هفتم

  1 بازدید

  معنی قال انا یوسف و هذا اخی قران هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  آیه 90 سوره یوسف


  قالُوا أَ إِنَّکَ لَأَنْتَ یُوسُفُ قالَ أَنَا یُوسُفُ وَ هذا أَخِی قَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَیْنا إِنَّهُ مَنْ یَتَّقِ وَ یَصْبرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسنِینَ (90)

  قالُوا أَ إِنَّکَ لَأَنْتَ یُوسُفُ‌: گفتند هر آینه تو یوسف هستی؟! قالَ أَنَا یُوسُفُ‌: گفت من یوسف هستم. اظهار اسم نمود و نگفت من او هستم به جهت تعظیم آنچه بر او واقع شده بود از ظلم برادران. کأنّه گفت من مظلومی هستم که ظلم بزرگی بر من نمودید، و خدای تعالی مرا به اعظم مناصب نائل فرمود، و من عاجزی هستم که قصد کشتن من کردید و در چاه انداختید و انواع ذلت را روا داشتید، و حال مرا بدین قدرت مشاهده نمائید به مراحم حضرت احدیت.

  وَ هذا أَخِی‌: و این بنیامین برادر من است پدر و مادری. این را برای معرفی خود ذکر نمود. ابن عباس گوید: یوسف چون بیرون آمدی از فرط جمال و صیانت و سیاست ملک مبرقع بودی، وقتی این کلام را گفت: برقع از روی خود انداخت. یا بنا بقولی تاج از سر برداشت و علامت معهوده نمودار شد، برادران او را شناختند. «1» بعد اظهار تشکر نمود: قَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَیْنا: بتحقیق منت گذارد خداوند سبحان بر ما به اجتماع بعد از طول تفرقه، یا منت فرمود بر ما به تمام خیر در دنیا و آخرت. إِنَّهُ مَنْ یَتَّقِ‌: بدرستی که شأن چنین است هرکس بپرهیزد و

  «1» تفسیر مجمع البیان ج 3 ص 261.

  جلد 6 - صفحه 286

  بیندیشد خدا را در ارتکاب مناهی، وَ یَصْبرْ: و صبر نماید در مصائب و معاصی.

  فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسنِینَ‌: پس بتحقیق خدای تعالی تباه و ضایع نفرماید مزد نیکوکاران را و اجر آنها را مرحمت فرماید.

  تنبیه: یکی از صفات حمیده صبر می‌باشد، و آن بر سه قسم است.

  اول صبر در طاعت به این معنی که در ادای واجبات الهیه صبر و مشقات آن را تحمل نماید.

  قسم دوم: صبر در معصیت یعنی در ترک محرمات سبحانیه صابر باشد و در پیش آمدن معصیتی عنان صبر از دست ندهد و مرکب شهوت را به تازیانه خوف جلوگیری نماید.

  سوم: صبر در مصیبت، یعنی در فوت بستگان و خویشان بردباری نموده بی‌تابی ننماید و صبر در معصیت اجرش عظیمتر است؛ چنانچه در کافی شریف به اسناد خود از حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام که فرمود رسول اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم: صبر سه قسم است: صبر نزد مصیبت، و صبر در طاعت، و صبر از معصیت، پس هرکه صبر نماید بر مصیبت تا رد نماید آن را به نیکوئی بردباری، بنویسد خدای تعالی برای او سیصد درجه ما بین درجه‌ای تا درجه دیگر فاصله میان آسمان و زمین. و هر که صبر در طاعت کند، بنویسد حق سبحانه برای او ششصد درجه، فاصله هر یک از تخوم زمین تا عرش. و هر که صبر کند از ارتکاب معاصی، بنویسد خداوند متعال برای او نهصد درجه، میان هر درجه تا درجه دیگر از حد زمین تا منتهای عرش. «1» تبصره: در کافی شریف به اسناد خود از سدیر صیرفی شنیدم: حضرت صادق علیه السّلام فرمود: بدرستی که در صاحب این امر شباهتی است (مراد حضرت حجة عجل اللّه فرجه است) از یوسف علیه السّلام.

  عرض کردم: گویا حیات او را ذکر فرمائی یا دعوای خصم هلاک او را یا غیبت او را.

  «1» اصول کافی ج 2 ص 91، و بحار الانوار ج 71 ص 77 و ص 92.

  جلد 6 - صفحه 287

  فرمود: برای چه انکار می‌کند این را این امتی که مانند خوک می‌باشند که برادران یوسف اسباط اولاد انبیاء تجارت کردند یوسف را، و فروختند او را، و مخاطبه با او نمودند و حال آنکه ایشان برادران او و او برادر آن، نشناختند او را تا آنکه گفت‌ «أَنَا یُوسُفُ وَ هذا أَخِی» پس برای چه انکار می‌کند این امت ملعونه اینکه خداوند عز و جل همین امر را نسبت به حجت خود مجری دارد در زمان غیبت او، چنانچه به یوسف نمود. بدرستی که ملک مصر میان او و پدرش هیجده روز فاصله و اگر می‌خواست او را عالم گرداند هر آینه قدرت داشت و از ابتدای ورود به مصر تا بشارت نه روز شد، پس برای چه انکار می‌کند این امت اینکه بجا آورد خداوند عز و جل به حجت خود مانند یوسف علیه السّلام که راه رود در بازار ایشان و پا گذارد بساط ایشان را و نشناسند تا حق تعالی اذن فرماید چنانچه اذن داد یوسف علیه السّلام را «قالُوا أَ إِنَّکَ لَأَنْتَ یُوسُفُ؟ قالَ أَنَا یُوسُفُ». «1»


  منبع مطلب : wiki.ahlolbait.com

  مدیر محترم سایت wiki.ahlolbait.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امتحان 11 ماه قبل
  0

  گفت من یوسف هستم و این برادرم

  امتحان 11 ماه قبل
  0

  من امتحان دارم فردا

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید