توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مشهورترین نام عالم چه نام دارد

  1 بازدید

  مشهورترین نام عالم چه نام دارد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  حضرت محمد (ص) مشهورترین غریب جهان

  حضرت محمد (ص) مشهورترین غریب جهان

  در شرایطی امروز میلاد پیامبر (ص) را جشن می‌گیریم که شاید بتوانیم به جرأت ادعا کنیم وجود مقدس پیامبر (ص) مشهورترین و شناخته شده‌ترین غریب جهان است، ما هیچ غریبی را نداریم که این اندازه مشهور باشد.

  از یک سو فراگیرترین نام پسران طبق آمار کشورهای مختلف و کل جهان، نام «محمد» است و از سوی دیگر بیشترین ستایش‌ها و حتی توهین‌هایی که صورت می‌گیرد، درباره ایشان است اما در عین حال همه ما می‌دانیم که بیش از هر زمان آن حضرت غریب است! اگر بگوییم که قبل از امیرالمؤمنین (ع) و قبل از امام هشتم (ع) او غریب‌الغربا و اول‌مظلوم عالم است، درست گفته‌ایم.

  این پیامبر (ص) آمده بود که غل و زنجیر از پای مردم بردارد، کتک می‌خورد و می‌گفت خدایا این مردم نمی‌فهمند آنها را عقاب نکن! او آمده بود تا مثل باران بر مردم ببارد، اما امروز به نام مبارک ایشان سر می‌برند.

  ایشان آمده بود دختران را از زنده به گور شدن باز دارد، اما امروز به نام او دختران و زنان ایزدی به کنیزی برده می‌شوند! او آمد که احیا‌ء و زنده کند، پس اگر بگوییم امروز در کمال شهرت از همیشه ایشان غریب‌تر و ناشناخته‌تر است، بی‌جا نگفته‌ایم.

  در شرایطی که امروز داعش ایجاد کرده است، به لطف خدا و امنیت کشور آثارش خیلی بر ما محسوس نیست اما در دنیا و برخی کشورها بیشتر این فضای اسلام هراسی و بدگویی از پیامبر اکرم (ص) شنیده می‌شود و آن اندازه گسترده شده که حتی زندگی عادی را بر مسلمانان سخت کرده است.

  در شرایطی که از حقوق بشر و مبانی برابر صحبت می‌شود کسانی به نام اینکه مسلمان هستند، دچار مشکل شده‌اند، سیطره این جوّ تبلیغاتی آن اندازه است که حتی روابط فرهنگی بین دستگاه‌های مختلف فعال را دچار مشکل کرده است حتی در حوزه نخبگانی فراوان کسانی هستند که می‌گویند به راحتی می‌توانستند با دنیا ارتباط برقرار کنند اما امروز نمی‌توانند

  بنده رشته تحصیلی‌ام «روابط اسلام و مسیحیت» است و تا پنج سال پیش فضا و شرایط برای دیالوگ و تماس زمین تا آسمان با امروز متفاوت بود، اما موضوع صحبت این نیست تنها برای اینکه شرایط امروز را بگویم، به این مباحث مطرح می‌کنم. به جرأت می‌توان گفت کاری که طی این پنج سال گروه‌هایی مثل داعش انجام دادند حتی به جهت فرم و حجم در طول هزار و چهار صد سال گذشته انجام نشده است.

  برخی مطلع هستند که در این هزار و چهار صد سال چقدر کتاب برای اسلام نوشته شده اما به جرأت همه این سال‌ها را اگر جمع کنیم به اندازه این پنج سال فعالیت داعش و تروریست‌های دیگر، تأثیر نداشته است.

  اینجاست که وقتی فیلمی نظیر «محمد (ص)» آقای مجیدی ساخته می‌شود مؤثر است البته ما هیچ نویسنده‌ و پدیدآورنده‌ای نمی‌یابیم که بگوید کارش مطلق است اما بازهم ساخته شدن چنین فیلمی در این شرایط فعلی یکی از بزرگترین کارهایی بود که می‌توانست برای تغییر این فضا و اثرگذاری انجام داد.

  البته این فیلم به دلیل اینکه بزرگترین پروژه سینمایی کشور در زمان خودش بود به طور طبیعی سطح توقع را در سینمای ایران بالا برد، حتی به جهت فنی و در حوزه‌های صدا و تصویر و جلوه‌های بصری نیز کارهای خاصی در این فیلم انجام شد، سطح فنی سینمای ایران را ارتقا داد، منتها در جایزه اسکار فضای سیاسی برای این فیلم ایجاد کردند و به این دلیل که رهبری هم حامی آن بود، مسائل حاشیه‌ای درست کردند که به نظرم ناجوانمردی بود و مسائل سلیقه‌ای بود که اصل ماجرا را تحت‌الشعاع قرار داد که البته عجیب هم نبود.

  ما در حوزه مطالعات نظری علوم انسانی هر چه قدر که کار بکنیم تا زمانی که ترجمه‌ای به زبان مورد استفاده مخاطب صورت نگیرد، همه کارها ابتر است، باید واقع بینی نسبت به نیاز مخاطب داشته باشیم. تا زمانی که خروجی کار به زبان و اقتضای مخاطب تبدیل نشود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد! از سوی دیگر اگر این مطالعات نظری و پژوهش‌ها فعالیت نداشته باشند، هر چه قدر تلاش در حوزه آن تبدیل صورت گیرد، بی نتیجه است. پس حوزه مطالعات نظری و حوزه هنر، دو بالی هستند که باید با هم هماهنگ و همراه باشند.

  متأسفانه یکی از مشکلاتی که امروز ما در حوزه علوم انسانی داریم این است که همانطور که در حوزه صنعت از ارتباط صنعت و بازار صحبت می‌شود اینجا از ارتباط حوزه علوم انسانی و بازار مخاطب صحبت جدی نمی‌کنیم و همین امروز هم که بیش از هر زمان دیگر مدعی علوم انسانی هستیم نسبت شفاف و روشن بین تولید نظری و خروجی عملی برای مخاطب تعریف نشده است.

  خلاصه عرض بنده این است که تمام پژوهش‌های علمی در حوزه مطالعات انسانی تا زمانی که از ابزار هنر و قابلیت ارتباط با مخاطب برخوردار نشود، نتیجه‌اش کتاب‌هایی است که در کتابخانه‌ها غبار می‌گیرد اما از سوی دیگر اگر هنر هم با تمام قدرت و توان پشتوانه نظری و مطالعاتی نداشته باشد به نتیجه مطلوب نمی‌رسد و در بهترین حالت جز سرگرم کردن مخاطب کاری نخواهد کرد.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کلاس پنجم ما

  آزمون هدیه ها

  با یاد و نام خدا

  نام و نام خانوادگی:                        دبستان                             - آزمون هدیه ها پایه ی پنجم       29 / 1/1397

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  الف- جواب درست را مشخص کنید.

  1- کدام سوره به نام پدیده ی طبیعی است؟نمل5   ناس 5بقره 5زلزال 5

  2- پیامبر به اسیران کدام جنگ فرمود اگر ده نفر را باسواد کنند آزادمی شوند؟ بدر5احد5خندق5   احزاب5

  3- کدام آیه اشاره به کم فروشی دارد؟قل هوالله احد5    ویل للمصلین5   ویل للمطففین5   الله الصمد5

  4- کدام آیه به برپایی نماز اشاره دارد؟ وباالوالدین احسانا5   اقم الصلوه لذکری5   فاستبقوالخیرات5

  5- کدام مورد جزء اموال عمومی است؟دفتر نقاشی حمیدصندلی پارک5   دوچرخه ی رضا5دوربین فیلمبرداری شخصی5

  6- کدامیک جشن جانشینی حضرت علی به جای پیامبر است؟ مبعث5غدیر5فطر5   قربان5

  7- در کدام بخش نماز یکتایی خداوند را به زبان می آوریم؟ تشهد5قنوت5سجده5   سلام5

  8- امام هادی در کدام شهر زندانی بود؟ مدینه5کوفه5سامرا5بغداد5

  ب- در جای خالی واژه یا عبارت درست را بنویسید.

  1- اولین سوره ی قرآن ...........و آخرین سوره ی قرآن ............. نام دارد.

  2- پیامبر کدام زنان را بهترین زنان عالم معرفی کرده است؟

  3- لقب حضرت عیسی ............. و نام کتابش ..............بود.

  4- پیامبر غذای ..........نمی خورد و در آن .......... نمی کرد.

  5- پیامبر فرمود:.........کینه را از دل می برد.

  6- حضرت ............ از پیامبران اولوالعزم بود و کتابشتورات نام دارد.

  7- محبوبترین عبادت روز جمعه ................. است.

  پ- جواب دهید.

  1- طبقآیه یوالکاظمین والغیظ ..... ، نیکوکاران چه کسانی هستند؟

  2- امام علی (ع) درباره ی قرآن چه فرمود؟

  3- دو نمونه از کارهایی که خدا نمی پسندد نام ببرید.

  4- پیامبر برای نجان مسلمانان، عده ای از آنها را به رهبری چه کسی و به کجا فرستاد؟

  5- اسراف یعنی چه؟

  6- چگونه غسل می کنیم؟

  7- امام جمعه چه موقع خطبه های نماز را می خواند؟

  8- چرا خلیفه ی عباسی از آزادی امام حسن عسکری (ع) و ارتباط او با مردم می ترسید؟

  9- امام عسکری در مورد دوست چه می فرماید؟

                                                                    موفق باشید

                                                              گروه آموزشی پایه ی پنجم   

  منبع مطلب : kelase5-96.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-96.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  منظور از این که نام پیامبر (ص) در زمین محمد و در آسمانها احمد است چیست؟ - گنجینه پاسخ ها - اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی

  روایات متعددی در مجامع روایی هست به این مضمون که اسم پیامبر اسلام (ص) در آسمان ها احمد و در زمین محمد است[1]. همچنین نام آن حضرت در کتب پیشینیان هم طبق برخی روایات و آیات احمد ذکر شده است[2].

  گذشته از برداشت ساده از این روایات که صرفا چندین نام برای پیامبر قائل است وقتی این روایات را در کنار برخی روایات دیگر قرار می دهیم که به سابق بودن خلقت نوری پیامبر بر همه مخلوقات اشاره دارد به این نتیجه می رسیم که آن حضرت دارای دو بعد متفاوت زمینی و آسمانی یا به عبارت دیگر ظاهری و باطنی هستند که در هر بعد با نام خاصی نامیده شده اند و هر بعدی احکام و ضوابط خاص به خود را دارد.

  همچنانکه طبق روایات خداوند نام آن حضرت را از نام خود مشتق کرده و نور آن حضرت هم از نور خداست و همه عالم به برکت وجود آن حضرت خلق شده است. همچنین می دانیم که در مباحث فلسفی و عرفان نظری صادر اول و حقیقت محمدیه واسطه فیض برای خلقت کل عالم است که همان نورانیت باطنی آن حضرت می باشد.

  بنابراین اگر عالم هستی را به طور کلی به دو عالم ارض و سماء تقسیم کنیم معنای اینکه پیامبر اسلام در آسمان ها احمد و در زمین محمد است اشاره به این مطلب دارد که آن حضرت با وجود ظاهری خود بر اهل زمین و با وجود باطنی خود بر اهل آسمان افاضه می کنند.

  در این میان اصطلاح قرآنی دیگری که از همین ریشه حمد و احمد و محمد است اصطلاح مقام محمود است. ابتدا لازم به ذکر است که این مقام مختص پیامبر اسلام نیست بلکه ائمه و مومنان حقیقی نیز طبق روایات در این مقام قرار دارند یا رسیدن به این مقام را از خداوند در خواست می کنند.

  مقام محمود به عنوان یک منزلت در سلوک الاهی که طبق آیات قرآن حاصل شب زنده داری است مقامی است که پیامبر اسلام در سیر تشریعی و دنیوی خود به آن رسید. هرچند در ذات نوری خود و در بعد باطنی و تکوینی خود دارای این مقام بود.

  بنابراین در مقایسه بین نام ظاهری و باطنی آن حضرت که اشاره به بعد ظاهری و باطنی شان دارد، رسیدن به مقام محمود -که در قرآن به پیامبر وعده داده شده است- به این حقیقت اشاره دارد که؛ هرچند آن حضرت در ذات خود و در عالم تکوین، نور اول و برتر از همه انوار و موجودات بوده اما در عالم تشریع برای رسیدن به این مقام -که مختص به خود اوست- مجاهده کرده و آن را در خود محقق نموده است.

  منبع مطلب : www.islamquest.net

  مدیر محترم سایت www.islamquest.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  در 6 ماه قبل
  0

  عالی

  محدثه 1 سال قبل
  1

  نمی‌دونم منم گیر کردم اگر میشه جوابش رو بذارید.

  0
  پریا حسینی 12 ماه قبل

  محمدی نه محمد

  1
  محدثه 1 سال قبل

  آها میشه حضرت محمدی(ص)

  asye 1 سال قبل
  -2

  کاش بزاری

  ممنون میشیم

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  مشهورترین نام عالم ........است

  0
  پریا حسینی 12 ماه قبل

  مشهور ترین نام عالم حضرت محمد(ص) است

  0
  AS 1 سال قبل

  من هر چه گشتم

  مشهورترین نام عالم .........است

  را اینجا ندیدم

  خواهشن این سوال و بزارید

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید