توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مشاهده خلافی خودرو با پلاک

  1 بازدید

  مشاهده خلافی خودرو با پلاک را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  استعلام خلافی خودرو – خلافی خودرو، مشاهده آنلاین جرایم راهور ۱۲۰ | پرداخت قبضینو

  راه های گوناگونی برای پرداخت قبض میزان خلافی وجود دارد. اگر میخواهید استعلام خلافی آسان و دقیق و دریافت خلافی سریع و چاپ خلافی خودرو را انجام دهید کافی است در کارد بالا بارکد پشت کارت ماشین خود را واریز نماید. در ادامه  سایر روش های موجود برای استعلام ریز خلافی خودرو و میزان خلافی از طریق اینترنت  و روش های خلافی آنلاین خودرو را بیان خواهیم کرد.

   سامانه استعلام خلافی و پرداخت خلافی خودرو قبضینو

  با استفاده از سامانه  پرداخت قبض قبضینو،  در هر زمان قادر به استعلام خلافی و دریافت خلافی خودرو خواهید بود.سامانه قبضینو این امکان را می‌دهد که سوابق خلافی و قبض های خود  را مشاهده نمایید. همانند سایت ناجا قبوض پرداخت شده بلافاصله تسویه می شود. قبضیو برای همه پلتفورم ها وجود دارد و با استفاده از اپلیکیشن قبضینو می توانید به راحتی تمام امورات پرداخت و استعلام خلافی  و چاپ میزان جریمه را انجام دهید. از دیگر امکانات قبضینو امکان استعلام و پرداخت تمامی قبوض شهری شامل قبض آب، برق، گاز ، تلفن ثابت و همراه اول می باشد.دانلود رایگان لیست خلافی خودرو از مزایایی این نرم افزار خلافی می باشد.

  استعلام خلافی قبضینو نیازی به شناسه خلافی (قبض) و  شناسه پرداخت ندارد و تنها با وارد کردن شماره پشت کارت ماشین می توانید ریز جرایم خود را مشاهده نمایید. پس از وارد کردن شماره ۸ رقمی لیست جرایم رانندگی شامل مبلغ، زمان جریمه شدن، آدرس مکان جریمه شدن، شناسه قبض و شناسه پرداخت آنلاین و نوع جریمه که شامل جریمه های الصاقی، تسلیمی و جریمه ثبت شده توسط دوربین می باشد برای شما نمایش داده خواهد شد. و امکان دانلود رایگان لیست خلافی خودرو نیز وجود دارد.

  پس از مشاهده ریز جرایم امکان ادامه فرآیند و پرداخت قبض ها از طریق سامانه استعلام خلافی خودرو وجود دارد و یا شما می توانید با کپی کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت نمایش داده شده توسط سیستم استعلام خلافی قبضینو ، قبض خود را به وسیله روش های مختلف پرداخت نمایید. در ادامه انواع روش های دیگر استعلام و پرداخت جریمه رانندگی به تفصیل بیان خواهد شد.

  “راهور” و استعلام خلافی و پرداخت خلافی در سایت راهور ۱۲۰

    معروف ترین راهکاراستعلام خلافی خودرو آنلاین،  استفاده از سایت راهور ۱۲۰ است. در سامانه  پلیس راهور استعلام خلافی  پرداخت جریمه شما بعد از ۷۲ ساعت در سامانه مرکزی پلیس راهور درج می گردد.  این سامانه مشکلات فنی زیادی دارد و در اکثر مواقع به دلیل ترافیک بالای سایت قادر به ارائه پاسخگویی  استعلام قبض خلافی  و پرداخت قبض خلافی  به کاربران نمی باشد. از دیگر امکانات سایت rahvar120.ir  استعلام طرح ترافیکی و طرح  زوج و فرد است . سایت راهور ۱۲۰ برای آی پی های خارج از کشور بسته است لذا اگر قصد استعلام خلافی خودرو از این سایت را دارید با آپی های داخل کشور و بدون VPN به سامانه پرداخت قبض خلافی مراجعه کنید. سایت راهور ۱۲۰ برای  پلتفرم های مختلف منجمله گوشی  موبایلو تبلت بهینه نمی باشد و کاربران در هنگام پراخت قبض با موبایل راحت نیستند. استعلام خلافی از سایت راهور به صورت آفلاین می باشد. این امر برای بالا بردن امنیت وبسایت راهنمایی رانندگی اتخاذ شده است. از امکانات سایت راهور دریافت شناسه قبض جریمه رانندگی است. از دیگر امکانات سایت پلیس راهور امکان پرداخت خلافی خودرو به صورت اقساط می باشد.

   خلافی خودرو و روش های استعلام خلافی خودرو : دریافت نمره منفی با اس ام اس و خلافی خودرو با پیامک 

  شماره پیامک جدید ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ برای استعلام مبالغ جرایم، در نظر گرفته شده است. با توجه به اعلام مرکز اجرائیات راهور ناجا سامانه های پیامکی قبلی شامل ۳۰۰۰۵۱۵۱ و ۱۱۰۰۰۵۱۵۱ از دسترس خارج شده و مالکان خودرو از این پس برای اطلاع از میزان خلافی خود می‌بایست شماره VIN خودرو را به سامانه پیامکی جدید ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنند.

  فرآیند استعلام میزان خلافی و ریز خلافی خودرو از سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ :

  کارت خودرو

  دریافت خلافی خودرو با استفاده از USSD

  با شماره گیری #۱۱۰* میتوانید موارد زیر را استعلام نماید.

  چگونه خلافی خودرو را تلفنی دریافت کنیم؟

  برای دریافت تلفنی خلافی خودرو و پرداخت خلافی خودرو فقط کافی است از منزل و یا محل کار خود با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس بگیرید و از میزان جرائم و تخلفات وسیله نقلیه خود مطلع شوید. در این روش امکان چاپ قبض وجود ندارد و شما باید اطلاعات مربوط به قبض را به طور کامل از طریق تلفن وارد نماید. استعلام خلافی با تلفن روش محبوبی نمی باشد، استفاده از اپلیکیشن های پرداخت و استعلام قبض محبوبیت بالایی دارند. چرا که برخی از این اپلیکیشن ها امکان گزارش ماهانه مقدار خلافی را دارند و با ارسال پیام کاربران را از میزان خلافی خودرو مطلع می نمایند.

  برای پرداخت خلافی خودرو همواره نیاز به یک کارت عضو شتاب و رمز دوم و CVV است.

  با توجه به وجود دوربین های ثبت خلافی خودرو در اکثر چهار راه ها و  بزرگ راه های کشور همواره ممکن است بدون این که اطلاع داشته باشید خودرو شما جریمه گردد و در سابقه خلافی شما ثبت شود. بنابرین پیشنهاد می شود که همواره از سامانه استعلام خلافی ماشین و موتور سیکلیت در بازه های زمانی خاص استفاده نمایید تا از میزان جریمه خود مطلع گردید. توجه داشته باشید در صورت عدم پرداخت قبض جریمه در بازه زمانی تعیین شده توسط پلیس راهنمایی مبلغ جریمه دوبرابر خواهد شد.

  ا

  خلافی خودرو در تلگرام

  البته روش های دیگر پرداخت خلافی خودرو نیز وجود دارد که محبوبیت چندانی ندارند از جمله  میتوان به دریافت خلافی خودرو از طریق تلگرام اشاره کرد که با استفاده از روبات های خلافی پیاده سازی شده اند. در این روش کاربر نیازمند  شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی  می باشد و با توجه به فیلتر شدن تلگرام توصیه می گردد که از این روش برای مشاهده خلافی خودرو خود استفاده نکنید.

  خلافی : نکته های پایانی که باید بدانیم.

  اگر میزان خلافی  شما بیشتر از یک میلیون تومان باشد حتما در اسرع وقت با مراجعه به سامانه خلافی قبضینو اقدام به پرداخت مبلغ جریمه قبض خلافی نمایید، چون برای جریمه بیشتر از یک میلیون امکان توقیف خودرو شما وجود دارد و در  صورت توقیف خودرو باید علاوه بر جریمه خودرو هزینه ترخیص از پارکینگ را نیز  پرداخت نمایید. برای آگهی از خلافی خود میتوانید از روش های مطرح شده خلافی در این پست استفاده نماید.

  درصورتی‌که از طریق‌های کد های USSD و یا اس ام اس جریمه خود را پرداخت نمایید، مدت‌زمان چندروزه‌ای طول می‌کشد تا این پرداخت در سیستم ثبت شود.

  اپلیکیشن های پرداخت خلافی:

  در سایه  گسترش تلفن های همراه هوشمند، استفاده از نرم افزار ها، فرایند استعلام و پرداخت جریمه رانندگی را بسیار راحت کرده اند. برای مثال پرداخت جریمه رانندگی با آپ و استعلام و پرداخت  قبض قبضینو، مشاهده قبوض سکه و نرم افزار ۷۳۳ از جمله معروف ترین اپلیکیشن های این حوزه می باشند. حتی برخی از این نرم افزار ها  احتمال جریمه شدن در هر مسیر را  بر حسب سوابق در اختیار راننده قرار می دهد و امکان مشاهده و خرید بیمه شخص ثالث ، امکان استعلام تصادفات رانندگی شامل: تاریخ ، علت ، نوع ، رنگ خودرو ، شهر،خدمات پلیس  و جدول تعرفه های جرایم را فراهم می کنند.

  خلافی  موتور سیکلیت

  متاسفاه هیچ روشی برای استعلام خلافی متور سیکلت نیست. برای استعلام خلافی موتور سیکلت باید به مراکز راهنمایی رانندگی و یا دفتر پلیس ۱۰+ مراجعه نماید. در مراجعه حضوری دقت شود مدارک مربوط به متورسیکلت را همراه خود داشته باشید. خلافی موتور

  پیامک آنی خلافی

  هنوز طرح اطلاع آنی رانندگان از جریمه صادر شده تصویب نشده است. در صورت تصویب این طرح، به محض صدور برگه جریمه خلافی باید پیامک  حاویریز خلافی خودرو برای اطلاع رسانی به راننده فرستاده شوند. در این طرح امکان ارسال لیست کامل خلافی خودرو وجود دارد و  اگر این طرح شود تمامی قبض های صادر شده اگر در موعد مقرر پرداخت نشود، مبلغ جریمه دو برابر خواهد شد. البته از مزایای این طرح امکان اعتراض به جریمه های است. در صورت صدور جریمه اشتباه، راننده فورا آگاه می شود و میتواند به جریمه اعتراض نماید.

  خلافی خودرو با شماره پلاک

  دیگر امکان مشاهده جریمه رانندگی و خلافی خودرو با شماره پلاک وجود ندارد. در سایت راهو ۱۲۰ نیز امکان گرفتن خلافی ماشین با شماره پلاک وجود ندارد. نرم افزار استعلام پلاک خودرو (پلاک خوان) و استعلام پلاک خودرو نیز دیگر قابل استفاده نمی باشند. همچنین امکان استعلام خلافی خودرو با کد ملی نیز وجود ندارد و اگر نرم افزار های مشابه این موارد را نصب کرده اید توصیه می شود آن ها را حذف نماید.

  استعلام خلافی خودرو با استفاده از پیام رسان بله

  پیام رسان “بله” اولین مسنجر چت و گفتگوی ایرانیست که در کنار ارائه خدمات های یک پیام رسان تلاش کرده تا به بعضی امور بانکی کاربرانش هم رسیدگی کند، کارهایی مثل پرداخت قبض و کارت به کارت کردن و خرید شارژ سیم کارت که هر روز انجام می دهیم. این پیام رسان متعلق به بانک ملی می باشد. استعلام خلافی خودرو یکی از قابلیت های پیام رسان ایرانی بله می باشد. در منوی اولیه این پیام‌رسان زمانی که وارد بخش ” بانک من ” می‌شوید از شما، شماره کارت می‌خواهد و زمانی که شماره کارت خود را ذخیره می‌کنید قابلیت‌های زیادی برای شما نمایش داده می‌شود که در یکی از این قابلیت‌ها می‌توانید خلافی اتومبیل خود را استعلام گرفته و سپس خلافی خود را پرداخت کنید.

  خلافی در ایام نوروز ۹۸ 

  با توجه به آغاز سفر های نوروزی، نیاز به استعلام خلافی در ایام تعطیلات نوروز بیشتر می شود. تجربه نشان داده است که در این دوره به دلیل ازدهام مراجعه کنندگان به سایت راهور ۱۲۰، سیستم استعلام آنلاین جرایم جوابگو نمی باشد. پیشنهاد می شود قبل از شروع سفر های نوروزی حتما  برنامه های استعلام خلافی جدید مانند قبضینو را نصب کنید تا با خیال راحت به سفر خود را شروع کنید.

  خلافی قبضینو

  منبع مطلب : ghabzino.com

  مدیر محترم سایت ghabzino.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  استعلام و مشاهده خلافی خودرو

   نحوه دریافت خلافی خودرو

  این روز ها یکی از دغدغه های بسیار مهم مردم و کسانی که وسایل نقلیه دارند ،دریافت خلافی خودرو می باشد.شاید برای بسیاری از شما پیش آمده است که بخواهید از خلافی خودرو خود آگاه شده و به پرداخت آن اقدام کنید اما وقت برای صرف کردن در مسیر های پر ترافیک شهری و مراجعه به پلیس + ۱۰۰ را ندارید.
  سایت راهور بدین منظور برای خدمت رسانی به مردم عزیز ایران زمین ،خدمات اینترنتی برای گرفتن خلافی ماشین های شمارا فراهم اورده است.در این روش شما بدون مراجعه به پلیس+۱۰ و همچنین صرف وقت و هزینه می توانید به آسانی اقدام دریافت خلافی خودرو بصورت آنلاین نمایید و نیازی به مراجعه حضوری نخواهد بود.

  بدین منظور ابتدا به سایت خلافی خودرو راهور مراجعه کرده و سپس بوسیله شماره سریال کارت ماشین خود اقدام به دریافت خلافی نمایید.

  دریافت خلافی خودرو ، دریافت خلافی خودرو با شماره پلاک ، دریافت خلافی خودرو از طریق sms. دریافت خلافی خودرو از اینترنت ، دریافت خلافی خودرو از طریق اینترنت ، دریافت خلافی خودرو اینترنتی ، دریافت خلافی خودرو با اس ام اس , دریافت خلافی خودرو آنلاین دریافت خلافی خودرو با پیامک. دریافت خلافی خودرو از طریق شماره پلاک ، دریافت خلافی خودرو از طریق اینترنت ، دریافت خلافی خودرو از طریق اس ام اس دریافت خلافی خودرو از طریق پلاک ، دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک ، دریافت خلافی خودرو از طریق sms دریافت خلافی خودرو آنلاین ، مشاهده خلافی خودرو آنلاین ، دریافت خلافی ماشین آنلاین ، گرفتن خلافی خودرو آنلاین اینترنتی ، دریافت خلافی خودرو بصورت آنلاین دریافت خلافی خودرو به صورت آنلاین دریافت خلافی ماشین بصورت آنلاین ، دریافت خلافی اتومبیل آنلاین. اخذ خلافی خودرو آنلاین ، دریافت خلافی خودرو به صورت اینترنتی ، دریافت خلافی خودرو با اینترنت ، دریافت خلافی خودرو بصورت اینترنتی ، دریافت خلافی خودرو با sms ، دریافت خلافی خودرو با پیامک ، دریافت خلافی خودرو با sms دریافت خلافی خودرو پیامک دریافت خلافی ماشین پیامک ، دریافت خلافی خودرو توسط پیامک , گرفتن خلافی ماشین پیامک ، دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک ، گرفتن خلافی خودرو با پیامک ، دریافت خلافی ماشین با پیامک.

   دریافت خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

  راهنمایی و رانندگی کشور وبسایتی را برای استعلام خلافی خودرو در نظر گرفته است شما می توانید با مراجعه به وبسایت پلیس راهور اقدام به دریافت برگه خلافی خودروی خود نمایید.

  طبق اطلاعاتی که در صفحه استعلام این سایت درج شده است اطلاعاتی که در این سایت موجود می باشد آفلاین می باشد و به سرورهای پلیس راهور متصل نمی باشد و به طور هفتگی بانک اطلاعاتی این سایت آپدیت می شود. یکی از مهمترین دلایل آفلاین بودن این بخش تامین امنیت اطلاعات سامانه پلیس راهور می باشد.

  پس از پرداخت مبلغ قبض جریمه پس از مدت 72 ساعت در سامانه پلیس راهور درج خواهد شد که پس از آپدیت بعدی می توانید قبض پرداختی را رویت نمایید.

  خب، پس از مراجعه به این وبسایت شما می باسیت که کد 8 رقمی درج شده پشت کارت ماشین خود را وارد نمایید و سپس کد کپچا نیز برای جلوگیری از ورود ربات ها نیز وارد نمایید و بروی دکمه جستجو کلیک نمایید تا نتایج به شما نشان داده شود.

  پس انجام پروسه میزان خلافی شما که معمولاً متعلق به چند روز گذشته می باشد به شما نشان داده خواهد شد و به کمک شناسه قبض و شناسه پرداختی که در اختیار شما قرار داده خواهد شد می توانید با استفاده از سرویس پرداخت قبوض ایتور قبض جریمه خود را پرداخت نمایید.

  کد 8 رقمی درج شده بر روی کارت ماشین

  دریافت خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

  وبسایت راهور

  دریافت خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

  دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک

  برای این که بتوانید میزان خلافی خودروی خود را به صورت پیامکی دریافت نمایید کافیست که کد 17 رقمی VIN را که بر روی سند و یا کارت ماشین درج شده است را به یکی از شماره های زیر پیامک نمایید:

  شماره اول: 1101202020

  شماره دوم: 110005151

  شماره سوم: 30005151

  سپس میزان خلافی شما به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت برای شما ارسال خواهد شد که با استفاده از آن می توانید قبض جریمه را پرداخت نمایید.

  برای پرداخت قبض جریمه خودروی خود می توانید از وبسایت ایتور در بخش پرداخت قبض استفاده نمایید.

  کد VIN روی سند خودرو

  دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک

  کد VIN بر روی کارت خودرو

  دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک

  دریافت خلافی خودرو از طریق تلفن

  برای دریافت تلفنی خلافی ماشین خود با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس گرفته و میزان جرائم و تخلفات رانندگی خود را دریافت نمایید.همچنین می توانید با شماره گیری ۰۹۶۲۲ که شماره تلفنبانک ملی می باشد ، نسبت به پرداخت خلافی خودروی خود اقدام نمایید.

  همچنین لازم بذکر است که محتویات سایت راهور که شما اقدام به دریافت خلافی ماشین خودرو خود می کنید بصورت آفلاین بوده و تقریبا به مدت یک هفته بروزرسانی می گردد پس اگر مشکلی در سامانه مشاهده نموده اید هیچ جای نگرانی نیست و بعد از یک هفته دوباره بروزرسانی می گردد.

  دریافت خلافی خودرو از طریق دفتر پلیس +10

  برای دریافت برگه خلافی به این روش می بایست که دفاتر پلیس +10 مراجعه نمایید و با پرداخت مبلغ 27 هزار تومان به همراه تعرفه رسیدگی غیر حضوری  اجرائیات که ده هزار و پانصد تومان می باشد اقدام به استعلام خلافی نمایید و در صورتی که خلافی شما بیش از 3 برگ باشد می بایست که برای هر برگ مبلغ دویست تومان پرداخت نمایید.

  توجه داشته باشید که تنها رانندگانی می توانند از این روش استفاده نمایند که مجموع خلافی خودروی آنها کمتر از یک میلیون تومان باشد و برای رانندگانی که جرایم رانندگی آنها بیش از این مقدار می باشد می بایست که راهنمایی و رانندگی مراجعه نمایند.

  منبع مطلب : khelafi.blog.ir

  مدیر محترم سایت khelafi.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک

  استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک

  ---> برای استعلام خلافی با موبایل کلیک کنید <---

  ---> برای دانلود استعلام و پرداخت خلافی خودرو کلیک کنید <---

  اساسا شماره پلاک خودرو یکی از شماره های اختصاصی متعلق به هر خودرو است که در فرایند های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. همانند شماره کارت ملی، شماره شناسنامه یا شماره کد پستی اختصاصی هر فرد که با توجه به مشخصات سجلی و سکونتی او مشخص می شود. از هر یک از این شماره ها در فرایند های مختلفی استفاده می شوند. اگر قرار باشد هر ثبتی به نام فردی انجام شود، بی تردید به شماره ملی و شماره شناسنامه او نیاز است.

  هر خودرو دارای یک شماره vin، یک شماره بارکد پستی و یک شماره پلاک است. از هر یک از این شماره ها در فرایند های مختلفی استفاده می شود؛ برای مثال استعلام خلافی ماشین به کمک شماره vin، شماره پلاک و بارکد پستی در روش های مختلف امکان پذیر است. اینکه استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک در کدام روش ها ممکن است، موضوع بحث امروز است.

  روش های استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک


  سامانه تهران من همان طور که از نامش پیداست فقط مخصوص تهران و عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و اطلاعات دیگری پیرامون شهر تهران و قوانین عبور و مرور در آن است. در بخشی از این سامانه می توانید استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک را بگیرید که در بخش های بعدی توضیح می دهیم. امکانات خوبی در این سامانه منحصر در مورد پایتخت گنجانده شده است.

  در سایت راهور استعلام خلافی خودرو با شماره بارکد پستی است. در سایر روش های متداولی که برای استعلام خلافی ماشین، عنوان می شود معمولا از کد vin استفاده می شود. تنها در یک روش است که به کمک پلاک خودرو می توان خلافی را استعلام کرد و آن تماس با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ است.


  بر خلاف سایت راهور 120، در سایت تهران من، شماره پلاک ماشین بسیار پرکاربرد است. برای اینکه بتوانید استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک را در سامانه تهران من بگیرید، باید توجه داشته باشید که از درگاه مناسب و درست وارد شود. فراموش نکنید که در این سامانه عوارض تردد در مناطق محدود را استعلام می گیرید و اختصاصا در مورد خلافی خودرو برای ورود به مناطق و محدود های طرح ترافیک اقدام خواهید کرد.


  در صفحه اصلی سایت تهران من، گزینه ای وجود دارد با عنوان "استعلام بدهی طرح ترافیک و پارک حاشیه ای". وقتی روی این گزینه کلیک می کنید، به صفحه جدیدی هدایت می شود که انواع روش ‌های حضوری و غیرحضوری استعلام و پرداخت بدهی خودرو در آن درج شده است. استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک در همه این روش ها امکان پذیر است. روی هر گزینه که کلیک کنید، می بینید که شماره پلاک ماشین را از شما درخواست می کند.

  با پلاک های خودرو های ایرانی بیشتر و بهتر آشنا شوید

  اکنون که بحث استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک پیش کشیده شده است، بد نیست اطلاعات کاملی هم درباره انواع پلاک در ایران و اعداد و ارقام و حروف موجود در پلاک به دست بیاورید. در حالی پلاک خودرو ها در ایران در رنگ های مختلفی تولید می شود که که بسیاری از مردم حتی ماجرای حداقلی این رنگ ها و حروف را نمی‌دانند.

  عدم آشنایی با رنگ های پلاک باعث می شود که نتوانیم خودروها را درست شناسایی کنیم و واکنش مناسب در برابر آنها داشته باشیم. تغییر رنگ پلاک از آن جهت است که برای برخی از خودرو ها ایجاد تفاوت صرفا با کلمات و ارقام کافی نبوده و شناسایی آنها با ایجاد تفاوت رنگی ممکن می شود.

  پلاک های سفید

  پلاک سفید دارای سه دسته یا بهتر بگوییم سه زیر مجموعه است. هر یک از این زیر مجموعه ها قواعد مخصوص به خود را دارند. این زیر مجموعه ها عبارتند از پلاک ‌های با حرف "گ"، پلاک ‌های با حروف دیگر به جز "گ" و پلاک ‌های با علامت ویلچر.

  باید بدانید که پلاک های سفیدی که حرف "گ" را دارند، پلاک های گذر موقتی هستند که خصوصیات و ویژگی های منحصر به خود را دارند.


  از جمله آنکه مربوط به خودروهای خارج شده از مناطق آزاد به سرزمین اصلی هستند. خودرو هایی که این نوع از پلاک را دارند، امکان حضور بیشتر از یک ماه در سرزمین اصلی را ندارند. همچنین باید یادآوری کنیم که برای خودرو های آزمایشی خودروسازان نیز از این نوع پلاک‌ ها صادر می شود.

  آخرین زیر مجموعه از پلاک های سفید، مربوط به پلاک های سفید با علامت ویلچر است. این علامت نشان می دهد که راننده خودرو معلول است و خودرو بر اساس توانایی های او سفارشی سازی شده است. لذا باید در هنگام مشاهده این دسته از خودرو ها، ملاحظه معلولیت و توانایی محدود راننده را داشته باشیم و آگاهانه رفتار و رانندگی کنیم.

  یادآوری می کنیم که روش های استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک برای هیچ یک از این پلاک ها تمایزی ایجاد نمی کند.

  پلاک های زرد

  رنگ زرد، یکی دیگر از رنگ هایی است که برای پلاک خودرو ها در ایران با توجه به کارایی که دارند، در نظر گرفته شده است. پلاک های زرد نیز به دو دسته تقسیم می شوند؛ یکی پلاک های زردی که با حرف "ک" مشخص می ‌شود؛ این نوع از پلاک ‌ها مخصوص ادوات کشاورزی هستند. دیگری پلاک های زردی که با حرف "ع" مشخص شده که مربوط به خودرو های حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و "ت" برای خودرو های تاکسیرانی هستند.

  پلاک های سبز

  پلاک های سبز نوع دیگری از پلاک های ملی هستند که احتمالا از رنگ آنها می توانید حدس بزنید که به کدام ارگان تعلق دارند.

  پلاک های قرمز

  این دسته از پلاک ها اگر با عبارت "تشریفات" مشخص شده باشند، متعلق به تشریفات هستند.

  در صورتی که پلاک قرمزی با حرف"الف" صادر شده باشد، به این معنی است که خودرو متعلق به دولت است و جزء خودروهای دولتی حساب می شود.

  استفاده شخصی از این نوع خودروها غیرقانونی است و طبیعتا حضور این خودروها در تفرجگاه‌ها و بسیاری از جاها غیر قابل توجیه است مگر اینکه ماموریت دولتی در این مکان‌ ها وجود داشته باشد.

  پلاک های آبی

  خودروهای پلاک آبی با حرف «D» خودروهای دیپلمات، کنسولی و سیاسی هستند.

  خودروهای پلاک آبی با حرف «S» خودرو های سفارتخانه ‌ها و نمایندگان برای خدمت اداری هستند.

  خودروهای پلاک آبی فیروزه ای با حرف «ز» خودروهای متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی است.

  خودروهای پلاک آبی فیروزه ای با حرف «ف» خودروهای متعلق به ستاد کل نیروهای مسلح است.


  پلاک های رنگ خاکی

  پلاک خاکی رنگ با حرف «ش» متعلق به خودرو های سازمانی ارتش هستند.


  تمامی این پلاک‌ها از سوی مرکز شماره گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ صادر می‌ شوند. بدیهی است که استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک برای تمامی این خودرو ها به صورت یکسان انجام می شود.

  چرا گرفتن خلافی مهم است؟

  استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک یا با هر شماره دیگری مشخص می کند که راننده و خودرو‌اش چه قدر بابت تخلف هایی که مرتکب شده اند، به پلیس راهنمایی و رانندگی بدهکار هستند. توجه داشته باشید که رانندگی با خلافی بیش از یک میلیون تومان به خودی خود جواز توقیف خودرو را صادر می کند. توقیف خودرو به این معنی است که با دستور پلیس، خودرو به پارکینگ راهنمایی و رانندگی منتقل می شود و تا مشخص نشدن وضعیت خلافی، ترخیص نخواهد شد.

  شرایط تقسیط خلافی

  پس از اینکه استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک یا هر شماره دیگری از خودرو را انجام دادید و با لیستی از خلافی سنگین خود مواجه شدید، می توانید نسبت به پرداخت قسطی آن اقدام کنید.

  اگر خودروی شما هنوز توقیف نشده است به کمک سایت راهور خلافی بگیرید (با بارکد پستی) و به صورت موردی و در فواصل زمانی مختلف پرداخت ها را انجام دهید تا خلافی شما به زیر یک میلیون تومان برسد و کم کم نیز صفر شود.


  در صورتی که خودروی شما توقیف شده است، باید بدانید که اگر خودرو فاقد شکایت قضایی است، اگر خودرو در سن فرسودگی نیست و اگر بیشتر از 40 درصد جرایم جزء جرایم حادثه ساز رانندگی نیستند، می توانید از امتیاز ویژه پرداخت قسطی خلافی استفاده کنید. درباره سن فرسودگی خودرو باید به این نکته اشاره کنیم که گرچه اساسا این سن را 20 سال عنوان می کنند، اما حقیقتا نوع کاربری خودرو، نوع سوخت خودرو و مسائل دیگری در تعیین سن فرسودگی موثر هستند. از این رو ممکن است این سن کمتر از این هم بشود؛ اما بیشتر بعید است.

  منبع مطلب : virgool.io

  مدیر محترم سایت virgool.io لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید