در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  محل ارتباط نورون ها با یکدیگر چه نام دارد علوم هشتم

  1 بازدید

  محل ارتباط نورون ها با یکدیگر چه نام دارد علوم هشتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  علوم هشتم (متوسطه اول)

  ادراک حسی در جانوران

  اهداف:

   آشنایی با ادراکات حسی برخی جانوران با تکیه بر کانال جانبی در ماهی و چشم مرکب در حشرات

  ماهیان اطراف خود را به روش های مختلف حس می کنند. برخی دارای حواس بینایی، شنوایی، بویایی و چشایی هستند. آن ها هم چنین دارای تجهیزات حسی برای تعیین محرک هایی مانند جابجایی ذرات و جریان های الکتریکی هستند که ما درک و تصور اندکی نسبت به این حواس داریم.

  این اندام های حسی از این جهت سودمند هستند که خواص فیزیکی وشیمیایی آب را تعیین می کنند و در ارتباط و هماهنگی با حواس معمولی و متعارف قرار دارند.

  دستگاه شنوایی – خط جانبی

  یکی از دستگاه های موجود در ماهیان دستگاه شنوایی – خط جانبی است که  صدا، ارتعاشات و سایر جابجایی های آب در محیط اطرافشان را احساس کرده و به ماهی اعلام هشدار می کند.

  این دستگاه دارای دو جزء اصلی

  گوش داخلی ماهیان وظیفه ی دریافت صدا ، جهت یابی یا تعادل فضای سه بعدی و احساس جهت یابی در برابر جاذبه زمین  را به عهده دارد.

  خط جانبی

  خط جانبی در ماهیان در اصل  یک حس لمس مسافت است . خط جانبی معمولا خط های دراز و بی وفقه قابل روئیتی پائین هر طرف ، در نزدیک سر پوش آبششی تا بخش اصلی از دم است. گاهی قسمت هایی از اندام جانبی به گیرنده های حسی تغییر می کنند ، این اندام ها برای پی بردن به تکان های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

   جابجایی آب اطراف ماهی، توسط گیرنده های مکانیکی شبیه گیرنده هایی که در دستگاه شنوایی و تعادل وجود دارد، تعیین می شود. این گیرنده ها را نوروماست گویند و هر گیرنده سلول های مژکدار منفرد به همراه یک کوپولا است که به آن متصل است. حرکات آب، برآمدگی کوپولارا خم می کند. این امر باعث تحریک سلول مژکدار از طریق خم کردن مژه ها می شود . وقتی که کوپولاها در یک جهت خم شوند، فرکنس پیام های عصبی افزایش و چنان که در جهت دیگر خم شوند فرکانس کاهش می یابد.

   اندام های خط جانبی به صورت سلول های نوروماست آزاد بر روی پوست یا حفره های پوستی و گاهی به صورت یک ردیف در داخل مجاری یا شیارهای ناحیه سر و بدن قرار داشته باشند. نوروماست ها به طور مستقیم در معرض با محیط نیستند، اما به وسیله وزنه هایی با بیرون در ارتباط هستند.

  به علاوه، ممکن است نوروماست ها منفردا در مکان های گوناگون سطح بدن به نظر برسند. ممکن است در مهره دارانی شامل کوسه ها به خوبی برای پی بردن به میدان مغناطیسی استفاده شود. در بیشتر لارو دوزیستان و بعضی از بالغین این اندام جانبی وجود دارد.

   احتمالا این دستگاه برای اجتناب از برخورد با دیواره های شفاف آکواریوم ، خصوصاً در مورد ماهی نا آشنا که برای اولین بار به آکواریوم وارد می شود ، می تواند مفید واقع شود حتی اگر ماهی در محیط کاملا تاریک قرار بگیرد.

  حشرات دارای چشم ساده و مرکب

  مگس دارای دو نوع چشم است : چشم مرکب و چشم ساده .چشم مگس معمولی ویا سایر حشرات درسر دارای دو برامدگی بزرگ و کروی دیده می شود. چشم ساده اغلب به تشخیص مقدار نور موجود در محیط (تاریکی وروشنایی) کمک می کند اما قادر به درک تصویر نیست. 

  چشم های مرکب ، هر کدام از 4000 واحد تشکیل یافته است . هر چشم مرکب تصویر های بسیاری یعنی 4000 تصویر را منعکس می کند. این تصاویر به مرکز سیستم اعصاب مگس منتقل می شود. هم چنین مگس دارای سه چشم ساده نیز می باشد که در بالا و وسط چشم مرکب تشکیل یک مثلث را می دهد. راس این مثلث به طرف پایین است.

  چشم های مرکب مگس برای فاصله دور مورد استفاده قرار می گیرد و چشم های ساده برای فاصله نزدیک که فاصله دور را از سه تا چهار متر و فاصله نزدیک را از دو تا پنج سانتی متر تشخیص می دهد. هیچ کدام از این چشم های حشرات دارای حرکت نیستند. چشم های حشرات درمقایسه با انسان دارای حرکت نبوده وقابلیت فوکوس (تطابق) نیز ندارد.

  پروانه ها که دارای دید نسبتا بیشتری نسبت به سایر حشرات هستند، تا چند متر را می بینند درحالی که زنبوران فقط تامسافت 25 سانتی متری خود رامی بینند. البته حس بویایی حساس زنبور به آن ها در جبران این نقص کمک می کند. چشم مرکب درزنبور عسل به درک نور،رنگ و همینطور اشعه  uv آفتاب کمک می کند.

  سنجاقک ها که درحال پرواز به شکار می پردازند نسبت به سایر حشرات از دید بهتری برخوردارند. آن ها دارای دو چشم مرکب بزرگ که هریک از سی هزار لنز تشکیل شده و دو چشم منفرد دارد که توانایی انجام فعالیت هایش را می دهد.

  خزندگان نیز دارای چشم های تکامل یافته نمی باشند ، مار دید بسیار ضعیفی دارد. بیشتر آن ها فقط چیز هایی را می بینند که حرکت داشته باشند و ناشنوا هم هستند، به طوری که اطلاعات لازم از دنیای خارج را فقط از راه زبان چنگال مانند که شاید حساس ترین عضو موجود در جهان باشد کسب می کنند. این زبان چنگالی شکل هزاران نوسان را که در فضا وجود دارد و پوست بدن ما قادر به احساس آن نیست حس می کند.

  چشمان پرندگان جالب ترین چشم هایی هستند که در روی کره زمین وجود دارد. این چشم ها اغلب تلسکوبی و میکروسکپی هستند. در پرندگان دقت دید تقریباً باور نکردنی است، در بعضی موارد صد بار بیشتر از دید انسان است. یک دانه ذرت را که چشم انسان از یک متری می تواند تشخیص دهد چشم پرنده می تواند این دانه را از یکصد متری رۆیت کند.

  این قدرت بینایی در پرندگان از ضروریات است چون پرندگان تقریباً فاقد حس بویایی هستند. حتی لاشخور ها بر خلاف خرافاتی که وجود دارد بوی غذا بمشامشان نمی رسد ولو این که مرده تعفن پیدا کرده باشد، ولی لاشخور ها آن را از فاصله بسیار دور می بینند.

  منبع مطلب : oloom8.blog.ir

  مدیر محترم سایت oloom8.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علوم هشتم

  فشار روانی

  تـَنیدگی یا اِستـِرس یا فشار روانی در روان‌شناسی به معنی فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند، استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده می‌شود. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد است. درواقع استرس زمانی ایجاد می‌شود که ما نتوانیم با فشارهای کوچک کنار بیاییم.

  هر چیزی می‌تواند جزو این فشار کوچک باشد مثلاً پول، کار، درس و ... .

  استرس می‌تواند روی رفتار شما تأثیر بگذارد یا روی عملکرد بدن شما حتی برخی می‌گویند می‌تواند روزی اندام و زیبایی صورت شما تأثیر بگذارد.

  علائم استرس تفکر نگران کننده، شامل اضطراب، مشکلات خواب، عرق کردن، از بین رفتن اشتها و مشکل در تمرکز حافظه است.چگونه استرس را کاهش دهیم

  تنش ایجاد شده در بدن و واکنش بدن را تنیدگی می‌گوییم به عبارتی هر عاملی موجب تنش روح و جسم و از دست دادن تعادل فرد شود، تنیدگی‌زا است. هنگام وارد شدن استرس بدن واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد تا تعادل از دست رفته را باز گرداند که این عمل استرس است.

  تنیدگی واکنشی است که در فرد در اثر حضور عامل دیگری به وجود می‌آید و قوای فرد را برای روبه‌رو شدن با آن بسیج می‌کند و ارگانیزم (یا موجود زنده) حالت آماده باش پیدا می‌کند.

  تغییر شغل، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواج، مرگ نزدیکان، و وجود یک بیماری بااهمیت در خانواده از جمله عوامل بیرونی رهاسازی فشارعصبی هستند. جالب آنکه حوادث شادی‌آور نیز می‌توانند به همان اندازه وقایع غم‌بار برای انسان فشارزا باشند.[۱] از عوامل درونی می‌توان به ناراحتی‌های جسمانی و یا روانی اشاره کرد. برخی از ویژگی‌های شخصیتی، مانند نیاز به‌دست آوردن رضایت دیگران نیز می‌توانند فشارزا باشند.[۱]

  منبع مطلب : oloomhesabi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloomhesabi.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید