توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  محاسبه بهای تمام شده در اکسل

  1 بازدید

  محاسبه بهای تمام شده در اکسل را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  فایل اکسل محاسبه بهای تمام شده محصولات در شرکت های تولیدی

  فایل اکسل محاسبه بهای تمام شده محصولات در شرکت های تولیدی

  در صورتی که IP شما برای ایران هستش و امکان دانلود از سرورهای دانلود سنتر حسابداری رو ندارید با ISP خودتون تماس بگیرید.

  اگر توسط تلفن همراه اقدام به دانلود میکنید ، روی لینک مورد نظر نگه دارید تا گزینه های مورد نظر نمایش داده شود و سپس save link یا download link را برای دانلود انتخاب کنید.

  اگر شما فایل را دانلود کردید و در انتها به روی 99% گیر کرد ، از نرم‌افزار مدیریت دانلود غیر از Internet Download Manager استفاده کنید چون این مشکل از طرف سرور نیست.

  در صورت مشکل دانلود فایل ها با IP ایران ، جهت رفع مشکل در تلگرام پیام دهید

  منبع مطلب : www.accfile.com

  مدیر محترم سایت www.accfile.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزش محاسبه بهای تمام شده در اکسل - آموزش حسابداری نیاز

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  امروزه، سازمان‌ها در هر نوع و اندازه‌ای که باشند، فشار بسیاری را برای بهبود شرایط مالی و اثربخشی را متحمل می‌شوند! حسابداری سنتی از نظر پاسخگویی مالی، جوابگو نیست و مدیران می‌بایست از طریق محاسبه بهای تمام شده، هزینه‌ها را بر حسب خروجی‌ها اندازه‌گیری کنند. در این مقاله می‌خواهیم به مبحث بهای تمام شده یا حسابداری صنعتی بپردازیم و سپس نحوه نمایش آن را در نرم‌افزار اکسل نشان دهیم.

  به حوزه‌ای از حسابداری که به کمک محاسبه بهای تمام شده، هزینه‌ها را بر حسب خروجی‌ها اندازه می‌گیرد، حسابداری صنعتی گفته می‌شود. به‌عبارتی در این شاخه از حسابداری، اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات جمع‌آوری می‌شود و با تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، گزارش‌ها و بررسی راه‌های تولید، روش‌های کاهش بهای تمام شده تولیدات را بیان خواهد کرد. برای اینکه بتوانید محاسبه بهای تمام شده در اکسل را انجام دهید می‌بایست با مفاهیمی آشنا شوید که در ادامه خواهیم گفت.

  حسابداری صنعتی یا محاسبه بهای تمام شده، ابزار مهمی در اختیار مدیران بوده که آن‌ها را در برنامه‌ریزی، کنترل، نظارت و بررسی نتایج فعالیت‌ها کمک خواهد کرد. در واقع با استفاده از حسابداری صنعتی ، بهای تمام شده تولیدات محاسبه می‌‌شود تا کنترل بیشتری بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌ها صورت گیرد. اگر گزارشات دقیق و صحیح از عوامل هزینه در اختیار مدیران نباشد، تصمیم‌گیری درباره افزایش یا کاهش تولید را مشکل خواهد کرد. از این رو آموزش حسابداری صنعتی یا محاسبه بهای تمام شده، اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

  .

  .

  .

  یکی از نرم‌افزارهای مهم در آموزش حسابداری صنعتی، نرم‌افزار اکسل است. نحوه تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، محاسبه بهای تمام شده و انجام محاسبات پیچیده ریاضی و حسابداری مقدماتی ازجمله کاربردهای نرم‌افزار اکسل به‌شمار می‌آید. برای محاسبه بهای تمام شده در اکسل، می‌بایست به این نرم‌افزار مسلط باشید. آشنایی با مفاهیم، تعاریف و اصلاحات در آموزش حسابداری صنعتی یا محاسبه بهای تمام شده در این بخش می‌خواهیم شما را با مفاهیم آموزش حسابداری صنعتی بیشتر آشنا کنیم.

  به تعیین بهای تمام شده کالای تولید شده و موجودی کالای در جریان ساخت، هزینه‌یابی گفته می‌شود. به دایره‌ای که مسئول نگهداری از اسناد و مدارک مرتبط با حسابداری عملیات تولیدی و غیرتولیدی را بر عهده دارد، دایره هزینه‌یابی گفته می‌شود. این دایره، وظیفه تجزیه و تحلیل کلیه هزینه‌های تولیدی، توزیع و فروش برای ارائه و استفاده مدیریت را نیز عهده‌دار است. فعالیت‌های این دایره، به گذشته، حال و آینده واحد اقتصادی مرتبط است.

  کالای ساخته شده : به کالایی که فرایند تولید را کامل طی کرده و ساخته شده باشد، کالای ساخته‌شده گفته می‌شود.

  کالای در جریان ساخت : به کالایی‌هایی که در مراحل تولید قرار دارند ولی هنوز کامل نیستند، کالاهای در جریان ساخت می‌گویند.

  تولید محصول : زمانی که مواد اولیه، طی یک فرایند ساخت، تغییر شکل بدهد و به کالای ساخته شده تبدیل گردد، می‌گویند تولید انجام شده است.

  اجزا و عوامل بهای تمام شده : عوامل اصلی بهای تمام شده در سه دسته تقسیم می‌شوند: ۱ – مواد اولیه ۲ – دستمزد ۳ – سربار (مابقی هزینه‌های تولید)

  دستمزد : به حق‌الزحمه‌ای که برای تبدیل مواد به کالا به کارگران پرداخت می‌شود، دستمزد می‌گویند. دستمزد نیز به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم پرداخت می‌شود. به دستمزدی که بابت کار برای صرف تبدیل مواد اولیه به کالا پرداخت می‌شود را دستمزد مستقیم می‌گویند. دستمزد غیرمستقیم نیز به دستمزدی گفته می‌شود که بابت کارهای جانبی پرداخت می‌شود. مانند حقوق نگهبان، سرکارگران و …

  سایر هزینه‌ها (سربار ساخت) : به هزینه‌هایی که در جریان تولید، صرف می‌شود، اما نمی‌توان آن‌ها را به اقلام تولیدی یا محصولات نسبت داد، سربار گفته می‌‌شود.

  بهای تبدیل : به‌طورکلی به هزینه‌هایی که جهت تبدیل مواد اولیه به کالای تولید شده، صرف می‌شود، بهای تبدیل می‌گویند. به‌عبارتی: سربار ساخت + دستمزد مستقیم = بهای تبدیل

  بهای تمام شده کالای فروش رفته : ۱) مواد مستقیم ۲) دستمزد مستقیم ۳) سربار ۴) کالای در جریان ساخت ۵) کالای ساخته شده

  حسابداری بهای تمام شده مواد اولیه مستقیم : تولیدکنندگان مواد اولیه، مواد خام و قطعات اصلی را در فرایند تولید به کار می‌برند! برای مثال یک کارخانه ساخت شیرآلات از فلز، واشر، قطعات جانبی و … استفاده می‌کند. همان‌طور که اشاره کردیم، به موادی که مستقیماً در ساخت مواد تولیدی به کار می‌روند و به شکل مشهودی، قابل ردیابی هستند، مواد اولیه مستقیم می‌گویند. برای مثال، فلز از مواد اولیه مستقیم تولید اتومبیل محسوب می‌شود. برخی از اقلام را نمی‌توان در فرایند تولید، ردیابی کرد که به آن‌ها مواد اولیه غیر مستقیم گفته می‌شود. حسابدار می‌بایست برای مشخص کردن بهای تمام شده مواد اولیه به روش‌های قیمت‌گذاری کالا و حسابداری انبار آشنایی داشته باشد.

  حسابداری بهای تمام شده سربار تولید : گفتیم که سربار تولید، به هزینه‌هایی که به‌طور غیرمستقیم در تولید محصول صرف می‌شوند سربار تولید می‌گویند. هزینه‌هایی که تحت عنوان مواد اولیه مستقیم در نظر گرفته نمی‌شود می‌بایست توسط حسابدار اندازه‌گیری و محاسبه شود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌هایی مانند مواد اولیه غیر مستقیم، دستمزد غیرمستقیم، استهلاک ساختمان و ماشین‌آلات خط تولید، بیمه، مالیات و … می‌شود.

  حسابداری بهای تمام شده دستمزد مستقیم : اگر کار بخشی از کاربران با کار تولید مواد اولیه مستقیماً در ارتباط باشد، به آن دستمزد مستقیم گفته می‌شود. دستمزد غیرمستقیم هم با توحه به تعریفی که ارائه کردیم در زمره سربار تولید قرار می‌گیرند. هر مقدار که میزان خودکار شدن در فرایند تولید را افزایش دهیم، دستمزد مستقیم، سهم کمتری نسبت به کل بهای تمام شده دارد .

  بهای تمام شده تولید در صورت‌های مالی : قسمت بهای تمام شده کالای فروش رفته در صورت سود و زیان شرکت‌های تولیدی و بازرگانی در یک سیستم دوره‌ای موجودی کالا متفاوت است. بهای تمام شده کالای فروش رفته در یک شرکت بازرگانی با افزودن موجودی کالای اول دوره به بهای تمام شده موجودی کالای خریداری شده و در نهایت کسر کردن موجودی کالای آخر دوره از آن‌ها به دست می‌آید. در صورتی که در یک شرکت تولیدی بهای تمام شده کالای فروخته شده با افزودن موجودی کالای ساخته شده اوله دوره به بهای تمام شده کالای تولید شده و در آخر کسر کردن موجودی کالای تولید شده آخر دوره از آن حاصل می‌شود.

  یکی از بخش‌های آموزش حسابداری صنعتی، آموزش محاسبه بهای تمام شده در اکسل است. برای اینکه بتوانید محاسبه بهای تمام شده را در اکسل پیاده کنید می‌بایست به فرمول‌هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، آشنایی داشته باشید. فرمول‌های موردنیاز برای محاسبه بهای تمام شده کالا به‌صورت زیر هستند:

  برای قیمت ریالی نیز، روش‌هایی خواهیم داشت :

  روش فایفو : در این روش، اولین وارده، اولین صادره محسوب می‌شود! به‌عبارتی هر کالایی زودتر وارد انبار شود، زودتر و اول از انبار خارج می‌شود. موجودی پایان دوره نیز، کالاهایی که دیرتر خریداری می‌شوند را شامل می‌شود.

  روش لایفو : در روش لایفو، آخرین ورودی، اولین خروجی خواهد بود! هر کالایی که دیرتر وارد انبار شود، زودتر نیز انبار خارج خواهد شد. موجودی پایان دوره نیز، کالاهایی که اول خریداری شده‌اند را شامل می‌شود.

  روش میانگین : در روش میانگین، قیمت کالا را با توجه به جمع خریدها و موجودی اول دوره تقسیم بر تعداد تعیین می‌شود! در این روش، زمان ورود یا خروج کالا تفاوتی ندارد و با هر خریدی که انجام می‌شود، قیمت کالا نیز تغییر خواهد کرد.

  آخرین خرید : قیمت کالا در این روش به شیوه قیمت آخرین خرید * تعداد کالا تعیین می‌شود. میزان بهای تمام شده کالا در این روش افزایش یافته و موجب کاهش سود خواهد شد.

  استاندارد : در این روش، یک قیمت استاندارد برای کالا تعیین می‌شود. در این روش، برای محاسبه موجود پایان دوره کاری با قیمت خرید کاری نخواهیم داشت و سیستم مبلغ استاندارد را در تعداد کالا ضرب خواهد کرد.

  اکسل بهای تمام شده، یک برنامه کاربردی هوشمند تحت اکسل است که اطلاعات واقعی مربوط به بهای اولیه که شامل هزینه‌های مواد و دستمزد است و بهای تبدیل که شامل هزینه‌های دستمزد و سربار است را دریافت می‌کند و جداول بهای تمام شده را کامل می‌کند. در این برنامه می‌توان موارد زیر را اجرا کرد :

  .

  این مقاله بخشی از صد‌ها نکته کاربردی در زمینه آموزشهای این سایت می‌باشد. جهت تسلط کامل به مباحث مربوط به بازار کار و کسب درآمد سریع از این حرفه، با جمع آوری اطلاعات از مدیران ارشد مالی و اساتید برتر دانشگاه، بسته آموزش صفر تا صد حسابداری در بازار کار را تهیه نموده ایم.

  این مجموعه بی‌نظیر شامل تمامی تکنیک‌های حسابداری کاربردی در قالب ۵۳ ساعت آموزش حسابداری با کیفیت، جزوات pdf، تستهای ارزیابی اینترنتی و آموزش نرم افزار‌‌های مالی می‌باشد. با استفاده از این مجموعه به سادگی می‌توانید ضمن استفاده از تخفیف باورنکردنی آن، حسابداری را بصورت کاملا کاربردی از آموزش حسابداری مقدماتی تا تجزیه و تحلیل صورتهای مالی بیاموزید.

  .

  .

  منبع مطلب : accniaz.com

  مدیر محترم سایت accniaz.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دانلود رایگان برنامه محاسبه قیمت تمام شده تحت اکسل

  دانلود رایگان برنامه محاسبه قیمت تمام شده تحت اکسل

  نام محصول :  برنامه محاسبه قیمت تمام شده محصولات و خدمات تحت اکسل

  امکانات :
  ۱ – امکان تعریف منابع موثر در قیمت در شش گروه مختلف با عنوانهای : ماده مصرفی ، انرژی مصرفی ، کار انجام شده ، نیروی انسانی ، بسته بندی و سایر هزینه های جاری و موجود

  ۲ – امکان تعریف تعداد ۱۵۰ محصول مختلف و دسته بندی آنها در ۲ گروه اصلی و فرعی

  ۳ – مشاهده قیمت تمام شده محصول و درصد تاثیر هزینه هر یک از گروه های شش گانه

  ۴ – امکان تعریف واحدهای مختلف برای مواد مصرفی و سایر گروه های هزینه ای

  نوع استفاده : مباحث آموزش اکسل قیمت تمام شده ، کارخانجات نیمه صنعتی با حجم پایین ، بروزرسانی فعالان مالی

  قیمت : رایگان

  تهیه و تولید :مرکز دانلود کاربردی اکسل  /excelapps.blogfa.com/
  [userpro_private]
  نحوه دریافت  :     دانـــــــــــــــلود نــــــــرم افزار قیمت تمـــــــام شده
  [/userpro_private]
  پستهایی که مرتبط با این مطلب می توانید مشاهده کنید :

  طریقه فیلتر کردن و جستجو فهرست در اکسل
  آموزش تصویری اکسل به زبان فارسی (رایگان)
  کاربرد SUBTOTAL در ارائه سریعتر گزارشات فصلی
  پیش نرم افزار پرشین حساب
  آموزش ویدیویی و قدم به قدم نحوه تنظیم لیست حقوق و دستمزد و ثبت سند همزمان در اکسل

  منبع مطلب : persianhesab.com

  مدیر محترم سایت persianhesab.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 14 روز قبل
  0

  سلام

  چرا وقتی نوشته اید دانلود اکسل بهای تمام شده آن را در سایت قرارنداده اید و کاربر رابه نوعی مسخره کرده اید کارخیلی زشتی است

  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید