توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان

  1 بازدید

  مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  دانلود مبحث 4-ویرایش 96

  دانلود مبحث 4-ویرایش 96

  مبحث 4 مقررات ملی ساختمان

  (الزامات عمومی ساختمان) 

  این مبحث از مباحث اصلی برای مهندسین معماری میباشد که هم در آزمون طراحی و هم در پازمون نظارت و اجرا باید توجه داشته باشند.

  در این مبحث کلیه ضوایط معماری و استانداردهای طراحی فضاهای یک ساختمان و نحوه تامین نور و تهویه فضاها مورد بررسی قرار میگیرد. همچنین در مورد مسیرهای مورد نیاز خروج هنگام حریق نیز در این مبحث مواردی ذکر شده است.

  در فصل اول و دوم و سوم این مبحث، در مورد تعاریف فضاها، دسته بندی ساختمان ها و انواع ساختمان توضیحاتی ارائه میگردد و در مورد نما و تراکم ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی و نیز مصالح مورد استفاده هبه مواردی اشاره می گردد. این ضوابط و دسته بندی ها مقدمه ای مباشد تا در فصول بعدی مقررات خاص هر ساختمان ذکر گردد.

  در فصل چهارم این مبحث در مورد نحوه قرار گیری احجام ساختمان ها در زمین و شکل و شکل و نمای آن اشاره گردیده و و موارد و قوانین خاص در مورد پیش آمدگی ها  ر بناها مورد توجه قرار میگیرد.

  فصل پنجم  و ششم از مهمترین و اساسی ترین فصول به لحاظ ابعاد و اندازه فضاهای داخلی در مجموعه های مسکونی و غیر مسکونی می باشد.این اعداد و ضوابط هم در طراحی و هم در نظارت و اجرا می بایست مورد استناد قرار گیرد و لازم است مهندسین عزیز مطالعه عمیق تری بر روی این بخش داشته باشند. در این فصل در مورد ابعاد نورگیرها و تهویه های مورد نیاز نیز اشاره می شود.

  در فصل هفتم به معرفی انواع تصرف ها و کاربردهای مختلف در ساختمان و ضوابط مروبط به مسیرها و دسترسی ها اشاره می کند.

  فصل هشتم به ساختمان های بلند مرتبه اختصاص دارد که در بحث آزمون ها خیلی مورد توجه نبوده و مطلب مفیدی به جهت جامعیت فصل ارائه نمیدهد.

  اما در فصل نهم به بررسی ضوابط واندازه ها و مقررات در کنار عناصر و جزئیات ساختمان هایی به تصرف مسکونی اشاره دارد که در آزمون ها از فصول مهم و پر سوال به شمار میرود.

  نوشته شده توسط : استاد نوبهار از مدرسین کلاس های آمادگی آزمون نظام مهندسی ایوان خانه معمار

  دانلود سایر مباحث                                                                                             ورود به کانال نظام مهندسی ایوان خانه

  دانلود آخرین ورژن مباحث مقررات ملی برای آزمون نظام مهندسی - مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان

  آدرس دفتر مرکزی:    تهران ، پل گیشا ، ابتدای فروزانفر ، جنب بانک صادرات، پلاک ۱، واحد ۷

  تلفن: ۸۸۲۷۲۶۹۴  - ۰۲۱  |  تلفکس:  ۸۸۲۷۵۲۵۳  - ۰۲۱  |   ایمیل:  info civil808.com  |  ایمیل: saze808 gmail.com

  کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت پردیس علم و کاوش هزاره به شماره ثبت ۵۲۶۴۴۹ می‌باشد.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید