توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ما نظم و را در خانه رعایت می کنیم

  1 بازدید

  ما نظم و را در خانه رعایت می کنیم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  تاثیرات نظم و انضباط در زندگی/ نظم در خانه علی(ع)

  تاثیرات نظم و انضباط در زندگی/ نظم در خانه علی(ع)

  نظم به معنای آراستگی، هماهنگی، پیوستگی و انضباط و در لغت به معنای استوار شدن، نگاه داشتن رعایت قوانین و مقررات و نیز وفای به نظم است.

  نظام هستی و قوانین حاکم بر آن، از نظم و انضباط شگفت انگیزی برخوردار است؛ به راستی که خداوند در آفرینش همه چیز بر روی زمین و آسمان ها نظم حیرت انگیز و خاصی آفریده و در جهان هستی هیچگونه ناهماهنگی دیده نمی شود و ما باید در زندگیمان در رفتار و افکار خود نظم دهیم و جهان با همه بزرگی اش از نظم و انسجام خاصی برخوردار است. پیدایش شب و روز، فصول چهارگانه، زمستان و بیداری در بهار، زنجیره حیات در حیوانات و گیاهان همه اینها نشانه های نظم و انضباط عالم است و اگر نظم و انضباطی وجود نداشت چرخه حیات به نابودی می گرایید.

  هر کس فکر می کند و در می یابد که چگونه باید زندگی کند و چگونه از اوقات خود به طور شایسته بهره مند شود. بی نظمی، پریشانی و آشفتگی در جسم و روان انسان به وجود می آورد نظم هم فکر را در بر می گیرد و هم عمل را هم به درون مربوط می شود و هم به برون.

  انسان منضبط و منظم در زندگی زودتر به هدف خود می رسد و از نشاط و تحرک بیشتری برخوردار است و در زندگی برنامه ریزی بهتری خواهد داشت و پیشرفت کار خود را بهتر احساس می کند و آینده نگر و دوراندیش است و خود با داشتن چنین شخصیتی می تواند الگو و بهترین نمونه برای دیگران باشد.

  کسی که منضبط باشد کارهایش را به گونه ای انجام می دهد که استوار و پایدار باشد. از سستی و سهل انگاری در کارهایش بیزار و دوری می گزیند. فرصت ها چون ابر بهاری در آسمان عمر آدمی ظاهر می گردند و به سرعت می گذرند آن کسی که از این فرصت ها استفاده نمی کند جز افسوس بهره ای نخواهد داشت. انسان هر کاری را در زمان معین باید انجام دهد و فرصت های نیک را باید غنیمت شمرد و فرصت ها مانند باد می گذرد. استفاده بهینه ازفرصت ها خود لازمه نظم و انضباط آدمی می باشد.

  از کارهای بیهوده باید دوری جست و از نعمت عمر و وقت خود به شایستگی استفاده کرد تا دچار حسرت و پشیمانی نشویم و اوقات خود را طوری تنظیم کنیم که به همه امور در زندگی رسیدگی شود و از تمام وقت خود بهره بجوییم .

  وقتی به زندگی ائمه می نگریم می بینیم بخشی از زندگی شان به امور مردم؛ قسمتی به تامین معاش و کار و تلاش، ساعت هایی به تلاوت آیات قرآن، بخشی به تعلیم و تربیت و کمی به استراحت و بخشی به ذکر خدا و عبادت می گذشته است و حتی هر گاه به دستور طاغوت زمان به زندان می افتادند در زندان هم هرگز وقتشان تباه نمی شد؛ به عبادت و راز و نیاز با پروردگار می پرداختند.

  نظم و انضباط در تمامی مراحل زندگی انسان لازم می باشد و انسانی موفق خواهد بود که این دو را لازم و ملزوم زندگی فردی و اجتماعی خود بداند. انسان منضبط برای فعالیت گروهی اعلام آمادگی می کند و در این جا غالبا سازگاری مطرح است و بر خود و اعمال و احوالش غالب می آید و توانایی و تسلط پیدا می کند و جز درستی در او صادر نمی شود و جز حالت و حرکت شایسته در او صورت نمی گیرد به نظم و همکاری اهمیت می دهد.

  نظم و انضباط ارزش های والای اسلامی است و راز و رمز کامیابی انسان های بزرگ و راه غلبه بر سختی ها و یافتن کاستی ها و عامل نیازهای مادی و معنوی و دستیابی سریع به اهداف می باشد. گاهی نظم و انضباط در معلومات ، یافته ها، یادداشت ها، مطالعه ها، در کتاب و دفتر و اتاق درس و محیط کار و فضای آموزشی و مکان زندگی و ... به یاری مان می آید.

  در پرتو نظم و انضباط می باشد که حقوق افراد مراعات می شود و با احترام به حقوق دیگران حقی پایمال نمی شود. درس نظم و انضباط در خانه امیر مومنان (ع) با نظارت رسول خدا (ص) گواهی است بر ارزشی که اسلام بر نظم در امور می نهد؛ در این خانه نورانی کوچک ترین موارد نظم را مراعات می کردند، امام علی (ع) نقل کرده است روزی پیامبر (ص) در خانه ما استراحت می کرد. حسن (ع) آب خواست رسول خدا (ص) برخاسته قدری شیر دوشید و در ظرفی ریخت و به دست حسن (ع) داد حسین (ع) از جای خویش برخاست تا کاسه شیر را از دست حسن (ع) بگیرد اما پیغمبر (ص) او را از این کار بازداشت و نگذاشت شیر را از حسن بگیرد حضرت زهرا (س) که این ماجرا را تماشا می کرد گفت یا رسول الله گویا حسن را بیشتر دوست می داری پاسخ داد: چنین نیست! حسن زودتر از حسین آب خواسته و باید حقش را ارج نهیم. پس در نتیجه هم اینها نشان دهنده این است که روح آراسته و فکر منسجم سخن و رفتار و زندگی را سامان می بخشد و همه در پایداری نظم و انضباط معنا و مفهوم می یابد.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نظم چیست و تاثیر نظم در زندگی

  نظم چیست و تاثیر نظم در زندگی

  در دهه‌های اخیر با رشد و توسعه بسیار سریع تکنولوژی و حوزه‌های وابسته به آن روبرو بوده‌ایم. این روند باعث سنگین شدن حجم اطلاعات در زندگی‌ها شد و مسئله رعایت نظم و منظم بودن، برای به دست گرفتن کنترل زندگی خودمان، تبدیل به مسئله‌ای بسیار مهم و حیاتی شد. در این روزگار نظم مانند قطعه پازلی گمشده است که برای رشد و توسعه فردی نیاز مبرمی به آن وجود دارد. بنابراین در این مقاله سعی داریم تا با ارائه راهکارهایی به شما در ایجاد و حفظ نظم در زندگی کمک کنیم.

  نظم چیست؟

  منظم بودن یعنی داشتن برنامه‌ای مداوم و پیوسته برای برای پاسخگویی به مسئولیت‌ها و برنامه‌ها؛ یعنی بتوانید با برنامه‌ای مشخص به اهداف خود جهت دهید و این برنامه را به صورت مستمر و دنباله‌دار اجرا کنید. خوشبختانه منظم بودن مهارتی اکتسابی است و مسائل ذاتی و ژنتیکی به تنهایی در آن تعیین کننده نیست (هرچند که اگر منظم بودن در شما نهادینه باشد مسیر کوتاه‌تری را پیش رو دارید)

  نداشتن نظم باعث میشود تا در مسیر خود اهدافتان را فراموش کنید و بدون برنامه‌ای از پیش طراحی شده دست به انجام کارهای خود بزنید که در نهایت چیزی جز سردرگمی و آشفتگی برای شما به دنبال ندارد.

  نظم در زندگی بزرگان

  با نگاهی به زندگی افراد بزرگ و موفق در طول تاریخ متوجه میشویم یکی از ویژگی‌های مشترک میان تمامی آن‌ها رعایت نظم در برنامه ریزی و زندگی بوده است. در حقیقت این افراد چه به صورت غریزی  و چه با تلاش توانسته‌اند تا این عادت را به سبک زندگی خود اضافه کنند و همواره در تلاش بوده‌اند تا با رعایت نظم در تمامی بخش‌های زندگی خود، مسیر رسیدن به اهداف را روشن و مشخص کنند.

  برای درک اهمیت رعایت نظم در زندگی به سخن بعضی از این بزرگان اشاره میکنیم:

  برنامه ریزی دقیق و منظم، پیمودن نیمی از راه است. ناپلئون هیل

  نظم، پُل بین اهداف و دستاوردها است. جیم ران

  با انضباط فردی، تقریبا همه چیز امکان‌پذیر است. تئودور روزولت

  بنابراین منظم بودن میتواند کمک شایانی به شما در رسیدن به اهدافی که در سر دارید، بکند.

  نظم در اسلام

  همانند بسیاری از آداب و اصول خوب زیستن که در ادیان مختلف الهی و به خصوص اسلام به آن‌ها اشاره شده است، نظم نیز دارای جایگاه ویژه‌ای است. پیامبران و امامان همواره بر رعایت نظم در زندگی تاکید داشته‌اند و آن را یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به سعادت می دانستند تا اندازه‌ای که امام علی(ع) می فرمایند: شما را به ترس از خدا و داشتن نظم در کارها سفارش میکنم.

  با نگاهی عمیق به دنیای اطراف و نظام هستی، متوجه نظم بسیار عجیبی در کنار هم قرار گرفتن اجزای عالم میشویم که ثابت میکند نظم از اصلی‌ترین ارکان موجود در عالم هستی است.

  فواید نظم

  فواید نظم

  همیشه باید قبلا از انجام دادن کاری مزایا و معایب آن را به طور کامل بسنجیم و از آن جایی که منظم بودن در زندگی هیچ عواقبی را به دنبال ندارد بنابراین تعدادی از فواید آن را در این بخش بررسی میکنیم.

  1- نتیجه بخشی کارها

  زمانی که تمامی‌ کارها و وظایف بر اساس برنامه‌ای مشخص و از پیش طراحی شده جلو روند، نتیجه بخشی بسیار بیشتری خواهند داشت. متاسفانه امروزه با زیاد شدن مشغله‌های مختلف در زندگی، تمرکز لازم را برای انجام کارهای خود نداریم بنابراین لازم است تا با رعایت نظم ابتدا تمامی کارهایی که باید در طول روز انجام شوند را روی یک کاغذ کوچک بنویسیم و سپس به نوبت از بالای لیست شروع به انجام آن‌ها کنیم؛ این دقیقا همان نظم است و زمانی که شروع به اجرای در زندگی خود کنید متوجه میشوید که به چه میزان بازدهی شما را در طول روز افزایش می دهد و مدیریت کارها را برای شما آسان میکند.

  2- نظم فکری

  نظم به شما کمک میکند تا افکار خود را تنظیم و سازمان‌دهی کنید. حتما مواقعی برای شما پیش آمده است که به علت حجم بالای کارهای ناتمام، ذهن شما توانایی تفکر و استدلال خود برای لحظاتی از دست میدهد و در این زمان اگر کسی با شما صحبت کند چیزی از حرف‌های او متوجه نمیشوید و دلیل آن‌هم عدم تفکیک کارهای مختلف از یکدیگر و انجام دادن آن‌ها به صورت همزمان است. بنابراین برای اینکه به تمامی جنبه‌های زندگی خود توجه لازم و کافی را داشته باشید نیاز است تا منظم باشید. منظم بودن مانند این است که ذهن و افکار خود را فایل‌بندی کنید و مرتب کنید. کاملا واضح است که پیدا کردن یک کاغذ در اتاقی مرتب و با دسته‌بندی‌های مشخص بسیار ساده‌تر از پیدا کردن آن در اتاقی است که تمامی کاغذها به صورت نامرتب روی هم ریخته شده و هیچ دسته‌بندی برای آن وجود ندارد.

  3- جلوگیری از بدقولی

  همه‌ی ما افرادی را دیده‌ایم که همیشه در قرار‌ها دیر حاضر می شوند و هر کاری را با کمی تاخیر انجام میدهند یا شاید خودمان نیز یکی از این افراد بوده باشیم اما منظم بودن کمک میکند تا این عادت بد را کنار بگذاریم و بدون از قلم انداختن کاری و با آرامش خاطر در زمان مقرر شده، کارهایمان را انجام دهیم

  4- ایجاد چهره‌ای مثبت از خودتان

  دیگران به سرعت متوجه نظم شما خواهند شد. هنگامی که فردی منظم و پایبند به تعهدات تان باشید دیگران از شما به عنوان فردی شایسته و مطمئن یاد خواهند کرد و به مرور احترام بیشتری را نیز دریافت می کنید و به فردی الهام بخش تبدیل می شوید زیرا ویژگی‌های مثبت باعث جذب افراد شده و موجب میشود تا آن‌ها نیز برای اجرای این اصول در زندگی خود از شما الگوبرداری کنند.

  5- آرامش و شادی بیشتر

  از آن جایی که جاری شدن نظم در زندگی باعث میشود تا تمامی کارها به موقع و در زمان خود انجام شوند، فرصت بیشتری را برای رسیدن به جنبه‌های دیگر زندگی، وقت گذرانی با خانواده و انجام دیگر کارها داریم و در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها باعث میشود تا حس آرامش لذت بخشی را حس کنیم که به شاد بودن ما در زندگی کمک بسیاری میکند.

  6- یافتن راحت‌تر وسایل مورد نیاز

  هنگامی که در خانه یا محل کار شما هر چیز جای مخصوص به خود را داشته باشد، پیدا کردن آن‌ بسیار آسان‌تر میشود و زمان کمتری برای یافتن آن نیاز خواهید داشت.

  موارد ذکر شده تنها بخشی از فوایدی است که رعایت نظم برای شما به دنبال دارد و می تواند دلیل کافی برای اهمیت این موضوع در زندگی باشد؛ بنابراین اکنون زمان آن رسیده تا یاد بگیریم چگونه میتوانیم منظم باشیم.

  نظم در دو بخش اصلی

  در اینجا نظم را به دو بخش تقسیم می کنیم. در بخش اول مواردی را برای نظم در چیدمان وسایل یادآوری خواهیم کرد و در بخش دوم به چند توصیه برای منظم بودن در انجام کارها و پروژه‌ها خواهیم پرداخت.

  بخش اول

  احتمالا میز کاری شما چیزی است که در بیشتر تایم روز با آن سروکار دارید و برای اینکه بتوانید تمام تمرکز خود را بر روی کارهایتان معطوف کنید بهتر است تا همیشه آن را تمیز و مرتب نگه دارید.

  این یکی از مهم‌ترین اصول در اجرای نظم است و کمک میکند تا هیچ وقت دچار بهم‌ریختگی در خانه و یا محل کار نشوید و از طرف دیگر هنگامی که این کار را برای خود تبدیل به یک عادت کنید، وقتی که فورا به چیزی نیاز دارید جای آن را میدانید و میتوانید با صرف زمان اندکی آن را پیدا کنید.

  در خیلی از مواقع ما چیزهایی را میخریم که نیازی به آن‌ها نداریم و صرفا به خاطر قیمت پایین، یا لوکس بودن آن و یا حتی بخاطر چشم و همچشمی به سراغ آن‌ها رفته‌ایم. گذر زمان باعث تلنبار شدن این وسایل روی هم میشود و چون استفاده‌ای از آن‌ها نداریم بعد از مدتی مجبور به دور ریختن آن‌ها میشویم. پس تنها وسایلی را تهیه کنیم که به آن‌ها نیاز داریم.

  بخش دوم

  این لیست به بازدهی بیشتر شما در طول روز کمک بسیار زیادی میکند. در بسیاری از مواقع ما در حین کار به یاد وظایف دیگرمان می‌افتیم و مدام نگران هستیم که آن‌ها را فراموش کنیم. با نوشتن یک todo list  این مشکل حل میشود و میتوانیم بر روی کاری که در حال انجام آن هستیم، تمرکز کنیم.

  ذهن انسان برای تفکر آفریده شده است و نه برای تلنبار کردن اطلاعات مختلف و غیر ضروری؛ بنابراین نیازی نیست که شما بارها در طول روز به خود یادآوری کنید که به جشن تولد یکی از دوستانتان بروید. تنها کافی است تا این موارد را یادداشت کنید و در پایان هر روز آن‌ها را بررسی کنید. فکر کردن به مسائل غیر ضروری از بازدهی شما در حین کار میکاهد و حتی گاهی بازهم آن‌ها را فراموش می کنید اما اگر تمامی موارد را یادداشت کنید میتوانید مطمئن باشید چیزی از خاطرتان نمیرود. پیشنهاد میشود که دفتری را برای این کار اختصاص دهید تا نوشته‌هایتان را به صورت مرتب در یکجا داشته باشید.

  اگر بخواهید تبدیل به انسانی منظم شوید، باید عادت پشت گوش انداختن کارها را به طور کلی از زندگی خود حذف کنید. شما باید برای انجام هر کاری زمان مشخصی داشته باشید و آن را وقت دیگری موکول نکنید.

  منظم بودن میتواند به شما در مسیر تبدیل شدن به انسانی خود ساخته کمک کند. تنها نیاز است تا آفت‌های رفتاری خود که باعث بی نظمی میشوند را پیدا کنید و برای رفع آن‌ها تلاش کنید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که پیش‌بردن برنامه‌ها و اهداف به صورت مستمر و دنباله دار، چه تاثیرات شگرفی بر روی زندگی شخصی، اجتماعی و کاری شما خواهد داشت.

  منبع مطلب : kelaasor.com

  مدیر محترم سایت kelaasor.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نازنین زهرا 8 روز قبل
  0

  بنظر من ما نظم و ترتیب را در خانه رعایت میکنیم

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید