توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  لیست سیسمونی ضروری نوزاد

  1 بازدید

  لیست سیسمونی ضروری نوزاد را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

  وسایل اضافه به درد نخور در سیسمونی نوزاد

  وسایل اضافه به درد نخور در سیسمونی نوزاد

  نکات مهم در خرید سیسمونی نوزاد و لیست وسایل اضافه سیسمونی

  یکی از رسوم ما ایرانی ها خرید سیسمونی برای نخستین فرزند خانواده است . معمولا طبق رسوم خرید سیسمونی را خانواده دختر به عهده می گیرد و برای اولین نوه خود لوازمی را در حد توان خود تهیه می کنند.

  برخی از خانواده ها برای خرید سیسمونی تنها احتیاجات کودک را در نظر نمی گیرند و برای اینکه از معرض حرف های یاوه گویان فامیل در امان بمانند ، سیسمونی تهیه می کنند که برخی از وسایل آن به درد کودک نمی خورد و جاگیر است و فضای زیادی را از اتاق کودک اشغال می کند. برای خرید یک سیسمونی خوب باید نکاتی را در نظر بگیرید و از خرید وسایل به درد نخوری که در این بخش از نمناک آورده ایم ، خودداری نمایید.

  قبل از خرید سیسمونی به نکات زیر توجه کنید:

  اگر خودتان و یا خانواده تان قصد تهیه سیسمونی را دارند ، ابتدا نکات زیر را در نظر بگیرید و سپس به خرید برای سیسمونی روید.

  مساحت منزلتان را در نظر بگیرید

  اگر مستاجر هستید و خانه کوچکی دارید بهتر است قبل از خرید سیسمونی کمی بیاندیشید و در نظر بگیرید کدام یک از وسایل کودک در خانه تان جا نمی شود . اگر اتاق خواب کودکتان کوچک است و جایی برای گذاشتن وسایل او ندارید ، از خرید برخی از وسایل خودداری نمایید.

  به فصل به دنیا آمدن فرزندتان دقت کنید

  در نظر بگیرید که فرزند شما چه فصلی به دنیا خواهد آمد . برخی از والدین بدون در نظر گرفتن این نکته لباس هایی برای فرزند خود می خرند که اصلا استفاده نمی شوند.

  اگر فرزند شما در آخر زمستان به دنیا می آید ، دیگر لباس زمستانی به درد او نمی خورد و یک یا دو لباس برای او کافیست و اگر شما می خواهید لباس زمستانی برای او بخرید سعی نید لباس هایی را تهیه کنید که سایزشان بزرگ تر باشد و به کودک یک ساله بخورد.

  توان مالی خود را در نظر بگیرید

  حتما قبل از خرید سیسمونی بیاندیشید که چقدر می خواهید برای خرید هزینه کنید . اگر توان مالیتان زیاد نیست ، نیازها را با قدرت خریدتان هماهنگ کنید و وسایل ضروری را بخرید.

  به جنسیت فرزندتان دقت کنید

  برخی از خانواده ها قبل از مشخص شدن جنسیت کودک برای فرزند خود هم وسایل دخترانه و هم پسرانه تهیه می کنند . با توجه به اینکه آینده مشخص نیست و ممکن است شما به داشتن همین یک کودک بسنده کنید ، خرید برای هر دو جنس اسراف است.

  وسایل غیر ضروری در سیسمونی کودک

  صندلی ماشین

  اگر ماشین ندارید و یا نمی توانید بخشی از ماشین را به این دلیل محدود کنید ، از خرید صندلی ماشین خودداری کنید.

  کالسکه

  برای برخی از افراد خرید کالسکه جزو ملزمات است اما برخی از خانم ها به دلیل وضعیت جسمی خود نمی توانند کالسکه های سنگین را حرکت دهند و حمل کودک با کالسکه برای آنها امکان پذیر نیست . اگر به کالسکه نیاز دارید یک بار به تنهایی کالسکه را جمع و حمل کنید تا از توانایی خود برای تکرار این کار با خبر شوید.

  روروئک

  خرید روروئک دبه علت خطر آفرینی این وسیله اشتباه است اما اگر دوست دارید فرزندتان برای مدت کوتاهی از روروئک استفاده نماید این وسیله فضا گیر و خطرآفرین را امانت بگیرید.

  کریر

  شما تنها می توانید تا 6 ماهگی کودک از این وسیله استفاده کنید . برای این مدت کوتاه این وسیله را از یک دوست و آشنا قرض بگیرید و تنها با اجازه دوستتان روکش آن را تعویض نمایید.

  آغوشی

  اگر تمایلی از استفاده از آغوشی را ندارید آن را تهیه نکنید اما اگر قصد خرید آغوشی برای نوزادتان را دارید،نوعی از آن که امکان خوابیدن کودک در آن وجود دارد و محافظ گردن در آن تعبیه شده را بخرید.

  در خرید اسباب بازی به رده سنی کودک توجه کنید

  یک اسباب بازی خوب بهتر است با توجه به رده سنی خاص کودک تعیین شود و پس از خرید هم در آن بازه سنی در اختیار کودک قرار گیرد. در 4 ماه اول دوره نوزادی به کودکتان اسباب بازی درشت و دارای رنگ های شاد و جنس مقاوم بدهید.

  قنداق یا قنداق فرنگی

  بستن قنداق از نظر پزشکان مضر است و مانع گردش خون صحیح و تکان خوردن دست و پای بچه و مانع پیشرفت قابلیت های حرکتی نوزاد می شود. در سیسمونی وسیله ای به نام قنداق فرنگی وجود دارد که مانند قنداق است.

  شنل شیردهی

  شنل شیردهی پوششی برای مادر است که او بتواند بدون مشخص شدن سینه اش در محیط های عمومی به نوزاد شیر بدهد.

  این شنل ها معمولا پلاستیکی هستند و زیر آنها خیلی گرم می شود پس برای نوزاد مناسب نیست . همچنین نوزاد موقع شیر خوردن دوست دارد صورت مادرش را ببینند و شنل مانع این کار می شود. پس بهتر است فقط زمانی این شنل ها را بخرید که مدت زیادی را در بیرون از خانه با کودکتان هستید.

  عروسک های پشمالو

  هنگام خرید سیسمونی برای کودکتان زیاد عروسک پشمالو نخرید زیرا اقوام و دوست و آشنا برای کودک تازه به دنیا آمده عروسک های پشمالو را هدیه می دهند. این عروسک ها را از دسترس کودک شیر خوار دور نگه دارید زیرا ممکن است موجب ایجاد حساسیت در کودک شود و یا به دلیل خوردن پرزها موجب خفگی او شود.

  استریلایزر

  استریلایزر وسیله ای است که با حرارت بالا شیشه شیر و سایر وسایل کودک را استریل می کند و قیمت بالایی دارد. استریلایزر فقط وسایل را استریل می کند و کار شستن شیشه ها را انجام نمی دهد.

  هر یک از دستگاه ها برای شیشه های مارک خودش طراحی شده و نمی توانید همه وسایل با مارک مختلف را در دستگاه استریل کنید.پس بهتر است این وسیله را نخرید و وسایل کودک را با کمی جوشاندن در آب استریل کنید.

  شلوارهای جوراب دار

  سرهمی های جوراب دار برای نوزاد چند ماهه جزو بدترین شلوارها هستند زیرا با لگد پراندن کودک شلوار پایشان در می آید . همچنین این شلوارها خیلی زود برای نوزاد کوچک می شوند و طول عمر شلوارهای جوراب دار کمتر از یک ماه خواهد بود.

  تاب برقی

  تاب برقی برای نوزادان بی قرار وسیله خوبی است که در انواع مختلفی وجود دارد اما برای برخی از کودکان که آرام هستند این وسیله به کار نمی آید و خرید آن مساوی با هدر دادن پول است. این تاب را از دوست خود قرض بگیرید و یا بگذارید کودک بزرگ شود و یک تاب برای خود انتخاب نماید.

  لباس اضافه

  خرید بیش از اندازه فقط می تواند به شما ضرر بزند . هر ماه به اندازه نیاز همان ماه او لباس تهیه کنید . همچنین بهتر است از خرید بسته های سرویس های لباس نوزادی اجتناب کنید و لباس هایی که مورد نیاز نیست یا سایز مناسبی ندارد را انتخاب نکنید.همچنین در خرید لباس به نوع پارچه، راحتی لباس توجه کنید.

  آشنایی با لیست کامل سیسمونی

  آشنایی با لیست کامل سیسمونی

  راهنمای انتخاب و خرید سیسمونی نوزاد

  اولین مطلب از بسته «لیست سیسمونی نوزاد» یک لیست کامل از تمام وسایل و محصولاتی است که شما برای صفر تا دو سالگی فرزندتان به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد.

  وسایلی که جزو سیسمونی هست و به درد صفر تا دو سالگی کودک می ‌خورد

  مهمترین موضوعی که قبل از خرید سیسمونی به دغدغه بزرگ پدرها و مادرهای جوان تبدیل می شود این است که چه چیزهایی باید بخرند و چه قدر بابت آن بپردازند. ما در ادامه لیست کاملی از سیسمونی مورد نیاز نوزاد را برایتان آورده ایم تا ببینید چه وسایلی جزو سیسمونی هست و به درد صفر تا دو سالگی کودک می‌خورد.

  لیست کامل سیسمونی

  این وسایل در هفت گروه کلی وسایل حمل و نقل نوزاد، لوازم ایمنی کودک، سرویس خواب و مبلمان اتاق کودک، وسایل تغذیه نوزاد، پوشاک، لوازم بهداشتی و وسایل بازی و تسکین دهنده تقسیم شده اند. اما برای این که بتوانید راحت تر خرید کنید، پیشنهادمان این است که لیستی از مهم ترین و ضرورترین مایحتاج نوزاد بر اساس بودجه خانواده تان انتخاب کرده و خیال خودتان را راحت کنید. 

  لیست کامل سیسمونی نوزاد

  کمد و وسایل چوبی نوزاد

  انواع زیر پوش 

  انواع البسه تابستانی و زمستانی

  انواع پیش بند

  دستکش

  جوراب

  کلاه نخی

  کفش

  خشک کن یا حوله

  زیرانداز تعویض

  پمپرز و جا پمپرزی

  تمیز کن بینی

  ناف بند طبی و نخی

  سرویس غذاخوری

  قاشق و چنگال معمولی و حرارتی

  ظرف ذخیره غذا

  لیوان آب میوه خوری 

  قمقمه سرد و گرم

  زانو بند 

  سرویس مانیکور نوزاد

  شانه و برس مخصوص نوزاد

  دما سنج اتاق

  تب سنج

  دندان گیر

  شیر گرم کن

  دستگاه استریلیزه کننده

  رابط سینه

  سوتین شیر دهی

  شیر دوش

  بالش شیردهی

  پماد دور سینه

  شیشه شیر

  شیشه شور

  گوش پاک کن 1 بسته

  ناخن گیر مخصوص یا قیچی 1 عدد

  فین گیر 1 عدد

  قنداق خوری

  سرلاک خوری

  سرنگ دارو خوری

  کاور شیر دهی

  جقجقه

  جای مخصوص شیشه شور روی سینک

  آینه کمکی ماشین

  سان شید

  ست غذا ساز

  میکسر

  پستانک

  زنجیر و بند پستانک

  قاب محافظ پستانک

  شربت گریپ میکچر

  کیسه خواب

  فلاسک

  بالش و تشک همراه

  پشه بند

  چوب لباسی

  ظروف لعابی و تفلون

  آبمیوه گیری

  متر قد دیواری

  شورت

  ترازو

  سرویس لحاف و رو تشکی

  تخت و کمد

  سطل آشغال

  اسباب بازی

  اسباب بازی حمام

  چراغ خواب

  واکی تاکی

  دستگاه بخور

  شامپو

  شامپو بدن

  روغن یا لوسیون

  صابون

  کرم دست و صورت

  گوش پاک کن

  کرم سوختگی

  پودر بچه

  دستمال مرطوب بچه بدون بو و عطر

  پنبه استریل رنگی نباشد

  عطر بچه

  مسواک و خمیر دندان

  مسواک انگشتی

  حوله ساده

  حوله تن پوش

  وان ساده 

  اسفنج کف وان

  اسفنج شستشو

  لگن دستشویی

  پوشک

  کالسکه

  کریر

  صندلی عذا

  روروک

  تاب آویز بارفیکس

  آغوش

  ساک لوازم

  نی نی لای لای

  صندلی ماشین

  دندانی رنگی نباشد، جای سفت نداشته باشد (که بچه اشتباهی به دندان بگیرد)، قابلیت گذاشتن داخل فریزر یا یخچال را داشته باشد.

  تعداد و نکاتی برای انتخاب وسایل و لوازم سیسمونی

  پوشاک

  * برای خرید انواع پوشاک برای سیسمونی به سن و وزن و ماه تولد نوزاد حتما توجه کنید که لباس ها سایز و اندازه نوزادتان شود.

  زیرپوش زیر دکمه دار سایز صفر، 1 و 2 و 3، آستین بلند یا کوتاه/ دکمه قابلمه ای، با یقه ی کشی یا دکمه دار/ زیرپوش ها یقه برگردان نداشته باشند/ دکمه لباس ها پشت شان نباشد، حتما جلو باشد/ جوراب دارها خیلی زودتر کوچک می شوند/ اگر بچه درشت باشد، سایز صفر تن اش نمی رود.

  شورت عینکی سایز 1 و 2 و 3 - شلوار سایز صفر و 1 و 2 و 3 از جنس زیرپوش، بی جوراب (جوراب دارها هی از پای بچه پایین می آیند)

  مانتو (کت) سایز صفر و 1و 2 3 دکمه قابلمه ای

  پیش بند پارچه ای 2 تا به ترتیب اولویت: دکمه ای، چسبی، بندی/ دور یقه اش بچه را اذیت نکند.

  پیش بند یک بار مصرف 1 بسته

  کلاه نازک 2 تا چون ماه های اول بچه بیرون برده نمی شود. 2 سرهمی بیرون از خانه 2 تا در دو سایز بزرگ. جوراب دار و آستین بلند زیاد نگیرید، چون زود کوچک می شود و گران هم هست.

  لباس بیرون 2 دست سایز بزرگ (2 و 3)، حتما دکمه دار باشد.

  دستکش نخی 2 جفت

  آویز لباس 10 تا - جوراب 4 جفت در سایزهای متفاوت - ژاکت، دستکش و جوراب گرم 1 دست (اگر برای فصل سرد لازم است) برای بالای 3 ماه/ از جنس پلاستیک نباشد.

  کفش 1 جفت برای بالای 6 ماه

  برای خرید انواع پوشاک برای سیسمونی به سن و وزن و ماه تولد نوزاد حتما توجه کنید

  لوازم بهداشتی در سیسمونی

  پوشک کامل (2 تا 5 کیلو) 3 بسته 

  کهنه نخی 10 تا برای باز گذاشتن بچه، خشک کردن تن بچه یا انداختن روی شانه در موقع آروغ گرفتن از بچه/ بهتر است از بازار پارچه، متری بخرید و بدوزید.

  3 بسته برای بعد از یک ماهگی (پوشک یک بار مصرف سایز 0 )

  شورت گره ای 1 بسته برای بستن پوشک

  4 تا حوله یا دستمال حوله ای برای تمیز کردن و انداختن روی شانه و پا موقع شیر خوردن - حوله کوچک و بزرگ دستی 5

  تشکچه تعویض 2 تا - یکی نازک (برای بیرون بردن، که معمولا داخل ساک ها هست) و یکی ضخیم (برای توی خانه)

  سرویس کامل حوله 1 دست شامل حوله کلاه دار، حوله بزرگ زیر، حوله دست و گاهی پیش بند و کلاه (حوله لباسی برای نوزاد مناسب نیست. به جایش حوله بزرگ کلاه دار بگیرید)

  وان بچه 1 عدد از زیر آب را داشته باشد و کف اسفنج یا نگه دارنده

  اسفنج شستشوی حمام 1 عدد - نرم و ضد حساسیت (یا به جایش لیف حوله ای بگیرید)

  شامپو، صابون، کرم سوختگی، کرم پودر، پودر، روغن، لوسیون 1 عدد به تاریخ انقضا توجه کنید که حداقل تا یک سالگی بچه دوام داشته باشد/ بدون عطر، جنس خوب و اصل باشد/ چیزی باشد که بعدا هم بتوانید گیر بیاورید/ به جای روغن بدن بهتر است از روغن زیتون بدون بو استفاده شود/ کرم ضد التهاب مارک خوب برای ماه های اول، توصیه شده است.

  دستمال مرطوب 2 بسته مخصوص نوزاد/ رولی برای خانه، قطعه ای برای داخل ساک/ معطر نباشد. 

  تب سنج 1 عدد مقعدی یا زیربغلی/ دیجیتال (اگر مقعدی می گیرید، حتما انعطاف پذیر باشد)

  پنبه گلوله استریل 1 بسته رنگی نباشد.

  الکل 1 شیشه یا دستمال الکلی آماده، برای ضد عفونی کردن ناف بچه

  مسواک انگشتی 1 عدد برای 5 یا 6 ماهگی

  اسفنج شستشوی حمام نوزاد نرم و ضد حساسیت باشد

  خرید وسایل تغذیه نوزاد مناسب سیسمونی

  شیشه کوچک و بزرگ 2 عدد 2 سی سی و 5 سی سی/ برای دادن دارو، شربت یا آب/ با سر بزرگ، شکل سینه مادر، ضد نفخ.

  پستانک و زنجیر نگه دارنده 1 عدد کوچک، مخصوص نوزاد

  شیشه شور 1 عدد ابری باشد (پلاستیکی ها شیشه را خش می اندازند)

  شیردوش 1 بسته با قابلیت اتصال به سر شیشه را داشته باشد/ مکانیکی: پمپ دستی اش سفت نباشد/ برقی: کم مصرف، با باتری کار کند.

  قاشق نرم برای دادن غذا، قاشق سرکج ،ست قاشق با سرویس غذاخوری 1 عدد

  صندلی غذا 1 عدد با قابلیت تغییر ارتفاع

  لیوان مخصوص نوزاد 1 عدد

  بالش شیردهی 1 عدد

  قطره چکان یا سرنگ دارو 1 عدد

  سرویس قابلمه 1 سری قابلمه کوچک لعابی (تفلون به خاطر داشتن سرب، مضر است)

  ظرف غذای بیرون 1 سری سبک با در محکم، با قابلیت گرم کردن و در فریزر گذاشتن

  سرویس قابلمه تفلون به خاطر داشتن سرب، مضر است

  خواب

  گهواره یا تخت پارک 1 عدد سبک و قابل حمل باشد. ارتفاعش قابل تغییر باشد.

  تشک خوشخواب تخت 1 عدد طبی

  سرویس تشک تخت 1 سری شامل تشک، بالش نازک، پتو و دور سری/ قابل شستشو/ از رنگ های ملایم (رنگ تند مانع خواب بچه می شود)/ خیلی پفی نباشد که بچه تویش فرو برود.

  تشک و بالش دم دستی 1 سری برای خواباندن کودک روی پا و زمین/ قابل شستشو

  پتوی بچه 1 عدد، سبک و قابل حمل

  تشک پلاستیکی زیر تخت 1 عدد - تشک نازک دو طرفه (یک طرف پارچه، یک طرف پلاستیک) برای انداختن زیر تشک بچه که نم به تخت ندهد.

  آویز رنگی بالای سر بچه 1 عدد

  سرویس تشک خیلی پفی نباشد که بچه تویش فرو برود

  حمل و نقل

  ساک حمل یا کریر 1 عدد - سبک، راحت، قابل تبدیل به صندلی ماشین

  کالسکه 1 عدد سبک و قابل جمع شدن، ایمن

  ساک وسایل 1 عدد دارای جیب و زیپ های زیاد، سبک

  ساک حمل یا کریر سبک، راحت، قابل تبدیل به صندلی ماشین باشد

  سایر اقلام مناسب سیسمونی

  کهنه شور 1 دستگاه حتما خشک کن هم داشته باشد.

  پودر صابون 2 بسته

  جقجقه یا عروسک صدادار 1 عدد

  خرید برای مادر در سیسمونی نوزاد

  پد سینه 1 بسته یک بار مصرف یا قابل شستشو، ضد حساسیت، بدون مواد جاذب رطوبت

  بالش بارداری 1 عدد

  شورت بزرگ و محکم 6 عدد - برای بیمارستان و پس از زایمان

  نوار بهداشتی 2 بسته - بالدار، بزرگ، با جذب خیلی بالا (برای بیمارستان و پس از زایمان)

  سینه بند شیردهی 2 عدد - با دکمه از بالا یا از وسط (ماه های آخر برای خرید بروید که سینه ها بزرگ شده اند)

  پوششی که مثل شنل دور خودتان می اندازید تا بتوانید در جاهای عمومی بچه را بدون این که دیده شوید، شیر بدهید. شنل شیردهی 1 عدد

  گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته

  منبع : niniban.com - ninisite.com

  بهتر است لیست خریدتان را به ترتیب بچینید. باید قبل از 7 ماهگی چیزهای مهم مثل لباس و ساک دستی را خریده باشید تا اگر نوزادتان زودتر از موعد برسد نگرانی وجود نداشته باشد. خرید خیلی چیزها مثل تخت و کمد را می‌توان چندهفته‌ای به تأخیر انداخت.

  لیست خرید سیسمونیبرای کودک

  لباس های کودک و نوزاد

  سایز لباس بچه از سایز صفر که مخصوص نوزاد از بدو تولد تا یک ماهه است، شروع می‌شود. معمولا مادران تاکید می‌کنند زیاد لباس سایز صفر نخرید. چون این لباس‌ها تنها در یک ماه یا حتی دو هفته اول قابل استفاده هستند. گاهی حتی بچه‌ها کمی درشت‌تر هستند و لباس سایز صفر از اول برایشان کوچک است.

  چند دست سایز 1، 2 و 3 تهیه کنید. بچه‌ها زیاد لباس عوض می‌کنند پس برای داشتن لباس تمیز 4-5 دست از هر کدام لازم است. اما لباس‌های سایز 4 به بالا زیاد نخرید. بگذارید بزرگ‌تر شوند بعد برحسب نیازشان می‌توانید لباس مورد نظرتان را تهیه کنید. .

  زیرپوش زیردکمه دار نخی سایز صفر تا سه: اگر از مادرها بپرسید به اتفاق می‌گویند این زیرپوش‌ها کاربردی‌ترین لباس برای بچه‌ها هستند. اول به خاطر این‌که پهلوی بچه‌ها را می‌پوشاند و سرما نمی‌خورند. دوم به خاطر این‌که راحت می‌توان آن‌ها را پوشاند و درآورد. شاید مجبور شوید روزی چند بار لباس بچه‌ها را عوض کنید پس این نکته را فراموش نکنید.

  سرهمی نخی سایز صفر تا سه:لباس‌ها باید راحت پوشیده شوند و دور کمر و مچ دست بچه‌ها را اذیت نکنند. یک سرهمی نخی دکمه‌دار برای بچه‌های کوچک بسیار کاربردی است. نکته‌ی مهم در خرید آن‌ها این است که سرهمی‌های جوراب دار فقط برای یک ماه اول به درد می‌خورند. چون بچه‌ها زیاد تکان می‌خورند و دست و پای آن‌ها را می‌گیرد.

  شلوار نخی:فراموش نکنید لباس‌های نخی بخرید. شلوارهای جوراب دار هم از پای بچه‌ها درمی‌آیند.

  کلاه نرم: فرقی نمی‌کند نوزاد شما متولد فصل زمستان است یا تابستان. بچه‌ها در همه سنین کلاه لازم دارند. اگر فصل گرماست از کلاه‌های نخی نازک و در سرما از کلاه‌های گرم‌تر استفاده کنید. لایه داخلی کلاه برای نوزاد باید نخی باشد.

  پیشبند نرم: پیشبند کاربردی‌ترین چیز برای مادرهاست. بدون پیشبند باید روزی‌ده بار لباس بچه‌ها را عوض کنید. در ضمن احتمال خیس شدن یقه لباس آن‌ها هم بیشتر می‌شود و ممکن است سرما بخورند. پیشبندهای نرم نخی و حوله‌ای معمولا برای بچه‌ها بهتر است.

  جوراب و دستکش نوزادی: نوزادان معمولا با دست و پا زدن زیاد به صورتشان آسیب می‌زنند. در کنار آن برای گرم نگه داشتن دست و پایشان هم بهتر است به فکر دستکش و جوراب بچگانه باشید.

  شورت عینکی: از جالب‌ترین لباس‌های بچه‌گانه همین شورت‌های عینکی هستند، به‌خصوص برای دخترها زیر پیراهنشان به کار می‌آیند.

  لباس گرم برای فصل سرما: سرهمی کلفت آستین بلند، ژاکت، دستکش گرم و پاپوش را فراموش نکنید. لباس‌های پرزدار برای نوزادان ممکن است ایجاد حساسیت کند. پس در خرید آن‌ها حواستان را جمع کنید.

  سرویس لباس چند تکه: این سرویس‌ها یک مجموعه لباس را برای مادرها فراهم می‌کند. فراموش نکنید بعضی لباس‌ها مثل زیرپوش دکمه‌دار بیشتر از رکابی یا بلوز آستین بلند لازم است. پس در کنار سرویس لازم است چند تا از لباس‌ها را به‌صورت تکی بخرید. با این حال سرویس‌های چند تکه مجموعه خوبی فراهم کرده‌اند.

  لباس مهمانی: این مورد به سلیقه شما!

  صادقانه بگوییم یک ماه اول مادرها آن‌قدر مشغول وظایف جدیدشان هستند که فرصتی برای شیک‌وپیک کردن بچه‌ها ندارند. فراموش نکنید بچه‌ها خیلی سریع بزرگ می‌شوند و لباس‌های نوزادی‌شان در یک چشم به هم زدن دیگر تنشان نمی‌شود.

  لوازم بهداشتی و مراقبتی کودک

  شیشه شیر کوچک و متوسط: حداقل دو شیشه شیر برای یک نوزاد لازم است. شیشه‌های سبک با طراحی ارگونومی انتخاب کنید. به این نکته توجه کنید که شیشه‌های نامرغوب پلاستیکی دارای BPA هستند که برای کودکان مضرند. بعضی نوزادان هم به سرشیشه های لاتکس حساسیت نشان می‌دهند. اگر به سلامت فرزندتان اهمیت می‌دهید بهتر است شیشه‌های پلی‌پروپیلن با سرشیشه های سیلیکونی را انتخاب کنید.

  شیشه‌های نوزادان در سنین مختلف از نظر اندازه و سری آن متفاوت هستند. بهتر است چند شیشه مناسب تا 3، 4 ماهگی را تهیه کنید.

  ** خرید برس شیشه شوی را فراموش نکنید.

  پستانک: یک پستانک (به‌اندازه نوزاد تا یک‌ماهه) بیشتر نخرید. بعضی بچه‌ها اصلا پستانک را دوست ندارند. اگر نوزادتان از آن استقبال کرد برای خرید پستانک بیشتر وقت دارید.

  ساک وسایل کودک و نوزاد: وقتی نوزادتان را با خود بیرون می‌برید باید حتما وسایل مورد نیازش را همراهتان داشته باشید. پوشک، لباس اضافه شیشه شیر و … چیزهایی است که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشید. یک کیف سبک و جادار با جیب‌های بزرگ که بتوانید شیشه شیر را در آن بگذارید. دقت کنید کیف نوزاد بهتر است عایق باشد و آب و مایعات آن را خیس نکند.

  دماسنج و تب‌سنج: نوزادان به دمای کم یا زیاد بسیار حساسند. بنابراین دماسنج و تب‌سنج به مادران در مراقبت از نوزادان کمک زیادی می‌کند. امروزه تب‌سنج‌های دیجیتالی در کمتر از یک ثانیه و بدون لمس نوزاد می‌توانند دمای بدن او را اندازه بگیرند.

  مانیتور و پیجر اتاق نوزاد: این‌که کودکان از ابتدا در اتاق خودشان بخوابند امر مهمی است. در عین حال اگر نوزاد شما در اتاق خواب است و شما مشغول کارهای روزانه هستید حتما باید حواستان به او باشد. یکی از لوازم تکنولوژیک جدید که شاید بتوان گفت ضروری به حساب می‌آید دوربین کنترل و پیجر کودک است. با این وسیله می‌توانید همیشه مراقب فرزندتان باشید.

  پتوی نوزاد: علاوه بر سرویس خواب یکی دو مدل پتوی نوزاد ازجمله پتو بافتنی، قنداقی و یک روانداز نازک مناسب برون برای سیسمونی نوزادتان لازم دارید. پتوهای خیلی نرم ممکن است دور صورتش بیوفتد و تنفسش را سخت کند. روی تخت بهتر است پتو را فقط تا سینه کودک بالا بکشید و لبه ها را زیر تشک بدهید.

  وسایل بهداشتی: پوشک سایز کوچک، شامپو مخصوص، روغن بچه، دستمال مرطوب، پماد سوختگی، پودر بچه، لیف و اسفنج حمام، ناخن‌گیر کودک و حوله کودک را در لیست خرید سیسمونی فراموش نکنید.

  اسباب بازی

  خرید اسباب‌بازی کاملا سلیقه‌ای است. با این حال چند نکته را فراموش نکنید.

  وسایل حمل نوزاد

  کالسکه: حتی اگر پدر و مادر خستگی‌ناپذیری باشید باز هم همه‌جا نمی‌توانید با یک کودک در بغل به کارهایتان رسیدگی کنید. در سفر، پیاده‌روی، خرید و مهمانی یک کالسکه همراهی کودک را برایتان لذت‌بخش‌تر می‌کند. در خرید کالسکه دقت کنید چرخ‌ها قابلیت چرخش 360 درجه داشته باشند، کمربند ایمنی و سایبان قابل تنظیم هم مهم هستند. بهتر است کالسکه‌ای بخرید که از بدو تولد تا حداقل 3 سالگی قابل استفاده باشد.

  کریر: کریرها برای حمل نوزاد در مهمانی، ماشین و هرجایی که نمی‌توانید کالسکه حمل کنید مورد استفاده هستند. گاهی حتی می‌توانند جای تخت نوزاد را هم بگیرند. اما در اولویت خرید قرار ندارند. در ضمن می‌توانید آن را از دیگران قرض بگیرید.

  آغوشی: آغوشی یک وسیله کم جا و با کارایی بالاست که جزو وسایل محبوب مادرها و پدرها محسوب می‌شود. آغوشی به شما کمک می‌کند همین‌طور که نوزادتان را در بغل دارید، به کارهایتان برسید. نوزادان در آغوشی امن‌تر و راحت‌تر هستند.

  صندلی خودرو کودک: اگر با ماشین شخصی رفت و آمد می‌کنید باید بدانید استفاده از صندلی کودک در خودرو احتمالا به‌زودی از طرف راهنمایی رانندگی اجباری می‌شود. استفاده از صندلی خودرو برای حفظ امنیت کودکان واقعا مهم است. بهتر است این صندلی را از ابتدا بخرید تا بچه‌ها به آن عادت کنند. البته می‌توانید صندلی خودرو کودک را از دیگران قرض بگیرید.

  سرویس چوب و رختخواب کودک

  تخت: تخت کودک را خیلی کوچک نخرید. بچه‌ها سریع‌تر از چیزی که فکر می‌کنید بزرگ می‌شوند. تخت از چیزهایی است که در اولویت خرید نیستند. تشک یا پارک بازی از تخت کارایی بیشتری دارند. با این حال دقت کنید لبه های تخت بلند باشد و بین آن فاصله زیاد نباشد.

  کمد: کمد کودک برای مرتب کردن وسایل حسابی به کارتان می‌آید. پیشنهاد ما این است که تا بچه به دنیا نیامده تخت و کمد را خیلی پسرانه یا دخترانه نخرید.

  سرویس رختخواب کودک: در انتخاب مدل سرویس رختخواب و روتختی کودک و نوزاد باید به نیازهای کودکتان دقت کنید. رختخواب‌های مخملی زیبا هستند ولی باعث عرق کردن بچه‌ها می‌شوند. پتوهای پرزدار هم آن‌ها را اذیت می‌کند. بالشت کودک نباید زیادی نرم باشد طوری که سرش در آن فرو برود و نتواند تنفس کند.

  منبع: setare.com

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید